Amsterdamse bouwvakarbeider vond tijdens relletjes de dood Bankoverval nam heel andere wending Dinsdag gehele dag ongeregeldheden in Amsterdam Frankrijk trekt luchtmachfeenhedeii uit bondsrepubliek terug DADER BLEEK 18-JARIGE ROTTERDAMMER GEER VERTROUWEN MEER IN DE GENERAALS THIEU EN KT RADIO DE KOCK HET WEER Landbouw- mobilisatie op Cuba •k ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Traangas gebruikt Hakenkruis Contacten met België Hoogwater Waepbaricht Zon- en Maanstanden Bevolking van Hué gaat vasten Irrigatiewerken gebombardeerd WOENSDAG *1 JUNI 1966 22e Jaargang No. 6711 Met stenen gegooid Andere lezing Sectie wijst uit: Natuurlijke dood Bouwwerken in Amsterdam liggen stil Hoofdinspecteur vluchttte Advertentieprijs per mm IS et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer! tot 10 uur voormiddag. Frsakerteg bJJ abonnement: TERNEUZEN OireeteUr-HooWred aeteurï 1 van 3a Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct Op Cuba is dinsdag een alge mene landbouwmobilisatie afge kondigd. Na een spoedbijeen- komst van kabinet en partijlei ders werden tienduizenden ar beiders uit de grote steden op geroepen teneinde de suikeroogst van volgend jaar, waarvan de aanplant door het slechte weer zwaar heeft geleden, te redden. Er is een spoedprogramma opge steld om het planten van jong suikerriet te bespoedigen en de velden schoon te maken. Deze werkzaamheden waren begin mei nauwelijks begonnen, toen de re gen een spaak in het wiel stak. Adv.) DE Volgens een aantal getuigen, allen bouwvakarbeiders, is het slachtoffer niet door een steen getroffen, maar door een politie auto aangereden en vervolgens door politiemannen neergeslagen. Volgens de leiding van het bouwvak-actiecomité en de schilders commissie was het slachtoffer de 51-jarige vroeger Jan Wegge- laar. De inhouding van twee procent van de waarde der vakantie bonnen van ongeorganiseerde bouwvakkers voor administratie kosten was aanleiding voor deze demonstratie. Aanvankelijk be taalden de vakbonden deze kosten, maar zij hebben besloten dit voor niet-leden niet meer te doen. Frankrijk heeft West-Duits- land meegedeeld dat enkele een heden van zijn luchtmacht uit de bondsrepubliek zullen worden teruggetrokken. Dit werd maan dag bekend, toen Westduitse en Franse functionarissen in Bonn aan de conferentietafel hadden plaatsgenomen om te praten over de status van de Franse land en luchtmachtstrijdkrachten, na dat deze op 1 juli uit het geïn tegreerde NAVO-commando zul len zijn teruggetrokken. Van Franse zijde verluidde, dat het om niet meer dan een vijf tiental toestellen gaat. De Fran se luchtstrijdkrachten in de bondsrepubliek bestaan uit hon derd toestellen van het type mi- rage, deel uitmakend van de vierde geallieerde tactische luchtmacht. Zij zijn gestationeerd op NAVO-basis in Rijnland-Palts. Verwacht wordt dat de uit zestigduizend man bestaande Franse landstrijdkrachten in West-Duitsland op grond van een tijdelijk akkoord na 1 juli in de bondsrepubliek zullen blijven. de fotograaf wisten te ontzetten. Hoofdinspecteur Koppejan van het bureau Meijerpein kwam tijdens het incident met de foto graaf eveneens in moeilijkheden, maar kon met een agent een huis binnenvluchten. Na afloop bewogen de beto gers zich langs het politiebureau waar men de deuren had geslo ten. De ongeregeldheden op Dam en Damrak, waarbij ook 'n groot aantal opgeschoten jongeren en provo's was betrokken, duurden tot circa drie uur voort. Daarna werd het wat rustiger. Herhaal delijk moesten politieruiters en agenten op motoren charges uit voeren om de ernstige baldadig heden en vernielingen de kop in te drukken. De politie had het Damrak van de Dam tot de koopmansbeurs afgezet. Op de Dam werd het huisje van de verkeersagent vem.fc-j. Op het Beurspleintje moesten auto's en parkeermeters het ont gelden en verkeersborden wer den uit de grond gewrikt. Met stenen en flessen werden de agenten van de motorbrigade be kogeld. Een op het Beursplein staande rijdende bouwke^*- werd ?tot op de hoek van het Damrak voor de Bijenkorf gerold en om- vergekiept. Vele zaken hadden hun rolluiken laten zakken en de Bijenkorf werd gesloten. De po litie heeft verscheidene keren traangas gebruikt om de mensen te verspreiden. Op de N. Z. Voor burgwal bij het Telegraafge bouw hadden politieruiters de rij weg afgezet en werden de men s-en die op de trottoirs bleven staan, tot doorlopen gemaand. (Zie verder pag. 3) De commissaris van politie W. J. van de Kroef, waarnemend hoofd van de recherche, deelde maandagnacht aan de verzamel de journalisten bij het politie bureau Boezemsingel verheugd mede: „Dit wordt een interessante zaak". Hij zei dit nadat recher cheurs een onderzoek hadden in gesteld in het woonhuis van de dader van de bankoverval. De dader gaf in de loop van de avond een andere naam op n.L R. V. Hij vertelde dat hij in Rot terdam woonde, gaf zijn adres op en zei dat hij 18 jaar oud was. De gegevens bleken te kloppen. Uit de verklaringen van de poli tie moest worden opgemaakt, dat in het woonhuis opvallende din gen waren gevonden. Opvallend nieuws op een eer der op de avond gehouden pers conferentie was de vondst van een tas met twee geweren. De dader had een regu van het ba gagedepot van het centraal sta tion in Rotterdam. De politie haalde daar een tennistas met als inhoud twee geweren. Een was geladen, het andere was voorzien van twee hakenkruisen, een ingebrand op de trekkerbeu gel, één aangebracht voor aan de loop. Het geladen geweer was voorzien van een geluiddemper. De indruk bestaat dat de poli tie enigszins beduusd is over de ontwikkelingen in deze zaak, die aanvankelijk leek op alleen maar een dilettantisch opgezette bank overval. Het gonst van veron derstellingen onder de mensen, die het onderzoek van nabij vol gen. Zo wordt er bijvoorbeeld ook gedacht aan contacten met in België opererende neo-fascis- tische organisaties. De enige con crete aanduiding blijkt tot dus verre: de hakenkruisen, die wer den aangetroffen op een van de geweren. „We zijn aan het checken", zo zei een politiefunctionaris dins dagmorgen. WOENSDAG 15 JUNI Breskens Terneuzen Hanswee ct Walsoorden v.m n.m. 11.32 11.52 12.08 12.28 12.42 1.02 12.51 1.11 -DONDERDAG 16 JUNI Breskens 12.17 11.54 Terneuzen 12.53 0.30 Hansweert 1.27 1.04 Walsoorden 1.36 1.13 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk een bui Vrij koele nacht met aan de kust hier en daar mist. Overdag warm weer met veranderlijke be wolking en plaatselijk een regen- of onweersbui Overwegend zwak ke wind. VERANDERLIJKE BEWOLKING Een zwakke rug van hoge lucht druk trok dinsdag in noordoostelij ke richting over ons land en bracht op de meeste plaatsen vrij warm en zonnig weer met zich. Alleen aan de kust van Noord-Holland bleef het koel met maximumtemperatu ren van omstreeks 16 graden. In het binnenland liep de temperatuur op tot plaatselijk 26 graden. In het oosten van het land kwamen dins dagavond enkele regen- en on weersbuien voor. Vandaag zal ons land onder de invloed komen van een vlak ge bied van lage luchtdruk: in ver band hiermee zal meer bewolking kunnen ontstaan en neemt ook de kans op plaatselijk een regen- of onweersbui toe. In de kustgebieden kan zo nu en dan mist vanuit zee binnendrijven. De maximumtem peraturen zullen ongeveer dezelfde zijn als dinsdag of iets hoger. De wind blijft zwak. zon maan op onder op onder juni 15 4.19 21.01 2.25 17.18 16 4.19 21.02 2.42 18.38 17 4.19 21.02 3.04 19.59 In Saigon zijn dinsdagmorgen bij betogingen van boeddhisten en studenten schoten gelost, waardoor een meisje en een jon gen warden getroffen. Zij zijn door boeddhisten naar een zie kenhuis gebracht. Bij botsingen met de politie werden èen jeep van de Vietna mese politie en een jeep van de Amerikaanse militaire politie in brand gezet. De demonstranten liepen met spandoeken waarop stond: „Wij stellen de Amerikanen verant woordelijk voor het leven van Titsj Tri Kwang" en „Wij heb ben geen vertrouwen in de gene raals Thieu en Ky". Boeddhistische monniken in Hué hebben de bevolking opge roepen tot een vasten Van een dag ter herdenking van de boed dhisten die tijdens de gevechten in Da Nang een maand gele den om het leven kwamen. De vasten begint vandaag. In Hué, de rebellerende stad in het noorden van Zuid-Viet- nam, is gisteren uit Saigon nog 120 man oproerpolitie aangeko men. Vorige week waren er al 400 man heengestuurd. Volgens het Noordvietnamese persbureau hebben de Amerika nen de laatste tijd duizenden tonnen bommen geworpen op djjken, sluizen en irrigatiewer ken in Noord-Vietnam, kennelijk met het doel de voedselproduktie te ontwrichten. Eeuwenlang, al dus het persbureau, is er aan deze waterwerken gebouwd. VRIJE ZEEUW Uitgeefeter N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Demonstrerende bouwvakkers gooien een bestelauto van „De Telegraaf" ondersteboven. Commissaris H. Molenkamp vertelde, dat zich kort na acht uur ongeveer 1.000 bouwvakar beiders ter plaatse hadden ver zameld, die op straat gingen zit ten. „Aanvankelijk heeft de po litie geprobeerd het verkeer gaande te houden maar het kwam vast te zitten. Toen is van het .hoofdbureau een speciaal pelo ton uitgerukt, dat heeft gepoogd met zachte drang de arbeiders te verwijderen". Volgens Molen kamp zijn de arbeiders met ste nen gaan gooien. „Het was voor ons niet meer te houden en we hebben ons teruggetrokken. Het slachtoffer werd door een steen getroffen toen hij met zes man van de rijkspolitie achter een auto stond". De bouwvakkers, die na het gebeuren en masse naar 't stad huis trokken om te protesteren een delegatie van vijf man werd door wethouder De Wit ontvangen hadden de heer K. Staphorst als woordvoerder. Deze vertelde dat er inderdaad wel 1.000 man naar het bureau wa ren gekomen en dat men ging protesteren toen men bemerkte dat er bij het verzilveren van de vakantiebonnen 2 voor admi nistratieve kosten werden afge trokken. „De politie kwam met vijf overvalwagens en begon er zonder enige waarschuwing op los te slaan", aldus, de heer Stap horst, die voorts wrtelde dat hij na een korte samenspraak met een hoge politieman tot overeen stemming was gekomen, dat bei- de partijen zich zouden terug trekken. „Vlak voor drie politie auto's stonden een groot aantal arbeiders. We hebben toen de weg achter de wagens vrijge maakt en wilden de auto's ach teruit loodsen. Er was echter één bemanning, die niet achteruit wilde gaan. Plotseling gaf de chauffeur vol gas en reed het slachtoffer onderste boven", al dus de heer Staphorst. De sectie die door dokter Zél- denrust dinsdagmorgen is toege past op het lichaam van de heer Weggelaar die bij de incidenten van maandagavond in Amster dam het leven liet, heeft uitge wezen dat de man een natuur lijke dood is gestorven. De heer Weggelaar bleek ern stige afwijkingen aan het hart te hebben, aldus een bekendma king van de Amsterdamse offi cier van justitie mr. Hartsuiker. Op het overgrote merendeel van de bouwwerken in Amster dam lag dinsdagmorgen het werk stil. De incidenten van maandagavond vonden hun weerslag in 'n grote demonstra tieve bijeenkomst op het Water- loopledn waar duizenden bouw vakarbeiders heen trokken. Reeds om half negen hadden zich grote groepen bouwvakkers op het Jonas Daniël Meijerplein en het Waterloopein verzameld om deel te nemen aan de beto ging. Om kwart over tien be klom de secretaris van het comi té, K. Staphorst, 'n bij de „Dok werker" opgestelde luidspreker wagen, waar hij de menj^te toe sprak. De secretaris merkte op, dat er diverse geruchten de ron de doen over de dood van de metselaar. „Hij zou een natuur lijke dood zijn gestorven", zo riep hij uit. „maar wij weten wel be ter". Ónder geschreeuw van „Moord, moord" zei hij, dat de man maar één dood, een geweld dadige was gestorven. „Wij moe ten de politie duidelijk maken, dat zij anders moet optreden en burgemeester Van Hall, dat het politiebeleid moet worden gewij zigd". Tijdens de demonstratie liet de politie zich niet zien. Op een gegeven moment richtte een aantal betogers zich tegen een fotograaf van „Telegraaf", om dat men bezwaren had tegen de verslaggeving van uit blad van de gebeurtenissen van maandag avond. Hij werd in bescherming genomen door enige minder heetgebakerde bouwvakkers, die Na de gebeurtenissen van maan dagavond hebben naar schatting duizend bouwvakarbeiders dins dagochtend een openluchtverga dering gehouden op het J. D. Meijerplein. Hier een overzicht van een deel van de menigte. Op de achtergrond op de geluidswa gen een woordvoerder van de demonstranten. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Bij een grote demonstratie van ongeorganiseerde bouwvakar beiders voor een uitbetaiingslokaal van de stichting sociaal fonds bouwnijverheid aan het Mamixplantsoen te Amsterdam is maan dagavond een bouwvakarbeider door een steen die aldus de politie over een politieauto werd geworpen, dodelijk gewond. De steen trof de man aan het hoofd, zo werd meegedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1