Middenstandsbonden keren zich tegen loon- en prijspolitiek der regering Stichting van de Arbeid zal rapport afwachten over het spaarloon Hevige straatgevechten in Da Nang Bilderbeek HET WEER Gasverwarming OPSTANDIGE BOEDDHISTEN WENDEN ZICH TOT PRESIDENT JOHNSON EN 0E THANT autorijles Autorijschool ZATERDAG 51 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6694 Prijsmaatregelen Gevarenzone Weerbericht Niet gerechtvaardigd Ook de werkgevers reageren VRACHTAUTO RIJDT IN OP SCHOLIEREN IN LUIK WITTE ..WALVIS" Vier Franse kernproeven Hoogwater Het bedrijfsleven treft geen schuld Vrijer loonsysteem Geblokkeerd loon Nieuwe taken 1 DE STRIJD IN VIETNAM Zon- en Ma? "«tanden Geheimhouding Vakcentralen tegen loonplafond Hongerstaking Reeds duizend slachtoffers ^Bkertngbfl abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van Re Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per «wartaal; per1 maand 2.40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.\A v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen De vier centrale middenstands organisaties, reagerende op het geen deze week in een bespre king van een delegatie van het kabinet met voorzitters van negen centrale organisaties van werkgevers, werknemers, land bouw en middenstand aan de orde is geweest, zijn van oordeel dat: de door het kabinet overwo gen loonpolitieke maatregel of welke eventueel andere maat regelen op dit gebied ook moe ten passen in het kader van de door het kabinet genomen be slissing over het systeem van loonvorming; de door het kabinet voorgeno men prijsmaatregel volstrekt wordt afgewezen. Dit blijkt uit een brief die de vier centrale middenstandsorga nisaties aan de raad van minis ters hebben doen toekomen. Het bedrijfsleven zal geen medeverantwoordelijkheid kun nen dragen. Over de voorgenomen prijs maatregel wordt in de brief op gemerkt, dat de combinatie van het door het kabinet gevoerde loonbeleid en het gevoerde be leid op het stuk van de over heidsbestedingen als de oorzaak van de prijsbeweging moet wor den aangemerkt. Met een prijsmaatregel zou het kabinet derhalve een ge volg bestrijden inplaats van de oorzaken. Overschrijding van de geva- rengrens in de loonvorming zal naar het oordeel der midden standsbonden het kabinet als verantwoordelijke instantie no pen gebruik te maken van de krachtens het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen 1945 ten dienste staande bevoegdhe den. (Adv.) Guido Gezellestraat 3 Terneuzen Telef. 2815 MINDER ZONNIG Een rug van hoge luchtdruk welke ons vrijdag flinke zonnige perioden bracht wordt gevolgd door een oceaanstoring, die nu ten westen van Ierland is aan gekomen. Het warmtefront dat de begrenzing vormt tussen de polaire lucht en de vochtige Oceaanlucht dringt langzaam met enige lichte neerslag oost waarts op. Na een vrij heldere nacht met vooral in het binnen land kans op nachtvorst zal van daag de bewolking verder toe nemen met later op de dag mo gelijk wat lichte regen. Weinig verandering in temperatuur. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Half tot zwaar bewolkt met kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest en weinig ver andering in temperatuur. De middenstandsbonden me nen dat het uitvaardigen van zulk een maatregel door de ont wikkeling niet wordt gerecht vaardigd, omdat het bedrijfs leven in het algemeen niet in strijd handeld met de prijsge- dragsregels. Een prijsmaatregel zou een onverdiende blaam leggen op het bedrijfsleven, waar de prijs beweging voornamelijk het ge volg is van externe factoren. De middenstandsorganisaties moeten een dergelijke maatregel volstrekt afwijzen, temeer daar daarmede psychologisch de laat ste schakel van de bedrijfsko lom (midden- en kleinbedrijven) het zwaarst wordt getroffen. Ook de raad van Nederlandse werkgeversverbonden, waarin samenwerken de vier centrale werkgeversbonden, heeft schrif telijk gereageerd op de bespre king van maandagavond j.l. In een brief aan de voorzitter van de raad van ministers deelt de raad van werkgeversverbon den mede dat hij met het kabi net van mening is dat de loon- kostenontwikkeling binnen de reeds aangegeven grenzen moet worden gehouden. Een verdere stijging der loonkosten boven het gemiddelde van 7,4 procent in de thans goedgekeurde con tracten is daarmede zeker niet in overeenstemming. Vrijdagmiddag is in een voor stad van Luik een vrachtwagen in gereden op een groep scholieren. Een 15-jarige jongen kwam om 't leven. De onderwijzer en een leer ling werden enkele tientallen me ters door de auto meegesleurd en zijn zwaargewond in een zieken huis opgenomen, 'lien leerlingen liepen lichte verwondingen op. De politie moest de dronken automobilist tegen een woedende menigte in bescherming nemen. Hij is gearresteerd. den gedaan. Dit houdt niet in, dat de vakcentrales kunnen in stemmen met de voorgenomen maatregelen. In de bespreking is door hun vertegenwoordigers naar voren gebracht dat wijzi gingen in het loonpolitieke be leid, die voor een deel van de contracten een andere beoor delingsmaatstaf introduceren, gezien het discriminatoire ka rakter, op onoverkomenliike be zwaren zouden stuiten. De ef fectiviteit van een nu in te stel len loonplafond wordt door hen bovendien in sterke twijfel ge trokken. De vakcentrales zijn van oor deel, dat het loonpolitieke be leid beter ongewijzigd kan blij ven en dat de aandacht zich vooral zou dienen te richten op het voorbereiden van een geheel van sociaal-economisch en bud- getaire maatregelen voor 1967, waardoor de overige besteding, zich uitende in een ongunstiger wordend beeld van de lopende rekening van de betalingsbalans en 'n sterke prijsstijging, wordt teruggedrongen en een meer evenwichtiger situatie wordt be reikt. Kabinetsberaad duurt voort De ministerraad heeft vrijdag de gehele dag vergaderd en zal ook vandaag zijn beraadslagin gen. vooral ook over de loon politiek, voortzetten. SSfilllift RP De minister-president, mr. J. SkIrhIIsJ Uf" M. L. Th. Cals, zei gisteren na ■»*- afloop van de middagvergade ring tot journalisten dat hij niets kon meedelen. Misschien zou hij vandaag na afloop iets kunnen zeggen. (Adv.) Advertentieprijs per enm 18 et; tninimtnw per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 ut». Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. (Adv.)1 Een begrip vour Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneusen TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150- Rivierpolitie en brandweer ma ten hier jacht op een witte wal vis, die men woensdag in de Rijn bij Duisburg had zien zwemmen. De directeur van de dierentuin in Duisburg heeft verklaard dat het hier om een beluga gaat. Foto boven: Politie en brandweer pro beren het dier te vangen. Foto onderDe „walvis" in het water van de Rijn. Volgens Franse persberichten zal Frankrijk deze zomer vier kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan nemen. Van officiële Franse zijde wil men zich in het geheel niet over deze zaak uitlaten. Drie van de proeven zouden in de dampkring en de vierde onder water plaats vinden. Het zou de bedoeling zijn, dat de proeven met betrekkelijk korte tussenpozen eind jurii of begin juli worden genomen. ZATERDAG 21 MEI Breskens 2.19 2.33 Terneuzen 2.55 3.09 Hansweert 3.29 3.43 Walsoorden 3.38 3.52 ZONDAG 22 MEI Cadzand 2 22 2.41 Breskens 2.47 3.11 Terneuzen 3.24 3.47 Hansweert 3.57 4.21 Walsoorden 4.06 4.30 MAANDAG 23 MEI Breskens 3.27 3.51 Terneuzen 4.03 4.27 Hansweert 4.37 5.01 Walsoorden 4.46 5.10 De werkgeversverbonden zijn wat de overwogen prijsmaat regel betreft van mening, dat het kabinet niet heeft aange toond dat de huidige prijsont wikkeling het gevolg zou zijn van het niet-naleven der prijs- gedragsregels door het bedrijfs leven. De sterkere stijging van het consumptieprijspeil moet vol gens de vier verbonden worden toegeschreven aan een grotere stijging van het invoerprijspeil en een geringere daling van de prijzen van agrarische produk- ten dan werd verondersteld in de berekeningen die ten grond slag liggen aan het beleid voor 1966. Bovendien dient er reke ning mee te worden gehouden dat de loonkostenstijging waar van bij die berekeningen werd uitgegaan, is overschreden. Dit wettigt de conclusie dat van een zelfstandige inflatoire ontwikkeling in de prijzen niet kan worden gesproken. Derhalve is er naar de mening van de vier werkgeversverbon den geen aanleiding tot het tref fen van bijzondere prijspolitie ke maatregelen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft vrijdag besloten voortaan meer aandacht te schen ken aan niet-loonpolitieke vraag stukken. Het zal daartoe vaker in geregelde vergaderingen bijeen komen. I* Over hef door tot nog toe twee .der vakcentrales onderschreven plan voor een zgn. spaarloon zal een commissie van deskundigen binnenkort een rapport over moge lijkheden en mogelijke repercussies opstellen. Dit plan wordt tot nu toe gedragen door het N. V. V. en het N. K. V. Volgende week be slist het C. N. V. er over. De vergadering van het stich tingsbestuur begon vrijdagmiddag om vijf uur, omdat de besloten ver gadering van de sociaal-economi sche raad (waarin Verscheidene stichtingsbestuurders zitting heb ben) veel langer duurde dan was verwacht. De stichting vergaderde tot bij half zeven. Na afloop deden de beide voor zitters van het stichtingsbestuur, de heren Bosma en Kloos, mede deling van het besprokene. De andere werkwijze van de stichting houdt verband met het feit dat zij in de huidige overgangs fase naar een vrijer loonsysteem minder aanraking heeft met de loonpolitiek dan voorheen. Over het voorstel van N. K. V. en N. V. V. om met het oog op de loonontwikkeling van het volgen de jaar nu vast de mogelijkheid te onderzoeken van een spaarloon, is maar heel kort gesproken. De werkgevers achten het nog te vroeg om over de consequen ties van zulk een spaarloon te oor delen. Het spaarloon is, anders dan het investeringsloon, een gedeelte van een loonsverhoging dat geblok keerd wordt en niet direct in de consumptieve sfeer wordt ge bracht. Investeringsloon is een term ontleend aan het rapport over de vermogensaanwasdeling der vakcentralen. Dat investeringsloon was be doeld als loon hetwelk zou worden betaald uit een gedeelte van de z.g. overwinst van een onderne ming, waar de werknemers geen gelegenheid zouden hebben in de vermogensaanwas te delen. Het nu bedoelde spaarloon of blokloon of geblokkeerd loondeel is een onderdeel van een normale loonkostenstijging Als mogelijke nieuwe laken van het bestuur van de stichting noem de de heer Kloos o.a. het werkkli maat in ondernemingen, de mede zeggenschap, de opvoering der pro- duktiviteit, grotere mobiliteit van de arbeid, e.d. In het algemeen zullen het aller lei vraagstukken van sociaal-eco nomische politiek zijn, die minder geschikt zijn voor de sociaal-eco nomische raad. De heren Bosma en Kloos heb ben van het bestuur de machtiging ontvangen een schema voor de werkwijze te ontwerpen. Vrijdagochtend zijn in Da Nang hevige straatgevechten uitgebro ken. Regeringstroepen trokken langzaam op naar de Tlnh Hoi- pagode, waarin zich opstandige militairen hadden verschanst. Zij hebben twee middelzware tanks in stelling gebracht. De twee pagodes met de opstandelingen werden door regeringstroepen ter sterkte van zes bataljons omsingeld. In andere delen van de stad zochten de regeringssoldaten naar sluipschutters. Op daken werden mitrailleurnesten ingericht. Rond het middaguur werd het schieten minder hevig. Het schijnt dat de regeringstroepen nog niet van plap zijn de pagodes te bezet ten. Zes doden en vijftig gewonden burgers en militairen zijn de pagodes binnengedragen. Voorbijgangers op straat zoeken dekking, terwijl een opstande lingen-soldaat in Da Nang zijn automatisch geweer leegschiet op een Amerikaans legervlieg tuig je. Het toestelletje, een ver kenningsvliegtuig, kreeg 7 tref- j fers en moest een noodlanding maken op een verkeersweg. Van de inzittenden werd niemand ge wond. MAAN op onder 05.41 23..33 Mei 22 O 24 V^aVU pU.Ty U J lUP VViMtf 33^ ■NM.aS'-OQA*-- DS39 on? ZON op onder 04.37 20 37 04.36 20.38 04.35 20.40 06.32 07.39 00.32 Het feit dat de vier midden standsbonden en de vier werk geversorganisaties het van ba- lang hebben geacht hun inzich ten over het besprokene van maandagavond j.l. publiek te maken, heeft de drie vakeen- trales genoopt ook hun oordeel kenbaar te maken. Er was n.l. met het oog op de geheimhou ding over het besprokene van uitgegaan dat ook niet naar bui ten tot bekendheid zou worden gegeven aan de reacties. De enige organisaties die hun reactie niet publiek hebben ge maakt, zijn de centrale land bouworganisaties. In een brief van het overleg orgaan aan mini-te-- Veldkamp wordt meegedee'd, dat van de kant van de vakcentrales geen j alternatieve suggesties voor het I i .lOOnhah»i<l- - zuil en wor. In Huê is meegedeeld dat 5.ÖOO gewapende-mannen klaar staan om de boeddhistische broeders in Da Nang te helpen tegen de soldaten van de kliek Thieu-Kv". In Saigon hebben de boeddhis tische leiders de gelovigen voor vandaag opgeroepen tot 'n massa bijeenkomst. Aan het eind daar van zullen vijfhonderd monniken en nonnen een hongerstaking van onbepaalde duur beginnen. De gezaghebbende boeddhisten in Da Nang en Huê hebben de be velhebbers van de Amerikaanse mariniers verzocht tussenbeide te komen teneinde de onmiddellijke evacuatie van Da Nang door de Zuidvietnamese regeringstroepen te bewerkstelligen. Mocht dit niet gebeuren, dan is volgens de opstandige boeddhisten de bevolking van Da Nang vast besloten de militaire (Amerikaan se) basis te vernietigen „die als opslagplaats dient van het leger van Ky en Thieu". De boeddhisten zeggen, dat de onderdrukking door het bewind van Saigon reeds een duizendtal slachtoffers heeft geëist. In een open brief hebben de boeddhisten president Johnson en secretaris-generaal Oe Thant ver zocht de bevolking van Zuid-Viet nam te helpen. De boeddhisten willen wet de strijd tegen de communistische vietcong met de steun van „het grote Amerikaanse volk" voort zetten. ©O Britse *egen Rhodesië In de veiligheidsraad zijn de maatregelen die Engeland tot nog toe tenen het regiem-Smlth in Rho desië heeft genomen, scherp gekri tiseerd. De Jordaanse vertegen woordiger zei dat de maatregelen geen nuttig effect hebben gehad en de gedelegeerde van Oeganda zei dat de Afrikaanse landen het ver trouwen in de Britse onpartijdig heid tussen blanken en gekleurd en hebben verloren. Hij begreep niet waarom Engeland Smith bij voor baat de verzekering had gegeven dat hii geen geweld behoefde te verwachten. Frankrijk zei bij mon de van ziin afgevaardigde Sevdoux de bezorgdheid van de Afrikaanse leden te delen. Frankrijk veroor deelt de apartheid in Rhodesië j inaar is van mening dat het hier 1 om een Britse binnenlandse aan gelegenheid gaat en dat alleen En geland de verantwoordelijkheid voor Rhodesië draaft.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1