OPNIEUW VERLIES VOOR DE REGERINGSPARTIJEN Treinontsporing bij Hedel De Indonesiërs zijn erthans slechter aan toe dan onder Nederlands bewind Boerenpartij blijft aan de winnende hand HATTA: 'n ster matras ZEVEN GEWONDEN IN ZIEKENHUIS Hoogwater Zon- en Maanstanden LANCERING GEMINI-9 WERD 48 UUR UITGESTELD Roemeense minister ontslagen na treinramp Machinist ongedeerd Gerechtelijk onderzoek Hersteld Erankering bjj abomiements TERNEUZEN i'irecteor-TIeoMïedaetetif! I. Van 3e Sanda Redactie- en Administratie-adres f Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: S8150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 2 JUNI 1966 22e Jaargang - No. 6701 Uitgeefster" N.F. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1® et; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Toen vannacht de laatste uitslagen nit de telex kwa men, was het duidelijk dat de tendens van de statenver kiezingen zich had voortgezet. Speciaal in de grote ste den waren de verliezen van de partij van de arbeid aan zienlijk. De boerenpartij was vrijwel overal aan de win nende hand gebleven. In Amsterdam legden de „boeren" beslag op 4 zetels (in Den Haag 5), terwijl in de hoofd stad zelfs de provo-partij een zetel veroverde. Maar ook in de kleinere gemeenten hadden de kiezers de lijn doorgetrokken. In Axel, Breskens en Biervliet om een paar voorbeelden uit eigen omgeving te noemen, moest de p. v. d. a. terrein prijsgeven. Ook in Middel burg en Vlissingen was de achteruitgang opvallend. Dat de „boeren" onder deze omstandigheden hun intrede deden in de gemeenteraden van Middelburg en St Jan steen was in het algemeen beeld niet verwonderlijk. Wat moet dat worden met de Kamerverkiezingen in 1967? Op woensdag 1 juni zijn 928 nieuwe gemeenteraden gekozen. Dit betekent dat niet alle stemgerechtigde Nederlanders naar de stembus zijn gegaan. In een viertal gemeenten was de eensgezind heid zo groot dat daar geen stemming plaats vond. In de gemeen ten Reusel (N.-B.); Riethoven (N.-B.); Westwoud (N.-H.) en Nieuw- vliet werd slechts één kandidatenlijst ingediend. Deze lijst ver meldde slechts evenveel namen als er gemeenteraadszetels zijn. Deze situatie heeft zijn bezwaren, want verlaat een van de leden de raad of komt er een te overlijden, dan is de gemeenteraad incompleet omdat er geen plaatsvervangers zijn. De bewoners van het eiland Goeree en Overflakkee waren ook vrij van stemmen. De gemeenteraadsleden van Dirksland, Goeree, Middelharnis, Oostflakkee en Spijkenisse hebben sinds 1964 zit ting en mogen dus iets langer dan vier jaar hun functie uitoefenen. Dit staat in verband met de vorig jaar plaats gehad hebbende her indeling van het eiland. Van de landelijke politieke partijen had de P.v.d.A. de mees te lijsten ingediend, n.l. in 622 gemeenten. Een bescheidener plaats namen de K.V.P. en de V. V.D. in, die resp. 385 en 377 lijs ten indienden. Naast die van de K.V.P. waren er nog 1.528 r.k. lijsten, de meeste hiervan in Limburg, Gelderland en Noord- Brabant. De prot.-chr. partijen hebben 1.131 maal gebruik gemaakt van het recht hun kandidaten te stel len. In totaal 347 keer werd een gecombineerde lijst van de C.H.U. A.R.P.S.G.P. en G.P.V. inge diend. Met een zelfstandige lijst nam-de A.R.P. 254, de C.H.U. 260, de S.G.P. 156 en het G.P.V. 114 keer aan de raadsverkiezingen deel. De boerenpartij heeft in 212 gemeenten een lijst ingediend. De C.P.N. kwam in 147 gemeen ten met een lijst uit en de P.S.P. in 128 gemeenten. De resterende kandidatenlijs ten waren afkomstig van lijsten zonder naam (257), lijsten met verschillende namen (72) en ge meentebelangen) (233). In Amserdam was er een lijst van de „provopartij" en van de „pierementpartij". Slechts één maal is er een lijst ingediend met de naam „partij voor iedereen". In 42 gemeenten waren twee DONDERDAG 2 JUNI Breskens 0.54 1.18 Terneuzen 1.30 1.54 Hansweert 2.04 2.2S Walsoorden 2.13 2.37 VRIJDAG 3 JUNI Ereskens 1.33 Terneuzen Hansweert Walsoorden 1 53 2.09 2^29 2.43 3.03 2.52 3.12 zon maan op onder op onder Juni 2 4.25 20.51 20.17 3.47 4.25 20.52 21.3S 4.13 lijsten ingediend, in 98 drie, in 192 vier, in 185 vijf, in 158 zes, in 103 zeven, in 62 acht, in 38 negen, in 23 tien, in 13 elf, in ze ven 12, in drie 13 en in twee ge meenten 14, resp. 15 lijsten. VERKIE7.INGSWEE IN RIDDERKERK Indien het juist is dat in Rid derkerk de oproepingskaarten voor de gemeenteraadsverkiezin gen door de P.T.T. zijn bezorgd, gevouwen in een verkiezingsfol der van de volkspartij voor vrij heid en democratie en dat op deze folder de adressen zijn over geschreven van de daarin inge sloten oproepingskaart, dienen naar het oordeel van het tweede kamerlid Engelsman (P.v.d.A.) maatregelen te worden getrof fen tegen de voor deze gang van zaken verantwoordelijke perso nen en maatregelen om herhaling in de toekomst te voorkomen. Hij heeft zijn visie kenbaar ge maakt in schriftelijke vragen aan de minister van verkeer en wa terstaat en van binnenlandse za ken. STAGNATIE IN HAARLEM De kiezers die woensdagmor gen om acht uur bij het stem bureau aan de Luxemburgstraat in Haarlem hun stem wilden uit brengen, zouden, wanneer zij haast hadden gehad, over het hek hebben moeten klimmen. Toen de voorzitter verscheen, dacht hij dat voor het hek een andere sleutel nodig zou zijn dan voor het gebouw. Daarom klom men de leden van het stembu reau over het hek en namen hun plaatsen in. Nadat de gemeente secretarie was ingelicht, bleek dat de sleutel van het gebouw ook op het slot van het hek ^as- te. Een kwartier na de officiële tijd kon het stembureau met zijn werk beginnen. Geen van de kie zers bleek zoveel haast te heb ben dat hij zijn weg naar het stemlokaal over het hek koos. BRANDWEER BRAK TWEE STEMBUREAUS OPEN De deuren van twee stembu reaus in Den Haag zwaaiden niet op tijd open. De brandweer moest er worden bijgehaald om dit in orde te maken. De stembureaus waren onder gebracht in een openbare en een bijzondere school. Waarschijnlijk zijn de Pinkstervakanties er oor zaak van geweest, dat de deuren langer op slot bleven dan de le den van de stembureaus goed dachten. Overigens hebben de vakanties nog een rol gespeeld op deze dag van de gemeente raadsverkiezingen: er moesten in de residentie tamelijk veel le den van stembureaus worden vervangen. De kiezers dienden zich in Den Haag aan met een regelmaat, die er op de duidde dat mogelijk ook door de va kanties in de late namiddag de stembureaus een grotere drukte kregen te verwerken dan bij de vorige verkiezingen. VERKIEZINGSSTRIJD ROND DE VINKEN De verkiezingsstrijd in Nieu- wenhagen heeft zich gespitst op de lijsttrekker van lijst tien, de voorzitter van de algemene Lim burgse vinkenliefhebbersbond, de heer H. - Meijers. Voor ver schillende stembureaus werden leuzen op het wegdek gekalkt als „Wie nog een vogel wil zien, stemt nooit op lijst tien". Boven dien waren overal in Nieuwen- hagen pamfletten geplakt „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook de vinken niet". Commentaar van de voorzitter van de bond: „Een prachtige gra tis reclame voor mijn partij". De verkiezingen in de Lim burgse gemeente Bergen zijn niet stilzwijgend verlopen. De heer J. Brands te Nieuwbergen heeft een aanklacht ingediend tegen lijst acht uit Bergen met als lijsttrekker de heer G. M. Krijns, dit naar aanleiding van de zin snede uit het verkiezingspamflet van de heer Krijns, die als volgt luidt: „Niet door het gemeente bestuur van Bergen is de toe stand zo geworden, dat bijna nie mand zelf meer bouwen kan, doch door de bouwmethodes van Brands en consorten heeft de gemeente Bergen honderdduizen den guldens moeten besteden om daar waar deze heren gebouwd hadden en de winst op de grond en b-mw binnen hadden, de stra ten, riolering, trottoirs enz. te maken." De heer Brands die persoonlijk geheel buiten de verkiezings propaganda staat voelt zich door deze publikatie in zijn eer en goede naam aangetast. De rijks politie heeft de aanklacht in be handeling genomen. De lancering van de Gemini-9 met aan boord de ruimtevaar ders Stafford en Cernan is woensdag, vlak voordat de lan cering zou plaatsvinden, voor 48 uur uitgesteld. Drie minuten vóór de lance ring werd het aftellen gestaakt omdat het niet mogelijk bleek een van de geleïdesystemen te controleren. De fout was gelegen in de ra dioverbinding, hetzij in de ca bine hetzij op de grond bij de controle. Er was slechts zes mi nuten speling voor de lancering, daarna zou het niet mogelijk ken. De volgende mogelijkheid meer zijn de doelraket te berei- is vrijdag als de „Atda" boven de lanceringspositie passeert. De lancering is nu vastgesteld op vrijdag 14.39 uur Nederland se tijd, als er weer een speling van zes minuten is of om 16.15 uur. In dat laatste geval heeft men 35 minuten de tijd. Volgens nadere berichten lag de fout in de computer van het ruimtevoertuig. Het bleek niet mogelijk dit apparaat van gege vens te voorzien, (Adv.) De Roemeense minister van spoorwegen, Dumitri Simulescu, is ontslagen naar aanleiding van een treinbotsing in de buurt van Boe karest die aan 38 mensen het leven heeft gekost. 65 reizigers liepen verwondingen op. Dit meldt het Roemeense persbureau Agerpess. De Boekerest-Galati expres is negen kilometer van de Roemeen se hoofdstad in botsing gekomen met een lokale trein. Volgens Agerpress is Simulescu ontslagen omdat zich bij de spoor wegen de laatste tijd veel gevallen van ongedisciplineerd gedrag voor doen. Kort na hel passeren van de Maasbrug liep dinsdagnamiddag de sneltrein UtrechtEindhoven die vrijwel op volle snelheid reed, op een wissel uit de rails. Het ongeluk gebeurde nabij He- del omstreeks half zes. Zeven per sonen liepen verwondingen op, de materiële schade is aanzien lijk. Zeven gewonden en een om vangrijke materiële schade zijn het resultaat van een ontsporing bij Hedel. Omstreeks half zes ont spoorde maandagmiddag door tot nu toe onbekende oorzaak de snel trein UtrechtEindhoven. De trein was om twee minuten voor vijf uit de Domstad vertrokken. Enkele honderden meters over de Maasbrug liep de trein, die vrijwel op volle snelheid reed, op een wis sel uit de rails. Het mag een won der worden genoemd dat het bij een beperkt aantal gewonden is gebleven. De trein vervoerde enige hon derden passagiers. De lokomotief en zeven rijtuigen werden uit de rails gedrukt en boorden zich in de spoorlijn. Twee portalen die de bovenleiding schragen, werden vol ledig vernield. Eén knapte af als een luciferhoutje. De rails werden over een afstand van bijna twee honderd meter totaal vernield. Zij veranderden in een hoop verwron gen staal, terwijl de bielzen ver splinterd werden. Ook de boven leiding werd over grote afstand vernield. Spoedig na de ontsporing waren ambulances uit Den Bosch, Vught, Rosmalen en Boxtel ter plaatse. De passagiers die snij- en schaafwonden hadden opgelopen, werden ter plaatse behandeld. De ernstiger gewonden werden naar een ziekenhuis in Den Bosch ver voerd. Op de plaats waar het ongeluk gebeurde, ligt maar één spoor zo dat het treinverkeer op de vitale lijn UtrechtDen Eosch volkomen werd gestagneerd. Een deel van de spoordijk was grondig vernield. De reddingsdiensten van de spoorwegen uit Tilburg, Den Bosch en Amersfoort en de spoorweg- ongevallendienst waren snel ter plaatse, evenals geneeskundig per soneel uit de Brederokazerne te Vught. Omstreeks half acht ver scheen de president-directeur van de N. S. ir. Lohmann op de plaats van de ontsporing. De schade blijft volgens ir. Loh mann beneden het miljoen, maar looDt in ieder geval in de tonnen. De hele nacht bleef men door werken aan een speciale noodlijn rond de plaats van de ontsporing. Ir. Lohmann zei dat de oorzaak van de ontsporing vermoedelijk 'n defect onderdeel is geweest. Op 't moment dat de trein op de brug over de Maas was, heeft de ont sporing zich ingezet. De trein is echter in de rails gebleven door de geleide banden, die de rails mar keren. Zonder deze banden zou de trein al op de brug zijn ontspoord. De zeven passagiers die naar een ziekenhuis zijn vervoerd, zijn er niet ernstig aan toe. Enkelen heb ben een hersenschudding opge lopen. De machinist, de 43-jarige H. J. Kiggen uit Eindhoven, kwant er ongedeerd af. Hij was juist 23 jaar in dienst van de N. S. In al die tijd was hij niet bij een ongeluk betrokken geraakt. Toen de trein op de brug was, merkte hij dat er iets mis was. Mr. A. W. baron van Imhoff, de officier van justitie in Den Bosch, heeft een gerechtelijk onderzoen gelast naar de oorzaak van de ont sporing van de sneltrein Utrecht- Eindhoven-Venlo bij Hedel. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie bracht al dins dagavond een bezoek aan de plaats van de ontsporing. Het gerechte lijk onderzoek vindt plaats in sa menwerking met de spoorweg- recherche. Sinds woensdagavond 18 uur is weer treinverkeer mogelijk via Hedel. Om 18.02 uur passeerde de eerste trein het noodlijntje dat de N. S. om de plaats van het onge luk hebben aangelegd. Dit voor lopige herstel is geheel volgens plan verlopen. De N. S. beginnen nu met het definitieve herstel van de beschadigde spoorbaan. In de afgelopen maanden zijn honderden mensen te Bau Bau op Celebes aan cholera en mala ria gestorven, aldus meldt Anta- ra. Een groot aantal anderen is aangetast door andere ziekten. De toestand verergert door ge brek aan geneesmiddelen en vac cins. Aan het uitbreken van de ziekten is een lange periode van schaarste en droogte voorafge gaan. Volgens dr. Hatta, de voorma lige vice-president van Indonesië sprekend tot studenten in Ban doeng, zijn de Indonesiërs er thans slechter aan toe dan on der het bestuur van de Neder landers, zo meldt Antara. Het ideaal van een welvarende ge meenschap was weggekwijnd door een te grote nadruk op po litieke aspecten. Een minimum dagloon ter waarde van vijf kilo rijst zoals ten tijde van de Ne derlandse koolnisatie is op het ogenblik niet meer dan een schone droom, aldus Hatta. VICE-PRESIDENT? I ohammed Hatta heeft in com mentaar ro de onlangs gedane suggestie dat hij, Nasoetion en sultan Hamengkoe Boewono kandidaat zoud<--i worden ge steld voor de functie van presi dent of vice-president, verklaard bereid te zijn zijn energie aan het land te wijden op voorwaarde dat hij de gelegenheid krijgt zijn programma uit te voeren en ge schikte mensen als medewerkers te kiezen. Hatta die acht jaar geleden uit protest tegen de politiek van Soekarno als vice-president af trad, gaf te verstaan dat hij er geen bezwaar tegen had de sa menzwering met Soekarno te hernieuwen, waaraan hij echter toevoegde: „De moeilijkheid is dat onze inzichten verschillen. Daarom zal samenwerking niet erg gemakkelijk zijn". In zijn toespraak in Bandoeng zei Hatto nog, dat Indonesië er verkeerd aan gedaan had uit de Verenigde Naties te treden, om dat Indonesië in de V. N. zou kunnen strijden voor uitschake ling van het kolonialisme. De voormalige minister van defensie Nasoetion heeft op een Ibijeenkomst in Padang tot de po- 'litieke partijen en de organisa ties de waarschuwing gericht niet te proberen hun wil op te leggen aan de Indonesische jeugd, die „strijdt voor de ophef fing van corruptie en de afwij kingen van de oudere generatie". DOODSTRAF GEEIST TEGEN SOEJONO De openbare aanklager in het proces tegen majoor Soejono, de voormalige commandant van de luchtmachtbasis Halim Perdana- koesoemah bij Djakarta, heeft gisteren de doodstraf geëist. Soe jono staat terecht voor een krijgs raad, die moet uitmaken of hij schuldig is aan deelneming aan de mislukte communistische staatsgreep van 1 oktober j.l. Volgens de tenlastelegging zou de majoor het toezicht hebben gehad op de opleiding van 3.000 gewapende communisten. Ook zou hfj hebben bevolen zes gene raals van het leger ter dood te brengen. Majoor Soejono heeft de schuld geschoven op de voormalige stafchef van de luchtmacht Omar Dhani, die zich ook in hechtenis bevindt. VREDESAKKOORD MET MALEISIE Indonesië en Maleisië zijn het erover eens geworden in vrede m°t elkaar te gaan leven en nor male vriendschappelijke betrek kingen aan te knopen na 38 maanden onverklaard in staat van oorlog te hebben verkeerd, zo is officieel in de Thailandse hoofdstad Bangkok bekendge maakt. Na onderhandelingen die drie dagen duurden, deelden woord voerders van beide delegaties dit resultaat mee. Zij verklaarden dat het slotcommuniqué "geen melding maakt van de erken ning van Maleisië dorr Indone sië. De ondertekening van het communiqué werd vertraagd doordat de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Malik, naar het vliegveld van Bangkok reed om zijn collega van finan ciën en economische zaken,' sul tan Hamengkoe Boewono, die daar op doorreis was gearriveerd, de tekst van het akkoord te to nen. VELE SLACHTOFFERS IN TURKSE KWIKMIJN Het Turkse blad „Hoerriyet" meldt, dat in een Turkse kwik mijn in de provincie Konya vijf tien mijnwerkers door vergifti ging' om het leven gekomen zijn en 205 arbeiders in dezelfde mijn eveneens wegens vergiftigings verschijnselen een medische be handeling ondergaan. Het blad schrijft dat de ex ploitatie van de mijn onder zeer primitieve omstandigheden ge schiedt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1