Het loon- en prijsbeleid in de Tweede Kamer Kosygin bracht geen zak geld mee naar Egypte Ko wil }e era stak kaas uit het vuistje ■IMI.'ltH'IH: Biesheuvel contra Faure De ministers aan het woord SAAT CHINA ZICH BEMOEIEN MET ARABISCHE WERELD? Vrijdag 27 mei 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Bedenkelijk voor Nasser Waarschuwing Verschuiving Den Haag: „Het zal wel een let tertje worden vanavond" schijnt de minister van sociale zaken, dr. Veldkamp, te zeggen tegen minister-president mr. Cals tij dens het loon- en prijsdebat in de Tweede Kamer. Geheel rechts de minister van financiën, dr. ir. A. Vondeling, en geheel links de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl. Bij de voortzetting van het debat over het loon- en prijsbe leid was allereerst het woord aan minister Veldkamp (sociale za ken). De minister noemde het niet verwonderlijk, dat de getrof fen maatregelen niet met en thousiasme zijn ontvangen. Het zijn en blijven onplezierige maat regelen. Het grijpen naar de nu geno men maatx .grien betekent niet het mislukken van het tot nu toe gevoerde loonbeleid, aldus mi nister Veldkamp. Het is alleen een uitvloeisel van het gecon fronteerd worden met de feite lijke situatie. LONEN GEEN SLUITPOST De minister wees erop, dat er geen sprake van is dat het cri terium van de produktiviteit als alleenzaligmakend wordt be- scjiouwd bij het bepalen van de nörm voor loonstijging. Wel past behoedzaamheid om overschrij ding van de aanvaardbaar ge achte norm te voorkomen. Van discriminatie als gevolg van de huidige loonmaatregel is nauwe lijks sprake, zo zei hij. Boven dien is juist voor de minimum inkomens een regeling getroffen die algemeen redelijk werd ge acht. Hij vond het dan ook on juist te stellen dat de lonen een sluitpost vormen in het beleid van de regering. Indien nodig zal spr. niet aar zelen de bevoegdheid tot het goedkeuren van c.a.o.'s weer in handen van het college van rijks bemiddelaars te leggen. De ter mijn van de 15de juli waarbin nen geen contracten zullen wor den goedgekeurd, achtte hij de kortst mogelijke. Bij het inlopen van achter standen zal de helft die pas na 1 januari 1967 mag worden ge financierd, op ieder tijdstip na die datum worden uitbetaald. NATIONALE PRODUKTIE Minister Den Uyl (econ. zaken) zag evenals enkele maanden ge leden geen aanwijzingen voor een conjuncturele teruggang. Er is integendeel een te grote vraag, zo zei hij, zodat aan een beheer sen van de spanningen niet kan worden voorbijgegaan. Het regeringsbeleid is gericht op een vergroting van de natio nale produktië die in het belang is zowel van de consument als van de overheid die de collectie ve voorzieningen wil uitbreiden. Een tijdelijke teruggang vond spr. niet ernstig, temeer daar de investeringen voor dit jaar nog acht procent hoger worden ge raamd dan in 1965. Een even wichtsherstel in de economie zal van deze teruggang in de inves teringen het gevolg zijn. PRIJSBEHEERSING Er moet alles op alles worden gezet om de prijsstijgingen zo gering mogelijk te houden, waar bij het bedrijfsleven een mati ging in acht heeft te nemen. Het kabinet kan daarbij niet lijdelijk toezien. „Het is ons een volstrekte ernst om te komen tot een stabilisatie en beheersing van de prijzen", zo zei minister Den Uyl. De minister liet zich positief uit over de toereikendheid van de getroffen maatregelen. Indien een verlenging noodzakelijk mocht zjjn, zal nader overleg worden gepleegd met bedrijfs leven en Kamer. De maatrege len zullen met de nodige soepel heid worden, toegepast. De minister deelde de Kamer mede, dat in het kabinet overleg wordt gevoerd over de wettelijke voorzieningen met betrekking tot het onroerend goed. DE KRAAN „LEKTE" NIET Minister Vondeling zei dat de kraan als gevolg van nieuwe ak- tiviteiten vrijwel niet heeft „ge lekt". Er zullen enige automati sche verhogingen plaatsvinden, waarvoor zo spoedig mogelijk aanvullende begrotingen zullen worden ingediend. Voor het on derwijs moet met een stijging van de uitgaven van 375 mil joen worden gerekend. Meer dan de helft daarvan komt voor reke ning van 1963, 1964 en 1965. De betreffende bedragen zijn gro tendeels reeds door gemeenten en onderwijsinstellingen voor geschoten. Verder is een extra-stijging van de kosten te verwachten uit hoofde van de veewet. Het land- bouwegalisatiefonds vertoont een tegenvaller van ƒ60 miljoen en de financiering van de woning wetwoningen zal 100 miljoen duurder uitkomen. Als gevolg van de sterkere loonstijging ten slotte zal het rijk 245 miljoen méér aan salarissen en pensioe-' nen moeten uitbetalen. Tegenover de tegenvallers staan ook enkele meevallers, al dus de r.iinister van financiën. Volgens nieuwe ramingen zullen de belastingen 150 miljoen meer opbrengen. Over een reeks van jaren blijkt gemiddeld ƒ350 miljoen per jaar minder te wor den uitgegeven dan begroot, hetgeen pas bij het afsluiten der rekeningen blijkt. DE „SCHANDAALBELASTING" Bij de investeringstop zullen alleen in onvermijdelijke geval len of in zaken van uitzonderlijk gewicht zoals ziekenhuisbouw uitzonderingen worden toege staan. Het regeringsprogramma op zichzelf vindt gewoon door gang, zij het in iets trager tempo. De bouw van woningwetwonin gen is veilig gesteld. Het bouw programma dat iets zal worden ingekrompen, legt een zware last op onze economie, aldus de be windsman. Men mag echter aan nemen dat van het grote aantal woningen dat thans in aanbouw is, de financiering is verzekerd. Of er iets kan worden gedaan aan de z.g. „schandaalbelasting" op bijzondere beloningen, zal nog worden bestudeerd. Dit vergt echter enige tijd, zo deelde hij mede. REPLIEKEN Bij de replieken stelde oud minister Toxopeus (v.v.d.) een ernstige beschuldiging aan het adres van het huidige kabinet dat z.i. geheel verantwoordelijk is voor het tot dusver gevoerde be leid en voor de huidige finan- cieel-economische situatie. Hij diende een motie van orde in, waarin als het oordeel van de Kamer wordt uitgesproken dat de met betrekking tot de lonen en prijzen genomen maatregelen onbillijk resp. onjuist zijn. In deze motie werd gesteld dat de aangekondigde maatregelen het bewijs vormen van het feit dat het door het kabinet aange kondigde regeringsbeleid on evenwichtig was en een te snelle en omvangrijke stijging van de rijksuitgaven inhield. ALLE MOTIES VERWORPEN In een motie van de heer Kik kert (c.h.u.) wordt uitgesproken dat uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid een gelijke be handeling moet plaatsvinden van enerzijds reeds goedgekeurde c.a.o.'s en van anderzijds bereids ingediende en nog in te dienen c.a.o.'s De regering wordt uitgenodigd bij haar beleid daarmee rekening te houden. In een motie van de heer Van der Mei (c.h.u.) werd gesteld dat van de recente prijsstijgingen slechts een gering gedeelte kan worden toegeschreven aan het niet in acht nemen van de prijs- gedragsregel voor het bedrijfs leven. Gesteld wordt dat de nu genomen maatregelen daarmee niet in evenredige verhouding staan en in de motie wordt de regering uitgenodigd de genomen prijsmaatregelen na overleg met het bedrijfsleven in nadere over weging te nemen. In de motie-Lankhorst (p.s.p.) werd gesteld dat de maatregelen in het bijzonder zullen drukken op de loontrekkenden en werd de regering verzocht dit karak ter aan die maatregelen te ont nemen. Na de replieken werd nog het woord gevoerd door de ministers Veldkamp, Den Uyl en Vonde ling. De motie-Toxopeus werd ver worpen met 35 tegen 95 stem men. Bij de hoofdelijke stemming verklaarden zich voor aanvaar ding van deze motie de frakties van de v.v.d., van de c.h.u., de s.g.p., g.p.v. en de boerenpartij. Dezelfde frakties en ook die van de c.p.n. en van de p.s.p. spraken zich ook uit voor aanvaarding van de motie-Kikkert. Deze motie werd verworpen met 42 tegen 88 stemmen. De motie van de heer Van der Mei werd eveneens verworpen. Voor aanvaarding stemden de frakties van de c.h.u., v.v.d., g.p.v., s.g.p. en de boerenpartij. Verworpen werd eveneens de motie-Lankhorst, waarvoor zich alleen uitspraken de frakties van de p.s.p. en van de c.p.n. De nota over de loon- en prijs politiek 1966 werd daarna door de Kamer voor kennisgeving aangenomen. De ministers had den tal van gelukwensen in ont vangst te nemen. (Adv.) Egypte maakte grote ophef toen Sowjet-premier Kosygin op bezoek kwam, alsof het een herhaling zou ziin van Chroesjtsjows visite inder tijd waarbij Nasser enorme kredie ten kreeg om zijn Aswandam te bouwen en andere projecten uit te voeren. Het resultaat was anders. Kosygin bracht niet alleen geen nieuwe zak met geld mee, hij be loofde zelfs niet dat de afbetaling van hun zeven miljard gulden schuld de Egyptenaren vergemak kelijkt zou worden. Vriendschap is naar Moskou's begrip kennelijk iets heel moois, maar er zijn grenzen, zeker financiële. Niettemin deed de Rus wel enige mooie uitspraken, waarin hij aan drong op meer eenheid onder de vooruitstrevende Arabische naties om de „versterking van het impe rialistische front" te compenseren. Dat was niet meer dan applaus van Kosygin voor een ontwikkeling die al gaande is: Syrië zoekt meer toe nadering tot Cairo. Voor Nasser is het alleen bedenkelijk dat zijn aan hang in Syrië dit wel eens meer kon doen om thuis sterker te staan in 'n om staatsgrepen befaamd iand dan omdat de nieuwe machtheb bers in Syrië hem de leiding zo van harte gunnen. Het voornaamste doei van Ko sygin lijkt wel geweest te zijn de heer Nasser te waarschuwen geen grote ellende te veroorzaken in de Arabische wereld. Zijn voornaam ste tegenstander in eigen kring is nu koning Feisal van Saoedie- Arabië, een bekwamer staatshoofd dan Indertijd Saoed was. Nu de strijd in Jemen niet tot een eind schijnt te kunnen komen, 'heeft Nasser al enige dreigende taal geuit. Maar juist dat hangen en wurgen van zijn troepen in Jemen zou hem moeten leren dat hij er beter niet aan kan beginnen met Saoedie-Arabië in de clinch te gaan. Bovendien kon Kosygin Nas ser manen dat hij ook niet te veel oren moest hebben naar de vooral Syrische eisen dat nu eindelijk Israël eens moest worden vernie tigd. Juist op dit moment werd be kend dat de V.S. Skyhawk-vlieg- tuigen hebben geleverd aan Tel Aviv, de eerste echte aanvalswa pens die Israël ooit in Amerika kon kopen. De V.S. hadden voor die leverantie een merkwaardig argument: ze deden het om te voorkomen dat in de Arabische wereld de balans van krachten al te veel uit het evenwicht zou ko men. Maar het is wellicht toch een goede redenering: hoe meer vooral de Syriërs denken dat hun over wicht groot genoeg is, hoe meer kans er is dat ze daar militair pro fijt van willen maken. Ook ondanks Kosygins waarschuwingen. Er is nog meer op handen in de Arabische wereld. In Zuid-Arabië ontstaat onrust over het Britse be sluit hier ais „protectors" weg te trekken. Londen beeft ook al laten doorschemeren dat het een eind wil maken aan zijn bescherming van de vele kleine oliesjeikdom- men langs de Perzische golf. De vraag is nu of hierdoor de Feisalse machtsgroep of die van Nasser zal worden versterkt. Dan hebben de vroeger in Pales tina wonende Arabieren, die nu in Egypte hun haat tegen de Joodse staat blijven koesteren, bekend ge maakt dat ze van China wapens hebben kunnen kopen. Dat is dus een grote macht er bij die zich bemoeit met de Arabische wereld. Een complex van redenen om te verwachten dat de nabije toekomst hier wel eens minder rustig kon zijn. Al is dat kennelijk niet iets waarnaar Kosygin erg verlangt. (Adv.) FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS De vergadering van de zes landbouwministers van de E.E.G. werd donderdagavond onderbro ken na een scherpe discussie tussen de Franse minister Faure en zijn Nederlandse collega Bies heuvel. Het onderwerp was de onder handelingsinstructie die de Euro pese commissie had -gevraagd voor de Kennedy-ronde in Gene ve, in het bijzonder voor een we reldakkoord betreffende de han del in granfert. De Europese commissie had 'n gemeenschappelijke financiering van de overschotten van granen voorgesteld teneinde de ontwik kelingslanden, die wel behoefte aan granen hebben, maar geen financiële middelen om deze te betalen tegen de gcldenac we reldmarktprijs, teg-moet te ko men. De kosten van het opslaan van gtanen in geval van over schotten, moeten gemeenschap pelijk door import- en exportlan den worden gedragen. In begin sel moeten de geïndustrialiseer de landen echter het produceren van overschotten voorkomen. Minister Faure wilde dit sy steem van gemeenschappelijke financiering pas in werking stel len als de gemeenschap voor honderd procent in zijn eigen behoefte van granen zou kunnen voorzien. De vijf andere E.E.G.- ministers waren van oordeel dat men op deze manier de toegang tot de E.E.G.-markt voor grote exportlanden, zoals de Verenigde Staten en Canada, zou afsluiten. Op deze basis kan nooit een akkoord in de Kennedy-ronde ontstaan. Men zou dus het sy steem ter vermijding van over schotten al in werking moeten stellen zodra de eigen produktië van de E.E G. 85 procent van de bestaande behoefte dekt. Minister Biesheuvel bracht zijn Franse collega onder de aan dacht dat al in het eerste man daat van de E.E.G.-commissie, daterend van 1963, gesproken werd over gezamenjijke verant woordelijkheid voor de vermij ding van overschotten, eventueel zelfs door produktiebeperking. Minister Faure ontkende het bestaan van oveischotten zolang de gemeenschap nog van buiten importeert. De Nederlandse minister ver- Waarde dat indien geen akkoord over het onderhandelingsman daat zou worden bereikt, ook het onlangs gesloten akkoord over de landbouwfinanciering in ge vaar zou komen. Minister Faure noemde dit een bedreiging. „Ik zou het liever een waar schuwing willen noemen", was de reactie van de Nederlandse bewindsman. De raad kwam geen stap ver der omdat de Franse minister van landbouw kennelijk géén en kele bevoegdheid had om conces sies te doen. LUCHTBALLON ALS SATELLIET Dit is een luchtballon die dienst gaat doen als nieuwe satelliet. Hij werd ontwikkeld door de Goodyear Aerospa Corp. en heeft een diameter van tien meter. De satelliet bestaat uit een 'bolvor mig draadwerk, bedekt met een film welke zal oplossen door de ultra-violette straling in de ruim te. Het draadwerk zal dan fun geren als reflektor voor radio golven. AKKOORD TUSSEN BELGIE EN KONGO De financiële onderhandelin gen tussen België en Kongo heb ben donderdagochtend tot een gedeeltelijk akkoord geleid. De beide premiers, generaal Moe- lamba en Paul van den Boey- nants hebben tezamen met hun ministers van buitenlandse za ken en financiën het gesprek tot middernacht voortgezet. Gene raal Moelamba zei na afloop dat er nog twee belangrijke punten in Leopoldstad moeten worden geregeld. De Belgische premier zei tevreden te zijn over het be reikte akkoord. „Wij willen er het bewijs in zien van de ge meenschappelijke wil onze be trekkingen voort te zetten en te verbeteren", aldu? .Van den Boey- nants. De oplossing van de N.A.V.O.-crisis De Verenigde Staten, Enge land en West-Duitsland zijn het eens over de manier waarop men de crisis in de N.A.V.O. moet behandelen, die is ontstaan door De Gaulle's besluit om Frankrijk los te maken van de geïntegreer de militaire structuur van de or ganisatie. Dit is donderdag in 't Britse lagerhuis meegedeeld door premier Wilson. Van Britse zijde is voorts onthuld dat de mi nisters van buitenlandse zaken van de V.S., Frankrijk, Engeland en West-Duitsland waarschijnlijk op 6 juni in Brussel bijeen zul len komen om onder meer van gedachten te wisselen over de crisis in de N.A.V.O. Zoals be kend vergadert de N.A.V.O.-mi nisterraad op 7 juni in Brussel. Export koelhuisboter In de periode augustus 1965 tot april 1966 is in totaal 18.130 ton koelhuisboter uit de voorra den van 't voedselvoorzienings in- en verkoopbureau (VIB) in grote verpakking beschikbaar gesteld voor export naar niet- E.E.G.-landen. In de periode au gustus tot en met november ver kocht het V.I.B. deze boter voor 4,49 per kg. aan de handel ter wijl de handel bij export een res titutie van gemidddeld 2,07 ontving. In de periode december 1965 tot en met maart 1966 ver kocht het V. I. B. de boter voor 4,31 per kg, terwijl de restitutie bij export gemiddeld 2,82 be droeg. De minister van landbouw en visserij, mr Biesheuvel, heeft 'dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Iweede-kamerlid mevrouw Van Ommeren-Averink (CPN), Rijschipper probeerde vrouw uit trein te gooien De politie van de Westduitse stad Rüdesheim heeft op het sta tion van deze plaats de 31-jarige rijnschipper C. de B. uit Rotter dam aangehouden, die ervan wordt verdacht geprobeerd te hebben zijn 27-jarige vrouw Ilse uit de rijdende D-trein van Mün- chen naar Rotterdam te gooien. Volgens de politie had De B., die met zijn vrouw van Heilbronn op weg was naar Rotterdam, de deur van het spoorrijtuig al ge opend om zijn vrouw eruit te werpen. De vrouw die op grond van een gerechtelijke uitspraak haar woonplaats Heilbronn niet mocht verlaten en zich regelmatig bij de politie moest melden, zou spijt hebben gekregen dat zij toch was vertrokken en wilde de reis niet verder voortzetten, waarover zij in de trein ruzie met haar man zou hebben ge kregen. „Loopstoel" voor invaliden Het Amerikaanse ministerie van volksgezondheid heeft op dracht gegeven tot het vervaar digen van een achtpotige „loop- stoel" voor mensen met afgezet te ledematen en verlamde kinde ren, naar het voorbeeld van de „maanloper", welke een Ameri kaanse onderneming oorspron kelijk voor gebruik bij een zach te landing op de maan in het kader van 't „Surveyor"-project heeft ontwikkeld. De poten van de loopstoel worden volgens me dedelingen in het Amerikaanse vaktijdschrift „Missiles and Rockets" twee aan twee bewo gen met aandrijving door mid del van batterij-energie. Men zou er zich mee over bijna alle soor ten terrein kunnen voortbewe gen met een snelheid van onge veer drie kilometer per uur. De besturing geschiedt met een door hand, voet of kin bediende knup pel.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5