PROVINCIAAL NIEUWS 3 CAMERA DE SP0RTT0T0 FOTO FILM Financieel schandaal in Zwitserland Voorspelling kwam uit in Harderwijk ill r Terneuzen Middelburg Philippine Sas van Gent IJzendijke Zierikzee AGENDA Uw gebruikte camera is f 7,50, f 10,-, f 15,- of f 20,- waard. Da's alvast verdiend! VOETBAL U.E.F.A.-tournooï HOCKEY Duivensport P.T.T.-staking in Italië Bedelaars in Brazilië van koude omgekomen mmm Pagina 2 DE \7RIJE ZEEUW Donderdag 26 mei 1966 Havenontwikkeling in Zeeland en Rotterdam De colleges van gedeputeerde staten van de provincie Zeeland en burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben het ini tiatief genomen tot het instellen van een werkgroep, die de moge lijkheden zal bezien om te ko men tot een verdere coördinatie en sartienwerking tussen Zeeland en Rotterdam op het gebied van ontwikkeling der bestaande ha vens binnen beider grondgebied. Dit initiatief werd woensdag in Rotterdam genomen tijdens een bespreking tussen beide colleges, waaruit bleek dat er overeen stemming bestaat over de wense lijkheid de samenwerking op het vlak van de havenontwikkeling te activeren. De nieuwe werkgroep zal, zo is tijdens de bijeenkomst uitdruk kelijk gestipuleerd, een „open" karakter dragen. Het ligt in de bedoeling in de herfst van 1966 in breder verband een openbare conferentie te beleggen, waarin enige gezaghebbende deskundi gen hun visie zullen geven over de mogelijkheden die er op het gebied van samenwerking tussen Rotterdam en eZeland zijn. Handelscentrum organiseert forumavond Het Terneuzense handelscen trum (H.C.T.) heeft tegen vrij dagavond 27 mei in de bovenzaal van restaurant „Monopole" een forumavond uitgeschreven. De leiding zal berusten bij mr H. Rijpstra, oud-burgemeester van Terneuzen, terwijl verder deel zullen uitmaken van het forum de fractievoorzitters van de ver schillende partijgroeperingen in de gemeenteraad. De leden va nde middenstands- vereniging worden in de gelegen heid gesteld hun vragen tevoren schriftelijk in te dienen. Examen handelsavondschool Voor het eindexamen van de handelsavondschool te Terneu zen zijn geslaagd: M. Koster, te Axel; W. van der Giessen, te Sas van Gent; P. J. de Bat, A. W. va nden Berge, M. Dingenouts, D. J. J. Faas,, W. S. F. Hamelink, P. M. van Houcke, W. Koole, J L. Meijer, A. J. Schippers, A. M. Vroegop en P. de Zeeuw, allen te Terneuzen. Bromfietser onder aanhangwagen Dinsdagavond kreeg de ge meentepolitie te Terneuzen mel ding dat op de Industrieweg ter hoogte van de U.T.S. een brom fietser bewusteloos op de weg was aangetroffen. Het bleek de heer Th. M. R. te zijn, die woon achtig is te Sluiskil. Met een hoofdwonde werd hij op advies van dokter Bauwens naar het Juliana-ziekenhuis ver voerd. Een voorlopig onderzoek wees uit dat de heer R. met zijn brommer onder een daar ter plaatse geparkeerd staande aan hangwagen van een vrachtauto terecht was gekomen. Arrestatie in verband met goudschat Serooskerke Rijksrechercheurs hebben een onderzoek ingesteld naar de juiste voorraad gouden munten die in het begin van dit jaar uit een veldje in het Walcherse dorpje Serooskerke zijn opgegra ven. Een juwelier uit Terneuzen is gearresteerd. Deze zou, reeds vóórdat boer Christiaanse en zijn knecht de eerste van de ruim duizend munten vonden, een aantal munten van een knecht van een slopersfirma uit Oost- kapelle hebben gekocht. De knecht vond bij sloopwerkzaam heden op het stukje grond in Se rooskerke een aantal munten, die hij voor een gering bedrag ver kocht aan de Terneuzense juwe lier, bij wie zijn zuster werkte. De juwelier zou de munten voor een klein kapitaaltje hebben doorverkocht. Na het indienen van een klacht bij een van de ministeries zijn deze klandestie- ne transakties aan het licht ge komen. De knecht van de slo persfirma is verhoord. Volgens de rijksrecherche zal het onder zoek nog enkele dagen in beslag nemen. De aangehouden juwelier is de heer v. d. R. uit Terneuzen. De man die hem de munten ver kocht, is W. H. uit Domburg. Zeeuwse Visserijbelangen De Zeeuwse vereniging tot be vordering der Zeeuwse visserij- belangen „Zevibel" houdt een al gemene vergadering op zaterdag 18 juni a.s. te Philippine in het verenigingsgebouw „De Meer paal" Na afloop der vergadering volgt een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Philip pine, waarna een gemeenschap pelijke koffiemaalijd wordt aan geboden in het restaurant van de heer Wiskerke. Nieuwe weg De wegomlegging voor het verkeer van Terneuzen naar Zelzate via Sas van Gent en om gekeerd had tot gevolg dat het in Sas van Gent zelf een grote drukte was. Het verkeer werd geleid door de Kloosterlaan en de scholen aldaar kregen een grote drukte te verwerken. Nu de nieuwe weg, die voor een ge deelte over de gedempte kanaal- arm loopt, inmiddels is gereed gekomen, behoort de wegomleg ging tot het verleden. Inmiddels zijn de werkzaam- hen voor de oprit naar de nieu we brug over het verbrede kanaal begonnen. Het oude slechte ge deelte weg langs de C.B.S. dat moeilijk te berijden was, is dank zij het laatstelijk aangelegde nieuwe gedeelte ook voor het verkeer afgesloten. Wel is het nieuwe Keizer Karelplein in om vang afgenomen nu er een ge deelte van de nieuwe weg over loopt. Verplaatsing bushalte Mede in verband met de ka naalwerkzaamheden en de ver breding en verlegging van het wegenplan 'n Sas van Gent kan men voorlopig geen gebruik meer maken van de bushalte bij het Schippershuis. Men heeft nu een bushalte gemaakt in de Kloosterlaan. Sportactiviteiten tijdens de Pinksterkermis Tijdens de pinksterkermis staan weer enkele sportgebeur tenissen op het programma. A.s. maandag krijgen wij de 8e inter nationale motorcross welke mee telt voor het Westeuropees kam pioenschap. Tot heden staat de Nederlander A. van Doorne op de eerste plaats terwijl ook no. 2 een Nederlander is, n.l. G. van Beeck. De Belgen en Duitsers zullen zeker niets nalaten om in deze spektakelrit naar voren te komen. En de Nederlanders zul len alles moeten geven om deze plaatsen te behouden. Reden ge noeg dus om prachtige sport te zien te krijgen. Dinsdag zal weer de ronde van IJzendijke worden verreden voor nieuwelingen terwijl vooraf een aspirantenkoers wordt verreden binnen de kom, waarbij de jon ge renners uit eigen omgeving zullen worden aangemoedigd. Voor de jeugd is er volop ge legenheid op het marktplein, dat vol staat met vele kermisverma kelijkheden. Nationale visserij tentoonstelling Op 8 juni zal de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, in Zierikzee de nationale visserij tentoonstelling openen. Aan deze tentoonstelling (van 8 tot en met 11 en van 15 tot en met 18 juni) zullen in totaal 32 landen deelnemen. De tentoonstelling zal onder meer drie aspecten van de zeevisserij te zien geven, namelijk het on derwijs, het technisch onderzoek en de voorlichting. Op de expo sitie die een oppervlakte van 4800 vierkante meter zal beslaan, zullen o.m. zeldzame schaalmo dellen van schepen te zien zijn. Het opleidingsschip van de zee visserij de „Zeearend" zal in de tweede week van de tentoon stelling in Zierikzee ligplaats kiezen. VRIJDAG 27 MEI Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur VLACOMeterfabriek; Van Vliet/v. Duist—MOC 65 AtoomboysHavee. Philippine: Restaurant Wisker ke, 3 uur: Openbare vergade ring van de Algem. Vergade ring van het waterschap De verenigde Braakmanpolders. Amerikaanse „verkenner" gelanceerd Van Kaap Kennedy is woensdag een satelliet van het verkenners type gelanceerd, die gegevens moet verstrekken over de bovenste luchtlagen. Tien minuten na de lancering liet het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart weten, dat de verkenner-32 die de grootte van een voetbal heeft zich los had ge maakt dat de delta-aandrijfraket en in een baan om de aarde was geko men. De grootste afstand tot de aarde bedraagt 1200 de kleinste 272 km. Men verwacht dat de verkenner gegevens zal verstrekken die van grote betekenis zullen zijn voor de voorgenomen vlucht van een mens naar de maan in het kader van het Apollo-project. Later werd bekend gemaakt dat de deltaraket langer dan was voor zien had gefunctioneerd en dat de satelliet daarom niet in de beoogde baan was gekomen. De gevolgen hiervan voor het werk dat de ver kenner moet verrichten, waren nog niet te overzien. (Adv.) Een Sunil team kwam, waste en... voorspelde mevrouw G. Migchel- sen, De Wittenhagen 14, Harder wijk een nog wittere was. En even later was die wittere was er- dank zij de waskracht van Sunil! V Onvermoeibare Sunil-sop is ideaal voor alles: linnen, katoen, nylon, enz. Bleken? Niet nodig. Blauwen? Overbodig. U zult het zien: Sunil met ultra-waswerking geeft het hóógste wit I Overval op Engelse bankauto Vijf gewapende en gemaskerde mannen hebbe nwoensdag bij een overval op 'n pantserauto, die in west-Londen voor 'n bank stond, 98.000 pond aan bankbiljetten (bijna een miljoen gulden buit gemaakt. De overvallers sloegen twee bankbeambten neer; zij staken een dubbelloopsgeweer door het raampje van de bestelauto en dwongen de bestuurder de deur te openen. De roevers stapten in en lieten de chauffeur wegrij den. Een hal fuur later werd de auto teruggevonden. De bestuur der zat opgesloten in zijn voer tuig en de zakken met bankpa pier waren verdwenen. De bank heeft een bedrag van 9.800 pond (tien procent) uitge loofd voor het terugvinden van het geld. De sporttoto van het weekein de van 14 en 15 mei (no. 35) heeft zo'n groot aantal prijswin naarsvoor de eerste prijs al leen al 1715 opgeleverd, dat het de organisatoren niet moge lijk is vóór 31 mei de definitieve uitslag bekend te maken. De uitslagen van de toto 36 en 37 (resp. 19/5 en 22/5) luiden: Toto 36: deelnemers: 468.241; eerste prijs: 105.328,30 (10 win naars: 8952,88); tweede prijs: ƒ57.541,80 (164 winnaars: 348); derde prijs: 28.725,90 (859 win naars: ƒ33); extra prijs: 25.000 (33 meldingen). Toto 37: deelnemers: 458.431; eerste prijs: 111.974,50 (één winnaar, die netto 95.178,33 ontvangt); tweede prijs: ƒ61.077 (22 winnaars: ƒ2.359,60); derde prijs: ƒ30.538,50 (951 winnaars: ƒ31,90). (Adv.) ACTIE Maak mooiere opnamen met een nieuwe camera. Pak uw kans en ruil de oude in. Dat kan van 30 april t/m 4 juni a.s. bij uw fotohandel. Nederland wint van Turkije Het Nederlands militair voet balelftal heeft woensdag in Leeu warden, in een wedstrijd in de halve finales van eht toernooi om het internationale militaire kampioenschap, met 31 van Turkye gewonnen. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. Sparta wint de K.N.V.B.-beker Het Rotterdamse Sparta heeft woensdagavond in 't Feijenoord- stadicn te Rotterdam in de be kerfinale met 10 van A.D.O. gewonnen. Het enige doelpunt in de ontmoeting werd in de 59ste minuut gescoord door de Deen Ole Madsen. BELGEN VERLIEZEN VAN IERSE VRIJSTAAT Het Belgische nationale elftal, dat zondag met 10 van Rusland verloor, heeft gisteravond op nieuw een internationale neder laag moeten incasseren. In een onder een stromende regen voor slechts drieduizend toeschouwers gespeelde wedstrijd won de Ierse Vrijstraat in Luik met 32. Bij de rust stonden de Belgen met 21 voor. De vier halve-finalisten van het UEFA-voetbaltoernooi 1966, dat in diverse plaatsen wordt gehouden, zijn bekend. Spanje, Zuid-Slavië, Rusland en Italië bleken de sterk ste van de vier poules en zullen in de beide halve finales in Belgrado ZuidslaviëRusland, Spanje Italië moeten uitmaken wie in de eindstrijd uitkomt. De uitslagen van de laatste wedstrijden in de diverse poules, waarbij Nederland Schotland een verdienstelijk gelijk spel (22) afdwong, luiden: Groep a: SpanjeDuitsland 3 1 (10), NederlandSchotland 22 (12). Groep b: Zuid-Slavië —Bulgarije 2—0 (0—0), Portugal— Oost-Duitsland 20 (10). Groep c: ItaliëEngeland 11 (01), FrankrijkTsjecho-Slowakije 13 (1—3). Groep d: TurkijeZwitser land 00, RuslandHongarije 0—0. Nederland wint van India Het Nederlands hockey-elftal heeft woensdag in Amstelveen een verrassende overwinning (10) behaald op India. Deze stand was in het Wagner-stadion, waar 4.500 toeschouwers de stro mende regen trotseerden, al bij de rust bereikt; Arie de Keijser scoorde in de 23e minuut. PRIJSVLUCHT UIT ALPERT „Steeds Sneller" te IJzen dijke. Deelname 265 duiven. Afstand 162 km. Snelheid eerste duif 162 meter. 1. Fr. Dieleman, 2. en 6. A. Mussche, 3. P. van de Broeke, 4. en. 8. Piet Neve, 5. J. de Smet, 7. Aug. Boerjan, 9. J. Timmer man, 10. G. Claeijs. Handboogsport SCHIETING TE WESTDORPE Zondag organiseerde de hand boogmaatschappij „Sint. Sebas- tiaan" te Westdorpe een schie ting op de staande wip. Aanvankelijk waren de weers omstandigheden gunstig, waar door de deelname goed te noe men was. Toen de tijd was aan gebroken kwam er een hevige regenbui opzetten, zodat enige tijd moest worden gewacht al vorens de wedstrijd een aanvang kon nemen. Gedurende -de gehele middag woei er een hevige wind met af en toe rukwinden waardoor het niet mogelijk was de pijlen een goede richting te geven. Het was geen schuttersweer en iedereen was blij dat de schie ting was afgelopen. De uitslag is: Wip I. ie hoogvogel: J. Brug- geman, Braakmanpolder; 2e hoog- RUSSISCH PASSAGIERSCHIP IN AMSTERDAM Amsterdam: Het eerste Russische passagierschip met ruim 300 toe risten kwam dinsdag in Amster dam aan. Het is de „Maria Oel- janowa", die ligplaats koos aan de Javakade. Gevangenen uit Engeland ontsnapt Van een groep Britse gevange nen die op weg was naar de ge vangenis van Pankhurst op het eiland Wight, zijn er woensdag middag negen ontsnapt. Onlangs zijn vier deelnemers aan de bekende treinroof in 1963 daarheen overgebracht om hun dertig jaar gevangenisstraf uit te zitten. Bij de ontsnapping van woensdagmiddag was geen van deze vier mannen betrokken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken waren de gevangenen per autobus op weg van Winchester, waar zij hadden moeten getui gen. op weg naar Portmouth, toen dertien van hen de bewa kers aanvielen. Negen man slaagde er in te ontsnappen. De politie trof direct allerlei maat regelen om de vluchtelingen op te sporen. De groep gevangenen zou van Porthmouth met een veerboot naar Wight worden overgebracht. Bij het invallen van de nacht waren vier van de negen ont snapten weer aangehouden. Het personeel van de Italiaanse posterijen zal op 31 mei en 1 juni staken. De betrokken bonden ma ken aanspraak op de uitkering van premies. Aan de andere kant zullen de Italiaanse bladen donderdag weer verschijnen na een staking van technisch personeel, die 24 uur heeft geduurd. In de Braziliaanse stad Sao Pauio zijn vier bedelaars door koude om het leven gekomen. Voor het eerst dit jaar is het kwik in sommige delen van Brazilië on der het vriespunt gedaald. Zelfs in Rio de Janeiro, dat bekend is om zijn mild klimaat, is het nog maar amper 14 graden Celcius (boven nul). Bij botsing gedood In Baarle-Nassau is woensdag middag de 16-jarige landbou werszoon J. R. uit die plaats bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. De jongen reed op een brom fiets. Bij een inhaalmanoeuvre kwa mhij in aanraking met een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto. Hij was op slag dood vogel: A. van Hove, Wachtebeke B.); zij vogels: J. Meul en L. Maenhout, beiden Koewacht; kallen: L. Maenhout, voorn, en J. Dhert, Terneuzen. Wip II. Ie hoogvogel: P. van Esbroek, Sluiskil; 2e hoogvogel niet afgeschoten; zijvogels: M. Corthals, Wachtebeke (statie) en O. Saay, Sas van Gent; kallen: M. Pluim, Westdorpe en A. Roose, Axel. (Adv.) De kleine meid is dol op bananen. Fyffes bananen. Zo lekker, zo gezond. Rijk aan bouwstoffen, rijk aan vitaminen. In Zwitserland is een financieel schandaal aan het licht gekomen. Een oud-hoogleraar, Walter Wili, Bromfietser verongelukt De 42-jarige A. D. uit Lage Zwaluwe is woensdagavond in de Brouwerijstraat in Wagenberg gem. Terheiden) met zijn brom fiets tegen een dwars op de weg staande vrachtwagen gebotst en aan de daarbij opgelopen ver wondingen ter plaatse overleden. De vrachtwagen was kort te voren op het door de regen glad geworden wegdek geslipt en dwars over de weg komen te staan. Schipper verdronken Woensdagavond is de 51-jarige binnenvaartschipper D. Ooms uit Grootammers in de rivier de Noord verdronken. Vermoedelijk is hij bij werk zaamheden aan dek van zijn 60 tons vrachtscheepje, dat gemeerd lag voor de loswal van de Neder landse kabelfabriek te Alblas- serdam, overboord geslagen. Ar beiders van het bedrijf vonden het stoffelijk overschot in het water tussen wal en schip. AMERIKA EN DE RUIMTE De stijgende kosten van de oorlog in Vietnam knagen aan het Amerikaanse ruimtevaart program en dreigen de Russen een voorsprong te bezorgen. Dat staat in het verslag, dat James Webb, hoofd van het bureau voor ruimte-onderzoek, dezer dagen bij het congres heeft ingediend. Voor het op 1 juli beginnende belastingjaar heeft president Johnson ruim 5 miljard dollar voor de ruimtevaart gevraagd. Dat bedrag wordt door Webb te klein geacht. Voor de defensie wordt het tienvoudige uitgetrok ken. is in verband hiermee gearresteerd en aan het parket in Zürich over geleverd. Volgens de eerste berichten zou Wili schulden hebben gemaakt tot een totaalbedrag van naar schat ting 40 miljoen Zwitserse francs (ruim 33 miljoen gulden).' Wili is de stichter van de inves teringsmaatschappij Montim. Pre sident van de raad van beheer van Montim is de Zwitserse oud-minis ter Enrico Celio. Reeds in 1963 hebben de trans acties van Montim. die zich in het bijzonder bezig houdt met het be heer van onroerende goederen in Canada, aanleiding gegeven tot een proces voor het Bazelse hof van appèl. Toen zou zijn gebleken, dat professor Wili zich in Canada een stuk grond had verworven op zeer voordelige voorwaarden en dat hij dit vervolgens aan Montim had overgedaan voor een veel ho gere prijs. De maatschappij Montim zou op haar beurt het stuk grond veel te hoog hebben getaxeerd en op basis daarvan certificaten van mede-eigendom hebben uitgegeven tot een bedrag van 11 miljoen Zwitserse francs. De aardschokken ir Tasjkent De Russisch-Aziatische stad Tasjkent is opnieuw door aard schokken getroffen. Ook dinsdag was dit het geval. In totaal zijn er dinsdag en woensdag 13 schokken geweest. Slachtoffers zijn er niet gevallen. Slechts bouwvallige hui zen leden schade. De eerste hevige schokken ge schiedden op 26 april en 10 mei. Acht mensen zouden omgekomen en meer dan duizend gewond zijn. het aantal daklozen bedroeg hon derdduizend. De m°este daklozen leven in tentenkampen Er wordt evenwel met spoed gewerkt aan nieuwe behuizing voor hen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2