Boeddhisten ruimden wegversperringen op De actie tegen Indonesische Chinezen WIL DE VIETC0NG EEN BESTAND? SOEKARNO ZAL „IN DE TOEKOMST ZIJN HART UITSTORTEN STORMACHTIG APPLAUS VOOR ROBERT KENNEDY Negeradvocaat Meredith uit ziekenhuis Prins Bernhard ontving 5630 dollar voor Kon. Wilheimhufcads FRANKRIJK WACHT AF. MAAR DE TROEPEN MOETEN WEG Jodenjager Lages in vrijheid HET WEER VRIJDAG 10 JUNI 1966 22e Jaargang No. 6707 Kieswet „Geschenk" voor Johnson „Lakeien" IVÜutatie in Zuid-Vietnam Bezoek prinselijk paar aan Suriname ONGELUK BIJ WESTDUITSE SPOORWEGEN Communistische activiteit Voorzitterschap hoge raad VROUW MET KINDERWAGEN AANGEREDEN Explosieve situatie WERVELSTORM TEISTERT KANSAS Soekarno zwijgt Steun voor Soekarno Brand aan boord van Chinees schip CHOLERA IN INDIA ORKAAN „ALMA" TREFT CUBA Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankerlna bü abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; t maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 per "ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firms P. 3. van de Sande te Tomen ze» Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek, t,Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. (Adv.) De militante boeddhisten die in Hué in verzet zijn tegen het mi litaire bewind van Zuid-Vietnam, hebben donderdag de wegver sperringen altaren e.d. verwijderd om een groot konvooi regeringsgetrouwe troepen door de stad te laten trekken. Het is niet bekend waar deze troepen 1.000 man in totaal naar toe gaan. Van militaire zijde is echter meegedeeld, dat zij niet zijn opgerukt om het ver zet van de boeddhisten in Hué te breken. Volgens Amerikaanse officiële kringen zijn onder de Zuidviet- namese militairen in Hué pam fletten verspreid, die afkomstig heten te zijn van de Vietcong en waarin een bestand wordt voor gesteld. De Vietcong zal, zo staat in dé vlugschriften, niet het vuur openen op de regeringstroepen, zolang deze niet van hun vuur wapens gebruik zullen maken. De regeringsraad in Saigon, deze week met tien burgers uit gebreid, bestudeerde woensdag een door een speciale commissie opgesteld ontwerp voor een kies wet met het oog op de algemene verkiezingen die 11 september zullen worden gehouden. De commissie heeft aanbevolen com munisten, neutralisten en» hun sympathisanten buiten de te vormen grondwetgevende ver gadering te houden. Ook zou ze enkele aanvullende wetgevende bevoegdheden voor de vergade ring wensen. Volgens waar nemers zou dit kunnen beteke nen dat de constituante desge wenst een wet kan goedkeuren waarbij ze zichzelf omvormt tot nationale vergadering (parle ment), zonder dat ten tweeden male nationale verkiezingen no dig zouden zijn, zoals maarschalk Ky heeft gezegd. De leiders van het boeddhisti sche instituut in Saigon hebben de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, of een van diens ver tegenwoordigers uitgenodigd van daag naar het instituut te komen om een pakje in ontvangst te nemen voor president Johnson. In het pakje zitten drie niet ont plofte traangasgranaten „made in U.S.A." en een paar wapenstok ken van Amerikaanse makelij, doof de Zuidvietnamese politie gebruikt bij straatbetogingen in de afgelopen weken. Tri Kwang heeft in een brief aan president Johnson aan de Amerikaanse ambassadeur in Vietnam en aan het Zuidvietna mese staatshoofd en de premier gezegd, dat zij verantwoordelijk zijn voor wat er in Zuid-Viet nam gebeurt. Tri Wang zegt, dat hy met zijn hongerstaking John son en Lodge wil bewegen tot wijziging van hun politiek in Vietnam en Thieu en Ky wil dwingen tot aftreden. De boed dhistische leider schrijft dat Johnson en zijn minister van bui tenlandse zaken, Rusk, kolonia listen zijn en Thieu en Ky hun lakeien. De 34-jarige boeddhistische generaal-majoor Le Ngoejen Chang, commandant, van het elitecorps mariniers, is benoemd tot commandant van de militaire zone rondom Saigon. Hij komt in de plaats van generaal-majoor Ngoejen Bao Tri. Deze wordt direkteur van het departement voor politieke oorlogvoering. Amerikaanse vliegtuigen en Zuidvietnamese troepen hebben op 75 km ten noorden van Sai gon een massale Vietcongaanval afgeslagen, aldus is donderdag in de Zuidvietnamese hoofdstad bekendgemaakt. Het officiële, Noordvietnamese persbureau heeft gemeld, dat bij Vi^congaanvallen in de Zuid- viesfiamese provincie Kontoem vyf pelotons Amerikaanse troe pen en twee kompagnieën en twee pelotons Zuidvietnamese regeringstroepen zijn vernietigd. Naar het ANP in Paramaribo van officiële zijde verneemt, worden prinses Beatrix en prins Claus op zaterdagavond 2 juli in Suriname verwacht. Tijdens het bezoek aan dit rijksdeel zullen zij talrijke bezoeken aan de dis tricten brengen. Op 16 juli ver trekt het prinselijk paar met het KLM-lijntoestel naar Curaqao voor een 14-daags bezoek aan de Neder 1. Antillen. w (Adv.) tó» BESCHERMT BRUINT SNÉL CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.50 Bij een spoorwegongeluk in Hessen hebben woensdag 43 mensen verwondingen opgelo pen. Door het verschuiven van een bouwkraan die op een goe derenwagon werd vervoerd, werd de zijkant van vijf wagons van een passerende passagierstrein zwaar beschadigd. Tijdens een galaavond die op 3 juni aan boord van het m.s. Rot terdam even buiten de Newyorkse haven ten bate van de American Cancer Society werd gehouden en waar prins Bernhard als eregast aanwezig was, is aan de prins een chèque van 5000 dollar overhan digd, zo wordt van de zijde van het Koningin Wilhelminafonds meege deeld. Dit geld was een deel van hetgeen door dekasten die avond voor het goedé doel was "bijeenge bracht. De chèque ging vergezeld van een officiële onderscheiding voor de goede samenwerking tussen het Amerikaanse en het Nederlandse kankerfonds. Prins Bernhard nam de onderscheiding in ontvangst maar merkte daarbij op dat niet hij doch zijn schoonmoeder, konin gin Wilhelmina, het kankeronder zoek in Nederland krachtig heeft gestimuleerd door in 1948 het ter gelegenheid van haar vijftigjarig regeringsjubileum door het Neder landse volk bijeengebrachte natio naal geschenk voor dit doel te be stemmen. De immigratiedienst in Ban doeng heeft donderdag maat regelen aangekondigd tegen overzeese Chinezen die aan spraak maken op dubbele (In donesische en Chinese) nationa liteit op grond van èen overeen komst uit de tijd van Soeban- drio. De dienst verklaart dat de be trokken Chinezen hun dubbele nationaliteit misbruiken om zich te Qnttrekken aan de verant woordelijkheden die zij als Indo nesisch staatsburger hebben. De studenten van het anti communistisch front in Palem- bang (Sumatra) hebben de Chi nese eigenaars van winkels en kantoren „opdracht" gegeven de Chinese karakters op de gevels door opschriften in de Indonesi sche taal te vervangen. Minister van buitenlandse za ken Adam Malik verklaarde woensdag dat er voorbereidingen worden getroffen om de vakante post van Indonesisch ambassa deur in Groot-Brittannië te be zetten. Hij zei verder dat de In donesische regering op verzoek van de Britse regering een lijst van goederen heeft opgesteld in verband met het Britse aanbod om hulp ten bedrage van tien miljoen gulden aan Indonesië te geven. Generaal Nasoetion heeft ge waarschuwd dat de communisten hun ondergrondse ondermijnende aktiviteit vergroten om verwar ring-te scheppen onder de poli tieke partijen en groeperingen. De campagne zou zijn gericht tegen het voorlopige raadgeven de volkscongres dat naar ver wachting op 17 juni zijn vierde zitting begint. De communisten, aldus Nasoetion, zijn verant woordelijk voor geruchten dat de mohammedanen een theocra tische staat willen stichten. De beëdiging van Soeryadi als president van de hoge raad in In donesië, welke donderdag zou James Meredith, de Ameri kaanse negerleider die deze week bij een mars voor de burgerrech ten bij een aanslag werd gewond, heeft woensdag het ziekenhuis in Memphis verlaten. Hij zat in een rolstoel. Een advocaat beschuldigde de ziekenhuisleiding ervan, dat zij Meredith te vlug wilde ontslaan. De autoriteiten verklaarden hier op dat de artsen hadden gezegd, dat de negerleider kon weggaan, maar dat hij desgewenst ook mocht blijven. Naar verluidt zou Meredith verder worden behandeld in een ziekenhuis, waar voornamelijk negers worden opgenomen. Zoals bekend zetten andere negerleiders, onder wie dr. Mar tin Luther King, de mars naar Jackson voort die Meredith was begonnen om de negers in Mis sissippi morele steun te geven en hen te bewegen zich op de kiezerslijsten te laten inschrijven. „Deze mars wordt een massale aanklacht, een massaal protest tegen b&i faien van de Ameri- Foto: James Meredith, met naast hem zijn vrouw, vertelt de jour nalisten hoe de aanslag zich heeft voltrokken. De Amerikaanse senator Ro bert Kennedy die een bezoek aan Zuid-Afrika brengt, is woensdagavond stormachtig toe gejuicht toen hij in een rede aan de universiteit van Witwa- tersrand te Johannesburg ervoor waarschuwde dat daar, waar mensen van hun rechten beroofd kunnen worden omdat hun huid donker is, anderen op de jong ste dag beroofd zullen worden omdat hun huid blank is. Kennedy drong aan op ver zoening tussen de Engels spre- ktnde studenten en hun col lega's, die Afrikaans spreken en op samenwerking tussen beide groepen met de bedoeling na te "aan hoe er rassengelijkheid in ""uid-Afrika kan komen. Hij •^eitte voor een open dialoog De 46-jarige mevr. G. B.-S. uit Wervershoof (N.-H.) is woens dagmiddag in het plaatsje Onder- dijk door een bestelauto aange- gereden en ter plaatse overleden. Mevr. B. liep aan de rechterzijde van de weg met een kinderwagen, waarin haar drie maanden oude baby. De baby mankeerde niets. kaanse maatschappij, de regering en de staat Mississippi", zo zei ds. King woensdag. „Wij weten allen dat Mississippi een sym bool is van al het kwaad dat de Amerikaanse negers zo lang te vérduren hebben gekregen. Wij zijn vastbesloten James Mere diths bedevaart en wonden niet tevergeefs te laten zijn", aldus da negerleider» De terugtrekking van Ameri kaanse en Canadese N.A.V.O.- strijdkrachten uit Frankrijk moet weldra in een positieve fase treden. Dit heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- vllle, donderdag gezegd. Hij zei verder dat Frankrijk thans zal wachten, terwijl de onderhandelin gen over de toekomst Van het bondgenootschap hun normale loop nemen. Volgens de Franse minister zul len de besprekingen in de perma nente N.A.V.O.-raad, die in Parijs zitting heeft, waarschijnlijk spoe dig beginnen na de tompromisover- eenkomst van woensdag in Brussel over de toekomstige taak van de Franse troepen in Duitsland, aldus minister Couve de Murville. De woorden van de Franse mi nister van buitenlandse zaken wer den aangehaald door de Franse minister van voorlichting, Yvon Bourges, na een vergadering van het Franse kabniet onder voorzit terschap van president De Gaulle, waarin Couve de Murville verslag deed over de N.A.V.O.-besprekin- gen in Brussel, die woensdag be sloten werden. (Frankrijk heeft verzocht cm terugtrekking van de Amerikaanse en Canadese troepen uit Frankrijk tegen april 1967.) Minister Couve de Murville zei op de Franse kabinetsvergadering nog, dat Frankrijk uitziet naar po sitieve vorderingen in de kwestie van de stationering van Franse troepen in Duitsland, nadat deze aan het N.A.V.O.-commando zijn onttrokken tegen begin volgende maand en aangaande de beginse len van de Franse deelneming aan de N.A.V.O. zelf. (Beide kwesties zullen door de permanente N.A. V.O.-raad worden besproken.) tussen Zuid-Afrika en de rest van de wereld. Toen de senator zijn hartstochtelijk pleidooi voor rassengelijkheid had beëindigd, gingen de aanwezigen staan en juichten hem drie minuten toe. Robert Kennedy is donderdag vertrokken naar Tanzania. „De volgende maal hoop ik degenen te ontmoeten die ik nu niet heb gezien", zo verklaarde Kennedy, waarschijnlijk doelend op de Zuidafrikaanse regering, die hem tijdens zijn bezoek van vier dagen heeft genegeerd. Bij een tussenlanding in Nai robi zei de senator dat hij in Zuid-Afrika een explosieve situa tie had aangetroffen. Het land bevindt zich in een droeve toe stand en het is tegenover velen wreed. Een serie wervelstormen heeft woensdagavond een aantal steden in het oosten van de Amerikaan se staat Kansas geteisterd. Ten minste dertien mensen kwamen om het leven, 600 werden ge wond en zeker 4.500 mensen werden dakloos gemaakt. Het zwaarst werd de hoofdstad van de staat, Topeka, getroffen waar 12 mensen het leven lieten. Ge hele wijken van deze stad van 120.000 inwoners zijn met de grond gelijkgemaakt. De orkaan" „Alma", die over Honduras en Cuba is getrokken, heeft nu het gebied van Sint- Petersburg aan de westkust van Florida bereikt. De schade is hier bijzonder groot. Een aantal mensen liep lichte verwondin gen op, voornamelijk door rond vliegende glasscherven- plaats vinden, is voor onbepaal de tijd uitgesteld. Tegen de be noeming van Soeryadi, uitgegaan van Soekarno, was in juristen kringen bezwaar gemaakt, om dat men vond dat leden van de hoge raad op aanbeveling van het parlement dienen te worden aangesteld. De vereniging van rechters heeft Soeryadi geschorst omdat hij het verzoek van deze organisatie om de benoeming niet te aanvaarden, naast zich had neergelegd. „Over de huidige ontwikkelin- 7en in Indonesië zal ik op dit ogenblik niets zeggen. Ik houd mijn mond hermetisch gesloten tot een gelegen moment in de toekomst, wanneer ik mijn hart zal uitstorten". Dit zei president Soekarno donderdag in een korte toespraak tijdens de beëdiging van de nieuwe minister van justitie, prof. Oemar Senoadji. De plech tigheid werd niet door de staf chefs van de strijdkrachten bij gewoond. De orthodoxe „Nahdatoel Oe- lama" zal voortaan steun ver lenen aan Soekarno als hoofd, van de staat. Dit werd woensdag door een bestuurslid van deze partij verklaard. Hij zei dat „Boeng Karno" de enige was die de capaciteiten bezat om de In donesische revolutie te leiden. De „Nahtadoel Oelama" zal hem daarom bij elke verkiezing al3 kandidaat voor het president schap voordragen, zo zei hij. In verband met zijn ernstige ziektetoestand is de tot voor kort in Breda gedetineerde Duitse oorlogsmisdadiger W. P. F. Lages in vrijheid gesteld. Hij is over gebracht naar een ziekenhuis in de bondsrepubliek. Lages, die in 1940 naar Neder land kwam en achtereenvolgens in Den Haag en Amsterdam de functie had van „Leiter der Aus- sendienststelle der Sicherheits- polizei und S.D.". is verantwoor delijk voor de deportatie van on geveer 70.000 Amsterdamse Jo den. Onder zijn leiding (hij had de supervisie van de Zentral- stelle für Jüdische Auswanda- rung) werden de beruchte raz- 400 ton maniokroopsehilfers, sen soort tapioca, is verloren ge gaan door een brand aan boord van het schip „Li Ming" uit de Chinese volksrepubliek. Bij het 'ossen van het schip dat in de Rotterdamse Waalhaven ligt, werd een ijzeren trap beschadigd. De bemanning wilde met een lasapparaat de trap repareren, maar daarbij raakte het ijzeren tussenschot oververhit. In het daarachterliggende ruim ontstond brand. De Chinezen trachtten tevergeefs het vuur te blussen met 30 flessen CO 2. Zij sloten het ruim af in afwachting van de brandweer, die het vuur met schuim heeft geblust. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Het Indische ministerie van volksgezondheid vreest dat India volgend jaar getroffen zal wor den door een ernstige cholera- epidemie die, als geen doeltref fende maatregelen worden geno men, aan tienduizenden mensen het leven zou kunnen kosten. In gebieden waar de ziekte voor heen slechts in geringe mate voorkwam, was kort geleden een stijging van het aantal cholera gevallen geconstateerd. Het mi nisterie wijt dit aan het' overslaan uit andere delen van Azië naar India van cholera el tor, een 'ïoogst besmettelijke vorm van de ziekte die moeilijk te bestrij den valt. De Aziatische afdeling van de wereldgezondheidsorga nisatie heeft onlangs voor het gevaar van het uitbreken op grote schaal van cholera el tor gewaarschuwd. Een orkaan die de naam „Al ma" heeft gekregen, heeft woens dag een breed spoor van vernie lingen getrokken over het wes- teliike deel van Cuba. Eerst passeerde de orkaan met windstoten van 200 km per uur het „wijnbomeneiland", dat ten zuidwesten van Cuba ligt. Hier vielen doden en werd zware schade aangericht. Daarna ging het noodweer met een 500 km brede baan tussen Pinar del Rio in het westen en Las Villas in het oosten over Cuba. De kern passeerde op slechts 25 km af stand de hoofdstad Havanna. Lager gelegen delen van deze stad kwamen onder water te staan en op vele punten viel de elektrische stroom uit. Tiendui zenden mensen trokken naar loger gelegen gebieden. In de straten van Havanna, waar met het oog op het noodweer de scholen en kantoren waren ge sloten, lag een dikke laag glas scherven. Buiten de stad werd grote schade aangericht aan ta baks- en fruitplantages. Voor de kust bij Havanna kwam een visser om het leven doordat zijn boot omsloeg. zia's op Joden gehouden en werd een premiestelsel ingevoerd op 't aanbrengen van Joden. Voorts is hij verantwoordelijk voor de exe cutie van honderden Nederlan ders die door de Duitsers waren opgepakt als repressaille voor verzetsdaden. Het bijzondere gerechshof in Amsterdam veroordeelde hem op 20 september 1949 ter dood. Een beroep in cassatie werd verwor pen, maar in 1952 werd hem gratie verleend en werd het doodvonnis omgezet in levens lange gevangenisstraf. Lages, die op het ogenblik 65 jaar is, werd de laatste weken verpleegd in het centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen in Vught. PROTEST TEGEN VRIJLATEN LAGES Het Nederlands Auschwitz- comité heeft een telegram ge stuurd aan de minister van jus titie waarin het „verontwaardigd protesteert tegen de onaange kondigde vrijlating van de oor logsmisdadiger Lages. Dit is een hoon," aldus het telegram, „aan de doden en overlevende ver waarloosde slachtoffers" AANHOUDEND WARM Donderdag werden in ons land op de meeste plaatsen tempera turen van 28 29 graden bereikt. In België en zuidwest-Duitsland meldden enkele-stations zelfs 30 graden. Ook elders op het West- europese vasteland werden maxima boven 25 graden bereikt, maar in het zuiden en zuidwes ten van Frankrijk was het min der warm. In het hoogland van Auvergne niet warmer dan 17 a 18 graden, aan de zuidwestkust kwam het kwik daar niet veel verdèr dan 19 a 20 graden. Met uitzondering van de kustgebieden werd het in Engeland 24 tot 28 graden. Mede onder invloed van eén lagedrukgebied boven zuidwest Europa ontwikkelden zich in Frankrijk en zuid-België enkele lokale regen- en onweersbuien. Daar de onweersaktiviteit zich nog langzaam verder noord waarts uitbreidt, nemen vandaag voornamelijk in het zuiden es westen van ons land de onweers kansen eveneens toe. Overigens houdt het warme en vrij zonnige weer aan en blijft de wind over wegend matig uit oostelijke rich tingen waaien. medegedeeld door het K.N.M.I., gedig tot hedenavond. Warm Warm en vrij zonnig maar ook kans op onweer, voornamelijk in het zuiden en westen van het land. Overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. VRIJDAG 10 JUNI 1966 v.m. n.m. Breskens 6.44 7.01 Terneuzen 7.20 7.37 Hansweert 7.54 8.11 Walsoorden 8.03 8.11 ZATERDAG 11 JUNI v.m. p m. Breskens 7.42 8.01 Terneuzen 8.18 8.38 Hansweert 8.52 9.11 Walsoorden 9.01 9.20 juni zon maan op onder op onder 10 4.21 20.58 1.22 11.1S 11 4.20 20.59 1.36 12.28 12 4.20 21.00 1.48 13.38

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1