Akkoord in Europese ministerraad te Brussel Amerikaanse oorlogsschepen vielen onbekend schip aan RIBBENS JAARLIJKS 45 MILJOEN UIT E.E.G.- LANDB0UWKAS VOOR ITALIË INDONESISCHE MISSIE NAAR OOST-EUROPA „Soerno's" wilden van Soekarno een dictator maken lü'MrWI Oud-Waf f en-S.S. 'ers willen feest in Miinchener Biirgerbrauekeller WH SB HET WEER 'n ster matras Spaanse politie treedt op tegen priesters Tanden blqnk-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Weerbericht Zon- en Maanstanden Migs vuurden raketten af McNamara Vietcong in moelijkheden Hoogwater 15-jarigen in de strijd Boos Fraa&ejtfagJÜ j»lsöö}i«m«nt:TËRNEüZEN Uirectim'r-KööMfeaaetèart f. vas 3® Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2.40: per week 58 ct. Losse nis 12 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 12 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6688 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Na een slechts door enkele pauzes onderbroken debat van bijna 19 uur heeft de Europese ministerraad woensdagochtend een akkoord bereikt over twee belangrijke problemen: de ge meenschappelijke financiering van het landbouwbeleid in de E.E.G. en de datum van de in werkingtreding van de douane unie voor industriële produkten in de „zes". Het akkoord werd bereikt na een nachtelijk initiatief van de drie Beneluxlanden, dat uitein delijk tegen zonsopgang tot over. eenstemming leidde. „Een redelijk akkoord", noem de de minister van landbouw, mr. Biesheuvel, de bereikte over eenkomst. De minister van eco nomische zaken, drs. J. den Uyl, noemde het „een groot en posi tief belang" voor'het Nederland se bedrijfsleven, dat ook een ak koord werd bereikt over de da tum van 1 juli 1968 voor de in voering van het volledig vrije handelsverkeer in industriepro- dukten tussen de zes E.E.G.-lan-> den. BIJDRAGESLEUTEL Het compromis-voorstel van België, Nederland en Luxem burg kwam tot stand nadat was gebleken, dat de Europese com missie ook na een gewijzigd voor stel te hebben ingediend er niet ia slaagde de tegenstellingen tus sen de zes partners in de Euro pese gemeenschap uit de weg te ruimen. Het eerste punt betrof de vast stelling van de verdeelsleutel, volgens welke Frankrijk, Duits land, Italië en de Beneluxlanden moeten bijdragen aan het Euro pese landbouwfonds, waaruit het gemeenschappelijke landbouw beleid wordt gefinancierd. De Europese commissie had voorge steld de bijdrage van de bonds republiek te verhogen van 31,2 tot 31,4 procent om het mogelijk te maken de bijdragesleutels voor België en Nederland ieder met 0,1 procent te verlagen. Op voor stel van Benelux echter werd deze tweetiende procent gevoegd bij het door Italië te betalen aan deel, dat daardoor op 20,3 pro cent kwam. Daartegenover kwam te staan, dat vooral ten behoeve van de Italiaanse landbouw het „bedrag dat uit het landbouw fonds beschikbaar zal zijn voor structuurverbeteringen, zal stij gen van 275 tot 285 miljoen dol lar per jaar. ITALIAANSE VERLANGENS Naast de opbrengst van de hef fingen op de invoer van land- bouwprodukten uit laitden bui ten de gemeenschap die voor 90 procent in het E.E.G.-landbouw- fonds dienen te worden gestort, zal tussen 1 juli 1967 en 1 januari Nederland naar schatting 82 mil joen dollar per jaar aan het fonds moeten bijdragen (8,3 pro cent). Het aandeel van Frankrijk zal 32 procent zijn, dat van de Duitse bondsrepubliek 31,2, Bel gië 8,1 procent, Italië 20,3 pro cent en Luxemburg 0,2 procent. Minister Biesheuvel verklaar de dat de beslissing over het fi nancieringsakkoord niet gemak kelijk was geweest. Niet alleen de goedkeuring van de bijdragesleutel voor het landbouwfonds was heel moei lijk", maar ook de inwilliging van de vele Italiaanse wensen. Zo krijgt Italië een vast steun bedrag van 45 miljoen dollar per jaar uit de landbouwkas van de E.E.G. voor het groenten-, fruit en olijfoliebeleid, zolang daar voor in de E.E.G. geen gemeen schappelijke marktorganisatie bestaat. Daarnaast is een eenma lige uitkering van 15 miljoen dollar voorzien voor steun aan de tabaksteelt. Nederland heeft bezwaren tegen een dergelijke steun, omdat het tabaksmonopo lie in Italië discriminerend werkt ten opzichte van de E.E.G.-part- ners. SCHADUWZIJDE „Natuurlijk zijn enkele Neder landse verlangens niet ingewil ligd", aldus mr. Biesheuvel. Tot de schaduwzijden noemde hij het feit, dat de Nederlandse bijdra gesleutel hoger is uitgevallen dan was gehoopt. De verhoging van het percen tage van 7,9 tot 8,2 procent be tekent van 1967 tot 1970 een ho gere last voor de bijdrage aan het landbouwfonds van onge veer 11 miljoen gulden per jaar. WINSTPUNTEN Tot de winstpunten rekende hij de thans door de „zes" vast gestelde datum voor de douane unie voor industrieprodukten. Ais voorloper tot de volledige afschaffing van de industriële douanerechten tussen de zes lid staten zal op 1 juli 1967 van de nog resterende 20 procent vijf procent verdwijnen. De overige 15 procent worden afgeschaft op de dag van inwerkingtreding van de douane-unie. (Adv.), 10»jaar Een Indonesische economische missie zal binnenkort een aantal Oosteuropese landen bezoeken. Dit blijkt uit een officiële mede deling De missie zal worden geleid door kolonel Abdoel Rachman, de minister van handel. Hij wordt vergezeld door deskundigen op het gebied van planning, bank wezen en handel. President Soekarno heeft dins dag het „gotong rojong"-parle- (Adv.) Scherpe protesten heeft het plan uitgelokt van de afdeling Beieren van de onderlinge hulpgemeen schap van voormalige leden van de Waft'en-S.S. om uitgerekend in de Miinchener Biirgerbrauekeller, vroeger de traditionele ontmoe tingsplaats van Hitier en zijn tra wanten, het vijftienjarig bestaan te vieren. De vereniging van voor malige gevangenen uit het concen tratiekamp Dachau heeft de auto riteiten gevraagd de bijeenkomst, vastgesteld op 21 mei, te verbieden. Een organisatie van tegenstanders van de dienstplicht heeft alle de mocratisch voelende mensen en in het bijzonder de jeugd van Mün- chen opgeroepen door een machti ge demonstratie van zelfverdedi ging deze bijeenkomst van eeuwig nationaal-socialistische en onver beterlijke lieden te verhinderen. Het ministerie van binnenlandse zaken van Beieren en het gemeen tebestuur van München zien geen mogelijkheid de bijeenkomst op rechtsgronden te verbieden.. De beweging is niet verboden en heeft 'ot dusver geen politieke activiteit ^dreven. De stroom van protesten heeft resultaten gehad. 'De S.S.'ers heb ben zich woensdag bereid ver klaard een ander» zaal te zoeken. Daartoe waren ze overigens toch wel verplicht geweest, want de pachter van de bierkelder liet eer der op de dag al weten dat hij de gemaakte afspraak had geannu leerd. De rassenscheiding in Californië Het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Californië heeft dinsdag uitgemaakt, dat een wet waarbij eigenaars van onroerende goederen kunnen weigeren te verkopen op grond van het ras van de aspirant- koper, in strijd is met de grond wet. Deze wet verkreeg hij een referendum in november 1964 de steun van de meerderheid van de bevolking. Algemeen be schouwt men deze wet als één van de factoren die verantwoor delijk zijn voor de slechte ver houding tussen negers en blan ken, die in augustus 1965 en maart 1966 leidde tot de onge regeldheden in de negerwijk Watts van Los Angeles. Boven dien verhindert deze wet dat de staat Californië 22 miljoen dollar steun van de federale overheid krijgt voor sanering in de steden. ment een wetsontwerp voorge legd, waarin aanbevelingen wor den gedaan voor de samenstel ling van het voorlopig raad gevend volkscongres en van het „gotong rojong"-parlement, dat deel uitmaakt van het volkscon gres. Een tweede door de presi dent ingediend wetsontwerp handelt over algemene verkie zingen voor het volkscongres, het „gotong rojong"-parlement en voor de regionale parlementen. Vice-premier dr. Roeslan Ab- doelgani zei woensdag dat het parlement de hoogste voorrang zal geven aan de behandeling van het door de president inge diend wetsontwerp inzake alge mene verkiezingen. „Het pai-lement zal voorgoed een eind maken aan de voorlopi ge status van alle staatsinstellin gen", zo zei hij. „HUICHELAARS" „Een paar huichelaars hebben nog kort geleden president Soe karno aangeraden het voorlopige raadgevende volkscongres en de opperste adviesraad te ontbin den." Dit heeft brigade-generaal Soetjipto woensdag in „Angka- tan Bersendjata", 't legerorgaan, onthuld. Deze „doerno's" (Ja vaans voor politieke huichelaar) gebruikten het streven naar her stel van de grondwet van 1945 als voorwendsel om van de presi dent een dictator met onbeperk te bevoegdheden te maken. Dit zou moeten geschieden in de overgangsperiode, volgend op de ontbinding van genoemde licha men. Soetjipto zei dat de Indo nesiërs geen herhaling wensen van de overgangsperiode als in de eerste jaren van de Indonesi sche republiek tussen 1945 en 1950. Navo-hoofdkwartier niet in Rijnmondgebied Er is geen sprake van dat er plannen bestaan om het NAVO- hoofdkwartier of NAVO-bases te vestigen in het Rijnmondgebied. Het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond is tot deze conclusie gekomen op grond van recent verkregen in lichtingen. Eén en ander wordt door het Rijnmondbestuur mee gedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het commu nistische raadslid de heer B. E. Colle. Voorts laat het college weten dat het ook niet is bena derd over de vestiging van het NAVO-hoofdkwartier of NAVO- ENGELS PASSAGIERSSCHIP AAN DE GROND Het schip had ruim 250 passa- passagiersschip „Capetown Cast le" dat dinsdag voor de haven van Vfssingen aan de grond liep. Het schip heeft ruim 250 passa giers en een bemanning van 300 koppen aan boord. Zoeken naar Duitse piloten gestaakt Woensdagavond om negen uur is het zoeken naar de twee pi loten van de dinsdag bij Vlieland in zee gestorte Westduitse Star- fighter gestaakt, zo heeft de marinevoorlichtingsdienst mee gedeeld. De speurtocht is zonder resultaat gebleven. Reportag, begrafenis mgr Bekkers begint zaterdag om 10.40 uur De rechtstreekse reportage die de N.T.S. zaterd-.? 14 mei ver zorgt van de plechtigheden bij de begrafenis van mgr. W. M. Bekkers, de overleden bisschop van 's-Hertogenbosch, begint niet zoals aanvankelijk werd aangekondigd om 11 uur, maar om 10.40 uur. De uitzending ein digt omstreeks 12.30 uur. Het filmverslag van de ter aardebestelling in Sint-Oeden- rode wordt 's avonds om 22.50 uur uitgezonden. Beide uitzen dingen vinden plaats op Neder land I. IETS WARMER Een groot deel van West-Euro pa staat onder invloed van een depressiegebied dat zich uit strekt van IJsland tot de golf van Biscaje. Een nieuwe storing, die woens dagavond ten zuiden van Ierland lag, trekt geleidelijk in de rich ting van zuid-Frankrijk. Hier door zal de wind in ons land gaan krimpen naar oostelijke richtingen, terwijl drogere lucht wordt aangevoerd. Er zullen meer opklaringen voorkomen, terwijl in de middag ook hogere temperaturen zullen worden bereikt. Van het Kanaal en Frankrijk uit echter, kunnen storingen, gepaard met wat regen of en kele buien gemakkelijk tot het zuiden van ons land doordringen. Een ander regengebied, dat dins dag en woensdag vanuit Polen naar noord-Duitsland trok, trekt verder weg naar Denemarken en de Noordzee. Hierdoor liepen de temperaturen in Denemarken niet verder op dan omstreeks 12 graden Celsius, terwijl het in grote delen van Zweden veel warmer werd en daar de tem peratuur nog opliep tot 15 a 17 graden. In ons land varieerden de maximum-temperaturen tussen 14 en 17 graden, evenals in Bel gië en noord-Frankrijk. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Onbestendig Aanvankelijk droog en over wegend licht tot half bewolkt. Later enige regen of enkele buien, het eerst in het zuiden van het land. Meest matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid en maximum-temperaturen van 15 tot 19 graden. Mei: Mei ZON MAAN op onder op onder 13 01.50 20.21 03.01 12.24 12 4.52 20.22 2,43 11.13 Amerikaanse oorlogsschepen en straaljagers hebben dinsdagnacht een onbekend vrachtschip dat wa pens en munitie aanvoerde voor de vietcong in de Mekong-delta, aan gevallen. Een Amerikaanse woordvoerder zei woensdag dat de hoeveelheid wapens en munitie die uit het ver nietigde schip worden geborgen, tot de grootste te behoren welke tot nog toe zijn ontdekt. Het 30 meter lange vaartuig Jjad geen gehoor gegeven aan bevelen tot stoppen. Het bevond zich toen óp een afstand van een kilometer van de kust. Vliegtuigen en sche pen schoten het schip in. tweeën. Leden van de vietcong die op het strand wachtten om de voorraden in ontvangst te nemen, werden door de Zuidvietnamese kustwacht onder vuur genomen. Kikvorsmannen begaven zich naar het scheepswrak toen het vuren van het strand ophield. Tot de eerste wapens die zij uit het schip haalden, behoorden twee Russische machinegeweren, een licht Chinees machinegeweer, ver- (Adv.) scheidene halfautomatische wa pens en munitie. Toen de Amerika nen het schip in de gaten kregen, rondde het juist de zuidelijkste punt van Zuid-Vietnam, komende uit de richting-Cambodja. Noordvietnamese niig-17 straal jagers hebben dinsdag boven Noord-Vietnam Amerikaanse vlieg tuigen met raketten bestookt. De migs vuurden twee doelzoekende raketten af op de Amerikanen, die naar een vermiste vlieger zochten. Het was de eerste maal dat Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam met door vliegtui gen afgevuurde raketten werden aangevallen. De Amerikanen ont weken de raketten die op enige af stand explodeerden. Wegens gebrek aan brandstof wikkelden zij zich ook niet in een luchtgevecht met de migs. De vietcong is bezig de steun van de Zuidvietnamese bevolking te verliezen, maar de politieke moeilijkheden van de afgelopen weken hebben op de militaire ope raties een averechtse uitwerking gehad. De politie van Barcelona heeft woensdag geweld gebruikt om een betoging van 130 rooms- katholieke priesters op te breken. De geestelijken protesteerden tegen de beweerde mishandeling van een student, die onlangs tij dens demonstraties werd ge arresteerd. De priesters verzamelden zich voor het hoofdaltaar van de kathedraal van Barcelona. Ver volgens marcheerden zij zwij gend naar het hoofdbureau van politie, waar politiemannen met wapenstokken hen opwachtten. Enige priesters werden neerge slagen, anderen vluchtten naar een nabijgelegen kerk. De universiteit van Barcelona is onlangs na ongeregeldheden gesloten. De studenten eisen meer bevoegdheden voor hun vereniging. Achttien hoogleraren van de universiteit zijn, naar woensdag bekend werd, geschorst met in- DONDERDAG 12 MEI v.m. n.m. Breskens 07.18 07.44 Terneuzen 07.54 03.20 Hansweert 08.28 08.54 Walsoorden 08.37 09.03 VRIJDAG 13 MEI I960 v.m. n.m. Breskens 8.30 8.58 Terneuzen 9-06 9.34 Ilansweert 9.40 10.08 Walsoorden 9.49 10.17 houding van hun bezoldiging, omdat zij zich aan de zijde van de studenten hadden geschaard. EXCOMMUNICATIE? Van katholieke zijde werd woensdagavond meegedeeld dat stappen worden voorbereid om excommunicatie te verkrijgen van de politiemannen die met hun wapenstokken op de be togende priesters hebben inge slagen. Een delegatie van pries ters zal vandaag een onderhoud met de aartsbisschop van Bar celona aanvragen om hem te verzoeken de kerkelijke verorde ning toe te passen, volgens welke ieder die een lid van een reli gieuze orde mishandelt, geëx communiceerd dient te worden. Er heerst grote verontwaardi ging in Barcelona over het op treden van de politie, waarvan drommen mensen het gebeur de juist in de lunchpauze ge tuige waren. Volgens onbeves tigde berichten zijn sommige priesters voor een verhoor aan gehouden. Dit is het tweede ernstige in cident in Barcelona tussen po litie en geestelijkheid in de afge lopen maanden. In maart j.l. drong de politie een capucijnen- klooster aan de rand van de stad binnen en arresteerde er 33 in tellectuelen, die zich bij een pro- testaktie van een groep studen ten hadden aangesloten. De stu denten die zich in het klooster hadden opgesloten, werden daar uit verjaagd. Dit heeft de Amerikaanse minis ter van defensie, McNamara, woensdag verklaard voor de se naatscommissie voor buitenlandse zaken tijdens een openbaar debat over economische en militaire hulp aan het buitenland. Uit verklaringen van gevangen genomen communisten en buit gemaakte documenten blijkt dat de voedselvoorraden van de vietcong door de lucht- en grondaanvallen zijn verminderd, dat het moreel is gedaald, en. dat de inlichtingen dienst erdoor wordt gehinderd. Door de politieke moeilijkheden is echter het verliescijfer van de tegenstander lager geworden. Hij wilde niet zeggen of hij de toe stand „ernstig" vond. Het aantal deserties uit de viet cong is groter geworden en hun gelederen worden niet langer ver sterkt door „enthousiaste vrijwilli gers", zo had de minister uit Sai gon vernomen. McNamara las passages uif een rapport van de inlichtingendienst voor, waarin wordt gezegd dat de vietcong grotere gevechtseenheden wil gaan samenstellen en de ope raties wil intensiveren ondanks de zware verliezen. Het moreel en de verwachting op een overwinning zijn echter aanmerkelijk zwakker geworden. Het schijnt dat de viet cong nu 15-jarigen laat vechten. Ongeveer 900.000 dorpelingen zijn vrijwillig naar het onder regerings- gezag staande gebied getrokken om aan de communisten te ont komen. McNamara zei dat de V.S. wil len vermijden dat de oorlog zich uitbreidt. Ondanks de aanvallen op de verbindingslijnen met Noord- Vietnam blijven er manschappen en materiaal naar het zuiden ko men. Dat kan ik alleen maar op vatten ais vastbeslotenheid van hun kant om hun militaire aanval op het volk van Zuid-Vietnam voort. te zetten, aldus McNamara. Tegen senator Fulbright zei McNamara niet te verwachten dat dit iaar reservisten voor zuidoost- Azië zuilen worden ongeroepen. Hij werd boos toen de senator een persbericht aanhaalde waarin Sai gon een groot Amerikaans bordeel' werd genoemd. Do aanwezigheid van 250.000 Amerikaanse soldaten in Saigon en omgeving vormt problemen en ge neraal Westmoreland is van plan zijn hoofdkwartier en andere Ame rikaanse installaties buiten de stad te vestigen. Aan senator Wayne D. Morse gat McNamara ten antwoord dat de vietcong „nu duizenden en tienduizenden Zuidvietnamezen zou hebben vermoord en heel zuid- oost-Azië in beroering zou zijn, wanneer de V.S. vorig jaar geen troepen naar dat land hadden ge bracht. Morse zei ontevreden te zijn over secretaris-generaal Oe Thant omdat deze er niet in is geslaagd een vredesinitiatief tot stand te brengen. „Wij hebben een tweede Das Hammarskiöld nodig", zei bii. IV

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1