PROVINCIAAL NIEUWS een nieuwe fiets! De weegschaal Eerst moest zij even lachen Pagina 2 DE \TIITE ZEEUW Donderdag 2 juni I960 Examens Rijkskweekschool Middelburg Terneuzen Zilveren jubilea bij Transportmij „Terneuzen" Politie op reis Opperwachtmeester overgeplaatst Axel Brand Chr. school U.L.O. in finale Jeugdland Bruinisse Nieuwe toeristenroutes van de R.T.M. Groede Dodelijk ongeval Hoofdplaat Burgemeester nam afscheid Haamstede Palen aangespoeld op Schouwen Oostburg Lerares benoemd Sluis Opening Speeltuin Tholen Dijktoerisme wordt beperkt IJzendljke Motorcross I.M.B. Onderwijzersexamen Geslaagd ef naar *n hogere Was? De mooiste beloning; „Uit Californië!" Van verse Californische sinaasappelen Vol vitamine-C. En zonder prik! Fantastisch lekker! NAVO-BEVEL VOOR MIDDEN-EUROPA NAAR NEDERLAND? Overval in scène gezet Bij de aan de rijkskweekschool te Middelburg gehouden exa mens tweede leerkring (onder wijzersexamen) slaagden m^j. ,A. P. M. te Beek te Oostburg en de heren J. P. Cruson te Schoon- dijke, F. E. Klooté te Aarden burg, en Ch. J. de Veij te Nieuw- vliet. Gisteren herdachten de heren 'C. Visser, schipper van het m.s. „Annelies",en A. W. de Wijs, baas op de zandzuiger „Scaldis", bet feit dat zij 25 jaar geleden bij de N.V. Transport Mij. „Ter neuzen" alhier in dienst traden. In tegenwoordigheid van hun echtgenoten, kinderen, familie, directieleden en andere geno digden werden de jubilarissen gistermorgen in de cantine van de moeder-onderneming, de N.V. „De Hoop" alhier gehuldigd. De heer G. A. Provoost, ad junct-directeur van deze ven nootschap, sprak de heren Vis ser en De Wijs toe. Hij legde er de nadruk op dat het voor een bedrijf van groot belang is hoe een schipper zijn afwisseling brengend beroep uitoefent en noemde de jubilarissen bekwa me schippers, die veel voor ge noemde onderneming hebben be tekend en nog betekenen. Spreker wenste beiden van harte geluk met hun jubileum en dankte hen voor alles wat zij, ieder op hun verantwoorde lijke plaats, voor deze onderne ming hebben verricht. Daarna bood spreker aan de jubilarissen uit waardering en als dank voor hun prestaties een geschenk aan. Ook mevrouw Visser en me vrouw De Wijs ontvingen een verrassing. Vervolgens sprak de heer J. G. van der Peïjl, directeur van de onderneming, de jubilarissen toe en bood hün namens deVer- eeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland de bronzen gedenkpenning en de daarbij behorende oorkonde aan. Mede namens zijn collega dankte de heer De Wijs voor al de goede woorden en de ge schenken. De leden van het Terneuzense politiekorps en de reservepolitie hebben dinsdag, voor zover de dienst het toeliet, met hun dames een uitstapje gemaakt naar Rot terdam. In Hoedekenskerke stond een bus gereed die het gezelschap via de Oosterscheldebrug naar Rotter dam bracht. Daar werd allereerst de Nieuw- Amsterdam van de H. A. L., die voor vertrek gereed lag, bezich tigd. Na de lunch volgde onder lei ding van de V. V. V. een rondrit door de stad. Ook een rondvaart door de havens stond op het pro gramma. Uiteraard was er ook op de be langstelling van de dames ge rekend. Zij konden winkelen, waar na werd gedineerd op de Euro mast. Via de „oude" weg langs Bergen op Zoom ging het 's avonds weer op Hoedekenskerke aan, waar de laatste boot een voldaan gezel schap huiswaarts voerde. Met ingang van 1 juni 1966 is de opperwachtmeester de heer W. Drijfhout, postcommandant van de rijkspolitie te water al hier, overgeplaatst naar Leeu warden. De heer Drijfhout die meerdere jaren in Terneuzen werkzaam is geweest, is in Leeuwarden benoemd tot dis trictsrechercheur van de rijks politie te water. Dinsdagavond omstreeks 17.45 uur werd brand ontdekt in een af dak achter de aardappelloods van de gebr. De Feiiter aan de Nieu- wendijk. De brandweer was snel aanwezig, maar toch ontstond nog al enige schade. Het dak van het afdak evenals de zijwanden moes ten worden neergehaald. De brand is ontstaan doordat kinderen met lucifers hadden ge speeld. Ook in de derde wedstrijd van de N. C. R. V.-quiz in het pro gramma „Jeugdland" wist de groep van de chr. school voor u.l.o. te Axel de volle winst te halen. Deze leerlingen komen nu uit in de finale. Met aan boord, een gezelschap van provinciale en gemeente lijke bestuurders, besturen van V.V.V.'s en streekvervoersonder- nemingen heeft het stoomschip „De Stad Zierikzee" dinsdag de eerste vaart gemaakt op de toe ristische route die door de R.T. M. (de Rotterdamse tramweg- maatschappij zal worden geva ren van Zierikzee naar .Veere. Dit schip dat 300 passagiers kan meenemen, zal ook worden ge bruikt als toeristenschip voor door de Nederlandse spoorwegen en reisbureaus georganiseerde dagtochten en voor individuele reislustigen en gezelschappen. In Veere voegden zich na een rond rit over het eiland leden van ge deputeerde staten van Zeeland bij het gezelschap. In de haven van Veere werd het nieuwe schip, dat is gebouwd bjj Peters scheepsbouw N.V. te Dedems- vaart, aan de R.T.M. overgedra gen. Op 1 juli zal de R.T.M. nog een toeristische boot in de vaart nemen en wel voor dagtochten voor Ouddorp op Goeree-Over- flakkee naar Scharendjjke op Scharendijke op Schouwen. Op de rijksweg Breskens- veerhavenSchoondijke nabij 't kruispunt Buitenlust heeft zich woensdagmorgen omstreeks half twaalf een ernstig verkeersonge val voorgedaan, waarbij de 57- jarige E. P. Marijn uit St. Gilles (België) dodelijk is verongelukt. Een Belgische autobus, be stuurd door G. D. uit Zwevezele, kwam uit de richting Schoondij ke naar de veerhaven gereden toen de heer Marijn van Bres- kens-dorp de rijksweg wilde oversteken. Doordat hij twijfel de. werd hij gegrepen door de bus. Dokter Ossewaarde uit Bres kens Verleende de eerste hulp en liet M. naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. Tij dens dit vervoer is M. over leden. De rijkspolitie te Groede heeft de zaak in onderzoek. In het gemeentehuis te Hoofd plaat heeft de bevolking op har telijke wijze afscheid eenomen van burgemeester J. Temmer man, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd -zijn ambt neerlegde. Dit afscheid vond plaats tij dens een officiële raadsvergade ring, waarbij door velen het woord werd gevoerd. Wethouder G. Termote was de eerste die de rii van sprekers opende. De heer Termote zei dat de ambtsperiode van de heer Temmerman zich hoofdzakelijk gekenmerkt heeft door grote maatschappelijke veranderingen. Vooral na de laatste wereldoor log wejrd Hoofdplaat voor bijna onoplosbare problemen gesteld. Eengroot aantal zaken welke tijdens de ambtsperiode zijn tot stand gekomen, werden opge somd. De toekomst kon weinig rooskleurig worden genoemd. Naar het zich laat aanzien zal de zelfstandigheid van de ge meente, welke 170 jaar heeft geduurd, ten einde zijn. Namens de gemeente bood spreker een armbandhorloge aan. De heer Termote zei tot de heer J. Eekhout, burgemeester van Breskens, die tijdelijk als waarnemend burgemeester is benoemd, dat deze benoeming een verrassing voor de gemeen te betekende. Echter kon de medewerking van de raad wor den toegezegd. Wethouder Blaakman dankte de heer Temmerman speciaal voor de ondervonden vriend schap. Namens de raad werd het woord gevoerd door de heer E. Steijaert. Hij bood een luxe barometer aan. ïrt zijn dankwoord prees de heer Temmerman de bekwaam heid van zijn wethouders en dankte hen alsmede de raads leden en het gemeentepersoneel voor de medewerking. Burgemeester Eekhout zei de belangen van Hoofdplaat naar zijn beste vermogen te zullen behartigen en hoopte in een prettige sfeer met de raad te kunnen samenwerken. Gemeentesecretaris-ontvanger M. Wijffels wees op de uitste kende samenwerking die hij ge durende 25 jaar heeft ondervon den-. Namens het gemeenteper soneel bood hij een asbak en een mand bloemen aan. Pastoor Deenen wees op de sociale gevoelens van de heer Temmerman. De mensen die door u zijn geholpen, zouden een heel lange rij vormen. Ds. Begeer dankte de schei dende burgemeester namens de protestanten van Hoofdplaat en zei dat hij voor hen een echte burgervader is geweest. Adjudant J. v. d. Woestijne uit Breskens dankte voor de prettige sfeer die er altijd is ge weest bij de besprekingen. Tot slot werd nog het woord gevoerd door de heer C. Ver- straete, die samen met de heer C. Pielaet een fraaie hangklok aanbood met het wapen van Hoofdplaat erin gegraveerd. Deze klok moest de dank van de Hoofdplaatse bevolking weer geven. Burgemeester Temmerman dankte alle sprekers hartelijk voor de vriendelijke woorden én de ontvangen cadeaus. Op Sehouwen-Duiveland zijn een aantal gecreosoteerde palen, elk ter lengte van dertien meter, aan gespoeld. Vooral op het strand tussen de vuurtoren van Wester- schouwen en Renesse zijn er nog al wat terechtgekomen. Het juiste aantal kon men nog niet precies opgeven. Ook op Flakkee zouden er enkele zijn gevonden. Vermoed wordt dat zij behoor den tot de deklast van een of an der schip en bij slecht weer over boord zijn gezet dan wel zijn weg gespoeld. De palen zullen onder berusting komen van de strandvonder en als er zich geen eigenaren aanmelden, worden verkocht. Bij beschikking van de staats secretaris van onderwijs is weder om in tijdelijke dienst benoemd aan het Koningin Wilhelmina- lyceum en de middelbare meisjes school te Oostburg voor het tijd vak van 16 augustus 1966 tot 16 augustus 1967 mej. M. E. Meijer, aldaar. Op feestelijke wijze werd te Sluis de nieuwe speeltuin in ge bruik genomen. De georganiseer de jeugd van gymnastiek, voet bal en verkenners trok in optocht door de straten, voorafgegaan door de muziekvereniging „Apol lo" met de jeugddrumband „De Jantjes" en versterkt door de drumband van Biervliet. Tijdens deze omgang vond ten stadhuize een bijeenkomst plaats waar bur gemeester P. F. van Hootegem een groot aantal genodigden wel kom heette en er zijn genoegen over uitsprak, dat deze speeltuin in betrekkelijk korte tijd tot stand was gekomen, vooral dank zij de vele kleine en grote bij dragen uit alle lagen van de be volking. De heer M. Leenhouts, voor zitter van de stichting „Speel tuincomité" vertelde een en an der over de wordingsgeschiede nis en bood de burgemeester een pak aan waarin de naam van de nieuwe speeltuin stond vermeld. Dit bleek te zijn „Den Grooten 'of", een historische dialectische naam, die herinnert aan „Den 'of" uit vroeger dagen op de zelfde plaats. De prijsvraag ver bonden aan het uitdenken van die naam bleek te zijn gewon nen door de heer P. L. de Wis- pelaere. Verder spraken de heer J. Schellings uit Vlissingen namens de N.U.S.O., een landelijk over koepelend speeltuinorgaan en de hepr G. J. van Oorschot namens het onderwijzend personeel. Na deze officiële woorden trokken de genodigden naar het terrein waar de naam aan het concierge- hokje werd bevestigd en toen be stormde de jeugd van Sluis op enthousiaste wijze wippen en schommels. Daarna volgde een receptie in hotel „Balmoral" waar velen het comité feliciteer den. In de dinsdagmiddag te Scher- penisse gehouden vergadering van het waterschap Tholen waar schuwde dijkgraaf H. van Gorsel uit Vossemeer, dat de dijkrecrea- tieeen zodanige omvang aan neemt dat op korte termijn re gelend moet worden opgetreden of de Thoolse dijken moeten wor den afgesloten. Om dit te voor komen is een door de betrokken zeven Thoolse gemeenten te tref fen regeling noodzakelijk, zodat in nauw overleg bepaalde gedeel ten voor de sportvisser^ en an dere recreaties kunnen worden vrijgegeven, terwijl voor de door het water meest aangevochten plaatsen een verbod zal worden opgelegd. Volgens spreker zou men kun nen beginnen met het aanleggen van parkeerterreintjes, het ver breden van toegangswegen, het plaatsen van afrasteringen en het maken van dijkovergangen op die plaatsen, waar de recreatie het grootst is. Verder vond de dijkgraaf dat er een taak ligt voor de V.V.V. en de hengel sportverenigingen om via folders voorlichting te verstrekken over wat aan de zeedijken kan en wat niet is toegestaan. Men moet er begrip voor heb ben, dat de 16.000 inwoners ach ter deze dijken, die worden be last met een dijkgeschot van 70, gulden per hectare per jaar, niet nog eens een bijzondere aantas ting van de zeewering kunnen gedogen door tenten plaatsende en aan glooiingen prutsende be zoekers. Tijdens de vergadering werd besloten nog dit jaar te be ginnen aan het verbeteren en vernieuwen van steenglooiingen tot een bedrag van bijna drie ton. Onder begunstiging van goed zonnig weer zijn meer dan 5000 sportliefhebbers getuige geweest van een sportieve en aantrekke lijke cross, waaraan door niet minder dan 64 piloten uit Bel gië, Nederland en Duitsland werd deelgenomen. Het par cours dat als een der mooiste uit de streek bekend staat, was voor het publiek vooral op de dijk in zijn geheel te volgen. Daar deze cross meetelde voor het West-Europese kampioen schap, was er een geweldige strijd tussen de Nederlander Van Beek en de Belg Van Pee om de eerste plaats. De Duitsers kwamen er maar weinig aan te pas. Maar ook bij de vedetten werd er hard gevochten om de eerste drie plaatsen. De uitslagen waren: Junioren: 1. N. de Baets, Aal ter, 4 pnt; 2. André Vermeulen, Sijsele, 5 pnt; 3. L. van Lange- hove, Zele en 4. E. van Veltho- ven, Lommei, beiden 12 pnt; 5. E. Geijssens, Izegem en 6. E. Bruler, Ardooi, beiden 24 pnt; 7. E. Versluys, Bredene, 26 pnt; 8. R. de Baere, St. Joris, 29 pnt; 9. A. Schauteden, Brasschaet, 31 pnt; 10. G. Schelfout, St. Ni klaas, 38 pnt. Vedetten: 1. Jan Boonen, Lom mei, 5 pnt; 2. C. Feijnaerts, Bug- genhout, 6 pnt; 3. Ch. Luchien, Jumet, 12 pnt; 4. Ronny Renders, Deurne, 14 pnt; 5. Luc Blan- quart, Wetteren, 16 pnt; 6. L. Keteleer, Brakschaert, 17 pnt; -7. W. Schauteden, Brasschaert, 22 pnt; 8. L. Dhont, Gijzegem, 23 pnt; 9. Fr. de Feyter, Deurne, 26 pnt; 10. Fr. Baeyens, Zele, 28 pnt. Internationals: 1. G. van Beek, Nederland, 7 pnt; 2. Jos van Pee, België, 8 pnt; 3. F. Biscop, Bel gië en 4. J. Molengraaf, Neder land, beiden 12 pnt; 5. A. van Doorn, Nederland, 17 pnt; 6. Erik de Mey, België en 7. M. de Wolff, Duitsland, 18 pnt. Aan de kweekschool te Dongen zijn geslaagd voor de akte onder wijzeres de dames Marie Brou wers en Jopie de Does, beiden te IJzendijke. (Adv.) zegt Miss Green Spot zonder prik DOOR MARTIN MONS 4)' „Dat zou ik u werkelijk niet kunnen zeggen, meneer," ant woordde ze voor de zoveelste keer, terwijl ze zorgvuldig de in houd van de koffers wegborg. Hij had fijne spullen, de nieuwe gast, daar had ze in al die jaren op Terhorst wel kijk op gekre gen, dacht ze. Maar dat maakte de nieuwe gast daarom nog geen heer. „Nee, ik mag hem niet," zei ze iets later tegen juffrouw Mela- nie. „Hij is mijn veels te nieuws gierig. En te famieljaar." Tegen juffrouw Melanie kon je zo je mening wel eens zeggen, juffrouw Leoeadie nam dat niet. Die meende dat ze de wijsheid in pacht had. „Och," meende Melanie Ter horst vergoelijkend, „hij is jarenlang in Amerika geweest. Daar zijn de mensen misschien anders, moet je maar denken, Marie." Toen mijnheer Carl Over- straight verscheen, zaten de huisblijvers al met zijn allen on der de bruine beuk op het grote grasveld, waar bij mooie dagen thee werd gedronken. Juffrouw Leoeadie stelde voor. De nieuwe huisgenoot liet zich in een van de diepe rotan fau teuil zakken en zuchtte met zichtbaar welbehagen terwijl hij om zich heen keek en, met een handbeweging naar het groene grasland aan de overkant van 't smalle riviertje opmerktte dat je zulke weilanden dan toch maar niet zag in de States. Zo... zo lush. Gek, hij kon er geen goed Hollands woord voor vinden. Als je zo decennia buitenlands was,' verleerde je je moedertaal voor ie er erg in had. Hij bleek een gezellig prater, maar juffrouw Melanie kreeg de indruk dat zijn hoge, wat scherpe stem me vrouw Calan onprettig aandeed. Zeker omdat zij zo muzikaal is, dacht ze. Het is ook geen pret tige stem. En ze keek mevrouw Calant na toen deze met een ge mompeld excuus opstond en de ALGEMENE VERKIEZINGEN IN SANTO DOMINGO Santo Domingo: In de Domini- kaanse republiek werden woens dag algemene verkiezingen voor een nieuwe president gehouden. De toestand is er nog steeds zeer gespannen. We zien hier hoe po litieagenten hun wapens herla den, nadat zij een salvo over de hoofden van demonstranten hebben gegeven. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. Harmei, heeft woensdag in Brussel ver klaard dat „véle" van de veer tien partners van Frankrijk in de Noordatlantische verdragsor ganisatie er de voorkeur aan geven als het NAVO-bevel voor midden-Europa naar Nederland wordt overgebracht. De minister zei dit tijdens een bespreking van zijn begroting in de commissie van buitenlandse zaken uit de kamer van volks vertegenwoordigers. De SHAPE het geallieerde opperbevel zou naar België dienen te worden overgeplaatst als gevolg van de Franse beslis sing de militaire installaties van de NAVO uit het Franse grond gebied te verbannen. Het commando geallieerde strijdkrachten midden-Europa omvat zowel land- en lucht strijdkrachten als marine-eerfhe- den en is gevestigd in Fontaine- bleau. weg insloeg naar het huis. Mijn heer Overstraight babbelde vro lijk verder over New. York, over de vlakten en oliebronnen van Texas, over Californië, dat hele maal niet zo'n uitstekend kli maat had als hij wel eens hoorde beweren. „Neen, geef mij maar Florida." De volgende morgen kwam in een lichtgrijs „lelijk eendje" mijnheer Kim. Hij keek gefasci neerd naar de weegschaal van grootvader Gijsberts Themis, roemde zijn kamer en toonde zich erg bezorgd voor zijn viool. Het zou zijn huisgenoten toch niet hinderen als hij zo nu en dan eens speelde? „Weineen, mijnheer Kim, vol- volstrekt nie. We hebben hier op Terhorst een muziekkamer. En mevrouw Calant, met wie u straks wel zult kennismaken, is een uitstekend pianiste. Haar spel staat beslist op concert niveau. Zij zal het heerlijk vin den iemand te ontmoeten met wie ze musiceren kan." „Mevrouw Calant?" vroeg Kim op een toon als had hij die naam meer gehoord. „Ja, kent u mevrouw soms?" „Neen. de naam kwam me even bekend voor, maar ik was in de war met Kalman. Maar die mevrouw Kalman was helemaal niet muzikaal. Ze kon zelfs geen wijs houden, ook al had ze haar leven ermee moeten redden." Hij glimlachte even en juf frouw Leoeadie vond dat hij er eigenijk heel aardig uitzag. Je moest natuurlijk aan zijn type gewend raken, maar zijn trék ken waren heel fijn en hij had een aantrekkelijke lach. Toen de dames van het Sunil was- team aan de was begonnen, moest mevrouw W. van Dongen - Admi raal de Ruyterlaan 42 in Hilver sum eerst even lachen. Ze dacht stellig dat haar was niet witter kon. Nu weet zij beter. Elk stuk wasgoed kwam gewoon-J weg stralend wit uit het sop. En toen de was werd vergeleken met het goed uit de -linnenkast, kon mevrouw Van Dongen alleen nog maar zeggen: ,,U heeft gelijk, nog nooit is mijn was zo wit geweest. Voortaan was ik met Sunill" „Gaat u maar liever nog wat liggen tot de lunch, u ziet nog zo smalletjes," zei ze moederlijk. „Dank u, maar ik voel mij uit stekend. Het was een heerlijke rit hierheen. En ik verlang er erg naar kennis te maken met uw gasten, juffrouw Terhorst. Vooral met mevrouw Calant". „Ik zal Marie sturen om uw bagage uit te pakken. Als u dat goed vindt, tenminste." „Ik vind het zelfs uitstekend, zolang zij maar niet aan mijn viool komt. Ik vrees dat ik zelf niet zo bijzonder hand'ig ben, weet u." „Helemaal geen lastige jon gen. En echt een heer, as ge me begrijpt," gaf Marie juffrouw Melanie als haar oordeel over de nieuw-aangekomene te kennen. „Een heel ander soort, dan die Amerikaanse opschepper" „We hebben een fijn eindje omgereden," vertelde Over straight aan de lunch. „Een ge weldig mooie streek hier, mijn heer Kim. Als een mens dan met alle geweld rusten moet, kan hij dat beter hier doen dan in de States. U moet eens opletten, dat uitzicht dat je hier en daar tussen de bomen van het park door krijgt op de weilanden aan de andere kant van dat riviertje... Dat gras is van een groen, een groen... Dat ken je bij ons niet. En zulke koeien ook niet. Bij ons in Texas spreken ze van beef on the roof. Zo'n uitdruking zou je voor die koeien hier niet durven gebruiken. Het zijn door en door individualisten." (Wordt vervolgd.) Naar eerst nu is bekendgemaakt heeft de penningmeester van de spaarclub „De Vriendenkring" in Schinveld omdat hij het kas geld tot een bedrag van zeshon derd gulden in eigen zak had gestoken en verteerd, vorige week vrijdag samen met een vriend een overval in scène ge zet. Tijdens een ledenvergade ring van de spaarclub waar het bedrog zeker ontdekt zou zijn, wachtte men die avond op de penningmeester. Laat in de avond werd de man door een passerend paartje gekneveld en kreunend aangetroffen in de struiken. Tegenover de politie verklaar de de penningmeester, dat hij.op weg van Brunssum naar Schin veld, door een onbekende tot stoppen was gedwongen. Hij zou van minstens vier overvallers enkele klropen op het hoofd hebben gekregen, waarna hij gebonden in de struiken zou zijn geworpen. De overvallers zou den zich vervolgens met het geld uit de voeten hebben ge maakt. Daar de politie van Schinveld het verhaal ongeloofwaardig vond, voelde men de man wat nader aan de tand, waarna hij bekende het kasgeld van zijn club erdoor te hebben gedraaid. Aangezien hij tegen zijn clubge noten niet wilde bekennen het geld gestolen te hebben, zag hij a's enige uitweg een overval die door een vriend werd uitge voerd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2