Het Waterschap „Axeler Ambacht komt op 24 mei in vergadering bijee n Wat zijn de achtergronden van Vietnam? Staatssecretaris Dr. Meijer: Status van landarbeider moet verbeteren Verpleegsters- droom VIJFTIG JAAR BMW f102 .000 voor bodem en hoogtekaarten DE \7RIJE ZEEUW Woensdag; 18 mei I960 DE HOOFDWATER- ICEIDINGEN LUCHTFOTO'S DE BEGROTING 55ste Westduitse Starfighter neergestort Demonstratie van 350 (der J5-000) Amsterdamse bouwvakkers Gevolgen opvangen Andere richting Voldoening en - erkenning BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGLIGGING HONGERSNOOD IN INDIA TOEGEGEVEN HOOFDSCHOTEL? VLEES Op dinsdag 24 mei a.s. wordt om 15 uur in „Het Centrum" te Axel een algemene vergadering gehouden van het yvéiterschap „Axeler Ambacht", i' Naast de vaststelling van <Je ^begroting voor 1966 komt als [Voornaamste punt aan de orde gen voorstel tot het doen ver vaardigen van bodem- en hoog- -tekaarten. In de vergadering van 21 april 'heeft ir. J, Bos van de cultuur technische dienst een uiteenzet ting gegeven over het nut van 'die kaarten. Aan de stichting Bo.demkar- 'tering te Wageningen is prijs opgaaf gevraagd voor het ver waardigen van de bodemkaart en aan de N.V. Grontmij te De <Bilt en de heidemaatschappij je ■Arnhem voor de hoogtekaart om ,het gebied binnen het water schap, waarvan nog geen kaar ten aanwezig zijn. 'Het opmaken- van .de hoogte- kaart betreft éen gebied ter grootte van 6590 ha. Voor de bo demkaart betreft het een gebied van 6390 ha (de Van Lijnden polder is reeds gekarteerd). Tevens is aan de beide cul tuurmaatschappijen verzocht een 'prijsopgave te verstrekken voor Hét opmaken en in kaart bren gen van de hoofdwaterleidingen tot een totale lengte van 25 km. De kosten van hét vervaardigen 'van de bodemkaart door de stichting Bodemkartering bedra gen 99.684,Hiervoor wordt 'het rapport geleverd met ge kleurde kaarten in tweevoud' en boorregister in enkelvoud. - De levering vgn één extra exem plaar is aan te bevelen. Daar tijdens het onderzoek eerst zal blijken of kaarten met gegevens per boring (o.a. afwij kende lagen) nodig zullen zijn, wordt voorgesteld voor één ex tra kaart f 1500 op te nemen. De totale kosten zullen dan vol gens de gegevens 101.534, bedragen. In verband met mo gelijk, te verwachten méérwerk kunnen de kosten afgerond op 102.000,worden gesteld. De opgegeven prijzen voor het vervaardigen van de hoogte- kaart door de twee genoemde maatschappijen lopen ver uit een. De prijsopgave van de N.V. Grontmij bedraagt 7,40 per ha, hetgeen een totaalbedrag vor dert van 48.766,terwijl de kosten voor het opnemen van de hoofdwaterleidingen 6250, bedragen. De totale kosten vol gens de opgave van de N.V. 'Grontmij bedragen dus 55.016,-. Als basis wordt gébruikt de door de N.V. Aerocarto te vervaardi gen calque van luchtfoto's. De prijsopgave van de heide- .mij bedraagt 4,20 per ha, het geen een totaalbedrag vordert van 27.720,wanneer ge bruik wordt gemaakt van de door de topografische dienst ver vaardigde calques van topogra fische kaarten en ƒ4,45 per ha, hetgeen een totaalbedrag vor dert van ƒ29.370,wanneer dezelfde methode wordt gevolgd .als door de Grontmij is voorge steld. De kosten voor de opna men van de hoofdwaterleidin gen bedragen ƒ4010, Volgens de eerstgenoemde methode, welke.de voorkeur ver dient, aangezien deze ook is ge volgd voor de ruilverkaveling Canisvliet en de ruilverkaveling Koewacht, zullen de totale kos ten volgens de aanbieding van de Kon. Ned. Heidemij bedra gen 27.720,— .ƒ4010,— 31.730,—. Bij de uitvoering met methode „luchtfoto's" geven de prijsopga ven een verschil van 21.636, .ten gunste van de .heidemij te zien. Bij de uitvoering met metho de „topografische kaart" be-, draagt het verschil ƒ23.286. ten gunste van de heidemij. Ge zien het vorenstaande wordt voorgesteld: le. aan de stichting Bodemkar tering opdracht te geven tot het vervaardigen van een bodemkaart voor de prijs van 15 per ha of in totaal 99.684,(incl. 4 omzet- belesting) met één extra rapport met gekleurde kaar ten a ƒ350 terwijl gerekend dient te worden op 'het ver vaardigen van één extra kaart met gege.vens pér bo ring (o.a, afwijkende lagen) waarvan de kosten 1500 gulden bédragën. De kosten van deze werkzaamheden kunnen ten laste van de be- gro.ting 1968 worden ge- bracht; 2e. aan de heidemaatschappij opdracht te geven tot het vervaardigen' van een hoog tekaart en het opnemen van de hoofdwaterleidingen voor een totaal bedrag van 31.730 gulden. De kosten van deze werkzaamheden kunnen ten laste van de begroting 1967 worden gebracht. Zoals uit de aanbiedingsbrief en de begroting zelf blijkt is de begroting 1966 aangeboden met een tekort op de gewone dienst van ƒ465.776,38. In de verschillende districts commissievergaderingen die on der leiding hebben gestaan van één van de gezworenen in het desbetreffende district, is de be groting toegelicht. Het .dagelijks bestuur stelt voor het voorlopig geschot 1966 voor de ongebouwde eigendom men te verhogen met 25 per ha. Het voorlopige geschot zoals dat in 1966 zal worden opgelegd, zal in eerste instantie bestaan uit het bedrag, gebaseerd op het geschot volgens de begrotingen 1965 van de opgeheven polders en waterschappen met even tueel aangebrachte correcties, vermeerderd met een bedrag van 5 ingevolge een besluit van 8 oktober 1965. Voor 1966 wordt dit bedrag verhoogd met 30, zijnde 5 algemene verhoging 1965, door werkend in 1966 en 25 alge mene-verhoging 1966. Voor de gebouwde eigendom men komt het hierop neer, dat behalve hetgeen door opgeheven polders en waterschappén reeds aan heffing gebouwd werd op gelegd, in 1966 zal worden ge heven 1 over 1965 (voor de 5 algemene verhoging) van de belastbare opbrengst voor de grondbelasting volgens het ka daster; 1 voor de in '66 door werkende algemene verhoging 1965 en 5 voor de algemene verhoging 1966. Hierbij is nog geen rekening gehouden met het toegroeien naar de door G. S. vast te stel len gemiddelden van het geschot voor de ongebouwde en van het geschot voor de gebouwde eigen dommen en met de verrekenin gen wegens voor- en achter stand in openbare werken en wegens bezittingen en schulden. Dinsdag is weer een Westduitse straaljager van het type F-104 Starfighter neergestort. Het toe stel kwam neer bij Leonberg bij de verkeersweg Pforzheim- Stut tga rt. De vlieger kón zich met zijn schiet stoel in veiligheid brengen. Het was de 55ste Starfighter van de Westduitse luchtmacht welke sedert 1961 verloren is gegaan. Circa 350 (van de in totaal onge veer 15.000) Amsterdamse bouw vakarbeiders hebben gisteren een demonstratieve oDtocht door de hoofdstad gehouden. De bouwvak kers voerden leuzen mee als „6 vakantietoeslag in 1966" (zii krij gen dit percentage in 1967) en „loonsverhoging". De demonstran ten verzamelden zich op de Wes- termarkt, van waar zij begeleid door politie te paard via de Dam. het Rókin én de Prinsengracht naar het Amstelveld trokken. In het stencil dat de bouwvak kers tot deze demonstratie had opgeroepen, wordt o m. gesteld dat „het geduld van de bouwvakarbei ders ten einde is" en dat „de loons verhoging weer volledig teniet is gedaan door de onophoudelijke prijsstijgingen en verhoogde inhou dingen voor belasting en sociale premies".. Nadat op het Amstel veld enige toespraken waren ge houden, werd de demonstratie ont bonden. - Het aanzien van de landarbei der moet verbeteren, vindt de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. J. F. de Meijer. Hij snrak deze me ning dinsdagmiddag uit in Den Helder, waar hij het nieuwe ge westelijke arbeidsbureau open de. Verbetert dat aanzien niet, dan zal het euvel van de secun daire afvloeiing zich blijven ver tonen, dat wil zeggen dat land arbeiders na een aantal jaren hun beroep vaarwel zeggen en alsongeschoolden op de arbeids markt komen. In die status- kwestie speelt een aantal facto ren mee zoals de beloning, de arbeidstijden en werkomstandig heden, de huisvesting, gebrek aan erkenning van vakbe kwaamheid enz. Het verloren gaan van cul tuurgrond, de concentratie van landbouwbedrijven, de vervan ging van arbeidskracht van mens en dier door de machine resulteert volgens de bewinds man in vermindering van de werkgelegenheid in de land bouw. De hoofdvraag, voor hem is nu, hoe door een doeltreffend arbeidsvoorzieningsbeleid de be trokken beroepsbevolking kan worden geholpen om de gevol gen zo goed mogelijk op te van gen. Deze vraag valt in twee vragen Uiteen. De eerste wat moet worden gedaan om te ko men tot een verbetering van de personeelsvoorziening in het agrajisch bedrijf, dus ten behoe ve vwrnde werkgevers en werk nemer^. die nog toekomst in de landbouw hebben. De tweede vraajp&s wat moet worden ge- daaiGypor hen, die nu nog in de landopuw werken, maar later naar ander werk zullen moeten omzjpn. Dflio.r globale waarneming zou me.hftciit de conclusie kunnen ko men" dat er met de personeels voorziening niets aan de hand is. De werkloosheid in de agrari sche'jèéctor is gering; grote te korten aan arbeidskrachten doen zich niet voor. Beziet men ech ter Së'1 structurele opbouw van agrarische beroepsbevolking, dan ontwaart men een groot per centage jongeren. Wij beogen te bevorderen, al dus de staatssecretaris, dat de gene die bewust kiest voor een agrarisch beroep, dit beroep zal kunnen blijvén uitoefenen en daarin voldoening én erkenning vindt. De bewindsman vroeg vooral de aandacht voor de onderne mers en meewerkende boeren zoons. Voor steeds meer van hen geldt dat tijdige bedrijfsbeëin diging en overgang naar een ander beroep gróter onheil moe ten voorkomen,, maar bij hen is het moeilijker dan bij de land arbeiders. Het statusgevoel van boer zijn, van baas op eigen grond zijn,- vormt' een reële be lemmering voor een beroeps overgang ,die meestal een werk- Voor de tweede maal hebben de Amerikanen een periode ach ter de rug waarin meer van hun eigen mensen sneuvelden dan Zuidvietnamese militairen. Een duidelijk teken hoe de oorlog daar meer en meer een aangele genheid wordt van de V. S. en een verloochening van het offi ciële beeld dat Amerika daar de wettige regering alleen een hand je helpt. Op het moment is het z.o dat prémier Ky weinig .troepen meer over heeft, omdat hij met man en macht zich teweer stelt tegen de boeddhisten. Snelle expeditie van enige korpsen mariniers bracht hem in boeddhistische nemerspositie tot gevolg heeft. Met het oog op de psycholo gische belemmeringen streven de arbeidsbureaus er naar in nauw kontakt met de voorlich tingsinstanties van het ministe rie van landbouw en van het bedrijfsleven, de keuze tussen voortzetting van hét landbouw bedrijf en beroepsovergang met zo goed mogelijk inzicht in de consequenties te doen geschie den. (Adv.) DOOR LILIAN WOODWARD 61) Ze besloot met hem mee te gaan. Feona was niet in levens gevaar en kon rustig even alleen gelaten worden. Op de trap haalde ze hem in. Hij draaide zich om toen hij haar hoorde. „Ik móést wel komen," zei ze. „Denkt u...?" Ze zochten in de kamers bene den. Maar nergens was iemand. Een bediende liep door de hal. „Hebt u meneer Carne ook ge zien, of juffrouw Carfax?" vroeg David. „Ze zijn even geleden uitge gaan. signor." .„En de heer Smailford?" vroeg Janice snel. De man trok twijfelend zijn Wenkbrauwen op. „De Amerikaanse meneer," voegde ze eraan toe. „O, de Amerikaan!" Hij glim lachte. „Hij is een poosje gele den naar buiten gegaan. Er is niemand in huis." Hfj boog en liep weg. David keek Janice aan. „Ik geloof dat dit onderzocht moet worden," zei hij en liep naar de voordeur. Ricky keek uit over zee. Het weer begon slechter te worden. Hij stond op het strand, verbor gen achter wat rotsblokken on der aan het rotspad en onzicht baar vanaf de steiger. Hij had hier lang staan wach ten. Hij had besloten dat hij Carne het beste op heterdaad kon betrappen. Als hij hem bin nenshuis aanpakte, zou hij er zieh door grootspraak uit weten te draaien als hij van diefstal werd beschuldigd. Ten slotte kon hij de diamanten op zoveel plaatsen verborgen hebben. Terwijl hij wachtte, liet hij zijn gedachten over de laatste paar weken gaan. Al heel lang had zijn maatschappij Alec Carne er van verdacht dat hij op Patula was voor de diamanten van sig nor Telline. Men had een hele boel gegevens over de man ver zameld, maar men had het niet dienstig geoordeeld signor Tel- lini te' waarschuwen. Het had beter geleken hem Ricky erop af te sturen om erop te let ten dat Carne zijn plannen niet kon volvoeren en de diamanten in zijn vingers kreeg. Terwijl de koude wind om hem heen raasde, keek Ricky naar de hoge zee. De sloep lag stevig ge meerd aan de steiger. Hij wou wel dat de „Firefly" even solide gemeerd lag. Maar hij sprak zichzelf moed in door te beden ken dat hij even tevoren nog langs het strand was gelopen en het bootje toen yeilig aan het anker gemeerd in de beschut ting van de rotsen op de golven had zien dansen. Opeens hoorde hij voetstap pen. Toen hij om dó rots heen- gluurde, zag hij dat er twee mensen het rotspad afkwamen. Alec Carne-liep voorop, met een gezicht als een donderwolk. Ach ter hem liep Olive Carfax, met een lachje op haar gezicht dat men triomfantelijk zou kunnen noemen. Toen Carne op het strandje' aangekomen was en naar de steiger liep, kwam Ricky tevoor schijn. „Hallo, Carne," zei hij kalm. „Het is wel wat ruw weer om met de sloep uit te gaan, hè?" XXXIII Toen- Riekv verscheen, sloeg Olive de hand voor haar mond, Haar ogen waren groot van angst. Toen ze even tevoren tegen-' over Alec had gestaan in diens kamer en gezegd had hem te zullen verraden als hij haar niet meenam, had hij geen tijd ver daan met bekvechten. Hij had toegegeven de diaman ten uit Feona's kamer weggeno men te hebben. Hij had haar on rust opgemerkt toen hij de vo rige avond op haar kamer was geweest om naar haar vader te informeren. Hij had zijn kans afgewacht en de diamanten uit de linnenkast genomen. Hij wist 'dat als Olive kwaad wilde, het spel verloren zou zijn. En dus had hjj gezegd dat ze met hem mee kon gaan. Maar zelfs toen ze samen het pad af liepen op weg naar het strand, werkte zijn vindingrijke brein 'n plan uit om zich. van haar te ontdoen zo gauw zich een ge schikte gelegenheid voordeed. Toen hij Ricky Smailford op het ktrand zag. die hem de weg naar de sloep afstieed, stokte z'n adrme van ontzetting. Hij had alles zo zorgvuldig op gezet. Hij had de telefoonkabels' doorgesneden, zódat er geen alarm geslagen kon worden na dat hij het eiland zou hebben verlaten en hij was op weg ge gaan naar de sloep op een ogen blik dat de bewaker van het rotspad meestal in huis was om te eten. Olive was een compli catie geweest, maar hij geloofde niet dat hij veel- last van haar zou hebben als hij maar eenmaal van het eiland zou zijn. .(Wórdt vervolgd.) bolwerken in het midden van het land weer de macht zij het niet overal. In Hué bijvoorbeeld waar Ky's voornaamste tegen speler TriQuang zich ophoudt, hebben andere troepen stellin gen betrokken om een dergelijke invasie van regeringstroepen af te slaan. Bovendien komt Ky tersluiks weer een beetje terug van zijn toezegging aan de boeddhisten dat zo snel mogelijk verkiezin gen zullen worden gehouden, met als gevolg dat een burger- oörlojGhaast" niet te voorkomen lijkt. De Amerikanen doen hun üitérst'e bést om' dié nog door praten te voorkomen, een last die ze dan bij de eigenlijke oorlogs voering op hun schouders moe ten 'nemen. ZONDER UITZICHT Het zijn deze aspecten van de strijd in Vietnam die ook in de V.S. aanleiding geven tot kritiek op Johnson, die stug doorzet en zijn streven hoe langer hoe on dankbaarder laat schijnen, in de V.S. komt die kritiek bepaald niet van onbenullige lieden zo mag men senator Kennedy, senator Fulbright, prof. Gal- braith, prof. Kennan zeker niet noemen. Evenmin zijn zij expo nenten van uiterst links. Ze zien er alleen geen heil in op deze uitzichtloze manier door te gaan. BITTERE OORLOG Zuiver Vietnamees bekeken is er tegen hun redenering weinig in te brengen. Als Vietnam het alleen aan de stok had met in dringers uit het noorden die ge wapend partij kiezen in een in tern dispuut der Zuidvietname- zen, dan was Zuid-Vietnam nu ongetwijfeld ook een volksde mocratie naar Chinees model. Het volk daar had dan een staatssysteem waarvoor het eigenlijk niet zo heel veel voelt. Nu is de toestand zo dat behalve (Adv.) LEVERINGSPROGRAMMA: BMW 1600tweem BMW 1600 BMW 1800 BMW 1800 A BMW 1800 Tl BMW 2000 BMW 2000 A BMW 2000 Tl BMW 2000 CS BMW 2000 CA VRMCT UW DEALER OM EEN PROEFRIT DE STRIJD IN VIETNAM Onrust in Da Nang: een Zuid vietnamese soldaat brengt zijn 30-kaliber machinegeweer in stelling tijdens de strijd van Ky's troepen om het radiostation in Da Nang te bezetten. een noordelijk expeditieleger ér ook een uit de V.S. opereert op Zuidvietnamese bodem. Het re sultaat daarvan is dat de bittere oorlog nooit tot een eind komt, want geen van die twee partijen kan de ander definitief verslaan. De vietkong plus Noordvietna- mezen kunnen de Amerikanen niet in zee drijven en de Ameri kanen kunnen nooit de 'oerwou den geheel en al uitkammen, ze ker niet wanneer hun tegenstan der langs allerlei grenzen kan uitwijken en versterkt kan te rugkomen. ALTERNATIEF Er zou veel voor te zeggen zijn als Washington besloot het pres tigeverlies te nemen en naar huis te gaan. Maar de Zuidviet namese oorlog heeft de volke ren van Azië laten zien dat de Chinese geldingsdrang geen sprookje is en eveneens dat de V.S. vastbesloten zijn die af .te remmen. Dat feit op zichzelf is zeer belangrijk. Het is de vraag of in Indonesië dat al aardig "op weg was een Chinese satelliet.te worden, een andere weg zou zijn ingeslagen, wanneer de V.S. "in Vietnam niet een bolwerk tegen de Chinese expansie hadden ge vormd. In zekere zin houden ook de Chinezen zich al aanzienlijk in, bijvoorbeeld in Laos waar ze allang de eindzege hadden kun nen behalen, wanneer ze liiet hadden gevreesd dat "ook hier de V.S. in de bres zouden zijn 'ge sprongen. SCHRIKBEELD Het beteugelen van China is trouwens geen zuiver Ameri kaanse aangelegenheid. Dat Mos kou bemiddelde tussen India en Pakistan, was. ook om die twee landen te laten zien dat tegen China een tegenwicht bestaat. Eenzélfde doel zit achter het pakt tussen Moskou en Mongolië. Voor beide landen is een Azië dat ge heel en al door China wordt ge domineerd zeker als het zich tot volledige kernmacht heeft ont wikkeld, een schrikbeeld. Die overweging houdt de Amerika nen in Vietnam aan de gang, alle bitterheden ten spijt. De Indische autoriteiten hebben maandag voor het éérst toegegeven dat er in bepaalde gebieden van het land een echte hongersnood heerst. Mevr. Ghandi die is teruggekeerd van een inspectietocht door de staat Orissa in het oosten van In dia, verklaarde in het' parlement dat er in dat gebied voedselschaar ste heerst, maar dat dit een plaat selijk karakter heeft. Zij had men sen ontmoet die haar hadden mee gedeeld, dat zij zaden en bloemen hadden gegeten. De minister van voedselvoorzie ning, Soebramaniam, zei dat de schaarste in Orissa bijna even ern stig is als die in 1943, toen hl de staat Bengalen ongeveer een mil joen mensen door honger omkwa men. Hij voegde hieraan toe dal! de regering een herhaling van (Teze ramp kan en zal voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2