Bevoorradingsweg tussen China en Noord-Vietnam gebombardeerd eet juist nüvarkensvlees! Mgr. Bekkers overleden HET WEER Mgr. Bekkers, bisschop van Den Bosch f een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug ga#! Maandag 9/dinsdag 10 mei 1966 22e Jaargang - No, 6686 Hinder van de moesson Premier Ky treedt niet af Brand bij de Shell in Pernis De krijgsgevangenen Harde woorden van senatoren Vliegtuigongeluk in Amerika Twee Nederlandse jagers beschadigd in Cardiff Dreigende zeeliedenstaking in Engeland AARDBEVING IN TURKIJE Weerbericht Hoogwater Zcm- en Maan H- Begrafenis Mgr Bekkers tegen; speciaal haafuitval-roos-kaalheid Bisschop der gehuwden Bedrijfsapostolaat Coadjutor DODEN BIJ INSTORTING PLAFOND De „paus van Nederland" Feestgave Sportman PranfeerlngBfl *V»WMwent:TERNEUZEN Df$e«N#iMtoei#fea«l*BK Imili Sand# RedaeKe- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon» 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P- J. van de Sande te Terneuzea Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r-.m. 2 uur. Voor het geoomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerikaanse bommenwerpers hebben de voornaamste bevoor radingsweg tussen China en N - Vietnam gedeeltelijk onbruikbaar gemaakt, zo heeft een Amerikaan se militaire woordvoerder zater dagavond in Saigon bekendge maakt. De vliegtuigen vernielden twee overspanningen van een grote brug over een rivier bij de stad Bach Giang, ongeveer veertig km van de Chinese grens. De aanval was onder slechte weersomstandigheden uitgevoerd, maar de aangerichte schade Kon later worden vastgesteld door een fotoverkenningsvliegtuig. Vrijdag bombardeerden Ameri kaanse vliegtuigen de Na Pe-pas, waardoor de op een na grootste bevoorradingsroute van Noord- naar Zuid-Vietnam via Laos loopt. De nabij gelegen Moegia-pas een schakel in de grootste infiltratie route naar het zuiden was eind vorige maand door zware bombar dementen geblokkeerd. De voornaamste aanvoerwegen naar de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi zijn zaterdag door Amerikaanse bombardementen vernield, zo heeft een Amerikaan se militaire woordvoerder zondag in Saigon meegedeeld. Vier bruggen werden vernield, twee in wegen naar het noorden, één in de spoorlijn naar het zuiden langs de kust en de vierde tussen Hanoi en de haven Haifong. De bombardementen werden zaterdag uitgevoerd, waarbij hinder van de moesson werd ondervonden, aldus do Woordvoerder. Tijdens de operatie „Davy Croc ket" in het noorden van de Zuid- vietnamese provincie Binh Dinh hebben Amerikaanse en Zuidviet- namese troepen 362 vietcongstrij- ders gedood en veertig man gevan gen genomen. De verliezen aan Amerikaans-Zuidvietnamese zijde werden als gewoonlijk licht ge noemd. „Er Is geen kwestie van dat ik ter gelegenheid van de komende verkiezingen zal aftreden. De mi litaire regering onder mijn leiding zal zeker nog een jaar aanblijven, wat ook de uitslag van de verkie zingen voor een parlement zal zijn". Dit heeft luchtmaarschalk Ngoe- ien Cao Ky, premier van de hui dige regering, zaterdag in Can Tho gezegd. De verkiezingen zouden volgens hem rond 15 september kunnen plaatsvinden. Als de nieu we nationale vergadering echter uit communisten of neutralisten wordt gevormd, zal ik haar uit alle macht bestrijden, aldus de premier. Volgens hem heeft deze consti tuante slechts tot taak een grond wet op te stéllen. Er dienden op nieuw verkiezingen plaats te vin den voor een wetgevende natio nale vergadering en Ky zei tot zo- Omstreeks het middaguur werd zaterdag groot alarm ge maakt wegens een brand bij een fabriek van de Shell aan de eer- ?te petroleumhaven. De brand was omstreeks half één geblust. De brand was veroorzaakt door ontsnappend propaangas. Dat ge beurde tijdens werkzaamheden aan een propaanleiding op het fabrieksterrein van Shell Neder land Chemie N.V. te Pernis. De brand heeft enige tientallen va ten met brandbare chemicaliën, die ter plaatse waren opgeslagen, zodanig verhit, dat deze even eens in brand vlogen. Een vier tal personen liep brandwonden ap. Drie van hen konden na be handeling door de bedrijfsge neeskundige dienst naar huis gaan, de vierde moest naar een riefcenhuis worden overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De bedrijfsbrandweer heeft de brand geblust. De Rotterdamse brandweer was aanwezig, maar behoefde niet op te treden. De schade be perkt zich tot een opslagloods en enige transportleidingen. In de produktie zal geen stagnatie op- tred». lang zeker de macht in handen te zullen houden. Op een vraag wan neer deze tweede verkiezingen dan zullen worden gehouden, ant woordde Ky: medio volgend jaar. Averell Harriman, Amerika's rei zende ambassadeur, heeft zaterdag in Washington gezegd, dat het in ternationale Rode Kruis er mee heeft ingestemd nieuwe pogingen te ondernemen ten behoeve van Amerikanen die door de tegen stander in Vietnam gevangen wor den gehouden. Hij had met Rode- Kruisfunctionarissen in Genève niet gesproken over voorstellen voor een uitwisseling van gevan genen. In Amerikaanse kringen ver klaart men, dat men niet over be wijzen beschikt dat Amerikaanse militairen in Vietnam opzettelijk slecht worden behandeld, maar het Rode Kruis heeft tot dusver geen toegang tot Amerikaanse gevan genen in Noord- en Zuid-Vietnam kunnen krijgen. De democratische senator Er- nest Grüning verklaarde voor een gehoor van duizend personen in de Bucknelluniversiteit van Lewis* burg (Pennsylvania): „Het valt me moeilijk het toe te geven, maar Ik ben genoopt te concluderen dat de V.S. in feite de agressor in Viet nam zijn. Wij zijn de indringers, de vreemdelingen die zich in een twist tussen Vietnamezen hebben ge mengd. Wij zijn daarvoor de halve wereld doorgegaan en wij hebben plechtige verdragen geschonden". Hij eiste een intelligente oplossing die een einde aan het doden zou maken. Senator Wayne Morse (demo craat). een heftige tegenstander van de Amerikaanse politiek in Vietnam, zei op een persconferen tie in New York, dat de V. S. „de tirannie" in Vietnam helpen voort duren door hun steun aan de rege ring van generaal Ky. Op een bij eenkomst verklaarde hij later dat de Amerikaanse militaire hulp in de afgelopen twintig jaar „meer communisten heeft gemaakt dan waf ook ter wereld". „Te vaak creëert de Amerikaanse hulp ti rannen die de vrijheid verstikken en de communisten in de kaart spelen", aldus de senator. Vijf parachutisten en hun piloot zijn zaterdag bij. fottstown in Penn sylvania omgekomen, toen het vliegtuig waarmee zij kort tevoren waren opgestegen, in een veld neerstortte. Een andere parachu tist wist zich: fttet zijn valscherm in veiligheid te Stellen. Het toestel was nog maar 100 meter van de grond toen hij Sprong. (Adv.) Bij het afmeren door middel van sleepboothulp te Cardiff (Groot-Brittannië) hebben Hr Ms jagers „Zeeland" en „Noord- Brabant", beide ingedeeld bij smaldeel 5, zaterdagmorgen schade opgelopen. Door het breken van de sleep tros en de vrij sterke wind kwam de „Zeeland" in aanraking met de kruiser „De Ruyter", waar door de jager werd beschadigd aan het achterschip. De beide ja gers zullen vandaag op eigen kracht voor reparatie naar Ne derland terugkeren. De kruiser „De Ruyter" liep geen schade op. De jager „Noord-Brabant" kwam eveneens door het breken van een sleeptros in aanraking met de kade, waardoor enige schade aan bakboord ontstond. Leiders van de Britse vakbond van zeelieden hebben een ver zoek van de regering om een sta king welke 16 mei zal beginnen, af te gelasten, verworpen. De re gering had voorgesteld een on derzoek naar lonen en werktij den in te stellen als de staking van 62.500 zeelieden wordt afge last. Vakbondsleider William Ho- gart zei na afloop van een be spreking met minister van ar beid Gunter dat binnen drie tot vier weken de Britse havens zou den zijn geblokkeerd, als de sta king doorgaat. De kustscheep vaart zou binnen een week stil liggen. In de Turkse provincie Aydin is zaterdagmiddag door een aard beving schade aangericht. In het stadje Incirliova, dat 8000 inwo ners telt, stortten 57 woningen in. Drie mensen werden gewond. PROTESTMARS TEGEN WONINGNOOD In Amsterdam is zaterdag een volkomen ordelijk en rustig verlopen protestmars tegen de woningnood gehouden. De m.ars ging vap het havengebouw naar het Museumplein. Op de foto de vrij talrijke deelnemers en deel neemsters die met spandoeken en borden hun eisen kracht bij willen zetten. - ?g VRIJ KOUD Een depressie, die zaterdag over de oceaan in de richting van West Europa trok, is gedurende het weekeinde over Ierland naar het zuidoosten afgebogen. De kern er van bereikte vanmorgen het Nauw van Calais, maar was toen al sterk in betekenis afgenomen. Het bijbe horende front dat zondag in Enge land langdurige regen bracht, be reikte vanmorgen ons land, maar vertoonde geen grote activiteit meer. Van de oceaan beidt zich een rug van hoge luchtdruk naar de Britse eilanden uit. Ook boven Scandinavië is een gebied van hogedruk tot ontwikkeling ge komen. Verwacht wordt dat de restanten van de depressie boven noordwest Franküjk zich zullen verenigen met een depressie die van de Balkan naar midden Europa trekt. De wind zal daardoor in ons land in hoofdzaak uit noordelijke richting waaien, zodat de tempe ratuur aan de lage kant blijft. Er is nog kans op enkele plaatselijke buien, maar er zullen ook lokale opklaringen voorkomen. medegedeeld door hel K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking met olaatseliik enige regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak lussen oost en noord. DINSDAG 10 MEI Breskens 5.18 5.40 Terneuzen 5.54 S.16 Hansweert 6.2S 6.50 Walsoorden 6.37 6.59 WOENSDAG 11 MEI Breskens 6.14 6.40 Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.50 7.16 7.24 7.50 7.33 7.59 Mei: Mgr W. Bekkèr.s, bisschop van om 9.45 uur in het St. Elisabeth- 's-IIertogenbosch, is hedenmorgen l ziekenhuis te Tilburg overleden. Hij is 58 jaar geworden. Bij zijn over lijden waren aanwezig vicaris- generaal Rooyackers en zuster Aloysia. Reeds op eerste Paasdag ont ving de bisschop op eigen verzoek het sacrament der zieken. Het was de laatste dagen duidelijk dat het stervensuur niet lang meer kon uit blijven. Afgezien van momenten van op leving is, sinds de medici begin maart een hersentumor hadden vastgesteld, de ontwikkeling van het ziektebeeld niet anders dan on gunstig geweest. Mgr W. Bekkers zal zaterdag 14 mei worden begraven op de bis schoppelijke begraafplaats St. Oedenrode. De geconcelebreerde eucharistieviering wordt geleid door kardinaal Alfrink en begint om 10 uur. De mis zal gedeelte lijk in het Nederlands worden ge houden. De n.t.s. zal over Nederland T een rechtstreekse reportage uit vaartdienst voor mgr. Bekkers. De uitzending uit de kathedraal van St. Jan in Den Bosch zal duren van 11 uur tot 12.30 uur. Van de teraardebestelling zal de n.t.s. een filmverslag maken, dat 's avonds over Nederland I zal worden uitgezonden op een nader te bepalen tijdstip. H.M. de koningin heeft aan kar dinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, telegrafisch haar deelne ming betuigd met het overlijden van de bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers. (Adv.) ALCOCHIN m li. 12 ZON op 1.53 4.52 20.1.9 20.20 20.22 MAAN onder 1.44 3.51 2.18 10.01 2.43 11.13 Mgr. Wilhelmus Marinus Bek kers werd op 20 april 1908 in St. Oedenrode geboren. Na zijn studie aan de beide seminaria van het bisdom te hebben voltooid, werd hij op 10 juni 1933 tot priester ge wijd- In zijn 33-jarig priesterleven heeft mgr. Bekkers vrijwel alle funkties in de zielszorg vervuld die er zijn. Hij begon als jong kapelaan in augustus 1933 in een arbeiders parochie in Den Bosch. In september 1939 werd hij be noemd tot rector van het jongens pensionaat Eigenburg in Eindho ven. maar kreeg daarbij de op dracht de diocesane katholieke actie voor te bereiden en op te richten en voorts de kernvorming van de middenstand ter hand te nemen. Ir, augustus 7942 werd hjj rector van een zusterklooster in Hintham bij Den Bosch. Een belangrijk on derdeel van zijn werk bestond zeven jaar lang in het leiden van z.g. huwelijksweken. Hierbij deed hij de grote ervaring op, welke hem later als de „bisschop van de ge huwden" zozeer te pas kwam. In het begin van deze periode 18 oktober 1942 raakte hij zo ern stig gewond bij een auto-ongeluk onder Den Dungen, dat hij meest worden bediend en zelfs het be richt van zijn overlijden circuleer de. Eind 1944 werd hij opnieuw naar de bisschopsstad geroepen door zijn benoeming tot rector van de contemplatieve zusters Carme- litessen. Intussen had hij kort na de bevrijding ook nog enige be moeiing met de journalistiek. Tij dens de ziekte van de toenmalige rector, thans vicaris Rooiiackers, die met een wankele gezondheid uit het kamp Dachau was terugge keerd, werd hij waarnemend direk- rekteur-redakteur van het diocesa ne weekblad St. Jansklokken. In 1947 werd hij adviseur van de k.a.b. in het bisdom Den Bosch, in welke funktie hij vertrouwd raakte met de problematiek van de arbeid in het snel industrialiserende Bra bant. Hij werd een voorstander van het bedrijfsapostolaat, dat hij van de grond hielp en dat zich thans over het hele diocees heeft verbreid. In november 1949 werd hem het veeleisende adviseurschap van de Noordbrabantse christelijke boe renbond met dat van de r.k. jonge boerenstand en van de r.k. boerin- nenbond op de schouders gelegd. in februari 1956 werd aan zijn ambulant leven een halt toegeroe pen door zijn benoeming tot pas toor van de parochie 't Heike te Tilburg. Tien maanden later juist vóór Kerstmis volgde sljn benoeming tot coadjutor van Den Bosch met recht van opvolging. Hij was hiermee voorbestemd om het grootste bisdom van Nederland te besturen. Op 12 februari 1957 werd hij tot bisschop gewijd. Als zijn motto had hij gekozen: „de liefde als wapen"'. Als coadjutor was hij speciaal belast met de kerkenbouw, maar spoedig kreeg hji_ praktisch de hele last van het bestuur op zich, daar de gezondheid van mgr. Mussaerts veel te wensen overliet. Op 27 juni 1960 volgde hij mgr. Mut- saerts als bisschop van Den Bosch op. Eind 1961 kreeg hij mgr. J. Bluvssen als hulpbisschop naast zich. Door het instorten van een plafond van een in aanbouw zijrr- de fabriek buiten Athene zijn 5 bouwvakarbeiders om het leven 'gekomen en 22 gewond. Men vreest dat nog drie ver miste arbeiders door het puin bedolven zijn. Zijn ervaringen in de vele tak ken van zielszorg, die hij vervulde, kwamen hem te stade als bisschop. Zij legden de basis voor de eerste herderlijke brief, die hij 10 juli 1960 enkele dagen na zijn ambtsaanvaarding als bisschop van Den Bosch aan zijn diocesanen richtte. In dit schrijven ontvouwde hij zijn program, waaraan hij tot zijn laatste dag trouw is gebleven tot ver over de grenzen van zijn bis dom, zodat hij niet ten onrechte 7 door sommigen „de paus Joannes j van Nederland" werd genoemd. Een i der voornaamste punten van zijn program was de vernieuwing van het kerkbesef. Andere punten waren de oecu mene, de priesteropleiding, kerken bouw, problematiek huwelijk en gezin en kerk en wereld. Geleide lijk bracht hij zijn program tot uit voering. In 1965 organiseerde hij met zijn medewerkers de bekende Bossche gesprekken, waaraan tienduizenden leken, priesters en religieuzen heb ben deelgenomen. Heel Nederland leerde hem kennen als spreker voor talrijke organisaties, katholie ke en niet-kathoHeke, maar vooral als tv-bisschop. Mgr. Bekkers Kwam uit een ge zin van dertien kinderen van wie hij de oudste was. Als jongen uit een boerengezin leerde hij de pro blemen van de plattelandsbevolking uit de dagelijkse praktijk kennen. Hoe druk hij het ook kreeg in zijn latereleven in zijn verschillende en gevarieerde funkties, hii bleef een enthousiast sportman. Hij voet balde net zo lang. totdat een enkel breuk hem dat onmogelijk maakte, hetgeen hem echter niet belette om als bisschop nog menige eerste af trap te doen. Zijn tweede hobby kon hij handhaven: paardrijden. Dat was zijn grote ontspanning. En van alle dieren nield hij van het paard het meest. Mgr. Bekkers was herder van het omvangrijkste bisdom van Ne derland met z'n 1 2 mihoen katho lieken, zijn 31 dekenaten, 429 pa rochies (50 kwamen er bij tijdens ziin ambtsperiode) en meer dan 1100 zielzorgers, zijn meer dan 450 kloosters met over de 10.000 religieuzen, priesters, broeders en «usters. In k.r.o.-Brandpunt bracht hij rust in de gemoederen van vele katholieke gehuwden door ziin twee toen opzienbarende toespra ken van 21 maart 1963 en 17 juni 1964 over het geweten. Herhaalde malen verscheen hij ook voor de t.v. van de andere omroepen. Hij was zeer gezien in dubbele bete kenis. al konden meer behoudend ingestelde groenen ziin eigentijdse aanoak niet altijd waarderen. In 1958 stelde hij de feestgave ter gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest, een bedrag van drie kwart miljoen gulden, beschikbaar voor de bouw van parochiekerken. Nauwelijks door paus Joannes benoemd in de liturgische commis sie van het concilie hield hij op 26 oktober 1962 in de concilie-aula een zodanige interventie, dat ver schillende concilievaders hun in terventie introkken, omdat mgr. Bekkers het al zo duidelijk had ge zegd. Bijna zes jaar lang heeft mgr. Bekkers als de 13e bischop van D,ea Bosch ziin diocees geleid.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1