Stafford en Cernan in berekende baan rond de aarde Stichting ontraadt vergunning loonsverhoging van 7 procent MUL EERSTE POGING TOT KOPPELING AAN DE ,ATDA' MISLUKT RADIO DE KOOK ,Moby Dick' zoek Zuidvietnamese Boeddhistenleider roept op tot boycot verkiezingen PRESIDENT JOHNSON BEGRIJPT NIET WAT ER IN VIETNAM GEBEURT GEEN EENSTEMMIGHEID OVER SE BIJZONDERE BELONINGEN IN DE STICHTING VAN DE ARBEID HET WEER ZATERDAG 4 JUNI 1966 22e Jaargang - No. 6703 Anti-hitteschild Andere proeven gaan door Familieleden van Kongolese ex-minister pleegden geen zelfmoord AMERIKAANSE KERNPROEF Kostenverhogend Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden de Gasverwarming Nutteloze daad De belasting van de vrijgezellen Zwarte lonen Snelle procedure £«daette> ca Administratie adresSmidewat* Telefoon: 01180 2078 Gironummer; 88180 i ^easementsprfts 7,20 per kwartaal; per "taand ƒ2,40; per week 68 et Laste ara 12ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.tf. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuze* Advertentieprijs per mm 18 et; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriea „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een eerste poging van de ruimte vaarders Thomas Stafford en Eugene Cernan om hun vrijdag ge. lanceerde Geminl-9-cabine te kop pelen aan de op 1 juni in een baan gebrachte Atda-doelraket is mis lukt De koppeling kon niet tot stand worden gebracht doordat 'n uit metaal en plexiglas vervaardigd schild waarmee de l oppeiingsope- ning van de „Atda" werd be schermd, niet was afgestoten. Stafford en Cernan waren vrij dag om 14.39 uur Nederlandse tijd in hun ruimtecabine met succes gelanceerd en zes minuten en 20 seconden later in de berekende baan terechtgekomen met als grootste afstand tot de aarde 274 kilometer en als kleinste 161 kilo meter. Twee eerdere pogingen op 17 mei en op 1 juni waren mislukt, resp. als gevolg van het falen van de doelraket en door een fout in een computer aan boord van de Gemini-9. De moeilijkheden van 1 juni deden zich. vrijdag opnieuw voor, maar er was toen reeds be sloten de tocht in ieder geval te laten doorgaan. Dit was mogelijk op berekening van eerder doorge zonden gegevens. Toen Stafford en Cernan na een vlucht van 120.000 kilometer de Atda-doelraket inhaalden, bleek dat het anti-hitteschild van de Atda niet geheel was afgestoten, het geen men sedert de lancering van de doelraket steeds had gevreesd. De kap stond met een hoek van 25 a 30 graden met het openingsvlak van de Atda. Zij had door middel van explosieve klampen moeten worden afgestoten. Eén van de be langrijkste reeksen proeven, het tot negenmaal toe koppelen van de Atda aan de neus van de Gemi ni-9 dreigde hierdoor niet door te gaan. Naar de NASA, net Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart meedeelde, zullen de andere proe ven, waaronder een ruimtewande ling door Eugene Cernan, wel doorgang vinden. Deskundigen op Cape Kennedy menen dat het zelfs als de ex plosieven tot ontploffing zijn ge komen te gevaarlijk voor Cer nan zou zijn om de kap te verwij deren, zoals aanvankelijk het plan zou zijn geweest. Ais een stuk van de kap het ruimtepak van Cernan zou beschadigen, zou dit ernstige gevolgen voor de ruimtevaarder kunnen hebben. De Kongolese regering heeft vrijdagavond een bekendmaking ingetrokken volgens welke de echtgenote, de broer en een zus ter van Emmanuel Bamba een van de vier vroegere minis ters die donderdag in het open baar werden opgehangen zelfmoord hadden gepleegd. Het ministerie van voorlich ting trok de bekendmaking in nadat journalisten alle familie leden van Bamba in leven had den aangetroffen in hun woning. Een woordvoerder van het mi nisterie bood zijn verontschuldi ging aan en zei verkeerd te zijn ingelicht over deze kwestie. De verslaggevers troffen Bam ba's zuster, die donderdag na een zelfmoordpoging naar een ziekenhuis was gebracht, aan in de tuin van Bamba's woning tussen een menigte van 200 mensen die treurliederen zon gen ter nagedachtenis van de opgehangen ex-minister. Ook Bamba's echtgenote was daar. De V. S. hebben vrijdag op nieuw een ondergrondse kern proef genomen, de tweede in twee dagen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie maakte bekend dat deze 23ste proef, evenals de vorige in Ne vada genomen, een kracht had tussen 20.000 en 200.000 ton t.n t. 1A«V.Ï Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is tot de conclusie ge komen dat het verlenen van een algemene vergunning waarbij voor 1966 een loonsverhoging van ten hoogste zeven procent zou worden toege staan, moet worden ontraden. Partijen in de stichting zijn in hun gisteren gehouden vergadering tot deze conclusie gekomen, zij het op grond van enigszins verschil lende argumentatie. Deze conclusie van de stichting is het antwoord op het verzoek om advies over een concept-beschikking dat het college van rijksbemid- rielaars aan de stichting had gevraagd. De twee voorzitters van het stichtingsbestuur, de heren ir. J. Bosma en A. H. Kloos, hebben de minister van sociale zaken ad interim, mr. B. W. Biesheuvel, op de hoogte gesteld. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 „Moby Dick", de beluga waarop al enige tijd jacht gemaakt wordt, schijnt het haar achtervolgers kwalijk genomen te hebben dat zij een pijl in haar rug gescho ten hebben, want zij heeft zich nadien niet meer laten zien. De laatste keer dat zij werd waar genomen was donderdagavond bij Rheinhausen. Een deel van het stichtingsbe stuur (werkgevers) kan zich in grote lijnen verenigen met het standpunt van het kabinet dat de loonkostenontwikkeling in 1966 binnen de aangegeven grenzen moet worden gehouden. Dit deel meent evenwel dat van het toekennen van een loons verhoging van maximaal zeven procent door middel van een algemene vergunning een extra- kostenverhogende werking zal uitgaan als gevolg van verschei den oorzaken. Een dergelijke algemene maat regel doorkruist bovendien het overleg in de bedrijfstakken om dat de mogelijkheid van een ge differentieerde of getempori seerde toepassing der loonsver hoging hierdoor wordt belem merd. Het andere deel van het be stuur (werknemers), dat even eens meent dat een algemene vergunning niet moet wofden verleend, is van opvatting dat het verlenen van zulk een ver gunning wegens het discrimina toire karakter op grote bezwa ren stuit. Door deze wijziging in het loonpolitiekbeleid zal im mers voor een deel van de nog niet goedgekeurde contracten medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige aan de kust later af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen van 18 graden aan de kust tot 25 graden plaat selijk in het binnenland. ZATERDAG 4 JUNI Breskens 2.14 Terneuzen 2.50 Hansweert 3.24 Walsoorden 3.33 ZONDAG 5 JUNI Cadzand 2.28 Breskens 2.53 Terneuzen 3.29 Hansweert 4.03 Walsoorden 4.12 MAANDAG 6 JUNI Breskens 3.36 Terne'uzen 4.12 Hansweert 4.46 Walsoorden 4.55 2.32 3.08 3.42 3.51 2.49 3.14 3.50 4.24 4.33 3.55 4.31 4.05 4,14 Een poging van de kant der werknemers, gisteren in de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid ondernomen, om de werkgevers te bewegen samen als stichtingsbestuur het kabinet te ver zoeken een herziening van het belastingtarief voor bijzondere belonin gen in overweging te nemen is mislukt. een brief aan de raad van minis ters hebben gezonden waarin zij met klem aandringen op herzie ning van dit tarief. In deze brief herinnert het overlegorgaan er aan dat een van de beslissingen die in 1964 is ge nomen over de loonbelasting, alom met veel reserve is ontvan gen en wel die welke een wijzi- van Schotland l ging van het tarief voor bijzon- uitdiepende de- dere beloningen tot gevolg had. zodat de lucht- Die wijziging is vooral van be- Dit had tot gevolg dat de werk nemers nu gezamenlijk als over legorgaan van drie vakcentrales MEER WIND Ten westen komt een zich pressie naderbij, druk boven Ierland en de Britse lang voor de belonig van over- 1 aanzienlijk begint te werk, de uitkering van vakantie zon maan op onder op onder juni 4- 4.24 20.52 22.42 4.48 5 4.23 20.54 23.36 5.35 6 4.24 20.55 6.35 7 4.22 20.56 00.16 7.43 4J& m - &§St eilanden dalen. Het bij deze storing beho rende frontensysteem zal ons vandaag nog niet kunnen berei- toeslag en andere eenmalige uit keringen. i Van de zijde van het overleg- STAFFORD EN CERNAN C.apeKennedyDc twee astro nauten'van de Gemini-9 vlucht uge'he Cernan (l.) en Thomas Stafford bekijken de maanfoto's dief door de t.v.-camera van de Surveyor naar de aarde zijn ge zonden. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 7-9 Terneuzen ken. In verband met de nadering orgaan bestaat begrip voor het van de depressie zal de wind doel dat met deze wijziging werd echter toenemen uit het zuid westen van zwak tot matig in het binnenland en aan de kust tot vrij krachtig. Er komen zon nige perioden voor, waardoor maximum temperaturen van om streeks 18 graden aan de kust tot 25 graden plaatselijk in het bin- worden. nagestreefd, maar het meent dat ze moeilijk aanvaardbaar is voor grote groepen werknemers die vroeger en nu woraen gecon fronteerd met de toepassing er van. Terwijl alom wordt gespro ken over verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, onder ving» diegroppj-pwerknemers dat het tarief voor bijzondere beloningen aanzienlijk omhoog is gegaan. Niet alleen bij uitbe taling van overwerkuren, maar ook en vooral bij de uitkering van vakantietoeslagen is het ef fect van de tariefwijziging voor deze groepen bijzonder teleur stellend. r De boeddhistenieider Tri Kwang heeft vrijdag opnieuw het onmid dellijke heengaan geëist van het Zuidvietnamese staatshoofd gene raal Thieu en premier Ky. Hij ver klaarde dat de boeddhisten de ver gevende vergadering zullen boy- kiezingen voor een grondwet- cotten wanneer ze door de huidige regering worden georganiseerd. Vóór de bloedige aanval op Da- nang waren wij nog bereid de ver kiezingen door de regering-Ky te laten organiseren, nu echter niet meer, zo zei Tri Kwang op een persconferentie in Hué. Hij begon te lachen toen hem gevraagd werd of generaal Nhoean met troepen van zijn eerste divisie de boeddhis ten en studenten in Hué tot de orde had geroepen. Generaal Nhoean noch zijn mannen zijn de stad ooit uit geweest. Ik heb 1de berichten gehoord van de „Voice of America", volgens welke rege ringstroepen de stad hadden be zet en de pagodes omsingeld. Zo als u zelf hebt kunnen constateren, zo zei Tri Kwang tot de journalis ten, is dit een schaamteloze leu gen. „Wij hebben van generaal Nhoean niets te vrezen". Wanneer Ik Amerikaan was, zo zei de nationale leider van de boeddhistische anti-regeringsbewe- ging, zou ik me schamen voor de woorden van president Johnson, ais zou het zelfverbrandingsoffer erft nutteloze daad zijn en een schaduw werpen op de door an dere Vietnamezen gebrachte offers in de strijd tegen het communisme. „Deze woorden bewijzen twee dingen: I. Johnson begrijpt niets van wat er in Vietnam gebeurt en 2. Johnson is onbeschaamd. De jongste uitlatingen van de Ameri kaanse president hebben de vriend schap tussen de Amerikaanse en Vietnamese volken vernietigd", al dus de boeddhistenleider. Willen de Amerikanen doorgaan met het kolonialistische optreden waarmee De indiening van een ontwerp van wet tot verlaging van de in komsten- en loonbelasting voor on- gehuwden kan in september van dit jaar worden verwacht. Aldus heeft de minister van financiën de heer Vondeling verklaard in ant woord op vragen van de Tweede Kamberleden Lucas en Nooten- boom, beiden K-V.P, de Fransen hemderddertig jaar ge leden begonnen, zo zei hij, dan is het onze plicht de strijd voort te zetten. De verklaring van Tri Kwang volgde op het aftreden van de als gematigd bekend staande voorzit ter van het boeddhistisch instituut in Saigon, Tam Sjau, een van de meëst invloedrijke boeddhistenlei ders van Zuid-Vietnam. Sjau deel de mee tot dit besluit te zijn ge komen omdat hij er niet in ge slaagd was een oplossing te vinden voor de grote politieke problemen injhet, land. ■een andere beoordelingsmaat staf worden ingevoerd. Volgens dit deel van het stich tingsbestuur (de werknemers) vindt juist de overschrijding van het voor 1966 vastgestelde loon kostenpercentage van zes a zeven procent van de nog te behande len c.a.o.'s in de meeste geval len zijn oorzaak in het inhalen van structurele achterstanden in de lonen, alsmede de opheffing van zwarte loonvorming. Mede hierdoor meent dit deel van het stichtingsbestuur dat de effectiviteit van de voorgeno men maatregelen sterk in twij fel moet worden getrokken. Bo* vendien bevat een dergelijke algemene maatregel geen oplos-*1 sing voor het loonpolitieke be* leid dat na 15 juli a.s. moetwor-4 den gevoerd. Het bestuur der stichting con-* stateert dat tussen hem en hef kabinet geen overeenstemming bestaat over de te nemen maat regelen voor de ontwikkeling der loonkosten. Het bestuur is van opvatting dat een snelle en efficiënte pro* cedure aanbeveling verdient, waarbij zonder inschakeling van nieuwe organen een individuele behandeling van contracten mo gelijk wondt gemaakt. Deze procedure zou volgens het stichtingsbestuur betrekking moeten hebben op de c.a.o.'s waarop het loonpolitieke beleid voor 1966 van toepassing is. Mochten vertragingen ont staan en dit geldt evenzeer voor „achterstandsgevallen", die een nader onderzoek vergen dan zou kunnen worden gedacht aan een procedure waarbij de. instanties die bij het uitvoeren van het loonbeleid betrokken zijn, met de betreffende partijen overleggen over een voorlopige voorziening, afgestemd op de verhoudingen die in de bedrijfs tak bestaan. PRINS BERHARD AANBOORD ROTTERDAM IN NEW YORK New Yorki De 10-jarige Debbie Caponetta was er kennelijk helem maal van onder de indruk toen ze werd voorgesteld aan print Bernhard. De prins maakte kenA nis met de gasten aan boord vaü de Rotterdam" in de haven New York. Het vlag geschip vanj H.A.L, maakt de 5e jaarlijkt4 lente-cruise, waarvan de baten ten goede komen aan de AmerS kaanssMMnkerbestrij.ding.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1