Bevoorading vietcong langs Shanoek-weg in Cambodja E.E.G.-regeling voor groenten en fruit in zicht AMERIKAANS PROTEST: BLIJFT EN DE LEIDER DER REVOLUTIE" ITALIË STELDE EISEN DE AMERIKAANSE TROEPENSTERKTE IN EUROPA NIEUWE FREGATTEN VOOR DE NEDERLANDSE MARINE Zes miljoen gulden per stuk HET WEER De verliezen in Vietnam Amerikaans bureau in Hué aangevallen Geboortedag Boeddha Invoer van voedingsmiddelen en kleding Officieren naar Koeala Loempoer Indonesië en Japan Markt- en prijsregeling Leningen Oplossing mogelijk Bestrijding onderzeeboten Torpedo's Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ?rankeri»g bif aboaa#ra«at: TERNjEOZEN Directeür-HoofdredaeféöTï I. van S*nd< Redactie- en Administratie-adresSmidiwal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 et Losse nra 12 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 27 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6698 Uitgeefster N.7. v/b firma F. J. van de Sande te Ternetize» Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot. 10 uur voormiddag. De afgelopen week zijn in Zuid-Vietnam meer Amerikanen gesneuveld dan in enige andere week sinds vorig jaar november, zo wordt van officiële zijde in Saigon meegedeeld. Vorige week lieten 146 Amerikanen het leven en werden er 820 gewond. De Zuidvietnamezen verloren vol- Na de gevechten in Da Nang waarbij diverse doden te betreu ren waren, houden boeddhisti sche priesters hier een eredienst voor de gevallenen. De Laotiaanse luclUmachtbe- velhebber generaal Thao Ma heef beweerd dat maandelijks honderd vrachtwagens met voor raad voor de Vietcong in Zuid- Vietnam langs de „Sihanoek- weg" in Cambodja rijden, een nieuwe verbinding die is ge noemd naar het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Siha- noek. De zogenaamde Ho Tsji Minh- route door zuidelijk Laos wordt voortdurend aangevallen, zodat het verkeer over de Sihanoek- vveg nog wel zal toenemen, meent hij. Het neutrale Cambodia heeft de bewering dat Noovd-Vietnam via Cambodjaans gebied agressie tegen het zuiden zou plegen, tegengesproken. Het heeft dc Sowjet-Unie en Engeland, de voorzitters van de conferentie van Genève van 1954 inzake Indo-China, laten weten dat het zijn grenzen tegen elke schending zal verdedigen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft deze maand bij Cambodja geprotesteerd tegen het gebruik van Cambodjaans gebied door Vietcong-strijders, die van daar uit Amerikaanse strijdkrachten in Zudi-Vietnam aanvallen. De Sihanoek-weg loopt onge veer 95 km langs de rivier Se Kong. Over deze rivier worden per boot ook voorraden vervoerd, aldus de generaal. Studenten hebben donderdag een gebouw aangevallen waarin de bibliotheek van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst in Hué is gevestigd. Zij gooiden de rui ten in en wierpen boeken op de grond. Do universiteitsstad Hué in het noordelijke gedeelte van Zuid- Vietnam is al enige tijd een cen trum van verzet tegen de uit militairen bestaande regering van generaal Ngoejen Cao Ky. De politie greep niet in toen de menigte van meubilair en boeken uit het gebouw op straat een stapel maakte en er de brand in stak. Het is de tweede maal dat de bibliotheek van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst is verbrand. De vorige maal ge beurde dat bij anti-Amerikaanse betogingen in februari. Tezelfdertijd maakten onge veer 7.000 boeddhisten in Hué een anti-Amerikaanse demon stratie van de uitvaart van een Zuidvietnamese oficier, die vo rige week door Amerikaans mi- trailleurvuur dodelijk werd ge troffen, De stoet trok langs het gebouw van het Amerikaanse consulaat. Er liepen ongeveer 200 geüniformeerde militairen van het garnizoen van Hué in mee. Op spandoeken die de betogers met zich mee droegen, stonden anti-Amerikaanse en anti- regeringsleuzen als „Weg met.het Amerikaanse kolonialisme", „Weg met Hitier, Thioe en Ky" en „Weg met de Amerikaanse steun aan het regime in Saigon". Boven de stad hield een Ameri kaans verkenningsvliegtuig de stoet in het oog. In Saigon hebben de boeddhis tische leiders de viering van de geboortedag van Boeddha, 2510 jaar geleden, afgelast als protest tegen de regering van generaal Ky. Een groep monniken die voor de Amerikaanse ambassade in Saigon een hongerstaking wilde houden, werd door oproerpolitie met traangas weggejaagd. De Amërikaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Dodge, betreur de de aanval, maar geloofde niet dat deze een weerspiegeling was van de mening van het gehele Vietnamese volk. liet Vietnamese persagent schap meldde donderdag, dat de voornaamste leiders van het mi litaire verzet in Da Nang, kolo nel Dans Kwang Jeoe en To That Toeong, zijn gearresteerd en naar Saigon zijn overgebracht. gens een Amerikaanse woord voerder 236 man en de Vietcong 1.235. Zuidvietnamese troepen ter sterkte van ongeveer 400 man zijn donderdagavond Hué bin nengerukt om de Amerikanen en hun bezittingen te beschermen. Zij hebben stel&igen bétrok ken rond het Amerikaanse con sulaat en de woningen van Amerikaanse funktionarissen bij de bibliotheek van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst, die in de loop van donderdag werd ge plunderd. De aan de bibliotheek toege brachte schade wordt geschat op 200.000 dollar. Door de brand werden 10.000 boeken vernield. De voormalige Indonesische mi-1 nister van defensie, generaal Na- soetion, heeft on een massabijeen komst in Medan gezegd dat het volk geen voornemens koestert om dc „grote leider van de revolutie Boen» Karno" als staatshoofd te verwijderen. De Indonesiërs, de strijdkrachten inbegrepen, willen de president op de juiste plaats zetten, zoals bepaald wordt in de grondwet van 1945, aldus Nasoe- tion. Het persbureau Antara meidde, dat Nasoetion op de bijeenkomst van ongeveer twee miljoen mensen werd verwelkomd op een storm achtige wijze, die deed denken aan de ontvangsten die president Soekarno in het verleden in Noord- Sumatra ten deel vielen. Onder broken door de uitroepen „Lang leve Pak Nas" (vader Nasoetion) zei de generaal dat het alleen voorlopige raadgevende volkscon gres ongelimiteerde rechten bezit. Dat is de reden waarom wij heb ben aangedrongen en wachten op een spoedige bijeenkomst van dit congres. Het zal alle afwijkingen uit het verleden moeten corrigeren. Niemand zal betwisten dat het volkscongres het hoogste gezags orgaan in ons land is, aldus zei generaal Nasoetion. Volgens politieke kringen in Djakarta zal het raadgevende volkscongres waarschijnlijk op 12 juni zijn vierde zittingsperiode aanvangen. De Indonesische onderminister van coöperaties, generaal-majoor Tirtosidoero, heeft bekendgemaakt dat de Indonesische regering voor mei acht miljoen dollar en voor juni tien miljoen dollar heeft be stemd voor de invoer van voedings middelen, kleding en essentiële goederen voor de vergroting van Indonesië's produktie en de uit voer. De minister zei dat de regering hiervoor contante deviezen ter beschikking zal steilen. Hiertoe is besloten om de huidige economi sche moeilijkheden te overwinnen, zo zei hij. Een groep hoge Indonesische officieren gaat vandaag naar Koea la Loempoer, zo heeft radio-Ma- leisië donderdagavond gemeld. Bij zonderheden over het doel van het bezoek zijn nog niet bekend. Waar nemers zijn van mening dat het verband houdt met het komende vredesoverleg in Bangkok tussen de ministers van buitenlandse za ken van Indonesië en Maleisië. De Indonesische vice-premier en minister van economische zaken en financiën, sultan Hamengkoe Boewono, heeft in Tokio meege- deedl dat zijn collega van buiten landse zaken, Adam Malik, binnen kort landen van het Sowjet-blok zal bezoeken om economische hulp te vragen. Hijzelf vertrekt spoedig naar West-Europa met hetzelfde doel. Japan heeft donderdag inge stemd met uitbreiding van de eco nomische hulp aan Indonesië. Con crete plannen zijn echter nog niet opgesteld. De sultan heeft in Tokio verklaard dat zijn land ongeveer 1,3 miljard dollar nodig heft om zijn economie in de komende vier jaar op peil te brengen. De sultan vertelde de Japanse premier Eisakoe Sato donderdag dat zijn land naar bij dacht in een niet te verre toekomst wel weer terug zou kunnen keren in de verenigde naties en andere inter nationale organisaties. Hij had er vertrouwen in dat Indonesië en Maleisië bij de komende vredesbe sprekingen een flink stuk in de goede richting zouden vorderen. De zeeliedenstaking in Engeland De Britse regering heeft een commissie van vier benoemd om de diepere oorzaak van de zee liedenstaking vast te stellen, de arbeidsomstandigheden van de stakers te bestuderen, alsmede de betrekkingen tussen de reders en de verhouding tussen officie ren en bemanning. Een rechter van het hof van appèl, lord Pear son, is voorzitter van de com missie. Minister van arbeid Ray Gun- ter hoopt binnen twee weken het eerste rapport van de commissie te ontvangen. Triurnplv fabriek in' Mechelen moet sluiten De Britse Triumph-fabriek in Mechelen is als gevolg van de Britse zeeliedenstaking gedwon gen het bedrijf stop te zetten. Ongeveer 230 werknemers zijn naar huis gezonden. Door de zeeliedenstaking is de toevoer van materieel naar het Mechelse bedrijf afgesneden. Latijns-Amerika en cle Franse kernproeven De bijeenkomst van een aantal Latijns-Amerikaanse landen ter bespreking van de komende Franse kernproeven in de Stille Zuidzee gaat niet door. Dit is donderdagavond in San tiago meegedeeld door 'n woord voerder van het Chileense minis terie van buitenlandse zaken. De bijeenkomst is afgelast omdat uit technische rapporten was geble ken dat die proeven geen gevaar opleveren voor de inwoners van Chili, Ecuador. Peru en Colum bia. De rapporten waren opge steld door deskundigen uit deze vier landen, die in Lima bijeen zijn geweest. Goede haringvangst De schepen van de rederij N.V. v/h Frans Vrolijk uit Scheve- ningen hebben goede haring vangsten gemeld. De Sch. 63 „Adriana Johanna" ving giste ren in één trek 130 kantjes Hol landse nieuwe: De Sch. 46 „Frank" had om 13 uur donder dagmiddag 85 kantjes haring aan boord. Volgens mededelingen van de schippers is de haring van uit stekende kwaliteit. Sedert donderdagmiddag begint zich een akkoord af te tekenen over het groenten- en fruitregle- ment, zo heeft de Nederlandse mi nister van landbouw, mr. Biesheu vel, na afloop van de ochtendzit ting van de Europese ministerraad te Brussel meegedeeld. Woensdagmiddag en donderdag morgen hebben de zes ministers van landbouw onafgebroken be raadslaagd over een aanvullende regeling voor groenten en fruit binnen de E.E.G. Een beslissing wordt vooral door de Italiaanse regering geëist als voorwaarde voor de definitieve aanvaarding van de landbouwfinanciering waar over op 10 mei j.l. na een nacht zitting een akkoord werd bereikt. De Europese commissie kwam donderdagmorgen met een aantal nieuwe suggesties, die de debatten hebben beheerst en door alle dele gaties gunstig werden ontvangen. In grote lijnen komt het plan hierop neer: In de zes landen van de gemeen schap zal het oprichten van produ centenverenigingen voor groenten en fruit worden bevorderd voor zover deze nog niet bestaan. Naar het voorbeeld van Nederland, waar dergelijke organisaties reeds lang bestaan, zullen deze verenigingen een eigen zelfstandig beleid moe ten voeren door middel van b.v. markt- en prijsregelingen, markt- interventies bij prijsdalingen en eigen centrales voor verkoop, zoals b.v. gemeenschappelijke verpak kingscentra. Deze producentenver enigingen moeten een eigen finan ciële verantwoordelijkheid dragen en in begjnsel zonder staatssubsi dies werken. De commissie stelt voor om gedurende een aanloop periode van drie jaar een subsidie mogelijk te maken door de natio nale regeringen. Deze staatssubsi die mag echter niet meer bedragen dan drie procent van de vastgestel de omzet der aangesloten produ centen gedurende het eerste jaar, hoogstens twee procent gedurende het tweede jaar en één procent ge durende het derde jaar om daarna geheel te verdwijnen. De regeringen mogen voor de aanloopperiode een liquiditeits voorschot bij wijze van lening tegen lage rente ter beschikking steller., maar deze leningen moeten worden terugbetaald. De commissie stelt verder voor financiële hulp uit het gemeen schappelijke landbouwfonds alleen dan te geven, wanneer er sprake is van ernstige marktverstoringen. Als criterium voor dergelijke ver storingen stelt de commissie, dat het prijspeil voor bepaalde produk- ten in de gebieden waar deze tegen de laagste kostprijzen worden ge produceerd, daalt tot veertig of vijftig procent beneden een als normaal aangenomen prijspeil. Daartoe worden voor elk produkt enkele gebieden in de gemeen schap aangewezen, waar de pro- duktiekosten het laagst zijn en welke samen twintig tot dertig procent van de totale produktie in de gemeenschap van dat bepaalde produkt vertegenwoordigen. De interventie van het gemeen schapfonds bestaat voor de produ centen in gebieden waar geen pro ducentenverenigingen zijn, uit het uit de markt nemen van de betref fende produkten en betaling via de nationale ministeries van landbouw van een minimumprijs aan de telers. Waar die producentenver enigingen wel bestaan, zoals in Nederland, krijgen de verenigingen zelf een hogere bijdrage, te stor ten in hun interventiefondsen en wel ter vergoeding van de niet omgezette produkten die zij zelf uit de markt hebben genomen. De details van deze voorstellen moe ten nog nader worden uitgewerkt, maar men had algemeen het gevoel dat een oplossing mogelijk zal zijn. De ministers zullen ook vandaag vergaderen. Gisteren begon het debat over een wereldakkoord voor granen in het kader van de Kennedy-ronde. Vierenveertig van de honderd Amerikaanse senatoren zijn voor terugtrekking in de toekomst van een aanzienlijk deel van de zes Amerikaanse divisies in Europa, zo is uit een enquête ge bleken. Slechts vijftien van hen steunen de suggestie van de democratische fractieleider in de senaat, Mike Mansfield, om de troepenmacht in Europa terug te brengen tot één symbolische divisie. Anderzijds wijst niets erop dat president Johnson van plan is het advies van Mansfield op te volgen. Integendeel, een officiële Ame rikaanse woordvoerder ver klaarde woensdag nog dat de regering elke vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Europa op dit tijdstip zou be schouwen als „het luiden van de doodsklok over de NAVO". Het aantal Amerikaanse militairen in West-Duitsland is onlangs teruggebracht van 225.000 tot 210.000 man wegens de behoefte aan specialisten voor de strijd in Vietnam. Het schijnt echter de bedoeling deze troepen tegen het einde van dit jaar weer op volle sterkte te brengen. ONEVENREDIG DEEL De lasten van de oorlog in Vietnam en de plannen van pre sident De Gaulle met betrek- Meer privacy voor de beman ning is een van de belangrijkste verbeteringen die de konink lijke marine bij de bouw van een serie van zes onderzeebootbe- slrijdingsfregatten heeft inge voerd. De fregatten die elk ongeveer 60 miljoen gulden kosten, wor den gebouwd bij twee scheeps werven. De N.D.S.M. heeft de „Van Speyk", de „Tjerk Hiddes" en de „Isaac Sweers" voor haar rekening genomen. Bij „De Schelde" te Vlissingen worden de „Van Galen", de „Van Nis" en de „Evertsen" gebouwd. Vijf van de zes fregatten zijn al te water gelaten. De „Evertsen" zal op 18 juni als laatste van stapel lopen. De accomodatie van deze schepen, die elk worden bemand met 18 officieren, 30 onderoffi cieren en 204 korporaals en man schappen, is door individuele verlichting en ventilatie in de slaapverblijven aangepast aan moderne eisen. De „Van Speyk" die tevens de naamgever van deze serie is, werd op 5 maart 1965 als eerste te water gelaten. Dit fregat zal in augustus aan een werfproef- tocht worden onderworpen en daarna waarschijnlijk een week of zes naar Dakar vertrekken om diverse installaties te testen. De overdracht van de „Van Speyk" zal naar verwachting be gin 1967 plaatsvinden. Met de bouw van deze zes fregatten kriiet de marine in totaal de be schikking over twintig onderzee- bootbestrijdingsfregatten. Ze zijn speciaal ontworpen voor de on- derzeebootbestrijding op de aan voerlijnen naar het Europese vasteland: de Noordatlantische oceaan, het Kanaal en de Noord zee. Voor deze serie heeft het leandertype van de Engelse ma rine model gestaan. Dit type werd gekozen, omdat het een grote manoeuvreerbaarheid en goede zee-eigenschappen heeft. Deze fregatten zullen namelijk ook bij zeegang en een flinke vaart praktisch geen water over nemen dank zij een hoog vrij- boord. De accomodatie van de schepen is echter aangepast aan de Nederlandse opvattingen. De ge hele elektrische installatie en de elektronische installatie (radio, radar en de vuurleidingappara- tuur) zijn grotendeels van Neder lands fabrikaat. Op elk van de fregatten zal een helikopter (Wasp) worden gestationeerd, die met doelzoekende torpedo's is uitgerust om vijandelijke on derzeeboten aan te vallen. Voor dit doel zijn ook aan boord vier moderne sonarapparaten en een drieloopsmortier opgesteld. Ook aan de scheepsbeveiliging is grote aandacht geschonken. Het ge bruik van hout is zoveel moge lijk beperkt en in plaats daarvan zijn veel kunststoffen gebruikt. De maximumsnelheid van deze fregatten zal ongeveer 28 zeemijl per uur zijn. De gemiddelde diepgang' is ruim 4 m, de grootste lengte 113 m en de grootste breedte 12,5 m. De standaard- waterverplaatsing is 2835 ton en de bemanning telt 253 koppen. king tot de NAVO hebben in Washington de gedachte aan her ziening van de Amerikaanse troepensterkte in Europa gesti muleerd. Daarnaast heeft men er sterk de indruk dat West-Duits land niet genoeg bijdraagt en dat ook andere bondgenoten meer zouden kunnen helpen dan ze tot dusver deden. Minister van defensie Robert McNamara ver klaarde vorige week op een bij eenkomst van Amerikaanse hoofdredacteuren dat „het Ame rikaanse volk zich niet aan zijn verplichtingen in enig deel van de wereld zal onttrekken, maar dat er duidelijk niet van ver wacht kan worden dat het ein deloos een onevenredig deel van de gezamenlijke last blijft dra gen." Koningin stelt op 21 juni Coentunnel in gebruik - Koningin Juliana heeft het voornemen op dinsdag 21 juni de „Coentunnel" te Amsterdam of ficieel in gebruik te stellen. Opklaringen Na het passeren van een de pressie draaide de wirid naar het noordwesten en voerde koude lucht aan, die ver naar het zui den doordrong. Ook in midden- Frankrijk werden de middagtem- peraturen niet veel hoger dan omstreeks 16 graden Celsius. De komende dagen komt het weer onder invloed van een krachtig hogedrukgebied waar van het centrum zich ten westen van Schotland bevindt en dat zich in de richting van de Noord zee uitbreidt. Onder invloed hier van komt er een eind aan de buienactiviteit en draait de wind naar noord tot noord-oost. daar bij tot matig afnemend. Aanvankelijk zal er nog veel bewolking zijn, maar later kun nen enkele opklaringen worden verwacht, waarbij de middag- temperaturen tot iets hogere waarden kunnen oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Later opklaringen Op de meeste plaatsen droog weer en aanvankelijk veel be wolking, maar later ook opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen noord en noord-oost. Iets hogere middagtemperatureii. VRIJDAG 27 MEI v.m. n.m. Breskens 7.00 7.39 Terneuzen 7.36 8.15 Hansweert 8.10 8.49 Walsoorden 8.19 8.58 zon maan mei op onder op onder 27 04.31 20.44 11.53 02.09 27 04.31 20.44 11.53 02.09 28 04.30 20.45 13.1S 02.27 29 04.29 20.46 14.43 02.42 30 04.28 20.47 16.06 02.56 31 04.27 20.49 17.30 03.1? V

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1