De pers op reis door Zeeland HET PORSELEINEN MASKER POCKETS Mr. CALS: „HUWELIJK PRINSES BEATRIX HAD RIET SOBERDER MOETEN ZIJN Algemene vergadering Waterschap „Axeier Ambacht" het meest complete gasfornuis van nederland Recreatie en vaste oeververbinding Woensdag 25 mei 1966 DE VRIJE ZEEUW /agina 3 ■ÜËP AGENDA Pracht en praai Record kijkdichtheid HET NOODWEER BOVEN CHILI Boekhandel VAN DE SANDE Ongeveer twintig journalisten zijn maandag en dinsdag de gas ten geweest van het provinciaal bestuur van Zeeland lijden., een tweedaagse reis door deze pro vincie. Maandag was Zeeland ten noor den van de Westerschelde het doel van het bezoek, waarna dinsdagmorgen via Breskens de oversteek werd gemaakt naar Zoeuws-Vlaanderen. In de Braakman maakten de burgemeesters van Hoek en Bier vliet hun opwachting. Het gezel schap stond onder leiding van de heer mr. J. van Aartsen, de com missaris der koningin, terwijl eveneens verscheidene leden van gedeputeerde staten aanwezig waren. Mr. T. A. J. W. Schorer, lid van het provinciaal bestuur, leid de in het restaurant in de Braak man de heer ir. De Jonge in, die een inleiding hield over recreatie mogelijkheden in Zeeland. MEERJARENPLAN llit het z.g. meerjarenplan voor de recreatie blijkt dat in de eerst komende vijf jaren een bedrag van ongeveer 54 miljoen gulden nodig is voor de vei-wezenlijking van de meest urgente objecten voor de openluchtrecreatie en het toerisme in Zeeland. In volgende jaren zullen er. dan nog eens een kleine 200 mil joen gulden nodig zijn voor ver dere realisering van liet thans opgestelde plan. Dit plan voorziet in voorzienin gen op Schouwen, Walcheren, in West Zeeuws-Vlaanderen, rond om het Veerse meer, nabij de Grevelingen, op Duiveland, op Tholen en Sint-Philipslancl, in Noord-Beveland en Zuid-Beve land, in Oost Zeeuws-Vlaande ren en tenslotte in de gemeente Vogelwaarde. Het meerjarenplan, opgesteld met inachtneming van de richt lijnen van het departement van C. R. M., omvat bijvoorbeeld de aanleg van toegangswegen naar' het strand, de aanleg van par keerterreinen en picknickplaat sen, de aanleg van een jachtha ven te Bruinisse, een nieuwe jachthaven te Zierikzee en o.m. de aanleg van rijwiel- en wandel paden. Het urgentieschema vermeldt allereerst de voorzieningen op Schouwen en rondom, het Veerse In de Braakman namen wij deze foto: (v.l.n.r.) mevr. T. A. J. W. Schorer, lid van G. S.; A. P. Kos- tense, burgemeester van Bier vliet; mr. J. van Aartsen, de commisaris der koningin, en A. F. Hanssens, de burgemeester van Hoek. meer. De gedachte voorzieningen op Schouwen beogen o.m. de ver betering en inrichting van de jachthaven Burghsluis, de aanleg van een zwembad Westerschou- wen en als objecten in het Veer se meer wordt o.m. genoemd het aanleggen van eilanden in het' meer en de verbetering van de bevaarbaarheid. Bij de presentatie van het plan is er op gewezen, dat dit flexibel is en dat het meerjarenplan voor uitbreiding vatbaar is. In de totale kosten zullen, zo HEDEN: Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6 en 7), 7 uurr-Icust Philips I en Philips III—HKC II. Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur: PTTSpadella en PZEM —HKC I. Hotel „Rotterdam", 7.30 u.: Algemene ledenvergadering Ver. Ziekenhuisverpleging in Zeeuws-Vlaanderen. verwacht men, rijk, provincie en gemeente bijdragen. VERBINDING OVER DE .SCHELDE Na het verblijf in de Braak man ging de reis naar Terneu zen waar de deelnemers aan de tweedaagse excursie in hotel „Rotterdam" een en ander te ho ren kregen over de betekenis van een vaste oevervrbindlng over de Westerschelde. Er werd gepleit voor de aan leg van een vaste oeververbin ding in de vorm van een brug of tunnel, dan we! in een verbin ding bestaande uit een combina tie van brug en tunnel. Het waren dr. A. de Waele, verkeersdeskundige te Gent en ir. G. C. Lange, directeur-hoofd ingenieur van de provinciale pla nologische dienst van Zuid-Hol land, die een dergelijke verbin ding in de directe omgeving van Terneuzen noodzakelijk noem den. Ook de commissaris der konin gin achtte de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde van wezenlijke be tekenis, niet alleen voor Zeeland maar voor geheel Nederland. ..Een vaste verbinding is niet al leen logisch, maar ook noodza kelijk", aldus de commissaris. Hij wees er op dat de grote in vesteringen, die thans in Zeeland plaats hebben op het terrein van enerzijds de industrievestiging en anderzijds op het gebied van de recreatie, het best tot hun recht komen, als de oeververbin ding tot stand is gekomen. Op de vraag, wanneer deze oeververbinding zal kunnen zijn gerealiseerd, antwoordde mr. Van Aartsen dat „het altijd te laat zal zijn!" Na de luneh in hotel „Rotter dam" werd de reis via Perkpol- der voortgezet naar Goes, waar een slotbespreking plaats vond. l» De minister-president, mr. J. M. L. Th. Cals, is van mening dat de opzet van het huwelijk van prin ses Beatrix niet soberder van op zet had moeten zijn. Dit deelt hij inee in zijn memorie van antwoord aan de tweede kamer. De huwelijksplechtigheden wa ren afgestemd op hetgeen in de huidige omstandigheden bij het hu welijk van de oudste dochter van Ie koningin, de vermoedelijke :roonopvolgster, past. Van de door het comité huwe- liksgeschenk ingezamelde gelden zal tenminste 80 procent, ongeveer 1,6 miljoen, ter beschikking wor den gesteld aan instellingen, werk zaam ten behoeve van gehandicap te kinderen in Nederland. Suriname en de Antillen. De stichting comité huwelijksgeschenk kan dan ook "'orden beschouwd als een instel ling van algemeen nut, waarvoor belastingaftrek is gerechtvaardigd, zo blijkt uit de memorie. Van de aanvang af is het de opzet geweest dat het leeuwendeel van de bijeen gebrachte gelden een sociale be stemming zou krijgen. Minister Cals acht het niet juist te stellen dat het huwelijk van de prinses op kosten van de gemeen schap met pracht en praal is ge vierd. Allereerst kwam een aan zienlijk deel van de kosten voor rekening van het koninklijk huis. De begrotingspost van anderhalf miljoen heeft voor een belangrijk deel betrekking op noodzakelijke overheidsvoorzieningen voor ver- keers- en ordemaatregelen, voor zieningen ten behoeve van de ver tegenwoordigers van de publici teitsmedia e.d. De minister-president is er zeker van dat de overgrote meerderheid van ons volk verwachtte en on prijs heeft gesteld dat het rijk. de gemeente Amsterdam, Den Haag en andere instanties ertoe hebben hijgedragen dat het huwelijk van ila.nrlnit-flo^vaasdiaa-cmfe&sta». lijke wijze is voltrokken. De publie ke belangstelling voor de televisie uitzending van het huwelijk heeft een recordkiikdichtheid opgeleverd. De kleurenfilm van het huwelijk heeft het uitzonderlijk hoge aantal van ruim 1,5 miljoen belangstellen den getrokken, zo schrijft hij. Voor zover tot nu toe bekend heeft het noodweer, gepaard gaande met regenbuien en sneeuwjachten, dat al een week lang de provincie Aysen in het uiterste zuiden vafi Chili teistert, elf doden geëist. Een honderdtal mensen wordt, vei-mist en dui zenden zijn dakloos geworden. De schade heeft men nog niet kun nen schatten. De vergadering stelde de begro ting 1966 vast, waarvan het tekort ondanks een algemene verhoging van het geschot van 25 nog een bedrag aangeeft van 22.424,04. Bij de opening van de vergade- rnig in „Het Centrum" te Axel sprak de dijkgraaf de heer P. van Hoeve de volgende rede uit: Het is juist een jaar geleden, dat wij de eerste werkvergadering heb ben gehouden. Wanneer ik deze periode overzie, meen ik te kunnen konstateren, dat er in deze beginfase een zoda nige hoeveelheid werk verricht is, dat ik niet gedacht had, dat dit uitgevoerd zou kunnen worden. Ik wil wel bekennen, dat mij de moed wel eens in de schoenen is gezonken, overziende de arbeid, die gevraagd werd. Maar met de voortreffelijke me dewerking van de toen nog waar nemende hoofdambtenaren, de heren Kusee en v. d. Waa, en de heer Van der Waa zal het mij niet euvel duiden, dat ik vooral de heer Kusee noem, omdat deze toender- tijd een dubbele funktie had te vervullen, welnu met hun mede werking zijn wij er in geslaagd al thans enige taken aan te vatten en gedeeltelijk tot een einde te bren gen. Dit hebben wij niet kunnen pres teren, mijne heren, dan met uw volle medewerking. Ik wil u allen hartelijk dank zeg gen voor het begrip, dat u hebt ge toond voor de positie van het dag. bestuur in deze zin, dat het niet mogelijk was, alles in één keer 'juist en goed te organiseren. Wij zijn ons er van bewust, dat u verschillende dingen door de vingers hebt willen zien, omdat u het inzicht had, dat in deze nieuwe konstellatie er ook voor het dag. bestuur vele puzzles opdoemden, waarvoor niet op stel en sprong een geëigende oplossing was te vinden. Op de vorige gehouden vergade ring heeft ir. Bos van de cultuur technische dienst een uiteenzetting gegeven over de waarde van een bodem- en hoogtekaart van ons ge bied. Ik acht het niet nodig nader op de woorden van de. heer Bos in te gaan. Zij spraken voor zichzelf. Wel heeft mij aan het denken gezet, wat in de uitgebreide dis- kussie na genoemd betoog naar voren kwam. En dan doel ik op de geopperde mogelijkheid om bij Axel-Sassing een afwatering te kreëren op het kanaal GentTer neuzen. Nu het vrijwel zeker is, dat de waterleidingmij „Zeeuws-Vlaande ren" geen kans ziet een spaarbek ken te stichten zuidelijk van Axel om het aflopende water, dat wij uit België moeten ontvangen, op te slaan, is een nadere bezinning op de toekomstige waterhuishouding van ons ambacht geboden. Overigens een woord van lof voor de bereidwilligheid van de waterleidingmij om alle gegevens, die zij in de loop van de jaren heeft verzameld, ter inzage te ver strekken. Deze gegevens hebben betrekking op de hoeveelheid wa APPARATEN FABRIEK ATAGN.V, ULFT ter, die op bepaalde punten pas seert, op de kwaliteit, blijkend uit vele monsters, het verval in de be langrijkste afvoerwegen, de opper vlakte die via zekere punten lozing vindt: kortom, een schat van gegevens, voor ons van groot belang. Terugkerend naar het uitgangs punt, n.l. een mogeïijke afwatering op het rijkskanaal roep ik u in herinnering, dat momenteel in het kader van de kanaalwerken, Rijks waterstaat zelf bij het uitdiepen gebruik maakt van een buisleiding, waardoor water vermengd met slib in spuitvakken wordt gepompt en dat na bezinking van het slib het water weer terug het kanaal in gaat. Hiermee blijft men dus binnen het raam van de kanaalwerken, wat dus voor ons geen aankno pingspunt kan zijn om besprekin gen te openen. Een ander facet is, dacht ik, de toenemende verzilting van het kanaal. Een verschijnsel, dat zich in de loop der jaren in steeds ster kere mate manifesteert. Wanneer u spreekt met de direktie van enkele fabrieken langs het kanaal, komt steeds de klacht naar voren: Wat is het water toch zout 1 Voor de fabrieken zijn grote hoeveelheden water nodig en hoe zouter dit is, hoe meer moeilijk heden men ontmoet. En met alle begrip voor de po gingen, die door het bureau kanaal werken worden ondernomen om de zouttong bij de sluizen te Terneu zen te weren door middel van 63 Geruime tijd zaten de vier mannen, met de hoofden dicht bij elkaar, te fluisteren. Het ge laat van de jonge keizer kreeg langzaam iets van zijn oude op gewektheid terug en eenmaal barstte hij zelfs in een luid ge lach uit. Tenslotte stond hij op en liep met grote passen pein zend het vertrek op en neer. Doch" tenslotte had hij zijn be- sluit-genomen. „Het is gewaagd," sprak hij, „doch indien ge mij wilt helpen zullen wij het wagen!" Pi Tai sprong verheugd op. „Boven ligt uw gewaad reeds gereed," zei hij, en wendde zich toen tot de kleine dikzak. „Wijs zijne keizerlijke hoog heid de weg en wees hem be hulpzaam met kleden," beval hij. De dikkerd werd vuurrood van verlegenheid bij de gedachte aan de eer, welke hem te beurt viel. Buigend ging hij Lu Nan voor. „En nu wij," lachte Pi Tai, toen het tweetal verdwenen was en hij alleen met Aram achter bleef. Hij haalde 'n kist te voor schijn onder een hoop oude rom mel. sloeg het deksel open en Aram's ogen werd.en groot van verbazing, toen hij zag, wat er allemaal uit tevoorschijn kwam. „Vuurwerk!" riep hij uit. Pi Tai knikte. „Natuurlijk! Hoe dacht ge dat we anders de nodige verwarring konden stichten. Ge weet, dat vuurwerk altijd een grote rol heeft gespeeld in ons rijk, maar hiervoor heeft het waarschijnlijk nog nooit gediend!" Nauwelijks was hij uitgespro ken, of er werd hard op de deur gebonsd. samengeperste lucht, heb ik echt niet veel illusies op dit terrein. Daartoe wijs ik op de ernstige klachten, die u steeds kunt ver nemen uit de randstad Holland, voornamelijk van het hoogheem raadschap Delfland, waarvan de dijkgraaf voortdurend de vinger waarschuwend opheft: „Pas op voor de toenemende Verzilting. Houd het Westland, houd de rand stad toch bewoonbaar". En met dit voor ogen, mijne heren, kunt u zich wel voorstellen, dat men zo nu en dan huiverig wordt bij het aanschouwen van al die schone plannen, die uitgevoerd worden. Ik meen, dat een kritische beschouwing brood- en broodnodig is. Het zou wel eens kunnen zijn, dat het bepaalde industriële be drijven, nu nog vol enthousiasme voor de spektaculaire werken, dat het hen straks zwaar opbreekt. Tegens deze achtergrond meen ik mijn gedachten te moeten plaat sen over een mogelijk samengaan van rijkswaterstaat en waterschap. Ons ambacht zal in de nabije toekomst forse maatregelen moeten nemen, teneinde de waterhuishou ding in goede banen te leiden. En wanneer ik dan zie, dat grote hoeveelheden meer of minder goed, althans niet zout water bij Othene nutteloos de zee in stromen, dan vind ik dat verdrietig. Dit zou zo goed gebruikt kunnen worden om verdergaande verzilting van het kanaal tegen te gaan, vooral nu zo'n grote verruiming zijn beslag krijgt. Ik heb mij door oudere mensen laten vertellen, dat er tientallen jaren geleden volop gevist werd in het kanaal. Kom daar nu eens om! Geen spiering, laat staan een ka beljauw is er nog te vangen. Een gevolg van de vervuiling, de ver zilting. De vraag dringt zich toch wel sterk naar voren, mijne heren, of een samengaan tot wederzijds nut hier niet de aangewezen weg wordt. En dat de mogelijkheid aan wezig is, is momenteel duidelijk aantoonbaar, door de werkzaam heden, die u dagelijks bij Axel-Sas- sing kunt zien. Voordeel: enerzijds minder ver zilting van kanaalwater en daar door voor de daaraan liggende in dustrieën betere produktieomstan- digheden. Anderzijds voor ons wa terschap minder grootscheepse werken teneinde de waterhuishou ding in de hand te houden. Ik dacht dat het tijd wordt, over deze materie de besprekingen te openen met de daartoe bevoegde instanties, zo mogelijk gevolgd door studies, op welke wijze dit het beste gerealiseerd kan worden. Er gaan de laatste dagen stem men op, dat de overheidsuitgaven beperkt moeten worden, dat priori teiten vastgesteld moeten worden. En tot mijn grote verbazing las ik, dat ook de uitvoering van de deltawerken voor zouden komen op de lijst, waar temporisatie mo gelijk is. Ik moet hiertegen een ernstig woord van protest laten horen. Met alie respekt, met alle begrip en overtuigd van de noodzaak, dat de grootste, de mooiste, de beste schouwburg van heel Europa in Rotterdam moet staan, maar, mijne heren, wanneer wij onze zeewerin gen zouden verwaarlozen, dan zou het moment wel eens kunnen ko men, dat wij geen „Doelen" meer nodig hebben. Dat het dan gaat om het naakte bestaan, om het „to be or not to be". Als wij tegen deze achtergrond twee projektïes plaatsen, de ene de veiligheid, de andere aktiviteiten, die het leven veraangenamen of welke ook maar, och, ik dacht, dat dan de keuze niet moeilijk is. Ik spreek de stellige hoop uit, dat zelfs de gedachte, dat er getornd zou kunnen worden aan de eerste en voornaamste voorwaarde voor onze samenleving, n.l. het bestaan op zich, bij niemand op zal komen, DE AGENDA Een voorstel tot het vervaardigen van bodem- en hoogtekaarten werd zonder stemming aangenomen. Het betreft hier een gebied van 6.590 ha voor het opmaker van een hoogtekaart en voor een bo- demkaart een gebied van 6390 ha. Dit verschil komt omdat de Van Lyndenpoider reeds gekarteerd is. Het aangenomen voorstel bestaat uit twee delen en wel ten eerste om aan de stichting bodemkarte- ring te Wageningen opdracht te geven voor het maken van een bodemkaart en ten tweede de hei demaatschappij de hoogtekaarten te laten maken en het opnemen van de hoofdwaterleidingen. Bij de behandeling van de be groting 1966 vond de heer C. van Hoeve de verhoging van het ge- schot met 25 veel te hoog. De voorzitter gaf nog een toe lichting waarom dit voorstel ter tafel ligt waarna er geen verdere vragen meer werden gesteld. De begroting in zijn totaliteit werd z.h.s. aangenomen. De rondvraag die over 't alge meen het levendigste deel van een vergadering is, ging zonder vragen voorbij; zodat de gehele agenda binnen een uur was afgewerkt. Ing. med.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3