PROVINCIAAL NIEUWS ÜK0DÏ 1000MB Verpleegsters- droom Pagina 2 Terneuzen Axel Breskens Biervliet Sluis Zaamslag G roede Hoek Oostburg elke dag n fiets voorniets! AGENDA DE vfRIJE ZEEUW Vrydag 13 mei 1966 Baggermolen gedeeltelijk boven water Donderdagmiddag is na moei zaam werk en met veel geduld de verleden week in de buiten- hven gekapseisde en daarna ge zonken baggermolen „Holland" weer gedeeltelijk boven water gehaald. Nadat een deel van de em mers was opgehaald', werd het casco, dat zich nog onder water bevond, doordat dit aan de em mers vastzat, rechtgetrokken. Om 4 uur (zie foto) waren de raderen en de schoorsteen met het maatschappijteken „H" weer boven de wateroppervlakte te zien. Het werk werd uitgevoerd door het bergings- en transport bedrijf Van den Akker uit Vlis- singen met twee bergingsvaar tuigen. Examen veilig verkeer Vandaag wordt in de gemeente Terneuzen het praktisch gedeelte van het jeugdverkeersexamen afgenomen door de vereniging voor veilig verkeer in samen werking met de gemeentepolitie en de koninklijke marechaussee. Aan het praktisch gedeelte nemen in totaal 344 leerlingen van alle lagere scholen deel, d.w.z. de leerlingen, die zijn ge slaagd voor het theoretisch examen, dat al in maart is ge houden. Dat dit examen niet gemakke lijk was en dat de deelnemers hun diploma niet voor niets krij gen, kan hieruit blijken dat van de 421 kandidaten die deelnamen aan het schriftelijk gedeelte, er 77 moesten worden afgewezen, dit is ruim 18 Bijeenkomst r.k.-vrouwengilde Deze week had de laatste bijeen komst van het seizoen van het katholiek vrouwengilde plaats. De presidente mevrouw Boeding kon een groot aantal bezoekers wel kom heten. Zij memoreerde de vele activiteiten van het gilde geduren de het voorbije jaar. Zo was er een geslaagde cursus in cadeautjes maken, welke onder leiding stond van mej. De Feijter. Verder stond zij uitgebreid s'til bij het geslaagde zomerreisje. Nieuwe plannen wer den in deze richting gemaakt. Een reisje BruggeGentKnokke ligt in het verschiet, terwijl ook velen voelden voor een uitstapje naar de kanaalwerken te Terneuzen. Tijdens het huishoudelijk ge deelte werd de vervanging van de secretaresse mevr. Goossens be sproken, die wegens drukke werk zaamheden genoodzaakt was het secretariaat over te dragen. Dank werd haar gebracht voor het vele werk voor het vrouwengilde ver richt. In haar plaats werd gekozen mevr. Gerardts. Na de pauze gaf de heer Van Dijk van het bloemenhuis Wieland een demonstratie in bloemenschik- ken. Daarna beproefden de aan wezigen hun krachten, waaruit bleek dat er onder de dames veel verborgen talent school. Tot slot werden de bloemstukjes verloot en bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Nieuwe reddingboot „Javazee" voor Breskens Op de scheepswerf en machine fabriek „De Merwede N.V." zal een nieuwe reddingboot worden gebouwd voor de koninklijke Zuidhollandse maatschappij tot redden van drenkelingen. Het vaartuig zal worden gedoopt met de naam „Javazee". De indienst- stelling is te verwachten op 27 januari 1967, op welke datum het 25 jaar geleden zal zijn, dat de slag in de Javazee werd ge streden. Ter herdenking van dit feit hebben de vereniging van marine-officieren en beroeps schepelingen van de Nederland se zeemacht een belangrijke som geld bijeengebracht, die aan de K.Z.H.R.M. is geschonken als bijdrage in de bouwkosten van de nieuwe reddingboot. De „Javazee" krijgt Breskens als thuishaven en zal de „Konin gin Wilhelmina" uit Stellendam vervangen. De nieuwe boot krijgt twee motoren elk met een ver mogen van 200 pk, wordt 21 m lang, 4,64 m breed en zal een grootste diepgang hebben van 1,50 meter. Aanvoer vismijn In de week van 17 mei werd aan de vismijn te Breskens de volgende hoeveelheid aange voerd: 3786 kg exportgarnalen, 14 kg pellerijgarnalen, 95 kg bot, 1297 kg schar, 3031 kg schol, 1547 kg gul, 598 kg wijting, 11.454 kg tong, 150 kg griet, 198 kg tar bot, 39 kg rog, 32 kg poon, 2 kg zalm, 2797 kg onverkochte bot en 101 kg onverkochte wijting. Gemeenteraad De raad der gemeente Bier vliet komt in openbare vergade ring bijeen op vrijdag 13 mei om half acht. Op de agenda staan de volgende punten: verhoging wet houderssalarissen, verhoging presentiegeld leden stembureau, verzoek van de heer P. Lijbaart om subsidie in de kosten van res tauratie van de hem toebeho rende korenmolen, een subsidie verzoek van de harmonie voor een te houden drumbandshow, verkopen verschillende erf- pachtsgronden, verkoop bouw grond in de Braakmanlaan, het sluiten van een geldlening bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, behandeling van een brief van de minister van volks huisvesting, vaststelling bestem-1 mingsplan „kom Biervliet 1966 ruiling van een perceel grond met P. Scheele van 100 m- in de Weststraat. •fSaldo van 3078,62. De contributie voor het jaar 1966 werd gehandhaafd op 12,50, maar het bestuur kreeg van de vergadering machtiging om zo nodig de contributie met ingang van 1967 te verhogen. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. J. ManhaveBeerens als nieuw bestuurslid gekozen. Toneelstuk „Joantje" wordt verfilmd De Belgische regisseur Bob van Baal en de cineast Roger Claes zijn begonnen met de filmopnamen van het toneelstuk „Joantje" van de bekende musi cus Cor Schijve. Een gedeelte wordt deze week opgenomen in Hoofdplaat in „Het Wapen van Zeeland", welk hotel met het oog op de verfil ming geheel in „oude stijl" is aangekleed. Men is begonnen met ongeveer veertig mede werkende amateurs, die met en thousiasme voor de camera's verschijnen. Het toneelspel dat zich rond het jaar 1900 in West Zeeuws- Vlaanderen afspeelt, is onder leiding van de schrijvers reeds een tiental malen met succes op de planken gebracht. Schoolwandeltocht Ook dit jaar wordt er te Oost burg weer een schoolwandel tocht gehouden en wel op 18 juni. Er wordt gewandeld over af standen van 6 en 10 km. De 10 km tocht valt gedeeltelijk samen met het laatste deel van de avondvierdaagse. Deze tocht zal op verschillende punten door een deskundige jury worden be oordeeld. De beste groep ont vangt dan de wisselzuil. Iedere deelnemer die de tocht goed vol brengt, krijgt bovendien een her inneringsmedaille. Het laatste gedeelte van de tocht zal worden begeleid door de Oostburgse har monie. (Adv.) Speeltuin gaat open Vrijdag vóór Pinksteren wordt de nieuwe speeltuin met enig ceremonieel geopend. De jeugd van Sluis maakt dan, voorafge gaan door „De Jantjes", een wandeling door de gemeente. Hiertoe zijn o.m. uitgenodigd de pupillen van F.C. Sluis, de leden van de gymnastiekclub „W. I. K." en de verkenners. Aan de ingang van het terrein wordt de nieu we naam door de burgemeester onthuld. Na afloop is er een receptie in hotel „Balmoral". Emeritaat ds. M. den Boer Aan ds. M. den Boer, gerefor meerd predikant te Zaamslag, is met ingang van 1 juli 1966 eer vol emeritaat verleend. Ds. Den Boer die in 1899 te Zierikzee werd geboren, werd na zijn studie aan de vrije univer siteit te Amsterdam hulppredi ker te Haarlem. Vervolgens werd hij in 1930 predikant te Oude- schoot. Na een drietal jaren in Wezep werd hij in 1949 te Voor schoten beroepen. Sinds 1 novem ber 1959 is ds. den Boer predi kant geweest te Zaamslag. ZIERIKZEE Bij aanrijding verongelukt Bij een aanrijding te Ellemeet tussen twee personenauto's is (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! Rally voor het Roode Kruis De rally ten bate van de af deling West Zeeuws-Vlaanderen van het Ned. Roode Kruis wordt dit jaar op Hemelvaartsdag ge houden. De start is vastgesteld bij hotel „De Drie Koningen" te Groede. De uitslag wordt na af loop van de rit bekend gemaakt in hotel „De Zwaan" te Zuid- zande. De lengte van de rit be draagt circa 55 km en de gemid delde snelheid is 30 km per uur. Opbrengst collecte De alhier gehouden Emma- bloemcollecte heeft opgebracht: 686,15. Vergadering Groene Kruis De afdeling Oostburg van het Groene Kruis heeft in hotel „De Eenhoorn" de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden. Voorzitter C. Goethals be treurde de geringeopkomst der leden. Uit het jaarverslag van sekre- taris I. Herman bleek dat het ledental 559 bedraagt. Nog steeds zijn er veel gezinnen die geen lid van de vereniging zijn. Door de wijkverpleegster mej. R. Derk- sen werden 1800 verpleeg- en 408 andere bezoeken afgelegd. Medewerking werd verleend aan 3l consultaties, 12 inentingszit tingen, 220 kleuters en zuigelin gen waren in behandeling. Het financieel verslag van penningmeester A. Ie Grand sloot over 1965 met een nadelig (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Bouw van het gemaal te Ossenisse drie maanden achter op het schema In de donderdag te Hulst ge houden vergadering van het waterschap „Hulster Ambacht" heeft de dijkgraaf, de heer W. P. I. Staal uit Stoppeldijk, de méde- ieling gedaan dat de bouw van het gemaal te Ossenisse nage- xoeg drie maanden op het tijd schema ten achter is. Eerder dan i februari 1967 zal het gemaal niet voor gebruik gereed zijn. In antwoord op enkele vragen zei de dijkgraaf dat het werk goed wordt uitgevoerd, maar dat het in een te traag tempo ver loopt. Hij herinnerde eraan dat het dagelijks bestuur van het waterschap en het dagelijks be stuur van het waterschap en het technisch bureau van de unie van waterschapen het werk had den willen gunnen aan een aan nemingsbedrijf dat op dit ter rein over meer ervaring be schikte. Dat kon evenwel niet de goedkeuring wegdragen van de rijks- en de provinciale waterstaat, aangezien het be doelde bedrijf voor 70.000, hoger had ingeschreven dan de firma die het werk uitvoert, het aannemersbedrijf Leys uit Ka- pelle-Biezelinge. EEN NIEUW GEMAAL Verder deelde dijkgraaf Staal mee dat spoed zal worden be tracht bij de bouw van een nieuw gemaal bij de Paal. Dit gemaal zal dienen om voor de ontwate ring te zorgen van de drie oos telijke districten van het Hulster Ambacht. In een op 2 juni te houden vergadering zal daarover nader worden beslist na een in leiding van ir. J. Bos van de cul tuurtechnische dienst. WATERSCHAPSHUIS In dezelfde vergadering zal in behandeling komen een voor stel tot verbouwing van de voor malige AMRO-bank te Hulst, welk pand zal worden bestemd als waterschapshuis. Er is voor dien reeds een bedrag van 250.000,voor de aankoop en de verbouwing van het bewuste pand goedgekeurd door de inge landen. Waarschijnlijk zal dit bedrag niet toereikend blijken te zijn. De aanbesteding zal in het openbaar geschieden. De vergadering stelde een commissie voor georganiseerd overleg in, waarin zitting heb ben de heren F. de Nijs, voor zitter; mr. J. I. M. Reuser, F. Pateer en J. van Wesemael. De bezoldigingsverordening '66 werd naar deze commissie ver wezen, die terzake contact zal opnemen met de vakbonden. DE STRIJD TEGEN MALARIA De algemene vergadering van de wereldgezondheidsorganisatie heeft woensdag in een resolutie gepleit voor intensivering van de strijd tegen malaria. In de afge lopen tien jaar heeft men al be reikt, dat van de 1.576 miljoen mensen die in 1955 in door ma laria geteisterde gebieden woon den, er nu 1.214 miljoen of 77 procent of geheel vrij van de ziekte zijn dan wel profiteren van het feit dat men in hun woonstreken bezig is de malaria uit te roeien. gisteren de 74-jarige mej. M. van der Weijde, die één van de auto's bestuurde en geen voorrang ver leende, om het leven gekomen. Haar zuster die bij haar in de auto zat, en de echtgenote van de bestuurder van de andere auto moesten in het Rode-Kruis- ziekenhuis in Zierikzee worden opgenomen. Dodelijk bedrijfsongeluk De zestienjarige P. Schroder uit Echt is woensdag bij een be drijfsongeval op een kalkzand steen fabriek te Koningsbosch aan de Nederlands-Duitse grens in Limburg om het leven geko men. De jongeman raakte tijdens het schoonmaken van een grote transportband tussen de rollen van deze band bekneld. Hij werd zo ernstig gewond dat hij na enkele ogenblikken overleed. Schipperszoontje verdronken De vijfjarige jongen J. Sluy uit Urk is woensdag te Stevens- weert (L.) van de'loopplank van het schip van zijn vader in de Maas gevallen en verdronken. Van een schip in de buurt on dernam een vrouw nog een ver geefse reddingspoging. OVERSTROMINGEN IN HET NOORDEN VAN DE SOWJET-UNIE De Noordrussische haven Ar changel wordt bedreigd door overstromingen als gevolg van het buiten haar oevers treden van de rivier de Dvina. Enkele voorsteden van de stad zijn reeds ondergelopen. Het Russische persbureau Tass meldt dat winkels en hui zen van de onder water staande delen van de stad en ook afge legen dorpen door motorboten worden bevoorraad. Aan de strijd tegen het water nemen honderd duizenden deel. In de noordelijke uitlopers van de Dvina zijn ijsbrekers en tech nici bezig ijsdammen op te rui men. Duizend km ten zuidwesten van Archangel begint de stad Novgorod, die door het water van de rivier de Volchov geïso leerd is geweest, uit haar isole ment te geraken. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK! PARAPLUGEVECHT TEGEN ROVERS Twee gewapende mannen heb ben woensdag in Londen een vergeefse poging gedaan een ju welierswinkel te beroven. Als op korte afstand van de winkel in de chique Bondstreet eerst een benzinebom tot ontploffing ge bracht. Juist toen zij dachten vrij spel te hebben, grepen twee pas serende heren in donker ge streept costuum en met bolhoed in. Met hun paraplu's sloegen zij zó hevig op de rovers in, dat deze verbouwereerd het hazenpad ko zen. De twee heren zetten daarop hun hoofddeksels recht en ver volgden onverstoorbaar hun weg. DUITS MARINEVLIEGTUIG VERONGELUKT Twee Duitse marine-officieren en een onderofficier zijn donder dag om het leven gekomen toen een vliegtuig van de manne ppn oanaeklede" tas direct na de start op het NAVO- y vliegveld Kaufbeuren in Beie- Een „aangekledehandtas een ren neerstortte. Het toestel was j nodemeuwtje u.t Denemarken, van het type „Fairey Gannet". I waarin leder, stro en wol is ver werkt. (Adv.)' pittig van karakter (125 km/u, van 0-80 km/u in 14 sec.), plezierig te hanteren („vingertop"- pookschakeling), uitzonderlijk veilig (oersterke kooiconstructie), bijzonder koersvast (laag zwaar tepunt), enorm remvermogen (remoppervlak 770 cm2), uniek interieur (verstelbaar tot o.a. 1 of 2 slaapbanken en hele of halve laadvloer) schappe lijk in prijs (v.a. 5935). Vraag 'n gratis proefrit. Voor nadere inlichtingen of gratis proefrit: Gar. Cappendijk, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 (Adv.) Trapt moeder nog steeds op dat oude fietsje? Verras haar met een échte, nieuwe fiets! Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. DOOR LILIAN WOODWARD 58')' XXXI Toen Olive hoorde dat Feona in plaats van doodgevallen te zijn op de rotsen in levender lüve terug was in huis met slechts een gebroken arm en een her senschudding. raakte ze in pa niek. Het meisje zou vrijwel zeker aan David vertellen dat zij over de rand van de rots ge duwd was en dat zou het einde betekenen van haar kansen. Ze mocht nog blij zijn als ze eraf kwam zonder een poging tot moord beschuldigd te worden. Ze spoorde David op. Hij was juist uit Feona's kamer geko men. „Hoe is het met haar?" vroeg ze. „Nog steeds bewusteloos. Waarschijnlijk nog een hele poos. Ze had een heel nare hoofdwond.' Haar stemming steeg. Ze zou den Engeland nog kunnen be reiken voor Feona bijkwam en Engeland was heel ver weg. Zelfs Alec zou weinig kunnen doen op zo'n afstand. „David, we moeten nu de zaak niet langer uitstellen," zei ze en tekende met haar slanke blanke handen met de bloedrode nagels de lijnen van zijn revers na. „Als We vandaag nog weggaan, kun nen we naar Londen vliegen en daar trouwen. Ik heb min of meer het plan laten varen onze huwelijksreis op Femosa door te brengen nu het weer zo slecht is geworden." H'i schudde zijn hoofd. „Het spijt me, Olive, maar daar is geen sprake van," zei hij. „Ik kan niet weg nu signor Tel- lini erger en zijn dochter er zó aan toe is. Ik moet zorgen dat ze beter zijn voor ik wegga. „Maar dat is onzin, David." Haar stem kreeg een schrille klank. „Ik ben je verloofde, het meisje van wie je houdt. Ik heb toch zeker enige rechten." Hij glimlachte vermoeid. Hij had de voorafgaande nacht ook weinig geslapen. „Het eerste dat je als mijn vrouw zult moeten leren, Olive," zei hij. „is dat niemand enig recht op een dokter heeft be halve zijn patiënten." De deur ging open en Alec Carne kwam de kamer binnen. Hij glimlachte tegen de twee die tamelijk gespannen bij 't raam stonden. „Neem me niet kwalijk," zei hij. „Ik wil niet storen." Olive ving zijn blik op en keek gauw een andere kant uit. Die blik was veelbetekenend. Zou hij afgeluisterd hebben dat zij, voordat hij de kamer binnen kwam. David gesmeekt had met haar weg te gaan? „Hoe is het met signorina Tel- lini?" vroeg Alec. David haalde zijn schouders oo. „Naar omstandigheden rede lijk. Ze heeft geluk gehad dat ze noq- leeft." Alec keek Olive nog een keer aan pakte een boek van een stoo1 en ging de kamer uit. „Wat haat ik die man," zei David toen de deur dicht was. ..Altijd sluipt hij door het huis. Het verbaast me dat signor Tel- linï met hem optrekt." Olive zei niets. Ze dacht aan ds gestolen diamanten. Zuster Angelina had haar dat eerder op de morgen verteld. Ze vroeg zich oneens af wie ze gestolen had. Zeker niet de verpleegster waar Da rid zo dol op was. Zou het... Alec geweest kunnen zijn? Er flikkerde iets in haar o°*en. O, die gemene gluiperd. Pro beerde haar geld af te persen terwijl hij al die tiid in het bezit was van een fortuin aan dia manten. Misschien zou hii. ach teraf bekeken, nog wel een betere partij zijn dan David. En ze kon druk op hem uitoefenen door te dreigen dat ze alles wat ze van hem. wist, zou vertellen als hij niet een deel van de waarde van de diamanten aan haar gaf... Ze mompelde iets tegen David over naar haar kamer gaan en liep naar de deur. In haar ogen kwam weer iets terug van haar oude vast beslotenheid. Janice, die naast Feona's bed zat, hoorde een zachte tik op de deur. Met een blik od haar be wusteloze patiënte liep ze er naar toe. Rickv stond buiten in de gang. Hii had zijn natte kleren verwis sel-1 voor droge van David. „Kan ik je even spreken, Tpnice?" vroeg hij zacht. Ze aarzelde, maar hield de -leur verder ooen. Dan kun je beter even bin nenkomen, maar niet voor lang." Toen ze de deur gesloten had, ->am h'i haar in zijn armen. ...Janice, leveling, alles is voor "Ikaar. Ik ben bij de Ameri kaanse consul aeweest. Hij kan het zo recrpien dat we over twee de "en kunnen trouwen." Ziin o^en straalden. Hii wilde haar kussen, maar ze hief haar handen od en duwde hem voor zichtig van zich af. „Rickv er zijn dingen die ik weten moet." Hii keek haar vracrond aan, zijn voorhoofd in rimpels. „Ik snap het niet wat voor dingen"" vroeg hij. (Wordt vervolgd) HEDEN Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur: AdvendoIcust, MOC '65 HAVEE en Meterfabriek HKC II. Porgy Bess, 8 uur: Boo ker Ervin (all American star quartet). ZATERDAG 14 MEI Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Dracula, prins der duis ternis". ZONDAG 15 MEI Terneuzen Luxor-Theater, 2.30 uur„Het vechtras van Texas"; 5 en 8 uur „Dracula, prins der duisternis." Taxistaking in New York De 18.000 taxichauffeurs in New York die in loondiens' rijden, hebben gisteren het werk neergelegd, omdat zij de heU' willen ontvangen van hetgeen de meters aanwijzen en niet 44 pro cent zoals tot nog toe. De 7000 chauffeurs die met eigen auto's rijden werken normaal. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN BELGIE Bij een ernstig verkeersonge luk in de buurt van Mons (Ber gen) aan de Frans-Belgische grens is donderdagochtend een vrouw om het leven gekomen en zijn 47 mensen gewond, van wie 15 ernstig. Een zware vracht wagen kwam in botsing met de aanhangwagen van een tram en reed vervolgens tegen een huis. De ravage werd nog vergroot doordat honderden kisten met flessen uit de vrachtwagen op straat vielen. (Adv.) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK!

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2