T.U.C. waarschuwt Britse zeelieden MUL Bankoverval in Utrecht Voorstellen van het Indonesische parlement Felle rede van Russische partijleider S.H.A.P.E. NAAR BELGIE de RADIO DE K0SK DUIT RUIM EEN TON OPROERPOLITIE TROK HUE BINNEN AMBTSTERMIJN VAN VIJF JAAR VOOR PRESIDENT NOODWEER STUURDE TREINVERKEER IN DE WAR HET WEER ZATERDAG 11 JUNI 1966 22e Jaargang No. 6709 Motie Gasverwarming ORKAAN IN PAKISTAN WERVELWIND ONTSPORING VERKIEZINGEN IN ITALIË Bezuiniging MAN IN BUIK VAN HAAI Chinese nota aan Indonesië Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frankering bü abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per maand f 2.40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10 Iedere repel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nar voormiddag. Leiders van het Britse vakver- hond T.U.C. hebben donderdag avond de stakende zeelieden ge waarschuwd, dat zij geen steun kunnen verwachten van andere bonden, als zij hun actie voort zetten. Deze waarschuwing kwam na dat T.U.C.-leiders tevergeefs hadden getracht de zeelieden af te brengen van hun besluit om hun 25 dagen geleden begonnen staking voort te zetten totdat zij een veertigurige werkweek heb ben bereikt. Het bestuur van de bond van zeevarenden had eer der afwijzend beschikt op een door de regering-Wilson ge steund voorstel van een onaf hankelijke commissie van onder zoek om de 48 uur die de zee lieden nu per week werken, in verloop van één jaar tot veer tig uur te verminderen. De T.U.C.-leiders verklaarden na De Belgische premies heeft gisteren na een hijenkomst van het kabinet gezegd dat België zich niet kan onttrekken aan zijn plicht tot inwilliging van het verzoek huisvesting te verlenen aan de S.H.A.P.E. Premier V^n den Boeynants zal volgende week een verkla ring in het parlement afleggen. De Belgische senaat heeft met algemene stemmen een motie goedgekeurd waarin de regering wordt verzocht geen definitieve besluiten over de vestiging van NAVO-instellingen op Belgisch grondgebied aan de andere NA- VO-landen mee te delen, zonder tevoren het parlement daarvan in kennis te hebben gesteld. De motie was gezamenlijk inge diend door de fractieleiders van de drie grote partijen, de chris telijke volkspartij, de liberalen en de socialistische partij die in de oppositie is. Volgens welingelichte kringen zal de regering voor haar be sluit steun krijgen van een ruime meerderheid in het parle ment. Zij geloofden dat Wavre, 25 km van Brussel, gekozen zal worden om het hoofdkwartier te huisvesten. (Adv.) Een begrip voor Er"- nd Gasfitter VI ooswijkstraat 7-9 Terneuzen afloop van hun besprekingen met de zeelieden, dat deze nu „alleen staan". William Hogarth, de secreta ris van de bond van zeevaren den, merkte op dat zijn organi satie het nog minstens acht weken kan uithouden. De secretaris-generaal van het „Trade Union Congress", Geor ge Woodcock, was van oordeel dat de zeelieden toch eens ak koord zullen moeten gaan met een compromis. Hij zou de „in ternationale federatie van ver voerpersoneel" en het „interna tionale verbond van vrije vak verenigingen", die van de Britse zeelieden het verzoek hebben gekregen om Britse schepen in buitenlandse havens te boycot ten, laten weten dat de staking niet door het T.U.C. wordt ge steund. e NAAR OPLOSSING CONFLICT De bond van Britse zeelieden heeft voorgesteld een bijeen komst te beleggen met vertegen woordigers van alle bij het sta kingsconflict betrokken partijen, omdat men meent een oplossing te hebben gevonden. Een woord voerder van de bond verklaarde dit vrijdagmiddag nadat George Woodcock, secretaris-generaal van het T.U.C. de overkoepelen de vakorganisatie, met de sta kingsleiders van gedachten had gewisseld. Intussen kreeg de zeelieden- bond steun van de bond van transportarbeiders. Deze maakte vrijdag bekend de stakers te zullen blijven steunen. Dit be sluit rebelleert tegen de waar schuwing van het T.U.C., dat de zeelieden geen steun behoeven te verwachten van de andere bonden wanneer zij hun actie voortzetten. WW TERNEUZEN Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 De orkaan die de stad Gaiban- dha en omgeving in het noorden van Oost-Pakistan heeft geteis terd, heeft aan tien mensen het leven gekost. Velen werden ge wond en duizenden dakloos, zo wordt in Dacca vernomen. Twin tig gewonden moesten in zie kenhuizen worden opgenomen. Op klaarlichte dag is vrijdag middag rond half drie in het bijkantoor van de Amro-bank aan het Smaragdplein in Utrecht een brutale bankoverval ge pleegd. Vier overvallers, van wie één gemaskerd, de anderen droegen zonnebrillen, verdwenen met meer dan 100.000 gulden, waaronder 16.000 gulden aan buitenlandse valuta. Na de over val verdwenen de mannen in een voor het gebouw gereed staande personenauto. De overval was kennelijk goed voorbereid. Eerst stapte een man het kantoortje binnen met een pistool in de hand. De beheerder was juist bezig een klant te hel pen. Beiden werden door de in dringer in een hoek gedreven met het gezicht naar de muur. De drie aanwezige vrouwelijke employees werd gesommeerd te blijven staan of zitten. Op dat moment kwam een tweede man binnen, die over de balie sprong en zoveel geld greep als hij maar te pakken Ongeveer vierhonderd man nara- militaire oproerpolitie Keeft vrijdag namens de Zuidvietnamese rege ring bezit genomen van de noorde lijke stad Hué, waar in de afgelo pen wekende plaatselijke politie werkeloos toezag hoe boeddhisti sche betogers bij anti-Amerikaanse en anti-regeringscampagnes het openbare leven van de stad ont wrichtten. Bewapend met traangasgranaten, knuppels en schilden trokken de politiemannen de stad binnen. Zij kwamen per vliegtuig uit Danang en werden op een vliegveld ten Mannen, vrouwen en kinderen in Topeka (U.S.A.) rennen voor hun leven als een naderende wervelwind zich dreigend tegen de hemel afsteekt. Velen kon den zich echter niet tijdig in veiligheid stellen. Tenminste 10 personen werden gedood en een nog onbekend aantal per sonen liep verwondingen op toen de tornado over de stad trok. De posttrein Daeca-Chittagong is gisteren 100 km ten oosten van Dacca ontspoord. Volgens de officiële berichten zijn vier mensen om het leven gekomen en werden er 42 gewond. In Italië worden zondag ver kiezingen gehouden voor 168 dis tricts- en gemeenteraden en drie provinciale raden (Rome, Forli in het noorden en foogia in het zui den). In totaal zullen bijna 5 miljoen Italianen ter stembus gaan. Nationale en internationale kwes ties vormden het hoofdthema van de verkiezingsstrijd, plaatselijke problemen zijn nauwelijks aan de orde gekomen. De communisten hopen met steun van de immigran- L.en uit het zuiden in Rome als sterkste partij uit de bus te komen. De uitslag van de verkiezingen wordt niet voor dinsdag verwacht. Volgens een door een politieke commissie van het Indonesische parlement opgesteld ontwerp, dat donderdag eenstemmig is aan vaard, zal het parlement aan de komende vierde zitting van het voorlopige raadgevende volkscon gres voorstellen dat het congres de overdracht van bevoegdheden door president Soekarno aan lt.-generaal Soeharto van 11 maart j.l. be krachtigt. Het parlement beschouwt het desbetreffende presidentiële de creet als een rechtsbron voor gene raal Soeharto om alles te doen wat nodig is voor de waarborging van de grondwet van 1945. Het parle ment wil verder dat alle besluiten van het congres uit het verleden in overeenstemming met die grond wet worden gebracht, Een van die vorige besluiten betreft de benoe ming van Soekarno tot president voor het leven en zijn titel „grote leider van de revolutie". De grond wet noemt echter uitdrukkelijk een ambtstermijn van vijf jaar voor zowel de president als de vice- president, waarna een nieuwe pre sident bij algemene verkiezingen moet worden aangewezen. Het parlement wil verder op stelling van een verkiezingswet en ook dat het congres zich bezig houdt met de vakante post van vice-president. Een speciale parlementscommis sie inzake financiën, economie en ontwikkeling dringt in een donder dag aangenomen memorandum' aan op tarificatie van alle door In donesië ten opzichte van het bui tenland aangegane verplichtingen zoals betreffende handelsbetrek- knigen en alle kredieten en lenin gen. zuiden van de stad aan de grond gezet. Bij hun intocht marcheerden zij langs de duizenden familie altaren, die de boeddhisten midden op straat hadden gezet om de Ame rikaanse troepenbewegingen te hinderen. Een Amerikaanse vracht wagen reed vrijdag een altaar om ver. De bestuurder stapte uit en bood zijn verontschuldigingen aan, hetgeen de boeddhisten accepteer den. Thich Tri Kwang, een leider van de boeddhistische beweging in het noorden, die in hongerstaking was gegaan werd vrijdag na gedurende vierenveertig uur niet te hebben gegeten, naar een ziekenhuis ge bracht. Hij zei zijn actie te zullen voortzetten tot president Johnson zijn steun aan de regering-Ky be ëindigt. De politie nam drie bureaus en het hoofdkwartier van de plaatse lijke politie over. De militairen van het garnizoen van de stad noch de bevolking reageerden op de komst van de oproerpolitie, waarschijnlijk omdat deze de stad bij verrassing binnentrok. kon krijgen. Hij deed zijn buit in een grote zak, die hij voor dit doel had meegenomen. Opnieuw kwam een onbeken de man het Amro-kantoortje binnengestapt. Hij liep snel naar de geopende brandkast en pro beerde tevergeefs een voor de brandkast neergezette metalen trommel te forceren. Een paar minuten later gin gen de mannen er vandoor. Voor het kantoor stond een auto klaar. De auto waarmee het viertal verdween, was bij de Utrechtse politie als gestolen op gegeven. Het is een Citroën, kenteken BG20-81. VERVANGER Nader wordt bericht dat de beheerder van het Amro-bijkan- toor ten tijde van de inval niet aanwezig was. Hij is met vakan tie en zijn funktie wordt gedu rende deze periode waargeno men door de 54-jarige H. van de Brink, die in zijn 38-jarige loopbaan in het bankwezen nog nooit een overval meemaakte. Op het moment van de overval was de heer Van de Brink ad ministratief werk aan het ver richten. De 25-jarige cassière, mej. J. Drost, hielp op dit ogen blik een klant. Het gegil van de vrouwelijke bedienden deed de heer Van de Brink opkijken. Hij overzag direct de situatie, kal meerde de in paniek geraakte dames en gaf tezamen met de klant gevolg aan de sommatie van de onbekende man met zon nebril, die hem beduidde met het gezicht naar de muur te gaan staan. Hij heeft geen poging onder nomen de overvaller te over meesteren. De geldende voor schriften laten dit ook niet toe en evenmin kon hij een alarm installatie in werking stellen, aangezien het bijkantoor hier over niet beschikt. Overigens zou een eventuele melding toch te laat zijn geweest, omdat de ge hele overval slechts iets meer dan vier minuten in beslag nam. De buit werd meegenomen in een zwarte plastic zak. De em ployés weten niet met zeker heid te zeggen of een der man nen gemaskerd was. In een kleine Pakistaanse ha ven aan de Arabische Zee ten westen van Karatsji heeft zich vrijdag op de markt een luguber toneel afgespeeld, toen een vis- koper de buik van een hondshaai opensneed. Naarmate het mes verder door de buik van het ge weldige dier gleed ontwaarden de ontzette toeschouwers hoe lan ger hoe duidelijker het lijk van een oude baardige man. Het zwart geworden verschrompelde lijk hield tussen ziin armen eeen verroest olijfolieblik. Vermoed wordt dat de nog niet geïdentificeerde man door het vraatzuchtige dier in één hap naar binnen is gewerkt en daar na in de buik van het monster is gestikt. Tengevolge van de weersom standigheden grote warmte en felle onweersbuien ondervond het treinverkeer gisteren op som mige plaatsen in het land moeilijk heden. Op de lijn UtrechtHilver sum kamnten de spoorwegen met een storing in de beveiligingsin stallatie. Ook in de buurt van Gel- dermalsen ondervond het treinver keer vertraging. Op de lijn Utrecht—Hilversum Het parlement wil verder een strikte bezuinigingspolitiek, een nieuw systeem van prijsbeheersing en praktische controle daarop, toe zicht op bankkredieten, besnoeiing van de staatsbegroting en verbod van uitvoering van niet-produktie- ve prestige-objecten. De regering zou verder volgens het parlement een nieuwe wisselkoers voor de roepia ten opzichte van de buiten landse valuta moeten vaststellen. Er moeten ook meer wegen worden aangelegd om nieuwe landbouwge bieden open te leggen, aldus het memorandum dat aan het voor lopige raadgevende volkscongres zal worden voorgelegd. China heeft er donderdag in een nota aan Indonesië nog eens op aangedrongen alle vervolging en discriminatie jegens Chinese staats burgers te staken. De racistische wreedheden in Indonesië, aldus de nota, overtreffen die in Zuid-Afrika nog. Voorts wordt Indonesië een knecht van het Amerikaanse impe rialisme genoemd De Russische partijleider, Leo nid Breznjov, heeft vrijdag in een verkiezingsrede gezegd, dat de Russische hulp aan Noord- Vietnam steeds meer zal worden opgevoerd. Het Kremlin neemt volgens de Russische partijleider nieuwe maatregelen om een overwinning van het Vietnamese volk te verzekeren. „Wij zijn er sterk van over tuigd, dat het volk van Vietnam het zal winnen", aldus Breznjov. De Russische leider zei niet, wat voor nieuwe maatregelen be raamd worden. Wel zei hij dat de Russische hulp voor Vietnam zowel van economische, mili taire als van politieke aard is. „Wij nemen nieuwe maatrege len en doen opnieuw pogingen om de overwinning van het held haftige Vietnamese volk te hel pen bespoedigen". VEILIGHEID De Russische leider keerde zich fel tegen „de Amerikaanse agressie in Vietnam" en „het Westdudtse militairisme". Volgens Breznjov zullen het einde van „de Amerikaanse agressie in Vietnam" en stappen om de Europese veiligheid te waarborgen en de gehele situa tie in de wereld wijzigen. Breznjov zei verder dat de milittaire uitgaven een zware be lasting van de Russische begro ting waren. „Wij zouden graag tenminste een deel van deze last van onze schouders willen wer pen, maar tot dusver stelt de toestand ons hiertoe niet in staat." De Russische leider noemde China niet maar zei wel, dat het Kremlin geduldig en vasthou dend zal werken aan de opbouw van de internationale commu nistische eenheid. GEVAREN Met betrekking tot Europa zei hij, dat er in de toestand ern stige gevaren scholen. Hij ge waagde in dit verband van de 11 „wraakzuchtige eisen van de 12 Westduitse militaristen". Aan de 13 andere kant .waren de Russische 14 betrekkingen met sommige Euro pese landen, in het bijzonder Frankrijk, beter geworden. Ver dere ontwikkeling van de Rus- sisch-Franse betrekkingen zou den bevorderlijk zijn voor het scheppen van een gunstige sfeer voor werkelijke vooruitgang op de weg der versterking van de Europese veiligheid en samen werking. ondervond het treinverkeer aan zienlijke vertraging door bliksem inslag in de bovenleiding bij Blauw kapel. Er waren treinen die een vertraging van ongeveer een uur opliepen. Ook het verkeer op de weg werd bemoeilijkt, doordat de beveiligingsinstallaties van ver schillende overwegen waren ge stoord. In het bijzonder bij de door een „ahob"-beveiligde overweg bij Blauwkapel ondervond het verkeer grote moeilijkheden. OOK BIJ AMERSFOORT De storing op UtrechtHilver sum heeft van ongeveer half zes tot kwart voor zeven geduurd. De treinenloop herstelde zich lang zaam en ook het wegverkeer ernstig belemmerd door gesloten overwegbomen kon weer voort gaan. De spoorwegen kampten later met nieuwe moeilijkheden in de buurt van Amersfoort. Even buiten de „keistad", waar de. lijnen naar Zwolle en Apeldoorn zich splitsen, was de treinenloop ernstig in de war. De treinen uit de richtingen Zwolle en Apeldoorn konden niet binnenkomen, zodat zich een rij treinen had geformeerd. Ook tussen Roermond en Suste- ren was de situatie niet normaal. Hier werd het treinverkeer gehan dicapt door een seinstoring als ge volg van een blikseminslag. OPNIEUW WARM MET PLAATSELIJK ONWEER Op vele plaatsen in ons land liep het kwik vrijdag op tot 30 en 31 graden. In Groningen en Friesland werd het ongeveer 28, op de Waddeneilanden 22 graden. Warm was het ook in Scandi navië, Engeland, Noord-Frank rijk, Duitsland, het Alpengebied en Italië. In Spanje, Portugal en het zuiden en westen van Frank rijk was het evenwel tamelijk koel. Daar kwam het kwik op veel plaatsen niet hoger dan 15 tot 20 graden. Als gevolg van de warmte kwamen ook in onze streken flinke onweerbuien tot ontwikkeling. Intussen blijft boven Noord- Europa de luchtdruk hoog en handhaaft zich boven Frankrijk en de Golf van Bdscaje een lage drukgebied. De wind blijft hier bij overwegend matig uit ooste lijke richting waaien. Voorts wordt het vandaag opnieuw warm en vrij zonnig, hoewel de temperaturen waarschijnlijk tot iets minder hoge waarden zullen In de loop plaatselijk 4.20 20.59 1.36 12.28 4.20 21.00 1.48 13.38 4.20 21.00 1.59 14.49 4.19- 21.01 2.11 16.02 oplopen dan vrijdag van vandaag zullen ook weer onweersbuien tot ont wikkeling komen. In het Waddengebied kunnen enkele mistbanken van de Noord zee binnendrijven. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Warm met kans op onweer Warm weer met zonnige pe rioden en plaatselijk onweer, ovrwegend matige wind in hoofd zaak uit oostelijke richtingen. ZATERDAG 11 JUNI v.m. n.m. Breskens 7.42 8,01 Terneuzen 8.18 8.38 Hansweert 8.52 9.11 Walsoorden 9.01 9.20 ZONDAG 12 JUNI 1966 v.m n.m. Breskens 8.42 9.04 Temeuzen 9.18 9.40 Hansweert 9.52 10.14 Walsoorden 10.01 10.23 MAANDAG 13 JUNI 1966 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 9.43 10.19 10.53 11.02 n.m. 10.05 10.41 11.15 1X24

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1