Na vele jaren recht voor ex-soldaat NEEM NO INRUK Strijd tegen de honger in India KRITIEK IN CONGRES OP PARTIJTJES" IN HET WITTE HUIS Oproer in Peruaans tuchthuis Frankrijk en de N. A.V. 0. Shell verwacht resultaten van tweede boring in de Noordzee 5 WIELRENNEN VOLOP KEUS, REDELIJKE PRUZEN! n Er is een oorlog aan de gang. Vrydag 13 mei 1966 DE VRIJE ZEEUW De centrale raad van beroep zal beslissen of de gewezen dienstplichtig soldaat Van de V. uit Roden alsnog een militair pensioen voor het leven krijgt. Over drie weken doet de raad uitspraak in deze zaak. Soldaat Van de V. werd hoe wel hij niet geschikt was om in de tropen dienst te doen, in 1946 naar Indonesië gezonden. In de oudejaarsnacht van 1946 schoot hij, terwijl hij op wacht stond, een kameraad neer. Hij mocht hierna geen wapens meer dragen, maar moest hoe wel psychisch ernstig gestoord nog twee jaar dienst blijven doen. Zijn toestand verergerde. Hij moest in een hospitaal wor den opgenomen. In 1949 werd hij gerepatrieerd. Zijn toestand was toen zó erg, dat hij niet in staat was zijn eigen huis terug te vin den. Pas in maart 1951 werd hij wegens gebreken ontslagen. En kele dagen later werd hij in een zenuwinrichting opgenomen op kosten van de gemeente Roden. tweemaal afgewezen De militaire autoriteiten heb ben van die tijd af gesteld dat er geen verband zou bestaan tus sen deze gebreken en de dienst. De stichting „De Nederlandse Soldaat" belastte zich met de be langenbehartiging van de ex- soldaat. Zji vroeg in 1960 militair pensioen aan voor de jongeman. Dit werd tot tweemaal toe afge wezen door de koningin. De stichting bracht de zaak voor de centrale raad van be roep. Op verzoek van de raad stelde prof. dr. W. K. van Dijk een rapport samen, waarin hij tot de conclusie kwam dat de ex-soldaat „tengevolge van de chronische psychische defecttoe stand voor 100 procent invalide is". formele kwestie geworden De militaire autoriteiten heb ben deze conclusie overgenomen. De minister heeft nu de centrale raad van beroep gevraagd om een levenslang pensioen toe te kennen naar een invaliditeits- KLACHT VAN SYRIË Syrië heeft donderdag een klacht ingediend bij de veilig heidsraad over „oorlogszuchtige" verklaringen waarin Israël dit land en andere Arabische staten zou bedreigen. Een van deze ver klaringen werd volgens Syrië op 29 april gevolgd door een Israë lische aanval op Jordanië. In de Syrische klacht wordt gewaar schuwd dat alleen Israël de ver antwoording draagt voor de be staande explosieve toestand. WILSON OVER DE CHINESE KERNPROEF Premier Wilson heeft donder dag in het lagerhuis gezegd dat de jongste Chinese kernproef „tegen elke menselijke hoop in druist". Het kernstopverdrag is er echter niet door geschonden omdat China dit niet heeft on dertekend. aldus de Britse pre mier. de ronde van spanje CEES HAAST VERSPEELT DE LEIDERSTRUI Cees Haast is donderdagmor gen in het eerste gedeelte van de 15e etappe van de ronde van Spanje zijn leiderstrui kwijtge raakt aan de Spanjaard Gabica. Deze zegevierde in de 61 km lange tijdrit van Vitoria naar Haro. Hij reed de afstand in 1 uur 35 minuten en 28 secon den. 1.35.28 met bon. 1.35.08 1.35.49 met bon. 1.35.39 1.35.59 1. Gabica (Sp.) 2. Otano (Sp.) 3. Velez (Sp.) 4. Echevarria (Sp.) 1.37.06 5. Uriona (Sp.) 1.37.09 6. Errandonea (Sp.) 1.38.03 7. Gomez del Moral 1.38.10 8. Momene (Sp.) 1.38.34 9. Uribezubia (Sp.) 1.39.00 10. Soler (Sp.) 1.39.13 12. NIJDAM 1.39.45 13. VAN DER VLEUTEN 1.40.25 14. HAAST 1.40.27 19. WOUTERS 1.41.06 21. ZILVERBERG 1.41.39 25. MALIEPAARD 1.42.23 27. KNOPS 1.42.40 38. KARSTENS 1.44.53 57. DE ROO 1.49.35 karstens wint 2e deel van 15e etappe De Nederlander Gerben Kar stens zegevierde in het tweede gedeelte van de 15e etappe. Onze landgenoot won de rit van Haro naar Logrono in 1 uur 14 minu ten en 23 seconden. De uitslag luidt: 1. KARSTENS (Ned.) 1.14.23 met bon. 1.14.03 2. Petrolani (It.) 1.14.23 met bon. 1.14.13 3. Ferrari (It.) 1.14.23 4. Zanin (It.) z.t. 5. Saez (Sp.) z.t. 6. Uribezubia (Sp.) z.t. 7. NIJDAM (Ned.) z.t. Vervolgens het gehele pelo ton, dat in dezelfde tijd a!s de winnaar arriveerde. De Span jaard Gabica blijft leider in het «lgemeen klassement. percentage van 100 procent met ingang van begin 1960, zoals de stichting had gevraagd. De behandeling van deze zaak door de centrale raad was don derdag een louter formele aan gelegenheid. De gemachtigde van de ex-soldaat was zelf niet ter zitting verschenen. Hij had ge telegrafeerd zich aan het ver zoek van de minister te confor meren. De gemachtigde van de bewindsman, die wel bij de be handeling aanwezig was, kon ook niet meer doen dan het ver zoek van de minister herhalen. (Adv.) GROENTEN Harold R. Gross, lid van het Amerikaanse huis van afgevaar digden, die in maart kritiek oefende op koningin Elizabeth van Engeland en aan wie hij de raad gaf voorgoed vakantie te nemen, heeft thans zijn geschut gericht op de Washingtonse „hoge kringen" en speciaal op de partijtjes in het Witte Huis en in regeringsgebouwen. Wat in het bijzonder de toorn van de afge vaardigde heeft gewekt, is een partijtje in het Smithsonian-in- stituut in het afgelopen weekein de waarbij een duizendtal gasten waren en dat tot drie uur in de ochtend duurde. De Amerikaanse pers heeft foto's gebracht en verhalen ge geven, die de indruk wekken dat het er „vrolijk" is toegegaan. Een van de gasten, mevrouw Rudolph E. Carter, echtgenote van een functionaris van het mi nisterie van buitenlandse zaken, zou verschenen zijn in een door schijnende witkanten japon die dermate veel onthulde dat zij tenslotte moest worden overreed naar huis te gaan om iets dege lijkers aan te trekken. In een rede in het congres heeft Gross woensdag gezegd zijn ogen niet te hebben kunnen geloven, toen hij zondag de kran ten las en foto's zag van de eer- HITTEGOLF EN BRANDEN IN INDIA Eenentwintig mensen zijn in de afgelopen dagen om het leven gekomen bij een reeks branden in de Indische plaats Vijayawada waarbij meer dan duizend hui zen en hutten zijn verwoest. In het gebied heerst een tempera tuur van 44 graden Celsius en door waternood is het blussen van branden zeer moeilijk ge worden. HONDEN UITLATEN IN NEW YORK Een particuliere organisatie die tegen een ruime geldelijke vergoeding honden uitlaat van Newyorkers die daar de tijd of de lust voor missen, blijkt een winstgevende zaak te zijn. De directeur, de 34-jarige James Buck, had een betrekking van ongeveer 50.000 gulden op gegeven om de dienst te organi seren. De bruto-inkomsten zijn al ruim ƒ210.000 per jaar. Buck heeft veertien meisjes in dienst die 500 gulden per week verdie nen. Een abonnement voor uit laten, wassen en africhten kost vijftig gulden per week. Combinatie van brood- en melkbezorging? De secretaris van de coöpera tieve melkcentrale (C.M.C.), drs C. Timmer uit Den Haag, heeft geopperd de bezorging van melk en brood te combineren en de melkbezorging om de andere dag te doen uitvoeren, dit laat ste omdat het merendeel «van de gezinnen over een koelkast be schikt. Hij deed deze suggestie op het in 's-Gravenzande gehou den jaarcongres van de prot. chr. bond van handelaren in melk en zuivelprodukten in Nederland. De heer Timmer wil overleg met de overheid, los van de marge kwestie om zeker te zijn van een rustige sfeer. Voorzitter A. van Buuren pleitte voor hulp van het onderhouds- en saneringsfonds aan bedrijven, die door de ont volking van binnensteden on rendabel en daardoor onverkoop baar worden. Hij had kritiek op de overheid wegens de marge- politiek. waarde heer Moyers (dit is Bill Moyers, perssecretaris van het Witte Huis, die ook een baptis- tische geestelijke is) die bezig was een van de hypermoderne dansen uit te voer. „Dan was er een foto van de vrouw van een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken, die naar huis werd ge zonden om wat meer aan te trek ken. Zij was kennelijk half naakt verschenenaldus Gross in zijn rede. Gross zei ook nog het vol gende, zinspelend op partij (ges in het Witte Huis: „Ik ben van mening, nu er een oorlog aan de gang is en met het oog op de vraagstukken waarvoor de rege ring zich ziet gesteld, dat de pre sident van de V.S., zijn gezin of de vice-president hun tijd niet moeten doorbrengen met dan sen tot drie uur in de ochtend". caféhouder na val van trap overleden De 53-jarige caféhouder J. H. Nortman is woensdagnacht in zijn woning in de Marnixstraat in Amsterdam achterover van de trap gevallen. De man werd dood in het portaal gevonden. pacifisten willen franse atoomproef voorkomen Een groep pacifisten in Sydney hoopt op tijd het eerste van een vloot „vredesschepen" op de Stille Oceaan te hebben teneinde de eerste Franse kernproef in dit gebied, welke op 14 juli a.s. zal worden genomen, te verhinde ren. De waarnemend secretaris van het comité tegen kernproeven, Edward Stanton, zei dat twee vaartuigen in Sydney zijn ge bouwd. De naam, de thuishaven en de vertrekdatum van de schepen worden geheim gehou den. De paficisten willen onge merkt naar zee gaan en door hun aanwezigheid de proef onmoge lijk maken. lanceerbasis bij haifong gebombardeerd Amerikaanse jachtbommen werpers hebben een lanceerbasis gebombardeerd op 16 km ten noordoosten van Haifong. De pi loten rapporteerden dat de lan- ceerinrichting verscheidene tref fers kreeg. Tijdens de woensdag uitgevoerde bombardements- vluchten werden doelen in de omgeving van de Noordvietna- mese havens Thanh Hoa en Dong Hoi aangevallen. Boven de golf van Ton Kin werd een Amerikaanse F-105 Thunderchief neergeschoten. militair ernstig gewond in west-duitsland Tijdens oefeningen in Senne- lager (West-Duitsland) is woens dagnacht een dienstplichtig ma rechaussee ernstig gewond ge raakt bij het vullen van een tent kachel. Er ontstond een enorme steekvlam, die de gehele tent in brand zette. De militair, de 26- jarige C. G. Jacobsz uit Harlin- gen, liep ernstige brandwonden op. Hij is opgenomen in het Sint- Vincentkrankenhaus in Pader- born. Drie andere militairen lie pen lichte verwondingen op. Zij zijn inmiddels overgebracht naar het hospitaal in Utrecht. bekende provo gearresteerd Donderdagochtend is de be kende Amsterdamse provo Auke Pieter B. gearresteerd en aan de rechter-commissaris voorgeleid, die zijn inverzekeringstelling voor de tijd van vijf dagen heeft bevolen. De arrestatie van de jongeman geschiedde omdat hij zich niet heeft gehouden aan de voorwaarden, waaronder de rechter-commissaris hem op één mei in vrijheid had gesteld. Deze voorwaarden hielden o.m. in het zich onthouden van gedragingen, die ordeverstoring kunnen be vorderen. Op zaterdag 7 mei be klom hij een standbeeld in Dor drecht. Genoemde voorwaarden gelden voor het gehele land. Maandag 16 mei zal Auke te recht moeten staan voor de Am sterdamse kantonrechter wegens het bekladden van het konink lijk paleis op de Dam en het, rommelen op het Spui op Konin ginnedag. Tevens zal de provo voor zijn beklimming in Dor drecht voor de kantonrechter aldaar terechtstaan. (Adv.) De Peruaanse minister van justi tie, dr. Roberto Ramirez, heeft persoonlijk een onderzoek inge steld naar de toedracht van een oproer in een tuchthuis voor jon gens waarbij brand gesticht en ge schoten is. De autoriteiten van het opvoe dingsgesticht ontkennen, dat er doden zijn gevallen maar geven wel toe, dat er verscheidene ge wonden zijn. De opstand vond woensdagavond plaats in het op voedingsgesticht in Lima's voor stad Maranga. 300 jongens staken drie gebouwen in brand en ver nielden vrijwel de gehele inboedel. Een groep opstandelingen maakte zich meester van het arsenaal en viel de wachten met vuurwapens aan, aldus een mededeling van de politie. Een zekere Leon Vega, die door Ramirez de leider van de opstand is genoemd, heeft in een vraagge- Remmen voor eenden oorzaak dodelijk ongeval Remmen voor overstekende eenden is donderdagmiddag de bestuurster van een auto in Eg- mond-binnen noodlottig gewor den. Haar auto werd van achte ren aangereden door een zg sta tioncar en daarbij werd zij op slag gedood. Het slachtoffer is de 36-jarige T. E. uit Amsterdam, die in Eg- mond aan Zee verbleef. sprek met de pers gezegd, dat twee gevangenen zijn gedood bij het gevecht met de bewakers. Een derde had een schot in de rug ge kregen. De opstand was een ge volg van afwijzing door de leiding van het tuchthuis van een verzoek van enkele gevangenen om bezoek van hun moeders ter gelegenheid van moederdag. Volgens de gevan genisautoriteiten is de opstand be gonnen nadat een plan tot een massale vlucht was verijdeld. Roxy-bestseller! Roxy is zo vertrouwd van kwaliteit. Ik rook hem al jaren en voor geen prijs wil ik iets anders. Roxy: de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Schipper Kwakman weer opgebracht Voor de tweede maal in twee weken zal schipper Jan Kwak man van de Voiendamse kotter „Geertruide Maria" voor de rechtbank in Esbjerg verschij nen. Hij werd woensdag door het Deense visserij-inspectie- vaartuig „Nymfen" gesnapt toen hij zich ter hoogte van Jut land in de Deense territoriale wateren bevond. Onder bewa king van de Deense marine moest schipper Kwakman op- stomen naar Esbjerg;, na op de' radar zijn juiste positie te heb ben vastgesteld. Bij de vorige aanhouding had de commandant van de „Nymfen" luitenant ter zee Ole Höjerslev, bijgenaamd „schrik van de Wadden", de drie-mijlsgrens op de kaart van de schipper getekend, omdat door het grillige verloop van de kustlijn vaak verwarring over deze grens bestaat. De vorige maal kreeg Jan Kwakman vierduizend gulden boete. Hij betaalde voorts vijf honderd gulden om zijn netten en de vangst vrij te kopen. Men verwacht dat de schade ditmaal aanzienlijk groter zal zijn. De openbare aanklager kan zelfs inbeslagneming van het vaar tuig. de Vd 28, eisen. Staking in Italië De werknemers bij het open bare vervoer in Italië zijn don derdag een 24-uursstaking be gonnen om kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging met 14 procent. Het leger en de gemeentebesturen organiseer den nooddiensten om de vele arbeiders op tijd op hun werk te krijgen. De Indische regering heeft woensdag een grootscheeps hulpprogramma aangekondigd voor de droge streken van de staat Orissa, waar volgens leden van de oppositie in het parlement honderden mensen van honger zijn gestorven. De minister van voedselvoor ziening, Soebramaniam, deelde in het parlement mee dat als eerste maatregel grote voorraden graan naar de staat onderweg zijn die daar tegen gesubsidieer de prijzen worden verkocht. Tevoren had Patnaik van de socialistische samjoekta-partij gezegd dat in Orissa ongeveer 500 mensen de hongerdood wa ren gestorven en dat een half miljoen dorpelingen al hun be zittingen hadden verkocht en waren weggetrokken. Hij had op een rondreis door het gebied kinderen gezien die te zwak waren om op hun benen te staan. In opvangcentra stroomden dui zenden kinderen samen die door hun ouders in de steek waren gelaten, zo vertelde hij. I DOODZONDE Een ander oppositielid, Deo van de rechtse swantantra-partij, zei dat hij mensen op bladeren had zien kauwen en rundvlees had zien eten, een doodzonde voor orthodoxe hindoes. Verder beschuldigde hij de met de lei ding van hulpprojekten belaste personen ervan de werkkrachten zwaar onder te betalen en ieder die bij de autoriteiten klaagt, te mishandelen. Eep invloedrijk lid van de regerende congrespartij, Machtab, die vroeger premier van Orissa was, vertelde dat wat hij gezien had even erg was als de rampzalige hongersnood van 1943 in Bengalen, die miljoenen mensen het leven kostte. Het nieuwe hulpprogramma voor Orissa houdt o.m. nog de distributie van vitaminepillen in en de kosteloze verstrekking van maaltijden aan kinderen. De re gering zal aan boeren ossen o traktors uitlenen. AUTOBUSONGELUK IN ZUID-KORÉA In Zuid-Korea zijn woensdag 13 mensen om het leven geko men en 12 gewond, doordat aan de oostkust een autobus van een rots stortte. De Amerikaanse senator Jacob Javits heeft donderdag gezegd dat de Navo tegenover Frankrijk vriendelijk gezind moet blijven en de deur behoort open te hou den voor terugkeer naar vol ledige deelneming aan 't bond genootschap. „Maar Frankrijk kan niet verwachten dezelfde Navo terug te vinden wanneer het terugkeert. Wij moeten ver wachten dat het hondgenoot schap dan verder is gevorderd dan nu en zelfs meer ge'ünte- SCHOENENZAAK UITGEBRAND In Nieuw-Buinen heeft don derdagmorgen om ongeveer drie uur een felle brand de schoe nenzaak annex schoenmakerij, bewoond door de familie C. W. J. Baseman, volkomen in de as gelegd. Van de ernaast gelegen groentezaak brandde de voorka mér uit en van een cafetaria ge raakte de zolder in brand. Met moeite kon de familie Baseman met hun drie kleine kinderen van twee tot zes jaar in nachtkleding de woning ver- 'aten. Voor de brandweren van Stadskanaal, Borger en Nieuw- Buinen was het een hopeloze taak. Men moest zich hoofdzake lijk beperken tot het nathouden van de belendende percelen. Van de inboedels kon niets worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. De directeur van de Koninklijke Shei I-groep J. P. Berkin heeft don derdag na de jaarvergadering van de maatschappij in Londen meege deeld dat de resultaten van de tweede boring in de Noordzee bin nen enkele weken bekend zullen zijn. De boortoren bevindt zich on geveer drie mijl ten noorden van de plaats van de eerste boring, waarvan de resultaten verleden week van aanzienlijke betekenis werden genoemd. We naderen nu een interessante diepte, zei de heer Berkin. De kwaliteit van het methaan dat de eerste boring heeft opgeleverd, is bijzonder goed. Het heeft tweemaal de calorische waar de van het gas dat de fabrieken in Engeland leveren. Dit betekent dat alle gastoestellen moeten worden omgebouwd, als de levering van de Noordzeegas begint. PIJPLEIDING We zullen dit jaar zeker nog geen pijpleiding aanleggen, zo ver klaarde hij verder. Het aanleggen van een pijpleiding moet in de zomer gebeuren, maar er is enige kans dat we er het volgend voor jaar een begin mee kunnen maken en dat de gaslevering eind 1967 kan beginnen. BOETE VOOR FRANSE FILMSTER De Franse filmster Jean-Paul Belmondo is donderdag veroor deeld tot duizend frank boete wegens belediging van een poli tieman in functie. Deze politie man, die de filmster daarna knockout sloeg, hoorde in hoger beroep een hogere straf uitspre ken: twee maanden voorwaarde lijk en 500 frank boete. In eer ste instantie was hij veroordeeld tot een maand en 200 frank. Een vriend van Belmondo, Murice Auzel, die bij het voorval aan wezig was, werd in hoger be roep tot 1500 frank boete ver oordeeld in plaats van duizend frank. Hij deelde verder mee dat de nieuwe personeelsbelasting in En geland de maatschappij ongeveer 800.000 pond sterling per jaar gaat kosten en dit jaar ongeveer 250.000 pond. Op een vraag die hem tijdens de vergadering werd gesteld, ant woordde de heer Berkin dat de Shell zich geplaatst ziet voor een aanzienlijke toeneming van de con currentie van nieuwe verkopers op de benzinemarkt in Engeland. De maatschappij heeft enig terrein verloren maar is van plan hier tegen in de komende weken maat regelen te nemen. VERDOVENDE MIDDELEN In Peru is een voormalige nazi, de 54-jarige Oostenrijkse zaken man Franz Joseph Strasser, gear resteerd .waardoor een grote inter nationale bende smokkelaars in verdovende middelen aan het licht is gekomen. Strasser kwam 13 jaar geleden naar Peru, waar hij een zaak opende die onder licentie verdovende middelen verkocht aan chemische industrieën in het buitenland. Een buitenlandse za kenman, die geld van Strasser te goed had, lichtte de politie in over diens manipulaties. Bij een overval op een afgelegen boerderij werden installaties voor het bewerken van cocaine in beslag genomen. Vier Peruvianen werden gearresteerd. Volgens de politie is een buiten landse diplomaat lid van de bende. GRAFSCHENNIS IN DORTMUND Op een Joodse begraafplaats in Dortmund zijn woensdagavond 31 grafstenen omvergesmeten. Op een pad werd met een witte sub stantie een groot hakenkruis aangebracht. Zondag j.l. waren op een andere Dortmundse be graafplaats 70 stenen van hun plaatsen verwijderd. Ook wordt nog onderzocht wie hakenkrui sen op de glazen deuren van de rechtbank in Bonn heeft ge tekend. greerd", aldus Javits op een lunch van de Amerikaanse pers club in Parijs. Senator Javits is voorzitter van de bijeenkomst van de poli tieke commissie van de confe rentie van Navo-parlementariërs. Hij zei dat de andere 14 Navo- landen voorstander zijn van de Atlantische opvatting van Euro pa met de V. S. en Canada. De Navo zou de Shape, de militaire commissie en de permanente Navo-raad buiten Frankrijk moe ten vestigen, zei hij. De dreigende zeelieden- staking in Engeland De leiders van het 62.500 leden tellende Britse zeeliedenverbond hebben verklaard bij hun besluit te blijven om in de. nacht van zondag op maandag a.s. in sta king te gaan. Het 48 leden tellende bestuur wees een verzoek van de minis ter van arbeid, Ray Gunter, van de hand om van de staking af te zien wegens de schadelijke gevolgen voor economie en bui tenlandse handel. De zeelieden die beweren dat hun gemiddelde inkomen lager ligt dan 60 pond sterling (ca. 600 gulden) per maand, eisen hogere lonen en een 40-urige in plaats van een 56-urige werkweek. De Britse reders maken aan stalten passagiers en vracht op buitenlandse schepen onder te brengen. Maatregel tegen studenten leider niet van invloed op reis van Robert Kennedy De maatregel tegen de Zuid- afrikaanse studentenleider Ian Robertson zal geen invloed heb ben op de plannen van senator Robert Kennedy, die 3 juni naar Zuid-Afrika zal gaan om een lezing te houden voor het natio nale verbond van Zuidafrikaanse studenten, zo is donderdag in Washington bekendgemaakt. De Zuidafrikaanse autoriteiten bepaalden woensdag dat Robert son, die voorzitter van het ver bond is, op grond van de wet tegen het communisme, niet bui ten de districten Kaapstad en Wijnberg mag komen. Het ver bond, waarin de studenten van Engelssprekende universiteiten zijn verenigd, heeft steeds stel ling genomen tegen de apart heidspolitiek van de regering. PYTHON ONTSNAPT Een acht meter lange python die volgens persberichten uit de dierentuin van Djakarta was ontsnapt, heeft een baby en ver scheidene honden, katten en kip pen opgegeten, voordat hii kon worden gedood.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5