Felle Indonesische kritiek opderdeChinese kernproef Over Vietnam wordt binnenskamers gesproken Kwestie-Rhodesië komt de Veiligheidsraad varkensvlees... voorjaarsvlees! Weinig verwachting van Roemeense bemiddeling AMERIKAANSE VLIEGTUIGEN SCHOTEN BOVEN CHINA TOESTEL NEER 'n ster matras een échte traktatie bij jonge! zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! HET WEER ARTSENSTAKING IN BELGIE Intimidatie? De Chinese bezittingen Rookscherm van leugens VRIJDAG 13 MEI 1966 22e Jaargang - No 6689 GEEN ALGEMENE Schadelijke gevolgen Naief Russisch-N ederlandse onderhandelingen NA DE AANVAL, OP SPAANSE PRIESTERS BRITS GUYANA ONAFHANKELIJK BRITSE PIRATENZENDER IN MOEILIJKHEDEN Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Wat over Vietnam dient te worden gezegd, wordt niet uit gesproken op partijcongressen, bij straatbetogingen of in brie ven aan ambassadeurs, maar in de beslotenheid van kamers. In Genève bijvoorbeeld waar Ame- rika's reizende ambassadeur Har- riman en de Roemeense premier Maurer toevallig gelijktijdig op bezoek waren bij het Rode Kruis. Ze kwamen natuurlijk niet om met elkaar te spreken. Harriman zou het hebben over de Ame rikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam, Maurer kwam met een vager doel. Dat via het Rode Kruis ook wel Amerikaans- Roemeense gedachtenwisselinge- tjes hebben plaatsgevonden, lijkt zeker. Het hoeft alleen niet aan de grote klok te worden gehan gen. Zo is er ook een zeer gewone reden voor de Russische partij- chef BrezjneW om naar Boeka rest te gaan:: een tegenbezoek voor dat van de Roemeense pre mier aan Rusland. Beide landen hebben voldoende met elkaar te bespreken en wanneer men de officiële communiqués mag ge loven, is het toevallig dat de vol gende gast in Boekarest Tsjoe En Lai is, Pekings minister van buitenlandse zaken. De Roemenen die in Oost- Europa de pioniers zijn van de onafhankelijke houding tegen over het Kremlin, hebben al jaren lang gepoogd de ruzie tus sen Moskou en Peking zoveel mogelijk te beteugelen. EIGEN BELANG De Roemenen saboteerden ten tijde van Chroësjtsjow bijeen komsten waarvan een duidelijk doel was de Chinezen de les te lezen. En uit Boekarest zijn eni ge malen missies naar Peking vertrokken om handelsbespre kingen te voeren, maar ongetwij feld om ook daar tot kalmte te manen. De wat vrijbuiterige Roe menen hebben daarvoor een dui delijk eigen belang. Hoe scher per de tegenstelling tussen Rus sen en Chinezen wordt, des te meer zal het Kremlin geneigd kunnen zijn, zijn overmacht te gebruiken om de Roemenen, Hongaren, Polen en Oostduitsers te dwingen zich meer naar Rus sische eisen te schikken. Vooral economisch zou dat voor Roe menië een strop zijn, nu het op eigen houtje vrij levendig aan het handelen is geslagen met het westen. En dan is er natuurlijk de al gemene vrees van de Roemenen dat ze in een werkelijk conflict PekingMoskou gedwongen zul len zijn partij te kiezen, wat be tekenen zou de helft van hun vrienden tot vijanden te verkla ren. EEN OPEN CONFLICT Bovendien zullen zij beducht zijn dat het nog eens tot een open conflict tussen de Ver. Sta ten en China komt tussen het meest communistische en het meest kapitalistische land. Een dergelijke strijd duldt geen neu tralen meer in het communnis- tisch kamp: ook de Sowjet-Unie staat dan voor de keus zich öf voor de Chinezen te verklaren öf voor de Amerikanen. Geen van beide zullen zij dat van ganser harte doen, maar als een van tweeën moet, dan zal de keus toch naar Peking gaan. Immers in de ogen van het wereldcommunisme zouden Brezj- new en Kosygin zich voor altijd verachtelijk maken als ze de zijde van de kapitalisten zouden kiezen tegen een socialistisch land, al is dat dan geen bemin nelijke natie. Zowel de Russen als de Roe menen hebben er daarom veel belang hij dat het in Vietnam niet uitloopt op een gevecht tus sen Chinezen en Amerikanen, met alle kansen van uitbreiding van die strijd. Het lijkt dus niet onwaarschijnlijk dat Maurer met de zegen van Brezjnew zijn Chi nese gast zal trachten te over reden in Vietnam niet het on derste uit de kan de willen heb ben. Of deze bemiddeling veel resultaat zal hebben, daarover behoeft men zich geen grote voorstellingen te maken. (Adv.) Twee van de drie Belgische art senorganisaties hebben besloten af te zien van een staking, die van daag zou beginnen als protest tegen de regelingen voor de hono raria in de ziekte- en invaliditeits wet. Een woensdag door de Belgische regering ingediend voorstel tot verhoging van de honoraria en voor nadere onderhandelingen werden woensdagnacht door één van de twee nationale federaties aanvaard, nadat reeds eerder de derde art senfederatie er zijp goedkeuring aan had gegeven. Een oproep werd gedaan tot de ongeveer 10.000 praktizerende Bel gische geneesheren hun taak nor maal te verrichten. Alleen het „nationaal verbond" van artsen heeft zijn leden opge roepen tot handhaving van de sta kingsaanzegging. De actie is bedogld om te pro testeren tegen ee maatregelen tegen artsen, die hogere honoraria hadden berekend dan in de ziekte en invaliditeitswet. Zij werden door de rechter veroordeeld. In het regeringsvoorstel wordt echter de bepaling, waarop de veroordeling steunt, ingetrokken. De Indonesische pers bracht woensdag het nieuws over de der de Chinese kernproef op de voor pagina's. De „Herald" schreef dat China door middel van een kern wapen in de ogen van de Aziati sche en Afrikaanse landen een be langrijke macht hoopt te zijn. Het blad noemde de Chinese kernproef een politieke en psychologische dreiging. Er zijn redenen om aan te nemen dat China steeds roeke lozer en lomper wordt in zijn be trekkingen met andere landen, aldus de Indonesian Herald. De algemeen voorzitter van de mohammedaanse scholierenpartij Nahdatoel Oelama, Idham Sjalid, zei donderdag zich blijvend tegen elke kernproef, door welk land ook te zullen verzetten. Het orgaan van de Nahdatoel Oelama, Doeta Masjarakat, betitel de de Chinese kernproef als een niet-correcte daad. Het blad be treurt het feit dat noch Frankrijk noch China het Moskouse kern- stopverdrag hebben getekend. De woordvoerder van het Indo nesische „verpletter-Maleisië-com- mando" noemde donderdag de op hancVeri zijnde militaire oefeningen van de tot de zuidoost-Aziatische verdragsorganisatie behorende lan den in de Zuidchinese zee een in timidatiepoging ten aanzien van Indonesië en van verscheidene an dere Zuidoostaziatische landen. De woordvoerder, kolonel Soenar- jo, prees het besluit van Frankrijk en Pakistan om niet aan deze oefeningen deel te nemen. De militaire autoriteiten van Zuid-Celebes hebben Chinese bur gers, instellingen en ondernemin gen verboden hun bezittingen aan Indonesiërs of andere buitenlandse ingezetenen over te dragen. Dit heeft het legerblad Berita Joedha donderdag gemeld. Toen de Neder landse ondernemingen in 1957 werden gesloten, droegen de eige naren gewoonlijk hun bezittingen over aan Indonesië, j O" aan buiten landers. Men tracht nu te voorko men dat de Peking-Chinezen dit voorbeeld volgen. Het Pekingse Volksdagblad bracht nog een bom tot ontplof fing, speciaal bedoeld voor Indo nesië. Dit schreef donderdag het Engelstalige blad Indonesian He rald in een hoofdartikel. Het blad leverde kritiek op de kwaadaardige aanval van de Chine se krant op de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Adam Malik. De Herald noemde de waarschu wing in het Volksdagblad dat Indo nesië volledig verantwoordelijk zal zijn als zich een breuk in de Chinees-Indonesische diplomatieke betrokkingen voordoet, een mees terstuk van verdraaiing van de feiten Geen rookscherm van leu gens kan de historische feiten ver bloemen, Het was China dat op misdadige wijze vertrouwen en vriendschap van het Indonesische volk beschaamde door de staats greep van oktober j.l. te steunen, aldus Indonesian Herald. Boven China hebben donderdag vijf Amerikaanse jachtvliegtuigen raketten afgevuurd op Chinese toestellen die een oefenvlucht maakten. Een van de Chinese vlieg tuigen werd getroffen en stortte neer, zo meldt het persbureau Nieuw-China. boven noord-Viefnam zouden zich niet in veiligheid kunnen brengen door liet Chinese luchtruim binnen te vliegen, zo waarschuwde woord voerder Robert McCloskey. Uit DRIE PRINSENKINDEREN Brussel: Prins Albert van Luik is teruggekeerd van een reis naar de V. S. en Mexico, waar hij economische kontakten heeft ge legd. Hij werd op de luchthaven opgewacht door prinses Paola met de drie kinderen Philip, Laurent en Astrid. sommige berichten had men de in druk gekregen dat ultra-moderne Migs-21 die boven Vietnam in ge vecht waren geweest met Ameri kaanse vliegtuigen, afkomstig wa ren van bases in China. (Adv.) fc-taafemag 60 Oirect«nsfTo»Mf&«GeW! f. va» 8e Stad* Redactie- e» Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01130—2073 Gironummers 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; jpei maand ƒ2,40; per week 58 et. Losse nrs 12 ct, DE VRIJE ZEEUW Gitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per mm 18 et: minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. POEDER "CREME - OLIE - ZEEP Angkatan Bersendjata, orgaan van het Indonesische leger, betitel de het argument van de Chinese premier Tsjoe en-Lai, dat de derde kernproef was bedoeld om de Amerikaanse en Russische mono polies op dit terrein te breken, als naief. De drie Afrikaanse leden van de veiligheidsraad (Mali, Nigerië en Oegandat) hebben woensdag deze organisatie een ontwerp-resolutie voorgelegd, opgesteld door de Afrikaanse groep landen in de verenigde naties en handelend over de situaties in Rhodesië. De veiligheidsraad komt dinsdag bijeen om de behandeling van de kwestie te hervatten en deze ont werp-resolutie te bespreken. In de Afrikaanse resolutie wordt Enge land verzocht een werkelijke blok kade van Rhodesië in te stellen om zijn bevoorrading over land, door de lucht of over zee te verhinde ren. Voorts worden Portugal en Zuid-Afrika uitgenodigd de econo mische en handelsbetrekkingen met Rhodesië te verbreken en de nodige maatregelen te nemen om voorziening van bet gebied met olie te verhinderen. In de ontwerp-resolutie wordt de aandacht van Engeland gevestigd op de schadelijke gevolgen, die de huidige onderhandelingen (tussen Engeland en Rhodesië) in Londen kunnen hebben voor de vestiging in Rhodesië van een bewind ge grondvest op algemeen kiesrecht. De bijeenkomst van de veilig heidsraad is op dinsdag vastge steld, eensdeels om de raad in de gelegenheid te stellen zich een voorstelling te maken van de ont wikkeling van de onderhandelingen in Londen en anderzijds om de ministers van buitenlandse zaken van Algerië en Senegal de tijd te geven naar New York te gaan, zo zij dit wensen. Deze twee ministers en die van Zambië, die reeds in New York is, zijn door de Afri kaanse landen belast met het vol gen van de Rhodesische kwestie en het aanhangig maken van deze kwestie bij de veiligheidsraad. Donderdag zijn in Moskou on derhandelingen begonnen tussen een Nederlandse en een Russi sche delegatie over culturele uit wisseling. De besprekingen zul len ongeveer een week duren. Aan het hoofd van de Neder landse afvaardiging staat jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland. De Russische delegatie staat on der leiding van de vice-voorzit- ter van de commissie voor cul turele betrekkingen met het bui- i enland^\SÉI^Éf%l&> De Spaanse priesters die om excommunicatie hebben verzocht van de politiemannen die hen woensdag uiteenranselden heb ben donderdag gezegd te zullen wachten op de afloop van een gesprek tussen de aartsbisschop van Barcelona en de gouverneur van de stad. Zij hadden verzocht de canon (kerkelijke wet) toe te passen, die voorziet in excom municatie van degene die ge weld pleegt tegen een lid vaii «eramiiBfiun orde. OVEREENSTEMMING IN BRUSSEL Brussel: Maurice Couve de Mur- ville, de Franse minister van buitenlandse zaken, wordt be stormd door verslaggevers en fotografen, nadat de E.E.G.-mi- •vsters overeenstemming hebben ".reikt over de financiering van t landbouwbeleid. Het Britse hogerhuis heeft .donderdag het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan Brits- Guayna onafhankelijkheid wordt verleend. Het land zal op 20 mei onafhankelijk worden, Volgens het blad keert China zich op het ogenbljk tegen de al gemene opvatting in de socialisti sche landen dat elke toekomstige wereldoorlog tot de volledige ver nietiging van de mensheid zal lei den. Het Chinese aanzien zal in de ogen van andere Aziatische en Arfikaanse landen niet stijgen als gevolg van deze explosie, aldus het blad. Ook het bestuur van het Indone sische nationale front keerde zich tegen de Chinese proefneming. De nieuwe Britse piratenzen der „Radio-Engeland", die vorig weekeinde met de uitzendingen zou beginnen, kampt roet tech nische moeilijkheden. De zender bevindt zich aan boord van de „Olga Patricia" die in de Thamesmonding ligt. Gewacht wordt op nieuwe onderdelen uit Duitsland en Nederland. Men wil zondag weer met proefuitzen- dingen beginnen, In een kort bericht meldde het Chinese persbureau donderdag avond dat de Amerikaanse toe stellen ten noordoosten van de stad Makwan in de provincie Joen- nan vlogen, toen ze hun geleide raketten afvuurden. Chinese vlieg tuigen ondernamen een tegenaan val waarop de binnengedrongen toestellen in zuidelijke richting verdwenen. Het incident speelde zich af om 16.17 uur plaatselijke tijd. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft onmiddellijk een onderzoek geopend. In Ameri kaanse officiële kringen onthoudt men zich voor het ogenblik van commentaar. De Chinese woordvoerder ver klaarde dat het incident gebeurde op een tijdstip, waarop Amerika grootscheepse versterkingen naar Zuid-Vietnam stuurt, en zijn bom bardementen op Noord-Vietnam uitbreidt. „Het gebeurde nadat de Verenigde Staten China openlijk tot zijn grootste vijand hadden ver klaard en Dean Rusk had gezegd dat „er vanzelfsprekend gevaar be staat van een oorlog met China", en volgde op het herhaalde binnen dringen van het Chinese luchtruim door Amerikaanse militaire vlieg tuigen voor provocaties Dit kan ons slechts tot de hoogste waak zaamheid aanzetten", aldus de woordvoerder. Wij waarschuwen de Ameri kaanse regering plechtig, dat het grote Chinese volk niet met zich iaat spotten. Zou het Amerikaan se imperialisme wilien volharden in het uitbreiden van de oorlog en het opdringen van oorlog aan het Chinese volk, vooruit, laat het dan zijn gang maar gaan. Wij zul len beslist doorgaan tot het bit tere einde, zo zei hij. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken herhaalde twee weken geleden een eerdere ver klaring van minister Rusk dat China niet zou worden ontzien wanneer het zich in de Vietnamese oorlog mengde. Mig-straaljagers TIJDELIJK REGEN Het front behorende bij een oude depressie boven IJsland be reikte donderdag het westen van Nederland en veroorzaakte daar enkele buien en wat lichte regen. F.lders in het land liepen de tem peraturen op tot omstreeks 22 graden, terwijl het aan de kust bij de nadering van het front na aanvankelijk tot omstreeks 19 graden gestegen te zijn, bij een oplandige wind de temperatuur VRIJDAG 13 MEI 1966 v.m. n.m. Breskens 8-30 S.58 Tei-neuzen 9.06 9.34 Hansweert 9.40 10.08 Walsoorden 9.49 10.17 ZATERDAG 14 MEI 1966 v.m. n.m. Breskens 9.40 10.08 Terneuzen 10.06 10.44 Hansweert 10.50 11.18 Walsoorden 10.59 11.27 opnieuw daalde tot 14 graden. Dit front trekt vandaag over ons land naar bat oos'en weg. terwijl het gelijdelijk aan activiteit ver liest. lijdèlijk is echter een hui of regen mogelijk. medegedeeld door het ,K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig wind Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen of een bui. Meest zwakke veranderlijke wind en maximumtemperaturen van 13 graden aan zee tot omstreeks 20 graden plaatselijk in het binnen land. Mei ZON MAAN op onder op onder 13 04.50 20.24 03.01 12.24 14 04.48 20.25 03.16 13.35 15 04.47 20.27 03.29 14.45 16 04.45 20.28 03.41 15.56

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1