Gemini-lancering afgelast Wederzijds wantrouwen in Zuid-Vietnam „Overheid, matig uitgaven uw COLA DRINK Stafford en German waren al aan boord AGENA-RAKET VERLOREN GEGAAN HET WEER r Weer vuurgevechten in Da Nang RADIO DE KOGK ENGELSE ZEELIEDENSTAIXNG NUTTELOOS EN SCHADELIJK VOOR HET LAND SB Prof. De Roos: 'n ster matras Debat over loon- en prijsbeleid J WOENSDAG 18 MEI 1966 22e Jaargang No: 6692 Hoogwater Zon- en Weken uitstel Teleurgesteld Nieuwe raket MEDEDELING Amerikanen onder vuur Geen spoedig einde Pond sterling gedaald Vóór alles vrede rr Amerikaanse regering verbolgen Nieuw lekker j pittig f1 meesterlijk! Tweede Kamer DE STRIJD IN LAOS PwelMftteNS atoKMaaesiiTeKmrzXN Oif «elect -geftM-^dtwewf t/vn Send* Redeeüe- en Administratie-adree* Smidswal Telefoon: 01190 2073 GtrontHMmer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster NV. v/h Firma P- 3. van de Safide te Ternenrev Advertentieprijs per mtn 19 ct: minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertentiee" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot can. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. De lancering van het Ameri kaanse ruimteschip Gemini-9 is af gelast, nadat het radiocontact met de tevoren afgeschoten doelraket van het type Agena verloren xvas gegaan. Bij gebrek aan radiocon tact kon men niet vaststellen of de raket in een baan om de aarde was gekomen. (Adv.) medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Minder warm Meer bewolking met plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Minder warm, vooral in het binnenland. WOENSDAG IS MEI Breskens 00.34 12.55 Terneuzen 01.10 01.31 Hansweert 01.44 01.05 Walsoorden 01.53 01.14 DONDERDAG 19 MEI Cadzand 0.40 1.03 Breskens 1.05 1.28 Terneuzen 1.41 2.04 Hansweert 2.15 2.38 Walsoorden 2.24 2.47 VRIJDAG 20 MEI Breskens 1 -36 2.00 Terneuzen 2.12 2.36 Hansweert 2.46 3.10 Walsoorden 2.55 3.19 Maanstanden ZON op onder De Agena was al met een vertra ging van een kwartier van Cape Kennedy afgeschoten. Dit kwam doordat het vullen van de brand stoftanks niet zo vlot was ver lopen. Om 16.15 uur Ned. tijd ging de Agena de lucht in. Het was de bedoeling dat de Gemini-9 om 17.54 uur zou volgen. Op het pro gramma stonden allerlei proeven in verband met de Agena. De ruimtevaarders Thomas Staf ford en Eugene Cernan bevonden zich al aan boord van de Gemini, toen de vlucht werd afgelast. Zij hadden met de Agena-raket con tact moeten maken en de twee ap paraten aan elkaar vastmaken. Voorts had Cernan de Gemini moe- ten verlaten voor het verrichten van allerlei werkzaamheden, ter wijl Stafford intussen het contact tussen de Gemini en de Agena moest verbreken. Vervolgens zou den de twee apparaten in formatie hebben gevlogen met een onder linge afstand van omstreeks 36 meter. Cernan had daarna tot taak naar de Agena te gaan. Stafford had dan de Gemini naast zijn col lega moeten manoeuvreren als een oefening voor het redden van een astronaut in de ruimte. Vervolgens moest Stafford nog tweemaal pro beren de Gemini aan de Agena te koppelen. Het was de bedoeling dat de Gemini vrijdagochtend naar de aarde zou terugkeren en landen in de Atlantische Oceaan ten zui den van de Bermuda-eilanden. Aangenomen wordt dat de Agena-raket in de oceaan terecht is gekomen. Toen de raket werd afgeschoten, scheen alles goed te gaan, maar er is kennelijk iets mis gegaan. De NASA moet nu beslissen of Stafford en Cernan met de Gemini- 9 op een nader vast te stellen da tum de voorgenomen proeven met een nieuwe Agena zullen uitvoe ren, dan wel zullen proberen con tact t* maken met de Agena die in maart in een baan om de aarde werd gebracht tijdens de vlucht van de Gemini-S. Deze vlucht moest toen voortijdig worden af gebroken, doordat na het koppe len van de Gemini-8 met de Agena het geheel zo hevig ging tollen dat er gevaar ontstond voor de twee inzittenden. Tenslotte is het ook nog mogelijk Stafford en Cernan te laten werken met een nieuwê speciale „rendez-vous-raket", dié pas enkele maanden geleden is ge construeerd. Het zou evenwel nog dagen en wellicht weken duren, voordat men dit apparaat in ge reedheid heeft gebracht. De astronauten Tom Stafford (r.) en Eugene Cernan, gefotogra feerd op Kaap Kennedy tijdens een van de vele besprekingen welke hun vlucht in de ruimte i het Gemini-9 project voor af zijn gegaan. Mei MAAN op onder 04.44 20.30 03.52 17.0S 1$ 04.42 20.31 04.05 18.23 19 04.41 20.33 04.20 19.41 LAGERE TEMPERATUREN Het hogedrukgebied dat het zo merse weer heeft gebracht trekt weg in oostelijke richting. Dinsdag middag ontwikkelden zich in de oostelijke helft van het land en kele onweersbuien. Inmiddels be weegt een oceaanfront over Enge land langzaam naar het oosten. Dit front kan Nederland vandaag bereiken, zodat op meer bewol king moet worden gerekend. De tenmeratuur zal vooral in het bin nenland minder hoge waarden be reiken dan dinsdag Toen zij het nieuws van de afgelasting hoorden, schreeuw de Stafford „O, onzin", terwijl Cer nan volstond met de jammerklacht „O nee, o nee". Voor Stafford was het de derde maal in zeven maan den dat een ruimtevlucht waaraan hij zou deelnemen, werd uitge steld. Op 25 oktober j.l. ontplofte op de lanceerplaats een Agena- raket, toen de Gemini-6 zou wor den gelanceerd. Op 12 december zat Staffórd met Walter Schirra in de, ruimtecabine Gemini-6, toen als gevolg van een defect bij de start de draagraket oo haar plaats bleef staan, doordat automatisch de brandstoftoevoer werd gesloten. Op 15 december ging deze vlucht toch door. Bij die gelegenheid brachten Schirra en Stafford een rendez-vous tot stand met de Ge- mini-7. Dr George Muller, het hoofd van het programma voor bemande ruimtevluchten, heeft bekendge maakt dat de Gemini-9 straks zal gaan werken met de speciale ren- dez-vous-raket, een „augmented target docking adaptor" (ATDA1. die met de grootste spoed werd geconstrueerd na het ontploffen vna de Agena-raket op 25 oktober. Dit project heeft één miljoen dol lar gekost of ruim 3,5 miljoen gul den. De ATDA kan ongeveer het zelfde prestefren als een Aaena- maar de raket heeft geen hoofd motor en is niet zo wendbaar. Toch kan het voorgenomen programma er mee worden uitgevoerd, aldus dr. Müller. In betrouwbare kring werd na der meegedeeld dat de moeilijk heden zich hebben voorgedaan in het hydraulische systeem van een der twee aanjaagtrappen van de Agena-raket. Een onderdeel van een seconde vóór het afstoten van de eerste trap begon een van de aanjaag- raketten sterk over te hellen, waardoor de Atlas-Agena raket in een draaiende beweging kwam. In verband met Hemel vaartsdag zal ons eerst volgend nummer verschij nen op vrijdagmorgen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In Da Nang dat zondag door re geringsgetrouwe Zuidvietnamese mariniers is bezet, zijn dinsdag ochtend vroeg weer vuurgevechten uitgebroken. Aan de oostzijde van de Danang- rivier, waar een compagnie mui tende „rangers" ligt, werd hevig geschoten met lichte wapens. Elders in de stad was het rustig. Mariniers patrouilleerden daar maandagavond en op sommige kruispunten waren mitrailleurs op gesteld. Een sterke eenheid van de Ame rikaanse eerste divisie cavalerie is Premier Wilson heeft maan dagavond in een toespraak voor de televisie een dringend beroep gedaan op de Britse zeelieden hun staking, die maandagoch tend begon, te beëindigen. Hij noemde de staking nutteloos en schadelijk voor het land. De regering' was nog niet van plan de noodtoestand uit te roe pen. maar zi.i -£V niet aarzelen dit ta doen als de toestand dat zou vereisen. De regering, aldus Wilson, zal alles in het werk stellen om het hoofd te bieden aan een tegen staat en gemeen schap gerichte actie. Hij zei dat de eisen van de stakers, wanneer zij worden ingewilligd, de loon- en prijspolitiek der regering in gevaar zouden brengen. Wilson waarschuwde de handel de si tuatie niet uit te buiten door de prijzen onnodig op te drijven. De marine wordt gereed gehou den om te zorgen voo rde aan voer van noodzakelijke behoef ten naar landstreken die van de aanvoer per schip afhankelijk zijn. Inmiddels was op de eerste dag van de staking geen enkel teken te bespeuren, dat op een spoedig einde van de actie wees. Volgens de vakbond van de zeelieden wordt het stakingspa rool voor honderd procent na geleefd. De Britse spoorwegen lieten maandag vijf boottreinen van Londen naar Dover vervallen toen de bemanningen van de Britse Kanaalboten in staking waren gegaan. Een Franse veer boot zal de dienst Duinkerken Dover varen, terwijl de diensten HarwichHoek van Holland en Esbjerg door Nederlandse en Deense schepen worden onder houden. De greep van de scheepvaart staking op de Britse economie is vaster geworden, wat blijkt uit het feit, dat sommige prijzen zijn gestegen en de koers van maandag 55 km ten noordwesten van Qui Nonh dat is 470 km ten noordoosten van Saigon hevig onder vuur genomen door een bataljon van de vietcong dat zich had ingegraven. De strijd heeft zes en een half uur geduurd. Er zijn aan beide zijden zwarè ver liezen geleden. Tich Nhat Hanh, directeur van het instituut voor sociale studies van de boeddhistische universiteit te Saigon, heeft oo een persconfe rentie in New York gezegd dat de bevolking van Zuid-Vietnam vóór alles naar vrede verlangt. Zij heeft geen vertrouwen in generaal Ky. De meeste Zuidvietnamezen ge loven volgens Tich Nhat Hanh niet, dat de vredespogingen van presi dent Johnson oprecht zijn. Naar zijn zeggen begrijpen de Amerikaanse soldaten niets van de Vietnamese cultuur. Zij maken vee! fouten. Als zij wat te veel gedron ken hebben, aarzelen zij niet op de bevolking te schieten. Zij zien het pond sterling is gedaald tot zijn laagste niveau van de laat ste negen maanden. De bank van Engeland heeft reeds op de tweede dag moeten ingrijpen om het pond te steu nen, nadat de koers daarvan ge daald was tot 2,7094 dollar. Op de eerste dag van de sta king stegen de prijzen van groente, aardappelen en fruit door een golf van hamsteraan kopen, maar dinsdag was dit al weer minder geworden. Alleen ingevoerd rund-, lams- en var kensvlees was nog duurder. De zeeliedenstaking in Enge land: bij de ingang van een van de Londense dokken posten sta kende zeelieden, gewapend met plakkaten. Dit is de eerste maal sinds 1911 dat de Engelse zee lieden in staking zijn ter ver betering van hun primaire ar beidsvoorwaarden. (Adv.) De Amsterdams* hoogleraar prof. dr. F. de Roos vindt dat al leen wanneer voldoende mati ging op het gebied van de over heidsuitgaven en de particuliere Investeringen, de lonen en de consumptieve uitgaven wordt be tracht, het mogelijk is ernstige verstoringen te voorkomen en een voortzetting van de econo mische expansie te bereiken. Prof. De Roos sprak in Utrecht op de jaarvergadering van de coöperatieve centrale Raiffeisen- bank. Hij acht de overheidsbe stedingen een zorgelijke zaak. Op zich zelf zal een uitbreiding van de collectieve voorzieningen slechts zonder inflatoire tenden ties kunnen plaatsvinden, als de particuliere bestedingen door bijvoorbeeld belastingheffing worden teruggedrongen. Het lijkt dat dit bij het hui dige niveau van belastingheffing niet meer mogelijk is, omdat zo wel indirekte als direkte belas tingen worden afgewenteld. Ex tra-belastingheffing versterkt dan de inflatoire tendenties. VOORTGEZETTE ECONOMISCHE GROEI Op lange termijn lijken de vooruitzichten voor de Neder landse volkshuishouding gunstig. De factoren die in het recente verleden de groei veroorzaakten, vertonen geen tekenen van af nemende activiteit in de wester se volkshuishoudingen. Wanneer bovendien de hulp aan ontwik kelingslanden en het, conjunctu rele beleid in de Verenigde Sta ten in aanmerking wordt geno men, lijkt de verwachting van een voortgezette economische groei op langere termijn gewet tigd. De perspektieven op korte termijn vindt hij iets minder gun stig. Het proces van inflatie, dat zich overal in West-Europa voor doet, bedreigt onze volkshuis- houding. Zowel door bestedings als door kosteninflaties wordt de Nederlandse concurrentiepositie benadeeld. Voor de economische groei is dat een ernstige zaak, omdat juist de exporten voor onze volkshuishouding van groot gewicht zijn, aldus prof. De Roos. geen verschil tussen een onschul dige Vietnamese boer en een lid van de vietcong. Tich Nhat Hanh sprak het vermoeden uit dat de Amerikanen meer onschuldige boe ren hebben gedood dan leden van de vietcong. De Amerikaanse regering die steeds heeft aangedrongen op een vreedzame regeling van de poli tieke crisis in Zuid-Vietnam, zou zeer verbolgen zijn over premier Ngnejen Cao Ky's besluit geweld tegen zijn tegenstanders te gebrui ken. Amerikaanse functionarissen de den maandag duidelijk uitkomen dat zij in Ky's optreden een be dreiging voor de hoop op een orde lijke terugkeer naar een burger regering zien. Deze reactie zou niet moeten worden beschouwd als het kiezen van partij ten gunste van de boed dhisten, maar als een uiting van ongenoegen over de wijze waarop de regering in Saigon zich distan- cieert van een politieke oplossing, zoals de V. S. voorstaan om natio nale eenheid te bereiken. De grootste zorg van Ameri kaanse functionarissen in Was hington is de mogelijkheid dat de politieke crisis tot een chaos zal leiden, waardoor de oorlog tegen de vietcong zal worden verlamd. Naar verluidt zou president Johnson zijn betrekkingen met premier Ky aan een nieuw onder zoek onderwerpen in verband met het feit dat Ky de Amerikaanse pogingen afwijst alle godsdienstige en politieke groepen te helpen tot elkaar te komen en zonder moei lijkheden weer tot een burger bewind te geraken. .'(Adv.) 'n Hew predukt Op verzoek van de Tweede Ka mer zal volgende week woensdag 25 mei in de kamer een debat wor den gehouden over het loon- en prijsbeleid. Hiertoe is gisteren besloten bij een ordedebat, waarin de commu nistische afgevaardigde Bakker er op aandrong op korte termijn een dergelijk debat te houden. Hij wees erop dat tegenwoordig „overleg met Jan en alleman wordt ge pleegd", terwijl de kamer van niets weet. Zijn verzoek om reeds vandaag dit debat te houden, werd door de kamer afgewezen. De frac tieleiders van de vijf grote poli tieke partijen gaven er de voor keur aan eerst schriftelijke infor maties over het kabinetsbeleid af te wachten. Mniister Veldkamp zegde toe, dat de kamer zo snel mogelijk zal worden ingelicht, nadat het kabi net de besluiten terzake zal heb ben genomen. „Wij zullen de ka mer onverwijld informeren", aldus de bewindsman. Uit de discussie werd duidelijk dat het standpunt van de regering vrijdag a.s. be kend zal zijn. Laotische regeringstroepen heb ben zondag het vliegveld van Moeong Hiem in het. noordoos ten van Laos heroverd op dé strijdkrachten van de Pathet Lao zo is maandag van militaire zij de in Vientiane meegedeeld. Troepen van de Pathet Laos veroverden dit vliegveld in maart.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1