Geslaagd concourshippique te Axel BEURSOVERZICHT Eis de originele cetatog buitenbijts HET PORSELEINEN MASKER Fraaie prestatie van Sylvia Sanderse het meest complete gasfornuis van nederiand Marktberichten WMPii DRIJVEN MET DE GOLFSTROOM Kind verdronken „Moby Dick" nog in ons land APPARATEN I RIEK ATACü N.V.ULPT HOLLANDSE NIEUWE DODE EN DRIE ZWAAR GEWONDEN DOOR AUTO-ONGELUK Dinsdag/woensdag 31 mei/1 juni 1966 DE /RITE ZEEUW Pagina 8 Meer dan 7000 bezoekers om zoomden Pinkstermaandag het concoursterrein te Axel, waar zij getuigen waren van een zeer ge slaagd internationaal concours hippique, georganiseerd door de landelijke rijverenigingen „De Oranjeruiters" te Axel en de „Julianaruiters" te Zaamslag. Het afwisselende programma had hoogtepunten in het optre den van de pony's. De paardjes waren duidelijk favoriet bij het publiek en kregen menigmaal een klaterend applaus. Sylvia Sanderse van „De Kleppertjes" met haar pony Ashmar stal de show en behaalde met grote voorsprong op haar concurren ten het kampioenschap van Zee land, Brabant en Limburg, waar voor zij een uit hout gesneden paard kreeg. In de morgenuren werden de vele dressuurproeven afgenomen, zowel individueel als van 4- en 8-tallen. Er werden goede pres taties geleverd; evenals bij de voorwedstrijden van de spring- nummers, -ivVoor het'grote publiek ohet concours echter pas or twëë, nadat de voorzitter van de Koninklijke Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen, jhr. mr. L. P. Quarles van Ufford, 't concours officieel had geopend. Het middagprogramma was veelzijdig. Naast springnummers van pony's en rijpaarden, kon men genieten van de draf- en rensport met deelname van Ne derlandse en Belgische paarden. Iets nieuws in het programma was het concours d'elegance, waarbij een fraaie nieuwe auto in combinatie met een paard, bereden door een amazone aan het publiek werd gepresenteerd. Mej. Ineke Bolleman met B.M.W. 1000 won de eerste prijs. Zeer in de smaak viel ook de grootse parade van alle deelne mende ruiters onder leiding van de heer A. den Exter. In slan gengang reed men tot voor de eretribune waar zij werden ge ïnspecteerd door de heren jhr. Quarles van Ufford, het jurylid M. Immink en wethouder M. L. M. Ysebaert. Door de ponyclub „De Bosrui- ters" uit Aalst werd een prach tig carousselnummer gereden onder leiding van instructeur Jac. van Dongen. Ook het optreden van de 80- jarige muziekvereniging „Con cordia" uit Axel viel in de smaak. ONGEVAL Tijdens een der snelheidsren- nen bevond de jockey Maurice Kubat uit Bergen (B.) zich in de baan, terwijl hij niet aan de wedstrijd deelnam. Hij lette niet .op de hem achteropkomende paarden en kreeg daardoor een sulky tegen zijn linkerbeen. Met een beenbreuk werd hij per am bulance naar het ziekenhuis te "Sluiskil vervoerd. Het geheel was een geslaagde middag en de organisatoren ver dienen alle lof voor de organi satie van dit concours, dat goed volgens het geplande tijdschema werd afgewerkt. De verschillen de winnaars werden fraaie prij zen aangeboden, die werden uit gereikt door burgemeester Van Dijke. De belangrijkste uitslagen; Ind. dressuur L I: 1. Mej. M. Dieleman, „Oranje- ruiters", Axel, 96 pnt; 2. mej. M. Sneep, „Oranjeruiters", Willem stad, 93 pnt; 3. mej. I. Bolleman, „Oranjeruiters", Axel, 87 pnt. Dressuurprocf achttallen pony's: 1. Ponyclub „De Bosruiters", Aalst, 106 pnt. Dressuurproef viertallen pony's: 1. „De Kleppertjes" B, Axel, 10b pnt; 2. „De Bosruiters", Aalst, 103% pnt; 3. „Oranjeruiters", Willemstad, 102 pnt; 4. „De Klep- 'frA,-Ayel. ;102^ pnt. 'Ind. dressuurproef pony's B en C: 1. Sylvia Sanderse, „Klepper tjes", 104% pnt; 2. Petra Mik kers. „Bosruiters", 104 pnt; 3. Louis Vrijdag, „Bosruiters", 103Va pnt. Ind. dressuurproef pony's A: 1. Annelies de Feijter, 99% pnt; 2. Cor den Hamer, 98la pnt; 3. Janine Scheel'e, 97 pnt, allen „Kleppertjes". Sprinconcours pony's A, B en C. ("handicap) 1. Sylvia Sanders, „Klepper tjes", 104% pnt; 2. Petra Mik kers, 104 pnt; 3. Louis Vrijdag, 103% pnt, beiden „Bosruiters". Dressuurproef voor achttallen:- 1. L.R. „Walcheren", Nieuw en St. Joosland, 93Va pnt; 2. L.R. „De Schouwse Ruiters", Drei- schor, 92 pnt; 3. L.R. „Oranje zon", Vrouwenpolder, 87 pnt. De heer ff. Wiem.es van de „Oranjeruiters" te Axel behaalde op Monty de eerste prijs in het springnummer klasse L. Dressuurproef voor viertallen: 1. L.R. „Oranjeruiters", Wil lemstad, 104 Va pnt; 2. L.R. „Oranjeruiters", Axel, 95 pnt; 3. L.R. „Julianaruiters", Zaamslag, 94% pnt. Individuele dressuurproef klasse L, ring I: 1. S. R. den Exter, „Oranjerui ters", Axel, 106% pnt; 2. mej. G. Steendijk, 106 pnt; 3. G. Kloek, 104% pnt, beiden „Walcheren". Ring II: 1. Mej. A. A. Steendijk, 98% pnt; 2. Quist, 96% pnt, beiden „Walcheren"; 3. J. Klompe, „Schouwenruiters", 95% pnt. Ind. dressuurproef, klasse M en Z: 1. C. Steendijk, „Walcheren", 108 pnt; 2. mevr. Bom, „Oranje ruiters", Willemstad, 105 Va pnt; 3. A. J. Priester, „Noord-Beve land", 102 pnt. Sylvia Sanders werd de beste Zeeuws-Vlaamse amazone „veel zijdigheid" dressuur en springen. De bekende oceanograaf Jac ques Piccard gaat in de zomer van 1967 met een „mesoscaaf" proberen op 100 tot 400 meter onder water met de golfstroom mee te drijven van Miami naar Halifax. Hij hoopt deze afstand van 1500 mijl in zes weken af te leggen. Het vaartuig, de PX-15 die door de Amerikaanse maat schappij Gruman in samenwer king met Jacques Piccard zal worden gebouwd, krijgt vier kleine schroeven om zo nodig bij te sturen. De mesoscaaf zal plaats bie den aan vijf personen. Doordat het vaartuig door de stroom wordt meegevoerd, wordt het leven onder water niet verstoord door het geluid van machines. Behalve voor het bestuderen van de onderzeese flora en fauna zal het experiment ook van belang zijn voor het zoeken van red dingsmethoden voor gezonken duikboten. De zesjarige Maria H. Kuchler uit Bennekom is maandagmiddag in het Twentekanaal onder de ge meente Laren (Gld.) verdronken. De familie Kuchler was op bezoek bij de vader van mevrouw Kuch ler. Plotseling miste men een van de drie kinderen. Na enige tijd zoe ken zag de vader het meisje in het water drijven. De levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken De witte walvis of dolfijn, die de Rijn is afkomen zwemmen naar ons land, vertoeft nog steeds ln onze wateren. Het dier is zondag in de namiddag in de IJssel bij Lathum waargenomen. De waker van een zandzuiger en enige andere mensen zagen hem daar zwemmen. De waterpolitie wist te bevestigen, dat „Moby Dick" zich in de Gelderse IJssel ophoudt. Sprinconcours klasse L: 1. H. Wiemes, „Oranjeruiters", Axel; 2. M. van Dis, „Oranjerui ters", Willemstad; 3. G. Kloet, „Walcheren". Ind. sprinconcours voor pony's A, B. en C: Na barrage. 1. Sylvia Sander se, 0 fout, tijd 48,2 sec.; 2. Ineke de Vries, 0 fout, tijd 50.2 sec.; 3. Petra Mikkers, 0 fout, 50,8 sec, Ind. springconcours M en Z: 1. J. van Oeveren, „Schouwse Ruiters"; 2. J. J. v. d. Slikke, Eendrachtruiters"; 3. A. Wattel, .Oranjezon". Een beeld van één van de drie gehouden drafkoersen. STIL MAAR GOED PRIJSHOUDEND De surséance van betaling van het Amsterdamse bankiershuis Teixeira de Mattos was vanmid dag onderwerp van gesprek in de beurszaal. Voor de effecten wereld kwam het nieuws als een volkomen verrassing en bezag men het als een uitvloeisel van de huidige situatie waarin de schaarste op de kapitaalmarkt en de hoge rentestand vele pro blemen doen ontstaan, die niet' overal voor oplossing vatbaar zijn. Voorlopig zal op de incou rante markt geen notering tot stand komen in de beide door de betrokken bankiersfirma ter beurze geïntroduceerde fondsen: het binnenlands beleggingsfonds vastgoed en de aandelen V.A.T. (Volks Aandelen Trust). Een en ander kon niet verhin deren dat de internationale con cerns hun vrij vaste tendens van de vorige week voortzetten. Vooral Philips was gevraagd en liep op tot 110,80 waarmee een koerswinst van bijna lV-s gulden werd behaald. Het verhoogde niveau bleef niet geheel gehand haafd. Ook Unilever was aan de vaste kant evenals AKU maar Kon. Olie kon moeilijk meeko men en bleef beneden het peil van vrijdagmiddag. Het bericht omtrent de divi dendverlaging met twee procent door Amsterdam Rubber lokte 67-8. In de nauwe steeg der lachende Mandarijnen heerste in enkele seconden een geweldige verwarring. Mensen renden door elkaar en gilden. Soldaten dreig den en vloekten en trachtten tever geefs hun hoge Gebieder te berei ken. Af en toe klonk nog een luide knal van een donderbus of een an der stuk vuurwerk. De toeschou wen» isbeoÊB bus besinning totaal verloren te hebben. Op een dichte kluit stonden zij om het nog steeds steigerende paard heen en de sol daten van de lijfwacht hadden de grootste moeite zich een weg naar de keizer te banen. Doch plotseling zagen zij hem opstaan. Met een vlugge greep pakte hij de teugels van het onrustige paard, aaide het over de neus en fluisterde het toe. Onmiddellijk bedaarde het dier, Gewillig stond het toe, dat de keizer het taisteeg. De heerser hief de hand ten teken, dat hij zijn weg wilde vervolgen; de soldaten, die er nu eindelijk in geslaagd waren hem te bereiken, hadden niet veel meer te doen, dan zich om hem heen te scharen en de toeschou wers met luider stemme toe te schreeuwen, dat zij plaats moesten maken. Dreigend yelden zij hun lansen om hun woorden desnoods met ge weld kracht bij te zetten. Doch dit was niet nodig, ledereen drong zwijgend langs de kant, zodat de weg vrij kwam. De kleine stoet trok verder en niemand had oog voor het kleine groepje mannen, dat een spartelende gestalte, ge huld in een grauwe pij, haastig een der huisjes binnendrong. groot aanbod uit. Het fonds werd in open hoek verhandeld tegen dalende prijzen. Ingezet op 90 liep de koers geleidelijk naar 80 terug waarmee een verlies van 13 punten werd geleden. Daarna volgde een licht herstel tot 83. In de Scheepvaarthoek kwamen praktisch geen noteringen tot stand. De Nederlandse staats fondsen lagen over de gehele linie gedrukt. De staffellening ging terug naar 71, de 6% pet lening kon de 96 maar nauwe lijks halen. Claims Twentsehe Kabel ver lieten de markt op ƒ65. Claims Homburg deden hun entree op 5 gld. Men heeft 2 claims nodig om in te schrijven op 1 conver teerbare obligatie van 1.000. Amsterdam Rubber verliet de markt op 83%. HVA was ex 11 pet dividend op 129. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Engels pond 10.0810.18 Amerikaanse dollar 3.613.65 Canadese dollar 3.353.40 Franse frank (1001 73.90—74.40 Belgische frank (1001 7.0S7.13 Duitse mark (100 90.2090.70 Kweedse kr. (100 70.00—71.00 Zwitserse fr. (100) 83.8584.35 Italiaanse lire (10.000) 57.50—59.50 Deense kroon (100) 52.00—53.00 Noorse kroon (100) 50.20—51.20 Oostenrijkse schilling (100) 14.02—14.12 Portugese escudo (100) 12.65—12.80 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.98—6.13 Op de hoek Lange Amerika- weg-Zwaansprengerweg te Apel doorn vond zondag een autobot sing plaats, waarbij de 65-jarige Apeldoorner H. A. C. Derks werd gedood. Doordat geen voorrang werd verleend botste de wagen van de heer Derks tegen een an dere personenwagen. De wagens kantelden en kwamen in de weide langs de weg terecht. De heer Derks was op slag dood. De drie inzittenden van de andere auto, allen Limburgers, waarvan de identiteit nog niet kon wor den vastgesteld, werden ernstig gewond naar het Julianazieken- huis te Apeldoorn overgebracht. In Vlaardingen waren dins dagmorgen 800 kantjes Holland se nieuwe aan de wal gebracht, t.w. de aanvoer van acht traw lers. Hiervan mochten er nog slechts 200 worden verkocht. Voor de kleine maatjesharing, werden prijzen betaald van 251 tot 280 en voor het grotere goed van 196 tot 201 per kantje. De haring is overwegend klein van stuk, doch de kwaliteit voor da tijd van het jaar bijzonder goed. Aan de visafslag in Schevenin- gen zijn vanmorgen 45 kantjes verkocht voor prijzen van gemid deld ƒ615 tot ƒ620 voor een vaatje kleine maatjes en van ruim 500 voor de grotere ma ten. De meeste kantjes, ca 1800, worden morgen en donderdag aangevoerd. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van heden werden in totaal aan gevoerd 3691 dieren, zijnde: 1015 slachtrunderen, 330 ge- bruiksvee, 220 vette kalveren, 62 graskalveren, 1316 nuchtere kalveren. 5 paarden, 77 schapen, 636 weide/zuiglammeren en 30 bokken of geiten: De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: ƒ3,45ƒ4,95; Vette kalveren: 2,853,70; Stieren: ƒ3,80—ƒ4.40; Worst- koeien 3,35—ƒ3,55; Slacht- paarden: ƒ3,30ƒ3,60, alles per kg. Kalf- en melkkoeien: 1050 ƒ1450; Vare koeien: ƒ925-ƒ 1275; Vaarzen: ƒ825ƒ1025; Pinken: ƒ625775; Graskalveren: ƒ450 625; Nuchtere kalveren: 155 170: Mestkalveren: 85 ƒ150; Schapen 95ƒ125; Scha pen 95ƒ125 en Lammeren 6085. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer klei ner, goede handel, extra plus le kwal. prijshoudend, verder iets gedrukt; Kalf- en melkkoeien: aanvoer kort met kalme handel en onveranderde prijzen; Vare koeien aanvoer matig, stille han del en prijzen gedrukt: Vaarzen en pinken: aanvoer klein met flauwe handel en onveranderde prijzen; Graskalveren: aanvoer kort, handel matig en stabiele prijzen; Vette kalveren: minder aanvoer, vlotte handel, prijzen even hoger; Nuchtere kalveren: kleiner aanvoer, williger handel en prijzen hoger; Slachtpaarden: aanvoer kort, handel redelijk en onveranderde prijzen; Schapen en lammeren: iets minder aan voer, goede handel, prijzen even hoger; Weide/zuiglammren: aan voer als vorige week, kalme han del en constante prijzen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3