Het Pinksterweekeinde is begonnen MUL Vele doden by ongeregeld heden in Da Nang Soekarno's „confrontatie" moet verdwijnen Britse zeelieden hebben I.T.F. nog niet gevraagd om solidariteitsacties RADIO DE KÖSK PRIMS BERNHARD NAAR AMERIKA HET BEZOEK VAN PRINSES BEATRIX EN PRINS CLAUS AAN DE WEST HET WEER Vreemd voorspel in Koeala Loempoer Mededeling de Gasverwarming Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Amerikaanse burgers uit Hué A.R en C.H.U. Het pinksterweekeinde is be ginnen. Over de te verwachten drukte valt nog weinig te zeggen. Veel zal afhangen van het weer. Naar A.N.P. van de rijkspolitie vernam deed zich reeds vrijdag avond op rijksweg 12 van Den gedeelte BodegravenUtrecht filevorming voor, vooral op het gedeelte BodegravenUtrecht. Automobilisten konden elkaar bij Bodegraven als gevolg van wegreparaties aldaar niet pas seren. Het langzaamst ging het verkeer tussen de Gouwe brug en Bodegraven en af en toe deden er zich stagnaties voor. Sommige automobilisten ge bruikten daar de vluchtstrook om sneller uit de voeten te ko men, maar dit optreden werd door de politie niet erg op prijs gesteld, daar men de vluchtstrook vrij wil houden voor eventuele hulpakties. Gistermiddag is de brug over de Gouwe enige ma len voor het scheepvaartverkeer opengeweest. Het gevolg was, dat wanneer het autoverkeer weer kon doorrijden dit gepaard ging met racepartijtjes met weer als gevolg aanrijdingen. De verkeersmoeilijkheden op rijksweg 12 deden zich evenwel niet voor bij het verkeersplein Ouderijn. Wel was er daar spra ke van filevorming, maar niet in die mate, dat zij als abnormaal zou kunnen worden gekwalifi ceerd. BIJ DE GRENSPOSTEN Wat het verkeer aan de gren zen betreft: bij de grenspost Bergh autoweg was het vrijdag avond behoorlijk druk met bin nenkomende Duitse toeristen. Deze grenspost „verwerkt" het verkeer van en naar het Roerge bied. „Er was niet zo gek veel uitgaand verkeer daar", aldus de rijkspolitie. Ook kwamen met de regel maat van de klok vakantiegan gers Zeeland binnen. De politiekorpsen van Bloe- mendaal, Haarlem, Haarlemmer meer, Heemstede en Zandvoort hebben een gemeenschappelijke verkeersregeling ontworpen in verband met de nationale sport wagenraces op Zandvoort en de eventuele normale trek naar zee bij Zandvoort. GROTE DRUKTE BIJ DE N. S. De Nederlandse spoorwegen hebben een drukke dag achter de rug. De districten Hengelo en Breda meldden iets meer drukte dan op andere vrijdagen, maar in de overige districten van ons land was het vanaf vrijdagmid dag drie uur zeer druk. Het aantal reizigers van de ge hele vrijdag wordt door de spoorwegen geschat op 700.000 (op andere vrijdagen 575.000). Zoals voor deze dagen gebruike lijk is hebben de spoorwegen extra materieel ingelegd. Op vallend noemden de spoorwegen het feit, dat het grensverkeer niet drukker was dan op andere vrijdagen. In verband met het Pink sterfeest zal ons eerst volgend nummer dins dagavond verschijnen. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen (Adv.)' ™utfc«in2biS abowifimant: TERNEUZEN Directeör-Hoofdredaetear! I. raa Be Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 28 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6699 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrise Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De internationale transportar beiders federatie, die 330 organisa ties uit 83 landen omvat, zal in de aangesloten landen geen solidari teitsacties gaan voeren voor de stakende Britse zeelieden, tenzij de nationale Britse zeeliedenvakbond daar om vraagt. Tot nu toe is dat nog niet gebeurd. De I.T.F. heeft van de Engelse zeelieden evenmin een verzoek om financiële steun ontvangen. Van de stakingskas van de zeeliedenbond schijnt de bodem voorlopig nog niet te zien te zijn. Een en ander is gistermiddag meegedeeld op een persconferentie na afloop van en driedaagse verga dering van het algemeen bestuur van de I.T.F. in Utrecht. De alge- Noordelijke wind Boven het vasteland van Euro pa bevindt zich een brede zone met een vrij krachtige noordelij ke wind, die in stand wordt ge houden door een depressie boven west-Rusland en een hogedruk- gebied bij Schotland. Dit hoge- drukgebied verplaatst zich slechts langzaam naar het oos ten. zodat bij ons de noordelijke winden blijven voortduren, maar geleidelijker wat minder krachtig worden. In de aangevoerde lucht komen nu en dan wolkenvelden voor, maar de regenkansen blij ven klein. Tijdens zonnige perio den kunnen de middagtempera- turen tot iets hogere waarden oplopen dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den en dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. meen secretaris van de I.T.F., de heer H. Imhof, zei dat de federatie volledig achter de staking staat. De N.U.S. (national union of sea men) is een van de oplichters van de federatie. De heer Harry Nicholas, alge meen secretaris van de Britse transportvakbond (waarvan onder meer 60.000 havenarbeiders lid zijn) sprak gistermiddag de ver wachting uit, dat de staking in ieder geval zal voortduren. De transportbond steunt de zee liedenbond in zoverre, dat men weigert „zwarte schepen" (schepen met een niet-stakende Britse be manning) te laden, te lossen of zeewaardig te maken, evenmin als buitenlandse schepen die elders de lading van een opgelegd Brits schip hebben overgenomen. De bij de I.T.F. aangesloten bonden heb ben toegezegd, dat hun leden in geen geval Britse schepen zullen bemannen. ZATERDAG 28 MEI 1966 v.m. n.m. Cadzand 07.51 08.34 Breskens 08.16 08.59 Terneuzen 08.52 09.35 Hansweert 09.26 10.09 Walsoorden 09.35 10.18 ZONDAG 29 MEI 1966 v.m. n.m. Cadzand 09.14 09.50 Breskens 09.39 10.15 Terneuzen 10.15 10.51 Hansweert 10.49 11.25 Walsoorden 10.58 11.34 MAANDAG 30 MEI 1966 v.m. n.m. Cadzand 10.30 10.54 Breskens 10.55 11.19 Terneuzen 11.31 11.55 Hansweert 12.05 12.29 Walsoorden 12.14 12.38 DINSDAG 31 MEI 1966 v.m. n.m. Cadzand 11.29 12.29 Breskens 11.54 11.64 Terneuzen 00.30 00.30 Hansweert 01.04 01.04 Walsoorden 01.13 01.13 DE PRESIDENT IS VERMOEID Washington: President Johnson is vermoeidDe eerste bur ger van de Verenigde Staten heeft zorgen, protestsongs ten spijt. Een verborgen camera heeft hem gesnapt aan zijn bureau in het Witte Huis. maan op onder op onder 1,30 20.45 zon 28^ 04.3<f 20.45* 13.1S 02.27 29 04.29 20.46 14.43 02.42 30 04.28 20.47 16.06 02.£V 31 04.27 20.49 17.30 03.11/ TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het Zuidvietnamese persbu reau heeft vrijdag meegedeeld dat tijdens de ongeregldheden in Da Nang veertig personen zijn gedood en ongeveer 200 gewond. Door radio-Hoeë verspreide cijfers, volgens welke er 400 doden en 800 gewonden zijn, worden „volledig ongegrond" ge noemd. Volgens het Zuidvietnamese persbureau waren 1650 wapens in beslag genomen en hadden 354 burgers en 1620 militairen zich weer achter de regering ge schaard. De vietcong heeft donderdag in de Mekong een stelling_ van de Zuidvietnamese regerings troepen onder de voet gelopen. De verliezen onder de 600 ver dedigers worden matig tot zwaar genoemd. Na een gevecht van twee uur werden de Zuidvietnamese troe pen door de aanvallers, ongeveer twee bataljons, gedwongen terug te trekken. Aan de zijde van de vietcong vielen 20 doden. Amerikaanse burgers in Hué. in het noorden van Zuid-Vietnam, zijn vrijdag geëvacueerd nadat het Amerikaanse consulaat had mee gedeeld hun veiligheid niet langer te kunnen garanderen. Per vliegtuig zijn 45 burgers uit het boeddhistische oppositiecen trum tegen de regering in Saigon naar de Zuidvietnamese hoofdstad vertrokken. Honderdzestien boeddhistische monniken en nonnen begonnen voor het Amerikaanse consulaat in Hué een hongerstaking van 48 uur. Zij eisen dat de Amerikaanse re gering niet langer het militaire be wind van premier Ky steunt. Alle Amerikaanse burgers die niet volstrekt onmisbaar zijn in de Vietnamese stad Hué zijn gister middag per vliegtuig naar Saigon geëvacueerd. Eveneens zijn ver trokken een Duitse leraar en enige Canadese missionarissen. Een stuk of tien Fransen blijven. Het Amerikaanse consulaat is ontruimd. De inventaris is overge bracht naar een versterkt kamp. waar ook de. Amerikaanse militaire adviseurs verblijven, 300 man sterk. Aan dezen is verzocht elk contact met de bevolking te mij den. De spanning tussen bevolking en Amerikanen in Hué stijgt. Het zgn. verzetscomité heeft de bevolking opgeroepen geen hulp aan de Ame rikanen te verlenen. De elektrische centrale van Hué heeft nog voor tien dagen olie. De Franse directie heeft besloten over dag geen stroom te leveren. De Amerikanen zijn niet bereid tank vliegtuigen ter beschikking te stel len. Prins Berfthard zal maandag a.s. (tweede Pinksterdag) per lijnvliegtuig van de K.L.M. naar de Ver. Staten vertrekken. De Prins zal in New York op woensdag 1 juni ere-gastheer zijn bij een gala-ontvangst aan boord van de „Rotterdam" van de hal, die wordt gehouden ten bate van de kankerbestrijding. De organisatie berust bij de Vijf Franse jachtvliegtuigen verongelukt boven Spanje Vijf Franse jachtvliegtuigen zijn vrijdag boven zuid-Spanje met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De vijf piloten wisten zich met Juin schietstoe len in veilheid te brengen. De jagers waren op weg van Bordeaux naar San Pablo bij Se- villa. Waarschijnlijk waren de toestellen uit de juiste koers ge raakt. Toen bleek dat de brand stof opraakte, zwenkten de ma chines boven de provincies Huel- va en Sevilla. Door de botsing kwamen alle vijf vliegtuigen terecht in de omgeving van Huel- va, dat aan de atlantische kust nabij de Portugese grens ligt. „American Cancer Society", die eenmaal in de twee jaar een der gelijke gala-ontvangst organi seert. Bij deze gelegenheid wordt de prins de door de American Cancer Society beschikbaar ge stelde ereprijs aangeboden voor het uitmuntende werk van Neder land in de strijd tegen kanker. Voorts zal prins Bernhard in New York onder meer een be zoek brengen aan de nieuwe Nederlandse afdeling van het „Museum of New York", als mede aan de „Holland Society of New York". Op het programma staat ver der nog een ontmoeting met burgemeester Lindsay van New York. De prins zal in Washing ton een kort bezoek brengen aan de Nederlandse gezamenlijke stafmissie, verbonden aan de Nederlandse ambassade aldaar. De Indonesische missie, die naar Koeala Loempoer is gevlo gen om de goede wil te tonen van de regering in Djakarta in verband met de kant op regeling van het geschil tussen Indonesië en Maleisië, is vrijdagavond naar huis teruggekeerd. Merkwaardig is dat pers en radio in Indonesië geen melding hebben gemaakt van het conflict. De stap wordt gezien als een stoutmoedige en handige zet van de nieuwe regering in Djakarta in het schaakspel wei president Soekarno, die niet erg gebrand schijnt op een regeling. De missie gaf de leiders van Maleisië te kennen dat de Indo nesische regering een einde wil maken aan de „confrontatie". Ze vloog van Koeala Loempoer naar Alor Star in Noord-Malakka, waar ze een onderhoud had met premier Abdoel Kachman van Maleisië. Het was het eerste of- financieel contact tussen verte genwoordigers van beide landen sinds het begin van het conflict, nu drie jaar geleden. Toen de Indonesiërs in Koeala Loempoer gearriveerd waren, stapte één van hen uit het vlieg tuig en rende naar de vertegen woordiger van liet Maleisische ministerie van buitenlandse za ken. Hij omhelsde hem.. Tranen liepen over de wangen van beide mannen. De Maleisische minister van buitenlandse zaken, Abdoel Ra- zak, zei vrijdagavond op een persconferentie in Koeala Loem poer, dat het bezoek van de mis sie de oprechtheid van het stre ven naar vrede van de regering in Djakarta demonstreert. Pre mier Rachman sprak in dit ver band over een overwinning van de goede machten op de kwade. De Indonesische regering, zo wordt uit Djakarta gemeld, zou vastbesloten te zijn het conflict te regelen. Minister van buitenland se zaken Malik zei dat de missie naar Maleisië was stuurd om de weg te bereiden voor het vre desoverleg en misverstand van de kant van de Maleisische auto riteiten te voorkomen. Het vredesoverleg zal maan dag a.s. in Bankok beginnen. Volgens Antara, dat „paleis kringen" in Djakarta citeert, zou president Soekarno wel akkoord zijn gegaan met het vredesover leg, maar toch bepaalde nauw omschreven instructies hiervoor hebben gegeven. Zoals reeds eerder bekend werd gemaakt zullen h.k.h. prinses Bea trix en z.k.h. prins Claus binnen kort op uitnodiging van de rege ring van de Ned. Antillen een officieel bezoek aan de Ned. Antil len brengen. Het prinselijk paar dat eerst een bezoek aan Suriname zal brengen, komt op zaterdag 16 juli aan op de Antillen en zal hier verblijven tot vrijdag 29 juli 1966. Aldus de r.v.d. van de Ned. Antil len. STUDENTENDEMONSTRATIE IN DJAKARTA Djakarta:' Studenten van ds Kami (studenten eenheidsaktie) hebben dinsdag j.l. gedemon streerd voor het kantoor van luitenant-generaal Soeharto. Zij eisten dat de M.P.R.S. (volks congres)' op 1 juni zitting houdt en dat luitenant-generaal Soe harto veranderingen in het ka binet aanbrengt. De Kami-stu- denten werden versterkt door de Kappi. (eenheidsaktie van mid delbare scholieren). De militaire delegatie had een goodwill-boodschap van generaal Soeharto overhandigd. De delegatie, die onder leiding staat van schout-bij-nacht Sjaat, is later voor een ontmoeting met premier Rachman naar Alor Star in noord-Malakka gevlogen. In een Maleisische regerings verklaring na besprekingen tussen minister Razak en schout-bij-nacht Sjaaf wordt gezegd dat Indonesië de vriendschap op duurzame grondslag wil herstellen. Indonesië wenst een snelle oplossing van de militaire confrontatie. De Maleisische regering hoopt dat het bezoek van de Indonesische missie zal worden gevolgd door veel meer van dergelijke bezoeken. In Alor Star zei premier Rach man op een persconferentie nadat hij de delegatie had ontmoet, dat het bezoek een teken was van de overwinning van het goede op het kwade. De anti-revolutionaire minis ter prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft zich tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Soest uitge sproken voor een samengaan van de anti-revolutionaire partij met de christelijke historische unie, al achtte hij de tijd daar nog niet helemaal rijp voor. De tweede spreker van deze avond, de theoloog prof. dr. G. C. van Niftrik, was een soortgelijke mening toegedaan, al moet zijns inziens wel rekening worden ge houden met de verschillende mentaliteit van beide partijen. De A.R. is naar zijn oordeel meer progressief en links, de C.H.U. feodaler. Prof. Van Niftrik vond het wel tijd worden, dat de C.H. U. het merkteken van de 19de eeuw eens kwijt raakt. Prof. Diepenhorst verwierp het, wat hij noemde, gedoopt liberalisme van de christen democratische unie. De C.D.U. is zijns inziens te materialistisch en te zeer economisch gericht. Evenals de anti-revolutionaire fraktieleider in de Tweede Ka- mer, de heer B. Roolvink, heeft minister Diepenhorst zich ook het lot van de provo's aangetrok ken. De minister was van oor deel, dat het van eenzijdigheid getuigt om op de provo's in het algemeen te smalen. „De provo's die nu eenmaal een geestelijk thuis missen, zijn in bepaald op zicht de onbetaalde rekening van onze samenleving. We mogen hen niet in de koude laten staan", aldus prof. Diepenhorst De Maleisische minister van buitenlandse zaken zei na een ge sprek met de Indonesische militai ren dat de betrekkingen met minis ter van buitenlandse zaken Malik van Indonesië maandag in Bang kok zullen beginnen. Malik zou zondag naar Bangkok reizen. i k

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1