NIEUW IN OUD HERINNERINGEN AAN DE .DERTIGER JAREN' DE VRIJE ZEEUW BRADERIE-NUMMER iteww, «wswI V ««««Ml H 1 Wat de bezoekers b.v. nu wèl zullen aantreffen tijdens deze braderie-dagen is een kunst markt, Moderne, over het alge meen jonge, maar zonder uit zondering in Zeeuws-Vlaanderen wonende kunstenaars, zullen hun werken exposeren op een speciaal daartoe, ingerichte kunstmarkt. De opzet en uitvoe ring van een en ander berust in de handen van de heer A. Wete- rings (Kunsthandel „Ter Nose") die al geruime tijd met derge lijke plannen rondliep en in sa menwerking met „Noordstraat en Omgeving" daaraan gestalte kan geven. Deze kunstmarkt wordt gehou den op één van de daartoe meest geschikte Terneuzense plekjes „De Molenberg", achter de Noordstraat (ingang naast Radio Tazelaar). De in Axel wonende J. Juffer mans komt er met schilderijen, tekeningen en etsen; Vanderwil- ligen eveneens uit Axel toont keramiek en emaille sie raden; Dusardin uit Sluis heeft etsen en wandkleden; mevrouw Rie van Driel heeft tekeningen, marionetten, geboetseerde kin derkopjes; figuurtjes in kera miek en schilderijen; mevrouw De Lange wonende te Zaamslag, zal schilderijen tentoonstellen en Martens uit Sas van Gent wit- bakken aardewerk en poly chroom. Deze kunstmarkt, wordt gecom pleteerd met een in stijl inge richt café-terras. Zo zal inwo ner en vreemdeling een speciale reden hebben om dit vergeten hoekje van Terneuzen weer eens op te zoeken. Mogelijk zal hij voor zover nodig eens tijd kunnen vinden om door meer dan gewone belangstelling te erva ren dat kunst een uiting is van de tijd waarin de mens leeft en dat de hedendaagse kunst totaal verschilt van die van vroegere eeuwen, maar daarom niet min der behoeft te zijn. Wij leven en denken nu eenmaal geheel an ders dan onze verre voorouders. Is het dan te verwonderen dat wij ons op een andere manier uitdrukken dan zij het deden? En 1932 organiseerde Terneuzen de eerste braderie in Nederland De woningbouw in Terneuzen vindt gestadig voortgang Vanaf woensdag 8 t/m zaterdag 11 Jan? organiseert Terneuzen en daarmee bedoelen wij „Noordstraat en Omgeving" van het Handelscentrum Terneuzen een braderie. Bij een dergelijke gelegenheid worden kramen buiten tegen de voorgevel van de winkel gezet en de koper (meestal de koopster) wordt vaak te woord gestaan door een (meestal) niet-onaantrekke- lijke jongedame die haar natuurlijke charmes verhoogt door middel van een niet-alledaagse en vaak zeer schilderachtige kleding. Dat zal van 8 t/m 11 juni het geval zijn bij ongeveer 50 handeldrijvende middenstanders die aan deze aktie mee doen. Daarnaast zullen allerlei festiviteiten, waarbij in dit geval speciaal aan de kinderen werd gedacht, plaats hebben en natuurlijk valt er bij zo'n gelegenheid muzikaal heel wat te omlijsten. Bovendien hebben de deelnemende middenstandszaken afgesproken dat hun voorgevelaankleding een extra cachet zal dra gen, doordat allerlei bekende verhalen (soms sprookjes) zullen worden uitgebeeld. Als klap op de vuurpijl zullengeheel willekeurig aan 1500 bezoekers kaarten worden verstrekt, die recht geven op een gratis tocht per rondvaartboot van de sleepdienst Muller. Al die gelukkigen zullen daardoor in de gelegenheid zijn vanaf deze comfortabele boot de kanaalwerken en de bedrijven langs het kanaal tot aan Sluiskil te bekijken. Een gids zorgt voor de nodige uitleg. Wij kunnen nu alleen maar hopen, dat het die dagen mooi weer zal zijn. of hij nu in Breskens woonde of in Walsoorden, de prijs was dezelfde. De reacties op deze bekendmaking waren overweldigend. Met drommen kwamen de mensen naar Terneuzen. Als de tram vanaf Breskens in Phi lippine kwam, stonden er honder den te wachten, maar er kon geen vlieg meer bij. In Hoek was het na tuurlijk hetzelfde en dus moest de tram na in Terneuzen de. reizigers te hebben laten uitstappen terug naar die plaatsen rijden om weer nieuwe liefhebbers aan boord te ne men. Niemand kan zich nog herinneren dat het in Terneuzen ooit drukker is ge weest dan tijdens die befaamde week. Het spreekwoord „je kon over de hoofden lopen" moest toen letterlijk worden genomen. Als men uit de Nieuwstraat de Noordstraat in wil de, kon men die poging gerust op geven. De stroom mensen die van de andere kant kwam, was zo dicht dat er geen doorkomen aan was. Ieder wilde zo iets meemaken en het ko pen aan de kramen voor de deur bleek een attractie van een bijzondere orde. De Terneuzense handeldrijvende mid denstand deed meer dan goede zaken en dat in de tijd toen de werkloosheid zich al danig deed gevoelen en zelfs de meeste mensen die toch werk had den niet in staat waren om zo royaal met geld om te springen als nu heel dikwijls gebeurt Het „Klimop"-bestuur van toen wist ook wat propaganda was. Er reed een autokaravaan door de wijde omstre ken om de plannen bekend te maken. Twee herauten in middeleeuwse klederdracht bliezen op een ba zuin, speciaal voor die gelegenheid aangeschaft. In de stille en afgelegen dorpen bezorgden jongens het „Nose"- manifest huis-aan-huis Aan de enthousiaste manier waarop de heer Ribbens dit allemaal vertelt kan men zien dat hij weer helemaal in die tijd leeft. Voor een oudere zijn zulke herinneringen altijd prettig. De tijd was toen ook zo héél anders. Er waren toen nog niet zoveel mensen in Zeeuws-Vlaanderen die over een motor laat staan over een auto beschikten. De meeste mensen ge bruikten de fiets of de tram, maar dat kostte toen veel meer tijd dan nu. Als men toen per Z.V.T.M. van Sas van Gent naar Terneuzen moest, ging het via Philippine en Hoek en onder weg moest er nogal eens gestopt wor den. Als herinneringen worden opgehaald is men allicht geneigd om de gebeur tenissen van zoveel jaren geleden in deze tijd te situeren. Dat geeft van zelfsprekend een verwrongen beeld. Al laat het bestuur van de „Noord straat en Omgeving" dan ook geen dubbeltjestram meer lopen, zelfs niet een dubbeltjesbus, toch zal het wel de middelen weten te vinden om een (eeuwen)oude attractie in een mo dern kleedje aan te dienen en ook nu zullen er ongetwijfeld veel bezoe kers naar Terneuzen komen. Wij hopen dat alle deelnemers hun beste beentje voor zullen zetten; dat zij zeker gedurende die dagen stra lend weer zullen hebben en dat van heinde en ver de vreemdelingen zul len toestromen. NOORDSTRAAT WINKELSTRAAT Het bestuur van het oude „Klimop" 34 jaar geleden gefotografeerd in „Oberbayern". Van 1. naar r. de heren C. Michielsen; J. de Haas; D. But; J. A. Tazelavf I- Fonteijn; Ch. de Cooker; A. v. d. Bruele; A. M. Moggré; F. B. A. de Meijer; W. Verllnde; H. Ribbens; G. Verpoorten; P. Galle ra da secretaris Meinema. Wannéér men een niet-meer-al-te- jeugdige Terneuzenaar spreekt over de braderie van 1932 dan herinnert hij zich daarvan dat het toen een enorm succes was. Wij hebben daar over nog eens herinneringen opge haald met de heer H. Ribbens, die deel uitmaakte van het toenmalige ,.Klimop"-bestuur dat die braderie het waS toen de eerste in Nederland organiseerde. Voorzitter en ziel van de „Klimop"-vereniging was de heer A. Van den Bruele, een Vla ming, die kort na de eerste wereld oorlog in Terneuzen kwam wonen. Voor hem was een braderie niets nieuws; die waren in vroegere jaren in Vlaanderen schering en inslag en daar heeft men nog veel meer dan bij ons de gewoonte de koopwaar voor de deur uit te stallen. Mogelijk stimuleert dat de verkoop. De heer Ribbens js, voor zover wij met hem hebben kunnen nagaan, met de heer J. -de Haas de enige overlevende van het toenmalige bestuur. Behalve voorzitter Van den Bruele zaten daarin o.m. de heren D. But, Fon teijn, Mannaert, Meinema, en Van Grembergen. Zo precies wist de heer Ribbens zich dat niet meer te her inneren. Maar wel herinnert hij zich nog levendig dat het bestuur kans zag om iedere Zeeüws-Vlaming, waar hij ook woonde, van het dichtst bij zijn woonplaats gelegen Z.V.T.M.-station voor de prijs van één dubbeltje naar Terneuzen te laten reizen. En terwijl ook de werkzaamheden aan het nieuwe kanaal naar Gent vorderen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 11