Europa moet zich voor bereiden op revolutionaire bevolkingsontwikkeling Tekort aan bommen en munitie neemt volgens Goldwater de vorm aan van een nationaal schandaal Zomerdienst Nederlandse spoorwegen gaat in op 22 mei HET WEER RADIO DE KOOK STRIJD ACHTER DE SCHERMEN OVER MAO'S OPVOLGING Minder bloedig dan weleer in Rusland de MUL ZATERDAG 7 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6686 Hogere leeftijden Geboortegolven voorkomen Tweede gezin SOUMOKIL INDERDAAD TERECHT GESTELD (Adv.) Gasverwarming ARTSENSTAKINp IN BELGIE Kritiek van Goldwater Zes nieuwe sneltreinen Vlissingen-Roosendaal-Randstad Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht TOESTAND MGR BEKKERS STATIONAIR Acht vissers verdronken Vakantietreinen 205 meter lang droogdok op sleepreis gebroken Vroeger in Brussel en Parijs Fulbright noemt Saigon een Amerikaans bordeel" De Amerikaanse krijgsgevangenen SVwfiieiBjr W aB®«fleaièHt;ÏËföJ3Sü2ï® Directeur-Hoofdredacteur? I. van de Sand* Redactie- en Administratie-adres: Smidswa: Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per naand ƒ2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRUE ZEEUW Gitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze» Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Aanwijzingen dat Europa bin nen afzienbare tijd zal worden geconfronteerd met een waarlijk revolutionaire bevolkingsontwik keling, zijn voor de raad van Europa aanleiding een speciale demografische conferentie te be leggen. Deskundigen uit de achttien landen van de raad van Europa en uit verscheidene Oosteuropese landen gaan zich in de eerste week van september in Straats burg heraden over vele nog on besproken problemen die het ge volg zullen zijn van de enorme vorderingen van geneeskunde en biologie. Dr. Jean Bourgois-Pichat, de directeur van het Franse natio nale instituut voor bevolkings studie, die de leiding van de or ganisatie van de conferentie heeft, deelde vrijdag in Straats burg mede dat Europa nu nog geen echte bevolkingsproble men kent. Maar wij staan aan de vooravond van een ware revo lutionaire ontwikkeling, zo zei hij. De moderne geneeskunde zal ervoor zorgen, dat steeds minder mensen het slachtoffer van ziek ten worden. Dit betekent dat over een jaar of twintig de mees te mensen negentig jaar zullen worden. Dit betekent niet alleen dat dertig tot vijfendertig pro cent van de bevolking op den duur gepensioneerd zal zijn, het geen ongekende consequenties zal hebben voor onze econo mische en sociale organisatie. Onze samenleving zal ook steeds meer mensen gaan tellen die zorg behoeven en dus steeds meel mensen nodig hebben, die deze zorg kunnen verlenen. De hoge leeftijd die de mens ais regel zal kunnen bereiken, (Adv.) heeft ook tot gevolg, dat vier in plaats van drie generaties met elkaar zulen moeten leven in onze maatschappij. Dat zal ongekende spanningen in de eigendomsverhoudingen binnen gezinnen en familie kun nen oproepen, waarvoor oplos singen moeten worden gevon den. Dr. Bourgeois-Pichat sprak de verwachting uit dat binnen en kele jaren afdoende anti-con- ceptionele middelen algemeen beschikbaar zullen zijn. Daar door wordt de vraag actueel naar de beweegredenen van ouders bij het bepalen van hun kinder tal. In een dichtbevolkte maat schappij is het van het groot ste belang dat men geboortegol ven voorkomt of kan voorzien om knelpunten op te vangen, als nieuwe generaties in scholen en later op universiteiten en in het economische leven moeten wor den opgenomen. De verdieping van de biolo gische kennis zal ook spoedig tot gevolg kunnen hebben, aldus de Franse geleerde, dat een vrouw op veel oudere leeftijd dan nu nog kinderen kan krijgen. Dit kan tot gevolg hebben, dat de gehele gezinsplanning zoals men die nu zou kunnen voorzien, anders wordt. Het zou dan im mers mogelijk zijn, dat ouders hun kindertal zodanig houden, dat zij nog een tweede gezin kunnen stichten als hun eerste kinderen volwassen zijn en ge huwd. Op de Straatsburgse confe rentie die van 30 augustus tot 6 september wordt gehouden, zul len niet alleen de evolutie van de menselijke vruchtbaarheid en sterfte, de migratiebewegingen en de bevolkingsstructuur wor den bestudeerd, maar ook de ontwikkeling van de demogra fische wetenschap zelf. Na herhaalde pogingen om offi ciële bevestiging of ontkenning te verkrijgen van berichten in de oers, volgens welke mr. dr. Chr, Soumokil op 12 april 1966 zou zijn terechtgesteld, is eerst zeer on langs van Indonesische zijde de formele bevestiging ontvangen, dat de executie inderdaad heeft plaats gehad. Dit zegt de minister van buiten landse zaken, mr. J. A. M. H. Luns, in antwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden mevrouw Stoffelsvan Haaften en mej. ten BroeckeHoekstra (beiden V.VD.) over de terecht stelling van Soumokil. De bewindsman zegt voorts zich bij herhaling er van te hebben ver gewist, dat de Indonesische rege ring zich volledig bewust is van de gevoelens, die onder het Neder landse volk leven met betrekking tot mr. dr. Soumokil en van de diepgaande belangstelling, die hier te lande bestond voor zijn lot. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terncuie» Bijna de helft van de ongeveer 12,000 Belgische artsen zal op 13 mei het werk neerleggen. Zij pro testeren tegen de aangekondigde maatregelen van overheidswege tegen artsen, die de door de rege ring vastgestelde honoraria nege ren. De staking werd aangekondigd door een van de twee artsenver enigingen. Amerikaanse troepen hebben donderdag in een gevecht met viet- cong-strijders, dat plaats vond in het oerwoud aan de kust van Zuid- Vietnam, meer dan honderd op standelingen gedood. Het gevecht duurde acht uur. Boven Noord-Vietnam zijn don derdag zeven Amerikaanse toestel len omlaaggehaald, zo meldde het Chinese persbureau .Nieuw-China'. Oud-senator Barry Goldwater heeft op een conferentie van de republikeinse vrouwenafdeling ge zegd dat het tekort aan bommen, munitie en personeel in Vietnam de vorm aanneemt van een natio naal schandaal. De republikeinse senator John Williams sloot zich bij de voor malige kandidaat voor het presi dentschap aan. Hij verklaarde dat bommen en andere militaire goede ren in Vietnam gerantsoeneerd zijn. President Johnson besprak in tussen de toestand in Vietnam met zijn diplomatieke en militaire raadgevers, onder wie minister van buitenlandse zaken Dean Rusk en minister McNamara van defensie. De woordvoerder van het Witte Huis deelde donderdag mee dat dit gesprek plaats vond als voor- In verband met de snel voort schrijdende modernisering van het spoorwegbedrijf komen de Nederlandse spoorwegen met de dienstregeling 1966/67, die op zondag 22 mei a.s. van kracht wordt, tegemoet aan vele ver langens. De ontwikkeling van het vervoer, het toerisme en het reiscomfort weerspiegelen zich in de vele verbeteringen en voorzieningen: frequenties wor den verhoogd, verbindingen ver sneld, meer treinen in de spits- ONBESTENDIG Het K.N.M.I. deelt mede: Boven geheel West-Europa was het vrijdag onbestendig weer. Naast opklaringen kwamen op tal van plaatsen ook buien voor. waarvan sommige met hagel of onweer. In onze streken, Frank- ZATERDAG 7 MEI Breskens 3.08 2.31 Terneuzen 3.44 3.07 Hansweert 4-18 3.41 Walsoorden 4.27 3.50 ZONDAG 8 MEI Breskens 3.48 4.12 Terneuzen 4.24 4.48 Hansweert 4.58 5.22 Walsoorden 5.07 5.31 MAANDAG 9 MET Breskens 4.31 4.54 Terneuzen 3.07 3.30 Hansweert 3.41 6.04 Walsoorden 5.50 6.13 ZON Mei: 7 5.00 20.14 S 4.58 20.16 9 4.57 20.17 MAAN 23.55 (157 6.16 6.56 7.40 rijk en iDuitsland Werd het daar bij bijna nergens warmer dan 13 tot 16 graden. Boven de Britse eilanden kwam het kwik op de meeste plaatsen niet verder dan 11 tot 13 graden. Nog kouder, 812 graden, was het in een omvangrijk regenge- bied, dat zich van Polen tot over de Alpen tot aan de Rivièra uit strekt. Intussen verplaatst een gebied van lage luchtdruk, dat vrijdag avond van de Noordzee tot boven zuid-Engeland reikte, zich regel matig verder in zuidoostelijke richting naar het vasteland. Van daag komt onze omgeving te recht aan de achterkant van deze lagedrukzone, waar met een ma tige tot krachtige wind uit noor delijke richting koudere lucht wordt aangevoerd. Naast opkla ringen komen hierin ook enkele buien voor, zodat het onbestendi ge weer aanhoudt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bil, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen. Lagere temperaturen dan gisteren. 1'RESIDENT SOEKARNO ONTMOET VICE-PREMIER DR. MOHAMMED Djakarta: Voor de eerste maal sedert 1956 ontmoetten president Soekarno en de voormalige vice- premier dr. Mohammed Batte elkaar. De ontmoeting had plaats tijdens een receptie in de Japan se ambasade ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van de Ja panse keizer. De ontmoeting heejt speculaties doen toenemen over een mogelijke terugkeer van Batta in de Indonesische po litiek. Het secretariaat van het bisdom Den Bosch deelt het volgende mede over de toestand van mgr Bekkers. Na de achteruitgang welke zich donderdag openbaarde, is thans de verslechtering tot stilstand ge komen. De toestand blijft op het ogenblik stationair. De bisschop is buiten bewustzijn. De toestand waarin de bisschop verkeei-t, kan elk ogenblik weer verslechteren, maar evengoed nog enige dagen voortduren. Vicaris-generaal mgr Rooyackers blijft steeds bij het ziekbed, terwijl mgr Bluyssen en mgr Oomen geregeld het zieken huis bezoeken, Uflv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Nabij de haven van Callao in Peru zijn donderdag een Peruaans vissersvaartuig en een Amerikaan se treiler met elkaar in aanvaring geweest. Bij dit ongeluk verdron ken acht van de '2 opvarenden van het Peruaanse schip. Aanvankelijk hadden de havenautoriteiten ge meld dat 12 van de 16 opvarenden waren verdronken. uren en late avonduren, uitbrei ding van de treindienst op zon dag, opening van nieuwe sta tions en inzet van meer modern materieel. Op het traject Amsterdam Rotterdam wordt de reisduur van d; treinen naar en van Vlissingen en België met 4 tot 5 minuten bekort. Ook in Bel gië worden reistijdwinsten ge boekt, terwijl de Beneluxtrei- nen tussen Rotterdam en Ant werpen worden vergroot. Zes nieuwe sneltreinen tussen Vlisingen en Roosendaal, ver deeld over beide richtingen, die dagelijks in de late middag en vroege avond gaan rijden, bren gen met doorgaande verbindin gen Zeeland dichterbij de rand stad. Over het gehele land zijn la tere treinen ingelegd, die van belang zijn voor de gebruikers van een avondretour. Dit geldt o.ra. voor het traject Vlissingen Roosendaal. Aan de bestaande reeks Val- kenburgexprestreinen zal een nieuwe trein worden toegevoegd die via Utrecht naar en van Den Haag rijdt. In het tijdvak van 25 juni t/m 27 augustus 1966 vertrekt deze vakantietrein iedere zaterdag om 9.25 uur uit de Hofstad, is om 12.48 uur in Valkenburg en rijdt Op de eerste sleepreis van de nieuwe sterkste sleepboot ter we reld, de onder Liberiaanse vlag varende „Alice L. Moran" van de Amerikaanse zeesleepvaartmaat- schappij „Moran International To wing Corporation" in New York heeft de gezagvoerder van het 9.600 pk sterke schip vrijdagmor gen op vierhonderd mijl ten wes ten van Landsend in de Atlantische Oceaan moeten melden, dat het 205 meter lange en 43 meter brede droogdok „Afd 5", dat gesleept werd van Falmouth naar Baltimore in de Verenigde Staten, doormid den is gebroken. Het dok werd enkele maanden geleden voor ruim tien miljoen gulden door Engeland verkocht aan een scheepsbouw maatschappij in Baltimore. De ge zagvoerder heeft verder gerappor teerd, dat de sleepverbinding is gebroken en dat de runnerbeman ning van het dok is afgehaald. Bei de docksecties drijven nu in storm weer rond in de oceaan. De Amerikaanse sleepdienst heeft de hulp ingeroepen van de Westduitse zeesleepboot „Pacific", die gestationeerd is nabij Corunna in Noord-Spanje en van de Neder landse zeesieepboot „Utrecht", die in Landsend ligt om te trachten beide dokdelen te bergen. De „Alice L' Moran" werd in zes maanden tijds in Japan gebouwd. De boot meet 1.200 ton en begon op zaterdag 30 april in Falmouth aan de westkust van Engeland met deze 3.000 mijl lange sleepreis. De bemanning bestaat uit twee Ame rikaanse officieren en verder Spaans personeel. dan extra door naar Schin op Geul, waar hij om 12.56 uur aan komt. Nieuw ook is de Schelde- expres die in hetzelfde tijdvak en ook alleen op zaterdagen van Amsterdam naar Vlissin gen en terug rijdt. Vertrek Amsterdam 8.13 uur, aankomst Vlissingen 11.03 uur. Uit Nederland zullen zestien in plaats van veertien treinen naar Brussel in plaats van slechts tot Antwerpen rijden. Van Den Haag H.S. vertrekt de eerste trein om 5.32 uur naar Brussel. Hierdoor ontstaat aansluiting op de vroege trein naar Parijs, waar men om 11.16 uur arriveert. Zelfs kan men dezelfde dag Nice, Bordeaux en de Pyreneeën be reiken. bereiding voor de besprekingen tussen de president en de Ameri-: kaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, die volgende week worden gehouden. Goldwater beschuldigde senator Fulbright ervan, de Amerikaanse; militairen in Vietnam te demora-, liseren, de vijanden van Amerika' te plezieren en verwarring te stich-' ten onder de bondgenoten De grootste dienst die Fulbright vól gens hem het land en de in Viet nam vechtende troepen kon bewij zen, was af te treden als voorzit ter van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen. „De stroom Amerikaanse mili tairen naar Saigon heeft de stad veranderd in een Amerikaans bor deel". Dit is de mening van sena tor William Fulibright, tegenstan der van de politiek van de Ver- Staten inzake Vietnam. Als gevolg van deze toevloed zien animeert meisjes, prostituees, souteneurs, caféhouders en taxichauffeurs hun welstand groeien. Zuidvietnamese mannen leuren met hun vrouwen en dochters bij de Amerikaanse mili tairen, zo verklaarde de senator in een toespraak op een universiteit in Washington. De reizende ambassadeur van president Johnson, Averell Ham man, heeft: vrijdag in Genève ge zegd te hopen dat het Rode Kruis kan bewerkstelligen dat de Ame rikaanse krijgsgevangenen in Viet nam correct worden behandeld. Er worden 227 militairen vermist; van 33 is bekend dat zij krijgsgevangen gemaakt zijn. Het Rode Kruis heeft nog geen namen kunnen krijgen en kan ook niet voor regelmatige doorzending van post en pakketten zorgen. Nu en dan bereikt een brief een van de 33 genoemde krijgsgevangenen, aldus Harriman. De Pekingse krantenlezers krijgen de laatste tijd stukken onder ds ogen waarin hun wordt onthuld dat er een „ernstige en wijdverbreide rebellie" aan de gang is tegen de partijleiding. Op allerlei manieren zou het „burgerlijk revisionisme" ter sluiks voortbestaan en burgerlijk revisionisme is de algemene ca tegorie van wat niet deugt: Tito valt er onder, evenals Chroes- jtsjow indertijd en nu Kosygin. Bovendien zouden deze ver dorven geesten kans hebben ge zien eer te verwerven, kennelijk met het doel zich in een gunstige positie te manoeuvreren om het landsgezag over te nemen. En de juistheid van deze aantijgingen kan de lezer dan bewezen achten wanneer hij verneemt dat vele kunstenaars en intellectuelen in enkele gevallen ook befaam de geleerden naar het platte land zijn verbannen. Het zou onverstandig zijn deze kranteberichten als zuivere waarheid te slikken. Het com munistisch regiem staat stevig genoeg. DE OPVOLGING Maar wel is zo langzamerhand de tijd gekomen dat men in de partij zelf gaat denken over de opvolging van Mao tsje-Toeng. De hoogbejaarde leider der Chi nezen ontbreekt meer en meer op hoogtijdagen van de partij en de natje. Bovendien spreekt hij, wanneer hij van zich laat ho ren, zeer weinig over politieke zaken en des te meer over vra gen van filosofische aard. Er zijn ook vele geruchten dat ziin ge zondheid ernstig' achteruit zou zijn gegaan. Wat zich nu in China afspeelt achter de schermen is waar schijnlijk een interne strijd om de opvolging. Iedere kandidaat voor een hoge post na Mao's ver scheiden is druk doende moge lijke concurrenten onschadelijk te maken. Naar Chinese traditie gaat het daarbij minder bloedig toe dan bijvoorbeeld in de Sow- jet-Unie toen daar slag werd ge leverd om de opvolging van Le nin, een strijd die Stalin uitein delijk won, over vele lijken gaand. VERNEDERENDER In China is het niet de kogel of de strop, maar verbanning en vaak de plicht om voortaan als landarbeider de kost te verdie nen, een vernedering die min stens zo effectief is al het Stali nistisch recept. Afgaand op de namen der ver- bannenen is er weinig gevaar dat de politieke lijn van Mao zal worden voortgezet. Eerder dit jaar is een zuivering begonnen van het leger en degenen die daarbij te schande werden gezet en verbannen, waren lieden van wie men mocht aannemen dat ze een minder agressieve politiek voorstonden. Bij de kunstenaars en intellectuelen (voor zover dat valt na te gaan op grond van uit latingen der slachtoffers) gaat het net zo. Maar ook de orthodoxe marxis ten onder elkaar zullen vA?l pro beren elkaar buiten spel te zet ten. De harde partijkern is op die manier vast begonnen Mao's op volger te kiezen; wie van hen wint is echter nog lang niet dui delijk, slechts dat het een volger van de harde partijlijst gal zün. v

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1