Ontploffing in trotylhuis te Muiden Persconferentie in Pasadena over de zachte maanlanding Indonesië en Maleisië AMROBANK IN AMSTERDAM OVERVALLEN Veel gewonden en zware schade VIER KONGOLESE OUD-MINISTERS IN LEOPOLDSTAD OPGEHANGEN HET WEER VRIJDAG 3 JUNI 1966 22e Jaargang - No. 6702 De dader, een Duitser, gegrepen Weggevaagd Brussel distancieert zich Honderden zwart-kfjkers en luisteraars bekeurd Steekvlam Wie betaalt de schade Spoedvergadering Positief Muiden voor publiek gesloten Angst Z»jidv»etnamese regeringstanks trokken Hué binnen ZUIVERING INDONESISCHE LUCHTMACHT Russisch commentaar Johnson over Surveyorsucces SULTAN VAN DJOKJA TERUG IN INDONESIË De Franse troepen in W.-Duitslahrï Premier Cals ontving provo-gemeenteraadslid Weerbericht Zon- en Maanstanden FKtóariagèS atwmeHuasttTESNEUZlSN DSreetetnvTToefareaaeteüK f. Taa a» Sana# Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuaea Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pej advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel mee* 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Donderdagmorgen rond half 12 is een overval gepleegd op een bijkantoor van de Amrnbank in de Scheldestraat in Amster dam. De dader, een 22-jarige Duitser, werd na zijn vlucht gevolgd door een employé van de bank en kon korte tijd na de overval worden ingerekend. De algemeen procuratiehouder van de Amrobank, de heer "Lusthuizen, vertelde dat de dader, een jonge man, eerst binnengekomen was kenne lijk met het doel poolshoogte te nemen om wat geld te wisselen. Korte tijd daarna kwam hij opnieuw bij bet loket, nu met een grote gele bood schappentas en een revolver in de hand. De heer Lusthuizen gaf het per soneel opdracht de man zijn gang tc laten gaan: „Hij was gewapend en waarschijnlijk ge vaarlijk; wij konden daar niets tegenover stellen en ik wilde ongelukken voorkomen". Na dat de man zijn tas gevuld had met de inhoud van de kassen vermoedelijk een bedrag van ƒ70.000 a ƒ80.000 waarbij hij voortdurend met zijn wapen dreigde, nam hij de benen. De procuratiehouder, die geen moment zijn kalmte had verlo ren, gaf een van de bankbe dienden opdracht de man voorzichtig te volgen en in het oog te houden en belde ver volgens 5 x acht. In een oog wenk waren verschillende po litieauto's aan het speuren naar een blonde man in een zwarte jas met een gele boodschap pentas, die gevolgd werd door een bankbediende. In korte tijd was de man gevonden en ge grepen. Hij werd overgebracht naar het politiebureau Pieter Aertzstraat. De dader, die op de AjnsteJkade werd aangehouden, is de 22-ja- rige Duitser R. R. Bij zijn aan houding was hij al niet meer in het bezit van het geld en het luchtdrukpistool. Beide bad hij inmiddels al overhan digd aan de bankemployé Seijt- sma, die hem tijdens de achter volging had weten te overreden Er is in Muiden op het ogenblik geen ruit meer heel. Toen donder dagmiddag om tien over vier in een trotylhuis van de kruitfabriek Krijgsman te Muiden zich een ont ploffing voordeed, was de schade zo zwaar dat letterlijk heel Muiden werd getroffen. Als door een won der zijn hierbij geen doden geval len. In de opslagruimte waar de ont ploffing zich voordeed, werkten vijf man. Een van hen schijnt heel kort vóór de ontploffing gemerkt te hebben dat er iets mis ging. Hij wist zijn collega's te waarschu wen. Zij slaagden er in dekking te zoeken. Er zijn geen ernstig gewonden voor wie levensgevaar bestaat. Wel is er een groot aantal lichtgewon den, voornamelijk ten gevolge van de glasschade. Het woonhuisje dat bij de ingang van de kruitfabriek stond, is weg gevaagd. Een serie bejaardentehui zen die langs de naar de kruitfa briek leidende weg staan, heeft zeer zware schade gekregen. Zelfs in het 6 a 7 km verder gelegen Weesp moesten ruiten het ontgel den. Burgemeester W. Jongeneel heeft persoonlijk de leiding op zich ge nomen van de opruimingswerk zaamheden. Rijkspolitie werd van alle zijden gemobiliseerd, evenals de B. B., brandweer en het Rode zijn plan niet door te zetten. Dp Duitser, van beroep perser, is afkomstig uit München- Gladbach. De snel achterhaalde buit bleek na telling óp het po litiebureau Pieter Aertzstraat meer dan de aanvankelijke schatting, n.l. ruim 96.000. De dader zal waarschijnlijk maan dag aan de officier van justitie worden voorgeleid. Op c plein in het centrum van naderend onheil wordt be- van Lcopoldstad zijn donderdag ochtend de vier Kongolese oud- ministers opgehangen, die schul dig waren bevonden aan een sa menzwering om het bewind van president Moboetoe omver te wei-pen. De vier mannen Evariste Kimba. Jerome Ahany, Alexan dre Mahamba en Emmanuel Bamba waren zondag j.l. aan gehouden. Dinsdag stonden zij in het openbaar terecht voor een buitengewone krijgsraad, die in een proces van anderhalf uur het schuldig uitsprak en de vier ter dood veroordeelde. De beklaagde hadden toege geven te hebben gestreefd naar wijziging in het bewind, maar zij ontkenden het plan te hebben gehad Moboetoe en ledjfn van diens regering te doden. De gehele bevolking van Leo- poldstad was uitgenodigd de te rechtstellingen bij te wonen. Vele honderdduizenden waren naar de executieplaats gekomen. Woensdagnacht had het Kon golese kabinet een onverwachte bijeenkomst van drie uur gehad. Hierop besloot men zich niet te storen aan de verzoeken van di plomatieke en religieuze zijde om aan de veroordeelden gratie te verlenen. De 40-jarige Kimba moest het eerst het schavot bestijgen, ter wijl de andere drie veroordeel den in een jeep getuige waren van zijn executie. Kimba ging kalm en waardig de dood tege moet. De menigte toeschouwers gaf nauwelijks tekenen van goed- of afkeuring. De enige hooggeplaatste functionaris die oo het plein aanwezig was, was generaal Louis Bobozo, de op perbevelhebber van het Kongo lese leger. Toen Alexander Mahamba als laats'e op het schavot stond, kwam de menigte door een on- 0,, - lerde oorzaak in bewe ging. De hekken die de toe- schole ers op een afstand moes ten houden, werden omgewor pen en tah-ijke mannen, vrou wen en kinderen werden ver trapt. Bij uet begin van de execu ties -u duizenden zwaluwen over het grote plein gevlogen, hejgeen in Afrika als een teken schouwd. Volgens nadere berichten werd het gedrang veroorzaakt door mensen die het plein wilden verlaten. In een communiqué van het Belgische ministerie van buiten landse zaken is donderdag de veroordeling van de terechtge stelde Kongolezen scherp ver oordeeld. Het communiqué werd uitge geven om bekend te maken, dat geen van de 90 Belgische des kundigen, die als onderdeel van de technische hulp van België aan de voormalige Afrikaanse kolonie bij de Kongolese justitie werkzaam zijn, er bij waren be trokken. „Zij hebben op geen enkele wijze deelgenomen aan de door een politieke beslissing ingestel de rechtspleging teneinde een vonnis te vellen over de vier personen, beschuldigd van het deelnemen aan een komplot te gen het Kongolese staatshoofd en wier doodvonnis donderdagoch tend werd voltrokken", aldus het communiqué. „Indien de normale rechtsple ging met deze zaak was belast, zouden de Belgische deskundi gen htm diensten slechts hebben kunnen verlenen aan de Kongo lese republiek voor zover de normale rechtspleging en de rechten van de beschuldigden gegarandeerd zouden zijn ge weest". De opsporingsambtenaren van de P. T. T. hebben honderden pro cessen-verbaal tegen clandestie ne tv-kijkers en radio-luisteraars opgemaakt. Bij een gericht on derzoek in Wierden en Borger troffen zij resp. 155 en 141 zwart-kijkers en resp. 159 en 146 dito luisteraars aan. Kruis. De gewonden zijn naar zie kenhuizen in Bussum en Naarden overgebracht. Het ongeluk dat gemakkelijk een ramp had kunnen worden, is bij zonder goed afgelopen. De gewon den die naar ziekenhuizen waren gebracht, bleken er allen zo goed te zijn afgekomen dat zij tegen zes uur weer in Muiden terug waren. Wel zijn er vele tientallen licht gewonden allen tengevolge van glasscherven, maar er is niets ern stigs gebeurd. Ooggetuigen vertelden dat er 'n felle steekvlam omhoog schoot, gevolgd door een paddestoelach tige rookpluim. Direct nadat de rijkspolitie zekerheid had dat er geen doden waren te betreuren, is zij met een luidsprekerwagen rond gegaan om de bevolking gerust te stellen. De schrik zat de Muidena- ren echter stevig in de benen. Het is sinds het einde van de oorlog de derde maal dat er zich een hef tige ontploffing bij de kruitfabriek heeft voorgedaan. Eenmaal in 1947, toen er meer dan tien doden waren en eenmaal in 1963 midden in de nacht. De persoonlijke schade die de in woners van Muiden hebben opge lopen, is zeer groot. Er zijn men sen die kortgeleden hun huisje lie ten inrichten en nu vriiwei -riles kwijt zijn. Er is niemand in Mui den te vinden die kan zeggen dat hij schadevrij is. Ook tal van jach ten die in de jachthaven liggen, kregen averij. Alleen het Muider- slot schiint geen schade te hebben opgelopen. De vraag wie de schade zal ver goeden, houdt de gemoederen druk bezig. De kruitfabriek is een rijks inrichting. Bijzonder goed kwam de familie Buizer er af. de bevvoners van het huisje bij de ingang van de fa briek. Van dit huis is niets meer over maar gelukkig waren noch de heer Buizer. noch zijn vrouw of verdere familieleden thuis. Burgemeester Jongeneel van Muiden was zeer positief in een gesprek dat een verslaggever van het ANP te midden van glasscher ven met hem mocht hebben. „Een dergelijke fabriek kan niet in een zo dicht bevolkte streek staan. Het is niet een kwestie dat er noncha lant wordt gewerkt, maar het ma teriaal waarmee wordt gewerkt, is te gevaarlijk. Dat is weer geble ken, voor de vierde maal sinds 1945". Vanavond komt de gemeenteraad van Muiden in een spoedvergade ring bijeen en het is te verwach ten dat de raad zich duidelijk op dit punt zal uitspreken", zo meent de burgemeester. De schade blijkt groter dan aan vankelijk werd gedacht. Burge meester Jongeneel noemde een be drag van vele tonnen. „Het is een ramp", zei de heer Jongeneel. Omtrent de oorzaak was de bur gemeester ook heel positief. De oorzaak ligt hem in het bedrijf zelf, zo zei hij, Vijf man waren aan het werk in een zogenaamd trotyl huis toen een voorman binnen kwam. In een oogopslag zag deze voorman, De Roode geheten, dat er een begin van brand in de op slagplaats was. Hij gaf bevel de bunker te verlaten en de deuren te sluiten. Nauwelijks had het zes tal dekking gevonden in een sloot, of de klap kwam. Om een enorme toeloop van be langstellenden voor de ontploffing in het Muidense trotylhuis te voor komen, heeft de rijkspolitie beslo ten de toegangswegen tot het stad je af te sluiten. Iemand die in Muiden niets te maken beeft, kan 'zich de moeite besparen er heen te gaan. De huizen die het zwaarst zijn getroffen, zijn huizen die bewond worden grotendeels door gepen sioneerde kruitwerkers. De kracht van de ontploffing was zo groot dat forse stukken ijzer over een afstand van- één kilometer zijn weggeblazen. Vol lof was burgemeester Jon geneel, die pas sinds januari 1965 deze funktie heeft, over de snel heid waarmee van alle kanten hulp kwam opdagen. Een argument om de fabriek te verplaatsen is ook dat het uitbrei dingsplan van Muiden 150 nieuwe woningen in de directe omgeving van de fabriek bevat. De kruitfabriek in Muiden is voor 50 procent staatsbezit. Wat de schadevergoeding betreft: bur gemeester Jongeneel meeent dat dit geen zaak van de gemeente is. Zouden er echter moeilijkheden komen, dan zal de gemeenteraad zonder twijfel bereid zijn bij te springen, zodat de schade vergoed kan worden. De mensen zelf *».:;en niet lan ger in een sfeer van latente angst leven in Muiden. Dat gaat echt niet, zo meent burgemeester Jon geneel. Zuidvietnamese regeringstanks en pantserwagens zijn gisteren de noordelijke stad 'ilué binnenge rukt om het gezag van de regering over de gewapende opstandige elementen te herstellen. De Indonesische autoriteiten zijn nog steeds bezig de luchtmacht te zuiveren van elementen die be trokken zijn geweest bij de misluk te staatsgreep van 1 oktober. Tot dusver zijn maatregelen genomen tegen 306 leden van de lucht macht. Op een persconferentie van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, in Pasa dena gehouden, heeft R. J. Parks, functionaris van dit bu reau, gezegd dat een van de an tennes van de „Surveyor" op de maan zich waarschijnlijk niet heeft geopend. Deze antenne zou niet bestemd zijn voor het over seinen van foto's maar voor me tingen en andere gegevens. Een andere deskundige, dr. Leonard Jaffre, zei dat veel gegevens omtrent de temperatuur op de maan en het gedrag van de drie poot van de „Surveyor" zijn ver kregen. Op de foto's is een hard en vlak terrein te zien. Door het welslagen van de proef is het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma een jaar vooruitgegaan, aldus de NASA. Uit de stand van de drie po ten van de „Surveyor" meent men te mogen opmaken, dat de maanbodem met een dunne laag stof is bedekt, die echter sterk genoeg is om het ruimteschip te dragen. De foto's die nu zijn ontvangen, zijn vergelijkbaar me tdie van de Loena-9. Het ruimteschip schijnt bij de landing niet beschadigd te zijn. Dr. Jaffre wees erop, dat de ont- kozen, in een gebied dat vlak is' en buitengewoon geschikt lijkt voor de eerste landingen van mensen op de maan. Het Russische persbureau Tass gaf donderdag te kennen dat de Amerikaanse „Surveyor" onge veer duizend km van de Russi sche „Loena 9" is geland. De Russische geleerden slaan de prestatie hoog aan en noemen de „Surveyor" een „hoog ont wikkeld ruimteschip". „Buiten landse geleerden geven toe dat de Amerikanen de moeilijkhe den die ermee gepaard gaan, snel hebben overwonnen aan de hand van de lanceringen van de Loena's'". President Johnson heeft don derdag in een verklaring over het succes van de Surveyor vol. ledige en openlijke uitwisseling van inlichtingen en gegevens over de maan bepleit. De V. S. hebben hun ruimtevaartpro- vangen gegevens slechts geldigTgramma steeds openlijk uitge Pasadena: Er heerste een enorm enthousiasme in het laboratorium vogr straalaandrijving in Pasa dena toen het nieuws bekend werd dat de surveyor een zachte landing op de maan had gemaakt. Het was een waardige bekro ning voor het vele werk dat hier voor deze maanlanding is verzet: die de Surveyor heeft genomen zo spoedig mogelijk aan de we tenschappelijke gemeenschap over de gehele wereld ter be schikking te stellen. Het Witte Huis zei, dat de president 's nachts was opge bleven om de rechtstreekse tele visiebeelden van de Surveyor te zien. Johnson zei dat, behalve het uitwisselen van gegevens over de maan, het instellen van spe ciale lichamen voor vreedzame wetenschappelijk onderzoek even belangrijk is. Hij was blii met het welwillende antwoord van de Sowjet-Unie op zijn voorstel inzake een verdrag over deze zaken. De president prees het werk van allen die bij het Surveyorproject waren betrok ken. „Dit ogenblik van triomf voor allen die eraan hebben meegewerkt, is welverdiend". zijn voor het gebied waar het ruimteschip is neergekomen. Er zullen meer „Surveyors" moeten landen om precies vast te stel len hoe de maanbodem er uit ziet. Dr. Parks vond het jam mer dat de camera zo staat dat er geen maanfoto van de aarde kan worden genomen. Bergen zullen niet op de foto's te zien zijn, want de landingsplaats was met opzet ver van elke berg ge- Indonesië en Maleisië zullen binnenkort In hun respectieve hoofdsteden vertegenwoordigers hebben om de in Bangkok be gonnen besprekingen voort te zetten, aldus heeft toen Abdoel Razak, de Maleisische vice-pre- mier terug uit Bangkok ver- klaard. Die vertegenwoordigers zouden hoge burgelijke en mili taire persoonlijkheden zijn. Ra- zak zei verder dat Indonesië Maleisië had aanvaard als soe vereine en onafhankelijke staat. Functionarissen van het mi nisterie van buitenlandse za ken van de Filippijnen ver welkomden van harte het nieuws over de besprekingen van Bangkok. Volgens de bla den in Manilla kondigt dit de dageraad aan van een nieuw tijdperk in Zuidoost-Azië. Ook de Australische premier Holt juichte de resultaten van Bangkok toe en zei, dat volgens de Australische regering de be langhebbende landen en instel lingen overleg zouden moeten plegen over hulp voor de econo mische wederopbouw van Indo nesië. De woordvoerder van het Lon- dense Foreign Office zei, dat Groot-Brittannië het wijze staatsmanschap van alle bij de besprekingen van Bangkok be trokkenen waardeerde. HET PRIJSBELEID Wij kunnen niet begrijpen dat als op het Nederlandse loonfront op niet al te hardhandige wijze en bovendien nogal laat wordt ingegrepen, meteen ook maatre gelen worden genomen op prij- zengebied. Het prijsbeleid werkt namelijk zeer discriminerend ten aanzien van bedrijfstakken waar juist de kosten van levensonder houd belangrijk zijn. Er was niet de minste reden om op dit mo ment bij het prijsbeleid in te grij pen. aldus de heer H. J. de Kos ter, voorzitter van het verbond van Ned. werkgevers op een persconferentie te Rotterdam. De heer De Koster herinnerde er aan dat minister Den Uyl van economische zaken de vertegen woordigers van de industriële werkgeversverbonden van land bouw en middenstand op 20 mei in zijn departement heeft ont vangen kort voordat het kabinet zijn standpunt in de kwestie van de loonpolitiek heeft bepaald. In die bijeenkomst is meegedeeld welke veranderingen in het prij- zenbeleid minister Den Uyl voor ogen stonden. De heer De Koster zei sterk de indruk te hebben dat overleg over deze voorgenomen maatregelen, zoals in het verle den geregeld is gevoerd, nu niet de bedoeling was: alles lag al vast. Juist het geregelde overleg ge durende een lange reeks van ja ren, heeft nuttig gewerkt dooi de inspraak van het bedrijfsle ven waarbij gedifferentieerde prijsverhogingen mede op grond van externe kostenfactoren ook voor de consumenten het gun stige effect hadden. De heer De Koster zei de in druk te hebben dat dit overleg thans niet meer mogelijk is. Er bestaat twijfel over of het in grijpen van de minister juridisch mogelijk is met gndere woorden of een algemene prijzentjeschik- king en een meldingsbesluit toet sing aan de prijzenwet kan door staan. Voorshands ziet 't er naar uit dat die twijfel niet ongerecht vaardigd is, maar het interne be raad aan werkgeverskant gaat hierover nog voort. De Indonesische vice-premier die belast is met financiële en economische zaken, sultan Ha- mengkoe Boewono de negende van Djokjakarta, is woensdag avond in Djakarta aangekomen na een bezoek aan Japan en de Philippijnen. Het bezoek van de sultan maakt deel uit van het streven van Indonesië de han delsbetrekkingen met de twee landen te normaliseren. De sultan verklaarde tegen over de pers, dat zijn bezoek van een week geslaagd was. De Ja panse regering had credieten toegezegd ten bedrage van 30 miljoen dollar voor de invoer in Indonesië van Japanse goederen. voerd. „Nu de dag nadert waar op een mens op de maan kan landen is het van het grootste belang dat wij het eens worden over openlijke uitwisseling van gegevens die van belang zijn voor hun veiligheid en welzijn". Johnson zei opdracht gegeven te hebben de beste van de foto's Frankrijks N.A.V.O.-bondge- noten hebben gisteren aangebo den met Frankrijk te onderhan delingen over de rol van de Franse troepen in West-Duits- land nadat zij aan het N.A.V.O.- opperbevel zijn onttrokken. De bondgenoten willen dit doen door middel van een commissie van vijf, waarm naast de bondsrepu bliek, Amerika, Engeland en Ita lië ook naar in Londen wordt vernomen Nederland voor Bene lux zitting heeft. West-Duitsland wil bovendien bilateraal met Frankrijk onder handelen over de status van de Franse militairen na 1 juli. Dit is de door De Gaulle gestelde uiterste datum voor de terug keer van de Franse strijdkrach ten onder nationaal bevel. Van regeringszijde wordt in Parijs vernomen, dat Frankrijk tot onderhandelen bereid is. In de Deense hoofdstad ver luidt van officiële zijde, dat Denemarken volgende week op de Brusselse bijeenkomst van de N.A.V.O.-ministerraad een con ferentie van oost en west over de Europese veiligheid zal voor stellen. Premier Cals heeft gisteren de 24-jarige Amsterdamse student in de letteren B. V. de Vries ont vangen. De heer De Vries werd woensdag als lijsttrekker van de provolijst tot lid van de Amster damse gemeenteraad gekozen. Het onderhoud, waarover geen bijzonderheden zijn meegedeeld, begon om twaalf uur en duurde ongeveer een uur. IETS HOGERE TEMPERATUREN Aan de oostzijde van het lang gerekt hogedrukgebied dat zich uitstrekt van dfe Atlantische oceaan ten westen van Ierland tot aan West-Europa, neemt de luchtdruk verder toe. Na een nacht met zwakke en veranderlij ke wind en met plaatselijk mist, zal vandaag vooral aan de kust de wind tot matig toenemen uit westelijke richtingen. Doordat er meer opklaringen zullen optre den, kunnen de temperaturen op lopen van ongeveer 15 graden aan de kust tot omstreeks 20 graden in het binnenland. medegedeeld door het K.N.M.T. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot ma1i?c vvnid. in hoofdzaak uit westelijke richtin gen. Maximum temperatuur van 15 graden aan de kust tot om streeks 20 graden in het binnen land. Hoogwater VRIJDAG 3 JUNI Breskens 1.33 1 53 Terneuzen 2.09 2.29 Hansweert 2.43 3.03 Walsoorden 2.52 3.12 ZATERDAG 4 JUNI Breskens 2.14 2.32 Terneuzen 2.30 3.08 Hansweert 3.24 3.42 Walsoorden 3.33 3.51 zon maan op onder op onder juni 3 4.25 20.52 21.36 4.13 4 4.24 20.52 22.42 4.4S 5 4.23 20.54 23.36 5.35 r

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1