11 IE BEN S Het bericht van China's derde atoombom is als een bom ingeslagen HET PORSELEINEN MASKER JOHNSON VERDEDIGT HM VIETNAM-POUTIEK DUNL0P laarzen BEURSOVERZICHT De radio-actieve neerslag van de Chinese kernproef Vrijheid is ondeelbaar Waar is de grens? INTERNATIONALS VRIENDELIJKER TOT VAST BRAND IN BOERDERIJ Onverbindendverklaring C.A.O.-bepalingen WIEBE WIJGA Donderdag 12 mei 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 30.000 verduisterd Wereldvrede of atoombommen AGENDA De Deltawerken in het Haringvliet VALS GELD IN GEVANGENIS GEDRUKT Afschrikwekkend President Johnson heeft woens dag in een rede voor de „YVood- row-Wilsonschool voor openbare en internationale aangelegenheden" te Princeton geantwoord op de kritiek van senator William Ful- brlght en andere intellectuelen op zijn politiek inzake Vietnam. De president zei dat de V.S. hun grote militaire macht met veel zelf beheersing gebruiken. „Wetk land heeft ooit dergelijke beperkte doel einden bekendgemaakt of ver klaard bereid te zijn zijn militaire macht terug te trekken wanneer het doek eenmaal bereikt is?" De uitoefening van macht in deze eeuw heeft voor de V.S. geen arrogantie betekend maar pijn. Wij hebben onze macht niet gretig of De Amerikaanse dienst voor de volksgezondheid is van oor deel, dat de radio-actieve neer slag van de jongste Chinese kernproef geen enkele bezorgd heid behoeft te wekken. Als er een zekere radio-activiteit in de melk in de Ver. Staten wordt geconstateerd, zal dit nauwelijks waarneembaar zijn. Genoemde dienst gelooft dat in vergelijking met de Ameri kaanse en Russische kernproe ven in 1961 en 1962 de radio actieve neerslag van de Chinese proef over de gehele wereld ge ring zal zijn. Overigens ver wacht men de radio-actieve wol ken pas over vier of vijf dagen boven de Ver. Staten. roekeloos gebruikt maar aarzelend en met terughouding, aldus John son. Senator Fuibright, voorzitter van de commissie voor buitenland se aangelegenheden van de senaat, heeft als tegenstander van het Amerikaanse optreden in Vietnam beweerd dat de V.S. in zuidoost- Azië arrogant optreden. Wij worden niet gedreven door blind militarisme, leidend naar ver nietigende agressie. Een der lessen die in de afgelopen jaren zijn ge leerd, is dat militaire kracht voor beperkte doeleinden beheerst moet worden toegepast. Erkenning van het feit dat vrijheid nog steeds on deelbaar is en nog tegenstanders heeft waartegen moet worden op getreden, vormt zeker geen visie op de plaats van Amerika in de wereld die getuigt van grootheids waanzin. De president zei dat de vrede stap voor stap, met moeite en ge duld moet worden opgebouwd. Het nare van een dergelijke rede nering om de vrede te verzekeren door de ergste oorlogsmiddelen is, dat er geen grens aan is. Waarom zou bijvoorbeeld India niet op een zelfde manier mogen proberen zich voortaan te verschonen van Chine se aanvallen? En als men door redeneert: waarom zouden India en Pakistan ook niet de huidige onbe haaglijke vrede van wat cement voorzien door een wederzijdse af schrikking met kernwapens? Er is geen eind aan. De verrassend snelle ontwikke ling die de Chinese techniek te zien geeft, maakt waarschijnlijk dat binnen niet al te lange tijd ook de nodige raketten voorhanden zullen zijn om de Chinese kernbom overal heen te transporteren waar Peking wil. Of men het leuk vindt of niet, binnen enkele jaren zal China nog meer dan Frankrijk een volslagen kernmogendheid zijn. Dat hoeft niet terstond in te houden dat dan de kansen op een kernoorlog ver groot zijn. Maar het zou wel veel behaaglijker zijn als de Chinezen in de V.N. waar ze nu nog altijd buiten staan - ben plaats kregen om eventuele grieven eerst mon deling uit te vechten. Het grieze ligst in de Chinese kernmacht is voornamelijk dat ze het enige con versatiemiddel met de vijandige omgeving is die de Chinezen heb ben. (Adv.) De stemming voor de inter nationale waarden was gisteren vriendelijker tot vast. Philips maakte hierop een uitzondering door lager te noteren. Unilever lag voor de derde achtereenvol gende beursdag gevraagd in de markt met een vaste stemming. In de morgenuren bleek men reeds bereid Unilevers te kopen tegen een belangrijk hogere prijs, Er werd toen gedaan oplopend 93,50 tot 94,10. 's Middags werd dit fonds verhandeld op circa 94,40. De slotprijs van dinsdag was 91,85. De vaste tendentie werd mede veroorzaakt doordat Unilever dinsdag in Wallstreet een volle dollar hoger sloot. Daarbij komt dat de Amerika nen wederom met verkopen ver stek lieten gaan. Dit was niet het geval met Philips. Hier staat reeds dagen achtereen één grote verkoper voor Amerikaanse rekening. Daardoor wordt het Philipsaan- deel steeds onder druk gezet. Na een opening op 110,10 daalde de koers tot 109,60. De slotprijs van dinsdag was 111. De koersdaling van Kon. Olie gedurende de twee voorgaande beursdagen werd een halt toe geroepen. Dit aandeel boekte 'n koerswinst van 70 cent op een koers van 142,20. A.K.U. was ruim een punt hoger op 355%. Voor Hoogovens werd een iets betere advieskoers opgegeven. K.L.M. lag hoger in de markt als gevolg van de koersverbete- ring in Wallstreet met 4% dir. De handel in de meeste hoofd fondsen was kalm. In Philips ging nog het meeste om. De in ternationale waarden kregen de steun van Wallstreet waar de markt dinsdag een flink koers- herstiel te zien gaf na de scher pe daling van maandag. In de scheepvaartsector verliep de handel rustig met dalende koersen De leidende cultures la gen beter in de markt. H.V.A. werd zelfs in ean open hoek verhandeld. Deze maatschappij heeft over 1965 een vrijwel on veranderde winst behaald. De perspectieven voor 1966 acht de beurs gunstig. De staatsfond- senmarkt gaf een licht koersher- stel te zien behalve voor de nieuwste 6% pet lening. In de lokale afdelingen wer den aandelen Ubbink-Davo op 40 laten geadviseerd tegen een laastgedane notering van 65. Het aandeel E.M.S. staat weer in de belangstelling. De twee vorige beursdagen werden deze stuk ken tegen oplopende koersen uit de markt genomen. Volgens de beurs ligt het omwisselingsaan bod van aandelen E.M.S. in con verteerbare obligaties vrijwel gereed. Voor de gisteren geïn troduceerde aandelen „Nutricia" bestond grote belangstelling. De koers werd geadviseerd op 320 eerder bieden. Nabeurskoersen A.K.U.356,50) Hoogovens: (360,50) Kon. Olie: 141,20—142,00 (142,10) Philips: 109,00—109,70 (109,85) Unilever: 92,6093,70 94,65) K.L.M.: (405,00) Advieskoersen De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0910.19 Amerikaanse dollar 3.613.65 Canadese dollar 3.553.40 Franse frank (100) 73.9074.40 Belgisehe frank (100) 7.097.14 Duitse mark (100) 90.0590.55 Zweedse kr. (100) 69.90—70.90 Zwitserse fr. (100) 83.9084.40 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.2051.20 Italiaanse lire (10.000) 57.50—59.50 Oostenrijkse schilling (100) 14.02—14.12 Portugese escudo (100) 12.60—12.75 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.98—6.13 Door lekkage in een gasleiding is dinsdagavond brand uitgebro ken in 'n boerderij in Giethoorn- Noord. De boerderij brandde tot de grond toe af. De gehele in boedel ging verloren. Twee ge zinnen zijn door deze brand bedoelde norm. dakloos geworden. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, is op advies van het college van rijksbemiddelaars overgegaan tot onverbindend verklaren van enkele bepalingen van de collectieve arbeidsover eenkomsten voor het K.L.M.- grondpersoneel, apothekersassi stenten en de N.V. Twentsche Kabelfabriek te Haaksbergen. De beide eerste gevallen heb ben betrekking op een arbeids tijdverkorting, welke niet in over eenstemming is met het stand punt van de regering, dat niet vóór 1 juli 1967 tot een arbeids tijdverkorting mag worden over gegaan en dan nog slechts met ten hoogste 1% uur per week bij een werkweek van 45 uur. Wat de collectieve arbeids overeenkomst voor de Twentsche Kabelfabriek betreft heeft de minister de daarin opgenomen indexclausules voor 1966 onver bindend verklaard, omdat deze in strijd is met de afspraken bin nen de stichting van de arbeid omtrent de centrale loonpolitie ke elementen op het punt van de indexclausules, waaraan de rege ring zich heeft geconformeerd. Daarenboven heeft de minister de voor 1967 en 1968 voorziene loonstijgingen onverbindend ver klaard, omdat zij te zeer afwij ken van de trendmatige ontwik keling van de produktiviteit met een beperkte correctiemogelijk heid voor de stijging van de kosten van levensonderhoud. Zo als bekend is reeds eerder geen bezwaar gemaakt tegen de in de Philips- en metaal-C.A.O. ter- zke overeengekomen loonstijging van 5 met een beperkte cor rectiemogelijkheid van ten hoog ste 2 °/o. Een hogere loonstijging dan voorzien in die contracten acht de regering een te ver gaan de afwijking van de hierboven NAGEKOMEN ADVERTENTIE Met grote droefheid geven wij U kennis van het overlijden, na een langdurige ziekte, van onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader gepens. Rijksloods. op de leeftijd van ruim 82 jaar. Zaandam J. WIJGA—KUIJPERS Terneuzen J. WILL—WIJGA J. H. WILL 's-Heer Arendskerke J. WIJGA Terneuzen JOKE en WIM Zaandam, 11 mei 1966. Havenstraat 98. (Adv.) de echte Amerikaanse en beste ter wereld! PROCES TEGEN CASANOVA Parijs: Een verslaggever met een microfoon in de hand probeert de heer en mevrouw Dassault te ondervragen bij het verlaten van het gerechtsgebouw waar hef proces is begonnen tegen Jean Jacques Casanova. Deze wordt ervan beschuldigd mevr. Das sault in mei 1964 te hebben ont voerd. De heer Dassault is een bekende Franse vliegtuigbouwer. Verdacht van verduistering van circa 30.000 ten nadele van het aannemersbedrijf V. te Zand- voort, waarin hij compagnon was, is de 28-jarige J. V. uit Cas- tricum aangehouden en voor de officier van justitie geleid. De verduistering kwam aan het licht bij een door de fiscale recherche ingesteld onderzoek, waarbij onregelmatigheden in de boekhouding van het bedrijf werden ontdekt. De aangehoudene heeft be kend. Hij is in verzekerde be waring gesteld. Hij heeft van het geld geen goede sier gemaakt. Het is opgegaan aan zwarte lo nen en oneconomische bedrijfs voering. (Adv.) Kijkmijn lunchEen paar lekkere Fyffes bananen „De atoom- en waterstofbom men in handen van het Chinese volk spelen een belangrijke rol bij de verdediging van China tegen de Amerikaanse oorlogs provocaties. Zij dragen bij tot blijvende wereldvrede en breken het kernmonopolie en de kern- chantage van de Verenigde Sta ten", aldus het orgaan van de Noordvietnamese communistische partij in zijn hoofdartikel van woensdag. India heeft de atoommogend- heden er voor gewaarschuwd, dat de niet over kernwapens be schikkende landen zelf atoom bommen zullen moeten vervaar digen, als zij er niet zeker van kunnen zijn dat kerndreiging en chantage achterwege blijven. Minister van buitenlandse za ken Sardar Swaran Singh zei in het parlement dat bedreiging van landen, juist omdat zij niet tot de „nucleaire club" behoren, niet kan worden toegestaan. „De Indiase regering is nog steeds van mening dat de wereld vrede en de veiligheid beter worden gediend door het stre ven naar wereldvrede te steu nen dan door het vervaardgen van een eigen kernwapen", al dus minister Singh. 54) Er steeg een verbaasd ge mompel op onder de vissers. Een van hen barstte uit in een luid gelach en Aram, die het snel groeiend wantrouwen in de blik van hun gastheer opmerkte, ging snel verder: „Het is de waarheid. Luister slechts!" En hij vertelde de verbaasde vissers alles wat hem overkomen was, vanaf het ogenblik dat de golven hem aan land gespoeld hadden. Reeds gloorde in het oosten de nieuwe dag, toen hij besloot: „Het is van het grootste belang, dat wij de stad binnenkomen, maar ge begrijpt dat wij zo niet kunnen gaan. Wij zouden nooit langs de wachters bij de poort komen. Zo gij ons wijt helpen, zal de keizer u rijkelijk belo nen!" Een diepe stilte viel na zijn woorden. De oude visser knikte peinzend, doch eindelijk sprak hij: „Ik geloof u. Een beloning behoeven wij niet. Wij hebben alles wat wij wensen en willen slechts met rust gelaten worden. Wij zullen u in de stad brengen en wanneer ge ons verder nodig mocht hebben, zijn wij te allen tijde bereid u bij te staan." Lu Nan deed een stap naar voren en greep de hand van de oude visser. „Ik zal u niet ver geten!" sprak hij geroerd. Doch Aram, die vond, dat reeds teveel tijd verloren was gegaan, viel hem in de rede: „Hoe denkt gij ons binnen de stad te krijgen?" vroeg hij. „Gij weet toch, dat de poorten zwaar bewaakt wor den?" De oude man glimlachte. „De bewaking is zwaar," gaf hij toe, „doch niemand zal er aan den ken een wagen met vis terug te sturen!" HEDEN Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur: MistrappersPTT en Van Vliet/DuistRij ks waterstaat. VRIJDAG 13 IY(EI Terneuzen: Zuidersportpark, 7 uur: AdvendoIcust, MOC '65 HAVEE en Meterfabriek HKC II. Morgen (13 mei) zal 's mor gens om half elf wederom een belangrijke fase worden bereikt in de bouw van het spuisluizen- complex ten behoeve van de del tawerken in het Haringvliet. Zo als bekend bestaat dit sluizen- complex uit 17 sluisopeningen die elk door twee stalen schui ven kunnen worden afgesloten. Deze schuiven worden elk in twee helften aangevoerd, die daarna ter plaatse worden op gesteld en samengevoegd. De eer ste halve schuif werd op 14 april 1964 geplaatst. Sindsdien is on geveer elke drie weken een vol ledige schuif in deze geplaatst en gemonteerd. Vrijdag zal de laatste halve schuif die even als alle voorgaande halve schui ven circa 200 ton weegt wor den geplaatst. Op die datum zal voor belangstellenden 's ochtends om 9.30 uur het motorschip „Delta" uit de werkhaven te Hel- levoetsluis naar de bouwput varen. De operatie zal om circa 12 uur zijn voltooid. De drukkerij va- de staatsge vangenis van Zu^ Carolina in Columbia is tijdelijk gesloten, nadat werd ontdekt dat een ge detineerde de drukkerij gebruik te om valse vijf dollarbiljetten te maken. CASSIUS CLAY TRAINT Londen: Wereldkampioen zwaar gewicht Cassius Clay neemt het op tegen 4 pk tijdens conditie training in Hyde Park in de vroege morgenuren. Hij zal de Engelsman Henry Cooper 21 mei in de ring ontmoeten. De officiële Chinese bekendma king is niet helemaal duidelijk, maar wekt door gebruik van de term „thermo-nucleair materiaal" de indruk dat bij de derde kern proef van China een waterstofbom is toegepast. Als dat zo is heeft deze vijfde kernnatie nummer vier (Frankrijk) ingehaald in een verbluffend korte tijd. Technisch is dat een opmerke lijke prestatie voor een land dat nog maar amper een industriestaat aan het worden is en bepaald niet beschikt over een overvloed van geldmiddelen. Natuurlijk blijft c;e vraag of dit vertoon van „socialistische op bouw" niet wat misplaatst is. Men zou zich kunnen voorstellen dat er nuttiger methoden waren om geld te besteden in een verarmd en door vele oorlogen verwoest land dat haastig aansluiting zoekt bij de levensstandaard van de fortuin lijker naties. Maar dat is uiteraard een zaak van de Chinezen zelf. Nu hebben Russen en Amerika nen als grootste kernmachten be wezen dat het bezit van nucleaire wapens in overvloed niet betekent dat ze ook gebruikt zullen worden. Integendeel: juist het wederzijds aanwezig zijn van genoeg H-bom- men om elkaar van de aardbodem te vagen, heeft deze naties uiterst voorzichtig gemaakt en min of meer gedwongen op niet al te slechte voet met elkaar te staan. China is echter een heel ander geval. De haat tussen dit land en de V.S. schijnt met de dag aan te wakkeren en de verhouding Mos- kou-Peking kan nog maar weinig slechter worden dan ze nu al is. Dat feit heeft 'twee aspecten. Voor de Chinezen betekent het waarschijnlijk dat, als er één land is dat ooit in aanmerking komt om een kernaanval te ondergaan, het China is. Tenzij uiteraard een eigen Chinese kernmacht zou bestaan die een everituslè aanvaller zijn eigen medicijn kan toedienen. Zo als er een evenwicht van afschrik king bestaat tussen Rusland en de V.S. die de kansen van een kern oorlog tussen die naties aanzien lijk heeft verkleind, zo kan Peking er naar streven een dergelijke ga rantie te laten ontstaan, opdat noen de Russen noch de Amerikanen het in hun hoofd zullen halen ooit een kernbom in China te laten vallen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3