Amerika de verliezer in Z.-Vietnam S.E.R. adviseert wettelijke regeling voor minimumloon 't is weer tijd voor m^wMw^Ê 1?° w Populariteit van de Ver. Staten en Johnson sterk gedaald Meerderheid betreurt bindend voorschrift van minister Veldkamp steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Donderdag 26 mei 1966 DE v^RIJE ZEEUW Pagina 5 Nieuwe sluis te Dintelsas wordt geopend VLIEGTUIGTANK RICHTTE ONHEIL AAN HET BEZOEK VAN SENATOR KENNEDY AAN ZUID-AFRIKA Aardappel grossiers opgelicht Politie contra invaliden VERKEERDE BLOEDTRANSFUSIE De commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, zal op dinsdag 7 juni de nieuwe ontwa- teringssluis (tevens schutsluis) te Dintelsas officieel in gebruik stellen. Deze sluis die een onderdeel vormt van de Mark-verbeterings- werken, zal een belangrijke rol spelen bij de ontwatering van het stroomgebied (groot 110.000 ha) van het heemraadschap van de Mark en Dintel en is ook van be tekenis voor de industriële ont wikkeling van West-Brabant. De afmetingen van de nieuwe sluis zijn zodanig dat coasters en bin nenschepen van tweeduizend ton kunnen worden geschut. In ok tober 1963 werd met de bouw van de sluizen begonnen. De to tale kosten van het projekt heb ben ongeveer 9 miljoen gulden bedragen. Behalve als afwate- rings- en scheepvaartsluis ver vult de sluis te Dintelsas ook een funktie als waterkering. Zodra ,de deltawerken geheel gereali seerd zullen zijn, zal de sluis als zodanig geen dienst meer behoe ven te doen, aangezien dan geen hogere waterstanden op het Vol kerak kunnen optreden. De totale lengte van het sluis- lichaam bedraagt 133 meter, de schutlengte 110 en de breedte 12 meter. De bediening van de sluis geschiedt geheel automatisch. Voor de lozing blijft de bestaan de uitwateringsluis en de be staande scheepvaartsluis beschik baar. Met de uitvoering van de plan nen om verbetering te brengen in de afwatering en in de scheep vaart van westelijk Noord-Bra bant heeft het heemraadschap van de Mark en Dintel in no vember 1946 een begin gemaakt. De plannen zijn vervaardigd door het ingenieursbureau Hee- derik en Verhey te Amersfoort. Voor de financiering van de plannen is een lening afgesloten met het werkfonds, terwijl het rijk en de provincies subsidies verlenen. Met de gehele verbete- ringswerken is een totaal bedrag gemoeid van ongeveer 40 miljoen gulden. i Volgens premier Ky is de boeddhistische rebellie in Zuid- Vietnam bedwongen. Zijn sol daten hebben in Danang de laat ste pagodes bezet waarin gele monniken on afvallige troepen zich hadden verschanst. gene raal en zijn militaire junta kun nen zich dus de overwinnaars noemen. De verliezers zijn echter niet Thich Tri Quang en de zijnen. Dat zijn de Amerikanen. Die hadden trouwens geen enkele kans om anders dan als verlie zers tevoorschijn te komen uit het geschermutsel. Hadden de boeddhistische monniken kans gezien de regering-Ky weg te Een spoor van verwoesting heeft dinsdagmiddag een brand stoftank aangericht, die een Franse straaljager van het type „Mirage 3" verloor toen hij laag over het dorp Landscheid bij Wittlich in het Eifelgebergte vloog. Een 68-jarige vrouw werd dodelijk getroffen door afge rukte takken van een fruitboom. Schuttingen en struiken over een lengte van 150 meter werden be schadigd voordat de tank op een schuur botste en deze in lichte laaie zette. De brandweer had enkele uren nodig om de vlam men te doven. De plaatselijke politie weet nog niet of de tank losgeraakt dan wel afgeworpen is. De Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, Le Roux, heeft een aantal maat regelen getroffen om te voorko men dat het bezoek aan Zuid- Afrika van de Amerikaanse se nator Robert Kennedy ontaardt in een publiciteitsstunt. Zo werden de visa ingetrokken van veertig buitenlandse jour nalisten, fotografen en radio- en televisieverslaggevers die de reis van Kennedy van 6 tot 9 juni hadden willen verslaan. De visa van persvertegenwoordigers die zich al in Zuid-Afrika bevinden, worden ingetrokken. Deze men sen kunnen een tijdelijke ver blijfsvergunning aanvragen, waardoor zij in staat worden ge steld hun gewone bezigheden te verrichten. Door deze maatregel zullen ook zij de reis van senator Kennedy niet kunnen volgen. In een verklaring van het mi nisterie van voorlichting wordt ongemerkt dat Kennedy's bezoek een particulier karakter draagt en dat Zuid-Afrika niet van plan s toe te staan dat het uitgroeit ot een publiciteitsstunt of tot ■en onderdeel van een toekom- ..ige verkiezingscampagne voor het presidentschap of wat dan ook. werken, dan zou Tri Quang on getwijfeld zijn begonnen met het verwerkelijken van zijn ideaal: een neutralistisch bewind, dat aan de V. S. zou verzoeken zijn troepen maar weer naar huis te sturen. En zoals het nu is ge lopen, wordt het voor president Johnson alleen nog maar moei lijker de schijn op te houden dat zijn soldaten in Vietnam zijn op verzoek van de wettige regering. De wettigheid van het regiem- Ky is al dubieus: het kwam aan de macht via een staatsgreep. En van regering kan ook niet al te veel worden gesproken. Zeker is gebleken dat Ky's kabinet niet de instemming heeft van het hele Zuidvietnamese volk. MOERAS Een ander resultaat was dat de eigenlijke strijd tegen de Viet- kong en de noordelijke infiltran ten weer neerkwam op de Ame rikanen: de regeringstroepen hadden het te druk met de bin nenlandse onlusten. Bovendien kwam er dit keer bij dat dure Phantomjagers de bombar- deurs van Noord-Vietnam van de basis Danang moesten wor den weggehaald omdat ook Zuid vietnamese granaten werden af gevuurd op dit vliegveld. Dat is ook een voorval dat het moeilijk maakt de schijn op te houden dat de Amerikanen slechts de Zuid- vietnamezen een handje helpen bij hun strijd. President Johnson verklaart de noodzaak dat de V. S. in dit verschrikkelijke moeras rond- waden met te zeggen dat hij de noordelijken wil dwingen in te stemmen met een gesprek. In dat opzicht leed hij ook weer een nederlaag. Wat in Hué en Danang gebeur- De Amsterdamse politie heeft de 34-jarige ex-stalmeester en assistent-dompteur bij een cir cus, thans bouwvakarbeider J. E. de W. uit Amsterdam, aan gehouden wegens oplichting van een aantal groothandelaren in aardappelen. Hij belde de gros siers op en deed het voorkomen alsof hij een scheepswerf of een groot bouwwerk vertegenwoor digde en aardappelen voor het personeel moest bestellen. De factuur liet hij naar het opge geven bedrijf sturen, dat natuur lijk nergens van wist, terwijl hij zelf de bestelling met een ge huurde vrachtauto ging opha len. De buit verkocht hij. De bouwvakarbeider is een oude bekende van de politie. Dezelfde vorm van oplichting heeft hij al eens eerder toege past. Toen bestond de buit niet uit aardappelen, maar uit paar den. De ex-stalmeester bracht de dieren niet naar de stal, maar rechtstreeks naar de paarden- slager. Vandaag zou de arres tant aan de officier van justitie worden voorgeleid. de, kan in Hanoi alleen maar als bemoedigend zijn ervaren. In elk geval was deze rebellie geen reden voor de noordelijken om de moed op te geven dat in Zuid- Vietnam het anti-communistisch bewind kan worden verdreven. PAGODES BESCHOTEN Ky's regering is er ook niet populairder op geworden in eigen kring. De vroegere president Ngo Dinh Diem was berucht door zijn optreden tegen de boeddhisten. Hij is echter nooit zo ver gegaan als Ky door pagodes te beschie ten met artillerie en vliegtuig raketten. En zeventig procent der bevolking is nu eenmaal boed dhistisch. In de V. S. wijzen de Gallup- polls uit dat de populariteit van Johnson en de instemming met zijn beleid sterk is gedaald. Geen wonder. Hij heeft echter geen keus. Pakt hij nu in met zijn expeditieleger, dan staat hij voor heel Azië niet alleen te kijk als iemand die kennelijk niet tegen het Chinese communisme is op gewassen, maar bovendien als iemand die zijn beloften van on voorwaardelijke hulp niet inlost. Dat zou een prestigeverlies zijn dat de V. S. zich niet kunnen permitteren. En dus zit er voorlopig niet an ders op dan door te modderen, zij het met stijgende weerzin. En na het boeddhistische burgeroor- lotje ook met weer veel minder roe J.e vooruitzichten. In het centrum van Rome zijn dinsdag tien mensen gewond ge raakt bij botsingen tussen be togende oorlogsinvaliden, di» ho gere uitkeringen eisen, en de po litie. De ongeveer 3.000 invaliden, van wie sommigen in rolstoelen waren gezeten, waren naar de Italiaanse senaat gegaan waar een afvaardiging van hen werd ontvangen. Maar de betogers be gaven zich ook naar het bureau van de Italiaanse premier en gin gen op straat zitten waardoor zij het verkeer in twee van de druk ste Romeinse winkelstraten blok keerden. De politie greep toen in en er ontstond een handgemeen. Ook enkele politiemannen wer den gewond. De Zuidafrikaanse vrouwen arts Allen Berman is wegens dood door schuld veroordeeld tot een boete van 400 rand (onge veer 2000 gulden), subsidiair 80 dagen gevangenisstraf. In zijn kliniek werden destijds twee vrouwen voor dezelfde ope ratie opgenomen. Zij hadden bei den Van Vuuren als achternaam.. Dr. Berman gaf opdracht me vrouw E. van Vuuren een bloed transfusie toe te dienen. Deze werd echter aan mevrouw H. C. J. van Vuuren gegeven, welke patiënte korte tijd later stierf. BRANDWEER RUKT UIT Vlaurdingen: De brandweer ruk te met groot materieel uit om een brand te bestrijden in het pakhuispand „Lissabon" aan de Konyngin Wilhelminahaven. Een zakkenhandel had ongeveer 750.000 zakken opgeslagen in het pakhuis, dat geheel uitbrandde. Verzekering dekt de schade. Naar de mening van de so ciaal-economische raad moet het vraagstuk van het minimum inkomen meer van een algemeen sociaal gezichtspunt uit worden benaderd. Als uitgangspunt kan daarbij worden genomen de over weging dat het wenselijk is, dat ieder die in een afhankelijke po sitie arbeid verricht, de zeker heid heeft uit hoofde van die ar beid een zodanig inkomen te ver werven dat hij en zijn gezin een in de algehele welvaartssituatie sociaal aanvaardbaar bestaan hebben. Daar het gaat om een alge meen criterium, komt voor de verwezenlijking ervan in prin cipe een wettelijke regeling in aanmerking. Wat het karakter van deze wettelijke regeling be treft kiest de raad voor een voorziening, waaraan iedere werknemer individueel tegen over zijn werkgever een aan spraak kan ontlenen op een be paald minimum-inkomen. Dit blijkt uit het gisteren voor publikatie vrijgegeven advies dat de sociaal-economische raad in een besloten vergadering heeft vastgesteld. De minister van sociale zaken had om advies ge vraagd. EXCLUSIEF OVERWERK EN VAKANTIEGELD Bij het minimum-inkomen gaat het om het stellen van een norm voor het inkomen voor verrichte, niet zelfstandige arbeid. Dit in komen dient in beginsel alle uit de arbeidsverhouding voortvloei ende inkomensbestanddelen te bevatten. Geen rekening moet worden gehouden met de inko mensbestanddelen die geen regel matig karakter dragen, zoals overwerkverdiensten en winst uitkeringen. Ook moeten worden uitgezonderd vakantietoeslagen en vergoedingen die kunnen worden geacht te strekken tot bestrijding van noodzakelijke kosten voor de dienstbetrekking. De S.E.R. (d.i. de meerderheid van de raad, in dit geval werk gevers en kroonleden) betreurt het dat de minister van sociale zaken via een beschikking van het college van rijksbemidde laars een bindend voorschrift heeft gegeven, waarbij het mi nimum-inkomen voor 1966 is ge steld op i 120,per week. De raad betreurt dat deze beslissing is genomen zonder dat eerst een, dieper gaand onderzoek is inge-' steld. GELEIDELIJK De raad ontkent geenszins dat het van belang is, dat de lage lonen zoveel mogelijk worden omhoog gebracht, maar dit moet langs de lijnen van geleidelijk heid gebeuren. De raad wijst af de opvatting van het kabinet dat het beste de index van de regelingslonen voor de aanpassing van de norm voor het minimum-inkomen kan wor den gevolgd. De raad meent dat dit inkomen daardoor te snel zou stijgen. Hij is geporteerd voor een aanpassing via een in dex, die ligt tussen het prijs indexcijfer van het levensonder houd (dat waardevastheid ga randeert) en de loon-index die tot welvaartsvastheid zou leiden. De raad merkt op dat het systeem dat het kabinet heeft voorgesteld, slechts weinig ruim te laat voor gedifferentieerde loonvorming. Bij de toepassing van het sys teem waar de raad voorstander van is, wil de raad een verschil maken tussen het bedrag dat voor 1967 zal gelden en de be dragen die daarvan in volgende jaren zullen worden afgeleid. TOT MIDDEN 1967 Gezien het feit dat reeds een deel van de in 1966 te verwach ten loonstijging in het huidige minimum-inkomen is verdiscon teerd en de raad voorts een vóórindexering voor een wette lijke regeling afwijst, wil de raad het bedrag (van nu) laten gel den tot midden 1967. Dan zal het kunnen worden verhoogd op basis van de ge mengde index op dat tijdstip, waarbij als uitgangspunt wordt •aanbevolen de situatie in sep tember 1966. Een minderheid, bestaande uit een groot aantal leden (werk nemers en kroonleden) acht de door minister Veldkamp voor 1966 vastgestelde norm voor het minimum-inkomen van 120, per week aanvaardbaar als uit gangspunt voor de verdere ont wikkeling. TUSSENTIJDSE AANPASSING Deze minderheid is van mening dat de norm in de loop van de tijd moet worden aangepast aan de welvaartssituatie. Zij meent dat de voor 1966 op f 120 vastgestelde norm per 1 januari a.s. moet worden ver hoogd, mede rekening houdende met de ontwikkeling der rege lingslonen gedurende 1966. Deze minderheid heeft geen behoefte aan vóórindexering maar zij wil de mogelijkheid openhouden dat in afwijking van de algemene regel een tussen tijdse en direkt ingaande aan passing kan geschieden, als daar toe naar het oordeel van de kroon aanleiding Vtstaat. Luister naar „1 Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 tr, zo. 1030 en 18.45ft1

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5