Geen akkoord tussen Frankrijk en zijn veertien N.A.V. O.-partners DERBY UP® DRINK H.M. de Koningin in Londen De luchtverontreiniging boven Sluiskil Moordaanslag op Amerikaanse neger-advocaat James Meredith RADIO DE KQSK KAMERLEDEN STELDEN ONDERZOEK IN Uitvoerig communiqué van fabrieksdirectie HET WEER de nieuwste, defijnste Woensdag S juni 1966 22e Jaargang No. 6705 puur of met 'n tic DE ECONOMISCHE TOESTAND IN INDONESIË Openhartig gesprek Schadevergoeding Het communiqué Koolzuurgas Maatregelen getroffen ZELFVERBRANDING IN LONDEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prankering btf abonnement: TERNEUZEN utrecteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres- Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sande te Ternetrce* Advertentieprijs per mm 18 et; mMimas par advertentie ƒ2,40. Rubriee „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Op de conferentie van de mi nisteriële raad van de noordat- lantische verdragsorganisatie in Brussel is dinsdag een diepgaand meningsverschil gebleken tussen Frankrijk en zijn veertien part ners in de N.A.V.O. over de sta tus van de Franse strijdkrachten in de Duitse bondsrepubliek. Het conflict komt er op neer, dat Frankrijk de regeling van de status van de ruim twee divi sies Franse troepen in de bonds republiek een „militair-techni sche" en de „veertien" het in het algemeen een „politieke kwes tie" achten. Daarachter gaat schuil, dat Frankrijk alleen in tijd van oorlog deze troepen on der het hevel van de N.A.V.O. wil brengen, terwijl zijn part ners het om vele redenen nood zakelijk achten, dat zij ook in vx-edestijd als NAVO-strijdkrach- ten worden beschouwd. Frank rijk beschouwt deze kwestie zoals minister van buitenlandse zaken Couve de Murville uiteen zette als iets dat tussen Frankrijk en de bondsrepubliek dient te worden geregeld. Bij de partnerlanden echter bestaat de mening, dat deze kwestie in het x-aamwerk van de NAVO wordt behandeld. ONVERSCHILLIG Hedenmorgen, voordat de raad weer in plenaire zitting bijeen komt, zullen de „veertien" on der voorzitterschap van minister Luns niet alleen trachten de weg naar een oplossing aan te geven, maar ook om de menigsverschil- len tussen hen zelf uit de weg te ruimen. Minister Couve de Murville maakte geen bezwaar tegen een verhuizing van S.H.A.P.E. het geallieerde hoofdkwartier in Europa naar de Benelux .en van het NAVO-denfensis-college van Parijs naar Italië. De Franse minister toonde zich onverschillig bij de vraag, of het „politieke hoofdkwartier", de NAVO-raad, uit Parijs zal ver dwijnen zoals de „veertien" overwegen. uavj (Adv.) 'n Hero produkt XERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een Indonesische academicus heeft dinsdag aangedrongen op de vorming van 'n nieuwe rege ring omdat het huidige kabinet tot nog toe niet de noodzakelijke economische verbetering tot stand heeft weten te brengen. Ingenieur H. M. Sanoesi, voor zitter van „Persama" (de mo hammedaanse vereniging van academici) zei dat de prijzen van de noodzakelijke levensbe hoeften blijven stijgen terwijl de produktiecijfers nog steeds zak ken. Er is bovendien een groei ende werkeloosheid. Een nieuwe regering zou volgens Sanoesi moeten worden gevormd uit „waarachtig competente, moe dige en eerlijke mensen". De voorzitter van de „Fer- sami" zei dat sultan Hamengkoe Boewono, de vice-premier belast met economische en financiële aangelegenheden tot nog toe geen positieve resultaten had weten te bereiken. Als gevolg hiervan heeft het Indonesische volk nu zijn hoop gevestigd op een spoedige bijeenroeping van 't volkscongres. Het leger dient niet langer sleutelposities in de economie te bezetten, alclus Sa noesi. Tijdens een korte indrukwek kende plechtigheid heeft H. M. koninigin Juliana gistei-morgen in de Nederlandse kerk in Lon den een gedenkraam onthuld, Op James Meredith, de eerste neger die in 1962 werd in geschreven aan de universiteit van Mississippi, is maandag te Hernando (Mississippi) een aan slag gepleegd toen hij deelnam aan een mars van Memphis naar Jackson. De 32-jarige Meredith was met twee vrienden uit Memphis in Tennessee vertrokken naar de hoofdstad van de staat Missis sippi, waar hij niet meer was geweest na zijn studietijd van een jaar aan de universiteit al daar. Het was zijn bedoeling de negers in het ruiden een hart onder de riem te steken en hen te bewegen zich in het kiesregis- ter te laten inschrijven. Meredith werd getroffen door verscheidene schoten die uit een hinderlaag op hem werden af gevuurd. De politiemannen die de drie mannen begeleidden, konden een man aanhouden die een geweer bij zich had. De komst van Meredith op de universiteit van Mississippi die tot 1962 uitsluitend toegankelijk was voor blanken, leidde toen tot gewelddaden. MEREDITH NIET DOOD. Meredith werd na de aanslag raar een ziekenhuis in Memphis abracht. Hij was in zijn rug en nen door kogels getroffen. President Johnson heeft de minister van justitie, Katzen- bach, opdracht gegeven alles in Sherxoood Bons (rechts) en ec.i politieman bekijken de veron dingen, die James Meredith bij de aanslag heeft opgelopen. het werk te stellen om de ple gers van de aanslag te bestraf fen. De schoten werden afgevuurd nadat auto's met scheldende blanken langs de kleine groep waren gereden, aan het hoofd waarvan Meredith liep. Deze wandelde met opgeheven hoofd en negeerde zijn schim pende en scheldende tegenstan ders. De toestand van Meredith werd later „bevredigend" ge noemd. Een arts zou gezegd hebben dat hij er wel bovenop komt. Intussen heeft een zekere Aubry James Norvell, een blan ke die in Memphis woont, aan de politie bekend dat hij op Meredith heeft geschoten. Hij had zich verborgen aan de kant van de weg en had driemaal op de neger gevuurd. Vijf betogers probeerden dins dag vergeefs het bureau van de federale minister van justitie, Nicholas Katzenbach, binnen te dringen. Zij hadden de minister willen vragen om betere be scherming van militante voor standers van rassengelijkheid. Departementsbedienden verwij- wij derden hen na een korte schermutseling. De luchtverontreiniging die vo rige week in Zeeuws-Vlaanderen en speciaal rond Sluiskil zovr/1 deining veroorzaakte, is aanleiding geweest tot verschillende activitei ten in Axel. Toen het gemeentebestuur van Axel eind vr/ige week werd gecon fronteerd met dit geruchtmakende feit, hebben B. en W. onmiddellijk een bespreking belegd met de hoofddirectie van de N.S.M. te Sluiskil, met de arbeidsinspectie en autoriteiten van het departement van volksgezondheid. Bij deze be sprekingen waren aanwezig ir. J. van Waes uit Brussel; ir. V. Gena, technisch directeur te Sluiskil; voor de arbeidsinspectie de heer Makkenberg; me.i. J. W. Laan broek, farmaceutisch inspectrice volksgezondheid en de geneeskun dig inspecteur van de volksgezond heid, dr. J. R. v. d. Borght. Tegelijkertijd vond een perscon ferentie plaats in „Het V/apen van Zeeland" te Axel waar Kamer leden van de partij van de arbeid verslag uitbrachten van hun be vindingen in deze geruchtmakende aangelegenheid. De volksvertegenwoordigers da 'heren J. H. Scheps, H. B. Engels man en Schuitemaker, waren zich op de hoogte komen stellen en hadden maandag eerst een bespre king gehad met de burgemeester van Axel en ds directie van de N.S.M. De heren deelden mee, dat het gesprek met de hoofddirecteur, ir. J. van Waes, volkomen openhartig was geweest. Zij hadden uiteraard ook gesproken met de meest be nadeelde de landbouwer, de heer W. Dieleman. De directie der N.S.M. voelde zich weliswaar verantwoordelijk, maar zei niet verontrust te zijn. Men meende, hoe vervelend deze zaak ook is, hierin niet meer te kunnen zien dan een incidenteel ge val. Er is een nieuwe afdeling in ge bruik genomen, waarin een appa ratuur geplaatst was, welke de feiten die zijn voorgekomen vol komen hadden moeten uitsluiten. De apparatuur is van Amerikaan se makelijk, en het blijkt toch nog mogelijk te zijn geweest, dat arse nicum de lucht is ingegaan. Er moet dus ergens een fout schuilen in de zuiveringsinstallatie. Hierdoor zijn er arsenicumdeeltjcs met het koolzuur meegegaan met de welbekende noodlottige gevol gen. Naar aanleiding van vragen van verslaggevers over wettelijke sanc ties, zeiden de kamerleden, dat er een nieuwe wet tegen de luchtver ontreiniging op stapel staat, maar dat er in de huidige omstandig heden nog lacunes zijn, ook in de Hinderwet. be kwestie van schadevergoe ding is te regelen indien zoals in dit geval de oorzaak en de schuldi ge zijn aan te wijzen. Het zou volgens de parlements leden nuttig zijn, dat de gezamen lijke industrieën een fonds stich ten om in gevallen dat de schuld vraag moeilijk is op te lossen, de schade uit een gezamenlijk fonds te vergoeden. De directie van de Nederlandse stikstofmaatschappij te Sluiskil heeft het volgende communiqué uitgegeven: De Nederlandse stikstofmaat schappij te Sliuskil heeft in de af gelopen maanden twee installaties in gebruik genomen voor de pro- duktie van ammoniak uit aardgas. Deze installaties werden ontwor pen en gebouwd door een vooraan staand ingenieursbureau. De tech nologische principes, volgens wel ke het procédé is uitgevoerd, wor den reeds in vele fabrieken buiten Nederland toegepast. Naast een gasproduktie-eenheid omvat elk van de beide installaties een gaswassing voor de verwijde ring van koolzuur met behulp van een oplossing welke een kalium- arsenicumverbinding bevat. De eerste produktie-eenheid werd be gin april beproefd en eind april <n bedrijf gesteld. Het produktieniveau in deze installatie werd geleidelijx opgevoerd doch heeft tot nu toe nimmer meer bedragen dan 95 procent van de nominale dagcapa citeit. In de week vóór Pinksteren is ten gevolge van een ontregeling van het verwarmingssysteem een deel van de kalium-arsenicumvloei- stof door opkoken uit de appara tuur gestroomd. Door afspuiting van de apparatuur met water werd de arsenicale oplossing verwijderd en via het fabrieksriool afgevoerd. Een deel van de weggespoten op lossing is door onverklaarbare oorzaken in poldersloten terecht gekomen, welke uitmonden in de Otheense kreek. Op vrijdag vóór Pinksteren bleek dat hierdoor schade aan de vis stand was berokkend. Voor de hierdoor ontstane schade werden regelingen getroffen. Tevens werd op diezelfde dag de produkt.ie in deze eenheid verlaagd teneinde herhaling te voorkomen. Opgemerkt dient te worden, dat de bedrijfsleiding en de directie op dat mobent geen reden hadden om aan te nemen, dat bij het over koken een deel van de kalium- arsenicumoplossing zich buiten 't bedrijf had verspreid. Op 20 mei werd ook de tweede produktie- installatie in bedrijf genomen. Het produktieniveau van deze eenheid werd opgevoerd tot 90 procent van de nominale capaciteit en heeft dit percentage nimmer overschreden. Deze tweede installatie week in zoverre af van de eerste, dat het uit het produktiegas verwijderde koolzuur in de lucht werd afge blazen, terwijl het koolzuurgas van de eerste installatie voor de vervaardiging van ereum wordt gebruikt. Daar het koolzuur af komstig uit de eerste installatie geen arsenicum bevatte, mocht worden aangenomen, dat ook in het koolzuur van de tweede instal latie geen arsenicum aanwezig zou zijn. Bovendien was door de leve rancier niet de aandacht gevestigd op deze mogelijkheid. Op Pinksterzondag en -maandag kwamen meldingen binnen omtrent het ziek worden van een geit en het sterven van een paard. Een on derzoek wees uit dat er in een strook gelegen in de zuid-zuidoos- gewijd aan haar moeder, konin gin Wilhelmina. H. M. was ver gezeld van prinses Alice, gravin van Ahlone, bij wie zij gedurende haar verblijf in Londen logeert en van prinses Marina, die ko ningin Elizabeth bij de plechtig heid vertegenwoordigde. Onder de vele aanwezigen, bevond zich ook lady Spencer Churchill, die behoorde tot de goede vriendin nen van koningin Wilhelmina tijdens haar verblijf in Londen in de oorlogsjaren en daarna. Oud-minister Nevi le Butler gaf ook blijk van zijn belangstelling. De plechtige dienst werd ge leid door de Nederlandse predi kant in Londen ds. J. E. Tuinin- ga. De Nederlandse kerk in Lon den ligt aan Austin Friars, in 't hartje van de city, vlak bij de effectenbeui-s. Er bestond voor de plechtigheid zeer grote be langstelling, zowel uit de klin gen der Nederlandse kolonie in Londen als van Britse zijde. Ook de Lord Mayor van Londen woonde de plechtigheid'bij. In Londen heeft dinsdag een jonge vrouw zich zelf in brand gestoken na zich met benzine te hebben overgoten. Een voorbij ganger doofde het vuur en de vrouw bleef in leven. Een ï-eden voor haar daad is niet bekend. lelijke richting van de fabriek een neerslag kalium-arsenicumverbin- ding was gevallen Deskundigen van de volksgezondheid, het insti tuut voor plantenziektekundig on derzoek en van de provinciale ge zondheidsdienst voor dieren, die zich ter plaatse op de hoogte wa ren komen stellen, hebben nog die zelfde dag mededeling gedaan van hun bevindingen aan de belang hebbenden in het gebied waar de neerslag was gevallen. Onder meer werd geadviseerd het vee niet bui ten te laten grazen en geen groen ten te eten, welke afkomstig waren van percelen in het betreffende ge bied. Daar door deze officiële in stanties op het mogelijke gevaar was gewezen, heeft de bedrijfs directie gemeend van haar kant geen verdere bekendmaking aan deze zaak te moeten geven. Wel werden maatregelen getroffen, waardoor herhaling van het ge beurde zou worden voorkomen. Deez maatregelen omvatten een sterke verlaging van de produktie, ook in de tweede eenheid en het verder zuiveren van het koolzuur gas voordat dit in de atmosfeer wordt afgeblazen. De directie van de stikstofmaat schappij verklaart met nadruk, dat zij eerst heeft geweten, dat be paalde hoeveelheden kalium-arse- nicumverbinding zich buiten het fabrieksterrein had verspreid op dinsdag na Pinksteren, de dag waarop ook de autoriteiten van dit feit hadden kennis genomen en pu blieke bekendheid hieraan was ge geven. Bovendien verklaart zij, dat door haar nimmer andere chemi sche bedrijven in de kanaalzone in verband met deze zaak zijn ge noemd. H. M. de koningin met de lord mayor van Londen, sir Lionel Denny, bij het betreden van „Mansion House" waar een ban ket werd gegeven. ZONNIGE PERIODEN Boven het Westeuropese vaste land is de luchtdruk tamelijk hoog, maar de luchtdrukver- schillen zijn klein, zodat er merendeels zwakke winden uit uiteenlopende richtingen waaien. De middagtemperaturen liepen hierbij in ons land op tot waar den van 18 graden aan zee en 22 graden in het binnenland. Van uit Frankrijk worden waarden van 24 graden in het noorden tot 28 graden in het zuiden gemeld. Dit zijn ook de waarden die in midden-Europa voorkomen. Bo ven de Britse eilanden bevonden zich resten van gesneuvelde oceaanstoringen. Deze veroor zaakten bii ons nog wolkenvel den, waaruit nergens regen van enige betekenis is gevallen. In middels bevindt zich een vrij omvangi'ijke depressie nabij IJs land. Aan de voorzijde hiervan staat een brede zuidwestelijke luchtstroming die warme lucht naar West-Europa transporteert. In deze stroming kunnen de ko mende dagen warmtestoringen vanuit Spanje en zuid-Frankrijk in de richting van ons land op dringen, maar vandaag zal de invloed hiervan nog nauwelijks merkbaar zijn. Het weer zal dan nog gekenmerkt zijn door zon nige perioden, zwakke wind en dezelfde of iets hogere tempera turen dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M I„ geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind, vanmiddag aan de kust van zee. Middagtemperatu ren van 20 graden aan zee tot 25 graden in het zuiden en oos ten van het land. WOENSDAG 8 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.02 5.22 Terneuzen 5.3S 5.5S Hansweert 6.12 6.32 Walsoorden 6.21 6.41 DONDERDAG 9 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. v.m. 5.50 6.26 7.00 7.09 n.m. n.m. 6.06 6.42 7.16 7.25 zon maan op onder op onder juni 8 4.22 20.57 .45 8.55 9 4.21 20.58 1.06 10.07 10 4.21 20.58 1.22 11.18 11 4.20 20.59 1.36 12.2S 12 4.20 21 DO 1.48 13.33

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1