Ir. j. Versteeg nam afscheid als directeur der middelbare rijkstand en tuinbouwschool te Goes Vaderdag! HET PORSELEINEN MASKER STAATSSECRETARISSEN VAN SOCIALE ZAKEN BEZOEKEN ZEELAND WORDT DE BROODPRIJS ALWEER VERHOOGD? SCHOUWEN-DUIVELANDROUTE OPGENOMEN IN A.N.W.B.-T0ERISME VICE-V00RZITTER N.Y.V. UIT KRITIEK OP BELEID RIJKSBEMIDDELAARS Nog 11 dagen en dan is het Terneuzen Woensdag S juni 1966 DE vTUTE ZEEUW Pagina 3 Hoewel de heer ir. J. Versteeg nog enige maanden voor de boeg heeft, nam hij maandag reeds af scheid als direkteur van de Rijks Middelbare Land- en Tuinbouw school te Goes. In de grote zaal van het Land bouwcentrum hebben veie spre- pers in tegenwoordigheid van een groot aantal deputaties van di verse landbouworganisaties hem hulde gebracht. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer I. J. Srnal- legange, wees er op dat ir. Ver steeg kon terugzien op een alles zins geslaagde periode in zijn rijke leven. De direkteur draagt straks een bloeiende school over, aldus de heer Smallegange, en dat bewijst hoezeer zijn arbeid vruchten heeft afgeworpen. De geaardheid der leerlingen ie in de loop der jaren grondig veranderd', maar voor ir. Ver steeg leverde dat geen moeilijk heden op; hij bleek onder alle omstandigheden tegen zijn taak opgewassen. DANKWOORD BURGEMEESTER Dp burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, stejde vast dat de stad Goes ale reden heeft om trots te zijn op deze middel bare school. Namens het gemeen tebestuur dankte hij ir. Versteeg voor zijn jarenlange vruchtbare arbeid. 1M} INSPECTEUR Ook de inspecteur van het landbouwonderwijs, ir. L. Bouten, gaf uiting van zijn erkentelijk heid voor de wijze waarop de scheidende direkteur de school had geleid en uitgebouwd Hij maakte van de gelegenheid ge bruik te wijzen op de vele activi teiten welke ten name van ir Versteeg kunnen worden gesteld. MET RAAD EN DAAD Uit naam van het leraren korps sprak die heer H. W. Nae- zer, die eraan herinnerde dat ir. Versteeg niet slechs gedurende de opleiding aan de school, maar ook daarna de leerlingen met raad en daad ter zijde stond. Deze spreker bood ir. Versteeg namens de collega's een vulpen set aan. PLICHTSBETRACHTING De voorzitter van de Z.L.M., ir. J. Prins, meende te mogen con stateren dat ir. Versteeg door zijn arbeid als direkteur èn door zijn werk voor de Z.L.M. een blij vende stempel heeft gezet op het gehele agrarisch bestel in Zee land. Trouw aan de hem opgedragen taken en een nauwgezette plichts betrachting kenmerken de loop baan van ir Versteeg, aldus de heer Prins. Ir. D. van der Zake, de hoofd- ingenieur-direkteur van de cul tuurtechnische dienst in Zeeland, en ir. J. Roest namens de Zeeuw se landbouwscholen dankten de heer Versteeg voor de altijd pret tige en vruchtbare samenwer king. „Met u," zo sprak de heer Roest, „gaat een van die oudere direkteuren heen, die hun scho len tot bloed hebben gebracht.'' De heer N. Filius sprak ten slotte namens de vereniging van oud-leerlingen en de heer M. van Vossen namens de huidige leerlingen. De laatste bood ir. Versteeg een foto aan van de laatste examenklasse. CADEAUS De heer Versteeg, die een kleine dertig jaren aan de Rijks- Middelbare Land- en Tuinbouw school te Goes werkzaam is ge weest, mocht op deze dag van zijn officieel afscheid meerdere cadeaus in ontvangst nemen. Zo werd hem o.a. uit naam van de commissie van toezicht een tele visietoestel aangeboden. Sedert 1. september 1949 was de heer Versteeg als direkteur aan de school verbonden, waar aan hij vóór die tijd vele jaren als leraar werkzaam was. Hij is ook secretaris geweest van de Z.L.M., voor welk lichaam hij in latere jaren optrad als advi seur in onderwijsaangelegenhe- den. Daarnaast nam ir. Versteeg deel aan he bestuurswerk van meerdere plaatselijke en provin ciale verenigingen. (Adv.) De staatssecretarissen van socia le zaken drs. A. J. H. Bartels en dr. J. F. G. M. de Meijer zullen van maandag IS t/m woensdag 15 juni a.s. een werkbezoek brengen aan de provincie Zeeland. Aanleiding tot dit bezoek is het feit, dat Zee land thans open ligt voor comple mentaire functies ten aanzien van de randstad, met name als vesti- gingsgebied voor industrieën, als recreatiegebied en in de toe komst als verbindingsgebied tussen de randstad en noord-Bel- gië. Deze ontwikkeling kan belang rijke consequenties hebben voor de hygiëne van het milieu, in het bij zonder ten opzichte van de water en luchtverontreiniging. De pro blematiek ten aanzien hiervan vraagt in het bijzonder de aandacht in de Zeeuwse Kanaalzone, waar reeds sprake is van waterveront reiniging en voor het Sloegebied, dat nog „schoon" is, maar "waar ontwikkeling van chemische indus trie nadelig zou kunnen zijn voor GELD VOOR DE ARMEN VERDUISTERD Maandag begon in Rome een proces tegen twee mannen en 22 vrouwen die ervan worden be schuldigd onder het mom van liefdadigheidswerk ruim 155.000 gulden aan staatsgelden te heb ben verduisterd. Zij hadden als leden van een z.g. liefdadig heidsvereniging geld voor armen ingezameld, maar dit onder elkaar verdeeld in plaats van het aan de regeringsinstantie te over handigen die zorg draagt voor de maandelijkse verdeling. Het plan was beraamd door een van de mannen, Stelvio Dainotto, die werkzaam is op het ministerie van binnenlandse zaken. TWEE DODEN BIJ BOTSING Op rijksweg 7 in de gemeente Berkhout zijn gisteren bij een verkeersongeluk twee personen om het leven gekomen. Het zijn de 26-jarige J. van der Steeg uit Huizen en de 15-jarige E. J. M. de Vos uit Blaricum. Het onge luk gebeurde doordat de be stuurder van een personenauto zander aanwijsbare oorzaak naar links zwenkte, waarbij hij in botsing kwam met,een vracht auto uit tegenovergestelde rich ting. Beide inzittenden van de personenauto waren op slag dood. STAD IN HONDURAS BIJ NOODWEER WEGGEVAAGD De stad San Rafael in West- Honduras is zondagavond tijdens een hevig noodweer vrijwel weg gevaagd, zo meldde het Ameri kaans weerkundig bureau maan dag. Het had een bericht ontvan gen van de Hondurese weerkun dige dienst, waarin van 73 doden werd gesproken. Er was zondag avond ruim 75 cm regen geval len. „San Rafael is praktisch verdwenen", aldus een bood schap uit Tegucigalpa, de Hon durese hoofdstad. De meeste slachtoffers zouden zijn gevallen door het buiten haar oevers treden van de rivier de Nama- sigug. Er^ woDjt meer regen de recreatiebelangen, met name voor de nabijgelegen recreatiezone van Walcheren. Het bezoek begint maandag avond 13 juni met een bespreking in Middelburg. KANAALZONE De volgende dag vertrekken drs. Bartels en dr. De Meijer naar Ter- neuzen, waar onder eiding van de commissaris der koningin op het gemeentehuis een bespreking zal worden gehouden met vertegen woordigers van de industrie in de kanaalzone, 's Middags zal dan een bezoek volgen aan de N.V. Zuid- Chemie in Sas van Gent en aan de N.V. Nederlandse Stikstofmaat- maatschappij te Sluiskil. Vervol gens zal het gezelschap worden ontvangen op het hoofdkantoor van de waterleidingmij Zeeuws-Vlaan- deren in Terneuzen, waar een uit eenzetting zal worden gegeven van de problematiek van de zoet watervoorziening van Zeeuws- Vlaanderen. Woenslag 15 juni wordt in de ochtenduren een bezoek gebracht aan het St. Elisabethziekenhuis in Sluiskil, waarna men via het veer BreskensVlissingen vertrekt naar het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost, waar de directie van „De Schelde" het gezelschap zal ontvangen in de kantine van het reparatiebedrijf „Scheldepoort- werf". Bij deze gelegenheid zullen de bezoekers worden ingelicht om trent de industrialisatie van Vlis- singen-Oost. In de namiddag volgt een bezoek aan het streekziekenhuis „Berg- zïcht" in Goes, waarna de reis verder gaat naar Zierikzee. Hier zal men de centrale werkplaats Schouwen-Duiveland bezoeken. POLITIEMAN AAN GEVOLGEN ONGEVAL OVERLEDEN In het academisch ziekenhuis in Utrecht is dinsdagochtend de 37-jarige wachtmeester van de rijkspolitie Ch. Mol uit Almelo overleden aan de verwondingen, die hij op 24 mei bij een ver keersongeluk opliep. De heer Mol behoorde tot de groep witte porsches van de rijkspolitie en was op 24 mei bezig met een verkeerscontrole op de rijksweg Utrecht-Amster dam bij Breukelen. Hij stond in de berm van de weg. Een vracht wagen reed op de berm, botste tegen een geparkeerde auto, die door de wachtmeester werd ge controleerd en raakte ook de heer Mol. Hij liep ernstig rug letsel op. BIJ BOTSING GEDOOD Dinsdagmorgen te kwart over acht is in Nuenen de 46-jarige heer P. A. A. Vliegenberg, eco noom in Eindhoven, bij een bot sing met een tegenliggende vrachtauto gedood. Het slacht offer was met zijn auto tijdens het nemen van een bocht, waar bij hij voor een tegemoetkomen de auto naar rechts moest uit wijken, in de wegberm terecht gekomen en vervolgens weer over de weg geschoten tegen de tegemoetkomende vrachtauto. De braderie Nadat maandagmiddag de bra- deriekaravaan door verschillende gemeenten van Zeeuws-Vlaande- ïen was getrokken om de bewo ners door middel van strooibiljet ten e.d. op te wekken naar Ter neuzen te komen, begon pas goed bet werk voor de verdere inrich ting. Maandagavond werkten ve len tot diep in de nacht aan de etalage en gisteren begon het buitenwerk. Eén van de moei lijkste karweien bleek het plaat sen van de poort aan het begin van de Noordstraat. Twee kra nen moesten er aan te pas komen eer het hoge gevaarte op zijn plaats stond. Envandaag als om 2 uur de braderie officieel wórdt geopend, kan Terneuzen, indien het weer mooi blijft, vele bezoekers verwachten. V erkeersregeling tijdens de braderie Tijdens de braderie wordt de Noordstraat van café Maandag tot de Arsenaalstraat voor alle verkeer afgesloten. Het verkeer uit Nieuwediepstraat wordt af gevoerd via de Vlooswijkstraat. Het inrijverbod Lange Kerk straat richting Noordstraat wordt opgeheven, d.w.z. tot het z.g. „parapluhoekje". Aanbevolen parkeerplaatsen: bij de watertoren, de Schepen- dijk en de Schuttershofweg. Een en ander werd ons mede gedeeld door het bestuur van het H. T. C. afd. Noordstraat op ver zoek van de politie. Maak uw keuze uit de vele modellerr en kleuren. Prijzen v.a. 5.95 tot 12.50 VOOR DE HANDEL-, 8. O. LEEFSMA NV, IKERKSTB. 23, AMSTERDAM. TEL» 232727 ANTI-NAVO-BETOGING IN BRUSSEL In Brussel, waar dinsdag de ministers uit de NAVO-landen aan hun voorjaarsconferentie begonnen, heeft de politie ver scheidene personen gearresteerd, die tegen de NAVO betoogden en pamfletten verspreidden waarin tegen deze organisatie van leer werd getrokken. Leden van de Belgische communistische partij reikten aan de uitgangen van de spoorwegstations in Brussel vlugschriften uit waarin natio nale zelfstandigheid werd geëist. OUDSTE INWOONSTER BENELUX OVERLEDEN De oudste inwoonster van de Benelux, mevrouw Sophie Leys, is op 107-jarige leeftijd in haar woonplaats Putte, bij Mechelen, overleden. Koningin Fabiola had mevr. Leys op 29 mei ter gelegenheid van haar 107de verjaardag be zocht. De A.N.W.B. zal enige nieuwe toeristische routes openstellen. Het zijn de Schouwen-Duive- landroute (95 km) en de West- Brabantroute (125 km). Hierdoor zal dit aantal door speciale zes- kantige borden bewegwijzerde ANWB-routes zijn gestegen tot 27 in de serie van ongeveer 30 toeristische routes, die de bond in Nederland zal uitzetten. Be halve deze toeristische routes kent de ANWB ook nog vier (brom)fietsroutes en een grens landroute, die geleidelijk over Duits gebied loopt. Gerugge- steund door het succes uit de belangstelling van leden en niet- leden voor de vouwbladen is af te leiden, dat zeker 1 miljoen mensen vorig jaar deze verschil lende routes hebben gereden zullen vooral de (brom)fietsrou- tes en de grenslandroutes in samenwerking met de centrale en regionale overheid aanzienlijk worden uitgebreid. Schouwen-Duivelandroute Na de Midden-Zeeland- en de Westerschelderoute op Walche ren en in Zeeuws-Vlaanderen, die vorig jaar door ruim 100.000 mensen roerden gereden, kent Zeeland nu een derde toeristische route van de ANWB: de Schou- den-Duivelandroute. Voor deze route zullen niet alleen de men sen uit de direkte omgeving be langstelling hebben, maar ook de dagtoeristen uit de randstad Heiland, Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland en verder de verblijftoeristen, die in Zeeland en vooral in snel toenemende mate op de schiereilanden va kantie houden. Wanneer men deze toeristische route in Zierikzee begint, komt men even verder bij de hoek van de. Verder gaat de tocht over de „weg van de buitenlandse pers" langs de caissons naar Bruinisse. Na dwars door een vogelbroed plaats te zijn gereden, komt men via Dreischor bij het oude stadje Brouwershaven aan de nu ver zande Gouwe. Voorbij Renesse, waar in de buurt wandelingen door de duinen gemaakt kunnen worden, en Haamstede gaat deze toeristische route naar het druk bezochte rekreatieoord Wester- schouwen en verder langs het zuidelijke gedeelte van Schou wen-Duiveland, waar vele vogel reservaten en wandelgebieden zijn gelegen, over het dorpje Noordgouwe terug naar Zierik zee. Goedkeuring van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het bakkersbedrijf zal vrij wel zeker repercussies hebben voor de broodprijs. Deze ver wachting heeft de heer J. F. van der Aar, waarnemend secretaris van de algemene bedrijfsbond voedings- en genotmiddelen, uit gesproken op het driejaarlijkse congres van deze bond in Am sterdam. De heer Van der Aar zei, dat daarover te zijner tijd nog wel in de bakkerijstichting zal worden gesproken. Inmiddels wachten de. bakkers met onge duld op de goedkeuring van hun c.a.o., waarvoor rijksbemidde laars de „rode" lamp hebben ge hesen in verband met de loon kostenstijging van 13 a 14 pro cent voor het binnendienstper- soneel. ONGEDULDIG Volgens de heer Van der Aar zijn de bakkers ongeduldig, om dat zij nu verstoken blijven van de overeenstemming die werd bereikt ten aanzien van de vijf daagse werkweek. Vorig jaar werden in de c.a.o. 18 bak- en bezorgloze dagen geregeld. Er kwam hier en daar niet veel van terecht en de bond dreigde zelfs met een kort geding tegen de bakkerspatroons. Op het congres onthulde de heer v, d. Aar dat van deze aktie via de rechter niets is terechtgekomen, nadat enkele werkgevers verklaringen hadden getoond van werknemers, waarbij deze vrijwillig afstand De vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon, heeft op het congres van de algemene bedrijfsbond voor voedings- en genotmiddelen (A.B.V.G.) ge zegd, dat het college van rijks- bemiddelaars een beleid heeft gevoerd waar niemand doorheen kan kijken. Naar zijn mening had het college in sommige grote c.a.o.'s de loonkostenstijgingen verdoezeld om ze er toch door heen te krijgen. De heer De Boon kon zich niet aan de indruk ont- Ouwerkerk, waar men een fraai trekken' dat biJ het al dan nigt uitzicht heeft op de Oosterschei- goedkeuren van de c.a.o s poli- deden van hun rechten op een vijfdaagse werkweek. MEER VRIJHEID Ten aanzien van het verkoop uur van brood werd door een af gevaardigde uit Den Haag ge klaagd dat zijn werkgever hem verplicht heeft vóór half tien uit te rijden en dus in strijd met de wettelijke bepalingen te hande len. De heer v. d. Aar zei dat de controle op het verkoopuur nog moeilijker zal worden als op 1 januari 1968 de wet wederver koop brood wordt opgeheven, Waardoor met name de super markten meer vrijheid krijgen. Hij vroeg zich af, of het wette lijke verkoopuur nog wel te handhaven is, maar plaatste daarbij toch een vraagteken, als deze vrijheid zou betekenen, dat het bakkerijpersoneel in het kleinbedrijf vroeger zou moeten beginnen. 72 Wang, want deze was het inderdaad, spoedde zich door de gangen van het paleis. Voor een rijkgebeeldhouwde deur bleef hij een ogenblik staan en trad toen haastig het vertrek binnen. Mi nister Tsjeng. d'ie het zich juist, met behulp van een aantal kus sens op zijn lage rustbank beha- gelijk had gemaakt, rees ver baasd op, toen hij zijn bezoeker herkende. „Wang Ho!" riep hij uit. ,W,at voert u hierheen op dit uur? Ik dacht dat gij e© de Waterbureht waart!" Plotseling begonnen zijn oogjes te schitteren en hij ging haastig verder: „Heeft Lu Nan eindelijk gesproken?" Doch Wang maakte een ongeduldig gebaar. „Zwijg, idioot!" snauwde hij. „Lu Nan zal niet spreken! Hij is ontsnapt! Weliswaar neemt men aan, dat hij verdronken is, doch daar ben ik nog zo zeker niet van! In korte bewoordingen ver telde Wang de minister wat er op de Waterburcht gebeurd was, waarbij hü zichzelf een aanzien lijk heldhaftiger rol toebedeelde, aan hij in werkelijkheid gespeeld had, „Uit het torenvenster, zegt ge?" herhaalde Tsjeng, toen de ander uitgesproken was. „Haha, dan hoeft ge u toch nergens meer ongerust over te maken? Hij is vast en zeker verdronken! Wonderlijk... vanmiddag is Tong maar nauwelijks aan een groot gevaar ontsnapt, naar ik hoorde." En Tsjeng vertelde van het ongeluk met het vuurwerk in de steeg der Lachende Man darijnen. Onbeweeglijk luisterde Wang en ook toen de minister uitgesproken was, bleef hij met gefronste wenkbrauwen strak voor zich uit staren. Maar einde lijk mompelde hij: „Dit bevalt mij niet, Tsjeng! Helemaal niet! Waar kwam dat vuurwerk vandaan? Heeft men niemand gearresteerd? Kan ik u dan de zaak niet voor enkele dagen overlaten?" En driftig be gon hij het vertrek op en neer te lopen. tieke faktoren een rol hadden gespeeld. Niemand zal willen ontkennen, dat het de taak van de regering is ervoor te zorgen dat het eco nomisch evenwicht niet wordt verstoord, aldus de heer De Boon, maar maatregelen op loonpolitiek gebied hebben voor dit jaar niet de minste zin omdat de lonen van de niet goedgekeurde c.a.o.'s toch wel worden betaald. Zelfs de spoorwegen kunnen er niet aan ontkomen al vast de over eengekomen lonen te betalen. „Als een semi-overheidsbedrijf dit al doet, wat kan men dan nog verwachten van particuliere be drijven?", zo vroeg hij zich af. Intussen heeft de regering het college van rijksbemiddelaars opgedragen de c.a.o.'s te toetsen, maar het enige resultaat van deze maatregel was volgens hem dat de klok tot vóór 1963 is te ruggedraaid. JONGETJE ONDER ACHTERUITRIJDENDE AUTO Maandagavond omstreeks zes uur is in Oterleek nabij Alk maar de driejarige Peter IJdo onder een achteruitrijdende be stelauto geraakt en gedood. Inbreker gegrepen De brutale insluiper, die zon dagnacht met succes heeft inge broken bij de 53-jarige maat schappelijk werkster mej. Spaans in Utrecht, is gisteren gegrepen. De dader, de 19-jarige Utrechtse tuinder S., heeft reeds bekend. Alle ontvreemde bezittingen, zoals een dameshorloge en enig geld zijn eveneens terecht. De snelle aanhouding is te danken aan de oplettendheid van een agent van het Utrechtse politie korps. In de nacht van de in braak hield hij namelijk een fietser aan voor een routinecon trole. De man had een dames horloge bij zich. Toen de agent later vernam, dat er een dames horloge bij een inbraak was ont vreemd, kwam zijn geheugen hem te hulp, zodat tot aanhou ding kon worden overgegaan. Zomeropruiming 1966 In verband met de komende zomeropruiming, die in de mees te gemeenten in ons land op 14 juli a.s. begint, acht het minis terie van economische zaken het van belang de aandacht van het betrokken bedrijfsleven te ves tigen op enkele bepalingen van de Uitverkopenwet 1956. In de zes weken voorafgaande aan het begin van de opruimings periode, hetgeen voor de zomer opruiming 1966 derhalve be tekent vanaf 2 juni, mag een verkoop in deze periode niet worden aangekondigd op een wijze als voor verkopen tijdens de seizoenopruiming in de be trokken bedrijfstak gebruikelijk is. Gedurende de zes werkdagen vóór de seizoenopruiming, der halve in de periode 7 t/m 13 juli, mag geen bijzondere aanbieding worden gedaan. Pleegt men dus elke week een bijzondere aan bieding te doen, dan behoort deze gedurende de week vóór de seizoenopruiming achterwege ta blijven. Voorts wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat enige Kamers van Koophandel met be trekking tot de zomeropruiming de begindatum voor hun gehele gebied of een gedeelte daarvan hebben vervroegd. Betere veiligheidsgordels gewenst De veiligheid van passagiers in personenauto's zou kunnen worden verhoogd door middel van een verbeterd systeem van ingebouwde veiligheidsgordels. In een rapport aan de Britse regering door het Engelse labo ratorium voor verkeersonder- zoek wordt opgemerkt dat ma ximale bescherming van passa giers slechts kan "worden ver kregen door het gebruik van ver beterde veiligheidsgordels. De gordels moeten één geheel vor men met de zitting, die dan zal moeten worden versterkt. DE l'OSTEN VAN DE OORLOG IN. VIETNAM In officiële financiële kringen in Washington is vernomen dat. het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans door de oorlog in Vietnam met ongeveer een mil jard dollar per jaar toeneemt. Dit is een raming van de recht streekse kosten van de oorlog, zoals deze tot uitdrukking komen in de afvloeiing van dollars uit de Verenigde Staten. De oorlog in Vietnam is de voornaamste oorzaak van de toe neming van het tekort op de be talingsbalans in de eerste drie maanden van dit jaar tot 2,3 mil jard dollar op jaarbasis. De Amerikaanse minister van finan ciën. Henry Fowler, heeft onlang» verklaard dat de minimum kos ten van de oorlog die recht streeks ten laste van de betalings balans komen 700 miljoen dollar per jaar bedragen. 4

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3