Ernstige verontreiniging van lucht en water rond Sluiskil Terneuzen heeft veel te bieden Een nieuw gezicht in het college van gedeputeerde staten DE SCHADE LOOPT IN DE TONNEN DE SCHADE IH SLUISKIL Rentespaarbrieven Arsenicum Herhaling voorkomen Tot de grens Folder in voorbereiding Politieke samenstelling bleef dezelfde De rooms-katholieke kerk en de geboorteregeling VHjasg-s jasrrgee Pagina 8 ERHARD OVER DE ODER-NEISSE-GRENS Strijd tegen de armoede in de Ver. Staten N.T.S.-uitzending lancering Gemini-9 Rentespaarbrieven 1966 voor vele doeleinden een uitmuntend spaarmiddei Tekort aan onderwijzers Luxe-leventje DE VRITE ZEEITW Een technische storing bij de Nederlandse stikstofmaatschap pij te Sluiskil heeft de vorige week vrijdagavond ernstige ver ontreiniging van lucht en water in de omgeving van dit bedrijf veroorzaakt. De produktie van dit stik- stofbindingsbedrijf was de laat ste tijd sterk opgevoerd. Vrij dag werd kennelijk het punt be reikt, dat het opjagen van de produktie de capaciteit te bo ven ging. Een van de „torens'' die een arsenicumverbinding bevat, kookte over. De vloei stof kwam via het fabriekster rein in sloten en watergangen terecht. Naast het stikstofbin- dingsbedrijf staat de cokes- fabriek, waarvan de ontsnap pende stoom langs de installa ties van de Nederlandse stik stofmaatschappij strijkt. Deze stoom voerde de arseni cumverbinding mee, waardoor een zware damp ontstond, die op het omringende land neer sloeg tot op een afstand van 800 a 900 meter. Dit land wordt gedeeltelijk als grasland ge bruikt en ook wordt er o.a gerst op verbouwd. Zondag morgen werd op dit grasland een paard dood gevonden. Maandag bleek een koe ernstig ziek te zijn en dinsdag deed zich onder het vee opnieuw een ziektegeval voor. De betrokken instanties van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid, zoals het instituut voor de milieuhygiëne en de ve-^ terinaire inspectie, werden ge alarmeerd. De organen van het gestorven paard werd door het veterinaire instituut in Rotter dam onderzocht, waarbij bleek dat het. pagrd aan een arseni cumvergiftiging is gestorven. Het rijksinstituut voor de volks gezondheid te Bilthoven werd Bondskanselier Erhard van West-Duitsland heeft in een vraaggesprek met het Zwitserse weekblad „Weltwoche", dat gis teren is gepubliceerd, gezegd dat erkenning van de Oder- Neisse-grens met Polen door Bonn de hereniging van Duits land geen stap nader brengt. Wanneer Bonn zijn onderhan delingspositie op deze manier zou verzwakken voordat er be sprekingen beginnen over her eniging, zouden de Kussen kun nen proberen van West-Duits land erkennig van de Berlijnse muur te verkrijgen. „Welke mensen zouden dat willen aan vaarden? Zeker geen vrij volk Het standpunt van de West- duitse regering is steeds ge weest dat alle onopgeloste vraag stukken betreffende Duitsland moeten worden geregeld bij een vredesverdrag, dat bereikt is door onderhandelingen met een vrij gekozen regering voor ge heel Duitsland. West-Duitsland heeft altijd duidelijk gesteld dat het de na-oorlogse regeling, waardoor Polen voormalig Duits gebied ten oosten van de Oder- Neisse-lijn verkreeg, «iet als definitief erkent. Polen en Oost- Duitsland zijn het met deze grensregeling eens. Willy Brandt, voorzitter van de sociaal-democratische partij, zei donderdag op het partijcon gres in Dortmund ten aanzien van de Oder-Neissegrens: „Wij kunnen niet iets opgeven wat wij niet bezitten." „Ik ben van gedachte veranderd. Vroeger dacht ik dat de verdeling van Duitsland zou moeten worden opgeheven voordat er over de grenzen zou kunnen worden ge praat. Nu denk ik er anders over. Aan alles wat tot vermin dering van de spanning kan lei den moet voorrang gegeven wor den, waardoor er een kans ge boden wordt op beëindiging van de verdeling van Duitsland'a1- dus Brand. POLITIE CONTRA PROVO'S Woensdag tegen middernacht zijn in de omgeving van het Am sterdamse huis van bewaring aan de Amstelveenseweg ern stige ongeregeldheden ontstaan tussen de politie en een grote groep provo's die naar het ge bouw optrokken. In het gebouw ondergaat provoleider H. Tuyn- m::i een gevangenisstraf. Bij het Ireffen werd door de politie ge- br gemaakt van de wapen- fetc aarbij ook enkele voorbij- garu i-s werd«B geraakt ingeschakeld yoor een onder zoek van de toestand van wa ter, lucht en bodem in de om geving van de fabriek. Ook de rijksconsulenten voor landbouw, veeteelt en tuinbouw kwamen in actie. Woensdag hebben deskun digen van het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid een bespreking gehad met de directie van de Nederlandse stikstofmaatschappij, waarbij ook de burgemeester van Axel aanwezig was. De fabrieksdirectie heeft hierbij een schema getoond van een nieuwe technische voorzie ning, die voor de toekomst een herhaling van het gebeurde on mogelijk moet maken. Inmid dels is de produktie van het bedrijf verlaagd tot een zodanig peil, dat overkoken niet plaats kan vinden. Blijkens nadere inlichtingen is de arsenicumdamp neerge slagen over een strook land met een lengte van 10 kilometer en een breedte van ongeveer een kilometer. Het aangetaste land loopt van de fabriek tot bijna aan de grens. Het grootst is de schade in het land „onder de rook van de fabriek". Op een dichtbij de fabriek gelegen boerderij zijn vier koeien ern stig ziek, terwijl de rest van het vee sterk vermagerd is. De totale schade aan vee en gewas wordt op enkele tonnen ge schat. Over een oppervlakte van ongeveer 1000 hectare zou het gewas ernstig beschadigd zijn. De totale schade, die als ge volg van lucht- en waterver ontreiniging door een storing bij de Nederlandse stikstoi- maatschappij in Sluiskil is aangericht, wordt voorlopig geraamd op 200.000 gulden. Het zwaarst getroffen is de landbouwer Dieleman. voor wie het gebeurde een schade post van tussen de zestig en zeventigduizend gulden heeft opgeleverd. Van zijn 30 hec taren suikerbieteniand zijn ne gen hectaren totaal waardeloos geworden. Reeds eerder ver loor hij bovendien een kost bare hengst en een stamboek koe en gisteren moest een tweede stamboekkoe met ver giftigingsverschijnselen naar 't abattoir worden gebracht om te worden afgedankt. Ook bij andere dieren doen zich ver giftigingsverschijnselen voor. De villawijk, die dicht bij de fabriek van de N. S. M. is ge legen, en waar directie- en stafleden wonen, is in de loop van gistermiddag natgespoten om zoveel mogelijk vergifti ging onder de bewoners te voorkomen. De militante negerorganisatie „Congres voor rassengelijkheid (CORE) heeft donderdag op een conferentie te Washington een be roep op president Johnson gedaan de oorlog in Vietnam te beëindigen en miljoenen dollars die thans voor de oorlog worden gebruikt, aan te wenden voor de strijd tegen de armoede in de V. S. „CORE" dat 80.000 leden telt, vroeg de regering tenminste 23 miljard dollar uit te trekken voor de hulp aan verarm de negers. (Thans is voor deze hulp anderhalf miljard dollar begroot). President Johnson werd ervan be schuldigd de defeasie en de wed loop naar de maan voorrang te ge ven boven de minder bevoorrech ten. Johnson beloofde woensdag in een toespraak tot de conferentie de voortdurende steun van de re gering bij de strijd om de burger rechten, maar voegde eraan toe: „Verwacht van mij geen wonder". De Amerikaanse vertegenwoor diger bij de V. N. gaf de „CORE"- leden op een persconferentie vrij wel direct antwoord. Hij zei dat de Amerikaanse aanwezigheid in Viet nam nodig is totdat de communis ten erin toestemden de strijd te staken en te onderhandelen over een vreedzame regeling. STAMMENOORLOG IN NIGERIA Bij een stammenoorlog in de noordelijke provincies van Ni geria zijn tijdens het weekeinde 92 mensen gedood, 506 gewond en 300 gearresteerd, zo is woens dagavond officieel bekendge maakt. De toestand is er nu rus tig. Leiders uit het noorden be spreken met de militaire gou verneur kolonel Katsina hoe een eind aan de twisten kan worden gemaakt. Men meent dat de re geringsmaatregelen inzake af schaffing van het federale systeem en het ambtenaren korps direkt tot politieke onlust hebben geleid. Gisteravond vergaderde de af deling Terneuzen van de Vereni ging Voor Vreemdelingenver keer in restaurant „Monopole", om een programma op te stellen voor deze zomer en voorname lijk voor de toekomst. De vice-voorzitter, de heer W. Bliek, zei in zijryinleiding dat het mede de bedoeling was enkele Me bestuursleden te kiezen o.a. omdat de huidige voorzitter de heer P. Standaert om gezond heidsredenen deze functie niet langer kan vervullen. Gekozen werden de heer i. F. Rouw, P. Standaert jr. en L. Muller jr., ter wijl men er mee akkoord ging dat een nog nader aan te wijzen bestuurslid van het H.C.T. ook lid van het bestuur van de V.V.V. zal worden. Grondverschuiving in Oostenrijk Eer. reusachtige grondver schuiving in oost-Tyrol heeft het Degreffen-dal van de buitenwe reld afgesneden, waar ongeveer 200 buitenlandse toeristen ver blijven. De politie onderhoudt radio contact met dorpen in het dal, waarvan de telefoonverbindingen zijn verbroken. Men hoopte overigens de enige weg naar het dal spoedig vrij te kunnen maken. Twee Duitse oplichters uitgeleverd Twee Duitse oplichters, die de Metropole-bank te Frankfort voor 1,2 miljoen mark hadden benadeeld en daarna naar Zuid- Amerika waren gevlucht, zijn donderdag door Bolivia aan West-Duitsland uitgeleverd. Het zijn de 32-jarige Dieter During en de 29-jarige Wolf-Ekkehard Kocubek. Zij werden op 't vlieg veld van Frankfort aan de West- Duitse politie overgedragen. Het tweetal was op 18 maart naar Rio de Janeiro gereisd, later naar Paraguay en tenslotte naar Bolivia. Het geld is in Para guay in beslag genomen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Lago Traful" 10-6 Australië: ms. „Sumbawa" 5-6 Csn&dE ms. „Prins Ph. Willem" 8-6 ms. „Carmania" 10-6 Chili: ms. „Birkenstein" 5-6 Ned. Antillen: ms. „Ladon" 7-6 Suriname: ms. „Ceres" 8-6 Verenigde Staten van Amerika: ss. „Statendam" 5-6 ms. „Kloosterdijk" 8-6 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakkett- ten geven de postkantoren. CONTACTEN Tijdens de vruchtbare bespre kingen bleek dat men het stand punt van sommige gemeente raadsleden en particulieren die van tnd tot tijd beweren dat de Terneuzense V.V.V. weinig naar buiten treedt, kon begrijpen. Daartegenover kon de heer J. Eeckelaer (secretaris), stellen dat er in 1965 honderden mon delinge, telefonische en schrifte lijke inlichtingen over Terneu zen werden gegeven en dat de V.V.V. aan diverse feestelijkhe den medewerking gaf. Belangrijk achtte men voor de toekomst contacten met het ge meentebestuur, het H.C.T. en het actie-comité Terneuzen. Gedurende de discussies bleek dat het totaal van de attracties die Terneuzen te bieden heeft, groter is dan men in 't algemeen denkt. Voor vreemdelingen zijn de watertoren, de jeugdverkeers- tuin, de rondvaartboot, het zwembad en de Westerschelde om maar enkele te noemen zeker de moeite waard. Om hieraan de nodige bekend heid te geven zal er binnenkort een folder van beperkte omvang verschijnen om de toeristen in ieder geval voor deze zomer weg wijs te maken. Evenwel is het de bedoeling voor het volgende seizoen een folder samen te stel len waarin ook zullen worden opgenomen de activiteiten die het H.C.T. zal ontplooien, terwijl te vens aandacht zal worden be steed aan de algemene aspecten van Terneuzen. Voorlopig kan men, voor wat het verkrijgen van inlichtingen betreft, ook terecht op het reis bureau van de heer J. F. Rouw aan de Westkolkstraat. Het is de bedoeling van de heer Rouw om in zijn nieuwe kan toor, dat binnen afzienbare tijd aan de Herengracht zal worden geopend, voor dit' doeleinde een aparte balie te reserveren. De vergadering was van me ning dat Terneuzen zeker in het huidige ontwikkelingssta dium een actieve en goed functionerende V.V.V.-afdeling niet kan missen. Dat het bestuur hiervoor de steun van zoveel mogelijk leden nodig heeft, is zonder meer duidelijk. Dat een samenwerking met diverse ver enigingen eveneens noodzakelijk is, behoeft evenmin betoog en dat tenslotte ook het gemeente bestuur, als het van de bereikte resultaten kennis heeft genomen, zijn medewerking zal willen geven, daaraan werd evenmin getwijfeld. De N.T.S. zal hedenmiddag van 16.00 tot 16.30 uur (mogelijk tot 17.00 uur) op Nederland I de uitzending overnemen, die de Amerikaanse t.v. via de satelliet Early Bird naar Europa zendt van de nieuwe poging, die van Kaap Kennedy zal worden on dernomen om het ruimtevaartuig Gemini-9 te lanceren. De reportage van de terugkeer van de capsule op maandag 6 juni wordt van 13.00 tot 14.00 uur, eveneens op Nederland I, uitgezonden. Voorts heeft de N. T.S. het voornemen de samen vatting van de film, die de as tronauten Stafford en Cernan tijdens hun vlucht zullen maken, op dinsdag 7 juni van 18.45 tot 19.00 uur op „Nederland 1" uit te zenden. Scheepsbrand spoedig geblust De Rotterdamse brandweer is gistermiddag uitgerukt voor een brand aan boord van de bulkcar rier Aubade (14.861 gross ton) bij de werf van Verolme op Rozen burg. Ongeveer een half uur heeft een korte maar hevige brand gewoed in de machineka mer. Het vuur is ontstaan na het springen van een olieleiding. Nie mand van de bemanning, hoofd zakelijk Italianen, werd gewond. De brandweer besloot het vuur te verstikken met CO<. De machi nekamer werd hermetisch afge sloten en na ongeveer een half uur bleek deze methode succes te hebben. Het is nog niet bekend of het schip, dat na een reparatie op het punt stond te vertrekken, vertra ging zal oplopen. De bulkcarrier is in 196.1 ge bouwd op de Verolmewerf in Al- blasserdam. Vietnamese boeddhist in Parijs in hongerstaking Een uit Vietnam afkomstige boeddhistische monnik, Quang Thiep, is donderdag in Parijs voor drie weken in hongerstaking ge gaan uit protest tegen de Ameri kaanse politiek in zijn geboorte land, De Franse politie verhinder de hem zijn actie voor de Ameri kaanse ambassade te beginnen. Nu houdt hij zijn hongerstaking op de binnenplaats van het boeddhis tische instituut in de Franse hoofd stad. Kortstondig stakinkje bij Verobne Op de Verolmewerf in Rozen burg hebben gistermiddag onge veer 200 werknemers van de re paratieafdeling gestaakt uit pro test tegen de nieuwe belastingta rieven op overwerk. Zij vinden dat de oude tarieven, die een stuk gunstiger lagen, weer moeten worden berekend. De staking ein digde na een bespreking met de directie, waarin deze meedeelde dat ook zij niets aan de situatie kan veranderen. Men kwam tot de oplossing van dit belastingpro bleem. De berging van de „Anne Mildred Brövig" Het 160 meter lange voorschip van de Noorse tanker „Anne Mil dred Brövig" ligt nu helemaal gereinigd weer in Wilhelmsha ven. De Nederlandse bergings- vloot, die 't voorschip op zee van 't achterste gedeelte heeft losge maakt, is donderdag uit de haven vertrokken. De uit 31 tanks geborgen la ding ruwe olie is in een aparte tank in de oilehaven opgeslagen, waar men druk bezig is zeewater uit de aardolie te verwijderen. Inmiddels is komen vast te staan dat de helft van de totale lading ruwe olie van de „Anne Mildred Brövig" (39.000 ton totaal) na de scheepsbotsing in zee terecht is gekomen. Staatssecretaris dr. De Meijer opent voorlichtingscentrum in Zuid-Limburg De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. J. F. G. M. de Meijer zal woensdag 8 juni om 15.00 uur te Meers sen-Rothem in Zuid-Limburg een „werkgelegenheidsvoorlich- tingscentrum" openen. Het cen trum dat de naam „Limburg in de steigers" draagt, is onderge bracht in het sportpaleis „Au Ciel". Het omvat een permanen te beroepententoonstelling, een expositie op het terrein van de vakopleiding in de bouw en me taal, zoals deze worden gegeven op de centra voor vakopleiding van volwassenen en een werk- gelegenheids-expositie van be staande en nieuwe bedrijven in de provincie Limburg. Het voorlichtingscentrum heeft tot taak de afvloeiende mijnwer kers op zo breed mogelijk ter rein te informeren over beroe pen. scholing, vakopleiding en werkgelegenheidspositie vanuit bestaande en nieuw te vestigen bedrijven. Zoals in politieke kringen in Zeeland reeds geruime tijd be kend was, is in d? partij-samen stelling van het college van G.S. van Zeeland geen wijziging ge komen. Zelfs de namen van hen die voor een nieuwe bestuurspe riode zouden worden gekozen, waren bekend. Het college dat woensdag op de dag van de gemeenteraads verkiezingen door de provinciale staten werd gekozen, vertoont slechts één nieuw gezicht. De heer A. van Geesbergen uit Zie- rikzee neemt namelijk de plaats in van het afgetreden G.S.-lid mr. dr. A. J. M. Mes. De heer Van Geesbergen (K.V. P.) verkreeg 33 stemmen van de 43. Vóór hem waren reeds geko zen de aftredende leden van G. S., de heer M. J. van Poelje (P. v.d.A.) met 37 stemmen; de heer J. van Dongen (K.V.P.) met 37 stemmen; de heer A. J. Kaland (C.H.) met 40 stemmen; jhr. mr. T. A. J. W. Schorer (P.v.d.A.) met 37 stemmen en de heer J. van den Bos (A.R.) met 40 stem men. Zoals te verwachten was, ging aan de stemmingen een kort de bat vooraf. Nadat de statenleden waren beëdigd, ging de heer Van der Peijl (C.H.) nader in op de overeengekomen zetelverdeling in het college van G.S. Het bleek dat de C.H.U. eerst na langdurig beraad akkoord was gegaan met de continuering van de politieke samenstelling in dat college. De heer Van der Peijl wees daarbij op de stemmen winst welke de C.H.U. bij de sta tenverkiezingen had behaald, hetgeen niet in de samenstelling van G.S. tot uitdrukking kwam. Spreker wees er op dat de P.v. d.A, en de K.V.P. die samen thans een minderheid vormen in de provinciale staten, in G.S. vier van de zes zetels bezet hou den. De heer Van der Peijl drong aan op een herverdeling van de G.S.-portefeuilles. De heer mr. J. F. G. Schlinge- mann (V.V.D.) kon zich daarbij grotendeels aansluiten. Ook hij was niet gelukkig met de hui dige constellatie. Deze spreker was van oordeel dat de samenstelling van G.S. niet in overeenstemming is met de wens der bevolking. De heer Van Bennekom (A.R.) meende dat een en ander niet met een liniaaltje te meten was. Hij kon zich voor een deel wel bij de woorden van de heer Van der Peijl aansluiten, maar legde er daarbij de nadruk op dat de niet in G.S. vertegenwoordigde partijen (V.V.D.S.G.P. en B. P.) er beter aan hadden gedaan een homogeen standpunt in te nemen In mei reeds voor meer 'dan tien miljoen golden geplaatst. Verkoop in stukken van 500,- ei| 100,- wordt nog korte tijd voortgezet, bij alle bankiers en commissionairs in effectea ks Nederland KV. Bai& voer Oemeatten.l^V8wfta8lCLOtt^gi i. Leidende rooms-katholieke le ken uit achttien landen hebben in sterk gestelde bewoordingen bij paus Paulus en de kerkelijke hiërarchie aangedrongen op zo spoedig mogelijke wijziging van de officiële leer inzake geboorte regeling. Het document is aan alle aarts bisschoppen ter wereld toege zonden. Het waarschuwt dat de kerk het risico loopt haar mo rele gezag te verliezen wanneer haar houding niet verandert. „De kerk is obstructionistisch en ouderwets door vast te houden aan het beginsel dat alleen de zogenaamde „veilige periode" aanvaardbaar is als methode van geboorteregeling". Een Britse katholieke gynae coloog, die zijn naam niet ge noemd wil zien, zei dat het do cument duidelijk aantoont dat deze methode als enige oplossing voor het vraagstuk van de we reldbevolking onvoldoende is. Dokters en sociologen Onder de vijfhonderd onderte kenaars zijn bekende dokters, sociologen en schrijvers in Noord- Amerika, Zuid-Amerika en Europa uitgezonderd Spanje en Portugal. Het document komt op een tijdstip waarop de speciale com missie voor geboorteregeling van het Vaticaan op heft punt staat haar studies te voltooien. De conclusies zullen naar paus Pau lus worden gezonden, die zal be slissen of het kerkelijke verbod op het gebruik van kunstmatige voorbehoedmiddelen al of niet zal worden opgeheven. Niet bagatelliseren Het document zegt dat voor ontelbare gehuwden met goede bedoelingen een doelmatige en praktische regeling van de vruchtbaarheid „niet alleen noodzaak maar een onmiddellijke plicht" is. „De kerk kan voor de geschiedenis niet de verantwoor delijkheid op zich nemen van het bagatelliseren van een van de RECHERCHEUR OMGEKOMEN BIJ VERKEERSONGELUK Een personenauto van de Rot terdamse politie is woensdag met grote kracht tegen een spoorwa gon gereden op de Stadionweg in Rotterdam. De 33-jarige ge huwde rechercheur S. de Wolf was op slag dood. Zijn 50-jarige collega C. H. Bernaards, die de auto bestuurde, liep verwondin gen op. De auto was kort tevoren een vrachtwagen gepasseerd, die bezig was links af te slaan. De bestuurder heeft bij die ma noeuvre waarschijnlijk de macht over het stuur verloren. Bijna raakte de auto een lichtmast op de linkerzijde van de weg, daar na schoot hij naar rechts op de spoorbaan die direct langs de weg loopt. De wagen is daar vervolgens geslipt op de gladde betonplaten tussen de rails er raakte nog in de slip een spoor wagen. Een van de bumpers drong in de kabine en raakte de heer Wolf, die op slag dood was. De rechercheurs waren op weg naar het stadsdeel IJssel- monde voor een routine-onder zoek. grootste vraagstukken waarvoor de mensheid staat en kan nog minder een hinderpaal vormen voor het algemeen onderzoek naar werkelijk goede oplossin gen". De leken zeggen bezorgd te zijn over „de neiging van de commissie aan de oude richtlij nen vast te houden". De mens heid verwacht een positieve mo rele bijdrage van een van de grote geestelijke krgchten in de wereld", aldus het schrijven, i Geen beschuldigingen tegen Soekarno in de vergadering van het volkscongres Brigade-generaal Soetjipto, chefstaf bij legerleider Soehar- to, heeft op een bijeenkomst van rechtsgeleerden in Soerabaja be richten als zouden er op de ko mende zitting van het voorlopi ge volkscongres beschuldigingen tegen president Soekarno wor den uitgebracht, volkomen on waar genoemd. Men moest dergelijke geruch ten niet verspreiden, zei hij. Als de Indonesiërs werkelijk van „Boeng Karno" hielden, moes ten zij hem met echte goodwill omringen. Aan Soekarno moest de gelegenheid worden geboden als staatshoofd op te treden vol gens do bepalingen van de grondwet van 1945. Het Djakartaanse weekblad „Jeugd" heeft kritiek geleverd op dj deelneming door Indone sië aan de ganefospelen in no vember j.l. van de nieuw opko mende krachten in Pnompenh. De ganefo, aldus het blad, vorm de een onderdeel van de Chine se ondermijningsactie. Zestien vooraanstaande Indonesische sportorganisaties hadden hun afkeuring hieromtrent aan het ministerie voor sportzaken ken baar gemaakt. Volgens een bericht van An- tara is er op het ogenblik in midden-Java gebrek aan twin tigduizend onderwijzers, maar dit tekort zou in drie jaar tijds worden opgeheven. Achtduizend onderwijzers zijn gearresteerd op verdenking van medeplich tigheid aan de mislukte staats greep. „Boeng Tomo", een welbeken de veteraan uit de strijd voor de Indonesische onafhankelijkheid, heeft in een open brief aan Soe karno voorgesteld legerleider Soeharto, generaal Nasoetion en de sultan van Djokjakarta de vrije hand te geven bij de vor ming van een nieuw kabinet van „schone" personen. De stu denten verlangden dit ook. To mo maakt er in zijn in het katholieke blad „Kompas" gepu- publiceerde brief ook aanmer ing op, dat de functionarissen i de omgeving van de presi dent een luxe leventje leiden en koste van de overige Indo nesiërs en kritiseerde verder de tekst van een door Soekarno ge maakt liedje volgens hetwelk er „in Indonesië voedsel in over vloed is'.' De werkelijkheid is wel heel anders, aldus Tomo,

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3