PROVINCIAAL NIEUWS Goed jaar voor Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" LIGA 8 Elke Indonesiër krijgt dit jaar zes meter textiel NAAR EEN NIEUWE JEUGDRAAD IN TERNEUZEN CHINA VERDIENT TIEN MILJOEN PER MAAND AAN DE „CONFRONTATIE" Pagina 2 Terneuzen Axel Biervliet Breskens Cadzand Hulst Hoek Oostburg Sluiskil Sluis Vogelwaarde Zaamslag Twee Duitse starfighters verongelukt boven Waddenzee Voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Anti-confrontatie- betoging Besnoeiing De uitbarsting van de Kloet DE vTRITE ZEEUW Woensdag 15 juni 1986 HOOFDSCHOTEL? VLEES Ontspanningsmiddag voor jeugdverkeersbrigade Maandagmiddag j.l. kregen de 54 verkeersbrigadiers uit Ter- neuzen van de vereniging voor veilig verkeer een gezellige ont spanningsmiddag aangeboden als blijk van waardering voor het werk dat zij in het bijna afge lopen schooljaar hebben ver richt. In zijn openingswoord wees de heer Van Ooijen, korps chef van de gemeentepolitie en vice-voorzitter van de vereniging erop, dat dank zij een jaar goed werk van de verkeersbrigade de schoolkinderen van Terneuzen op de gevaarlijkste punten van de stad veilig konden overste ken. Hij betrok in zijn waar dering vooral de hoofdagent Janse, die de leiding van de jeugdverkeersbrigade heeft. Het programma dat de kinde ren werd aangeboden, bestond uit films betreffende het ver keer en versnaperingen. Een quiz om uit te maken wie het sterkst in zijn verkeersschoenen stond, werd gewonnen door Paul Smolders van de St. Willibror- dusschool, tweede werd Peter Meijler van de chr. nationale school en derde Jan de Block van de Zuidlandschool. Al met al was het een middag die doet verwachten dat de jeugdverkeersbrigade in het vol gend schooljaar even goed be mand zal worden als dit jaar het geval is geweest. De avondvierdaagse Dinsdagnamiddag om 18.30 startte van café „De Vriend schap" de N.W.B.-avondvier daagse, die deze week in meer dere plaatsen in Zeeland wordt georganiseerd. Niet minder dan 152 wandelaar(ster)s in leeftijd variërend van 9 tot 48 jaar, be gonnen aan deze wandeltocht. De school voor b.l.o. was met een deelname van 21 de groot ste groep. Ook de schippers- school was met twee groepen present. De heer D. de Hertog, leider van de vierdaagse, deelde ons mee, dat het deelnemeraantal in vergelijking met vorige jaren is gestegen. Daar de wandelsport lange tijd op een „laag pitje" stond, is dat een verheugend verschijnsel. Vrijdag, de laatste dag, zullen de deelnemers van het Zuider sportpark hun gezamenlijke in tocht in Terneuzen houden. De heer De Hertog deelde ook mede dat deze vierdaagse mo gelijk is gemaakt door finan ciële steun van het A.C.T. (Ac tiecomité Terneuzen) De jeugdige deelnemers lopen 4 x 10 km. De lange afstand voor de ouderen bedraagt 3 x 15 km -f 1 x 20 km. Plattelandsvrouwen op reis De leden van de afdeling Ter neuzenZaamslag van de bond van plattelandsvrouwen zullen op donderdag 14 juli a.s. een bezoek brengen aan de weverij „De Ploeg" te Bergeijk (N.-B.) Daar zal uiteraard ook gelegen heid zijn diverse Ploeg-restan- tjes te kopen. Na afloop volgt een gemeenschappelijke maaltijd in 't Eurostrandhotel te Wester- schouwen. De autobus vertrekt 's mor gens om 7.15 uur van Hoek. De reis gaat vervolgens via Zaam slag en Hulst naar het Belgi sche stadje Lier, waar een be zoek zal worden gebracht aan de Zimmertoren met zijn be roemde uurwerk. Mevr. P. J. van HoeveHuijs- sen te Zaamslag, de secretarisse van de afdeling, heeft de afwis selende reis tot in de puntjes voorbereid. „Scheldesport" won van de kampioen Het onlangs opgerichte volley balteam van „Scheldesport" te Terneuzen wist zaterdag te Ter neuzen het team van Yzendijke, dat in de eerste volleybalcompe titie in Zeeuws-Vlaanderen het kampioenschap behaalde, met 32 te verslaan. „M.A.C.A."-toerrit naar Brussel De motor- en autoclub Axel zal op zaterdag 18 juni een toerrit houden. Deze rit die reeds om 10 uur begint bij hotel „Centraal" te Sas van Gent en die eindigt te Brussel, is alleen bedoeld om van de mooie natuur te kunnen ge nieten, Reeds nu bestaat er grote belangstelling voor dleze rit, die als proef door de M.A.C.A. is uitgezet. Autorally De jaarlijkse Willem Beukels- rit wordt dit jaar op 26 juni verreden onder auspiciën van de W.Z.A. De start van deze ral ly, die van alles wat op het ge bied van de rallysport bevat, vindt te Waterlandkerkje plaats en de finish is te Biervliet. Hier worden de prijzen uitgereikt. De lengte bedraagt circa 65 kilo meter en de gemiddelde snel heid is vastgesteld op 30 km per uur. Op deze rit is het K.N.M.V.- reglement van toepassing. Onwel geworden Gisternamiddag omstreeks zes uur is de heer B. B. uit Bres kens vermoedelijk onwel gewor den en van zijn fiets op 't trot toir gevallen. Een juist passeren de Duitse personenauto werd door de vallende fiets bescha digd. Dokter Moerman uit Bres kens verleende eerste hulp en liet de heer B. ernstig gewond per ambulancewagen naar het ziekenhuis te Oostburg over brengen. Bejaarden op reis De bejaarden van Breskens heb ben hun jaarlijkse reis gemaakt, ditmaal via de Oosterscheldebrug naar Schouwen-Duiveland. In ho tel „De Val" te Zierikzee werd ge geten, waarna enkele bezienswaar digheden in Zierikzee werden be zichtigd. Tijdens de rondrit werden nog aangedaan Haamstede, Renesse en Brouwershaven. De reis die werd georganiseerd door de oranjevereniging „Prinses Marijke", werd ook meegemaakt door dokter A. Ossewaarde en burgemeester J. Eekhout met hun dames, alsmede de wijkzuster van het Groene Kruis, zuster Schil ders. Opbrengst collecte De Rode Kruis-collecte heeft op gebracht in Breskens 792,75. Aanvoer vismijn Aan de vismijn te Breskens zijn de week van 29 mei tot 4 juni aangevoerd: 5889 kg exportgarnalen; 36 kg pellerijgarnalen; 19369 kg tong; 2021 kg schar; 2474 kg schol; 43 kg tarbot; 68 kg trog; 94 kg poon; 44 kg griet; 178 kg walken; 7 kg wijting; 9 kg gul; 11 kg haai; 91 kg onverkochte bot; 124 kg on verkochte schar. Vergadering Gemeenteraad De gemeenteraad van Cadzand vergadert op 15 juni. Er is een be spreking om de wethouderssalaris sen te verhogen van f 1692 tot 1764 overeenkomstig de wensen van G.S. In behandeling komt een beroepschrift van de heer R. van de Luijster. Hem is het uitbreiden van een houten kraam geweigerd overeenkomstig de wettelijke be palingen. Om belastingtechische redenen moet de woonforensenbelasting worden ingevoerd per 1 januari 1966 en niet per 1 juli 1966 zoals aanvankelijk was besloten. Vergadering statenkring K.V.P. Vrijdag 17 juni a.s. wordt in Hulst op een vergadering van de K.V.P.-statenkring de uitsilag van de verkiezingen voor de provinciale staten aan een onder zoek onderworpen. Het lid van G.S., de heer J. van Dongen, zal vóór de discussie over genoemd onderwerp een inleiding houden. Verder zal een nieuwe voor zitter worden gekozen als opvol ger van de heer P. J. G. Molthoff. Naar men ons mededeelde zijn voor deze functie meerdere kan didaten, o.a. de heren W. J. We- terings te Terneuzen, W. Lam bert te Stoppeldijk en F. de Nijs te Graauw. Zomerkamp clubhuis „De Hoekse Rakkers" Evenals vorig jaar organiseert het bestuur van het clubhuis „De Hoekse Rakkers" weer een zo merkamp voor meisjes en jon gens van 1015 jaar. Dit jaar wordt de vakantie week op een kampeerboerderij te Wouw bij Bergen op Zoom ge houden en wel van 7 t/m 14 juli. De reis zal in tegenstelling mét vorig jaar, toen men op de fiets ging, per bus worden onderno men. Het aantal deelnemende kin deren is dertig, waarvan de meis jes in de schuur van de boerderij slapen en de jongens in tenten. De algemene leiding heeft me vrouw Bravenboer en de keuken staat weer onder leiding van me vrouw Bassie. Excursie De vogelbeschermingswacht ,Het Duumpje" uit West Zeeuws-Vlaan- deren maakte een excursie naar het verdronken Land van Saef- tinge met een groot aantal leden. In dit moeilijk begaanbare gebied werden de deelnemers rondgeleid door de heer F. van de Zande, die een uitstekend kenner is van dat terrein. Broedkolonies van zilver meeuwen en visdiefjes konden van nabij worden aanschouwd. Burge meester J. L. van Leeuwen uit Oostburg, voorzitter van de wacht, bracht dank voor de deskundige wijze waarop de heer Van de Zan de als gids had gefungeerd. Twee dames door auto aangereden Gistermiddag omstreeks kwart voor drie zijn op de rijksweg 61 (TerneuzenSas van Gent) op de rijwieloversteekplaats nabij de nieuwe brug twee dames door een personenauto gegrepen. De dames Van M. en J., bei den woonachtig te Sluiskil, sta ken de rijbaan dwars over op het moment dat uit de richting Sas van Gent een auto, bestuurd door de heer G. van L. uit Sas van Gent, de oversteekplaats was genaderd. Mevr. Van M. werd door de auto geschept en vrij ernstig ge wond, terwijl mevr. J. licht werd gewond. Beide dames werden per ambulance-auto naar het zikenhuis overgebracht. De personenauto werd zwaar beschadigd, evenals de fiets van mevr. Van M. Ds. Van Cruijningen naar Rijswijk Onze vroegere dorpsgenoot ds. A. J. van Cruijningen, thans her vormd predikant te Kloetinge, heeft het beroep aangenomen naar de herv. gemeente te Rijs wijk (Z.-H.). Brandweerwedstrijden Zaterdag 2 juli a.s. staat Sluis in het teken van de brandweer. Dan worden er wedstrijden op landelijk niveau gehouden. Aan deze z.g. hoge druk-wedstrijden wordt deelgenomen door korp sen uit Sluis, Souburg, Middel burg, Oostvoorne, Ridderkerk, Leerdam, Weesp, Gorinchem, Capelle aan de IJssel, Rijswijk, Woerden, Heemskerk en ook door een drietal Belgische korp sen. De heer A. Matthijssen uit Middelburg is wedstrijdleider. Het terrein van het voorma lig Sint-Josephpensionaat is het wedstrijdterrein. De jury bestaat uit de heren Hden Hartog, Heinkenszand (voorzitter), J. Vesseur, Terneu zen, S. H. J. Caron, Rotterdam, G. Keuzekamp, Schiedam, C. Vink, Hilversum, A. Swiel, Vlaardingen en P. Slootweg, Haarlem. In de ochtenduren is er een officiële ontvangst op het ge meentehuis en 's middags wor den in de raadszaal de prijzen uitgereikt aan ploegen en com mandanten door burgemeester P. F. van Hootegem. Aanrijding In de nacht van maandag op dinsdag vloog een Dersonenauto, bestuurd door S. D'h. uit Bier vliet, in de bocht bij de stich ting Rozenoord tegen een licht mast van de straatverlichting. De vier inzittenden kwamen met de schrik vrij maar de mast werd totaal vernield en ook de auto werd zwaar beschadigd. De po litie maakte proces-verbaal op. Voetbalwedstrijden De beide seniorenelftallen van F.C. Sluis speelden een oefen wedstrijd tegen de reserve-elf tallen van Oostburg. Het eerste elftal verloor met 43 en ook het tweede elftal van Sluis wist het niét tot een zege te brengen en verloor met 31. Ernstige aanrijding Maandagochtend omstreeks 7.45 uur had op de provinciale weg Terhole-Zaamslag ter hoog te van het oafé-restaturant „De Kraai" onder de gemeente Vo gelwaarde een aanrijding plaats. Een personenauto, bestuurd door de 56-jarige heer v. Gijsel uit Hulst, bevond zich op de pro vinciale weg toen uit de richting Zaamslag een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de 35-jarige J. Kastanje uit Krui- ningen, kwam aangereden. In verband met werkzaamhe den aan de weg kon slechts van één baanhelft gebruik worden gemaakt. De vrachtwagenbestuurder J. K. wilde de auto van de heer v. G. voorrang verlenen, maar de remmen van de aanhanger wei gerden waardoor de vrachtauto doorschoot. De aldaar aanwezige drie werklieden konden ternau wernood opzij springen doch de personenauto kon niet meer uit wijken en werd in de sloot ge drukt. De heer v. G. die buiten kennis was, werd door het dak uit de totaal vernielde wagen gezaagd en werd met zware verwondin gen naar het St. Lidwinazieken- huis te Hulst overgebracht. Zijn toestand is naar verluidt ernstig. Demonstratie bloemschikken Maandagavond 20 juni a.s. zal de heer Slabbekoorn in „De Poort" te Zaamslag een bloem schik-demonstratie verzorgen. Deze avond is belegd door de afdeling TerneuzenZaamslag van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen. Er valt bij die demonstratie ongetwijfeld iets te leren. Wij verwachten dan ook dat de dames in groten ge tale in „De Poort" zullen ver schijnen, allen „gewapend" met een klein vaasje, een schaaltje en een handvol snijbloemen. Boven de Waddenzee, even uit de kust ten noorden van Harlingen, zijn maandag twee Duitse starfighters verongelukt. Aanvankelijk was het niet dui delijk of er één of twee machi nes bij het ongeluk betrokken waren, maar de luchtmachtstaf uit Bonn meldde later dat van de vliegbasis Ingolstadt twee starfighters werden vermist. Van de piloten van de machines is er één gevonden. Hij bleek omgekomen en is naar een zie kenhuis in Harlingen gebracht. Het slachtoffer is de eerste-lui- tenant Manfred Hippel uit Es sen die behoorde bij het op In golstadt gelegerde Immelman- eskader. Vier Neptunes van de marine- vliedienst op Valkenburg zoch ten het Waddengebied af naar de tweede piloot en naar de vliegtuigwrakken. Met het ongeluk van maan dag is het aantal neergestorte Duitse starfighters opgelopen tot 58 (in vijf jaar). Het afgelopen jaar is voor de Coöperatieve Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" in meer dere opzichten een belangrijk jaar geweest. Er is door de af- zetcommissie van hard fruit baanbrekend werk verricht waarop het bestuur trots is. 75 procent van het bewaarfruit is in het afgelopen seizoen in poolverband afgezet. Deze ma nier van afzet biedt vele voor delen: de teler hoeft het fruit niet te controleren, het wordt verkocht wanneer het nog in goede conditie is en er wordt een goede middenprijs gemaakt. Er zal misschien aan deze pool nog het een en ander moeten worden bijgeschaafd maar men is op de goede weg. Dit deelde de voorzitter der veiling, de heer J. van Dijke gisteravond mee op de algemene ledenvergadering die in hotel Rotterdam werd gehouden. Het nieuwe veilinggebouw wordt gerealiseerd met arbeids besparende methoden. Het jaar 1966 noemde de voorzitter niet allen belangrijk om in de her innering voort te blijven leven doch voor de veiling ook een moeilijk jaar, waarin van ieder die erbij betrokken is veel zal worden gevergd. Wat de financiële aspecten be treft, was de secretaris-penning- meester de heer dr. ir. J. P. M. v. d. Wolf de mening toegedaan dat het aanvankelijk tussen de 4 en 5 miljoen gulden geraamde bedrag thans op 5 miljoen begroot is. Er zyn natuurlijk nog een aantal on zekerheden, zoals de omvang van de fruitoogst die waarschijnlijk niet zo goed is als aanvankelijk werd verwacht. Het aantal be- (Adv.) 9 Het dagelijks bestuur van de jeugdraad heeft onlangs beslo ten aan de leden een voorstel te doen om tot een geheel nieu we opzet te komen van de Ter- neuzense jeugdraad. In onze gemeente wonen ca. 6000 jongeren tussen 6 en 24 jaar, waarvan ca. 1800 in de leef tijd van 10 t/m 16 jaar. De mees te leden die aangesloten zijn bij de TJR komen uit die laatste groep. Bij de jeugdraad zijn in het totaal ongeveer 725 jongeren aangesloten. Betekent dit nu dat in Ter neuzen 5275 jongeren buiten enig organisatorisch verband val len of niet deelnemen aan enige vorm van jeugdwerk? Neen! Er >~o met een Daags Algemeen Abonnement; f 60.- Ie klasse. Kinderen 3 t/m 9 jaar half geld. Ideaal voor uw vakantie. 8 Dagen onbeperkt reizen door heel Nederland. Het abonnement is bjj alle stations en reis bureaus verkrijgbaar. Pas foto meebrengen. zijn jongeren die sport beoefe nen, die muziek maken, die lid zijn van een school- of bedrijfs vereniging. Er zijn ook kinde ren die in speeltuinen komen en er zijn jongelui die in het Kotje of in de Molen komen of deel nemen aan een andere vorm van het zg. „open jeugdwerk". WAT WIL NU DE NIEUWE JEUGDRAAD? 1. Men wil zoveel mogelijk jon geren laten profiteren van het werk van de jeugdraad; daar voor moeten die jongeren „bereikt" worden. 2. Men wil ten dienste van 6000 jongeren adviezen geven aan het college van B. en W. 3. Men wil dat de TJR een or ganisatie wordt die jongeren in elk opzicht de weg kan wijzen naar de plaats waar zij zich in hun vrije tijd naar hun aanleg en belangstelling kunnen ontwikkelen. In het kort komt dit alles erop neer dat de jeugdraad niet een organisatie zal zijn die subsidie centen verdeelt, maar een orga nisatie die service verleent aan zoveel mogelijk jongeren. HOE GAAT DE NIEUWE JEUGDRAAD ER UITZIEN? Zo'n jeugdraad zal andere sta tuten moeten hebben dan de hui dige. Dat betekent dat vertegen woordigers uit de oude jeugd organisaties (men noemt dat „vrije jeugdvorming") samen met vertegenwoordigers van het „open jeugdwerk" en belang hebbenden bij het speeltuin werk en andere jeugdaktivitei- ten een plaats in de jeugdraad zullen vinden. Een mogelijkheid zou al zijn in de nieuwe jeugdraad ver tegenwoordigers op te nemen van de verschillende kleine jeugd raden zoals r.k. jeugdraden, de gereformeerde jeugdraad en de hervormde jeugdraad en jeugd commissie. Voor verschillende soorten werk kunnen sekties in de jeugdraad worden gevormd. De hele jeugdraad kan con tact onderhouden met de cultu rele adviesraad én met een eventueel op te richten sport raad. Op die manier kan het ge meentebestuur een inzicht krij gen in de wensen van allen die niet alleen willen werken in Terneuzen, maar die hier ook willen leven. Dit alles zal worden bespro ken in de vergadering van de Temeuzense jeugdraad op maan dag 27 juni a.s. om 20 uur in het stadhuis. Deze vergadering is alleen be stemd voor hen die thans zitting hebben in de TJR. nodigde kisten zal hierdoor klei ner zijn. De heer v. d. Wolf spoorde de aanwezigen aan, ten einde een vlotte gang van zaken te bevorderen, zo spoedig moge lijk de opgaaf-formulieren waar op de oogstverwachting is inge vuld aan het bestuur terug te zenden. Ook de omvang van de geld lening is onzeker, omdat men nog niet weet hoeveel er nodig is. De verkoop van de oude ge bouwen wordt eerst nu geëffec tueerd en hoe hoger de op brengst, des te lager de lening zal zijn. Er is een nieuwe sorteerma- chine gekocht en de verdere technische outillage is ook voor een deel vernieuwd. De grond prijs bedroeg 550.000, De heer v. d. Wolf zeide ver der dat de prijzen die in het koelcontract worden genoemd kunnen worden gehandhaafd en noemde dit verheugend. Inmid dels is de helft van het koel huis contractueel volgeboekt, voor de overige helft zal men proberen koelers van elders uit den lande aan te trekken, want, aldus de secretaris, we hebben een ruim jasje, omdat het koel huis gebouwd is op groei. Met het perspectief voor ogen van een vol koelhuis zeide de heer v. d. Wolf een sluitende exploi tatie te verwachten. De inteken- datum vöor koelruimte is open gesteld tot 15 oktober a.s. De situatie is heel wat prettiger dan het afgelopen jaar. Toen moest er n.l. 16.000,op de exploi tatie worden toegelegd. Wanneer we thans in dezelfde situatie verkeerden, zou dit ƒ65.000, bedragen als het dit koelhuis be trof. De exploitatie van de sorteer- afdeling gaf een verlies te zien van 7.000,dit als gevolg van de minder moderne arbeidsme- thoden en machines. Bij een nor male oogst zullen we dit jaar de exploitaties met de hakken over de sloot sluitend kunnen maken. Wat de algemene exploitatie aangaat, hiervoor moet in het eerste jaar worden gerekend op een klein verlies van 5.000, doch, aldus de heer v. d. Wolf, dit kan nog best meevallen. Onverwachte gebeurtenissen voorbehouden, kan de exploita tie met redelijk vertrouwen te-r gemoet worden gezien en zal geen beroep behoeven te worden gedaan op de ledenkapitaal- dienst. Uit de vergadering werd de suggestie geopperd ter verster king van de financiële ruimte een beroep te doen op het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. De voorzitter antwoordde dat dit onmogelijk is, omdat deze hulo alleen in individuele ge vallen en niet voor coöperaties wordt verleend. Een andere vragensteller wil de een specificatie over wat hij noemde de beloningen van da „topmensen" in het veilingbe- stuur. De voorzitter wees hem op art. 25 der statuten waarin staat dat de rekening en verantwoording een beleidskwestie is. Het be stuur wordt door de vergadering gekozen, dit wordt op zijn beurt gecontroleerd door een commis sie van toezicht, eveneens geko zen door de vergadering. De heer Van Dijke weigerde dan ook de gevraagde specificatie. De vragensteller zeide hierop geacht te willen worden tegen het verslag over de bedrijfsre sultaten over 1965 te hebben ge stemd. De suggestie van de voorzit ter een motie van wantrouwen tegen het zittende bestuur in te dienen, volgde hij niet. Bij de rondvraag informeerde een lid naar de mogelijkheid van faciliteiten in de vorm van koelrecht tegen dezelfde prijs als die voor contractanten voor oudste obligatiehouders, die „de veiling recht hielden toen het slecht ging". De secretaris-penningmeester rekende voor dat dit voor de veiling zeer slechte financiële uitkomsten te zien zou geven. Er zijn maar weinig leden meer die een obligatie van 1000,in hun bezit hebben, hoogstens is dit 500,Wanneer de veiling hiervoor 250,zijnde het be drag van een koelcontract zou moeten betalen zou dit finan cieel onmogelijk zijn. Voor obli gaties, aldus de heer v. d. Wolf, zou dan in de toekomst onge twijfeld een grote liefhebberij bestaan. Aan het slot van de vergade ring dankte de veilingmeester de heer Van Es voor de prettige samenwerking. Elders" in het land, zo zei hij, is men jaloers op de resultaten die hier tot •stand komen. De voorzitter zeide blij met dè resultaten te zijn en dankte op zijn beurt direktie en personeel voor de goede samenwerking. De Indonesische regering zal er borg voor staan dat er dit jaar voor elke Indonesiër zes meter textiel beschikbaar komt, aldus heeft de minister voor tex tiel Hadi Thajeb aangekondigd. Er zal dan zo'n 630 miljoen me ter nodig zijn, waarvan een groot gedeelte uit het buitenland zal moeten komen. De Indonesi sche regering heeft momenteel geen plannen voor de bouw van nieuwe textielfabrieken. Volgens het Djakartaanse pe riodiek Ampera heeft het re giem van Peking zo'n tien mil joen dollar per maand verdiend aan de Indonesische confrontatie met Maleisië en baart het huidi ge streven naar beëindiging van die confrontatie grote zorg aan Chinese handelskringen in Hong kong, die als agent voor de bui tenlandse handel van rood Chi na optreden. Peking zou name lijk Hongkong gebruiken als een soort achterdeur voor handel met de rest van de wereld met inbegrip van de als „neokolonia- listisch en imperialistische" lan den. Herstel van de diplomatieke betrekkingen van Indonesië met Singapore en Maleisië zou wat dat gebied betreft een besnoei ing met ongeveer vijfendertig procent van de Chinese handel betekenen, aldus voorhpelt „Am pera". Toen Indonesië drie jaar geleden de handelsbetrekkingen met Maleisië verbrak werden deze overgenomen door de Chi nese handelaars in Hongkong onder auspiciën van de toenma lige minister van buitenlandse zaken Soebandrio, die Chinese handelsfunctionarissen onder het mom van zakenlieden naar In donesië liet komen, aldus het blad. In Djakarta is dinsdag op een massabijeenkomst een resolutie aanvaard, waarin de regering wordt verzocht onmiddellijk de vredesvoorstellen goed te keu ren, die door de Indonesische minister van buitenlandse za ken, Adam Malik, en de Malei sische vice-premier Abdoel Ra- zak in Bangkok zijn. opgesteld ter beëindiging van de confron tatiepolitiek jegens Maleisië. Naar schatting 120.000 men sen namen aan de betoging ten gunste van vrede tussen Indone sië en Maleisië deel. Leiders van actiefronten van scholieren en studenten en van andere massa organisaties spraken de menige te toe. Tevoren waren in de straten van Djakarta al spandoeken aangebracht met leuzen als „Het volk houdt van de vrede. Maak een einde aan de confrontatie". Sprekers verklaarden dat de laatste jaren zeventig procent van de begroting werd héste°f voor de confrontatie. Dit geld zou heel wat nuttiger kunnen worden gebruikt, zo meende men. Volgens het legerblad Beritha Yoedha zijn tienduizend Indo nesiërs het slachtoffers gewor den van de jongste uitbarsting van de vulkaan de Kloet in Oost- Java. Behalve geneesmiddelen, kleding en andere goederen was Indonesisch geld voor hulpver lening geschonken ter waarde van zevenduizend Amerikaanse dollar. Het aantal van tiendui zend slachtoffers werd niet na der gespecificeerd maar voor verreweg het grootste gedeelte zou het dakloos geworden men sen betreffen. v

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2