Noodtoestand afgekondigd in Engeland Nieuw reglement voor verkeersregels en verkeerstekens Amerika en de N.A.V.O, COLA DRINK Give a man a Lucky REGESINfi ZAL VITALE BELANGEN VAN DE NATIE BESCHERMEN Op 1 januari 1967: Opnieuw aardbeving in Tasjkent PRINSES MARGRIET TROUWT 10 JANUARI IN DEN HAAG RADIO DE KOOK HET WEER WOENSDAG 25 MEI 1965 22e Jaargang f- No. 6696 Naar algemene staking Voor 400 miljoen aan goederen Nationalisering der havens Toestand somber NIEUWZEELANDS SCHIP VERGAAN Hoogwater Zon- en Maanstanden NAVO waarschijnlijk naar België ZWAAR WEER IN DUITSE BOCHT meesterlijk Weerbericht ran&ermg oij aponnement: TEtUNfiuziEiS Direeteur-Hoofdredaeteur: I. van Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7.20 per kwartaal; pel maand f 2.40: oer week 58 ct. Losse nrs 12 et ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mni 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot, 10 uur voormiddag. In Engeland is maandag in ver band met de al ruim een week du rende zeeliedenstaking de nood toestand afgekondigd, die de rege ring uitgebreide bevoegdheden geeft tot tegenmaatregelen. Pre mier Wilson die deze stap in het lagerhuis bekendmaakte, verklaar de dat de regering „de vitale be langen van de natie moet bescher men". Zij kan nu maximumDrijzen voor levensmiddelen vaststellen en maatregelen nemen tot regeling van het havenverkeer en het bin- tenlands vervoer benevens instand houding van essentiële voorzienin gen en aanvoer. De regering acht, zo zei Wilson, op het ogenblik nog geen onmiddellijke noodzaak aan wezig tot ingrijpen, maar zou niet aarzelen daartoe over te gaan wan neer de toestand dat vereiste. Koningin Elizabeth heeft inmid dels al vijfendertig noodtoestands bepalingen met haar handtekening bekrachtigd. Deze hebben alle be trekking op het verzekeren van de vitale diensten: water- en elektri citeitsvoorziening, bevoorrading en vervoer. De bepalingen blijven een maand van kracht en dienen binnen een week door het parlement te worden goedgekeurd. Naar bekend overweegt de regering bet gebruik van marineschepen voor het weg slepen van Britse vrachtvaarders die de kaden blokkeren, om het lossen van buitenlandse schepen mogelijk te maken. De vakbond van zeelieden waarschuwde vórige week dat een dergelijke maatregel een algemene staking tot gevolg kan hebben. Het is voor de derde maal sinds de oorlog dat in Engeland de nood toestand is uitgeroepen. In 1949 gebeurde dat tijdens een staking in de Londense haven, in 1955 bij een landelijke spoorwegstaking. Daar voor was de noodtoestandswet uit 1920 nog maar eenmaal toegepast, n.l. tijdens een algemene staking in 1926. Bijna 520 schepen meer dan een vijfde deel van de Britse koop vaardijvloot worden door de staking getroffen en aan de kaden hebben zich 350.000 ton export goederen ter waarde van ruim vierhonderd miljoen gulden opge stapeld. Meer dan 14.500 zeelieden wa ren maandagavond in staking. Te gen het eind van deze week. wan neer meer schepen de thuishavens zullen binnenvaren, zal naar schatting op zevenhonderd schepen het werk stil liggen met 22.000 man in staking. Tot de verlamde boten behoren grote oceaanschepen als de 83.673 ton metende Queen Elizabeth, het grootste passagiers schip ter wereld. Grote hoeveel heden essentiële goederen, zowel levensmiddelen als grondstoffen, kunnen het land niet meer binnen komen, zo zei Wilson. Dit bad weer schadelijke gevolgen voor de werkgelegenheid en de uitvoer. Hij weet de zeeliedenstaking de eerste sinds 55 jaar deels aan de houding van de vakbond, deels aan die van de werkgevers. De actie heeft zich tot dusver nog nauwelijks doen voelen in de Brit se industrie, die reservevoorraden voor enkele weken bezit. Zouden deze echter opraken, dan worden tienduizenden arbeiders door werk loosheid bedreigd. In de eerste da gen van de staking stegen de prij zen van groenten, vers fruit en enkele vleessoorten, maar dat was volgens de grossiers een noodza- telijke maatregel om een run op nun reservevoorraden te voorko men. Daarna zijn de. prijzen gesta- niliseerd. De Britse minister van arbeid. Ray Gunter, sprak maandag met afgevaardigden van de reders en d« vaktowte®»-maar lot ante* te* nadering kwam het niet. Vak bondsleider William Hogarth zei na afloop dat er geen kijk was op een oplossing zolang de werkgevers niet akkoord gingen met onmiddel lijke invoering van een 40-urige werkweek. De werkgevers van hun kant voeren aan, dat een dergelijke drastische werktijdverkorting met inwilliging van enkele andere eisen zou neerkomen op een salarisver hoging van zeventien procent die hun jaarlijks op 360 miljoen gulden zou komen te staan. De regering die tot dusver niet verder is gegaan dan de toezegging aan de zeelieden dat zo vlug mogelijk een officieel onderzoek naar hun arbeidsvoor waarden zal worden ingesteld, be vindt zich in een moeilijk parket. Enerzijds wil zij een spoedig einde van de staking, anderzijds vreest zij dat een overwinning van de vak bond een golf van nieuwe eisen uit andere hoek tot gevolg zou heb- ben. Intussen gaf de regering opnieuw te kennen, dat ze nationalisering van de havens vcor ogen heeft. Tijdens een bespreking door het lagerhuis van een wetsontwerp dat o.a. een vast dienstverband voor alle havenarbeiders beoogt, ver klaarde mevrouw Shirley Williams, parlementair secretaris van minis ter Gunter, dat nationalisering van de havens een grote voorbereiding vereist. De voorzitter van de redersbond, Ford Gesdes, zei na zijn gesprek met minister Gunter: De toestand ziet er nog somberder uit dan eerst. Volgens de door de koningin ondertekende noodtoestandsbepa lingen staat op overtreding ervan drie maanden gevangenisstraf of duizend gulden boete. De minister van vervoer is gerechtigd schepen die door hun bemanning zijn ver laten, weg te laten piepen en voorts alle maatregelen te treffen om op stoppingen in de havens te voor komen. De minister van posterijen kan ha* openbaar gebruik van telefoon, felegraaf- en andere ver bindingen beperken ten behoeve van politie, brandweer en open bare diensten. Verder krijgt de regering het recht bepaalde cate gorieën auto's en schepen te vor deren en in bepaalde gevallen ook grond. Met het afmonsteren van de dui zend bemanningsleden van de 81.000 ton metende Queen Mhry is het aantal stakende Britse zeelie den dinsdag op 14.500 gekomen. (Adv.)' KANSELIER ERHARD IN ENGELAND Londen: De Westduitse kanselier Erliard brengt een tweedaags officieel bezoek aan Engeland. Hij zal besprekingen voeren met de Britse regering over de NATO en andere Europese problemen. Erliard bracht eerder een bezoek aan de Britse vorstin in Bucking ham Palace. Het 2485 ton metende Nieuw- zeelandse kolenschip „Kaitawa", dat een bemanning' van 26 kop pen had, is ter hoogte van de noordkust van Nieuw-Zeeland vergaan nadat het op een bank was gelopen. Auckland-radio ontving maan dagavond een noodsein, maar na die tijd is niets meer gehoord. Langs de kus! -met vlieg tuigen en schepen werd naar overlevenden gezocht, maar het enige dat men tot nog toe vond, zijn een tiental reddingsgordels, versplinterd hout en masten. De „Kaitawa" was geladen met steenkool. Er woedde een zware storm in het gebied. De houding van de Amerikaanse regering tegenover de N.A.V.O.- landen die niet genoeg bijdragen aan de defensie van het westen, wordt steeds kritischer, zo is dins dag van ambtelijke zijde in Wash ington meegedeeld. Minister van defensie McNantara is er niet erg mee ingenomen dat het welvarende Europa geen billijk aandeel in de gemeenschapplijke defensielast op zich neemt. Op het ogenblik richten de klachten van het Pentagon zich voornamelijk tot West-Duitsland. McNamara zou zijn Westduitse collega Kal- Uwe von Hassel die in de loop van deze maand in Washington is ge weest, dan ook duidelijk te ver staan hebben gegeven, dat de bij drage van zijn land aan de defen sie van het westen onvoldoende is. Von Hassel gaf toe, dat de West duitse regering haar belofte om Amerikaans, militair materieel te kopen ter neutralisering van de kosten van het onderhoud van de Amerikaanse troepen in de bonds republiek, niet volledig is nageko men. McNamara vertelde hem on omwonden dat Washington ver wacht dat de bondsregering die be lofte houdt. In Washington zei men dat de Westduitse regering nog op een ander gebied tekort is geschoten. Ze zou namelijk niet gezorgd heb ben voor de logistieke structuur, nodig om van de 12 Westduitse legerdivisies een volslagen ge vechtsmacht te maken. De Amerikaanse regering maakt zich in dit verband steeds meer Tasjkent, gelegen in de Sow- jetrepubliek Oezbekistan, is dins dag weer opgeschrikt door een krachtige aardbeving, de derde binnen een maand. Er zou nie mand om het leven zijn gekomen en ook de schade zou gering zijn en voornamelijk beperkt zijn ge bleven tot het oude stadsdeel, waar de meeste huizen stammen uit de periode van vóór de revo lutie. De beving was van de zelfde kracht als die welke de stad op 26 april trof. Na die'tijd hebben zich nog verscheidene malen lichte schokken in Tasj kent voorgedaan. Een Russische journalist omschreef het leven in de stad als „drie weken op de rug van een kameel". Evenals na de vorige aard bevingen heeft het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken de westerse correspondenten in Moskou laten weteri dat zij niet naar Tasjkent mogen vliegen. Bij de aardbevingen van 26 april en 10 mei zijn, althans vol gens de officiële cijfers, in to taal acht mensen omgekomen, j Duizend mensen werden gewond en 100.000 dakloos, i Ui* Moskou is men een cam pagne voor hulp aan de slacht offers begonnen. Uit het hele land zijn arbeiders de stad bin nengestroomd om te helpen bij de wederopbouw. WOENSDAG 25 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.59 5.26 5.35 6.02 6.09 6.36 6.18 6.45 DONDERDAG 26 MEI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 5.53 6.27 6.29 7.03 7.03 7.37 7.12 7.46 zon maan mei op onder op onder 25 04.33 20.41 08.59 01.15 26 04.32 20.42 10.26 01.46 27 04.31 20.44 11.53 02.09 zorgen omdat ze verreikende mili taire verplichtingen heeft. Natuur lijk vormt Vietnam de zwaarste last voor het Amerikaanse volk, maar ook in Europa zijn nog 250.000 man Amerikaanse troepen gelegerd ter verdediging van de bondgenoten in de N.A.V.O. Op de vergadering van de noord- atlantische raad die over twee we ken in Brussel wordt gehouden, zal waarschijnlijk bekend worden ge maakt waar het militair hoofd kwartier van de N.A.V.O. wordt ondergebracht. In N.A.V.O.-kringen in Parijs is men algemeen van mening dat de keuze op België zal vallen. Op het ogenblik zit men nog midden in de onderhandelingen. Men acht het niet geheel uitgesloten dat een deel van het militaire hoofdkwar tier in Nederland, namelijk in Zuid- Limburg wordt ondergebracht. Men vreest echter in Nederland op ernstige woonruimtemoeilijkheden voor het personeel te'stuiten. Zoals bekend heeft generaal De Gaulle laten weten dat het mili taire hoofdkwartier van de N.A. V.O. Frankrijk moet verlaten. Dit zou vóór 4 april van het volgend jaar moeten zijn gebeurd. Van N.A.V.O.-zijde probeert men te be reiken dat deze cermijn wordt ver lengd. In Noord-Duitsland heeft de langs de Noordzee woedende storm met windkracht tien tot elf boven zee en windkracht negen boven het vasteland grote materiële schade aangericht. In Hamburg hadden brandweer en politie de handen vol aan het opruimen van omgewaaide bo men en dakpannen. In Cux- haven werden bomen ontwor teld, stortte een hijskraan in de nieuwe vissershaven om én lie pen vele huizen schade op. In Blickstedt bij Kiel nam de wind het dak van een school op. Een deel van deze plaats zat gedu rende veertien uur zonder elek trische energie en water. In de Duitse bocht hebben kleine schepen vluchthavens op gezocht. Op 1 januari 1967 zal een nieuw reglement verkeersregels en verkeerstekens van kracht worden. Dit nieuwe reglement, waaraan prof. mr. A. D. Bclin- fante van 1958 af heeft gewerkt, is dinsdag in de openbaarheid gekomen. Het bevat 147 artike len. Een aantal daarvan bestaat uit aangepaste artikelen van het wegenverkeersreglement. Minister Suurhoff van verkeer en waterstaat heeft de A.N.W.B. en het verbond voor veilig ver keer gevraagd een „populaire" uitgave van het nieuwe regle ment te verzorgen. Deze zal in het najaar gereed zijn. VOORRANG Wat opvalt in het nieuwe reglement is, dat aan de meest kwetsbare groepen weggebrui kers meer bescherming wordt geboden. Blinden, voorzien van een blindenstok en verder allen die zich moeilijk voortbewegen, moeten ongehinderd doorgang krijgen. Wat de voorrang betreft is er ook nog al het een en an der veranderd. Politie-, brand weer- en ziekenauto's hebben nog steeds voorrang, maar mili taire kolonnes en uitvaartstoeten niet meer. Wel is het zo dat die laatste door geen ander verkeer doorsneden mogen worden, evenmin als processies, door voetgangers gevormde optochten en marscolonnes. De tram moet voortaan voorrang verlenen aan het verkeer op een voorrangs- weg. In Nederland krijgen we net als in het buitenland geel ge kleurde strepen op plaatsen, waar binnen de bebouwde kom niet mag worden geparkeerd. Een doorgetrokken streep op de rijbaan mag niet worden over schreden. Op invoeg- en uitrij- stroken van snelwegen mag niet meer worden gestopt. Wel mag men voortaan bij een bushalte stoppen om snel passagiers in- of uit te laten stappen. BROMFIETSEN De wetgever is nu voor het eerst de term „bromfiets" gaan gebruiken in plaats van het plechtige „rijwiel met hulpmo tor". Die bromfietser mag geen onnodig geluid meer maken en bromfietsers mogen ook niet meer met z'n tweeën naast el kaar rijden. Dat mogen fietsers nog wel, als ze tenminste het verkeer niet hinderen. Er is nu ook bepaald dat bromfietsers en fietsers bij sche mering, mist en weer dat slecht zicht veroorzaakt (sneeuwval), hun licht moeten ontsteken. Over lichten gesproken: automobilis ten mogen geen groot licht voe ren als de verlichting van de weg zo goed is. dat het niet nodig is. Ze mogen verder geen treinbestuurders, schippers of colonnes voetgangers verblinden. Er moet ook gedimd worden achter een voorligger. NIEUW Nieuw is ook dat iedere be stuurder, behalve de kennis te bezitten die tot goed besturen vereist is, de daartoe noodzake lijke lichamelijke en geestelijke gesteldheid moet bezitten. Met ingang van 1 januari zal' het ook verboden zijn een krui- sing-zodruxis-op te rijden da! het van links komend verkeer ge blokkeerd wordt. Een kruising mag pas worden opgereden als ze onmiddellijk weer kan wor den vrijgemaakt of als men zich kan opstellen zodanig dat men tussen de van links en rechts komende verkeersstromen be staat. BORDEN Wat snelheid betreft: op auto wegen mogen slechts diegenen komen die harder dan veertig km per uur kunnen rijden. Ver der moet men z'n snelheid aan passen aan het overige verkeer, dus „sukkelen" langs autowegen is er niet meer bij. Er worden heel wat verkeersborden gewij zigd en er worden ook enige nieuwe verkeersborden inge voerd. Daarmee is veelal aan sluiting gezocht bij de in ons om ringende landen in gebruik zijn de borden. (Adv.) gagaBmi Jljlfe 'n Hero produkt Het ligt in de bedoeling dat het huwelijk tussen prinses Mar griet en mr. P. van Vollenhoven op 10 januari 1967 in Den Haag zal worden gesloten, zo blijkt uit de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot toestemming voor dit huwelijk dat gisteren bij de tweede kamer is ingediend. Het ligt niet in de bedoeling aan de heer Van Vollenhoven een adellijke titel te verlenen. Wel zal bij koninklijk besluit worden bepaald dat hij met ingang 'van de dag van het huwelijk lid van het konink':jk huis zal zijn. Eventuele kinderen uit dit hu welijk zal met het oog op de mo- '(Adv.V TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 gelijkheid van troonopvolging persoonlijk de titel van prins of prinses van Oranje-Nassau wor den verleend. De memorie van toelichting is getekend door de minister-president, de minister van justitie en de minister van binnenlandse zaken. ZUIDWESTELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk trok over ons land wat gepaard ging met opklaringen waarbij de temperatuur tot 16. a 17 graden qpliep. Dezelfde temperaturen werden ook bereikt in Duitsland, België en noord-Frankrijk. In zuid-Frankrijk werd hier en daar ruim 20 graden gemeten. Boven de Britse eilanden be vindt zich een frontale storing dit- naar de Noordzee trekt. Deze zal in de ochtend wat regen brengen. Later op de dag kunnen opklaringen worden verwacht maar plaatselijk ook een bui. De wind is zwak tot matig en draait r.aar het zuidwesten. In het tem- peratuursverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Over liet algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele bui en. Overwegend matige zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1