Communiqué van de Indonesische staatshandelmaaischappijen Yoorsiel lot herziening van de Amerikaanse politiek in Vietnam Motie-Van der Spek verworpen Lichte verkeersovertredingen worden duurder Give a man a Lucky DE JONGSTE AMERIKAANSE ROIMTEVLICHT DE VRITE ZEEUW Pagina 5 Duivensport Handboogsport VOETBAL Politiek geïnspireerd Nieuw proces Autobiografie van Soekarno Vice-voorzitter volkscongres Uitdaging Lijdelijk verzet in Hué en Danang duurt voort Woensdag 8 juni 1966 De omstandigheden in Indonesië zijn de afgelopen jaren heel anders geweest dan gedurende de periode, waarin de Nederlanders de Indone sische in- en uitvoer in handen hadden. Dit verklaarde het bestuur van de staatshandelmaatschappij dinsdag in een perscommuniqué. Het bestuur reageerde hiermee op onlangs geleverde kritiek op de staatshandelmaatschappijen, die na de massale uittocht van de Neder landers in 1961 werden op gericht. De vroegere vice-president Mo hammed Hatta had gezegd dat ten tijde van de overname der Neder landse ondernemingen de Neder- VLUCHT UIT ST. DENIS „Voorwaarts" - Zaamslag Snelheid eerste duif 1516 m; laatst prijswinnende duif 1410 meter. 1. J. de Feijter, Axel; 2 en 3. H. de Feijter, Axel; 4 en 5. W. de Putter, Axel; 6 en 7. F. Scheele, Zaamslag; 8. C. de FeijterVink, Axel; 9 en 10. D. W. F. Kaijser, Zaamslag. PRIJSVLUCHT UIT ANGERVILLE „Nog Sneller" - Breskens Snelheid eerste duif 1280 m; laatst prijswinnende duif 977 m. 1. J. van Gijs; 2 en 3. J. v. d. Broecke; 4. A. Verstraaten; 5. A. Hamelinck; 6. W. Fenijn; 7. J. de Meester; 8 en 9. J. Klaaijssen; 10. A. v. d. Heuvel. PRIJSVLUCHT UIT MOESKROEN „Nog Sneller" - Breskens Snelheid eerste duif 1243 m; laatst prijswinnende duif 948 m. 1. A. Bondewel; 2 en 10. M. Quaars; 3. J. Oosterling; 4. J. Oostenbrugge; 5. A. Versprille; 6. P. Blaakman; 7. J. van Gijs; 8. J. v. d. Velde; 9. J. Jacobs. KRINGVLUCHT UIT ANGERVILLE Gegeven door „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1335,3 m; laatst prijswinnende duif 1000,5 meter. 1. F. van Hoye, Sas van Gent; 2. J. Wentzler, Stoppeldijk; 3. J. Peersman, Stoppeldijk; 4. J. Cap- pendijk, Boschkapelle; 5. A. de Krijger, Westdorpe; 6. P. Goos- sen, Sas van Gent; 7. M. Soomers, Terneuzen; 8. F. Sijs, Sluiskil; 9. Jos de Klerk, Boschkapelle; 10. A. Peersman, Axel. PRIJSVLUCHT UIT MOULIN „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1414,1 m; laatst prijswinnende duif 1174,7 meter. 1 en 4. J. A. de Smidt; 2. J. de Kraker; 3 en 5. W. van Hoeve; 6. P. Verberkmoes; 7. Jac. Oppe neer; 8. J. Geelhoedt; 9. J. C. Rouw. PRIJSVLUCHT UIT ANGERVILLE „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1285 m; laatst prijswinnende duif 1002,9 meter. 1. M. Soomers; 2. A. Dieleman; 3 en 7. J. A. de Smidt; 4. F. de Bakker; 5. H. F. Koch en Zn; 6. J. Geelhoedt; 8. J. v. d. Graaf; 9. A. Butler; 10. M. A. de Roo. SLUISKIL De jaarlijkse koningsschieting van de handboogmaatschappij „De Herleving" te Sluiskil had voor het 46ste achtereenvolgende jaar plaats. Zo goed als alle leden wa ren present. De koning Aug. Meert moest zijn titel verdedigen, waar toe ruime gelegenheid bestond want pas in de 13e ronde, het 209e schot, werd de vogel afgeschoten door O. Saay, die hiermede het recht verwierf een gooi te doen naar de koningstitel van de pro vincie Zeeland. Deze wedstrijd vindt plaats op 25 juni te Ovezan- de. Van de hierop volgende prijs- schieting luidde de uitslag als volgt: Hoogvogel: B. de Haan. Zij vogels: O. Saay, de andere werd niet afgeschoten. Kallen: R. Be- gheyn en Aug. Meert. Tweede spel: Hoogvogel: niet afgeschoten. Zijvogels: O. Saay en B. de Haan. Kallen: M. Goethals, de andere werd niet afgeschoten. Doordat er te Sluiskil momenteel ten gevolge van de kanaalwerken geen enkel horecabedrijf is, kon het jaarlijkse schuttersmaal met aansluitend de jaarvergadering geen doorgang vinden en werd dit uitgesteld tot het volgend jaar m de hoop dat er dan een lokaliteit beschikbaar zal zijn. Zaterdagelftal verslaat amateurs van Saarland Het Nederlandse zaterdagvoet balelftal heeft dinsdagavond voor 5000 toeschouwers te Noordwijk een geflatteerde overwinning met 31 behaald op de amateurs van Saarland, nadat bij de rust de rfand no* selijk was (1—1). landse hersens niet waren overge nomen. Het bestuur wees er in het com muniqué op dat de staatshandel maatschappijen niet hun eigen in dustrieën en plantages mochten bezitten, zoals met de Nederlandse ondernemingen het geval was. Zij hadden geen toestemming om op dezelfde commerciële basis te wer ken als de Nederlandse maatschap pijen. De staatshandelmaatschap pijen moesten veel heffingen be talen voor ondernemingen, welke voor de maatschappijen zelf niet produktief waren, aldus het com muniqué, waarin voorts woidt tegengesproken dat de maatschap pijen herhaaldelijk verliezen had den geleden en dat de staat voort durend subsidies had moeten ver lenen. Volgens het bestuur had de staat in 1963 alleen het aanvangs- kapitaal geleverd aangezien het de maatschappijen daaraan ontbrak. Het bestuur gaf toe dat de maat schappijen geen leidende positie in de handelssector hadden weten te veroveren. Dit moet echter worden geweten aan een tekort aan facili teiten, aldus het communiqué, dat de jongste kritiek „politiek ge ïnspireerd" noemt. Delegatieleider Asikin noemde dit een uitdaging. Op 15 juni zal in Medan op Su matra het proces beginnen tegen Peris Pardede, een van de leiders van de mislukte staatsgreep van vorig jaar, zo is officieel in Dja karta meegedeèld. Pardede was adiunct-lid van het Politburo van de Indonesische com munistische partij en lid van het céntrale comité van die partij. Het is het zesde proces tegen leiders van de mislukte staatsgreep. In de vijf voorgaande processen werd steeds de doodstraf uitgesproken. Eén van de getuigen in het pro ces tegen Pardede zal Njono zijn, de communistische vakbondsleider die door dezelfde militaire recht bank ter dood is veroordeeld. Maandag is in Djakarta de auto biografie van president Soekarno in het paleis in de verkoop gegaan en dit was de enige gebeurtenis op de vijfeenzestigste verjaardag van het Indonesische staatshoofd, een dag die zonder openbare festivi teiten voorbijging. Volgens het persbureau Antara vierde Soekar no zijn verjaardag ook niet in de kring van zijn familie. Hij ontving gelukwensen en bloemen van vele Indonesische en buitenlandse poli tici. De eerste regels van het 324 pagina's tellende boekwerk, dat vorig jaar al in het Engels ver scheen, luiden: ,,De eenvoudigste beschrijving van Soekarno is: hij is een groot liefhebber. Hij houdt van zijn land, van vrouwen, van kunst en bovenal van zichzelf". De waarnemend voorzitter van het voorlopige raadgevende volks congres in Indonesië, generaal Poespojoedo, heeft dinsdag Osa Maliki geïnstalleerd als vice-voor zitter. Hij zei nog niet met zeker heid te kunnen zeggen of het con gres op 17 juni zal worden bijeen geroepen, zoals van verscheidene kanten is gezegd. Alle leden, ruim vijfhonderd, dienen op deze datum echter in Djakarta te zijn, zo voeg de hij hieraan toe. De Indonesische vereniging Van rechters heeft zich gekeerd' tegen de benoeming door president Soe karno van Soeryadi tot president van het hooggerechtshof. Een de legatie bracht dinsdag bezoeken aan het parlementspresidium en de minister van buitenlandse zaken, Malik, om intrekking van de be noeming te eisen. Deze zouden het met de delegatie eens zijn dat de benoeming niet overeenkomstig de democratische gang van zaken is gedaan en dat zij een ongewenst precedent zou kunnen scheppen. Delegatieleider Asikin zei dat Ma- lik aan Soeryadi had verzocht de benoeming niet te aanvaarden, het geen deze had geweigerd. De ver eniging van rechters is van oordeel dat aanstellingen bij de hoge raad op aanbeveling van het parlement moeten worden gedaan en niet eigenmachtig door het staatshoofd. De vereniging gaf trouwens de voorkeur aan een ander op de eerste stoel bij het hooggerechts hof, namelijk de plaatsvervangende voorzitter van dit college, prof. Soebekti. Hij was voor deze post bij het parlement aanbevolen. Soeryadi zal donderdag op het pa leis van Soekarno worden beëdigd. VERMAKELIJK VOOR JONG EN OUD Dar-Es-Salaam: Gezichten, die een verrukkelijke blijheid uit stralen tijdens een ontmoeting met een struisvogel in de privé- di erentuin van minister-presi dent Julius Nyerere van Tan zania. 6400 Amerikaanse burgers heb ben zich geschaard achter een program dat in vier punten een algehele herziening van de Ame rikaanse pclitiek inzake Vietnam verdedigt. Onder hen bevinden zich ge leerden, kunstenaars, schrijvers en bekende figuren. Volgens het zaterdag in de „New York Times" gepubliceerde program hebben de gebeurtenissen van de afgelopen maanden nieuwe be wijzen doen opstapelen tegen of ficiële beweringen als zouden de Amerikaanse troepen in Vietnam zijn om de Vietnamezen te ver dedigen. De betogingen in Da- nang, Hué en Saigon lieten dui delijk zien dat het bewind van generaal Ky de steun van het volk heeft verloren. De groep verzoekt de Amerikaanse re gering de bombardementen op Noord- en Zuid-Vietnam als mede alle andere aanvallen on middellijk te staken, haar be reidheid kenbaar te maken om te onderhandelen met het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront of met elke andere partij die een vreedzame oplossing wil, een vrije uitoefening van de soeve reiniteit van het Vietnamese volk met alle middelen te steu nen en ernstig te overwegen of terugtrekking van de troepen uit Vietnam niet alleen dienstig zou zijn voor de zelfbeschikking van de Vietnamezen maar tevens voor de eigen belangen van de Verenigde Staten. De verklaring besloeg drie ■pagina's en was onder meer on dertekend door Nobelprijswin naar prof. Albert Szent-Gyorgyi, de schrijvers Ginsberg, Lowell, Mailer en Miller en de beeldhou wers Calder en Noguchi. Het lijdelijk verzet in Hué tegen de regering in Saigon duurt voort. De familie-altaren die de boed dhisten daar maandag op de kruis punten van wegen plaatsten en waardoor het verkeer nagenoeg tot stilstand kwam, stonden daar ook dinsdag nog. De meeste winkels in de stad zijn gesloten. De belang rijkste verkeersweg ten zuiden van Hué is geblokkeerd doordat over een afstand van vijftien kilo meter altaren zijn neergezet. De altaren zijn versierd met vlaggen, bloemen en fruit en boeddhisti sche monniken en nonnen verbran den wierook. De regeringstroepen in de stad zijn nog steeds niet tussenbeide gekomen. In Danang volgden de boeddhis ten dinsdagochtend het voorbeeld van Hué en er zijn berichten uit andere steden in het boeddhistische noorden volgens welke ook daar met altaren wordt gedemonstreerd. De regering heeft boven Danang en Hué pamfletten laten uitgooien waarin staat dat communisten zijn geïnfiltreerd in de tegen de rege ring gekante boeddhistische bewe ging. Later op de ochtend kwamen twee bataljons Zuidvietnamese parachutisten en een bataljon op het vliegveld Phoe Bai aan, veer tien kilometer van Hué. Amerikaanse parachutisten van de 101ste luchtlandingsdivisie heb ben dinsdagochtend vroeg in een gevecht bij de grens van Zuid- Vietnam, Cambodja en Laos 77 Noordvietnamezen, die behoorden tot de geregelde Noordvietnamese troepen, gedood. De parachutisten nemen deel aan de operatie „Hawthorn" (ha- gedoorn) waarbij sedert vrijdag 95 leden van de v'» cong en Noord vietnamezen sneuvelden. Het gevecht van dinsdag vond plaats na een mortierbeschieting op een door de Amerikanen ver sterkte heuvel. Aan Amerikaanse zijde werden „lichte" verliezen ge leden. De bemanning van de Geniini 9, Stafford en Cernan, is maan dag na een ruimtevlucht van drie dagen veilig geland in het westelijke deel van de Atlanti sche Oceaan op nog geen 3 km van het „bergingsschip",, het vlie,gdekschip „Wasp". Zij land den op de oceaan om 15 uur Ned. tijd en bevonden zich 54 minu ten later op het dek van de „Wasp". Zij gaven niet de in druk een vermoeiende taak ach ter de rug te hebben. Zij liepen energiek naar de ziekenboeg van het schip om zich daar te laten onderzoeken en relaas te doen van hun bevindingen. Met een en ander zullen dagen gemoeid zijn. Tijdens hun 45 omlopen om de aarde in 72 uur en 21 minuten hebben Stafford en Cernan drie „ontmoetingen" met de op 31 mei gelanceerde doelraket gehad. Doordat het beschermende om hulsel van deze raket niet werd afgestoten, kon het vastkoppe len aan de doelraket niet wor den verricht. Ook het experi ment met de „vliegende stoel" bleek de krachten van de be trokken astronaat, Cernan, te boven te gaan. Al met al heeft Cernan zich twee uur en vier minuten buiten de Gemini in de ruimte bevonden. Het eerste commentaar van Cernan aan boord van de „Wasp" was, dat hij tot de ont dekking is gekomen, dat het werken in de ruimte meer in spanning vergt dan hij had ge-r dacht. Niettemin had hij heel vee] geleerd. Intussen bereidt het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) reeds de volgende Geminivluchten voor de Gemini-10 op 18 juli, de Gemini-11 in september en Gemini-12 in november. Hier mee is het Geminiprogram af gesloten, dat voorafgaat aan de eindfase van het Apollopro. ject, dat men met een landing van een mens op de mgan hoopt te bekronen. FELICITATIE VAN JOHNSON President Johnson heeft maan dag een telefoongesprek gehad van vijf minuten met de astro nauten Stafford en Cernan, die hij gelukwenste met hun moe dige prestaties, waardoor een nieuw schitterend hoofdstuk aan de Amerikaanse ruimtevaartge schiedenis was toegevoegd. Speurtocht naar aanrander van vijfjarig meisje De Rotterdamse zedenpolitie beschikt thans over meer gege vens van de man die zaterdag in het park Rozenburg een vijfja rig meisje heeft aangerand. Hij is ongeveer 45 jaar, 1,80 m lang, heeft hoogblond wat loshangend haar en 'n door de zon gebruind gezicht. Zijn kleding was: camel- kleurig tweed jasje met werkje, pantalon van iets donkerder kleur. Het onderzoek wordt voortge zet. AUTOVERKOPEN AANZIEN LIJK GERINGER DAN VORIG JAAR De voorlopige verkoopcijfers voor personen- en combinatie auto's wijzen uit, dat in de eer ste vijf maanden van dit jaar het aantal verkochte auto's 33 pro cent beneden het getal van de periode januari tot en met mei 1965 is gebleven. Vorig jaar zijn gedurende de eerste vijf maan den 126.500 personenauto's en combinatie-auto's verkocht; dit jaar waren het re 85.000. De R.A.I. meent, dat deze daling van de autoverkopen een direct gevolg is van de de ver hoging der omzetbelasting per 1 januari j.l. en de daaraan ge paard gaande prijsverhoging op die datum, terwijl anderzijds de aankondiging van de belasting verhoging in het najaar van 1965 tot vervroegde aankopen leidde. MEISJE MISHANDELD De politie van Groningen heeft twee broers van 18 en 19 jaar in gesloten, die een 16-jarig meisje, Wilhelmina Lentz uit de Agrico- lastraat zodanig mishandelden, dat zij bewusteloos op straat bleef liggen. Het meisje is naar he academisch ziekenhuis ge bracht, waar zij pas vier uur later weer bij kennis kwam. De broers waren in de Agri- colastraat aan het voetballen. Toen het meisje door een bal aan het hoofd werd getroffen, werd ze zó kwaad, dat ze met de beide jongens op de vuist ging- Een van die jongens sloeg haar met het hoofd tegen een muur, de andere schopte haar tegen het bovenlichaam. De vader van het meisje, die zijn dochter probeer de te ontzetten, liep ook rake klappen op. EERSTE KAMER Mët 62 stemmen tegen en twee voor (alleen van de P.S.P.) heeft dé éerste kamer dinsdagmiddag de motie-Van der Spek (P.S.P.) handelend over de strijd in Viet nam verworpen. Tevoren had de heer De Niet (P.v.d.A.) uiteengezet waarom zijn partij zou tegenstemmen, zich daarbij baserend op het reeds bekende beleid van de regering inzake Vietnam. Hij merkte o.m. op dat deze beleids lijn niet zo ver afwijkt van het standpunt van zijn partij, zodat aan deze motie geen behoefte bestaat. Het toekomstige oordeel van zijn partij hangt verder af van de „daden" van de regering in dé internationale organisaties. De motie spreekt alleen van stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Vietnam. De brief van de P.v.d.A. ging even wel verder, aldus spr. Verder is het niet aan de kamer om vast te stellen, dat alleen het natio nale bevrijdingsfront als onder handelingspartner zou moeten optreden. Ook ontbreekt in de motie de wil om in Vietnam te komen tot een zo breed moge lijke burgerregering, aldus de heer De Niet. De heer Van Hulst (A.R.) zette uiteen waarom zijn partij zou tegenstemmen, hoewel zoals hij het uitdrukte de gedachte in de motie op zichzelf sympathieke kanten heeft. De gedeeltelijke waarheid komt er echter maar in tot uiting. Nog een waarheid poemde hij de agressie van Chi nees communistische zijde. In de motie werd de mening uitgesproken, dat een spoedige beëindiging van de strijd in Vietnam geboden is, omdat deze niet alleen een ondraaglijk lijden van het Vietnamese volk mee brengt maar ook het gevaar van Uitbreiding tot een wereldcon flict inhoudt. De vredeskansen zullen worden bevorderd door het stopzetten van de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vietnam, de erkenning door de regering van de Ver. Staten van het nationaal bevrij dingsfront als een der voor naamste zelfstandige onderhan delingspartners en de bereidheid van de regering van de Ver. Staten om genoemd front als deelnemer in een overgangs- KONGO President Moboetoe van Kon go heeft dinslag drie nieuwe wet ten ondertekend, waarbij rassen en stammenhaat worden ver boden, mijnconcessies worden ingetrokken en buitenlandse maatschappijen die in Kongo werkzaam zijn wordt opgedra gen, hun hoofdkantoren naar Leopoldstad te verplaatsen. Dit laatste moet vóór 1 januari 1967 gebeuren. De meeste van bedoel de buitenlandse maatschappijen zijn in Brussel gevestigd. Onder nemingen die zich niet aan de hieuwe wet houden, zullen van het handelsregister worden ge schrapt èn uit Kongo moetèn vèrtrekken. regering van Zuid-Vietnam te aanvaarden. RUMOER Toen de kamer had gestemd over de motie ontstond er dei ning op de politieke tribune. Zes a zeven jongelui, op twee na Leidse studenten zonder poli tieke richting zoals zijzelf later verklaarden, ontrolden een span doek met de woorden: „Nu bent u mede schuldig aan moord". Tegelijkertijd riep een hunner: „Schandelijk, u heeft bloed aan uw vingers". Voorzitter Jonkman schorste de zitting voor enkele ogenblik ken en de jongelui, onder wie een meisje, werden met de ster ke arm verwijderd. Een hunner, Herman Amptmeijer, die kandi daat heeft gestaan voor de Leid se gemeenteraad maar niet werd gekozen, w—d meegenomen door de politie. De ordeverstoorders gooiden ook pamfletten van de tribune naar beneden, die afkomstig wa ren van de actiegroep Vietnam, van welke actiegroep evenwel geen vertegenwoordigers onder de jongelui aanwezig waren. Brieven, die zij bij zich had den om aan de kamerleden te doen toekomen, werden bij de portier afgegeven. Na korte tijd was de rust her steld en kon de eerste kamer de beraadslagingen vervolgen. Op 1 juli a.s. gaat een ver hoging in van de bedragen van de transaktie in handen der po litie. De nieuwe bedragen zijn: 5,- voor voetgangers en fietsers (tot dusver ƒ2,50); 7,50 voor bromfietsers en be stuurders van tweewielige motorvoertuigen (tot dusver ƒ5,-); 10,- voor bestuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen (tot dusver ƒ7,50). Bjj de debatten over de justi tiebegroting van de beide laatste jaren is uit de Tweede Kamer opgemerkt, dat de transaktiebe- dragen in deze tijd achterhaald zijn. De minister heeft het advies ingewonnen van de commissie transaktie in handen der politie en de kwestie aan het openbaar ministerie voorgelegd, dat de bedragen voor de transaktie moet bepalen. Dit heeft vervolgens tot de verhoging besloten. De ver hoging is in overeenstemming met de bedragen die openbaar ministerie en rechter plegen vast te stellen, indien niet een trans aktie in handen der politie wordt aangegaan. De verschillen zijn in de loop der jaren zó groot ge worden, dat onbillijkheden dreig den te ontstaan. Bovendien is ge constateerd, dat de repressie door de transaktie in handen der politie, hoewel nog steeds prompt, niet meer adequaat is zodat ook de preventieve wer king ervan vermindert. Zoals bekend is, is de trans aktie in handen der politie mo gelijk voor een aantal kantonge rechtsovertredingen, voorname lijk verkeersovertredingen. Be voegd zijn de in uniform op tredende ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, die met de opsporing van de strafbare fei ten belast zijn en de onbezoldig de ambtenaren van politie, die als parkeerwachter kenbaar zijn. Bij de transaktie wordt gebruik gemaakt van gedrukte kwitan tieformulieren, in verschillende kleuren voor de drie standaard bedragen. UITBREIDING BRITSE ZEELIEDENSTAKING De Britse zeelieden hebben dinsdagavond besloten hun drie weken geleden begonnen staking uit te breiden tot alle Britse schepen in het buitenland. Voorts zullen buitenlandse tankschepen dlie olie naar Engeland vervoeren welke gewoonlijk door schepen met Britse bemanningen wordt vervoerd, op een zwarte lijst worden geplaatst. Na twee zittingen van drie uur kondigde het uit 48 leden be staande landelijke bestuur van de vakbond voor zeevarenden aan, dat de internationale federatie voor transportarbeiders zal wor den verzocht de havenarbeiders onder haar leden een verbod op te leggen om op Britse schepen in buitenlandse havens te wer ken. De Britse bond voor trans portarbeiders zal worden ge vraagd een dergelijke actie te ondernemen tegen alle buiten landse tankschepen, die olie ver voeren welke anders door Britse schepen wordt vervoerd en tegen buitenlandse schepen, die bij het kustvervoer rond Engeland zijn betrokken. BUS IN AFGROND Een volbeladen bus is maan dag nabij Chinan ten zuiden van Seoel (Z.-Korea) in een afgrond gestort. Veertien inzittenden, kwamen om het leven en 44 per-' sonen werden gewond. Een de fecte handrem is waarschijnlijk de oorzaak van het onaeluk- i t

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5