Nieuwe betogingen in Leuven Premier Wilson, de zeelui en de export Het Russische antwoord op de Westduitse vredesnota Amerikanen in Zuid-Vietnam bombardeerden eigen mensen Herindeling Zws-Vlaanderen wordt deze zomer in Tweede Kamer behandeld linr ttjsreo Vietcong beschoot vliegveld Premier Ky in Da Nang Schiet Karei niet dood' Relletjes in Los Angeles Afzien van kernwapens Inquisitie Amerikaans tankvliegtuig verongelukt Aanslag in Peking op vrouw van Oostduitse diplomaat Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Negatieve belasting Voet bij stuk OUD-PRESIDENT EL SALVADOR VERMOORD Hittegolf in Mexico Koude oorlog afschaffen RITUELE MOORD? FiTtftSMtttog bij tbonaemante T£RlLEtï2£N Direeirttr-TToofdredaeteur; I. van Sand# Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: SS150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct VRIJDAG 20 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6693 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1# ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. 58 werden gewond, zo is door een Amerikaanse woordvoerder mee gedeeld. Het gebeurde tijdens de z.g. öperatie-Birmingham, waarbij ver scheidene duizenden Amerikaanse infanteristen zijn ingezet in de oorlogszone C, waar de vietcong sterk is, ongeveer 65 km ten noord westen van Saigon. Er werden vliegtuigen te huin geroepen tegen een groep guerillastrijders, maar de troepen op de grond hadden de positie door middel van rookseinen verkeerd aangegeven. De vietcong heeft woensdag morgen vroeg twintig mortiergra naten afgevuurd op het helikopter- vliegveld Soc Trang in het zuiden van Zuid-Vietnam, 160 km ten zuidwesten vatf Saigon. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn de verliezen aan manschappen en materieel klein gebleven. Premier Ky van Zuid-Vietnam is woensdag in gezelschap van een vijftiental hoge officieren in de op standige stad Da Nang aangekomen voor de installatie van generaal Huynh Van Cao als de vierde com mandant binnen twee maanden van het noordelijke militaire dis trict. 'Een uur voordat het gezelschap arriveerde, waren met 25 militaire vrachtauto's enige honderden boeddhistische rebellen de opstan delingen in de pagodes komen versterken. De Zuidvietnamese re geringstroepen die kort geleden de stad hebben bezet, staken geen hand uit. Amerikaanse helikopterpiloten die gelegerd zijn op het vliegveld Doe Hoa bij Saigon, hebben bezoe kers verzocht „Kareltje" niet dood te schieten, „Kareltje" is een sluip schutter van de vietcong, die ai 300 keer op toestellen heeft ge schoten die van het vliegveld op stegen, maar 299 maal miste. De piloten die zeggen dat het ene schot dat raak was, een geluks treffer is geweest, hebben het Amerikaanse en Zuidvietnamese personeel verzocht niet terug te schieten. De vietcong zou hem kunnen vervangen door iemand die wel kan mikken, zo zeggen de piloten In het zuiden van Los Ange les zijn deze week schoten ge lost toen twee groepen negers twee blanken aanvielen en een winkel plunderden na een pro testbetoging voor een politiebu reau. Het is niet bekend of er iemand is geraakt, maar een van beide blanken, de 33-jarige Karl Fle ming, werd naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand zou re delijk zijn. Een getuige ver klaarde, dat ongeveer 20 negers Fleming, die chef van het bu reau van het tijdschrift „News week" in Los Angeles is, tegen de grond smeten en hem daar na schopten en met planken sloegen. Een andere groep negers sloeg de ruiten van een slijterij in en ging er vandoor met flessen drank. Aan de betogers voor het poli tiebureau werd deelgenomen door circa 500 negers. Zijn pro testeerden tegen het optreden van een politie-officier, die in de loop van deze maand een neger had doodgeschoten. De vroegere wethouder van Mid delburg en lid van de Tweede Kamer, thans staatssecretaris van binnenlandse zaken, drs Th. T Westerhout, heeft in Goes tiidens een „hearing" met de Zuidbeve- landse gemeentebesturen de mede deling gedaan dat de wetsontwer pen inzake de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beve land nog deze zomer bij de Twee de Kamer zullen worden inge diend. In tegenstelling tot Zeeuws- Vlaanderen, waar hij een positief standpunt tegenover het vraagstuk der herindeling had ontmoet, con stateerde de staatssecretaris dat in Zuid-Beveland de menineen der gemeentebestuurders tamelijk ge nuanceerd lagen. Hoewel er over het algemeen begrip voor her indeling aanwezig was, waren met name in de z.g. zak van Zuid-Beve land de meningen verdeeld en werd in het oostelijk deel van het eiland de vraag opgeworpen, of G. S. het herindelingsplan niet te ingrijpend hadden aangepakt. Staatssecretaris Westerhout sprak van een gradueel verschil van mening. Naast de ontwikke ling rondom het Reimerswaalplan wees hij in dit verband op de si tuatie Terneuzen, waar de DOW nu reeds uitbreiding heeft gekre gen tot de Braakman. De staatssecretaris wilde zich niet bij voorbaat vastleggen op *t standpunt dat G. S. in dezen heb ben ingenomen. Hij gaf te kennen dat men ook in Den Haag al veel eerder tot de conclusie was ge komen dat in Zeeland ingrijpende veranderingen nodig waren in het gemeentelijk bestuursapparaat. 3. De militaire blokken moe ten worden opgeheven met in begrip van de Noordatlantische verdragsorganisatie en het pact van Warschau. De Sowjet-re- Amerikaanse vliegtuigen hebben vorige week een eigen infanterie- eenheid te velde gebombardeerd. Twee Amerikanen sneuvelden en In Leuven is het deze week ophieuw tot betogingen van Vlaamse studenten gekomen tegen de weigering van de Bel gische bisschoppen om over te gaan tot een volledige splitsing van de katholieke universiteit in een Frans- en een Nederlands- talige afdeling. Verscheidene honderden stu denten trokken onder 't schreeu wen van slagzinnen door de Leu- Gevechten aan grens tussen Thailand en Cambodja Bij aanvallen op Cambodjaanse stellingen bij de tempel van Pi-eah Vihear, die vlak bij de grens tussen Cambodja en Thai land ligt, zijn rond 200 Thailan- ders gesneuveld of gewond ge raakt, zo heeft het Cambodjaan se persbureau A.K.P. woensdag gemeld. Drie aanvallen van Thailandse (roepen die in totaal ongeveer 2.000 man sterk waren, werden volgens het persbureau op 5 en 6 mei afgeslagen. Aan Cambod jaanse kant werden maar twee man lichtgewond. Cambodja maakte op 5 mei be iend, dat het de aandacht van dc •eiligheidsraad van de V.N. had .evestigd op de „ernstige toe stand aan de grens met Thai land". vense straten en drongen een lo kaal van de universiteit binnen, waar zij een Nederlandstalige hoogleraar die bezig was met het geven van college, voor „ver rader" uitscholden. Zij wierpen de professor, dr. Jan de Meyer, rotte eieren toe en sleepten hem met geweld de gang in. Zij zochten later een toevlucht in een studentenrestaurant op het moment, dat een tiental jeeps met ordepolitie arriveerden. Kreten werden geslaakt tegen kardinaal Suenens. Kort daarna kwam echter de ordepolitie in aktie om een 500 betogende studenten te verdrij ven die zich naar het centrum van Leuven begaven. Een aantal ruiten van het rectoraatsgebouw van de universiteit werd inge gooid. De politie voerde enkele charges uit en sloot de naar de markt van Leuven leidende stra ten af. Op een persconferentie keer den leiders van het aktie-comité van de Vlaamse studenten zich tegen de „bedreiging met inqui sitie" van de Belgische bisschop pen. Het comité heeft zich ten doel gesteld onmiddellijk over te gaan tot beëindiging van het academisch jaar en de Vlaamse politici te dwingen openlijk stel ling te nemen in de kwestie van de Leuvense universiteit. De Vlaamse studenten aan de Leuvense katholieke universiteit, die een meerdei'heid uitmaken van de totaal 20.000 studenten, eisen de overbrenging van de Franstalige afdeling naar Wal lonië om het ontstaan van een volledig Nederlandstalige uni versiteit te bereiken. Uit de com mentaren in de Belgische kran ten blijkt de mening in deze kwestie in Vlaams-katholieke kringen verdeeld te zijn. Terwijl in het katholieke blad „Belang van Limburg" de studenten wordt verweten de positieve as- pekten van het bisschoppelijk be sluit niet te willen inzien, noemt „Het Volk", het blad van de ka tholieke werknemers, de bis schoppelijke weigering geen compromis maar een toegeving aan de Franstalige Belgen. Een tankvliegtuig van het type KC-135 van de Amerikaanse luchtmacht is bij de landing op een basis in Texas verongelukt. De vier bemanningsleden en een pas sagier vonden de dood. Het toestel vloog in brand nadat het met een vleugeltop de landingsbaan had ge raakt Een woordvoerder van het Chinese ministerie van buiten landse zaken in Peking heeft be kendgemaakt, dat een Chinese „contrarevolutionair" op 28 april j.l. de vrouw van de eerste secre taris van de Oostduitse ambas sade, mevrouw Mahlow, en een journalist uit Mali met een mes heeft verwond. De aanslag werd gepleegd in de „winkel van de vriendschap", waar uitsluitend buitenlanders kunnen kopen. De dader zóu hebben bekend dat hij een wes telijk diplomaat had willen doden om een incident te ver oorzaken, dat de Chinese com munisten in een moeilijk parket zou brengen. De man bevond zich in preventieve hechtenis, maar had kans gezien te ont snappen. Mevrouw Mahlow, van afkomst een Russische, was acht maan den in verwachting toen zij het slachtoffer werd van de aanslag. Het kind dat inmiddels door mid del van de keizersnede ter wereld kwam, maakt het goed. De Chinese minister van buiten landse zaken, maarschalk Tsjen Ji, heeft mevrouw Mahlow in het ziekenhuis opgezocht. Het gebeurde verwekte veel emotie in diplomatieke kringen in Peking. Volgens de verkla ring van het ministerie van bui tenlandse zaken zijn de maat regelen ter bescherming van de diplomaten en andere buitenlan ders in Peking versterkt. nam n KOEL WEER. Over de Britse eilanden trekt een tamelijk aktieve depressie naar het noord-oosten. Het regengebied dat de storing vergezelt trok don derdagavond over ons land naar het oosten weg. Achter deze sto ring draait de wind naar west tot noordwest en wordt drogere lucht aangevoerd. Voor vandaag ver wacht het K.N.M.T. daarom enkele opklaringen met ongeveer dezelfde middagtemperaturen als donder dag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Veranderlijke bewolking en op de meeste-plaatsen 'droog. Matige tot krachtige wind' tussen west en noordwest. Koel weer. VRIJDAG 20 MEI Breskens 1.36 2.00 Terneuzen 2.12 2.36 Hansweert 2.46 3.10 Walsoorden 2.55 3.19 ZATERDAG 21 MEI Breskens 2,19 2.33 Terneuzen 2.55 3.09 Hansweert 3.29 3.43 Walsoorden 3.3S 3.52 ZON op onder MAAN op ondex- 21 04.38 20.36 0.139 21.02 22 04.37 20.37 05.41 23..33 23 04.36 20.3S 06.32 De laatste keer dat de Britse zeelieden staakten was in 1911. Men kan dus moeilijk beweren dat hun bond de stakingslus tig- ste is van het Verenigd Konink rijk. Vrijwel geen andere bond staakte zo weinig. Ditmaal is het werk neergelegd om een niet ge ringe eis: een loonsverhoging die wordt becijferd op ongeveer zeventien procent, terwijl de reders niet verder willen gaan dan voorlopig vijf procent en later nog eens wat meer. Zuiver in het vlak van ar beidsverhoudingen hebben de zeelui wel wat aan te voeren dat voor hun standpunt pleit. Op de Spaanse na hebben zij slechtere arbeidsvoorwaarden dan alle an dere Eux-opese zeevarenden. Maar dat is voorlopig niet het punt dat het zwaarst weegt. Het gaat er meer om dat En geland zich nu niet al te best kan veroorloven de vex-voerskos- ten van zijn exportprodukten drastisch te zien stijgen. De x-edding' van de Engel se economie moet komen van grotere uitvoer die deviezen op brengt en allerlei maatregelen zijn genomen om dat te bevox*- deren, o.m. een merkwaardige nieuwe belasting die produce- rende industrieën geld oplevert en dienstverlenende geld kost. Gaan de transportkosten ineens sterk omhoog, dan zal het con curreren de Engelse industrie nog zwaarder gaan vallen dan het nu al doet. Voor premier Wilson komt er bovendien bij dat zijn kabinet een strikte loon- en prijspolitiek wil voeren, waarbij zowel het stijgen van de lonen als van de prijzen woi-dt tegengegaan. Ho ger loon voor de zeevarenden zal niet alleen prijsverhogend gaan wex-ken, maar bovendien zou het succes van deze bond andere aanmoedigen ook een fors per centage loonstijging af te dwin gen. Wilsons economische sane- ï-ingspolitiek zou dan vrijwel zeker schipbi-euk lijden. De zeelieden zijn er een beetje de dupe van dat hun eisen op zichzelf misschien niet onrede lijk zijn, maar dat de regering meent dat hogere belangen dan die der zeelui in gevaar komen bij inwilliging van hun eisen. De zeelui van hun kant willen niet tegenspreken dat die ex- pox-tbelangen wellicht belangx-ijk zijn, maar menen dat in zo'n ge val de redelijkheid ook eist dat de lasten daarvan niet alleen op hen worden afgewenteld. Wilsons poging tot bemidde ling heeft gefaald. Hij heeft nu aangekondigd dat de zeelui kun nen doen wat ze willen, maar dat ze hun doel niet zullen be reiken. Hij kan moeilijk anders handelen. De rekening voor dit standpunt echter kan wel eens hoog worden, hoog genoeg om het tot dusver vrij succesvolle regeringsbeleid te belasten met een daverende flop. VLAAMSE STUDENTEN CONTRA RIJKSWACHT beuven: Voor de tweede dag in successie is het tot een treffen gekomen tussen Vlaamse stu denten aan de katholieke uni versiteit van Leuven en ,de rijks wacht. De studenten protesteren tegen de beslissing van de bis schop om de Frans-talige af deling te handhaven. Oud-president Maximiliano Her nandez Martinez van de midden- Amerikaanse staat E! Salvador is met zeventien messteken ver moord. Zijn particuliere chauffeur die voortvluchtig is, wordt van de misdaad verdacht. Hernandez Mar tinez was 88 jaar. In Monterrey in het noorden van Mexico zijn tien kinderen overleden door de overmatige hitte. Tweehonderd andere kin deren zijn er ernstig aan toe. De temperatuur is 40 a 43 graden Celsius. De regering van de Sowjet- Unie heeft vood een mogelijke samenwerking met de regering van de bondsregering bijzondere voorwaarden gesteld. Deze zijn opgenomen irr een acht punten tellend programma, dat is ver vat in de Russische antwoord nota op de eind maart verzonden Westduitse vredesnota. Volgens het Russische persbu reau Tass zijn deze punten: 1. Er zal spoedig een verdrag moeten komen Tnzake het niet- verspreiden van kernwapens, dat alle slinkse manieren om aan dergelijke wapens te komen on mogelijk maakt. Hierin dient te worden opgenomen een verbod op de toepassing van atoomwa pens tegen de niet over deze wa pens beschikkende deelnemex's aan het verdrag, die ook geen kernwapens op hun gi-ondgebied hebben. 2. Buitenlandse militaire ba ses op vreemd grondgebied die nen te worden afgeschaft en de troepen zullen moetexx vertrek ken. Dit is van groot belang voor de staten die buitenlandse kern wapens op hun grondgebied her bergen. De bondsrepubliek be hoort tot deze staten. gering is bereid deel te nemen aan de vorming van een veilig heidsgarantie voor de Europese staten. 4. De Russische regei'ing steunt het vooi'stel van Oost-Duitsland over het afzien van het bezit van kernwapens door de beide Duitse staten, over maatregelen tot in krimping van de strijdkrachten om op voorstel van Polexx in mid den-Europa een kernwapenvrije zone te scheppen en voorts alle voorstellen van socialistische landen inzake de Europese vei ligheid. 5. De Russische regering acht ontwikkeling Van vreedzame po litieke, wetenschappelijke, cul turele. economische en andere betrekkingen tussen de Europese landen noodzakelijk, tei'wijl de koude oorlog dient te worden afgeschaft. 6. Voorstellen inzake de Euro pese veiligheid van de zijde van socialistische en andere Europese landen dienen te worden bespro ken op een conferentie van Euro pese landen. 7. De Sowj et-Unie acht de Verenigde Naties het aangewezen instrument tot handhaving van vx-ede en veiligheid. Zij slaat de verklaring van Oost-Duitsland dat het bereid is zich aan de doelstellingen van de volkeren organisatie te houden hoog aan. 8. De Sowjet-Uiiie is voor standster van een te sluiten buiis vredesverdrag met inachtneming van de in Europa heersende toe standen. Bij het sluiten van een dergelijk verdrag zou in een Europees veiligheidsstelsel ook West-Berlijn, dat een kwestie apart vormt, zijn plaats kunnen vinden. BELGISCHE KONINGIN BRENGT BEZOEK AAN NAMEN Namen: De Belgische vorstin, koningin Fabiola, heeft in Na men een bezoek gebracht aan een openluchtschool. Hier bekijkt de koningin enige door de jeugdige leerlingetjes vervaardigde werk stukjes. Te Wangen,' een plaats in het Zwitsei'se kanton Solothurn, zijn vier mensen gearresteerd in ver band met het overlijden van een 17-jax-ig meisje, dat door leden van het gezin, waarbij zij in woonde, dood zou zijix geslagen. Het Zwitserse biad „Bliek" meldt dat de leden van dit ge zin lid zijn van een religieuze sekte, „De ark van Noach" ge-r héten, dié- ehkèle jaren geleden in Zwitserland is gesticht door een gesuspendeex-de priester. De vader van het meisje, een hotelhouder uit Höllikon, zou ook lid van deze sekte zijn. Vol gens „Bliek" zouden de oudei's van het meisje eveneens door de politie zijn aangehouden.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1