Eind juli weer 18.000 Amerikanen naar Vietnam Keert Hatta terug als vice-president? Bankoverval in Rotterdam: MINISTER MCNAMARA IS OPTIMISTISCH NASOETION BEPLEIT CAMPAGNE TEGEN CORRUPTIE Buit f 140.000 HET WEER 19-jarige Belg gearresteerd Maandag TS/dinsdag 14 ju ni 1966 22e Jaargang - No. 6710 De infiltratie Boos Optimisme Zuiveringsactie Arrestatie van boeddhisten Katholieken demonstreerden In het oerwoud BRAND AAN BOORD VAN TANKER Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden POKKENEPIDEMIE OP SUMATRA WEGPIRAAT IN ITALIË Actiefronten Nog meer doodvonnissen Onderzoek naar schandalen. Repatriëring van Chinezen Achtergebleven land Hatta oefent kritiek op ministers tegen: haaruitval-roos-kaalheid GEESTELIJKE. BANKROOF IN MARSEILLE HITTEGOLF IN INDIA Ongeregeldheden in Indiase staat Mysore FnafiBrtBf Bfl «Saimemënt: TERNTOZEN DireeteBr-HèöïSréaaetetiiï I. van 9» Sand* Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1® ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. 'Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Eind juli zullen nog 18.000 Ame rikaanse soldaten naar Vietnam vertrekken, waarmee het totaal aantal in Vietnam gelegerde Ame rikaanse militairen op 285.000 man komt. Dit heeft minister van de fensie McNamara zaterdagavond gezegd op een geïmproviseerde persconferentie dié* ook werd bij gewoond door minister van buiten landse zaken Rusk. De ministers hadden samen met president Johnson de democrati sche en republikeinse leiders uit het congres op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen rond Viet nam, de N.A.V.O., Latijns-Amerika en andere kwesties. McNamara zei dat generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Vietnam, om de versterkingen had verzocht om de infiltratie uit Noord-Vietnam die maandelijks nog 4500 man be draagt, te bestrijden. De minister wilde niet zeggen hoeveel Ameri kaanse militairen er nodig zouden .zijn om aan deze infiltratie een leind te maken. Hij zei slechts te verwachten „dat we onze strijd krachten zullen blijven uitbreiden als de infiltratie blijft doorgaan". De minister van defensie zei nogmaals zichtbaar boos dis- maal dat geen troepen uit West- Duitsland zullen worden terugge trokken. Europese persberichten daarover noemde hij schadelijk voor het bondgenootschap. „We hebben geen enkel bataljon teruggetrokken en ik twijfel eraan of er ook maar één bataljon zal moeten worden teruggetrokken. Hij herhaalde voorts dat de 13.000 man specialisten die naar de Ver enigde Staten zijn teruggehaald, vóór het eind van het jaar zullen zijn vervangen. Minister Rusk bevestigde hetgeen McNamara zei. De minister van buitenlandse zaken zei voorts dat de Frans-Amerikaanse besprekin gen over de Franse eis tot terug trekking uit Frankrijk van de Ame rikaanse strijdkrachten in de nabije toekomst zullen beginnen. Rusk voegde eraan toe dat het noodzakelijk was de sterkte van de Amerikaanse troepen in West- Europa te handhaven wegens de aanhoudende Russische dreiging. De Sowjet-Unie heeft 20 divisies in Oost-Europa en nog maar enkele jaren geleden dreigde Moskou met oorlog om Berlijn, zo zei hij. McNamara gaf een optimistisch beeld van de militaire situatie in Vietnam. Hij zei dat de vooruitgang de verwachtingen had overtroffen. Hij schatte het aantal doden bij de vietcong en Noordvietnamezen dit jaar reeds op 21.000. De Zuidvietnamese oproerpolitie die de rebellerende stad Huê in het noorden van het land is bin nengedrongen, heeft reeds meer dan 50 tegen de regering gekante personen gearresteerd, zo is zater dagavond van Amerikaanse zijde vernomen. Tot de gearresteerden behoren leger- en politie-officieren en burgers. De zuiveringsactie door de op roerpolitie zou vrijwel geruisloos zijn verlopen. Een twaalftal rebellen zou nog worden gezocht. De door de regering in Saigon gezonden politie zou geen pogin gen hebben gedaan boeddhistische pagodes te doorzoeken, waar enke le van de gezochten zich zouden ophouden. Dertien jonge boeddhisten zijn zaterdag in een pagode te Hoi An, 25 kilometer ten zuiden van Da- nang, gearresteerd, aldus is van Zuidvietnamese regeringszijde ver nomen. In de pagode werden viet- cong-documenten gevonden en wa pens. Onder de bescheiden bevon den zich twee „brieven", die door een lid van de vietcong aan een van de geestelijken waren gericht. Tienduizenden katholieken trok ken zondag in optocht door Saigon, kennelijk om te demonstreren tegen het naar hun oordeel slappe optreden van de regering tegen de boeddhistische agitatie. Van militante katholieken is be kend dat ze verontrust zijn door de belofte van de regering inzake al gemene verkiezingen, die zij als voorbarig beschouwen. Onder de betogers marcheerden jongeren in zwart uniform van semi-militaire organisaties mee. Er werden fel anticommunistische .spandoeken meegevoerd waarop tevens de Amerikaanse en andere buiten landse troepen in Zuid-Vietnam werden bedankt voor hun hulp. „Om vrede en onafhankelijkheid te verkrijgen moeten eerst de com munisten worden verslagen": „V/eg met de communisten, verraders en huichelaars"; „De eenheidsgedachte onder de burgers van alle geloofs overtuigingen is onverwoestbaar", zo luidden enkele teksten. De be toging had een ordelijk verloop. In het gebied van de Franse rub berplantages op honderd kilometer teri noorden van Saigon vielen za terdagmiddag twee Amerikaanse compagnieën in een hinderlaag van de vietcong. De Amerikanen leden „middelzware" verliezen. Amerikaanse infanteristen heb ben zaterdag een bataljon vietcong- strijders bij de grens met Cambod ja teruggedreven. De vietcongstrij- ders kwamen daarbij terecht in het vuur van een zich achter hen be vindende eenheid van het Zuidviet namese leger. De door luchtaanval len en artillerie geteisterde opstan delingen namen de wijk in het dichte oerwoud onder achterlating van 93 doden. Verder noordwestelijk van Sai gon kwam een granaat van de Amerikaanse artillerie in de eigen linies terecht. Dit kostte aan vijf Amerikanen het leven. Vijf anderen i werden gewond. 1 (Adv.) Aan boord van de 29.440 ton metende Liberiaanse tanker „Al Malik Saud al Mawal" die gela den is met 130.000 vaten olie, heeft bij de Venezolaanse olie haven Maracaibo brand gewoed. De brand brak uit na een ex plosie die aan vijf van de 41 be manningsleden het leven kostte. Er werden zes zeelui ernstig ge wond. Het tankschip is later van de Het K.N.M.I. deelt mede: IETS WARMER Gedurende het weekeinde is minder warme lucht, welke rond een depressie boven de golf van Biscaje over Frankrijk en België naar het noorden stroomde, ge leidelijk ook tot over het noord oosten van ons land doorgedron- Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Opklaringen Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend zwakke wind. Iets koudere nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag warmer. DINSDAG 14 JUNI v.m. n.m. Breskens 10.39 11.03 Terneuzen 11.15 11.39 Hansweert 11.49 12.13 Walsoorden 11.58 12.22 WOENSDAG 15 JUNI v.m n.m. Breskens 11.32 11.52 Terneuzen 12.08 12.28 Hansweert 12.42 1.02 Walsoorden 12.51 1.11 zon maan op onder op onder iuni 14 4.19 21.01 2.11 16.02 15 4.19 21.01 2.25 17.18 16 4.19 21.02 2.42 18.38 lï 4.19 21.02 304 19.59 ■gen. Zondag werd het daar nog omstreeks 27 graden maar daar na ontstonden opnieuw zware onweersbuien waarbij plaatselijk in een paar uur tijds evenveel regen viel als normaal in de hele maand juni. In de rest van het land kwam echter bij veel be wolking en plaatselijk ook enkele buien de temperatuur niet hoger dan 20 a 22 graden. De depressie boven de golf van Biscaje is in middels al opvullende naar de Ierse Zee getrokken, maar boven Scandinavië bleef de luchtdruk hoog. Van de oceaan is een zwak nieuw storingssysteem op weg naar West-Europa voorafgegaan door een vlakke rug van hoge luchtdruk. Onder invloed hier van zullen boven West-Europa de temperaturen dinsdag weer enkele graden hoger worden, waarbij zich later mogelijk en kele regen of onweersbuien zul len ontwikkelen, maar aanvan kelijk zullen ook flinke opkla ringen voorkomen. Een pokkenepidemie in het west-Sumatraanse district Pasa- man heeft de laatste dagen aan 400 mensen het leven gekost, zo meldt het Indonesische persbu reau Antara. Een duizendtal mensen lijdt aan de ziekte. Er wordt nu op grote schaal gevaccineerd. Een Romeins student van twin tig jaar heeft in de omgeving van de Italiaanse hoofdstad een automobilist doodgetrapt, omdat deze de student in zijn auto niet vlug genoeg had laten passeren. De student werd bij zijn wraak oefening aangemoedigd door zijn zusters die bi) hem in de auto eaten. Het blad Djihad, orgaan van de kleine mohammedaanse partij Per th dringt er op aan dat het voor lopige raadgevende volkscongres Mohammed Hatta, die negen jaar geleden uit protest tegen de poli tiek van Soekamo zijn functie van vice-president opgaf, deze weer als zodanig zal benoemen opdat hij „de fouten van Boeng Kamo kan verkleinen, zodat de president zijn plicht beter dan tevoren zal kun nen vervullen". Volgens het blad heeft Soekamo een partner nodig die zijn fouten durft te kritiseren in plaats van altijd maar ja te knikken. Het Indonesische parlement heeft te kennen gegeven dat nu de tijd is gekomen om feodale titels als „uw verhevenste hoogheid" voor de president en „uwe excek lentië" voor leden van het kabinet af te schaffen. Acht actiefronten hebben gepro testeerd tegen de vervanging van Idham Chalid als ondervoorzitter van het voorlopige raadgevende volkscongres door Soebchan die derde ondervoorzitter was. Chalid, algemeen voorzitter van de ortho dox-mohammedaanse Nahdatoel Oelama-partij, moest op aanwijzing van het partijbestuur die functie aan Soebchan overdoen, omdat hij ook al een der zes vice-premiers is. Volgens de actiefronten is Soeb chan een vertegenwoordiger van gevestigde belangen. Vier leiders van de mislukte staatsgreep van 1 oktober zullen voor het buitengewoon militair tri bunaal „mahmilloeb" geheten, in d« noord-Sumatraanse hoofdstad! Medan terecht staan. Dit tribunaal heeft reeds vijf leiders van de staatsgreep ter dood veroordeeld en wel tijdens zittingen in Djakar ta en in Djogjakarta. Onder degenen die in Medan zullen worden berecht, zijn Peris Pardede, een vooraanstaand lid van de P.K.I., en brigade-generaal Oelo- neg Sitepoe, oud-gouverneur van Noord-Sumatra. De voormalige minister van defensie, generaal Nasoetion, heeft een grote campagne tegen corrup tie onder de naam „operatie Am- pera" bepleit (ampera" is een af korting van de woorden lijden van het volk). Enkele jaren geleden kreeg Nasoetion van de hoogste autoriteiten in Indonesië opdracht een dergelijke campagne stop te zetten. Volgens een rede die Nasoetion zaterdag in Djakarta heeft gehou den, is een zuivering de enige ma nier om de economische toestand te verbeteren. Hij zei dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de corruptie schandalen, waarbij voormalige ministers zoals de minister van buitenlandse zaken Soebandrio en Soesoef Moeda Dalam, de minister voor aangelegenheden van de cen trale bank, waren betrokken. In Medan is een speciale groep gevormd die Chinezen naar China moet terugbrengen. Deze groep zal de repatriëring van Chinezen uit Noord-Sumatra voorbereiden en er toezicht op houden. Of de vele Chinezen die de wens te kennen hebben gegeven naar China terug te keren, per schip Noord-Sumatra zullen verlaten, is nog niet bekend. De Indonesische regering heeft onlangs een Chinees verzoek om schepen voor dit doel beschikbaar te stellen, van de hand gewezen. De vriendschap tussen Indonesië en Pakistan is onverbrekelijk. Dit heeft de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Bhoetto, zon dag tijdens een officieel diner in Djakarta verklaard. Bhoetto ver toeft al enkele dagen in Indonesië voor besprekingen. „Pakistan kan niet voor Indone sië doen wat het zou willen, omdat het eveneens een achtergebleven land is. Wij zullen echter doen wat wij kunnen om uw moeilijkheden te helpen oplossen", aldus Bhoetto. Het diner werd bijgewoond door verscheidene Indonesische hoge autoriteiten, onder wie minister van buitenlandse zaken Malik en de sultan van Djokja, Hamenkce Boewono, minister van financien en economische zaken. De oud vice-president Hatta heeft in het weekeinde kritiek ge oefend op leden van de huidige regering die volgens hem onbe kwaam zijn en niet op hun plaats. Indonesië bezit mensen met goede talenten, maar gebruikt hen niet, aldus Hatta. Tegenover journalis ten verklaarde hij zich bereid in het openbare leven terug te keren na een afwezigheid van negen jaar. Hij zou echter de vrijheid moeten krijgen zijn medewerkers te kiezen uit bekwame deskundigen. De voormalige vice-president vond dat de regering niet meer dan achttien ministers mag omvatten. Nu zijn er 24 ministers met aan het hoofd zes vice-premiers, als mede ongeveer veertig onderminis ters. Zaterdag kwam onverwacht de Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Bhoetto, die een be zoek aan Indonesië bracht, naar Hatta om hem voor een bezoek aan Pakistan uit te nodigen. Deze zei te zullen komen, als de tijd hem dit zou toestaan. ALC0CHIN~a/ VRIJHEIDSMARS Een lange, lange rij „Mississippi Freedom Marchers" trekt door het heuvelachtige land ten zui den van Batesville op weg van Memphis in Tennessee naar Jack son in Mississippi. Aan de mars wordt door 300 a 400 demon stranten deelgenomen. oliebaven versleept naar het wes ten van het meer van Maracaibo waar het aan de grond is gezet. Rond het middaguur is vandaag (maandag) het bijkantoor van de Nederlandse middenstandsbank aan het Jacob van Campenplein in de Alexanderpolder te Rotterdam overvallen. Onder bedreiging met wapens drongen enkele mannen het kantoor binnen. Zij dwongen het personeel een plastic zak, die de bankovervallers bij zich hadden, te vullen met geld. Volgens de eer ste berichten hebben zij ongeveer 140.000 buitgemaakt. Naar de politie meedeelde zijn de overvallers er vandoor gegaan in een zwarte auto. Toen de daders in de zwarte wa gen wegreden, is op hen geschoten. Een van de mannen werd gewond en kon door de politie ter plaatse Een geestelijke van de Griek se orthodoxe kerk, de -59-jarige Athanossios Theoharopoulos heeft bekend een 52-jarige boer te hebben doodgeslagen na een twistgesprek over een stuk land. De boer was vader van zes kin deren onder de 15 jaar. Het ge beurde in het dorp Xiropotamos bij Saloniki. Een bank in Marseille is za terdagmorgen door twee mannen van 180.000 francs beroofd. Een procuratiehouder is ernstig ge wond geraakt. Hij kreeg een ko gel in het hoofd. In de Indiase staat Bihar heeft een hittegolf de afgelopen week aan tenminste 104 mensen het leven gekost, zo blijkt uit berich ten welke uit Patna zijn ontvan gen. worden aangehouden. Zijn mede dader is voortvluchtig. De politie zette de gehele nieuwe woonwijk tussen Capelle aan de IJssel en Rotterdam af in de hoop, dat de dader zich nog in dit gedeelte zou bevinden. De politie heeft later de 19-jari- ge P. van D. uit Antwerpen aange houden, een van de daders van de bankoverval. Deze man bleek ech ter niet gewond te zijn. Toch schijnt door het schieten iemand te zijn geraakt. De politie vermoedt dat de daders bij hun vluchtpoging iemand hebben gedwongen zijn auto af te staan. Hierbij schijnt iemand te zijn gewond. Deze heeft zich nog niet gemeld bij de politie. De directie van de bank was vanmiddag in vergadering bijeen en wil nog niemand te woord staan. (Zie verder pag. 2) Nabij het spoorwegstation Rai- bag, in de Indiase staat Mysore, zijn zondag ruim driehonderd men sen in hechtenis genomen omdat zij het treinverkeer hinderden door op de rails te gaan zitten. Zij wil den op deze wijze protesteren te gen de voorgestelde benoeming van een commissie, die een onder zoek moet instellen naar de aan spraken van de Westindiase staat Maharasjtra op Belgaum en ande steden in de staat Mysore. Tot de gearresteerden behoren een lid van het parlement van My sore en zes vrouwen. VERKIEZINGEN IN RUSLAND Zondag zijn in Rusland verkie zingen voor het parlement ge houden. In een stembureau in Moskou werd deze foto gemaakt van oud-premier Chroesjtsjov, die met zijn kleindochter Elena geduldig op de stembiljetten wacht.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1