„Ruimtewandeling" met snelheid van 28.000 km per uur Dr.Balaguerweerpresident van Dominicaanse republiek Indonesische regering bereidt nieuwe perswet voor TIEN BURGERS OPGENOMEN IN MILITAIRE JUNTA VAN Z.-VIETNAM Helmglas van Cernan bevroor HET WEER Beherend vennoot Teixeira de Mattos gearresteerd Moord in Rhodesië tegen: speciaal haaruitval-roos-kaalheid Stakingsdreiging Hinderlaag De positie van Soekarno „Boeng 65 jaar Karno" Koningin Juliana naar Engeland vertrokken Willy Brandt als partijleider herkozen Weerbericht Hoogwater Zon» en Maanstanden "i rs v. r - ""rwifcaabis Mf abonnement: TERNEUZEN Direetear-Tfeofdredaeteart I. van 8a Sanda Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand f2.40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRIJE ZEEUW Maandag 6 Minsdag 7 juni 1966 22e Jaargang No, 6704 Uitgeefster N.17. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1# et; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Oe astronaut Eugene Cernan is zondagmiddag aan zijn „ruim tewandeling" van twee en een half uur begonnen. Nadat de commandant van de Gemini-9, Stafford, tegen 15.50 uur Ned. tijd toestemming had gekregen om de druk in de ruimtecabine te verlagen, opende Cernan om 16.03 uur het rechterluik en ver liet vijf minuten later het ruimte schip. Vastzittend aan een 37 meter lange kabel zweefde de astro naut met een snelheid van 28.000 km met de Gemini-9 mee. Hij zóu 73.600 km bijna twee om wentelingen om de aarde af leggen voordat hij weer aan boord zou gaan. SPIEGEL Een van de eerste handelingen dje Cernan buiten de ruimteca bine verrichtte, was het losma ken van een bus die aan de bui tenkant van de Gemini-9 was aangebracht voor het opvangen van micrometeorieten en deze te overhandigen aan Stafford). Voorts bracht hij buiten een soort handgreep aan, waaraan hij zich later zou kunnen vast grijpen. Ook plaatste hij een ach teruitkijkspiegel om Stafford in staat te stellen hem te volgen, als hij zich aan de achterkant van de Gemini zou bevinden. Terwijl Cernan deze handelingen verrichtte was de kabel waarmee hij aan de ruimtecabine was ver bonden, ingekort tot 7,5 meter. Via deze kabel kreeg hij zuurstof en kon contact houden met zijn mede-kosmonaut. Een kleine moeilijkheid met de 166-mm ca mera, waarmee zijn ruimtewan deling werd gefilmd, had Cernan de woorden „onhandige sukkel" ontlokt. Ook de „navelstreng" gaf enige strubbelingen, doordat het snoer zich om de ruimtewan delaar wikkelde. RUIMTESTOEL-PROEF GING NIET DOOR Alles ging naar wens, totdat Cernan meldde dat zijn uitzicht werd belemmerd door wasem aan de binnenkant van zijn ruim tehelm. Ook het glas van een drukmeter van zijn pak besloeg. Commandant Stafford gaf hem daarop opdracht de proef met zijn „ruimtestoel" achterwege te laten. Het bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) nam toen het besluit Cernan instructie te geven, in de ruimtecabine terug Ie keren. Om 18.05 uur was Cer nan weer binnenboord. Stafford e.i h;; hadden even moeite met het sluiten van het luik, maar een tweede poging om 18.09 uur had succes. De „ruimtewandeling" had een half uur korter geduurd dan het plan was. Niettemin heeft Cernan duidelijk de vorige records op dit gebied verbeterd. De eerste „ruimtewandelaar", de Rus Leo- nov, bleef tien minuten buiten zijn ruimteschip en de Amerikaan White 21 minuten. TEMPERATUUR DAALDE Tot het besluit om af te zien van de vlucht in de „ruimte- stoel" hadden ook andere facto ren bijgedragen. Zo had Cernan moeite met het uitklappen van een besturingshandgreep van de „astronaut manoeuvre unit", de z.g. vliegende stoel. Dit apparaat was aan de achterkant van de Gemini-9 opgeborgen achter een plastiek scherm dat Cernan moest verwijderen. De „amu" die zes miljoen dollar heeft gekost, is een soort ruimtecabine zonder wanden, met eigen zuurstofvoor ziening en voortbewegingsme chanisme. Cernan had met be hulp hiervan zich onafhankelijk van de Gemini-9 kunnen voort bewegen, alleen met een 37 me ier lange kabel met het ruimte schip verbonden. Toen Cernan met het gereed maken van de „amu" bezig was, meldde hij dat de wasem in zijn helm~feettB*te- bawèaaen. Ha be vond zich toen aan de nachtzijde van de aarde, waardoor de tem peratuur 150 tot 200 graden Cel sius daalde. Eerder had het con trolestation in Houston bekend gemaakt, dat de hartslag van Cernan aan 't begin van zijn ver blijf in de ruimte was opgelopen van 90 tot 150 slagen per minuut. Na verloop van tijd was dit tem po gedaald tot 125, hetgeen er op duidde dat zijn lichaam zich be gon aan te passen. RAADSEL De ruimtevaartarts die tijdens het verblijf van Cernan in de ruimte diens hartslag en andere reacties in het oog hield, zei dat Cernan er goed doorheen is ge komen en het goed maakt. De dokter, Charles Berry, zei dat, hoe paradoxaal het ook lijkt, het in de ruimte, waar men „ge wichtsloos" is, inspannender is en meer tijd vergt om iets te ver richten dan op de grond. De er varing heeft dat geleerd. „Het blijft voor ons een raadsel", zei hij. BENAUWDE OGENBLIKKEN IN DE GEMINI-9 De ruimtevaarders Stafford en Cernan hadden zondagmor gen enkele benauwde ogenblik ken doorstaan, toen de Gemini-9 begon te tollen. Commandant Stafford trachtte het ruimteschip door het uit schakelen van een der kleine voortstuwingsraketten weer on der controle te krijgen. Toen dit niet direkt lukte, pleegde hij koortsachtig overleg met 't con trolestation in Houston. De tol lende beweging die was begon nen toen de cabine zich boven Madagascar bevond, had al bijna de gevaarlijke grens bereikt, toen Stafford van de aarde het advies kreeg bepaalde onderdelen van de instrumenten te controleren. Hij ontdekte toen dat een tus senschakelaar verkeerd stond. Dit was waarschijnlijk gebeurd bij de voorbereidingen van de „ruimtewandeling" van Cernan. Toen de schakelaar in. de juiste stand was geplaatst, hield de draaiende beweging op. Stafford slaakte een zucht van verlich ting en bedankte het controlesta tion uitbundig. „Wij hadden aan alles gedacht, behalve aan de tussensehakelaar", zei hij. VANDAAG TERUG OP AARDE Zoals bekend moest indertijd de vlucht van de Gemini-8 voor tijdig worden beëindigd, toen het ruimteschip in een dergelijke werveling was geraakt en niet meer onder controle was te krij gen. Toen de moeilijkheid was over wonnen, kregen Stafford en Cer nan toestemming de voorgeno men 46 omwentelingen vol te maken. Dit betekent dat de Ge- mini 72 uur na de lancering van Cape Kennedy op maandagmid dag 14.50 uur Nederlandse tijd ten zuidwesten van Bermuda zou landen. De hoeveelheid reservebrand stof was voldoende voor de ver richtingen die nog op het pro gramma stonden. De artsen die de twee astronauten controleren, waren zondag niet tevreden over de hoeveelheid water die Staf ford en Cernan dronken. Zij moesten minstens twee of twee en een halve liter per dag drin ken en liefs* nog meer. DE LANDING VAN DE „GEMINI-9" De „Gemini-9" is vanmiddag om 14.57 uur Nederl. tijd onge veer 200 km ten noordoosten van het grote Bahama-eiland in de Atlantische Oceaan geland. De capsule werd later aan boord van het vliegdekschip „Wasp" ge hesen en zou voor onderzoek naar Cape Kennedy gaan. De ruimtevaarders hebben on geveer 72 uur en 20 minuten in de ruimte doorgebracht. Het vliegdekschip „Wasp" was naar schatting 41/i mijl van de Gemini-cabine verwijderd. De ruimtevaarders verkeerden in goede conditie. Omstreeks kwart voor vier Ned. tijd waren zij aan boord van de „Wasp". In opdracht van de officier van justitie en hoofd van het Amsterdamse arrondissements parket, mr. J. F. Hartsuiker, is zaterdag de enig beherend ven noot van het bankiershuis ge broeders Teixeira de Mattos, de 49-jarige drs J. M. F., op zijn kantoor aan de Herengracht in het centrum van Amsterdam ge arresteerd. Zijn aanhouding is geschied onder verdenking van verduistering van effecten van cliënten. De met het onderzoek in deze zaak belaste hoofdinspecteur der cenrale rechercheur, W. van der Voort, verrichtte de aanhouding tezamen met een rechercheur. Hoofdinspecteur Van der Voort is chef van de afdeling zwendel en oplichting der centrale re cherche. Mr. Hartsuiker deelde mee dat hij het in het belang van het onderzoek nodig vond de inver zekeringstelling te gelasten van drs. F. voor twee dagen. De heer F. is ingesloten op het hoofd bureau van politie. Volgens in Salisbury ontvan gen berichten zijn in het gebied van Karoi, 200 km ten noord westen van Salisbury, een blanke boer, zijn vrouw en hun zoon doodgeschoten. De moorden zijn gepleegd ter wijl politiemannen in de streek op zoek waren naar de Afrikaan se terroristen die eerder een blank echtpaar hebben ver moord, Johannes Viljoen en zijn vrouw. (Adv.) ALCOCHIN Dr. Joaquin Balaguer is pre sident van de Dominicaanse republiek geworden. Volgens de voorlopige officiële uitslag ver wierf hij bij de verkiezingen van vorige week 754.409 stemmen. Zijn voornaamste rivaal de vroe gere president Juan Bosch kreeg er 517:784. Verscheidene jongelui hebben tegen deze uitslag gedemon streerd. Dr. Balaguer is historicus en rechtsgeleerde en staat als zeer gematigd bekend. Hij heeft in Parijs gestudeerd, is 58 jaar en vrijgezel. De presidentsverkiezingen zijn door de 42 buitenlandse waar. nemers eerlijk bevonden. Verwacht wordt dat Balaguer spoedig met de voorlopige pre sident Garcia-Godoy zal spreken over de terugtrekking van het inter-Amerikaanse vredesleger. De revolutionaire partij heeft zich inmiddels met een brief ge richt tot de instantie, die zich met de verkiezingen heeft bezig gehou den. Hierin zegt de partij dat de bij de verkiezingen begane onregel matigheden zodanig zijn dat de uitslag hierdoor kan worden ge wijzigd. Zij wil dat de betrokken instantie zich uitspreekt over een ongeldigverklaring van de verkie zingen. In elk geval diende men een nauwkeurig onderzoek in te stellen voor de officiële bekend making van de resultaten. Ook de revolutionaire beweging, bekend onder de naam „14 juni", betwist de juistheid van de uitslag. Zij gaf een persverklaring uit, waarin wordt gezegd dat er bij de verkiezingen fraude is gepleegd. Volgens het weekblad Trisakti heeft de voormalige minister van buitenlandse zaken Soebandrio, die sedert maart gevangen zit ,in de afgelopen jaren de illegale binnen komst van vele overzeese Chine zen toegestaan. Zij waren Indonesië met toestemming van Soebandrio binnengekomen met uitschakeling van de normale immigratiebepalin gen. Mochtar Loebis, voormalig hoofdredacteur van het verboden dagblad Indonesia Raya, heeft dit weekeinde kritiek geleverd op de regeringsplannen voor een nieuwe perswet. Hij zei od een studenten bijeenkomst in Djakarta dat de persvrijheid aleen maar beperkt zou worden door uitbreiding van regeringsverordeningen. Hij deelde mee dat hij binnenkort zijn me moires over zijn gevangenisjaren zal publiceren onder de titel „on dermijnende aantekeningen". Loe- De in Zuid-Vietnam aan het be wind zijnde generaals hebben 10 burgers in hun junta opgenomen, maar schijnen daardoor de weer spannige boeddhisten niet te kal meren. Hoewel tot de nieuw benoemde leden boeddhisten behoren, maken geen officiële vertegenwoordigers van de verenigde boeddhistische kerk deel uit van de junta. De rooms-katholieken en de invloed rijke sekten Cao Dai en Hoa Hoa zijn elk door één man in de 20 leden tellende junta vertegenwoor digd. Vorige week werd overeenge komen aan het 10 generaals tellen de bewind tien burgers toe te voe gen om de balans in evenwicht te brengen, maar de boeddhisten heb ben nadien hun eisen voor het ont slag van het staatshoofd luitenant- generaal Ngoejen Van Thieu en premier luchtmachtmaarschalk Ngoejen Cao Ky hernieuwd. Zij achten het ontslag van deze be windslieden belangrijker dan uit breiding van de regering met tien burgers. Waarnemers menen dan ook dat militante boeddhistische bonzen tot nieuwe acties zullen aanzetten om het ontslag van de regering af te dwingen. Zes leden van de Amerikaanse luchtmacht zijn zondag om het leven gekomen, toen zij op enige kilometers ten noorden van Quang Tri in een hinderlaag van de viet- cong liepen. De zes mannen werk ten in een radarstation te Dong Ha nabij de grens met Noord-Vietnam en waren per auto op weg naar Quang Tri. Het hoofd van de provincie Hué en burgemeester van deze univer siteitsstad, kolonel Choa, heeft de hoofd van het plaatselijke politie ontslagen als medeplichtige van ce opruiers die het Amerikaanse con sulaat in brand hebben gestoken- bis zat ongeveer negen jaar gevan gen wegens zijn opvattingen die zaak in strijd waren met die van president Soekarno. Hij werd vo rige maand vrijgelaten. In Djakarta is al verscheidene dagen het boek „Our democracy" van de voormalige vice-president Mohammed Hatta te koop dat vroeger verboden was en waarin Soekarno's opvatting van geleide democratie wordt gekritiseerd. Zolang Soekarno trouw blijft aan de Indonesische staatsfiiosofie van de „pantjasila", zal hij de grote leider van de revolutie blijven, al dus heeft de bevelhebber van de in Bandoeng gelegerde Siliwangi- divisie, generaal-majoor Ibrahim Adjie, in Djakarta gezegd. Soekarno heeft de „pantjasila" voor het eerst in een rede op 1 juni 1945 geschetst. De vijf hoofd punten ervan zijn: het geloof in God, het nationalisme, het inter nationalisme, de democratie en de maatschappelijke rechtvaardigheid. De generaal die tevens militair bevelhebber van West-Java is, legde er de nadruk op dat niet de persoon van Soekarno maar zijn leer en zijn missie als president en opperbevelhebber hem tot de gro te" leider van de revolutie verhie ven. Oe Thant wil toestemming Veiligheidsraad om waarnemers naar Z.-Vietnam te zenden Secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties zal proberen de machtiging van de veilig heidsraad te krijgen met betrek king tot het Zuidvietnamese ver zoek om waarnemers te zenden naar de verkiezingen welke in september in Zuid-Vietnam zul len worden gehouden. Naar een woordvoerder van de verenigde naties vrijdag meedeelde, meent Oe Thant geen waarnemers te kunnen zenden zonder instem ming van de veiligheidsraad of een andere soortgelijke instel ling. In V.N.-kringen zei men dat de enige andere instelling aan wie het verzoek zou kunnen worden voorgelegd de algemene vergadering is. De kans hierop werd echter klein geacht. De huidige voorzitter van de veiligh dsraad, de Nieuwzee- lander Corner, pleegde overleg met andere leden over de te vol gen procedure. Daar Zuid-Vietnam geen lid van de V.N. is, kan het geen bij eenkomst van de veiligheidsraad vragen. Een dergelijk verzoek zou moeten worden gedaan door een lid-staat, zoals de Verenig de Staten, President Soekarno vierde van daag zijn 65ste verjaardag in zijn zomerpaleis in Bogor. Het legerblad Berita Joedha schrijft dat de strijd van Boeng Karno tot de geschiedenis van In- donesië's onafhankelijkheid zal blijven behoren, ook al heeft hij fouten gemaakt. Het is onze taak. aldus het blad, te voorkomen dat de president verkeerde beslissingen neemt. Het dagblad van de strijdkrach ten, Angkatan Bersendjata, is van mening dat de leerstellingen van Soekarno juist zijn, met uitzonde ring van de „nasakom", de samen werking tussen nationalisten, reli gieuze groepen en communisten. DOODSTRAF VOOR SOEJONO Het speciale Indonesische tri bunaal dat de aanstichters van de mislukte staatsgreep van okto ber j.l. berecht, heeft de vroege re luchtmachtcommandant Soe jono ter dood veroordeeld. Dit nieuws werd bekendgemaakt in een uitzending van radio-Djakar ta die in Singapore werd ontvan gen. De luchtmachtbasis Ha- lim. waar Soejono commandant van het regiment luchtverdedi ging was, zou hebben gediend als opleidingscentrum voor de re bellen. De stoffelijke overschot ten van zes tijdens de staatsgreep vermoorde generaals waren op de bodem van een put dicht bij de basis gevonden. Soejono heeft dertig dagen de tijd om president Soekarno om clementie te verzoeken. Soejono ontkende te hebben samengezweerd en hij zei uitslui tend de orders te hebben opge volgd van vice-luchtmaarschalk Omar Dani, de vr oegere chef van de luchtmachtstaf. De beweging eist dat Juan Bosch weer president wordt. Het „front van de verenigde arbeiders", een van de grootste vakverbonden in de Dominicaanse republiek, heeft de arbeiders ver zocht zich voor te bereiden op een staking van een week om te ver krijgen dat de verkiezingen ongel dig worden verklaard. Santo Domingo: De conservatieve kandidaat in de presidentsver kiezingen in de Dominicaanse re publiek, Joaquin Balaguer wordt met omhelzingen gefeliciteerd door twee aanhangsters van zijn partij, nadat binnengekomen uit* slagen zijn zege over de linkse kandidaat Juan Bosch hadden bevestigd. WISSELEND Zondag passeerde een koufront ons land waarbij alleen in west- Nederland een paar mm regen viel. De warmte werd 's middags verdreven toen achter het front koelere Oceaanlucht binnen stroomde. In West-Duitsland o.a. dicht hij de Nederlandse grens ontwikkel den zich enkele onweersbuien. In Aken viel 7 mm regen. Intussen verplaatst zich boven Koningin Juliana is hedenmor gen voor een kort bezoek naar Engeland vertrokken. Zoals ge meld zal zij glas-inloodramen in de Ned. hervormde kerk van Austin Friars in Londen onthullen en een banket bijwonen ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse kamer van koophandel in Groot-Brittannië. De voorzitter van de Westduitse socialistische oppositiepartij, de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt, is herkozen voor een nieu we termijn van drie iaar. Ook de plaatsvervangende voor zitters Fritz Erler en Herbert Wehner zijn herkozen, resp. met 293 en 285 van de 329 stemmen. Brandt kreeg 324 van de 326 uitgebrachte stemmen. Volgens „Antara" luisterde Soejono kalm naar de uitspraak: zei „dank u" en schudde de leden van de rechtbank de hand. De speciale militaire recht bank heeft tot dusver drie mili tairen en twee burgers ter dood veroordeeld. de Oceaan een kleine depressie naar Ierland. Een zone met lich te regen heeft zich maandagoch tend over Ierland uitgebreid. Verwacht wordt dat deze depres sie over de Ierse Zee in noord oostelijke richting afzwenkend naar Noord-Engeland of Schot land zal trekken. In ons land krimpt de wind onder invloed van deze storing naar zuidelijke richting. Een zwak front zal tij delijk veel bewolking veroorza ken maar regen van betekenis is niet waarschijnlijk. De tempera turen bereiken ongeveer dezelfde waarden als vandaag of iets ho gere. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Wisselend Wolkenvelden, afgewisseld door opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Over het algemeen iets hogere temperaturen. DINSDAG 7 JUNI Breskens 4.18 4.39 Terneuzen 4.54 5.15 Hansweert 5.28 5.49 Walsoorden 5.37 5.58 WOENSDAG 8 JUNI Breskens 5.02 5.22 Terneuzen 5.38 5.58 Hansweert 6.12 6.32 Walsoorden 6.21 6.41 juni 7 8 9 zon op onder maan op onder 4.22 4.22 4.21 20.56 20.57 20.58 —.16 —.45 1.06 7.43 8.55 10.07

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1