Tweede Kamer besprak het. loon- en prijsbeleid van de regering-Cals RIBBEN5 Brits-Guyana wordt vandaag onafhankelijk Soekarno droeg het gehele regeringsbeleid aan generaal Soeharto over n nieuwe fiets voorniets! IN DE 16e EEUW STICHTTEN NEDERLANDERS DE EERSTE VOLKSPLANTINGEN 'n ster matras HET WEER Botte bijl Zwaksten worden de dupe Uitsuraak van de Kamer Twijfel Geen paniek Onrustbarend Prijsverloop nauwlettend volgen Overwerk en vakantiebijslag Dividendplafond Winststop Overbesteding Bittere pil „Mosterd na de maaltijd" 50% Voor-Indiërs Twisten Hulpbronnen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden eTaiureröi* t>g abonnement: TERNTTOZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van da Sand# Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 26 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6697 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per mm 18 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Veertien sprekers hadden zich laten inschrijven voor het debat in de tweede kamer over de loon- en prijsontwikkeling. Achter de regeringstafel hadden plaatsgenomen minister-president Cals en de ministers Biesheuvel (landbouw en visserij), Vondeling (financien), Veldkamp (sociale za ken), Den Uyl en staatssecretaris Bakker (beiden economische za ken). De liberale fractieleider mr. To- xopeus noemde de regeringsnota .volstrekt onbevredigend". De ka mer kan en mag hiermee geen ge noegen nemen, zo zei hij. De nota laat zoveel vragen open, dat hij zich niet kan voorstellen dat de regeringsfracties wanneer de be richten juist zijn, dat zij geraad pleegd werden, ermee akkoord zouden zijn gegaan. Een dergelijk overleg buiten het parlement om achtte hij overigens onjuist. Om de voorgestelde maatregelen te beoordelen wilde hij allereerst weten met hoeveel de begroting inmiddels is overschreden. Hij her innerde eraan dat minister Vonde ling bij het indienen daarvan had gezegd „dat de kraan niet zou lek ken". De huidige economische situatie zag hij als een gevolg van het, regeringsbeleid. Zal dit worden voortgezet, zo vroeg hij, zal de economische groei voortgang vin den? Hij zei niet te begrijpen hoe de regering de moeilijkheden bij de begrotingsvaststelling voor 1967 log zal kunnen oplossen, nu de regeringspartijen zich reeds door iet afwijzen van belastingverho gingen hebben vastgelegd. Een om- ouigen van het beleid is r.og slechts mogelijk door het nemen van grove maatregelen, zo zei hij. Door het afnemen van de win sten zullen de particuliere investe ringen nog verder teruglopen. „De werknemers zijn met deze draconi sche prijsmaatregel niet goed af". Van de personeelsstop voor de overheid verwachtte hij niet veel, evenmin als van de investerings- ston. „De matiging die de overheid zich nu oplegt werkt als een botte bijl". De c.h.-afgevaardigde Kikkert constateerde dat het geheel van de regeringsvoorstellen niet beant woordt aan de eisen van recht vaardigheid en billijkheid. De ver antwoordelijkheid daarvoor komt ten volle voor rekening van het kabinet, zo stelde hij. Hij wees er op dat het „stout moedig" plan van de regering ave rechtse resultaten oplevert en leidt tot een discriminatie van de werknemers onderling. De zwak- sten worden van dit beleid de dupe, aldus de heer Kikkert. Hij vroeg zich af welk nut het debat nog heeft, nu de grote rege ringspartijen inmiddels tot over eenstemming zijn gekomen. Het ■SDe! wordt wel opgevoerd, maar er verandert niets meer. De zaak is immers al beslist, aldus deze afge vaardigde. Spr. noemde de voorgestelde maatregelen een „vreemd aandoend samenstel" is, waardoor enkele be drijfstakken en in het bijzonder de landarbeiders zwaar worden ge troffen. Hij zei het antwoord van de regering te willen afwachten om eventueel daarna in een motie de uitspraak van de kamer te vra gen over enkele onderdelen van het in de nota uitgestippelde loon- beleid. De heer Oorver (v.v.d.) had wei nig bewondering voor het geheel van de voorgestelde maatregelen. De regering is bang voor de con sequenties van eigen beleid, aldus de heer Oorver, hieraan toevoe gend dat zij dat aan zichzelf te wijten heeft. Hij deelde mee even tueel een uitspraak van de kamer te zullen vragen. De heer Van der Mei (c.h.u.) achtte het experiment met de ver hoogde overheidsuitgaven mislukt. De aot# noemde hij vaag en on volledig. Een temporisering van de overheidsuitgaven had eerder moe ten geschieden. Voor de komende jaren verwachtte hij een verzwak king van de structuur van onze economie. Ten aanzien van het te voeren prijsbeleid uitte hij ernstige twijfel over de effectiviteit daarvan. Hij vroeg of verzoeken om ontheffing van de prijsmaatregel snel zullen worden afgehandeld. De heer Aalberse fk.v.p.) ging in op het vraagstuk van het overleg tussen regering en regeringspar tijen. Een dergelijk overleg noem de hij normaal en geoorloofd. In het bedoelde overleg, aldus de heer Aalberse, zijn geen toezeggingen gedaan en is geen enkele binding gemaakt. Spr. meende dat er geen reden is voor paniek. Wel, zo zei hik is er alle reden voor zorg en voor grote waakzaamheid. Samenvattend zei de heer Aal berse over de te nemen loonmaat regelen, dat daartegen wel bezwa ren zijn in te brengen, althans op enkele onderdelen, maar dat het geheel voor de k.v p.-fractie geen onoverkomenlijke bezwaren op levert. Een moeilijk te verteren punt is het feit, dat inmiddels wel c.a.o.'s werden goedgekeurd met een loonstijging van zeven percent en andere c.a.o.'s neg niet werden goedgekeurd. De huidige perikelen zouden minder groter zijn geweest, als eerder was gewerkt aan de totstandkoming van winstdeling en bezitsvorming. Spr. had de indruk dat de prijs maatregelen die in de nota zijn aangekondigd, neerkomen op een formeel vastleggen van priisge- dragsregels die reeds waren over eengekomen in het overleg met het bedrijfsleven. Zullen de maatregelen effectief en uitvoerbaar zijn, zo vroeg hij en komen nog bestaande prijsstop- pen of speciale regelingen hij dacht hierbij enerzijds aan de ho- reca-sector, anderzijds aan het bakkersbedrijf te vervallen? De huidige maatregelen wilde hij niet zien als een straf voor wat gebeurd is, maar als een zorg voor wat wat eventueel zou moeten gebeu ren. Dat recente gegevens wijzen op een grotere stijging in de over heidsuitgaven dan bij het indienen van de miljoenennota werd ver wacht, noemde hij onrustbarend. Ook hier zullen cijfers genoemd moeten worden. Het standpunt van de k.v.p.-fractie zal worden be paald aan de hand van het door de regering te geven antwoord, zo kondigde hij aan. Begrip voor de genomen maat regelen toonde de heer Van tier, de socialistische woordvoerder. Hij wees er op dat, als de p.v.d.a. het alleen voor het zeggen zou hebben gehad, deze partij op loonpolitiek- gebied een andere keus zou hebben gedaan, maar in zijn geheel geno men is het regeringsprogram even wichtig genoeg om het een eerlijke kans te geven. Sprekende over de voorgestelde personeelstop vroeg de heer Van Lier zich af, of daar niet een aan tal uitzonderingen op nodig zullen zijn, in welk verband hij wees op de politiediensten. Spreker vroeg of de prijsmaat regelen voldoende zullen zijn. Het prijsverloop voor groenten, levens middelen, fruit e.d. zal men met de grootste aandacht moeten vol gen om een direct ingrijpen moge lijk te maken. „Geen herhaling van wat er met de aardappelen is ge beurd", aldus de heer Van Lier. Sprekende over de loonmaatre gelen wees de heer Van Lier op een aantal achterblijvende bedrijfs takken, te weten de spoorwegen, de textiel- en confectie-industrie, de landbouw, de bakkers en het autobuspersoneel in de streekver- voerbedrijven. „Een rechtvaardige inkomens verdeling is een van de hoofdbe ginselen voor een goed regerings beleid", aldus spreker. Hij bepleit te in dit verband het ongedaan maken van de verhoogde belasting heffing op bijzondere beloningen als overwerk en vakantietoeslag. De heer Boersma (a.r.) wees erop dat de economische groei nog steeds gunstig wordt beoordeeld. Hij was bereid ook de positieve kanten van de huidige situatie te zien. „Er is een zekere mate van verslechtering, maar geen enkele reden tot paniek". Hij prees de moed van de rege ring juist thans met voorbijgaan van electorale overwegingen met deze nota te komen Wel was hij bang dat de gemeenten groten deels de lasten zullen dragen van de beperkingen die de overheid zichzelf oplegt. Ten aanzien van de aangekondig de loonmaatregel vroeg hij vooral wat betreft de gedeeltelijke blok kering aandacht voor de laagst be taalden. Is overwogen om naasl een loonplafond ook te komen tot een dividend-plafond, zo vroeg hij tenslotte. fAdv.) De heer Lankhorst (p.s.p.) noem de de voorstellen van de regering, die hij beschouwde als bestedings beperkingen, onaanvaardbaar. Hij zei ernstige gevolgen daaruit te vrezen voor het onderwijs, de we genbouw en voor de financiering van de gemeenten. De regering, zo zei de heer Landhorst, moet van ons geen medewerking verwachten bij de invoering van een loonstop, ais tegelijkertijd ook niet een winst stop en een prijsstop worden inge voerd. De heer Kieft (a.r.) had vertrou wen in de uitvoering van de ge nomen prijsmaatregelen. Wel vroeg hij zich af, of een punt extra-stij ging van het indexcijfer voldoende is om over te gaan van een vrij willige op een bindende prijsregel. Hij hoopte dat de maatregelen niet alleen soepel zullen worden uitge voerd, maar ook dat controle niet alleen plaats zal vinden waar dat gemakkelijk is. Hij vroeg waarom de particuliere bestedingen onge moeid worden gelaten. Sprekers fractie is bereid wan neer dat nodig zal zijn, ook scher pere maatregelen dan thans in dé nota worden voorgesteld, te aan vaarden. Het zwaartepunt zal dan echter niet bij het prijsbeleid, maar bij het tegengaan van de overbe steding moeten komen te liggen. De communistische afgevaardig de Hoekstra bekritiseerde de aan gekondigde maatregelen. „De bit tere pil van het mislukte loonbe- leid wil de regering verguldenmet een pakket van loonmaatregelen", zo zei hij. Naar zijn oordeel heb ben de prijsmaatregelen niets om het lijf. Deze woordvoerder noemde een prijzenstop noodzakelijk en vroeg waarom de regering niet komt met een stop op de dividenden en be drijfswinsten. Hij hekelde het feit dat de z.i. voornaamste inflatie bron, te weten de defensie, onge moeid wordt gelaten. De heer Jongeling (g.p.v.) zag duidelijk tekenen van een kente ring in de conjunctuur. Er zijn meer en ingrijpender maatregelen nodig om de situatie in de hand te houden. De loonpauze noemde hij „mosterd na de maaltijd", vooral de kleine spaarders en middenstan ders waren reeds in ernstige mate de dupe van de inflatie geworden. Node miste hij eea Vondeling als oppositieleider om de regering af te kraken. Hij hoopte dan ook dat dei minister van financien spoedig naar zijn oude plaats zou terug keren. De heer Koekoek (b.p.) vond de regering de schuldige van alles, want de overheid. ïtgaven waren verhoogd. Nu zou de regering z.i. het voorbeeld moeten geven door deze uitgaven weer omlaag te brengen. Minister Biesheuvel die aanvan kelijk mede achter de regerings tafel had plaats genomen, vertrok inmiddels naar Brussel. Later in de middag woonde ook minister Smallenbroek de vergadering bii, terwijl de beide staatssecretarissen van sociale zaken, de heren Bar- tels en De Meijer in een loge had den plaats genomen, evenals staats secretaris Hoefnagels van finan cien. GRIEKS VORSTENPAAR IN NAUPLION Nauplion; Tijdens een rondrit door Nauplion, de vroegere Griekse hoofdstad, t.g.v. de ver jaardag van koning Constantijn, lijkt het alsof koningin Anne- marie meer belangstelling heeft voor haar dochtertje Alexia dan voor de mensen langs de route. (Adv.) (Adv.) tl weel Bet: S! me! te de laatste oag dat a neg do kans hebt op Hm? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Brits-Guyana, dat 150 jaar als kolonie door de Britten is be stuurd, wordt vandaag onafhanke lijk onder de naam Guyana en on der de leiding van premier Forbes Burnham. De nieuwe onafhanke lijke staat zal naar verwachting het 118e lid van de V.N. worden en het 23e lid van het gemenebest - het enige onafhankelijke gernene- bestland in Zuid-Amerika. De Indonesische minister van defensie generaal Soeharto heeft dinsdagavond beloofd een voor zichtig gebruik van zijn politieke macht te zullen maken en het land terug te voeren tot de grondwet. Hij verzekerde demonstreren-^ de studenten dat het voorlopige raadgevende volkscongres komen de maand bijeen zou komen. In antwoord op vragen in het parlement zei Soeharto dat zijn positie was voortgevloeid uit een noodtoestand en dat hij de hem door de president verleende macht niet te dikwijls of te drastisch zou gebruiken. Generaal Soeharto verklaarde verder dat het besluit van presi dent Soekarno om zijn bevoegd heden aan hem (Soeharto) te delegeren, niet beperkt was tot de defensie en veiligheid, maar in feite het gehele regeringsbe leid omvatte. Het besluit was ge vallen in een periode, waarin ,de eenheid van president, strijd krachten en volk wei'd onder mijnd." Nu had men echter de juiste diagnose gevonden. Ook de the rapie was vastgesteld. Soeharto legde er echter de nadruk op dat noodwetten niet te vaak moesten worden toegepast. DE CHINEZEN IN INDONESIË „Berita Joedha", dagblad van het Indonesische leger, meldt dat in Indonesië 1.134.475 Peking- Chinezen zijn. Zij maken 95 pro cent uit van alle buitenlanders in de republiek. Volgens het blad wonen er 141.671 uit het buiten land afkomstige Chinezen in Djakarta op een bevolking van 3'?2 miljoen zielen. Er bestaat geen zekerheid dat alle Chinezen door de Chinese ambassade in Djakarta worden behandeld als burgers van de volksrepubliek China. De am bassade verstrekt volgens „Beri ta Goedha" alleen paspoorten of identiteitsbewijzen aan Chine zen die naar het vasteland van China willen terugkeren. In een toespraak tot het „Kap- pi"-actiefront van studenten heeft minister Malik gezegd dat de verboden socialistische partij (P.S.I.) en de mohammedaanse Masjoemi-partij toestemming zou den moeten krijgen om aan de komende algemene verkiezingen deel te nemen. Hij deelde mee dat Indonesië op het ogenblik naar wegen zoekt om terug te keren tot de ver enigde naties. PROCES IN DJAKARTA Radio-Djakarta heeft gemeld dat vandaag het proces begint tegen luchtmachtmajoor Soejono, die beschuldigd is van samen zwering tegen de staat. Soejono zal terechtstaan voor een mili tair tribunaal. Het proces is er een van de reeks, dia men in Djakarta is begonnen na de mis lukte staatsgreep. Er zullen 23 getuigen worden gehoord, onder wie luitenant kolonel Oentoeng, een van de voornaamste figuren achter de mislukte staatsgreep die zoals bekend ter dood is veroordeeld. Stormen en hitte in India Bij zware stormen die in een groot deel va nlndia hebben ge woed. zijn 26 mensen om het le ven geokmen. Zij werden getrof fen door omwaaiende bomen. In India heerst ook een Hittegolf. Acht mensen stierven als gevolg van een zonnesteek. Tot 1 januari 1969 blijft Guyana een monarchie de Britse konin gin wordt vertegenwoordigd door een gouverneur-generaal en daarna kan het parlement, indien het dit wenst, een republiek uit roepen. Guyana is in oppervlakte onge veer even groot als het land waar door het werd bestuurd. Het ligt aan de noordoostkust van Zuid- Amerika en heeft grenzen met Venezuela, Brazilië en Suriname. De bevolking ongeveer 640 C00 mensen is voornamelijk gecon centreerd in een smalle, intens be bouwde kuststrook die slechts vier procent van de gehele oppervlakte beslaat. Zij bestaat voor vijftig procent uit Voor-Indiërs en voor een derde uit negers. Voor het overige zijn er Engelsen, Portuge zen, Chinezen en Indianen Aan het einde van de 16e eeuw werden aan de kust van Guyana voor het eerst volksplantingen ge sticht door de Nederlanders. Deze vestigingen kwamen vooral sedert de oprichting van de West-Indische Compagnie (1621) tot bloei. De Nederlanders behielden hun in vloed, totdat het gebied in 1796 door de Engelsen werd veroverd. Het viel in 1814 defintief aan En geland toe. Van 1962 tot 1964 maakte Guya na een periode van burgertwisten door als gevolg van industriële on rust die wet-d verscherpt door spanningen tussen de verschillen de 'bevolkingsgroepen. Sedert de herfst van 1964 heerst er een be trekkelijke rust in het land. In 1961 had Guyana zelfbestuur ge kregen. Alleen buitenlandse en defensiezaken bleven tot de ver antwoordelijkheid der Britse rege ring behoren. Bij de verkiezingen van decem ber 1964 kwam de progressieve volkspartij van premier Burnham aan de macht, die met een andere kleine partij een coalitie-regering vormde. Guyana voert rijst, suiker, bau xiet en aluinaarde uit, tezamen tachtig procent van alle export, alsmede rum hout diamanten en goud. Er zijn in het binnenland rijke natuurlijke hulpbronnen die nog niet zijn aangeboord. Vele grote rivieren zijn potentiële bron nen van goedkope energie. De industrie breidt zich sterk uit. Sir Richard Luyt de huidige gou verneur zal de eerste gouverneur- generaal van het onafhankelijke Guyana zijn. Engeland zal in elk geval in het jaar I9G6-I967 finan ciële steun blijven verlenen. Opklaringen Een hogedrukgebied strekt 2ich uit van de golf van Biseaje naar1 de Azoren. Langs de noordflank' hiervan bewegen zich oceaande pressies over de Britse eilanden naar de Noordzee. Hiermee sa menhangende fronten trekken ook over ons land en veroorza ken nu en idan regen. Eén van deze fronten passeerde in de af gelopen nacht ons land, waarna drogere lucht wordt aangevoerd, waarin opklaringen voorkomen. Na de frontpassage draait de wind naar west tot noordwest en neemt tot krachtig toe. In de temperatuur komt wei nig verandering. Medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen en enkele ver spreid voorkomende buien. Ma tige tot vrij krachtige wind tus sen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 26 MET v.m n.m. Breskens 5.53 6.27 Terneuzen 6.29 7.03 Hansweert 7.03 7.37 Walsoorden 7.12 7.46 VRIJDAG 27 MEI v.m. n.m. Breskens 7.00 7.39 Terneuzen 7.36 8.15 Hansweert 8.10 S.4S Walsoorden 8.19 8.5S mei 26 27 zon op onder 04.32 20.42 04.31 20.44 maan op onder 10.26 01.46 11.53 02.09 V

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1