Half juni aanbesteding internaat schipperskinderen te Terneuzen Vaderdag! Werk Soekarno De nieuwe grote Winkler Prins encyclopedie PARTIJLEIDING IN CHINA GEZUIVERD VIER JUBILARISSEN OP DE TERNEUZENSE SCHEEPSWERF Loco-burgemeester bood chèque van f 30.000 aan 573* STAATSLOTERIJ Nog 15 dagen en dan is het Zaterdag 4 juni 1966 DE VRIfE ZEEUW seven 11.50 Het nieuwste model met zichtbare gasstand. Andere modellen Poppell aanstekers v.a. 5.95-12.50 Twee koninklijke onderscheidingen De loco-burgemeester van Terneuzen de heer M. de Vos heeft gisteren ■'namens het comité „Bouw Internaat Terneuzen" aan de heer C. H. W. Smit, voorzitter van het bestuur van de landelijke stichting hervormde internaten voor schippersjeugd, een bedrag van ƒ30.000 aangeboden. Dit geld is bestemd voor de bouw van een nieuw schippersjeugd- internaat, dat aan de Rozenstraat zal verrijzen en in de plaats komt van het huidige nood-internaat, vier 5-kamerflats, waar 80 kinderen en 9 leidsters verblijven. Het wordt een modern centrum voor 128 kinde ren. De totale bouw- en inrichtingskosten van dit jeugd-pensionhuis, dat evenals het noodinternaat „Koningin Juliana" zal heten, worden geraamd op 1,8 miljoen gulden. Bij deze officiële overdracht van het aanloopbedrag dat het Tèrneuzense comité bijeen had gebracht, in de barak naast het huidige internaat aan de Iepen laan waren o.m. aanwezig de he ren C. H. W. Smit en J. Broeze uit Amsterdam, resp. voorzitter en directeur van de stichting hervormde internaten voor schipperskinderen, verder van het plaatselijk comité de heren D. de Jong, H. Ribbens, P. Loof en W. B. van Leeuwen en na mens het gemeentebestuur de heer de Vos. De heer D. de Jong, de voor zitter van het Terneuzense actie comité, leidde de bijeenkomst in. SLAPELOZE NACHTEN Toen de heer Broeze intertijd bij mij kwam met de mededeling dat zijn stichting het doel had een actiecomité op te richten als eerste stap om te geraken tot een nieuw schippersinternaat te Ter neuzen en met de vraag of ik daarin zitting wilde nemen, heb ik daarin direkt toegesemd en ook mijn mede-comitéleden, daar 'zij allen de binnenschipperij en inzonderheid het schipperskind een warm hart toegedragen, zo begon de heer De Jong zijn toe spraak. Dank zij de onderwijs wet en de leerplichtwet is het voor walbewoners geen zorg als de tijd voor de kinderen aan breekt dat zij naar school moe ten. Het kind blijft in de huiselijke kring. Voor een schipperskind ligt dat heel anders. Reeds vóór dit kind naar school moet, heeft dit de ouders menige slapeloze nacht bezorgd, omdat dit hun ten eerste zware financiële lasten bczór'gt en ten tweede zij hun kind of kinderen lange tijd moe ten afstaan aan vreemden. Die vreemden waren meestal mensen die niet meer konden werken en door een of meerdere schippers kinderen op te nemen wat bij konden verdienen. Gelukkig wa ren hieronder veel goede. Maar door de bijstandswet en de A.O. W. werd deze noodzakelijkheid om waj bij te verdienen steeds minder, gevolg mindere kosthui zen en meer behoefte aan inter naten. HET RIJK In Duitsland, België en Frank rijk zorgt het rijk voor de bouw en instandhouding van de inter naten voor schipperskinderen, maar in Nederland, een varende natie bij uitstek, is dit niet het geval. Daar hebben de schip perskinderen niet dezelfde rech ten wat betreft het onderwijs als de kinderen aan de wal, om dat voor de schipperskinderen geen leerplichtwet bestaat en dan te bedenken dat op de be groting van 1965 een onderwijs post is opgenomen van 3 mil jard gulden. Ondanks de zware financiële offers is de schipper tegenover zijn kinderen verplicht hen het onderwijs te laten volgen, want wat kan in deze maatschappij een jongen of een meisje nog bereiken, als hij of zij geen school heeft gehad. Wat moet een schippersjongen gaan doen, als straks bij de wet bepaald wordt dat hij een diploma moet hebben om als schipper te va ren. Hiervoor zal hij in staat moeten worden gesteld om op zijn minst de lagere school te doorlopen en verder vakonder wijs te genieten want ook schip per zijn is een vak en zelfs een zeer moeilijk vak. Het betreft niet alleen het varen met een schip, maar ook een gedegen opleiding van de wettelijke voor schriften voor schip en lading. Gelukkig begint het in Den Haag voor het schipperskind 'n -beetje te dagen. Op de begro ting van het departement van onderwijs is rekening gehouden niet rijksgarantie voor rente en aflossing van voor nieuw te bouwen internaten te sluiten leningen. neuzen komt, zodat daar het schipperskind een thuis zal krij gen, waarin hij ten volle kan leven en het gemis aan de hui selijke kring een beetje wordt verzacht. De hoop is nu dat er zo spoedig mogelijk met de bouw kan worden begonnen. Ik wil thans gaarne het woord geven aan onze loco-burgemees ter aan wie wij verzocht hebben de chèque van ƒ30.000 te wil len overhandigen aan de stich ting Hervormde Internaten voor de schippersjeugd. RELATIES De heer De Vos zei daaraan met genoegen te willen voldoen. Hij wees op de vele relaties die Terneuzen met de scheepvaart heeft. Het gemeentebestuur heeft dan ook niet geaarzeld aan deze actie alle steun te verlenen, daar een nieuw internaat in een scheepvaartstad als Terneuzen dringend nodig is. De wethou der stelde vervolgens de"" heer Smit de chèque ter hand wenste hem alle succes met dej bouw van het internaat. START De heer Smit dankte de heerj De Vos voor zijn vriendelijke woorden en het comité voor het vele werk dat hier is verzet. Hoogst erkentelijk is de stich ting ook jegens het gemeentebe stuur van Terneuzen voor de medewerking die bij de voorbe reiding van de bouw in zo rui me mate is ondervonden. De heer Smit deelde mee dat de aanbesteding zal plaats vin den op 15 juni, terwijl men nog in de komende zomer met de bouw hoopt te kunnen beginnen. ANDERE OPLOSSING De heer Smit wees er op dat het hier speciaal gaat om een in ternaat voor schipperskinderen die de lagere scholen bezoeken. Tot dusver werden ook leer lingen van het voortgezet onder wijs op het internaat toegelaten, maar in de toekomst zal voor deze oudere kinderen naar een andere oplossing moeten worden gezocht. Het plaatselijk comité zal ook hierbij nog een taak te vervullen krijgen. Binnen afzienbare tijd zullen door middel van advertenties en circulaires adressen voor die leerlingen van vervolgscholen worden gezocht. De heer Smit besloot met nog maals dank te brengen aan allen die aan het grote doel, de bouw van een internaat, hun medewer king hadden verleend. Hij wees er in dit verband op dat wat hier in Terneuzen gebeurt, uniek voor geheel Nederland mag worden genoemd, waarbij hij speciaal het oog had op de vruchtbare sa menwerking met het gemeente bestuur dat getoond heeft een open oog te hebben voor de be langen van de schipperskinderen. (Adv.) VRIJDAG 3 JUNI 1966 VIERDE KLASSE Prijzen van: 20 zijn gevallen op nummers eindigende op 4 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 07 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 01 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 96 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 346 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 059 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op 4933 Een prijs van. 5000 is gevallen op het nummer 017193 Een prijs van ƒ5000 is gevallen op het nummer 021144* Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 066352 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 060409 Een prijs van ƒ5000 is gevallen op het nummer 095974* De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer 017955 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 064008 De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer 014905 De prijs van 50.000 is gevallen op het nummer 028176 De prijs van 100.000 is gevallen op het nummer 055951 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. RUGGESTEUN Er blijft echter steeds een aan- 'ienlijk bedrag over dat uit an- :iere middelen moet worden ge financierd. Vandaar deze actie ter ver krijging van een zo groot moge lijk bedrag om deze andere mid delen een ruggesteun te ver lenen. Hoewel het ingezamelde bedrag niet geheel aan onze ver wachting heeft beantwoord, zijn wij niet ontevreden en brengen van deze plaats hartelijk dank aan alle gevers en geefsters. .Want door hun offer en mede -'ank «ij de volledige medewer king van het gemeentebestuur van Terneuzen is het nu moge lijk dat er een nieuw en mi umLMuT VOOR DE HANDEL: B. D. IEEFSMA NV, IKERKSTR. 2», AMSTERDAM. TEU 232 Een van de hoogste leiders in China, Peking's burgemeester Peng Tsjen (67), is uit zijn par tijfuncties ontslagen. Hij was eerste secretaris van de afdeling Peking van de partij. Toen het nieuws bekend werd, is door duizenden mensen op straat gedemonstreerd. Juichend zwaaide men met portretten van Mao-tse-Toeng en met rode vlag gen. Peng had veel macht. Ver wacht wordt dat hij ook zijn burgemeesterschap zal verlie zen, dat hij sinds 1951 bekleed de. Hij werd beschouwd als een van de hoogste ideologische des kundigen van zijn land, die de denkbeelden van Mao over de Sowjet-Unie krachtig steunde. Er zijn nog meer mutaties in de Chinese hoofdstad. Loe Ping, rector van de universiteit van Peking en secretaris van het partijcomité aan deze universi teit, is uit al zijn functies ontzet door het nieuwe partijcomité van Peking. Ook ontslagen is de conrector Peng Tei-Joenag. EREGASTEN IN ISRAEL Jeruzalem: Als dank voor hun werk in de oorlog voor Joodse landgenoten zijn op het ogenblik de weduwe Kraan en Piet Nok eregasten van de staat Israël. We zien de beide Nederlanders tij dens het aanwakkeren van de eeuwige vlam in de „Schrein der Herinnering" te Jeruzalem ter nagedachtenis aan 6 miljoen om gekomen Joden. Vier werknemers van de Ter neuzense Scheepsbouwmaat schappij werden gisteren gehul digd op grond van hun langdurig dienstverband. Het waren de he ren P. de Bruijn, A. Kouwijzer (in voetbalkringen bekend uit de tijd van het trio Mimi, Louis en Si mon) die 40 jaar geleden in dit bedrijf in dienst traden, terwijl de heren J. Moens en M. Wisse hun zilveren jubileum vierden. In de cantine van de werf sprak de directeur, de heer J. Pannevis, de jubilarissen toe. Hij noemde het geen alledaags ver schijnsel dat op één dag vier werknemers jubileren. Daarom had de directie gemeend een feestelijk tintje aan deze gebeur tenis te moeten geven. De heer Pannevis was er erkentelijk voor dat de jubilarissen hun energie en kennis aan het be drijf hadden gegeven. Hij noem de het een prestatie dat ze met de ontwikkeling die het bedrijf in de Elfgelopen jaren had doorgemaakt, waren meegegaEtn. Daarom was deze dag een dag van grote tevredenheid, zowel voor de jubilarissen als voor het bedrijf. Daarna overhEtndigde hij de he ren De Bruijn en Kouwijzer de gouden penning met het diploma van de maatschappij van nijver heid en handel. De heren Moens en Wisse ontvingen eveneens een diploma met de penning in zilver. Namens de gezamenlijke vak bonden richtte de heer P. v. d. Ende uit Vlissingen zich tot de vier heren. Hij noemdö het in de tegenwoordige tijd een zeldzaam heid dat werknemers zulk een lange tijd in dienst van één be drijf zijn. Het is altijd van groot belang dat er oude getrouwen zijn die een bedrijf door en door kennen. Het komt maar al te vaak voor dat er door verloop van perso neel voor bedrijven soms grote, ja soms fatale moeilijkheden ont staan. Het was daarom dat hij in de eerste plaats de jubilerenden feliciteerde, maar eveneens het bedrijf dat dergelijke mensen in dienst heeft. Hij sprak de hoop uit dat dit dienstverband nog lang zou voortduren. Loco-burgemeester M. ide Vos wenste vervolgens de jubilarissen van harte geluk. Hij deed dit met nog meer voldoening omdat er voor hem een aangename plicht aan verbonden was. Bij konink lijk besluit was n.l. aan de he ren Kouwijzer en Wisse de zilve ren medaille behorend bij de orde van Oranje-Nassau toegekend. Na het opspelden van de ver sierselen sprak de heer De Bruijn mede namens zijn collega's een dankwoord. Wij, aldus de heer De Bruijn, zijn de mannen van het eerste uur. In de achter ons lig gende jaren is er veel veranderd, maar ook veel verbeterd. En wp zijn dankbaar al die jEiren daar aan te hebben kunnen meewer ken en dat wij in «fit bedrijf eetf bestaan voor ons gezin hebben gevonden. Na het officiële gedeelte waf er gelegenheid voor de vele aan wezigen de jubilarissen te fehcw teren. Volgens waarnemers schijnt president Soekarno nog niet zijn algehele goedkeuring aan de in Bangkok door minister Malik en de Maleisische vice-premier Ra- zak bereikte overeenkomst te willen hechten. Dit leidt men af uit het feit dat Malik, die donderdag onmid dellijk na terugkeer uit de Thai- landse hoofdstad in Djakarta tegen de pers zei dat géén ver dere onderhandelingen meer no dig zouden zijn, vrijdag precies het tegenovergestelde beweerde, namelijk dat „het resultaat van de besprekingen in Bangkok als basis voor verdere regeling van de Maleisische kwestie nadere bespreking vereist voor het be reiken van een uiteindelijk be sluit". Op een vraag of dit be tekende dat Soekarno aan de voorstellen zijn goedkeuring had onthouden zei Malik slechts: ,Er zal verder over gesproken wor den". Malik had vrijdagochtend langdurig met de president en leden van het kabinetspresidium gesproken. SCEPTISCH Gezegd wordt dat Soekarno in het bijzonder het been stijf houdt wat de kwesties omtrent de gebieden van Saba en Sera- wak op Noord-Borneo betreft, waar Maleisië en ook de Filippij nen aanspraken op doen gelden. Hij zou het overigens met het gehele vredesinitiatief van de huidige regering niet eens zijn. In kringen rond de regering wordt nu gezegd dat het beëindi gen van de confrontatie wel eens een langduriger proces zou kun nen worden dan aanvankelijk werd gedacht. Ook in verschei dene Indonesische kranten wordt sceptisch gesproken over het ak koord van Bangkok. NU IN 20 DELEN uitgebreider, .moderner en mooier utigevoerd dan ooit DE E IEDERE WEEK EEN BEZOEK WAARD NOORDSTRAAT 57 TERNEUZEN V.l.n.r.: A. Kouwijzer F. de Bruijn M, Wisse J. Moens

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3