Begroting rijkswegenfonds toont aanzienlijk tekort DE vTRIJE ZEEUW NOG GEEN SPRAKE VAN TUNNEL ONDER DE WESTERSCHELDE KAMPEERINFORMATIEDIENST A.N.W.B. WEER VAN START DUITSERS VOELEN ZICH IN NEDERLAND „GETOLEREERD" ESSO NEDERLAND N.V. VERLAAGT BENZINEPRIJZEN MET 3 A 4 CENT PER LITER BEURS0V ERZICHT HET PORSELEINEN MASKER jfc 11 Eis de originele cfitaimr buitenbijt mf pf Wi Pagina 8 Pinksterparade met honderdduizenden deelnemers OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD! De rijbaanbreedte Antwerpen—Breda De Westerschelde Niet overai Concurrentie witte" pompen Een zaak van meljoenen Vrijdag 27 mei 196fi (Adv.) Het op de begroting van het ri.iksweeenfonds voor liet dienst- jaar 1965 uitgetrokken bedrag is geheel aangewend. Er is zelfs een 'tekort van 10 a 15 miljoen. De verwachting dat het medio 1.965 geraamde bedrag van 75 miljoen aan opcenten op de motor rijtuigenbelasting zou oplopen tot 80 miljoen is niet bewaarheid, terwijl voorts meer werk is uitge geven dan de begrotingscijfers toe stonden. De begroting 1967 zal met het tekort worden belast, zo blijkt uit de memorie van antwoord aan de eerste kamer over het rijks- Wegenfonds, ondertekend door minister Suurhoff. Bij de voorlichting omtrent be paalde plaatselijke verbeteringen zal meer de nadruk worden gelegd 'op de samenhang van de werken met de algehele verkeerssituatie in (Adv.) Wie vóór de feestdagen van een opgewekt en fleurig schouwspel wil genieten, kan zijn hart opha len en bovendien een heleboel geld sparen. Vele duizenden In heel Nederland zullen eensgezind 'en tóch op eigen houtje naar de plaats trekken waar het prettig en voordelig toegaat: de markt. Aanleiding daartoe is het feit dat men met zijn geld op de markt zo veel méér kan doen, dat markt- - koopman en straathandelaar rui me keus uit honderden artikelen bieden, dat de kwaliteiten er al tijd gegar andeerd goed zijn en dat in dit grootste en gezelligste koopcentrum het rondkijken al leen al een plezier is. Reden te over om juist nü naar de markt te gaan. Kopen op de markt bete kent dat u met de feestdagen heel wat royaler kunt zjjn, want ons land. De aanleg van rijkswegen moet meer uit een landelijk dan uit een regionaal oogpunt worden bezien. .'.vri Niet voor alle wegen is een rij baanbreedte van 7 m noodzakelijk. Bij de beoordeling welke eisen aan de weg dienen te worden gesteld, speelt de omvang van het verkeer een grote rol. Van de totale lengte verharde wegen van 44.445 km komen slechts ongeveer-3200 km of ruim 7 procent voor op het rijks- wegenplan en ongeveer 10.300 km op provinciale of tertiaire wegen plannen. Ongeveer 70 procent be hoort tot niet-planwegen. Bij het ontwerpen van autosnel wegen wordt de breedte van de hoofdrijbanen bepaald aan de hand van prognoses van de verkeersom vang bij de openstelling en van de verder te verwachten ontwikke ling. In praktisch alle gevallen wordt reeds bij de eerste aanleg met een verdere uitbreiding tot ten minste tweemaal drie rijstroken rekening gehouden. Het streven blijft er op gericht de capaciteit van ons wegennet in belangrijke mate te vergroten. Over de grensoverschrijdende wegen schrijft de bewindsman dat het overleg met de buurlanden zich niet mag beperken tot de keuze van het tracé, maar ook tot overeenstemming zal moeten leiden omtrent de functie van de weg, de te venvachten verkeersintensiteit en het te kiezen dwarsprofiel Ernstige vertraging is ontstaan bij het verkrijgen van overeen stemming betreffende de E-10 tussen Antwerpen en Breda. Na vele besprekingen kon worden overeengekomen dat de E-10 en de E-3 (AntwerpenVenlo) vóór de zomer van 1970 zullen worden aangelegd. Een Belgische bevesti ging is nog niet ontvangen. Het tijdstip waarop een vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde voldoende rentabi liteit zou gaan vertonen om het beschikbaar stellen van zeer hoge bedragen te rechtvaardigen, is nog niet in zicht. Desondanks zullen de reeds door de rijkswaterstaat in overleg met de provincie ter hand genomen studies worden voortge zet. Bij het verdere onderzoek spe len nautische problemen een grote rol, terwijl t.z.t. uiteraard ook overleg met België moet plaatsvin den. Van een voorbereiding van de aanleg van een tunnel onder de Westerschelde ban thans nog geen sprake zijn. Duitse kustvaarder voer op twee dekschuiten in De Duitse kustvaarder „Gisella Flint" is woensdagavond in het Noordzeekanaal in Amsterdam op een uit twee dekschuiten be staande sleep ingevaren. Met het voorschip voer de Duitser op de dekschuit „Evert", die gesleept constante kwaliteit 25 stuks f 1.50 werd door de motordekschuit „Hans", op welker achterschip op zijn beurt de „Evert" invoer. 6étvijfde jaar zal de kampeerinformatiedienst van de A.N.W.B. weer van start gaan. ■Deze dienst zal inlichtingen ver strekken over de bezetting van ongeveer zevenhonderd terrei nen, die een capaciteit hebben voor bijna 300.000 personen. De terreinen kunnen ruim 60.000 tenten en 30.000 caravans her bergen. In 1962 is de K.I.D. tot stand gekomen omdat toen bepaalde gebieden werden overstroomd door kampeerders, waardoor vele terreinen deze concentratie niet meer konden verwerken. Hier door moesten velen worden teleurgesteld, die noodgedwon- GUYANA ONAFHANKELIJK Na 385 jaar koloniaal beduur door Spanje, Nederland, Frank rijk en Engeland is Guyana in de nacht van woensdag op don derdag onafhankeijk geworden. Het land, dat 650.000 inwoners van verscheidene rassen telt en 200.000 vierkante kilometer groot is, wordt het 23ste lid van het gemenebest. In het Elizabeth II-park, dat Oog geen vier maanden geleden door de Engelse koningin werd geopend, werd een plechtigheid gehouden waarbij 80.000 perso nen aanwezig waren. In diepe stilte werd de Britse vlag neer gehaald, waarna onder groot ge juich de vlag van Guyana, rood, wit, groen en zwart, omhoog ging. Ongeveer drieduizend bui tenlanders waaronder vertegen woordigers van meer dan 50 lan den, waren eveneens aanwezig. Gisteren heeft de hertog van Kent uit naam van koningin Elisabeth de Tweede de plech tigheid \%.n de overdracht van de macht in de volksvertegenwoor diging geleid. Haarlem weert verkeer uit binnenstad De plannen van het gemeente bestuur van Haarlem om, het doorgaande verkeer uit de bin nenstad te weren, zijn zover ge vorderd, dat de maatregelen op maandag 20 juni ingaan. Ten behoeve van he verkeer, dat niet in Haarlem moet zijn, zijn bor den geplaatst om buiten 't cen trum om te rijden. De autobus sen van de Noord-Zuidhollandse vervoersmaatschappij, fietsen en bromfietsen kunnen wel recht streeks het centrum bereiken. De reorganisatie van de Grote Markt, waar geen verkeer meer zal worden toegelaten (behalve vrachtauto's, die moeten landen of losen en taxi's) zal pas in november gereed zijn. Dan zal ook de weekmarkt van de ge dempte Oude Gracht en de Botermarkt naar de Grote Markt worden, overgeplaatst. gen hun tenten langs de wegen opsloegen. De A.N.W.B. heeft deze wantoestanden aangegrepen om een dienst op te richten, die de kampeerder bij het zoeken naar een geschikt terrein zo nodig kan begeleiden. VOLGEBOEKT In de afgelopen jaren heeft de K.I.D. in de zomervakanties en vooral tijdens drukke weekein den bewezen in een behoefte te voorzien. Nu staat de kampeerinforma tiedienst van de A.N.W.B. in samenwerking met de A.N.V.V. die vooral inlichtingen verstrekt aan Nederlanders en buitenlan ders, weer paraat om de ver wachte stroom kampeerders op nieuw van dienst te zijn. Hoe wel op het moment pas enige tientallen terreinen, vooral op de Veluwe, midden-Brabant en in mindere mate in de kuststreek zijn volgeboekt, zullen de kam peerterreinen bij een verbetering van het weer snel volraken. Om zeker te zijn van een plaats op een kampeerterrein, blijft het van belang zich tevoren even op de hoogte te stellen van de be zetting van het terrein, waar men naar toe wil. Men kan zich daarvoor niet alleen via het telefoonnummer 070-814381 wen den tot de centrale post van de kampeerinformatiedienst in Den Haag, maar ook kan men terecht bij een aantal plaatselijke V.V.V.- kantoren. De gebeurtenissen rondom het huwelijk van kroonprinses Beatrix zijn o.a. de oorzaak van een terug gang in het Duitse toerisme naar Nederland. Dat is de opinie van het Keulse bureau van de algemene Neder landse vereniging voor vreemde- lignenverkeer. De Duitsers weten langzamerhand de landen die hen als gast gaarne ontvangen en die hen slechts als gast tolereren, dui delijker dan ooit van elkaar te on derscheiden. Uit het rumoer rond het huwelijk te Amsterdam leiden de Duitsers af, dat de barometer stand Nederland-Duitsland in feite nog steeds op slecht weer en ver anderlijk schommelt, een en ander tot toeristisch voordeel van die landen, waar de barometer letter lijk en vooral figuurlijk op mooi weer staat. Deze A.N.V.V.-opmerkingen worden gemaakt in de prognoses met betrekking tot het komende buitenlandse pinksterbezoek. STIJGENDE PRIJZEN Ongunstige weersgesteldheden kort vóór of tijdens Pinksteren buiten - beschouwing gelaten, ver wacht de A.N.V.V. een drukker Duits verkeer dan tijdens een ge woon voorzomerweekend. Vroeger sprak de A.N.V.V. echter zonder voorbehoud van een te verwachten zeer grote toeloop. Sinds Pasen ziet men het minder optimistisch Laatstgenoemde periode heeft na melijk bewezen, dat niet alleen het slechte weer het bezoek uit Duits land ongunstig heeft beïnvloed. Pilotenstaking uitgesteld De staking van Zweedse, Noor se en Deense piloten die op 5 juni was vastgesteld, gaat niet door. De pilotenverenigingen be sloten donderdag de staking uit te stellen en de onderhandelin gen met de S.A.S. te hervatten. Aanzegging tot staking was gedaan nadat een geschil was ontstaan tussen de piloten en de S.A.S. over het salaris en de duur van de arbeidsovereenkomst, waarover de piloten met de di rectie van de luchtvaartmaat schappij in onderhandeling wa ren. Als andere oorzaken van de terug gang signaleert de A.N.V.V. ook de stijgende prijzen en de teruglo pende service in ons land. RECORDBEZOEK UIT BELGIE Verwacht wordt dat een groot aantal Belgen en Zwitsers tijdens de Pinksteren ons land zullen be zoeken. Uit België ziet men zelfs een recordbezoek tegemoet. Britse vervoermaatschappijen deelden mee, dat de stijging in het Engelse bezoek aan ons land naar even redigheid zal zijn als met de Paas dagen het geval was. Zonder twij fel zullen talrijke Fransen van het lange weekeinde gebruik maken om naar Holland te toeren. In ver gelijking met Pasen verwacht men echter minder bezoek wegens het feit dat de attractie van de bloe menvelden thans ontbreekt. ONTVOERDER SCHOOT POLITIEMAN NEER Burlington (Connecticut): Een politieman zakt gewond in el kaar, getroffen door schoten van Albert Bunn, de ontvoerder van de 6-jarige Michael Albee. De rechterfoto toont het jongetje met zijn redder Wilfred Morin. Bunn werd later door de politie doodgeschoten. (Adv.) ^BESCHERMT l^TÉBRUINT tSS SNÉL AUTOBOTSING Op de Urkerweg te Urk zijn woensdagavond omstreeks 23.45 uur twee personenauto's fron taal met elkaar in botsing geko men, waarbij de beide bestuur ders en de verloofde van een hunner gewond raakten. Zij werden naar 't ziekenhuis in Emmeloora gebracht De auto van het verloofde stel werd be stuurd door de 24-jarige J. K. uit Urk. De vrouw van de bestuurder, J. C. L. en een vrouwelijke pas sagier, allen afkomstig uit Em- meloord, werden licht gewond. Beide auto's zijn geheel ver nield. Stiptheidsactie Belgische douane Onder de Belgische douanebe ambten aan de Belgisch-Neder landse grens is het parool uitge geven om van vandaag 27 mei te S uur tot maandag 30 mei te 24 uur een stiptheidsactie te hou den. Reizigers zullen worden on derworpen aan een uitgebreid formeel onderzoek bij het passe ren van de grens. De douanebeambten willen een toeslag van 5 francs per uur tij dens de nachtdiensten afdwin gen (Adv.) Ruit onder Portugese consulaat in Amsterdam ingegooid In de nacht van woensdag op donderdag hebben onbekend ge bleven jongelui een grote ruit ingegooid van een woning op de eerste verdieping van he huis in de Lairessestraat in Amsterdam waar op de tweede etage het Portugese consulaat is gevestigd en tevens de woning van de con sul is. Dit is het vierde object in Amsterdam-Zuid waar de politie extra aandacht aan moet geven. Het Amerikaanse consuaat- generaal aan het Museumplein, dat al diverse malen het doelwit van demonstraties is geweest, wordt bewaakt evenals de wo ning van de consul-generaal aan de Apollolaan, en het consulaat- generaal tevens woning van de Spaanse consul-generaal aan de Oranje Nassaulaan. Met ingang van vandaag (vrij dag 27 mei) zal Esso Nederland N.V. de benzineprijzen voor ver bruikers, zowel voor gewone benzine als voor extra benzine, in vrijwel alle delen van ons land gedifferentieerd verlagen en aanpassen aan gewijzigde marktomstandigheden. Dit heeft de financieel direc teur der N.V., drs. J. A. Baart, gisteren medegedeeld op een in derhaast belegde persconferen tie in het hoofdkantoor der maatschappij te Den Haag. De heer Baart deelde mede dat deze prijsaanpassing in een enkel geval ongeveer vier cent per liter kan uitmaken, verge leken bij de prijzen die nu aan de pompen van deze maat- schapppij worden genoteerd. De prijsaanpassing is geba seerd op: 1. Een herziening en verfij ning van de tot dusver bij deze maatschappij geldende zonering door het invoeren van een systeem van meer gedifferen tieerde' prijzen: 2. een bescherming van de dealer van deze maatschappij om het deze mogelijk te maken PHILIPS ZORGDE VOOR VERRASSINCr Het fonds waarnaar gisteren liet leeuwendeel der belangstel ling uitging, was Philips, 's Och tends was de tendens voor het eiektrofonds reeds opvallend vast en de verrassing was later de stijging tot 108,80. Dekkings- aankopen van de contramine en afwezigheid van Amerikaans aanbod waren verantwoordelijk voor de stijging, die na de niet zo fraaie kwartaalcijfers als een grote verrassing kwam Het hoogste niveau werd niet geheel gehandhaafd want Philips ging later terug naar 108. Door Philips werden de an dere internationals meegetrok ken. Zo steeg Unilever ..ca. 1(4 gulden, later gevolgd door een lichte reactie en was Kon. Olie ruim een gulden beter. Dit alles geschiedde met meer affaires dan de beurs de laatste tijd ge wend is, zodat de stemming al gemeen wat opgewekter was. AKU zette de opmars voort met een verbetering van zes punten en wist zich goed te handhaven. Terwijl de overige Europese V TV /IJ 65 Pi Tai hing de jonge keizer een grauwe pij om, die z'n schit terend gewaad geheel omhulde. Met gedempte stem deelde hij de laatste bevelen uit en even later verlieten de mannen ach ter elkaar het huis. Meng, de boodschapper, en de kleine dikke waard droegen allebei een grote doos, tot de rand gevuld met het vuurwerk, dat Aram reeds ge zien had. De jonge krijger had zich voor zijn vertrek in een iets gemakkelijker zittend gewaad gestoken, dat Pi Tai hem ver strekt had. Een wijde mantel onttrok zijn zwaard aan al te nieuwsgierige blikken. Zwijgend zochten de mannen hun weg door de stad. Meng ging voorop, de anderen volgden telkens op kleine afstand om niet al te veel de aandacht te trekken. Nadat zij ruim een uur gewandeld had* den, bemerkte Aram, dat zij in het oude gedeelte van de stad waren gekomen. De straten en stegen werden nauwer en boch tiger, de huizen armoediger. „Dit is de steeg der Lachende Mandarijnen," fluisterde Pi Tai hem toe, toen ze een nauw en donker straatje insloegen. Een ogenblik later zagen ze de bood schapper in een van de lage huisjes binnengaan. Een voor een volgden ze hem en toen al len binnen waren, sloot de klui zenaar de deur en zei triomfan telijk: „Tot dusver is alles goed ge gaan. vrienden! Over een klein uur zal de keizer hier langs ko men, om zich ook aan het volk van de oude stad te laten zien. Welnu, hij zal het zien! Maar anders dan hij het zich voorge steld had!" beurzen slechts weinig activiteit vertoonden bleef liet Beursplein, althans voor de internationals, de gehele middag levendiger dan gewoonlijk. Hiertoe droeg ongetwijfeld ook het feit bij dat in Wallstreet de stemming niet ongunstig was en het Dow Jonescijfer wederom iets aan trok. Wat de overige hoeken van de markt betreft, hierin bleef de stemming ongeanimeeid en wa ren de koersverschillen klein. Zo bleven Deli-maatschappij, Amsterdam Rubber en HVA voorshands ongenot.eerd. De scheepvaart kon maar moeilijk meekomen en hier was de stem ming licht verdeeld. Voor de Nederlandse staatsfondsen was de markt over het algemeen prijshoudend zonder meer. De affaire bleef beperkt. De lokale industrieën waren hier en daar iets beter gedisponeerd. Op de inschrijving der 7 pet obligaties tegen 99 van de r.k'. ziekenverpleging te Hilversum is redelijk goed ingeschreven maar toch slechts zodanig dat alle aanvragen worden toegewe zen. Gisteren was de uitgifte van 6 min pet lening tegen 99 van het protestants christelijk ver pleeghuis „Eugeria" te Almeio. De uitslag hiervan wordt met belangstelling afgewacht. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepv. Bank en verz. Handel enz. Algemeen 24/5 420.9 286.4 120.6 150.2 150.6 306.7 (1953 100) 25/5 421.3 287.2 121.1 150.7 151.3 307.2 26/5 428.6 288.6 121.3 150.3 153.4 311.8 NABEURSKOERSEN AKU: Hoogovens: Kon. Olie: 138.60 gb- (357) (35372) 139.50 (139.40) Philips: 107.60 gb—107.90 (108.00) Unilever: 93.80—94.40 (93.80) K.L.M.: 375—380 (390.00) Amerikaanse krijgsgevangene uit China terug Een voormalige Amerikaanse korporaal, Clarence Adams, die tijdens de Koreaanse oorlog krijgsgevangene werd gemaakt en na de strijd in China verkoos zijn bedrijf rendabel te exploi teren in die gemeenten, waar de concurrentie excessieve vormen heeft aangenomen. De dealer van deze maat schappij is een onafhankelijke ondernemer die met deze olie- maatschppij een overeenkomst heeft om haar produkten te ver kopen. Niet in alle delen van ons land verlaagt de maatschappij haar benzineprijzen. Zo veranderden die prijzen niet in het grootste deel der provincie Groningen en in een gedeelte van Drenthe. Wel wordt een prijzenverla- ging van 3,5 tot 4,4 cent per liter van kracht in de streek van Den Helder tot. Alkmaar, in de streek rond Tilburg, in het ge bied van Maastricht tot Roer mond en in de streek langs de grens met Duitsland van En schede tot Doetinchem. Dit heeft drs J. van den Blink, verkoop leider der maatschappij, mede gedeeld. In andere delen van het land worden ook prijsverlagingen van kracht, maar deze zijn minder sterk dan in de genoemde ga- bieden. Men achtte het. van de kant van de maatschappij moeilijk te zeggen hoe de andere maat schappijen zullen reageren. Er bestaan geen prijsafspraken tus sen ai deze maatschappijen. Af gaande op de praktijk in der gelijke gevallen wordt aangeno men dat andere maatschappijen ook maatregelen zullen nemen. De maatregelen die nu zijn genomen, dienen om het debiets- verlies dat dealers van deze maatschappij in het bijzonder in het laatste half jaar hebben ge leden als gevolg van de concur rentie van z.g. witte pompen, tot staan te brengen. Wanneer de situtatie na de verlaging der benzineprijzen op nieuw aanleiding zou geven tot het overwegen van maatregelen, zal wederom worden nagegaan wat er te doen staat. De heer Baart verklaarde met nadruk dat met deze prijzenver- laging van benzinesoorten geen aanval op de witte pompen is beoogd. Het gaat om een verde diging van het debiet van de ongeveer tweeduizend dealers van deze maatschappij tegen de thans ongeveer zeshonderd hou ders van witte pompen. Een verlaging van de prijs (en dus ook een verhoging) is over het totale verbruik aan benzine in ons land gerekend een zaak van miljoenen guldens. Het gemiddelde van cle lagere prijs van de witte pompen is naar schatting tot vijf cent be neden de prijzen waarvoor de benzine- en oliemaatschappijen het produkt leveren. Er zij-n ech ter plaatsen, b.v. Tilburg, waai de prijs aan de witte pomp acht cent per liter lager is. te blijven, is donderdag met zijn Chinese wouw en twee kinderen in Hongkong gearriveerd. Hij vertoefde twaalf jaar in China. Adams wilde naar de Verenigde Staten terug om zijn moeder te zien. Hij kon niet zeggen of hij nog naar China zou terugkeren. Na de Koreaanse oorlog ver kozen eenentwintig Amerikaan se militairen in China te blijven. Successievelijk vertrokken zij later naar Europa of de Ver enigde Staten, op twee na.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3