Economisch hervormings plan voor Indonesië Overweldigende belang stelling bjj uitvaart van mgr. Bekkers eet 7uid-Vietnamese bezetten Da mariniers Nang STAATSONDERNEMINGEN OVERDRAGEN AAN PARTICULIEREN Plan tot omverwerping van Ierse regering juist nü varkensvlees! DOOD EN LEVEN ALS KEERZIJDEN VAN ÉEN WERKELIJKHEID" HET WEER AMER'KANEN VERRAST DOOR ACTIE VAN REGERINGSTROEPEN weekend-systeem een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Buitenlandse hulp Opstandelingen gedood Waarschuwing voor derde communistische opstand fè-RSirek met Bedrogen Javaanse migranten LAWINERAMP IN ECUADOR Om helemaal voor uw plezier te schilderen! NA DE AARDBEVING IN TASJKENT tegen: haaruitval-roos-kaalheid Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Kindje in teil met water verdronken Verraderlijke' maatregel Traangas Overvolle kathedraal Eerbied en genegenheid Toestand gespannen De Bossche klokken luidden Krans van koningin en prins Era<ake^jH^-êbömm6tt1kTERM2$I2jB!'' ^j^eiefiï^óoMreaaetèar!"! *t* de Sand* Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Giromtnuner: 98150 AtWuiiïfööenlspriJs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Maandag 16 dinsdag 17 mei 1966 22e Jaargang - No 6691 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneufce» AdvertentSepriJs per mtn 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een nationaal economisch con gres in Djakarta heeft de richt lijnen goedgekeurd voor de econo mie van Indonesië, welke ivaren opgesteld door sultan Hamengku Buwnno,, vice-preniier belast met de financiën van het land. Aan deze richtlijnen heeft het congres nog een aantal aanbevelingen toe gevoegd. Op de regering wordt een be roep gedaan zich te ontdoen van niet-winstgevende staatshandels- ondernemingen en de werkzaam heden weer over te dragen aan particuliere ondernemingen. Het congres is van mening, dat de regering onmiddellijk moet begin nen met verbetering der verkeers middelen. Wegen, spoorwegen en het telegraafnet dienen weer in goede toestand te worden gebracht en de overzeese activiteiten van de staatsluchtvaartmaatschappij moe ten worden verminderd. Prioriteit moet worden verleend aan de in voer van onderdelen voor vracht auto's en de voorschriften en be palingen voor de handel dienen te worden vereenvoudigd. Voorts is het congres van me ning dat de invoerplannen voor 1966 aan het parlement moeten worden voorgelegd en dat een uit voerig verslag omtrent de huidige positie van de handelsbalans en van de betalingsbalans aan het volk moet worden gedaan. Er moet worden overgegaan tot een onmid dellijke belastinghervorming, waar bij in de toekomst de nadr.uk moet worden gelegd op directe belastin gen. De overheidsdienst moet wor den gerationaliseerd, waarbij over tollig geworden overheidspersoneel, moet worden omgeschakeld naar produktieve nrojekten. Buitenlandse hulp moet worden toegejuicht, maar het toezicht op de nationale hulpbronnen en op de economie moet in Indonesische handen blijven. Het mag slechts aan vijftig buitenlandse kapitaal bezitters van eenzelfde nationali teit worden toegestaan in de repu bliek te werken en zij dienen uitge sloten te zijn van de zware indus trie. Indonesische troenen hebben een communistische opstandelingen leider en drie van diens volgelingen gedood bij een hinderlaag op West- Sumatra, zo meldt Antara. De mi litaire commandant van het district deelde mee dat net incidcyit vorige Maleisië week plaats had en dat vijf andere communisten waren ontvlucht. Het Indonesische presidium heeft het parlement meegedeeld dat vervolmaking van de leiding en van het voorlopige raadgevende volkscongres zonder uitzondering betrekking zal heben op alle leden. Het presidium dat wordt gevormd door de zes vice-premiers, liet we ten dat er nog communisten zetels in het congres bekleden. De anti-communistische actie groepen Kami en Pakki in Noord- Sumatra in Medan hebben er bij de regering op aangedrongen de di plomatieke banden met China te verbreken „omdat die niet langer van waarde zijn". Voorts werd ge vraagd Chinezen naar hun land terug te zenden. De regering be hoeft niet voor vervoer te zorgen omdat Indonesië daartoe geen ver plichtingen heeft. De eigendommen van deze Chi nezen zouden aan hun ware eige naars, het verarmde Indonesische volk. moeten worden teruggegeven. De tweede voorzitter van de mohammedaanse partij Nachdatoel Oelama, Achmad Sjaichoe, heeft gewaarschuwd voor een derde com munistische opstand in Indonesië binnen enkele jaren, als de com munistische partij en het commu nisme niet radicaal zouden worden uitgeroeid. Sjaichoe deed een beroep op de studenten hun huidige functie van „waakhonden" voort te zetten. Aan prestige-projecten zou voor een periode van tien tot, twintig jaar niet gedacht moeten worden, „omdat onze maag een veel be langrijker project is", aldus de mohammedaanse leider. Sjaichoe kondigde aan dat de regeiing binnenkort opnieuw een verbod zou uitvaardigen voor Chi nezen uit het bu'tenland om handel te drijven op het platteland. Ook generaal Nasoetion heeft gewaarschuwd tegen ondergrondse communistische organisaties. Hij deed een beroep op de studenten om met de regering de grondwet te steunen. De Indonesische regering heeft, zondag rechtstreekse vredesbesnre- kinger 'op het niveau van minis ters van buitenlandse zaken aan voorgesteld. President (Adv.) Soekarno heeft zich bereid ver klaard de Maleisische premier, Abdoel Rachman, te ontmoeten. Het vredesaanbod werd gedaan na een vergadering van Soekarno met zijn voornaamste raadgevers in zijn paleis in Bogor, die vier uur duurde. De confrontatiepoli tiek tegen Maleisië begon in janua ri 1963, acht maanden voordat de federatie formeel werd gevormd. Er zijn ongeveer 60.000 Britse mi litairen in Maleisië om aan de In donesische bedreiging het hoofd te bieden. Meer dan 200 Javaanse migran ten zijn vorig jaar in Zuid-Suma- tra door ziekten en van honger om gekomen. Dit is door de autoritei ten van Ogan Komering Oeloe aan het perbureau Antara meegedeeld. Een 300-tal migranten van lava had zich laten bewegen tot het verkopen van ai hun bezittingen en het geld te geven aan een man, die als de leider van bun groen voor de reis naar Sumatra optrad. Bij aankomst van de Javanen was de man met al het geld verdwenen. In Ecuador hebben zaterdag ochtend vroeg 60 mensen het leven verloren bij een steenlawi ne, die de wég tussen de hoofd stad Quito en Santo Domingo de los Colorados heeft afgesneden. De slachtoPfêrs 'zijn voor het merendeel arbeiders die verble ven in een kamp langs de weg en vermoedelijk in huri slaap door de lawine zijn overvallen. Een juist passerende vrachtwa gen zou eveneens zijn bedolven. Met man en macht werd naar mogelijke overlevenden gezocht. De Ierse minister van justitie, Brian Leniham, heeft in grote lijnen een plan tot omverwerping van de regering onthuld, dat een leider van het verboden „Ierse re publikeinse leger" (I.R.A.) in zijn bezit had. De man zit nu in de ge vangenis. Volgens dit plan zouden de „Sinn Fein" en het I.R.A. de twee verboden nationalistische or ganisaties eerst cellen willen vormen in de vakbeweging om de vakbonden aan hun kant te bren gen. Vervolgens zoü men een tegenregering vormen voor het ge hele eiland. Dit zou een conflict met de officiële regering in Dublin onvermijdelijk maken. Hierin zou den dan de genoemde organisaties tot militair geweld overgaan, aldus het genoemde plan. (Adv.) Bij de recente aarbevingen in Tasjkent zijn meer dan 28.000 huizen verwoest en bijna 35.000 gezinnen dakloos geworden, zo meldt de „Prawda". Een tiental personen verloor het leven en ruim honderd werden er gewond. De daklozen zijn voor het me rendeel ondergebracht in twaalf duizend tenten. (Adv.) Zaterdag heeft Nederland scheid genomen van mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch. Onder overweldigende belangstelling concelebreerde kardinaal Alfrink met de naaste medewerkers van de overleden bisschop in de basiliek van Sint- Jan een uitvaartdienst, welke voor deze gelegenheid was sa mengesteld en vaak op treffende wijze was aangepast aan de per soon va. de overledene. Aanvankelijk was het de be doeling, dat de gehele dienst in het Nederlands zou zijn, maar Rome weigerde toestemming voor de gevraagde Nederlandse versie van 't canongedeelte der eucha ristieviering, dat dus in het La tijn werd gebeden. De schola van de St. Jan zong onder leiding van de rector-eantus M. Pirenne de intochtszang, terwijl het stoffe lijk. overschot de kathedraal werd binnengedragen. De kist werd voorafgegaan door de ka nunniken van het kathedrale ka pittel, de bisschoppen en de af- hoofdcelebrant kardinaal Al frink. Achter de baar liepen naar oud recht leden van Brabantse schuttersgilden. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig toj-dinsdagavond. Zonnig Droog en zonnig weer met iets hogere temperaturen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tus sen noordoost en oost. DINSDAG 17 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen I-Iansweert Walsoorden v.m. n.m. 12.55 12.20 00.31 12.56 01.05 00.30 01.14 00.39 IS MEI 00.34 12.55 01.10 01.31 01.44 01.05 01.53 01.14 Het 114-jarige zoontje Wiebe van de familie Hut te Bovensmii- d® is zaterdag verdronken in een teil water in de tuin achter de woning. Hij was er bij het spelen voorover ingevallen. De moeder die het ongeluk na enige tijd bemerkte, heeft tevergeefs met mond-op-niond beademing het kindje weer bij kennis te bren gen. Mei ZON MAAN op onder op onder 16 04.45 20.28 03.41 15.56 17 04.44 20.30 03.52 17.08 IS 04.42 20.31 04.05 18.23 19 04.41 20.33 04.20 13.41 DROOG EN ZONNIG Het K.N.M.I. deelt mede: In de gordel van hoge lucht druk, die zich uitstrekt van de Azoren tot midden-Rusland, ver plaatste zich een afzonderlijke hoge drukkern van Engeland over de Noordzee in de richting van Skandinavië. Onder invloed van deze ontwikkelingen nam de wind in onze streken toe uit noordoostelijke richting. Er is een tendens, dat de wind nog iets meer naar het oosten draait waarbij warmere lucht uit Oost- Europa ons land gaat binnen stromen. Bij het verder oplopen van de temperatuur blijft de at mosfeer vandaag nog stabiel, zo dat het droge en zonnige weer voortduurt. In de Zyidvietnamese havenstad 11a Nang zijn zondag vuurgevech ten uitgebroken toen Zuidvietna- mese mariniers, per vliegtuig aan gevoerd, er strategische posten be zetten. Uit de omgeving van het radiostation klonken geluiden van mitrailleur- en mortiervuur. Men zag vier tanks, bemand door mariniers, optrekken naar het radiostation, dat gelegen is in de buurt van het hoofdkwartier van het noordelijke militaire district, luitenant-generaal Ton That Dinh. Het hoofdkwartier scheen al eer der door de mariniers bezet te zijn. De Nang waar ongeveer dertigdui zend Amerikaanse militairen zijn gelegerd, is een bolwerk van mili tante boeddhisten en was kortge leden het toneel van massale be togingen tegen de militaire rege ring. Volgens regeringskringen in Sai gon zijn premier Ngoejen Cao Ky en minister van defensie generaal Ngoejen Hwoe Co zondagochtend vroeg naar Da Nang gevlogen. Amerikaanse functionarissen in die stad zeggen dat ze volledig verrast zijn door de actie. .Alle Amerikaanse militairen hebben van hun bevelhebber opdracht ge kregen zich niet buiten hun bases te begeven. Verscheidene sykraider-bommen- werpers van premier Ky's lucht macht vlogen zondagmorgen laag over de stad, kennelijk bij wijze van intimidatie. Eveneens zondagmorgen arres teerde de politie in de hoofdstad Saigon bij een overval op het hoofdkwartier van de boeddhisti sche studenten en het kantoor van het linkse Vietnamese vakverbond veertig personen. De in Saigon uitgevoerde overval was de eerste actie van het mili taire bewind tegen de ajiti-rege- ringselementen in de hoofdstad, sinds de felle boeddhistische cam pagne voor een gekozen burger regering begin vorige maand aan ving. De leider van de boeddhisti sche jongeren, de invloedrijke monnik Thien Minh, antwoordde op een vraag om commentaar: „Dit is een verraderlijke maatregel van premier Ngoejen Cao Ky. Ik zal hem hierover onmiddellijk een brief sturen". De boeddhistische studenten en linkse vakbondsleden hadden naar verluidt zondag in Saigon afzon derlijke demonstraties willen hou- den. Tot de veertig gearresteerde personen behoren de studenten leiders en vakbondsfunctionarissen die de anti-Amerikaanse betoging voor de Amerikaanse ambassade in de Zuidvietnamese hoofdstad op de eerste mei organiseerden. De regering verklaarde toen al dat de demonstratie onder communisti sche leiding stond en liet de voor zitter van het Zuidvietnamese vak verbond, Le Van Tliot, aanhouden. Kardinaal Alfrink sprak een kort openingswoord, waarin hij allen begroette en de dienst in leidde. welke kardinaal Alfrink concelebreerde samen' met mgr. J. Bluyssen, hulpbisschop en ka pittel-vicaris van Den Bosch, met de vicarissen-generaal M. Oomens en L. Rooyackers, met mgr. J. van Susante, plebaan van St. Jan en vervolgens deken J. Brouwers van Den Bosch, oud-secretaris van de overledene, en kapelaan J. Schepers uit Budel. Diaken was deken L. van Oort van Til burg. De kathedraal was overvol met genodigden en belangstellenden. Onder hen bevonden zich de 84- jarige moeder van de bisschop, tientallen familieleden, Neder landse en buitenlandse bisschop pen, missiebisschoppen en abten, minister-president Cals en de ministers Samkalden, Bogaers en Veldkamp, leden van het parle ment, talrijke burgemeesters, delegaties van politieke partijen en organisaties en vele anderen. Na de evangelielezing Johan nes 11 hield mgr. Bluyssen een bewogen homilie, waarin hij sprak over dood en leven als twee keerzijden van één werke lijkheid. De voorbeden waren geheel geschreven op de persoon van de overleden bisschop. Zij spraken dank uit voor het leven van de bisschop en voor de wijze, waar op hij zijn leven en ambt heeft volbracht. Zij vormden een bede, dat zijn openheid moge worden nagevolgd, zijn hartelijkheid be. houden. Ook de absoute na de commu nie was geheel ingesteld op de persoon van de bisschop. Militairen en politiemannen, uit gerust met schilden en traangas granaten, sloten zondag in Saigon ook een overwegend rooms-katho lieke wijk af, waar een betoging werd gehouden tegen „de commu nisten en neutralisten" zoals op spandoeken stond en waarbij om maatregelen werd verzocht tegen de opstandige boeddhistische lei ders in de noordelijke provincies. De Amerikaanse ambassadeur, Ca bot Lodge, werd verweten samen te werken met de boeddhisten. Aan de betogingen namen honderden katholieken jongeren in zwart uni form deel, die zich leden van „de strijdersliga" noemden. De Zuidvietnamese regering heeft haar troepen en de politie naar het schijnt in actie laten ko men om haar gezag, dat de laatste tijd aanzienlijk was afgebrokkeld, (Zie verder pag. 4) Kardinaal Alfrink volgt: begon als „Om de laatste eer te brengen aan mgr. Bekkers en om recht te doen aan zijn leven en sterven staan wij hier rondom het dode lichaam dat ons na zijn onver wachte ziekte van hem is over geblevenMeer dan zijn lichaam is ons de naam van deze mens gebleven: Wilhelmus Ma- rinus Bekkers, die naam spreken wij hier uit met eerbied en ge negenheid". De absoute werd gevolgd door een persoonlijk gebed van ds. N. van den Akker, provinciale prae- ses van de hervormde kerk in Brabant en Limburg en een goe de vriend van de overledene. Het koor zong samen met alle aan wezigen het lied „Wij waren sa- De moeder van de overleden bis schop in een rolstoel tijdens d« kerkelijke plechtigheid. men onderweg", waarin wordt bezongen hoe de overledene steeds de liefde heeft gepreekt. De dienst besloot met dit ge bed: „Laat ons nu gaan in vrede om hem, die wij dit uur voor het laatst in ons midden mochten hebben, weg te dragen naar zijn graf. Wij geven hem uit handen, wij leggen hem neer in de aarde, in de handen van de levende God, in de naam van de vadgr, de zoon en de heilige geest. Moge onze gebeden hem vergezellen". De lange begrafenisstoet, voor afgegaan door motorpolitie, be gaf zich daarna op weg door het Brabantse land, waar de route voor deze begrafenis was geslo ten voor ander verkeer. Het tempo was laag om de tiendui zenden gelegenheid te geven voor een laatste groet onderweg. In Den Bosch luidden alle klokken toen de stoet vertrok. Daarin reden mee kardinaal Al frink en de vele bisschoppen, de naaste medewerkers van de bis schop en talrijke familieleden, de commissaris van de koningin en de burgemeester van Den Bosch, alsmede de geneesheren die de bisschop tijdens zijn leven en zijn laatste ziekte hebben be handeld en zijn verpleegster zuster Aloysia. Onderweg naar de begraafplaats te St. Oeden- rode hield de stoet twee minuten stil voor een laatste groet bij de oude toren van St. Michielsgestel en de markt van Schijndel, In beide plaatsen werden kransen gehangen aan de speciale bloe menwagen en werd treurmuziek gespeeld. De stoet trok om St. Oedenrode heen en na een korte plechtigheid in de parochiekerk van St. Martinus werd liet stof felijk overschot naar het kleine kerkhof achter de kerk gedragen. Daar leidde mgr. Bluyssen de begrafenisplechtigheid en werd de overledene te rusten gelegd voor de St. Oda-kapel op het dorpskerkhof. In de stoet reden ook enkele wagens i iet de vele kransen, waaronder die van koningin Ju liana en prins Bernhard, van de Nederlands hervormde kerk, de N.V.S.H., alsmede van talrijke gemeenten uit de omgeving, van woonwagenbewoners uit Deurne en van tientallen inwoners van St. Oedenrode. Aan het graf werd de kist met aarde bestrooid en na enige ge beden trokken de talrijke ge nodigden, alsmede duizenden parochianen en belangstellenden voor het laatst langs het graf. Bij de begrafenis werden de moslims in Nederland vertegen woordigd door de heer Bashir.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1