Vergadering „De Verenigde Braakmanpolders" Avia begon vorige week mei verlaging benzineprijzen EUROPESE MINISTERRAAD BESPREEKT ZUIVELPRIJSBELEID DE SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN Amsterdamse juweliers voor duizenden guldens opgelicht HET PORSELEINEN MASKER Pagina 3 Engels bijenbroedsel naar Canada B.P. gaat zich in benzineoorlog mengen Gulf Oil werpt zich ook in de strijd Ook P.A.M. volgt Fina verlaagt benzineprijzen Ook Mobiloil volgt Caltex eveneens Ook Orion volgde „Witte" pompen ook goedkoper Zaterdag 28 mei 1966 DE vRIfE ZEEUW In zijn openingswoord van de algemene vergadering van het Waterschap De Verenigde Braak manpolders die gistermiddag in het restaurant „Au Port" te Phi lippine werd gehouden, deelde dijkgraaf H. P. Wolfert mede, dat het aanvankelijk niet in de bedoeling gelegen had, deze ver gadering reeds zo snel te beleg gen, maar er waren enige spoed eisende zaken, zoals de verbete ring van de weg Bontepolder, waarvan uitstel niet verantwoord werd geacht. De schade die de opdooi aan de wegen, die onder het beheer Van het waterschap vallen, heeft Veroorzaakt, beloopt 2000, De dijkgraaf lanceerde ook de gedachte van het dagelijks be stuur tot het voeren van een wapen voor het waterschap. Het ontwerpen hiervan eist kennis van de historie en heraldiek. Ir. Beenhakker kreeg de opdracht voor het ontwerp, dat t.z.t. aan de hoofdingelanden zal worden voorgelegd. De dijkgraaf zei het te betreu ren, dat de wet uitkering wegen haar beslag nog niet kreeg en sprak de hoop uit, dat deze nog onder het bewind van het hui dige kabinet zal worden gerea liseerd. Aan de begroting van 1966 wordt gewerkt; het ontbreken van gegevens veroorzaakt ech ter vertraging. Zo spoedig moge lijk zullen de aanslagen voor het bebouwd geschot worden ver zonden. VERHOGING JAARWEDDEN Bij het punt ingekomen stuk ken appelleerde de heer D. Tol lenaar naar aanleiding van de verhoging van de jaarwedden van het dagelijks bestuur en ge zworenen door G. S., dat dit college eerder een besluit om de presentiegelden voor de hoofd ingelanden te verhogen nietig had verklaard. Deze verhogin gen, zo zeide de heer Tollenaar, komen neer op de ruggen dei- ingelanden en ik ben er dan ook tegen. De heer ir. Westhoff zeide te hopen, dat G. S. de algemene salaristrend zouden volgen, maar een becijfering had hem geleerd, dat deze verhogingen niet zeven, doch tien procent bedragen. De rijksambtenaren hebben1 dit niet gekregen. „Ik ben tegen mijzelf, dat weet ik, doch ik moet er altijd lang over nadenken. De heren hebben gelijk, deze verhoging is onnodig. We moeten als bestuur niet alleen de lusten doch ook de lasten dragen", meende ge zworene Jansen. .„Een vtëemde figuur van Jan sen", repliceerde burgemeester Al F. Hanssens hierop. „Hij heeft in het dagelijks bestuur gelegen heid gehad zijn mening kenbaar te maken en nu komt hij hier mee." „Maar ik heb er zo lang over moeten nadenken", klaagde de heer Jansen. Ook de heer Scheele was van oordeel dat met deze verhoging de gevarenzone waarover in de afgelopen week door regering en parlement dag en nacht is ge discussieerd, overschreden werd. De mening van deze heren zal aan G. S. worden kenbaar ge maakt, doch de salarissen zijn reeds vastgesteld. Het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage zal de controle op het geldelijk be heer en boekhouding van het waterschap gaan uitoefenen. Het dagelijks bestuur heeft hiervoor de jaarlijkse kosten op 1500, begroot. Ir. Dikötter plaatste hiérbij de opmerking dat er rekening mee moet worden gehouden dat dit bedrag hoger zal worden, naar mate het loon- en prijspeil zal stijgen. G.S. ONTHIELD GOED KEURING In de vergadering van 4 maart j.l. werd besloten de bevoegd heid tot het verhuren, verpach ten of op andere wijze in gebruik geven van onroerende zaken van het waterschap in handen te stel len van het dagelijks bestuur. G. S. onthield zijn goedkeuring aan dit besluit omdat bij het be sluit tot overdracht geen voor waarden waren gevoegd. .Het dagelijks bestuur meende hierin thans te hebben voor zien met een clausule in het voorstel, dat de bevoegdheden regelt tot een maximum van 2500,per transactie. Dit voor stel liet voorts de theoretische mogelijkheid open het vermin deren of kwijtschelden van ver plichtingen aan huurders, pach ters en gebruikers van onroe rende zaken en aan aannemers van werken en leveringen tot hetzelfde bedrag. Hiertegen kwam ir. Westhoff in het geweer en hij had hier mee succes, zodat de betreffende clausule uit het voorstel werd geschrapt en er wel uitstel, maar geen vermindering of kwijtschel ding kan plaatsvinden. RAAMONTSLUITINGSPLAN De N.V. Grontmij te De Bilt heeft in opdracht van het dage lijks bestuur een raamontslui- tingsplan opgemaakt, wat ter goedkeuring aan de Cultuurtech nische Dienst zal worden gezon den. In de toelichting die het dage lijks bestuur op het ontwerp gaf stond o.a. dat bij de opstelling van het plan rekening is geho- den met de geplande provinciale weg no. 4. Ir. Dikötter stelde de vraag wat deze geplande weg nu eigenlijk is en wanneer deze is gepland. Bij mijn weten is deze weg nooit vastgesteld. Hij maan de tot voorzichtigheid het ont werp in deze vorm aan te nemen. Voor deze verbinding Oost-West bestaat nog in het geheel geen overeenstemming. Er kan een heel ander tracé komen en wanneer wij ons op dit voorlopig ontworpen project vastleggen, kunnen wij dit niet meer herroepen, aangezien wijzi gingen slechts eenmaal per drie jaar mogelijk zijn. Ir. Dikötter uitte voorts de wens dat op de kaart met het raamontsluitings- plan de spaarbekkens van de N.V. Zeeuws-Vlaamse Waterlei ding Mij. zouden worden bijge tekend. De mogelijkheid bestaat ook nog, aldus de heer Hanssens, dat het rijk deze weg overneemt. Ir. Westhoff was het met beide heren eens en stelde voor de bedoelde zin te schrappen, dan houden we de handen vrij. Be sloten werd de bedoelde zin te wijzigen en er voor in de plaats te stellen, dat het in de bedoe ling ligt langs de provinciale weg Ter afsluiting van de drie daagse bijeenkomst heeft de Europese ministerraad vrijdag in Brussel het voorstel van de Europese commissie besproken om de voor de gehele gemeen schap geldende richtprijs voor melk op 38 pfennig vast te stel len. Alleen Nederland verklaarde zich bij monde van minister van landbouw B. Biesheuvel in be ginsel akkoord met dit voorstel, waarbij als bijzondere maatrege len subsidies worden toegestaan voor boter en voor veevoeder be stemde afgeroomde melk. Bij Frankrijk, Duitsland, Italië, Bel gië en Luxemburg bleken nog aanvullende wensen voor steun maatregelen te bestaan, zodat een akkoord over het uitstel uit bleef. Naar de Luxemburgse voor zitter van de ministerraad, J. P. Büchler, aan het einde van de vergadering verklaarde zal er Duitse starfighter neergestort Vrijdag is weer een Starfigh ter van de Westduitse lucht macht verongelukt. Het is de 55e sedert 1961. De piloot stelde zijn schiet stoel in werking maar werd do delijk gewond toen de parachute weigerde. Het ongeluk gebeurde tijdens de landing op een vlieg basis te Hopsten in Noordrijn- Westfalen. Het Westduitse mi nisterie van defensie heeft al aangekondigd dat de Starfighter zal worden uitgerust met een naar worden gestreefd vóór of op 1 juli tot een akkoord te ko men, niet alleen over de ge meenschappelijke richtprijs voor melk, maar voor alle landbouw problemen van het gemeen schappelijke beleid, die nog op een oplossing wachten. Daartoe behoren de drie marktorganisa ties voor groenten en fruit, sui ker en vetten, een door de E.E.G. te bepalen standpunt voor een internationale graanregeling als onderdeel voor de „Kennedy- ronde" en gemeenschappelijke prijzen in de „zes" voor produk- ten zoals suiker, rundvlees, rijst, oliehoudende zaden en olijfolie. De ministers van landbouw zullen daartoe de volgende maand zes dagen in Brussel ver gaderen: 13 en 14 juni en van 28 juni tot 1 juli. Een gepensioneerde Canadese onderwijzer is vrijdag met een grote hoeveelheid bijenbroedsel uit Engeland vertrokken om de bijenstand in de Canadese pro- vinsie Ontario te verbeteren. Om. de 10.500 eieren en larven op de vereiste temperatuur te houden droeg de 65-jarige John Stein het broedsel in een gordel om het lichaam. De zending kwam uit Buck- fast Abbey in Devon, het groot ste imkercentrum ter wereld, en is bestemd voor de landbouwkun dige faculteit van de universiteit van Guelph in Ontario. Bij zijn vertrek uit Londen met een straalvliegtuig zei Stein, dat er geen gevaar was dat 't broed sel, onderwee zou uitkomen! no. 4 parallelwegen aan te leg gen. WEG BONTEPOLDER Over de aanstaande verbete ring van de Bontepolder zeide de heer Westhoff verheugd te zijn. Toch uitte hij de bedenking in verband met de aangekondigde investeringsstop der regering met het verlenen van krediet voor zichtig te zijn als nog geen sub sidie vaststaat. Hij stelde voor te wachten met het beschikbaar stellen van een krediet groot 230.000,tot het raamontslui- tingsplan is goedgekeurd en er zekerheid bestaat over de sub sidie. Om vlug te kunnen werken moeten de bestekken worden gemaakt, repliceerde de dijk graaf. Het voorstel van de heer West hoff kreeg de steun der verga dering, zodat de redactie van het bestuursvoorstel veranderd zal worden. Bij de rondvraag poneerde de heer Hanssens de suggestie een volgende vergadering in het waterschapshuis te Hoek te be leggen. „Laat ons nu in die mooie zaal vergaderen", zei hij. De dijkgraaf zegde dit toe en sloot hiérna deze vergadering. Granaat uit tweede wereld oorlog doodt 2 Belgische jongens Bij een ontploffing van een granaat uit de tweede wereldoor log zijn donderdagavond twee jongens in een tehuis in de Bel gische plaats Weelde bij Turn hout om 't leven gekomen. Twee andere jongens werden zwaar gewond. De knapen hadden de in de omgeving van het tehuis, waar een honderdtal wezen en verlaten kinderen verbhjven, en mee naar hun kamer genomen om er mee te spelen. De slachtof fers zijn tussen de 14 en 16 jaar oud. Tijdens de oorlog is bij Weelde heftig gevochten en nog steeds worden er wapens en mu nitie gevonden. NEDERLANDSE ECONOMISCHE MISSIE IN MOSKOU Moskou: Besprekingen van de Nederlandse economische dele gatie met de Russische Kamer van Koophandel: S. v. d. Bergh is gezeten naast de sprekende M. V. Nesterov, voorzitter van het presidium van de Russische handelskamer. Trouwring na 55 jaar teruggevonden Tijdens werkzaamheden op het land heeft de tuinder M. van den Broek te Venlo de gouden trouw ring van zijn vader, die deze kort na zijn huwelijk in 1911 ver loor, teruggevonden. De ring was nog in uitstekende staat en de initialen waren nog duidelijk leesbaar, niettegenstaande dat de ring ruim een halve eeuw in de grond heeft gezeten. „De tijd van de kleine ge meenten lijkt voorbij. Hun inwo ners stellen door allerlei wijzi gingen in het huidige maatschap pijbeeld eisen, waaraan de lilli- putgemeenten niet kunnen vol doen". Tot deze conclusie komt prof. dr. M. Troostwijk (Groningen) in zijn pre-advies over „vormen van bestuur in regionaal ver band". Dit pre-advies zal wor den besproken op de op 8 juni in Rotterdam te houden jaarbijeen komst van de vereniging van Nederlandse gemeenten. De hoogleraar stelt in zijn pre advies, dat de taak, welke een bepaalde streek nationaal en regionaal moet vervullen dwingt tot eenheden, die in bestuur en technisch kunnen de kracht heb ben de last van de landelijke op dracht mede te torsen. Prof. dr. Troostwijk, tevens lid van de Eerste Kamer voor de p. v. d. a., levert in zijn pre-advies een pleidooi voor mammoet-gemeen ten. „Daar, waar de verstrenge ling van belangen van de stad en randgemeenten of van de streek zo ver is voortgeschreden, dat het gebied sociaal-econo misch als een geheel moet wor den beschouwd, lijkt mij één grote gemeente noodzakelijk voor een doeltreffend, gecoördineerd en krachtig bestuur". Hij wijst erop, dat een dergelijke gemeen te te eerder acceptabel is, nu een inhoudsvolle binnengemeente lijke decentralisatie mogelijk is gemaakt. Prof. dr. Troostwijk noemt het onmenselijk, als in een dergelijke grote gemeente slechts één bur gemeester zou worden benoemd. „Dat acht ik trouwens voor onze huidige grootste gemeenten al een hachelijke zaak", zo stelt hij. In een tweede pre-advies gaat prof. dr. G. A. Wissink (Nij megen) nader in op de plaats en de taak van de Nederlandse ge meente in de regionale ontwik keling. Naar zijn opvatting ver dient het aanbeveling de huidige gemeenten, behoudens noodzake lijke grenswijzigingen of samen voegingen, te handhaven, zij het onder beperking van hun taken. „Speciaal de kleine gemeenten kunnen binnen het kader van hun (beperkte) bevoegdheden bijdragen tot het bewaren en misschien versterken van diver siteit en „couleur locale". Prof. dr. Wissink komt in zijn pre advies tot de conclusie, dat de huidige gemeenten niet moeten worden opgedeeld in kunstma tige kleinere eenheden, maar in het algemeen gesproken wil hij ze behouden als kleinere een heden binnen het stadsgewest. De „Gemini-9" gaat een dag later de lucht in De lancering van de „Gemini- 9" met de ruimtevaarders Cer- nan en Stafford, die dinsdag zou plaatsvinden, is voor minstens 1 dag uitgesteld om meer tijd be schikbaar te hebben voor het voorbereiden van de vlucht van de doelraket van het type Atlas; Deze raket moet straks het doel zijn voor enkele enteroefeningen- in de ruimte. Aanvankelijk zou de „Gemini- 9" op 17 mei zijn gelanceerd, doch toen ging de proef niet door daar de toen gebruikte doel raket van het type Agena niet in een baan om de aarde kwam. De oliemaatschappij Avia-Neder- land C.V. in Soestdijk heeft vorige week een gedifferentieerde prijs verlaging voor benzine ingevoerd. De prijsverlaging beloopt twee tot vier cent per liter. De reden hier voor was: de wederverkopers te beschermen tegen de concurrentie die de witte-pomphouders veroor zaakten. De afnemers van benzine bij de Aviapompen moeten wel het normale tarief betalen, maar krij gen hierop korting in de vorm van spaarzegels. Dit deelde de directeur van Avia- Nederland, de heer A. H. Hoegen Dijkhof, vrijdag mee. Naarmate de Aviapomphouders meer last van witte-pomphouders ondervonden werd de korting hoger tot een maximum van vier cent per liter. Op de Aviapompen was deze prijs verlaging kenbaar gemaakt door spaarvarkens. Voor de drie kortin gen 2 cent, 3 cent of 4 cent per Dode bij autobotsing Op rijksweg 32 ter hoogte van de Friese plaats Grouw is een personenauto tegen een vracht auto gereden, die stilstond voor de prinss Magrietbrug met -als gevolg, dat één der inzittenden van de personenauto, de 66-jari- ge S. P. uit Tijnje om het leven is gekomen. De vrachtauto schoof namelijk gedeeltelijk onder de laadbak van de vrachtwagen. De bestuur der van de personenauto, de 34- jarige T. K. uit Swettewei, werd licht gewond. Een tweede inzit tende. de 77-jarige L. de H. uit St. Nicolaasga, moest met zware verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. liter werden dergelijke beestjes gebruikt in verschillende kleuren: rood, geel of groen. De korting werd de automobilisten in vijf centszegeltjes ter hand gesteld. Naar de heer Hoegen Dijkhof meedeelde, hadden de grote olie maatschappijen hem herhaaldelijk gedreigd dwars te zullen zitten als hij stappen ondernam om iets te doen voor de wederverkopers van Aviabenzine die relatief ongunstig gelegen verkooppunten exploiteren. Door de zegeltjesactie behoudt de verkoper van Aviabenzine zijn winstmarge. Naar de mening van de heer Hoegen Dijkhof is meer dan een jaar geleden Esso-Nederland uit Amerika gemachtigd om eventueel harde maatregelen toe te passen. De bron van zijn informatie kon hij niet noemen. Wel wees hij erop, dat men bij de Esso maanden moet hebben gestudeerd op eventuele invoering van de prijsverlaging, terwijl ook het grote aantal ver schillen in benzineprijzen en het afstellen van de telwerken op de benzinepompen geruime tijd heeft gevergd. De Esso heeft in ons land onge veer 2000 benzinepompen. Alleen de Shell heeft er meer, n.l. 3000. Daarna volgen Caltex met 1600, B.P. met ongeveer 1000 pompen, P.A.M. met 550, Avia met 400 en Mobiloil met 300 pompen. De British Petroleum Company in ons land gaat zich ook in de benzineoorlog mengen. Naar B.P. Enkele Amsterdamse juweliers zijn donderdag tot een bedrag van enige duizenden guldens op gelicht door een tot nu toe on bekende man. Deze blijkt een groot aantal kostbare ringen en horloges te hebben betaald met valse travellerchèques die zo luidde zijn verhaaltje afkom stig zijn van „The Philadelphia National Bank". De valse chè- ques hebben het serienummer E 501597001, E 501597002 enz., waarbij het opvallend is dat som mige nummers dubbel voorko men. Twee chèques waren n.l. als 008 genummerd. Een tweede kenmerk waaraan men de valsheid kan afleiden is dat links onderaan het Engelse woord „cashing" verkeerd is ge drukt: er staat n.l. „cashign". Te oordelen naar het uiterlijk van de man en naar het Argentijnse paspoort dat hij aan de juwe liers heeft getoond is hij waar schijnlijk een Zuid-Amerikaan. De afdeling zwendel en oplich ting van de Amsterdamse recher che heeft de zaak in onderzoek. Tot nu toe zijn er bij haar drie meldingen binnengekomen. 66. Meng knikte en verdween en Aram, die af en toe naar bui ten keek, bemerkte, dat het hoe langer hoe drukker werd in de nauwe steeg. Voortdurend meer voetgangers baanden zich een weg door het straatje en dikwijls zag men dezelfde gezichten. Luid roepend dreven enkele kooplie den hun ezeltjes voor zich uit en er was een beweging zoals het steegje slechts zelden gezien had. „Denk er aan", fluisterde Aram de jonge keizer toe, „dat ge on middellijk het porseleinen mas ker voordoet! Slechts wanneer ge voorlopig onbekend blijft, kunt ge er achter komen, wie er tot de hofkliek van Wang en uw oom behoren!" Lu Nan knikte en vroeg: „Ge komt toch spoedig, nietwaar? Ik zal het prettig vinden, tenminste één man bij mij te hebben op wie ik kan vertrouwen. Ik..." Hij kwam niet verder, want op dat ogenblik .stormde de bood schapper binnen en schreeuwde: „De keizer! De keizer!" Allen dromden naar de deur. Reeds was aan het ere einde van de steeg de hoge gestalte van de valse keizer zichtbaar. Fier te paard gezeten, stak hij hoog bo ven de menigte uit. Enkele sol daten van zijn lijfwacht omring den hem en duwden de toeschou wers, die zwijgend toekeken, op zij. Bijna was het paard van de keizer het huisje van Meng, de boodschapper, genaderd,,toen er plotseling luid sissend een pak vuurwerk over de stenen rolde. Het vonkte en sputterde wat en opeens klonken er luide knallen. Vuurpijlen schoten knetterend de lucht in. Het paard van de keizer steigerde hoog op. Toeschouwers gilden en renden heen en weer en de soldaten van de lijfwacht zagen hun keizerlijke gebieden wankelen en vervolgens opzij uit het zadel storten. meedeelde bereidt men maatrege len voor om de concurrentie hei hoofd te bieden. Hoe dat zal ge beuren is nog in studie. Gulf Oil (Nederland) N.V. maak te vrijdagmiddag bekend, dat ook haar benzineverkoopprijzen in het gehele land worden aangepast, ten einde de concurrentiepositie van haar dealers te handhaven. Naar aanleiding van het besluit van een aantal grote oliemaat schappijen, de benzineprijzen te verslagen, heeft de Steenkolenhan delsvereniging N.V. meegedeeld, dat de prijzen van de P.A.M.-ben zine zullen worden aangepast aan de omstandigheden in de verschil lende gebieden. Fina Nederland N.V. heeft be kend gemaakt, dat besloten is tot verlaging van de benzineprijzen. De verlaging zal zo spoedig moge lijk worden ingevoerd en analoog zijn aan die, welke Esso-Nederiand N.V. heeft ingevoerd. Mobiloil N.V. zal in navolging van andere oliemaatschappijen de prijzen voor benzine verlagen. De prijsverlaging gaat vandaag in. De Caltex Petroleummaatschap- pij Nederland N.V. deelt mee, dat zij, nadat twee andere maatschap pijen dit eveneens hebben gedaan, besloten heeft ter bescherming van haar wederverkopers de prijzen van gewone benzine en extra ben zine aan te passen aan de prijs verhoudingen die in de verschillen de marktgebieden in Nederland heersen. De prijsverlagingen zullen variëren van een circa vier cent per liter. De prijsverlaging voor Caltex - benzine is vrijdag nog van kracht geworden. Dat het tijdstip voor in voering van de verlaagde prijs niet overal hetzelfde is, vindt zijn oor zaak in het feit, dat de meters moeten worden afgesteld op de nieuwe prijzen. De Orion Aardolieproductenon derneming N.V. met 420 verkoor- punten heeft met ingang van vrij dag ook de prijs van benzine ver laagd, zo heeft deze maatschappij ons medegedeeld. De N.V. Autosupermarkt Auto- rama op het Kanaleneiland in Utrecht, een van de eerste witte pomp-houders, verkoopt sinds vrij dagmiddag twee uur superbenzinc voor 48,4 en gewone benzine voor 45,1 cent per liter aan de automo bilisten. De directie heeft de prijs met 3,1 cent verlaagd om het verschil van,.vijf cent tussen de merkloze witte benzine en de vrijdag goed koper geworden benzine van de grote oliemaatschappijen te hand haven. Naar verluidt zullen vele witte pomp-houders in den lande dit voorbeeld volgen en hun prijzen evenveel verlagen als de grote oliemaatschappijen in hun gebied hebben gedaan.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3