VOOR VROUW Gymnastiek voor aanstaande moeders moet onder deskundige leiding staan U kunt niei alles weten voor, m wie gezellig Ik wil f§§ frituren Zaterdag 21 mei 1966 DE \fRIJE ZEEUW Pagina 9 van de week Schoentjes voor de moderne assepoester fc Voor warme Het is tegenwoordig in de mode, dat aanstaande moeder# zich bezighouden met het verrichten van bepaalde gymnastische oefeningen. Heeft deze thans zo zeer ingeburgerde gewoonte waarde of moet men deze lichaamsoefening zien als een onbeduidende liefhebberij dan wel als een schadelijke bevlieging? Deze kwestie heeft verschillende aspekten en in het belang van onze lezeressen wellicht ook van een aantal lezers, die als aanstaande vader graag weten op welke manier de gezondheid van hun echtgenote en hun kind het best gediend wordt kan het zijn nut hebben eens na te gaan hoe de een jaar of vijftien geleden nog vrijwel nergens gepropageerde gymnastiek voor aanstaande moeders tot ontwikkeling gekomen is. GEEN TENNISMATCHES Vanouds waarschuwde men vrou wen, die een baby verwachtten, tegen grote lichamelijke inspanning en te recht, want dat zou wel eens een fa tale vroeggeboorte kunnen veroor zaken. Anderzijds heeft het echter nooit ontbroken aan adviezen tot aanmoediging tot het nemen van ge regelde lichaamsbeweging, zowel bij de dagelijkse werkzaamheden als in de vrije tijd. Ook voor deze laatste opvatting valt veel te zeggen, want daardoor zijn talrijke grote en kleine euvelen, waarvan aanstaande moeders last kunnen hebben, te bestrijden. Met die kunstig werkende lichaamsbeweging werd en wordt nimmer beoogd dat er tennismatches kunnen worden ge speeld, ook niet dat er moet worden gezwommen of paard moet worden gereden of dat er aan atletiek moet worden gedaan! Het gaat er dan uitsluitend om normaal te werken in het huishou den, zonder extra vermoeiende schoonmaakbeurten, om normaal bui ten komen en boodschappen doen, zonder daarbij al te veel kilo's aard appelen tegelijk mee naar huis te sjouwen, om op vrije dagen die wan delingetjes te maken die' men ge wend is, zonder daarbij in lange veld tochten met zware bepakking te ver vallen. MET MINDER PIJN Maar hoe is men nu van deze min of meer vanzelfsprekende eenvoudige leefregels gekomen tot het systema tisch beoefenen van gymnastiek? De oorsprong van deze zwangerengym- nastiek is eigenlijk te vinden in de wens om de komende bevalling met zo weinig mogelijk pijn te doen ver lopen. Bij alle volkeren en in alle tijden zijn er immers vrouwen ge weest, die erg tegen deze geboorte- pijnen' opzagen. Niet overal en bij iedereen is die angstige verwachting even duidelijk aanwezig. Het ergst is ze bij hen die als jong meisje allerlei griezelver halen hebben gehoord over wat er zoal bij een bevalling voor narig heden kunnen plaatshebben. Veel minder erg is die angst bij vrouwen die niet beter weten of in de aller meeste gevallen gaat alles goed: zij aanvaarden de pijn als iets dat men wel kan verdragen en als iets dat spoedig vergeten is. Gelukkig werd in Nederland, de eeuwen door, de geboorte van een kind over het algemeen in rustig ver trouwen tegemoet gezien. Men houdt hier te lande nu eenmaal niet erg van overdrijving en daarom heeft er bij ons ook nooit een grote behoefte bestaan aan toediening van narcoti sche middelen bij bevallingen, zulks In tegenstelling tot bijvoorbeeld de engelsaksische landen. „NATURAL CHILDBIRTH" Nu is het maar heel gelukkig als men afziet van narcose (als routine methode) bij bevallingen, niet alleen omdat een natuurlijk gebeuren, zoals het geboorteproces dat is, liever niet cp kunstmatige wijze moet worden beïnvloed, maar vooral ook, omdat het narcotiseren der moeder zekere gevaren voor de gezondheid van het kind met zich meebrengt. Narcose blijve daarom uitsluitend van toepassing voor die zeldzame ge vallen, dat zich stoornissen hebben voorgedaan die verloskundige kunst- WIE BEHOORT BIJ WIE? Wie behoort bij wie? Sportieve (vakantie)kleding voor man en vrouw, uitgebracht door Seiden- sticker (Keulen). grepen of operaties vereisen; bij alle gewone geboorten dient ervan te worden afgezien. In Engeland was het dr. Grantly D. Read, die in 1933 het boek „Na tural Childbirth" schreef, waarin hij de voor zijn landgenoten opzienba rende mededeling deed, dat in nor male gevallen narcose en pijnverdo- vende middelen niet nodig zijn, maar dat alles rustig en prettig verloopt wanneer angst en onzekerheid bij de aanstaande moeder worden weggeno men doordat zij morele steun en juis te voorlichting krijgt, zowel vóór als tijdens het geboorteproces, en wan neer zij bovendien tijdig enige ont- spannings- en ademhalingsoefenin gen aanleert, die haar gedurende de bevalling goed te pas zulen komen: wanneer spanning en onrust ont breken komt het ook niet tot heftige pijn. IN SOWJET-UNIE In Rusland kwamen de geneeskun digen na de oorlog eveneens tot het inzicht, dat de geboortepijnen op psychische wijze sterk te beïnvloeden zijn, zowel in gunstige als in ongun stige zin. Deze opvatting werd wel dra zo algemeen aanvaard, dat de nieuwe behandeling, die er in bestaat dat de moeder in een zo kalm mo gelijk, ontspannen gemoedstoestand wordt gebracht, van regeringswege in alle kraaminrichtingen werd voor geschreven. Andere landen namen deze methode over. In Frankrijk is het dr. Lamaze die bijzonder voor de algemene toepas sing van deze behandeling heeft ge ijverd. Uiteindelijk werd het publiek in ons land eveneens bereikt door de propaganda voor de Engelse en Rus- sisch-Franse behandeling en hoewel er hier eigenlijk niet zo'n duidelijke behoefte aan bestond, is er toch een vrij groot enthousiasme voor ont staan. In allerlei gemeenten van Neder land worden tegenwoordig cursussen ingericht waar aanstaande moeders onder leiding van heilgymnasten speciale lichaamsoefeningen lezen. Het zijn o.a. de diverse kruisvereni gingen die dergelijke leergangen or ganiseren. IN TWAALF LESSEN Een cursus omvat gemeenlijk een twaalftal lessen; de kosten voor de deelnemenden kunnen laag zijn, om dat er in groepen les wordt gegeven. Een verklaring van huisdokter, vroedvrouw of specialist-vrouwen arts is vereist om te mogen meedoen. Dit laatste is een noodzakelijke vei ligheidsmaatregel; immers bij be paalde ziekten of andere stoornissen zou het doen van gymnastiek scha delijk kunnen werken. Men moet daarom beslist niet meedoen aan les sen waar deze deskundige controle ontbreekt en ook moet men niet op eigen houtje een beetje aan gym nastiek gaan doen wanneer men in verwachting is! Wat is nu het resultaat van al die ademhalings- en ontspanningsoefe ningen? Als dit op de juiste manier aan de aanstaande moeders wordt bij gebracht, gaat er inderdaad een rust gevende invloed van uit en zal de pijn bij de bevalling inderdaad ook gering zijn. Een „volkomen pijnloos" gebeuren mag men niet verwachten, dat is een verkeerde voorstelling van zaken. Het allermeeste nut hebben de les sen nog wel, wanneer ze worden ge combineerd met het geven van voor lichting en wenken omtrent hygiëne en voeding. Intussen mogen aanstaan de moeders nooit menen, dat het vol gen van zo'n cursus onontbeerlijk is voor de góede afloop van een ge boorte! ZONDER GYMNASTIEK Het zou ook wel een heel vervelen de kwestie zijn als er iets verkeerd moest gaan doordat er geen speciale gymnastiekoefeningen waren geleerd: voor velen behoort het volgen van dergelijke lessen immers niet tot de mogelijkheden, bijvoorbeeld omdat er in de buurt geen gelegenheid toe bestaat. Gelukkig maar dat een groot aan tal vrouwen deze gymnastiek voor aanstaande moeders niet werkelijk nodig heeft. Deze vrouwen beschik ken over het nodige zelfvertrouwen doordat zij: ten eerste uit zichzelf al rustig en evenwichtig zijn, ten twee de niet werden blootgesteld aan vreemde gruwelverhalen over ge boorte en wat daarmee samenhangt, ten derde en dat is wellicht het belangrijkste zich regelmatig heb ben laten controleren en laten advi seren door hun vroedvrouw of dok ter en zich als gevolg daarvan in alle opzichten moreel gesteund weten. dr. ALFREDA BRIEDÉ. Voor huisvrouw en gezin 0 Bij het schoonmaken van linoleum mag niet te veel water worden gebruikt. Het water dat onder het linoleum komt, doet de kanten omkrullen. 0 Inktvlekken op leer moeten met lauwe melk gebet worden en ver dwijnen daarna. Jodium vlekken verdwijnen vanzelf. 0 Roestvlekken in kleding kunt u verwijderen door de vlekken bo ven kokend water in de stoom te houden, dan met zuringzout in wrijven en daarna verscheidene uren uitwassen. Een ander middel is de vlekken boven kokende thge houden en met citroensap bedrup pelen. Na enige tijd wast u de stof dan uit. 0 Petroleumvlekken verdampen meestal en verdwijnen dan van zelf. Verdwijnen ze moeilijker dan kan men op de vlek een stuk grauw papier leggen-en ze weg strijken. De vlek boven stoom houden wil ook wel eens helpen. Vandaag (zaterdag 21 meiis het „Vlaggetjesdag" en de haringloggers zijn uitgevaren om de eerste nieuwe haring te gaan vangen, een primeur waar velen met verlangen naar uit kijken. De jonge maatjesharing (Hollandse nieuwe) geldt als de fijnste kwaliteit en is zeker een delicatesse, wanneer ze met zorg wordt opgediend en er geslagen room of sour-cream bij wordt gegeven (op smaak gemaakt met paprikapoeder, zout en gehakte peterselie) ZONDAG: Kervelsoep met geraspte kaas; runderrollade, spercieboon- tjes, aardappelen; rabarbermoes- pudding met vanillesaus. MAANDAG: Koud vlees, spinazie, gebakken aardappelen; wentel teefjes. DINSDAG: Komkommer gevuld met gehakt, pikante rijst; hangop met geraspte appel en banaan. WOENSDAG: Stamppot rauwe an dijvie met kaas; vla-flip. DONDERDAG: Gebakken lever, roomsaus met rozijnen; rijst, sla; yoghurt met aardbeien. VRIJDAG: Gebakken vissticks of ge bakken lunchworst; tomatensla, rijstkoekjes; chooclademousse. ZATERDAG: Bluefort-omelette met toast en boter; grapefruit. Heerlijk luieren, zeilen, wandelen, tennissen en zwemmen behoren bij zomerse weekenden en vakantie. Een week-end is lang en als we er in deze vrije dagen op uit gaan, willen we met zo mm mogelijk bagage toch voor zoveel mogelijk gelegenheden toegerust zijn. We kiezen daarom doelmatige en gemakkelijke zomer kleren, waarin we ons prettig kun nen bewegen. Een meerdelige combinatie is een oplossing voor veel kledingpro- blemen, tenminste als we de diverse onderdelen goed op elkaar afstem men. We kiezen bijvoorbeeld een slank afkledend katoenen doorknoop- jurkje met kort mouwtje, een over- hemdbloes, een sportief rokje en een lange broek. Rok en bloes bij elkaar - - M zijn uitermate geschikt om te wande- ft/fl li len, bloes en lange broek samen vor- •'W- men een fijne combinatie voor het strand of voor de tuin en met de jurk zijn we eigenlijk altijd goed gekleed voor een sportief week-end. Een beetje opvallend en alleen ge schikt voor jonge dames met een goed figuurtje en lange, slanke benen, is de bermudashort, met de typisch, bijna knielange broekspijpen. Wie niet zo slank is, houdt zich maar lie ver bij de overhemdbloes en de rok. Wellicht zo'n bijzonder aantrekkelijke wikkelrok in uni met madras ge voerd, of een praktische broekrok van tweed. HERONTDEKKINGEN Badstof is dit seizoen een „her ontdekt materiaal. Niet alleen voor het strand, maar eigenlijk wel haast voor alle vrije-tijdskleding wordt deze praktische, kreukvrije favoriete stof gebruikt. Zo vervangt een vlot bad- CHOCOLADEMOUSSE Smelt 100 gram bittere chocolade op een zacht vuurtje in een halve dl water. Voeg hieraan 100 gram poe dersuiker toe en breng aües samen, al roerende, aan de kook. Als die massa is bekoeld wordt er V4 liter stijfgeslagen room doorgeschept en de mousse opgediend in coupeglazen met een wafel erin gestoken. BLUEFORT-OMELETTE 6 eieren, 50 gram Bluefort, 1 lepel room, 30 gram boter. Klop de eieren los. Smelt de boter in de koekepan. Verkruimel de Blue fort, laat ze au bain marie smelten en roer er de room door. Laat de boter in de koekepan even bruinen, doe de geklopte eieren erin. Voeg de aangemaakte Bluefort toe (goed ver delen over de eieren) en bak de ome- lette verder. Warm serveren en op dienen met gehakte peterselie. 0 Babykleertjes moet u niet invoch ten. Er blijft dan veelal wat vocht - in, dat verdampen moet door de lichaamswarmte van de baby. Daarbij gaat dan onnodig lichaams warmte verloren. 0 Beeldjes van gips kan men repa reren met celluloselijm en bij werken met gips. Na deze behan- delnig verven met olieverf na eerst het gips met wat lijnolie be streken te hebben, dan houdt de verf beter. 0 Nieuwe kwasten kunt u beter eerst een dag in koud water zet ten. De haren zwellen dan op, hetgeen uitvallen voorkomt. 0 Wie aan bloedarmoede lijdt doet er verstandig aan ook de hard groene bladeren van andijvie, prei, sla, spruitjes en de groene uitlo pers van uien mee te eten. Deze zijn rijk aan ijzerhoudende zouten. Inplaats van worst of ham is lever op het brood beter. Het nieuwe modeseizoen heeft al heel wat te doen gegeven aan de commentatrices. Zij tenslotte, be spreken de nieuwe tendenzen en de revolutionaire veranderingen en po gen „recht te praten wat krom is". Over de super korte rokjes wordt in de meeste commentaren voorzichtig gezwegen. De moderne opzichtige dessins zijn met enthousiasme of op een lauwe toon ingehaald, waar een toontje van fatalisme niet vreemd aan is. En we moeten ook inderdaad vaststellen, dat de mode zich niet laat dwingenwel de dames. Met een kleine variatie van een gezegde uit het Amerikaanse asumentsleven, kunnen we stellen The „mode"-show must go on! Hoevelen zouden zich nu ergeren aan de. opart-mode? Niet alleen zij die voor deze gekleurde en opvallen de eer bedanken en koppig blijven lopen in een eigen stijl. Want hoe- velen gaan er door de knieën en zwichten voor wat algemeen in is of komt? Met tegenzin, weliswaar, maar het modelot heeft niet anders gewild. DE SCHOENTJES Ook de nieuwe schoenenmode is kleurig en opvallend en ligt geheel in de stijl van de opart. Bovendien trek ken door de korte rokken de benen sterk de aandacht, zodat een leuk paar schoentjes wel een eerste eis wordt. En ook in de schoenenmode is lak favoriet. Na de kleurige lakjassen en de rage van de ouderwetse flessen- tas, blijkt ook in de schoenenmode lak voor allerlei modieuze versierin gen, die in sommige gevallen zelf kan worden aangebracht. Er zijn schoe nen en laarsjes van lak, waarbij men een groot aantal plastic figuurtjes in verschillende kleuren krijgt, die men in een zelfgevonden compositie ge makkelijk op de schoen kan aanbren gen. Een bijzonder effekt leveren de ..glazen muiltjes", schoenen van doorzichtig plastic, die het eerst wer den gelanceerd door de ontwerper van het modehuis Dior, Roger Ver vier. KLEURIGER In de nieuwe stijl zijn de kleuren van primair belang. De hoofdkleur is het z.g. carrar, een zachte beige. Verder zijn er natuurlijk wit, gebro ken wit, crème en pasteltinten van bleu, rose, groen en lila. Maar schrikt u niet van de vele felle kleuren rood, zwart en paars. En dan niet te ver geten, dat weinig kleuren solo ge bruikt werden. In de meeste geval len werden meer kleuren in een schoentje gebruikt. De punten zijn er nog niet hele maal uit, al zijn het niet meer die -cherpe van een seizoen geleden. Overheersend zijn wel de schoenen met ronde en zelfs platte neuzen. Het naakt de voet wat massiever, alsof we plotseling met de benen steviger op de grond zijn gaan staan en het past terecht beter bij de opartversie- ringen. In de vorm is verder een veel zijdigheid te ontdekken door de vele verschillende uitsnijdingen en wijzen van sluiting. Met of zonder strikken, door kruisbandjes met gespen of knoopjes of met een tongetje en veters. Riempjes zitten soms hoog op de wreef, wat antiek aandoet. Tenslotte blijft de hak laag, maxi maal 4 cm hoog en breed. Ondanks dat deze moderne schoenenmode ook de oudere dame voldoende mogelijk heden biedt om zich er bij aan te passen, moeten we toch wel conclu deren, dat de jongste dames er het hardst mee zullen weglopen! MARION. stoffen doorknoopjurkje met sjaal- kraag, flinke opgestikte zakken en een strikceintuurtje, de vaak zt volumineuze badmantel. Bovendier kan zo'n jurkje ook binnenshuis er in de tuin worden gedragen. Aantrekkelijk voor het strand is een shift of een aansluitend jurkj» van badstof met aangeknipte capu chon. Heel fijn zijn ook de lange pan» talons, de badpakken en bikini's, d« shorts en de herenzwemslips van stretch badstof. Heerlijk voor een warm week-end is een combishort, een bloes en short aanéén, met elas tische ceintuur in afstekende kleur. We dragen er een effen of geruite blazer bij. Sportief zijn ook de Franse lum- berjackets, deze korte lijn is zeer modieus, van een vinyl-stretch kwa liteit. Snoezig zijn de iets langere, ge tailleerde jasjes van dit materiaal. De modellen van de jacks hebben dit seizoen enige veranderingen on dergaan. Ze zijn wat meer aanslui tend, terwijl de materialen wat „vol ler" zijn. Nieuw voor de heren zijn de jacks en week-enders in rekbaar materiaal, effen en in ruiten. DE LANGE BROEK De damespantalons zijn slank om de knie, maar hebben een iets uitlo pende pijp. Veelal zijn ze laag op de heup en hebben sierstiksels en een vóórsluiting. Jonge vrouwen kiezen zich graag een witte pantalon van een Franse twill binding. Deze pan talons zijn er ook voor jonge man nen, evenals lange broeken naar Amerikaanse stijl, zonder tailleband en met rechte steekzakken. Linnen struktuurstof is ook geliefd voor lange broeken. Sportieve meisjes kie zen een tinneroy knickerbocker, liefst in de nieuwe „sahara"-kleur, een beige-achtige tint. Wie heel bijzonder en sportief ge kleed wil gaan, kiest zich een geruit pak van stretch linnen. Zo'n pak met allure, bestaande uit een jasje met twee rijen knopen met korte, brede revers en ceintuur en een lange pan talon. Daar hoort dan nog een simpel truitje met een col bij. De wat meer gezette vrouw, die bij het zeilen of in de auto graag een lange pantalon draagt, kiest een effen helanca ensemble van goede pasvorm en neemt daar een aardige bloes bij. Voor haar echtgenoot is er ook wel iets moois te vinden bij de vrije- tijdskleding. Ja, hij zal zich zeker op zijn gemak voelen in een wollen wevenit jasje met dwarse, doorge stikte naden en opgestikte zakken, in een wat donkere tint. Een pantalon in een bescheiden ruitdessin en een dacron shirt met korte mouwen horen daar nog bij. TENNIS- EN BADPAK Voor de tennissport zien we snoe zige tergal jurkjes met geplooide, laag aangezette rokjes, losse plooi rokjes en shorts. Heren dragen witte lange tennispantalons van terlenka en sweaters van badstof of pullovers met v-hals. Nieuw voor tenniskle- ding zijn de bleu gekleurde randen waarmee shorts, vesten en pullovers zijn afgezet. Er is ook beeldschone badkleding. Strandpakjes, een soort hansoppakje van gebreide stretch badstof, met een ondeugende grove rits in het voor pand, wedijveren met gebloemde en effen badstoffen bikini's. We zien he- lenca pakjes en bikini's in ribbel en streep effect, en badpakken in de stijl van Courrèges met ronde hals lijn, diep rugdécolleté, witte biezen en witte strepen op de zijnaden. Witte bikini's zijn met kant over trokken, ruches benadrukken de nieuwe halsuitsnijding in halterlijn en netjasjes worden over bikini's ge dragen. Er zijn Oostrijkse bloemetjes badpakken en zwarte, elegante bad kostuums voor zwaardere figuren, badpakken met kanten voorpand hebben een foundation in huidskleur. In een mondaine badplaats dragen we een kanten jurkje, dat bij de beha en aan de onderkant van het rokje gevoerd is. Verder zijn het de kleinigheden, die aan de zomerkleding de laatste glans geven en zonder welke we ons niet helemaal gelukkig voelen. We bedoe len hiermee de kleine kantoenen hoedjes, de flaphoeden, de badstoffen mutsen met banden, de grote, zon nige badtassen, de reticules van bad stof, de bijzonder fraai uitgevoerde badmutsen, de geborduurde hoofd doekjes, de gekleurde schoentjes en de piepkleine handtasjes in vrolijke kleurtjes en met aardige motieven geborduurd. BETTY TEELING. (Adv.) ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 9