caballero HET PORSELEINEN MASKER C.N.V.-VOORZITTER: WERKNEMERS MOETEN BIJDRAGE LEVEREN AAN DE BESPARINGEN" Ood-staatsseoretaris Man Rhijn pieil voor algemene loonronden CONFERENTIE IN WENEN VAN WESTEBR0PESE COMMUNISTEN In 6'A jaar 59% rente Rentespaarbrieven B.N.G. BEURSOVERZICHT Vrydag 13 mei 1966 DE vTRTJE ZEEUW Pagina 3 Na veroorzaken dodelijk ongeval door gereden Salaris voorzitter produktschap 52.000 anders dan .andere Noordvietnamese klacht tegen de V. S. Rentespaarbrieven 1966, een voortreffelijk spaarmiddel voor vele doeleinden. Na 6x/i jaar wordt 50 rente uitgekeerd, Rentespaarbrieven a 100,- en 500,- dagelijks verkrijgbaar bij alle bankiers en commissionairs in Nederland zolang de verkoop nog open staat N.V. Bank voor Nederlandse!» Gemeenten, LVijverberg MfcBealfaag Tien- tot 15.000 mensen defileerden langs de baar van mgr Bekkers STAAT VAN BELEG IN GUATEMALA Tï „Willen wij voortbouwen aan onze welvaart en aan ons welzijn, dan zullen de werknemers er niet aan ontkomen een bijdrage te'leve ren aan de besparingen. Wil men dat, dan zal er nog veel te regelen en te overdenken zijn, maar dan is er een mogelijkheid de inflatie spiraal te doorbreken. Zouden we het niet willen wat ik niet kan aannemen laten we dan ophou den te stellen, dat we recht en ge rechtigheid wensen, speciaal voor de zwakkeren. Want een voort duren van de huidige ontwikkeling zal juist de zwakkeren het hardst aangrijpen". RECHTEN EN PLICHTEN Dit schrijft de voorzitter van het christelijk nationaal vakverbond, de heer J. van Eibergen, deze week in een artikel „Welvaart geeft rechten maar ook plichten", in de C.N.V.-bladen. Hij stelt dat er nog heel wat mensen zijn die maar amper het hoofd boven water kunnen houden en dat deze mensen echt niet alleen in de werknemerswereld moeten worden gezocht. Men is er nog steeds niet in geslaagd deze mini mumlijders aan een redelijk be staan te helpen. Maar daarover klaagt men helaas niet, aldus de heer Van Eibergen: Het is de tota liteit die klaagt en die veel in be roering zet waarvan wij vrezen, dat weinigen zich ervan bewust zijn in welke koers zij geraken of dreigen te geraken. Hij vraagt zich af of, en zo ja in hoeverre, ook de christelijke vakbeweging daarbij in de maalstroom terecht is gekomen. De heer Van Eibergen herinnert eraan ,dat het aandeel van het looninkomen in het nationale in komen is gestegen van 54 procent in 1955 tot 66 procent in 1965. Voor een deel is dit het gevolg van de vergroting van het aantal loon trekkers, maar er is ook sprake van een duidelijke herverdeling van het nationale inkomen ten gun ste van de loontrekkers. LOONSOM 40 GESTEGEN De C.N.V.-voorzitter merkt voorts op dat er, als men prijsstij ging en inflatie zoveel mogelijk wil vermijden, naar gestreefd moet worden dat de loonkostenstijging niet uitgaat boven de produktivi- teitsstijging van ongeveer vijf pro cent per jaar. De afgelopen periode zijn er enige extrastijgingen nodig ge weest om het loon- en prijspeil wat beter aan te passen aan het ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. m.s. „Cap San Lorenzo'! 16-5 Australië: m.s. „Talisman" 15-5 m.s. „Nurnberg" 18-5 Brazilië: s. „Cap San Lorenzo" 16-5 m.s. „Kennermerland" 20-5 Canada: m.s. „Franconia" 15-5 m.s. „Tindefjell" 18-5 Indonesië: m.s. „Polydorus" 18-5 Ned, Antillen: m.s. „Memnon" 16-5 Nieuw-Zeeland: m.s. „Icenic" 16-5 Nieuw-Zeeland: m.s. „Icenic" 16-5 Suriname: m.s. „Archimedes" 18-5 Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Statendam" 15-5 m.s. „Korendijk" 18-5 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 15-5 m.s. „Giessenkerk" 18-5 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Eis drie jaar gevangenisstraf De officier van justitie bij de rechtbank te Groningen heeft tegen de 50-jarige fabrieksarbei der H. C. G. uit Oude-Pekela de maximum straf van drie jaar ge vangenisstraf en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist, omdat de man op 16 maart 's avonds in de Raadhuisstraat in Wildervank na gebruik van ster ke. drank met zijn auto een vrouw die daar fietste, in volle vaart had geschept waardoor het slachtoffer op slag werd gedood. Na het ongeluk was verdachte snel doorgereden. Verdachte had vijf of zes glazen jenever gedron ken, alvorens hij in de auto was gaan rijden. Hij had zijn auto na de aanrijding weg gezet en was te voet naar het huis van zijn zuster gegaan en vervolgens per taxi naar zijn eigen woning. Hij liet zich tegenover niemand uit over het ongeluk. De politie van Wildervank hield hem later aan in zijn huis en moest zich daar toen met geweld toegang ver schaffen omdat verdachte pp bellen, kloppen en roepen niet reageerde. Verdachte zei dat hij zich van de hele zaak niets herinnerde. UitSBMSfcNfiAfflfib buitenland. Naar schatting beloopt de verhoging van de loonsom per werknemer, inclusief de sociale lasten, van 1964 tot en met 1966 dan ook veertig procent. Tege lijkertijd zijn de kosten van levens onderhoud met 16 a 17 procent omhoog gegaan. SPIRAAL De heer Van Eibergen betoogt dat een vakbeweging, die zich ver antwoordelijk weet voor de belan gen van degenen die zij vertegen woordigt, mee moet werken aan maatregelen om te voorkomen, dat Nederland in een loon-prijs-spiraal verzeilt. Een middel voor de vak beweging om dit te doen is zich te matigen in haar looneisen. Dat is niet gemakkelijk, aldus de heer Van Eibergen. Men kan het zelfs in strijd noemen met de natuur van de vakbeweging: in een situatie zoals we die nu kennen is het In elk geval buitengewoon moeilijk. Als de vakbeweging op deze ma nier een bijdrage aan het algemeen belang moet leveren, kan zij op haar beurt van anderen overheid en ondernemers verlangen dat ook zij doen wat in hun vermogen ligt. LEEFBAARHEID Op het ogenblik is de behoefte aan geld groot, terwijl het aandeel van de „oude" bespaarders in het nationaal inkomen is gedaald. Wij als loontrekkers zullen ons ervan bewust moeten zijn, dat wij deze spaartaak moeten overnemen als we willen, dat overheid en be drijfsleven kunnen blijven investe ren, aldus de C.N.V.-voorzitter, die hieraan toevoegt c'at de werkne mers bij deze investeringen zowel met het oog op de werkgelegen heid als op de „leefbaarheid" (wo ningen, wegen, enz.) direkt belang hebben. Het dagelijks bestuur van het produktschap zuivel gaat zich nader beraden over het advies betreffende de voorgestelde sala risverhoging voor zijn voorzitter. In de vergadering van het pro duktschap werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het voorstel het salaris van de voor zitter van 45.000,te verhogen tot ƒ52.000,per jaar. De heer J. Koster van de algemene Nederlandse agrarische bedrijfs- bond had bezwaar tegen deze verhoging. Zijn bond heeft kort geleden besloten zich te verzet ten tegen de voorgestelde ver hogingen voor de voorzitters van de produktschappen. De A.N.A.B. vindt een salaris van 50.000, voldoende. De heer Koster vond het te gortig bij een dergelijk hoog salaris van een achterstand van 1800.te spreken. Deze „achterstand" zou namelijk over blijven na een eventuele loons-. verhoging van 7 Vele leden van het produktschap mengden zich in de discussie en opperden ook bezwaren. Besloten werd het dagelijks bestuur te vragen een nader advies op te stellen. AUTO ZONDER STUURWIEL De 29-jarige Eberhard Franz verloor beide armen bij een be drijfsongeval en rijdt toch auto. Franz, thans chef van de afdeling vermijding ongevallen van een Westduits bedrijf in Heidelberg, heeft van een seriewagen een voertuig gemaakt, dat tot nu toe geen ingenieur en geen firma construeerde. Invalidewagens of ombouwapparatuur voor normale voertuigen bestaan er op het ogenblik alleen voor automobi listen, die geen benen hebben of een arm missen; want het stuur wiel durfde men tot nu toe niet door iets anders te vervangen. Alleen Eberhard Franz, wiens beide armen geamputeerd wer den, durfde het. Hij kocht een auto met een automatische ver snellingsbak, een wagen dus, die automatisch schakelt, het koppe lingspedaal overbodig en zomede de linkervoet werkeloos maakt. Met deze linkervoet bestuurt constructeur Franz zijn wagen, namelijk door middel van een pedaal, dat lijkt op een trapper van een fiets. Met zijn knie be dient hij een grote starterhef boom. De lange rembeugel wordt met de beest naar voren gedrukt, als de heer Franz op een helling wil wegrijden of van voetrem op handrem wil overschakelen. Al het andere doet het rechterbeen met speciale goed bereikbare hefbomen en schakelaars. Met de rechterknie wordt de richtings aanwijzer bediend. De lichten, radio, binnenverlichting, schake laar voor de automatische instal latie van de wagen, ventilator en lichtsignaal worden met de rech tervoet geschakeld, die daarvoor slechts even van de normaal ge construeerde gaspedaal behoeft te worden genomen. Ruitenwis ser, ruitensproeier, claxon, dim licht en handrem worden met de rechterhak bediend. De voetrem is weer normaal geconstrueerd. Hoe gecompliceerd de installatie ook lijkt de wagen is na een paar maal oefenen net zo gemak kelijk te rijden, als iedere wille keurige wagen met stuurwiel. Dat bevestigden doktoren, rij- instrukteurs en technische keu ringsdiensten. Overigens is de auto van de heer Franz met en kele handgrepen weer geschikt te maken voor normaal gebruik. De oud-staatssecretaris van so ciale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, gelooft dat zolang de ar beidsmarkt zo overspannen blijft, geen enkel systeem van vrije loon politiek kan slagen. Laat men de werkelijkheid onder ogen zien en dat erkennen, zo schrijft mr. dr. Van Rhijn in een bijdrage aan het „Sociaal Maand blad", waarin hij de vraag stelt hoe de loonpolitiek uit het moeras kan worden gehaald. De heer Van Rhijn suggereert een systeem van een algemene loonronde in onderzoek te nemen. In dit systeem zou dan moeten worden ingebouwd de mogelijk heid, dat voor een bepaalde be drijfstak van het algemene loon- percentage kan worden afgeweken en in een bepaalde bedrijfstak meer differentiatie tussen de lonen der werknemers kan worden toe gepast. Deze uitzondering wil de heer Van Rhijn alleen toepassen, als de noodzakelijkheid daarvan door de betrokken bedrijfstak kan worden aangetoond. ONTEVREDENHEID Van het ideaal van de vrije loon politiek is weinig of niets terecht (Adv.) Leidende Westeuropese commu nisten hebben in Wenen Europese kwesties en de mogelijkheden tot samenwerking met niet-communis- ten besproken. Zij vermeden daar bij echter het Russisch-Chinese ideologische geschil aan te roeren. Franz Muhri, voorzitter van de Oostenrijkse communistische par tij, zei donderdag op een persconfe rentie dat alle aanwezigen de Chinese standpunten een discussie niet waard vonden. Ook de pro- Chinese stromingen in West-Euro pa waren niet aan de orde gesteld. Wij hadden belangrijkere zaken te bespreken, aldus Muhri. In een donderdag uitgegeven verklaring erkenden de dertig af gevaardigden uit vijftien westerse landen het nut van initiatieven voor samenwerking en gemeen schappelijke strijd met andere de mocratische krachten. Met voldoe ning werd kennis genomen van een beginnende verstandhouding met essentiële delen en vertegenwoor digers van "de rooms-katholieke wereld. Het communiqué consta teerde met voldoening positieve tendenzen inzake nieuwe betrek kingen tussen communisten, socia listen en andere anti-monopoliti- sche krachten. De Weense conferentie, de derde van een serie bijeenkomsten van Noord-Vietnam heeft donder dag bij de internationale com missie een klacht ingediend tegen een aanval van Amerikaanse vliegtuigen op een leproserie bij Quynh Lap op 6 mei, waarbij 30 melaatsen werden gedood en 34 gewond, Westeuropese communisten, was een forum voor vrije discussie. Men nam als zodanig geen resolu ties aan. De communisten kwamen om uit Oostenrijk, België, Luxem burg, Denemarken, Finland, Frank rijk, Italië, West-Berlijn en Noor wegen. De vergaderingen werden voorts bijgewoond door afgevaar digden van de in West-Duitsland, Spanje en Griekenland verboden communisische partijen. CONSTANTE KWALITEIT-25 STUKS fl.SO gekomen, zo constateert hij. De laatste tien jaren zijn vrijwel alle denkbare systemen van vrije loon politiek toegepast. De resultaten waren steeds negatief. Een over spannen arbeidsmarkt en een vrije loonpolitiek bleken telkens onver enigbaar. In het artikel somt mr. dr. Van Rhijn een reeks bezwaren op tegen de huidige loonpolitiek, die weer dicht bij een algemene loonronde is gekomen. De gang van zaken tot nu toe is een bron van grote ontevredenheid. De bedrijfstakken worden onvoldoende ingeschakeld en er is gebrek aan differentiatie. INFLATIEGEVAAR Alle bedrijfstakken dringen naar het toegelaten percentage van zeven procent. De geschiedenis van de marge-loonronde van drie tot zes procent uit 1956 herhaalt zich. Tegen de aanvankelijke be doeling ontving toen tachtig pro cent van de werknemers toch zes procent. Ook thans is het resultaat der onderhandelingen vrijwel steeds zeven procent. Nadelig in de huidige loonpoli tiek vindt mr. dr. Van Rhijn, dat bij een algemene loonronde het loon veel beter in de hand kan (Adv.) worden gehouden. Te grote loons verhogingen stimuleren de infla toire tendens. De heer Van Rhijn beseft dat de loonpolitiek niet het eriige bestrijdingsmiddel der infla tie mag zijn. Van niet minder be lang zijn monetaire, fiscale en budgettaire instrumenten, maar de in de laatste jaren toegepaste loonsverhogingen zijn toch mede schuld aan de inflatie, zo meent hij. KOOPKRACHT Een voordeel van een algemene loonronde vindt hij voorts, dat de datum van ingang daarvan precies bekend is, waardoor werkgevers en werknemers weten waaraan zij toe zijn. In vele bedrijfstakken be staat over de lonen reeds twee maanden onzekerheid met de daar uit voortspruitende onrust. Staat het percentage van de loonsver hoging eenmaal vast, dan volgt be taling met terugwerkende kracht en ontstaat een plotselinge koop krachtinjectie. Het economische leven is daarmee niet gediend, zo besluit de heer Van Rhijn. AKU HOGER IN EEN LAGERE MARKT Het meest opmerkelijke op 't Damrak was gisteren de vaste stemming voor de AKU-aande- len in 'n overigens lagere markt voor de internationale waarden. Weliswaar daalde de koers van AKU van 352 tot 350 ex 12 pet slotdividend, maar deze koers betekende toch nog een winst ten opzichte van de slotkoers van woensdag op 356Vs cum dividend. Hiermede wordt dui delijk aangegeven dat de beurs gunstig is gestemd ten opzichte van de perspectieven voor het AKU-eoncern. De vaste stem ming in dit fonds stond niet in vergelijking met de omzetten. Deze waren gering. De overige internationale waarden moesten met koersver liezen genoegen nemen, niet zo zeer door Amerikaans aanbod maar wel hij gebrek aan koop lust. Hierdoor hadden de ge ringe lokale verkoopopdrachten de overhand. Kon. Olie gaf na 'n opening op 141,30 een herstel te zien tot 141,60. Deze prijs lag 'n halve gulden beneden de slot koers van woensdag. Philips was ruim een gulden lager op 108,60. De eerste kwar taalcijfers van Unilever hadden een koersdaling tot gevolg van ruim een gulden tot 93,40. Woensdagavond na het bekend worden van genoemde cijfers daalde Unilever van 94,80 tot 92,60. Hierbij vergeleken trad er dus een licht herstel voor Uni lever in. Hoogovens werd een half puntje hoger op 361 gead viseerd. De handel in alle inter nationale waarden was vooral voor Philips en Unilever be langrijk minder dan die van de voorgaande beursdagen. Er was weinig kooplust. Dit kwam hoofdzakelijk doordat Wallstreet woensdag teleurstelde. Na vast te zijn geweest namen de ver kopen op de Newyorkse beurs tegen het slot toe, waardoor de markt uiteindelijk onveranderd sloot. De Nederlandse hoofd fondsen waren er lager, hetgeen van invloed was op de stemming in Amsterdam. Met de scheepvaarten wilde 't niet vlottest. E>e koersverliezen bedroegen hier ca een punt. Van de leidende cultures werd HVA iets lager geadviseerd. De staatsfondsenhoek begint zich langzaam te herstellen na de,, aanhoudende zwakke stemming van de laatste tijd. Ook hier blij- Naar schatting tien- tot vijf tienduizend mensen uit alle la gen van de bevolking hebben reeds gedefileerd langs de baar van mgr. W. Bekkers, die is op gesteld in de kapittelzaal van het bisschoppelijk paleis aan de Peperstraat in 's-Hertogenboscb. De betuigingen van rouwbeklag blijven binnenstromen, zowel telefonisch als schriftelijk. Er is grote vraag naar plaat sen in de Sint Jan voor de uit vaart. Het secretariaat van het bisdom Den Bosch kan aan deze verzoeken onmogelijk voldoen. Ruim 800 plaatsen zijn gereser veerd. Verder is de Sint Jan voor ieder toegankelijk. Voor mensen die geen plaats, meer in de kathedraal kunnen krijgen, zullen buiten luidsprekers wor den aangebracht. In geheel Guatamala is de fstaat van beleg afgekondigd in verband met de ontvoering een week geleden van twee functio narissen door „de revolutionaire gewapende beweging", namelijk de president van het hoogge rechtshof, Romeo Augusto De- leon en de minister van voor lichting Baltazar Morales. De revolutionairen hebben ver klaard, dat zij de twee functio narissen vasthouden als gijze laars voor 20 communisten, die kort vóór de presidentverkiezin gen in maart verdwenen. Zij hebben gedreigd de gijze laars te zullen doden als de ver misten niet terugkomen. Een ul timatum van 72 uur is inmiddels verstreken. De regering heeft ontkend, dat de vermiste com munisten gevangen worden ge houden, maar thans heeft de po litie opdracht gekregen na te gaan of inderdaad vermiste com munisten gevangen zitten. 55 Het was nog vroeg in de morgen, toen een oude kar, ge trokken door twee vissers, kra kend en piepend over de mulle zandweg hobbelde, op weg naar de stad. De wagen was hoog op geladen met vis, die een door dringende lucht verspreidde, maar voor de beide vissers was dit een vertrouwd luchtje. Toen de muren van de stad in zicht kwamen, hielden zij ©ven halt. De oudste klopte 'op de wagen en fluisterde: „Wij naderen de stad en kun nen nu elk ogenblik door de v/achten worden aangehouden. Houdt u vooral stil!" „Goed", klonk Aram's stem gesmoord van onder het zeil, doch maak zoveel mogelijk voort! De lucht is hier ondrage lijk!" „Diezelfde lucht is uw groot ste bescherming", antwoordde de oude visser grinnikend. „Stil", zei zijn metgezel plot seling, „ik hoor hoefgetrappel!" Zij grepen de bomen van de wagen en vervolgden hun tocht. Zij waren echter nog niet ver gegaan, toen een groep ruiters verscheen. „Halt!" riep de hoofdman, „waarheen gaat gij en wat ver voert ge in die kar?" „Wij zijn op weg naar de stad, edele heer," antwoordde de oude visser, „en wat de inhoud van de wagen betreft, uw geacht reukorgaan zal u bereids heb ben doen weten, dat deze uit 'n lading vis bestaat." „Dat zullen we onderzoeken," zei de hoofdman kortaf en hij gaf één van zijn mannen een wenk, om het zeil van de wagen te verwijderen ven de omzetten aan de schrale kant. In de lokale afdelingen werden dé aandelen Ned. Dok- en Scheepsb. Mij (NDSM) hoger geadviseerd, dit op de belang rijke opdracht van de Kon./ Shell-groep voor de bouw van twee tankschepen, ieder met een draagvermogen van 175.000 toïi. Met deze order is een bedrag gemoeid van 100 min. Aande len V. M. F. waren 'hoger op het gepubliceerde jaarverslag. Nabeurskoersen A.K.U.: (349,50) Hoogovens: 1363,00) Kon Olie: 140,30—141,30 (141,30) Philips: 107,50-108,50 (10S,70i Unilever: 92,8093,70 93,30 j K.L.M.: (398,00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.09.— 10.19 Amerikaanse dollar 3.61—3.65 Canadese dollar 3.353.40 Belgische frank (100) 7.09—7.14 Duitse mark (100) 90.0590.55 Zweedse kr. (1001 70.00—71.00 Zwitserse fr (100) 83.90—84.40 Italiaanse lire (10.000) 57.5059.50 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.2051.20 Oostenrijkse schilling (100) 14.02—14.12 Portugese escudo (100) 12.60—12.73 Spaanse peseta (100 gr. coup) P.986.13

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3