Minder buitenlands bezoek tijdens de Pinksterdagen eet Maleisisch-lndonesisch overleg begonnen KAMPEERTERREINEN VOL Grote vertragingen in het wegverkeer RADIO DE KOOK OVERLEG MET BOEDDHISTEN IN SAIGON VELE DODEN BIJ GEVECHTEN IN N00RD-NIGERIE juist nü varkensvlees! weekend-systeem OVERSTROMINGEN IN BRAZILIË EISEN MENSENLEVENS ®®*ii HET WEER een echte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Duitsers in de meerderheid Hoogwater Zon- en Maanstanden Ernstige stagnatie van het verkeer op tweede Pinksterdag Ongeregeldheden in Kenia tegen*. speciaal haaruitval-roos-kaalheid Weerbericht Relletjes bij brand in Osaka Vliegtuigongeluk in West-Duitsland Stakingsptannen bij B.R.T. Ernstig verkeersongeluk in India Pinksterzegen van paus Paulus Soekarno zwijgt Geslaagde noodlanding Om helemaal voor uw plezier te schilderen! Studenten in actie in Djakarta Eraakactajbg aböMKtföent: TERNEUZEN DlreeteBr-FoftMreaaetewï I. van 9» Sanda Redactie- en Administratie-adres Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRIJE ZEEUW Dinsdag 31 mei/woensdag' 1 juni 1966 22e Jaargang - No. 6700 Uitgeefster N.7. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 15 et; minimum pa, advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handel* - advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bU vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numnwr tot 10 uur voormiddag. Udv.l Ongeveer de helft van de bui tenlanders die Nederland met de Pinksterdagen hebben bezocht, be stond uit kampeerders. Via de grote doorlaatposten zijn, naar schatting van de A.N.V.V. in de afgelopen dagen 450.000 buiten landse toeristen ons land binnen gekomen tegen 500.000 met Pasen en 600.000 tijdens de Pinksterda gen van het vorige jaar. Omstandigheden die bij een vergelijking met de Paasdagen wat remmend voor het buitenland se bezoek zijn geweest, noemt de A.N.V.V.: geen bloeiende bollen, geen Keukenhof, geen bloeiende •boomgaarden en zoals altijd, een dag minder vrij. Bovendien is Pa sen, als eerste korte reeks van vrije dagen na de winter doorgaans meer in trek voor het maken van een vakantiereisje dan Pinksteren, dat al zo dicht tegen de, steeds vroeger beginnende zomervakan tie aan ligt, zodat velen hun geld liever nog even willen bewaren tot de grote vakantie. Voor wat het bezoek uit het zuiden aangaat, was er bovendien de remmende invloed van de staking van een aantal douaneambtenaren in België. Maar Pinksteren heeft ook voor delen: het weer leent zich beter om te kamperen. Zeer talrijk wa ren dan ook de toeristen uit bin nen- en buitenland die de afgelo pen dagen gebruikten voor het houden van een soort generale kampeerrepetitie voor de zomer maanden. De A.N.W.B. taxeert dit aantal op plm. 400.000, een even groot aantal dus als met Pinkste ren 1965. Van de kampeerders aan de kust was rond 50 pet buiten landers: van het totale aantal kam peerders in ons land was 40 pro cent Duitser. Uit het feit dat de cijfers van het buitenlandse bezoek dit jaar, zo wel met Pasen als met Pinksteren, beneden die van 1965 lagen, wil de A.N.V.V. zeer zeker niet conclu deren, dat dit bezoek ..ondermaats" bleef. Wij kunnen nu eenmaal niet ieder jaar een recordaantal ver langen en een totaal van 950.000 toeristen in zeven dagen (Pasen en Pinksteren bij elkaar gerekend) is toch nog altijd indrukwekkend. Waarschijnlijk zijn er in Europa heel weinig landen als ze er al VRIJ VEEL BEWOLKING Gedurende de Pinksterdagen heeft het weer onder invloed ge ntiaan van een hogedrukgebied bij Schotland. Noordelijke win den voerden droge lucht aan, waarin veel opklaringen voor kwamen. Aan de flank van het hogedrukgebied bewoog op tweede Pinksterdag een kleine storing via het oostelijk deel van de Noordzee naar het zuiden. De ze ging vergezeld van veel be wolking, die zich geleidelijk over het gehele land uitbreidde. De bewolking was nogal hard nekkig. Er wordt daarom voor het komende etmaal veel bewol king verwacht, maar de kans op regen is niet groot. De tempera turen blijven aan de lage kant voor de tijd van het jaar. WOENSDAG 1 JUNI Breskens 0.12 12.40 Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.48 1.16 1.22 1.50 1.31 1.59 DONDERDAG 2 JUNI Breskens 0.54 1.18 Terneuzen 1.30 1.54 Hansweert 2.04 2.2S Walsoorden 2.13 2.37 zon maan op onder op onder Juni 1 4.26 20.50 18.54 3.27 2 4.25 20.51 20.17 3.47 3 A25 20.52 21.36 4.13 EN MAAR GENIETEN! Het was overvol op onze stran den tijdens de Pinksterdagen. zijn die daarbovenuit komen, zo meent de A.N.V.V. De A.N.V.V. heeft in het bezoek van buitenlanders ten opzichte van Pasen enige kenmerkende ver schillen waargenomen: relatief meer Duitsers en minder Fransen en Britten. Voorts aanzienlijk gro tere trek naar de badplaatsen. Het waren nu niet de grote steden in het westen die het eerst door hun voorraad hotel- en pensionbedden heen raakten, maar de grote bad plaatsen. Gezien het teruglopen van het Duitse bezoek met Pasen, gcht de A.N.V.V. het verheugend te heb ben kunnen constateren, dat onze oosterburen nu weer in groten ge tale vertegenwoordigd waren. In tegenstelling tot de sprei ding van het verkeer, die aanwe zig was bij de aanvang van het Pinksterweekend heeft de A.N. W.B. geconstateerd, dat de thuis reis op tweede Pinksterdag aan zienlijk compacter is verlopen, het geen wei in de lijn der verwach tingen lag. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In de Keniase stad Nakoeroe, op 160 km ten noorden van de hoofd-' stad Nairobi, is het zondag tot on geregeldheden gekomen op een verkiezingsbijeenkomst, waar de voormalige minister van voorlich ting Oneko het woord voerde, De politie schoot enkele malen in. de lucht. Verscheidene mensen liepen verwondingen op en er werden talrijke arrestaties verricht. Oud-minister Oneko is onlangs medestander geworden van de op positieleider Odinga, nadat deze het vice-presidentschap onder pre sidentschap onder president Ken- jatta had opgegeven. De gehele avond is de wegen informatiedienst in de weer ge weest om de toestand van de ver keersdrukte, die vooral in het cen trum van het land op verschillen de plaatsen tot kilometers lange file's heeft geleid, aan de wegge bruikers door te geven. Via de wegenwachtstations van de A.N.W.B. kwamen vele meldin gen binnen over de verkeersstrem mingen. Reeds om vier uur in de middag kwamen opstoppingen voor op de weg Harderwijk richting Hoevelaken waarbij files van twaalf kilometer jeen uitzonde ring waren en 'tof middernacht voortduurde. In het centrum van het land waren de Bottlenecks Ouderijn, waar tot laat in de avond kilome ters lange rijen auto's hebben ge staan en de wegen vanuit Utrecht naar Arnhem, 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Gouda en Amersfoort. Ernstige moeilijkheden hebben zich ook voorgedaan bij het Helle- gatsplein. Het verkeer richting Rotterdam begon om negen uur zodanig te stagneren, dat het na enige tijd muurvast kwam te staan en van het verkeersplein tot aan de Oude Maas een file werd ge vormd van ruim twintig kilome ter. Ook de verkeersstroom rich ting Rotterdam vanuit Dordrecht ging eveneens om negen unr des avonds stroever lonen. Een uur later liep de snelheid terug tot on geveer vijftien kilometer per uur. Verder kwamen in de drie zui delijke provincies o.m. veel vertra gingen voor op de wegen Middel burgBergen op Zoom en Breda Tilburg. ALCOCHIN Naai' verluidt heben de Boed dhistische leiders bij hun be sprekingen in Saigon de eis her haald, dat de huidige militaire leiders aftreden en er algemene verkiezingen worden gehouden. De leider van de Boeddhisti sche jeugdbeweging, Tisj Thien Minh, die aan het overleg heeft deelgenomen, verklaarde tegen over duizend gelovigen, dat de president en de eerste-minister zich bereid hadden verklaard, het kabinet uit te breiden met een aantal burgers. De jeugdlei- meegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Droog weer Droog weer met veel bewol king, maar ook enkele versprei de opklaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en noord west. Ongeveer dezelfde tempe raturen. der noemde dit echter niet be langrijk. Intussen heeft de Boeddhisti sche leider in Hue, Tri Quang, er bij de gelovigen op aangedron gen niet meer de vuurdood te zoeken. In een dicht bevolkte wijk van Osaka zijn bij gevechten tussen de politie en een menigte 130 mensen gewond, van wie 83 politiemannen. De incidenten ontstonden na een brand. De mensen waren boos over het naar hun mening te lang wegblij ven van de brandweer en probeer den de brandweermannen te ver hinderen nabijgelegen huizen, die nog niet door de vlammen waren aangetast, nat te spuiten. 600 poli tiemannen waren spoedig ter plaat se om orde op zaken te stellen maar de menigte droop pas af toen een fikse regenbui uit de hemel kwam neerdalen. Bij Kircheim in West-Duits- land is zondag een éénmotorig vliegtuig neergestort, dat op weg was naar Nice en een tussen landing in Stuttgart zou maken. De vier inzittenden kwamen om het leven. Daar het niet onmiddellijk kon landen moest het toestel nog wat in de lucht rondcirkelen. Daarbij is het neergestort bij een auto weg en volkomen vernield. Vol gens het eerste onderzoek was de piloot van het verongelukte toe stel een tandarts uit Heiden- heim. De overige inzittenden zouden eveneens uit Heidenheim afkomstig zijn. 125-JARIGE AMERIKAAN In Hattiesburg, in de Ameri kaanse staat Mississippi, heeft zondag Sylvester Magee zijn 125ste verjaardag gevierd. Sylvester werd indertijd voor 2.000 dollar als negerslaaf ver kocht. In de burgeroorlog vocht hij in het leger van de noordelijken en werd tweemaal gewond. Hij herinnert zich nog de slag bij Vicksburg van 1863. De heer Magee lag twee weken geleden nog met een dubbele longontsteking in een zieken huis. Volgens een vriend is zijn gezondheid nu weer beter dan ooit. Hij woont in een oude hut, waar hij zijn eigen potje kookt op een open vuur, waar voor hij zelf de houtjes hakt. Vanaf heden houdt het personeel van de Belgische radio en televisie stakingen van een uur. De socia listische en christelijke vakbonden hebben de werkonderbrekingen aangekondigd om van de regering nieuwe arbeidscontracten af te dwingen voor het artistiek, cultu reel en technisch personeel. De liberale vakbond heeft zich van de voorgenomen actie gedistan- cieerd. Aanvanklijk had men het voornemen een algemene staking af te kondigen. Met het oog op het feit dat de minister voor een deel aan de wensen van de bonden tegemoet is gekomen, wil men met een beperkte actie volstaan. Bij Mahad op 150 km van de Indische stad Bombay zijn 20 ar beiders om het leven gekomen en 15 ernstig gewond, doordat de aan hangwagen weermee zij op weg waren naar hun werk, van de tractor losraakte en in een ravijn van meer dan 100 meter diep terechtkwam. Van de 60 inzit'en den wisten er 25 bijtijds uit de los geraakte aanhanger te springen. Paus Paulus heeft een menigte van roomskatholieke pelgrims zon dag op het Sint-Pietersplein zijn Pinksterzegen gegeven en ver klaard dat zijn gedachten in het bijzonder uitgaan naar de gelovigen die belemmerd worden in de vrije en gerechtvaardigde belijdenis van hun geloof. De paus verzocht om gebeden, opdat de gehele wereld gehoor geeft aan de oproep van de geest van Christus. Bij gevechten tussen stammen in noord-Nigerië zijn tenminste 35 personen gedood en verschei dene honderden gewond, aldus berichten die maandag in de hoofdstad Lagos zijn ontvangen. De gevechten, in vele steden in het noorden, braken uit na tegen de regering gerichte pogingen. De noordelijken vrezen dat de plannen van de federale militaire regering om van Nigerië een eenheidsstaat te maken de weg openen voor het overnemen van vele openbare funkties door ver tegenwoordigers van de Ibo- stam, die uit oost-Nigeria komen en in het algemeen meer ont wikkeld zijn. Leden van de in heemse stammen hebben nu aan vallen gedaan op hotels, winkels, huizen en benzinestations van de Ibo's. Het kwam tot verbitterde gevechten, waarbij onder meer bijlen en pijlen werden gebruikt. Er zijn politieversterkingen naar het noorden gezonden. De legering maakte later be kend dat zij de toestand in het noorden meester was. Volgens in Lagos ontvangen berichten heerst er echter in Kano een gespannen sfeer. Het militaire bewind in Ni geria heeft zondag met de execu tie gedreigd van mensen die an deren aanvallen, eigendommen beschadigen, wapens gebruiken of zich tegen de wet verzetten. In een uitzending van radio- Nigeria werd gezegd dat mili taire rechtbanken in de plaats van burgerlijke rechtbanken zul len komen als voortdurende orde- verstoringen de regering dwin gen tot het instellen van zoge naamde „militaire gebieden". Volgens de jongste berichten zijn bij de gevechten tussen stammen in noord-Nigeria ten minste 65 mensen gedood en honderden gewond. (Adv.) De Maleislsch-Indonesische be sprekingen over beëindiging van de confrontatiepolitiek, die president Soekarno drie jaar geleden afkon digde, zijn maandag officieel in de Thailandse hoofdstad Bangkok be gonnen. Adam Malik, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, en zijn ambtgenoot Abdoel Razak van Maleisë hadden eerst een ge sprek, dat een uur duurde. Hun raadgevers voegden zich daarna bij hen. Tn kringen der beide delegaties heerst optimisme over de afioop der besprekingen. Abdoel Razak verklaarde na het eerste overleg dat goede vorderin gen waren gemaakt en dat de sfeer zeer goed was. Intussen meldde radio-Djakarta dat Indonesië een van zijn militaire eenheden die in Borneo langs de grenzen van Maleisië patrouille ren, heeft ontbonden. Dit is de eerste eenheid die naar Djakarta is teruggestuurd. De ministers van buitenlandse zaken van Indonesië en Maleisië, Adam Malik en Abdoel Razak, wer ken aan een gemeenschapplijk communiqué, waarin naar men verwacht officieel het einde zal worden aangekondigd van de con frontatiepolitiek van Djakarta. Vol gens conferentiefunctionarissen in Bangkok, waar de besprekingen on der auspiciën van de Thailandse minister van buitenlandse zaken plaatsvinden, zal het communiqué dinsdagavond of woensdag worden uitgegeven. Minster Abdoel Razak verklaar de vanochtend dat men tot dusver geen hindernissen had ontmoet, al waren er een of twee punten die verder overleg nodig maakten. President Soekarno van Indone sië heeft maandag van ontevreden heid met de gang van zaken in In donesië doen blijken door te zeg gen: „Ik zwijg nu in duizend ta len". Bij een toespraak op een openbare plechtigheid waarschuw- hij echter: „Maar, zo God het wil, zal ik te eniger tijd in de toekomst wèl mijn mond opendoen. Ik zal al mijn gevoelens uiten en ik te zeggen heb als president, opper bevelhebber van het leger en grote leider van de revoiutie". De president, in het tenue van opperbevelhebber en een staf voe- (Adv.) Een Boeing 707 passagiers vliegtuig met 116 passagiers heeft maandagavond enkele minuten boven Londen-Airport gecirkeld terwijl de vlammen uit één van de motoren spoten. Het toestel maak te een geslaagde noodlanding tus sen aan beide zijden brandweer wagens. Niemand werd gewond. Het toestel, van de Air India, was kort tevoren gestart voor een vlucht naar New York. Dertig mensen zijn om het leven gekomen toen in Recife, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Pemambuco, overstromin gen ontstonden als gevolg van wervelstormen. Twee bruggen en een aantal woonhuizen werden vernield. De energie- en drinkwatervoorzie ning is verstoord, terwijl in de haven niet meer wordt gewerkt. Duizenden mensen moesten uit hun ondergelopen huizen wor den geëvacueerd. Het leger is bij de hulpwerkzaamheden inge schakeld. Bij de overstromingen in de steden Recife en Salvador in noordoost-Brazilië zijn 73 men sen omgekomen. Gouverneur Paulo Guerra heeft Recife tot rampgebied verklaard. In Recife kwamen 50 mensen om toen hun huizen instortten. In Salvador stierven minstens 18 mensen in gebouwen die het begaven. In deze stad zijn er ongeveer 2500 daklozen. I rend, sprak tot hoge officieren en I militaire attachés, c-nder wie lui- fenant-rreneraal Soeharto, hoofd van de Indonesische'generale staf, die in het begin van het jaar de uitvoerende macht van president Soekarno overnam. De president beloofde zijn toe hoorders niet lang van stof te zul len zijn. „Gij zult bemerkt hebben, dat ik de laatste tijd geen rede voeringen gehouden heb." Wel wa ren er stromen brieven geweest ken. „Maar ik zal mijn mond hou- met het verzoek dat hij zou spre- den voor een tijdje. Ik weet dat sommige mensen gezegd hebben, dat wij niet langer midden in een revolutie verkeren en dat de revo lutie voorbij is. Dat zeiden zij tien jaar geleden ook. Maar wij zijn niettemin in een revolutie en de gedachte, dat wij het niet zouden zijn, is niet in overeenstemming met de werkelijkheid", aldus de Indonessiche president. Indonesische studenten en scho lieren zijn vanochtend het parle mentsgebouw in Djakarta binnen gedrongen en hebben leden van de volksvertegenwoordiging gedwon gen de vlag halfstok te hangen ter ere van een 17-jarige jongen, die maandagavond bij relletjes om hel leven was gekomen. Deze ongeregeldheden deden zich voor op een congres van de organisatie van middelbare scho lieren, waar aanhangers en tegen standers van de verboden unie van mohammedaanse studerenden met elkaar slaags raakten. Deze unie wordt er van beschuldigd rechts georiënteerd en anti-Soekarno te zijn. De leider er van, Mohammed Hoesni, wordt door militairen vastgehouden. Militairen, met steun van panfser- wagens, maakten een einde aan de gevechten. De scholier die om het leven kwam, was kennelijk getrof fen door een ketsende kogel van een waarschuwingsschot. Negen studerenden liepen verwondingen op. Van drie hunner was de toe stand ernstig. Toen de vlag van het parle mentsgebouw halfstok woei, ge beurde dra het zelfde bij andere gebouwen. In Medan hebben studenten de gemeenteraad gedwongen acht leden uit te stoten, die zij be schouwden als opportunisten en handlangers van gevestigde belan gen. De overgebleven raadsleden kozen daarop op last van de stu denten een nieuwe voorzitter.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1