Advies Stichting van de Arbeid voor de vakanties in 1967 EEUWENOUDE TE AMSTERDAM BEURSOVERZICHT INTERNATIONAAL OVERLEG OVER HULPVERLENING OP DE WEG HET PORSELEINEN MASKER FELLE BRAND ST OLOFSKAPEL Iedereen, altijd, overal... He* verkeer in Frankrijk Vrijdag 3 juni 1966 DE v^RITE ZEEUW Pagina 5 Het bestuur van de stichting van de arbeid heeft aan de mi nister van sociale zaken een schema voorgelegd met een aan beveling voor de vakantiesprei- ding 1967. Volgens dit schema, opgesteld na overleg met de be trokken bedrijfstakken, zouden de vakanties in het noorden en oosten van het land en in de bouw- en nevenbedrijven en in de textielindustrie vallen in de periode 3 tot en met 15 juli. Voor Nederland bezuiden de grote rivieren wordt voorgesteld de periode 17 tot en met 29 juli en voor het westen van het land en de metaalindustrie van 31 juli tot en met 12 augustus. (Adv.) Zoals bekend is een dergelijk advies voor collectief sluitende bedrijven ook reeds voor 1966 gedaan. In verband daarmee is de aanvangsdatum voor vele schoolvakanties reeds nu naar begin juli verschoven. Verwacht wordt dat in 1967 de schoolva kanties in het algemeen op 3 juli zullen beginnen. AANBEVELING Aangezien de bedrijven die collectief sluiten, over het alge meen de voorkeur geven aan re gionale spreiding, is deze in het schema voorop gesteld. Dat te vens in dit schema naast het bouwbedrijf dat zoals bekend een algehele collectieve sluiting kent een aantal bedrijfstak ken is opgenomen, dient te wor den gezien als een aanbeveling "oor de ondernemingen uit deze edryfs takken, die toch collec- 'ef wensen te sluiten binnen t door het schema bestreken ikvak van 1 juli tot 16 augus- is, maar geen aanleiding heb- en de regionale indeling te vol len. Voor zover het in bedrijven -nogelijk is om zonder tot col- ectieve sluiting over te gaan loor interne regelingen hun werknemers naar eigen keuze 'akantie te laten nemen, zal dit, ooral wanneer dit buiten het \jdvak van begin juli tot medio ugustus kan 'geschieden, alleen naar worden toegejuicht. MOLEN WORDT MUSEUM ziden: De geheel gerestaureer- molen „De Valk", die van- 'ag zijn deuren zal openen als useum. Het interieur van de t de achttiende eeuw dateren- e molen is geheel in zijn oor- nonkelijke staat teruggebracht. Moeder verliest kort geding over verblijfplaats kinderen Het kort geding dat een in Ca nada wonende Nederlandse moe der van vier kinderen, mevrouw P. A. S. B.L., had aangespan nen tegen haar in Amsterdam wonende echtgenoot om haar de verblijfplaats van hun twee oud ste kinderen (zes en acht jaar) bekend te maken, heeft zij ver loren. In oktober 1965 haalde de vader deze twee kinderen in Canada van school en bracht ze naar Amsterdam. De president van de Amster damse rechtbank, mr. K. W. H. Stheeman, wees gisteren de vor dering van de moeder af. In zijn vonnis overwoog hij, dat de va der had bevestigd dat de twee kinderen zich bij een familie in Amsterdam bevinden en hij niet van zins is ze opnieuw te ver plaatsen. Hoezeer de vader ook wordt gehouden de moeder op de hoogte te brengen resp. te houden van de verblijfplaats van de kinderen met betrekking tot de keuze van de verblijfplaats, is deze niet afhankelijk van het goedvinden van de moeder. Deze had de rechtbank gevraagd de vader te verbieden de kinderen elders onder te brengen totdat de Amsterdamse kinderrechter had beslist wat er met hen moet gebeuren. De moeder heeft reeds bij de kinderrechter een procedure daartoe aanhangig gemaakt. REGERING WERKT MEE Inmiddels wordt het beraad voortgezet om te komen tot een beleid op langere termijn van bijv. drie jaren, waardoor de wenselijkheid van roulering waartoe alle betrokken bedrijfs takken hun medewerking heb ben toegezegd beter tot zijn recht kan komen. De regering heeft haar mede werking toegezegd. Zij zal er ook bij de verschillende over heidsinstanties op aandringen, dat zoveel mogelijk medewer king wordt verleend. In dit ver band kan worden gedacht aan het vaststellen van tijdstippen van kermissen, uitverkopen, lo cale vakantiefestiviteiten e.d. Met de Pinksterdagen zijn er in Frankrijk iets minder ver keersongelukken geweest dan vorig jaar, zo blijkt uit de don derdag verschafte officiële cij fers. In totaal verloren 139 men sen het leven en werden 3725 gewond in de drie dagen van het pinksterweekeinde. In 1965 waren deze cijfers 147 doden en 4244 gewonden. Het Franse kabinet heeft woensdag nieuwe veiligheids maatregelen goedgekeurd, waar onder een maximumsnelheid van 90 km per uur voor degenen die nog geen twintig jaar oud zijn en zij die nog geen jaar rij-erva- ring hebben. De wet voorziet voorts in medisch onderzoek van autorijders die ouder zijn dan 70 jaar en speciale rijproeven voor eigenaars van zeer snelle wagens Dank zij het krachtdadig in grijpen van de brandweer is een felle uitslaande brand in de uit de vijftiende eeuw stammende St. Olofskapel in de oude bin nenstad van Amsterdam tot de kap beperkt gebleven, die ech ter vrijwel geheel werd ver woest. Kort na de melding van de brand woensdagavond zag het er niet naar uit dat het vuur zo gretig om zich heen zou grijpen. Er werd dan ook aanvankelijk „kleine brand" gegeven, maar twintig minuten later stond de hele kap van de kapel in lichte laaie en werd het sein uitge breid tot „grote brand". Mate- rieel van vier kazernes (in to taal 50 man personeel) en de brandblusboot Jan van der Heij den waren tenslotte bezig met de bestrijding van het vuur, dat over de gehele lengte uit het dak sloeg. Gevreesd werd, dat de vlammen zouden overslaan naar aan de zijkant van de ka pel aangebouwde bouwvallige huisjes in de St. Olofspoort, maar dit werd door ingrijpen van de brandweer verhinderd. Met zestien stralen en massa's water uit vier straatwaterka nonnen slaagde de brandweer er in de brand tot het dak van de kapel te beperken. Kaasmarkt in de kerk De St. Olofs- of Oude Zijds kapel werd in het begin van de 15de eeuw aan de Zeedijk in het oudste gedeelte van Amsterdam gebouwd. De aanvankelijk klei ne kapel werd in dezelfde eeuw uitgebreid met de zg. Jeruzalem- kapel. Na de reformatie werd de kerk van 1586 tot 1613 gebruikt als beurs, maar na het gereed komen van de nieuwe koop mansbeurs aan het Damrak ver bouwd en in 1618 als gerefor meerde kerk in dienst genomen. Door de ontvolking van de bin nenstad werd zij jarenlang ge bruikt voor de wekelijkse kaas markt. Enkele jaren geleden werden er in de kapel door de stichting Kunstkontakt tentoonstellingen en concerten georganiseerd. In mei 1964 werd de kerk op last van bouw- en woningtoezicht .gesloten. ST. OLAFSKAPEL DOOR BRAND VERWOEST Amsterdam; Woensdagavond is de voormalige St. Olafkapel in de nieuwe Brugsteeg in de hoofd kapel die de laatste tijd als kaas opslagplaats diende was in de jaren 1940'45 een geheime ont moetingsplaats van verzetslieden. VE-RBOOT OMGESLAGEN Het Indonesische legerblad Berita Joedha heeft donderdag gemeld dat nabij Tandjung Pi nang, op de Riouw-eilanden, een veerboot is omgeslagen als ge volg waarvan 160 passagiers ver dronken. VRACHTWAGENCHAUFFEUR GEDOOD Op de Arnhemseweg in Beek bergen (gemeente Apeldoorn) is woensdag de 24-jarige vracht-, wagenchauffeur W. H. Kuiper uit Nijverdal dodelijk verongelukt. De heer Kuiper zwenkte met zijn vrachtauto door tot nu toe onbe kende oorzaak plotseling naar de linker weghelft en kwam daar in' botsing met een vrachtwagen met aanhangwagen bestuurd door de 23-jarige H. M. S. uit Veghel en schepte vervolgens nog een personenauto. De heer Kuiper overleed ter plaatse aan de ge volgen van de botsing. De bij de botsing betrokken auto's werden alle zwaar beschadigd. VERDEELDE EN ONGEANIMEERDE MARKT Het verloop van de aandelen markt was gisteren onbelang wekkend. Het ontbrak volkomen aan stimulerende factoren ter wijl bovendien de diverse aspec ten van de zaak Teixeira de Mat- tos min of meer de kooplust rem den. Overigens bleef deze aan gelegenheid een druk onder werp van 'gesprek, vooral nu in de beurszaal de lijsten van fond sen waren opgehangen die van daag op de executiebeurs in openbare veiling zullen worden verkocht uit hoofde van de sur seance van Teixeira. De veiling van fondsen zal be ginnen met de verkoop van eer- Op een bijeenkomst van de commissie voor openbare ge zondheid van de internationale vereniging van gemeentelijke bestuurderen in Genève, dezer dagen onder leiding van prof. A. Querido van de Amsterdamse universiteit gehouden, is gespro ken over mogelijke verbetering van de hulpverlening aan slacht offers van verkeersongelukken. Het secretariaat van de vereni ging had een rapport hierover opgesteld aan de hand van ge gevens uit vijftien landen. De 69 „Ge liegt!" schreeuwde Tong Woh, terwijl hij een bewe ging maakte om. op te staan. t „Lu Nan is een gevangene in 'de Waterburcht en wie anders..." Aram maakte een dreigend ge baar met zijn zwaard en viel hem in de rede: „Lu Nan werd 'door mij uit zijn gevangenschap ijd. Dank zij de hulp van vrienden, kon hij uw ats innemen en zodra hij recht zal spreken, zult ge uw 'straf niet ontgaan. Tot zolang Sullen wij u hier in bewaring houden! Bindt hem," voegde hij er aan toe, zich tot Meng en de waard wendend. En terwijl dit tweetal zich met kennelijk wel behagen van zijn taak kweet legde Aram de valse keizer uit, hoe zij tijdens de verwarring die het vuurwerk veroorzaakt had, Lu Nan zijn plaats hadden laten innemen. „Het porseleinen masker, dat uw vrienden uit 't grafgewelf ge roofd hebben en dat moest die nen om u ongestoord uw schand daden te kunnen laten bedrijven, heeft het ons wel erg gemakke lijk gemaakt!" besloot hij spot tend. Tong Woh strekte sme kend zijn handen uit, waar de klejne dikkerd een dankbaar ge bruik van maakte, om het touw er omheen te slingeren. „Doodt mij niet!" smeekte de gevangene. „Zo ge mij vrijlaat, zal ik u rijkelijk belonen!" Aram wendde zich vol verachting van de man af, en sprak tot Pi Tai: „Laat hem vooral goed bewa ken! Ik ga nu naar het paleis, zoals afgesproken en gij tracht in die tussentijd zoveel mogelijk loyale aanhangers van Lu Nan te verzamelen. Doe echter niets, voordat ge van mij hoort!" Met die woorden verliet hij het ver trek. Inmiddels vervolgde Lu Nan zijn weg door de stad. Hoog zat hij te paard, doch achter het porseleinen masker stond zijn gezicht somber. Duidelijk voelde hij de haat, welke uit de zwij gende houding van de mensen sprak. Niemand juichte, wan neer hij langs kwam en Lu Nan voelde zich eenzaam en verlaten, terwijl hij naar het paleis reed. Civilta Cattolica: geen samenwerking met communisten Rooms-kathoieken behoren niet samen te werken met de communisten, heeft het week blad van de jezuïeten „Civilta Cattolica" gezegd in een com mentaar op de incidenten die zich tussen studenten van ver- onlangs aan de universiteit van Rome hebben voorgedaan. „De katholieken en de demo craten moeten het fascisme en zijn wrede methoden bestrtijden, maar zij moeten er zich wel be wust van zijn dat men het fas cisme niet bestrijdt door zich te scharen achter een beweging die eveneens op dictatuur is ge grondvest en die geweld ge bruikt als methode van actie. De katholieken en democraten behoren op elk gebied de uitno diging van de communisten om „eenheidsfronten" te vormen af te wijzen. Zij moeten niet bang zijn door de communisten als fascisten te worden behandeld, want voor de communisten is ieder die geen communist is, een fascist. De communisten moeten in Italië worden geïsoleerd en men jnoet hen niet helpen om uit dit isolement te komen door vorming van gemeenschappe lijke fronten", aldus het blad. Italië 20 jaar republiek In Rome is donderdagochtend het feit, dat Italië 20 jaar geleden een republiek werd, herdacht met een grote parade, waaraan 8.000 militairen met raketten, pantser wagens, tanks en vliegtuigen deelnamen. commissie deed de aanbeveling in alle landen regionale centra voor melding van ongelukken te vestigen, zo mogelijk met een gelijk telefoonnummer voor het gehele land. Het in België in 1964 inge voerde systeem, waarbij zestien noodcentra, één in elk telefoon district, werden ingesteld zou hierbij als voorbeeld kunnen dienen. Het naastbijzijnde cen trum kan daar onder nummer 900 worden opgebeld en elk centrum beschikt over uitgebrei de gegevens omtrent de hulp verleningsmogelijkheden in dat district en kan de in aanmerking komende diensten verwittigen, die wettelijk verplicht zijn de instructies van het centrum op te volgen. Alle ontvangen mede delingen worden in het centrum op de band opgenomen. Volgens de aanbeveling zou de eerste-hulp-instructie meer gericht moeten worden op doel matige melding van ongelukken en bevordering van snel ver voer naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis, zouden ambulance wagens zo mogelijk door twee man met rijbewijs en speciaal brevet bemand moeten zijn (me dische studenten zouden met dienst bij een ambulance prak tische ervaring kunnen opdoen), zou de inrichting en uitrusting van ambulances internationaal Unüever gestandariseerd moeten worden, eventueel politie-escorte moge lijk gemaakt moeten worden en de mogelijkheid bezien moeten worden van gebruik van een hefschroefvliegtuig voor plaat sen die voor een ambulancewa gen moeilijk te bereiken zijn. tificaten van Amerikaanse resp. Canadese aandelen. Maandag wordt de veiling voortgezet met de verkoop van internationale waarden en vervolgens in de loop van de volgende week. Men verwacht dat de gehele executie vier A vijf dagen in beslag zal nemen. De effectieve waarde van de ter veiling aangeboden fond sen wcft volgens insiders ge raamd op 10 a 12 min. Men meent echter dat de markt wel in staat zal zijn het materiaal ge heel op te nemen. Terwijl Unilever zwak gestemd was, was er enige vraag voor Kon. Olie die een gulden hoger lag. Philips handhaafde zich op het vorige peil en A.K.U. was goed prijshoudend. Er werd we derom gehandeld in Amsterdam Rubber op vrijwel het vorige ni veau maar in scheepvaart kwam in de eerste tijdvakken geen en kele notering tot stand. Er be vinden zich onder de te verko pen fondsen op de executiebeurs ook diverse scheepvaartpapieren, met name H.A.L., Scheepvaart- Unie en K.N.S.M. De gehele middag bleef het op de aandelenmarkt lusteloos en concentreerde men zich op de lijsten van te verkopen fondsen, welke lijsten door de beursbe zoekers druk werden bestudeerd. De Nederlandse staatsfondsen waren weinig veranderd en in ieder geval niet flauw. Wederom kwam de mogelijkheid naar vo ren van een staatslening. De ge dachten hieraan werden in de hand gewerkt door de jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank welke een saldo van de schatkist liet zien van slechts 78 min. Vorige week stond dit saldo nog boven 300 min. De 6% pet lening noteerde 96 pet. Beursindices (1953 - 100) 31/5 1/6 2/6 Int. con. 429.4 423.1 423.7 Industrie 291.8 291.1 290.8 Scheepv. 118.8 117.0 115.6 Bank en verz. 150.4 149.7 149.4 Handel enz. 153.8 153.5 150.7 Algemeen 312.5 309.6 309.4 Nabeurskoersen A. K. U.: (356) Hoogovens: 349 (350) Kon. Olie: 138.10 gb- -138.60 (138.60) Philips: 107.90—108.20 (108.00) Umlever: 91.90—92 (92.30) K. L. M.: (374.00) „Moby Dick" in de haven van Duisburg De witte walvis „Moby Dick" is donderdagmiddag even in de haven van Duisburg opgedoken. Zij zwemt nog steeds in zuide lijke richting de Rijn op. Tegen half tien was de beluga door een rijnschipper gezien bij de Hom berger-brug in Duisburg-Ruhr- ort. In de nacht van woensdag- op donderdag moet zij ongeveer zev enkm hebben afgelegd. De eigenaar van de Duisburgse die rentuin, dr. Wolfgang Gewalt, die het dier voor zijn dolphina rium wil hebben, zal opnieuw trachten het te vangen. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.07—10.17 Amerik. dollar 3.6OV2—3.64% Canadese dollar 3.34y23.39'/= Franse frank (100) 73.80—74.30 Belg. frank (100) 7.09—7.14 Duitse mark (100) 90.1090.60 Zweedse kroon (100) 69.90—70.90 Zwitserse fr. (100) 83.85—84.35 Italiaanse lire (10.000) 57.50—59.50 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.20—51.20 Oostenrijkse schilling (100) 14.01—14.11 Portugese escudo (100) 12.65—12.80 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.98—6.13

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5