China en N.-Vietnam wijzen vredesconferentie af Somber Europese oordeel over ruimtevaart en wetenschapsontwikkeling „Het parlement heeft dezelfde macht als president Soekarno" Vragen over de dubbeldekkers' op de Wesierschelde- elke dag ii fiets voer niets! RIJBEWIJS VERLENGEN BUURT LANG 'n ster matras HET WEER SOEHARTO: VRIJDAG 6 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6684 De komende verkiezingen Amerikaanse wentelwiek neergestort BETOGING TEGEN ADENAUER IN ISRAEL Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden De grondwet van 1945 Processen Studenten willen medezeggenschap „Geen hielen- likkerij meer" Niet onmisbaar Vrijgelaten communisten naar Sumatra Geïmporteerde kennis Specialiseren Euratom OVERVAL OP LONDENSE BONTWINKEL Loonsverhoging in metaalindustrie per 1 juli K'wiÜMgteg Oil ebeenematiïölNBCZEN Otfeetear-Hoofdredaetear: L van Se Sand« Redactie- en Administratie-adresSmldswai Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38130 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneme» Advertentieprijs per mns 10 ct; mininwaa per advertentie ƒ2,40. Rubrics „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 our. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nunuaer tot 10 uur voormiddag. China en Noord-Vietnam heb ben donderdag afwijzend gerea geerd op de suggestie van de democratische fractieleider inde Amerikaanse senaat, Mike Mans- feild. betreffende een vredes conferentie over Vietnam in Birma of Japan. De suggestie had de steun van president Johnson. Zowel het te Hanoi verschij nende weekblad „Vietnam Cou rier" als het Pekingse Volksdag blad brandmerkten het voorstel als een rookgordijn, door Ame rika gelegd om zijn stappen tot intensivering van de oorlog in Vietnam te verhullen. Het Chinese partij orgaan zag in de suggestie van Mansfield niets nieuws. Het was weer „het oude bedrog van het praten over In de afdelingsvergadering van de provinciale staten is de vraag gesteld of de stabiliteit der beladen schepen niet zodanig zal zijn, dat bij zware storm het gevaar bestaat voor verschuiving der wagens, op het bovendek, waardoor het schip naar bakboord of stuurboord zou kunnen overhellen met alle gevol gen van dien. ANTWOORD VAN GEDEPUTEERDE STATEN Zowel de definitieve ontwerpen als da bouw van de schepen sfaan onder controle van het bureau Ve ritas en de Scheepvaartinspectie. De voor de bouw benodigde stabi- liteitsberekeningen behoeven de goedkeuring van deze inspectie, waarbij ook met grote hellingen rekening wordt gehouden. Het be doelde gevaar is daarom naar onze mening niet te duchten. vrede". „De Russische moderne revisionisten die het vaandel voeren van „hulp aan Vietnam en verzet tegen Amerika", zijn daar de grootste colporteurs van", aldus het Volksdagblad, dat in dit verband ook kritiek leverde op Engeland, Japan, In dia en Oe Thant. Het blad herinnerde aan „het geheime onderhoud van Gromi- ko met de paus over de kwestie- Vietnam", kort daarop gevolgd door een ontmoeting van de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, met de paus. In Zuid-Vietnam is donderdag een nieuwe stap gedaan in de richting van algemene verkie zingen met de eerste bijeen komst van een dertig leden tel lende commftsie, die een kies wet moet opstellen. De commis sie bestaat uit vertegenwoordi gers van provinciale en gemeen teraden en van de belangrijkste godsdienstige en. politieke groe peringen. De minister van bin nenlandse zaken, Tran Minli Tiet leidt het overleg. Vorige maand beloofde de re gerende militaire junta van Zuid-Vietnam na grootscheepse betogingen waarin de boeddhis ten voorop gingen, dat vóór half september verkiezingen zouden worden gehouden om terugkeer naar een burgerbewind mogelijk te maken. Plaatselijke kranten meldden echter donderdag, dat premier Neoejen Cao Ky op een reis door de provincie heeft ge zegd, dat het wel oktober zou kunnen worden. Een. Amerikaanse reuzen-wen telwiek is woensdagavond met 21 personen aan boord in het oerwoud ten noorden van Gia Nhia in Zuid-Vietnam neerge stort. Geen van de inzittenden heeft het ongeluk overleefd. Het waren Amerikaanse ma riniers op patrouille. 'Adv.) Oöfc moedwwW graag prettig fietsen! Weg dus dat oude karretje. Geef haar nieuwe «nut Hoe? Vraag m getsahfiawktear mnchtmgai*. 1961 schijnt een jaar te zijn ge weest waarin veel Nederlanders hun rijbewijs hebben gehaald, want 1966 is bij uitstek een „verlengingsjaar", zo is de K. N. A. C. tot de conclusie gekomen. De stroom van aanvragen voor verlenging van het rijbewijs maakt dat er zich onvermijdelijk vertragingen voordoen, ook al wordt er bij het C. B. R. met man en macht gewerkt. De K. N. A. C. raadt daarom aan min stens een week of zes voordat het rijbewijs verloopt, de nodige papieren naar het C.B. R. te stu- „Ga naar huis", „Bezoek Auschwitz" en „Houd op met uw schijnheiligheden". Borden met dergelijke opschriften droegen donderdagochtend ongeveer 200 Israëlische studenten om te pro testeren tegen een bezoek van de Westdutise voormalige bonds kanselier Adenauer aan de He breeuwse universiteit in Jeruza lem. Ter vermijding van incidenten waren dr. Adenauer en zijn ge zelschap niet via de hoofdingang het universiteitsgebouw binnen gekomen. Toen de betogers dit merkten, deden zij een aanval op de universiteitsbibliotheek. KONINGIN EN PRINS BIJ NATIONALE HERDENKING Amsterdam: H, M. de koningin, gevolgd door Z. K. H, prins Bern- hard, aan het hoojd van het de- filé lange hel- nationale monu ment. (Adv.) Daarbij kwam het tot een ge vecht met de politie. Met hulp van het publiek wisten de de monstranten zich meester te ma ken van enkele politiemannen. Tenslotte werd de politie de toe stand weer meester en verricht te een dertigtal arrestaties. Eerder had dr. Adenauer een bezoek gebracht aan de Israë lische president, Zalman Sjazar, en aan het gemeentebestuur van het Israëlische deel van Jeru zalem. Op een ogenblik dat de ruim tevaarttechniek in de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie bezig is met reuzenschreden ons zon nestelsel te verkennen, heeft Europa nog niet eens een sa menhangend program voor ruim te-onderzoek en hangt er een onuitgesproken doodvonnis over de Europese organisatie voor de ontwikkeling van raketten. Dit sombere beeld heeft de Britse lord Jellicoe als rappor teur van de wetenschappelijke commisise van de raadgevende vergadering donderdag in Straatsburg geschetst bij de in leiding van een debat over de Europese wetenschappelijke sa menwerking. VEEL WIND Donderdagmiddag passeerde een koufront ons land, dat vooral In het midden en zuiden van ons land regen van betekenis bracht. Ach ter het front stroomde onstabiele lucht West-Europa binnen. Daarin zal vandaag bij ons een wisselende bewolking voorkomen en vooral in het binnenland zal 't tot buienvor ming komen, waarvan sommige van onweer vergezeld kunnen gaan. De wind is eerst matig en wordt later matig tot krachtig, aan de kust af en toe hard uit richtingen tussen zuidwest en west. De tem peraturen zullen dezelfde waarden als donderdag bereiken, of iets lager blijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Toenemende wind Wisselend bewolkt met voor al in het binnenland enkele bui en met een kans op onweer. Aan vankelijk overwegend matige, la ter matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind overwegend tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 6 MEI Breskens 2.32 2.52 Temeuzen 3.08 3.28 Hansweert 3.42 4.02 Walsoorden 3.51 4.11 ZATERDAG 7 MEI Breskens 3.08 2.31 Terneuzen 3.44 3.07 Hansweert 4.18 3.41 Walsoorden 4.27 3.50 Mei: 6 7 8 S» ZON MAAN De militaire leider in Indonesië, generaal Soeharto, heeft In het parlement gezegd dat president Soekarno volgens zijn mandaat verantwoording schuldig is aan 't consultatieve volkscongres. Hat parlement, aldus de generaal, heeft op wetgevend en financieel terrein dezelfde macht als Soekarno. Het consultatieve volkscongres dat volgende week in Djakarta bij eenkomt, omvat alle parlements leden plus door Soekarno aange wezen vertegenwoordigers van re gionale en andere groepen. Generaal Soeharto die de uit voerende macht heeft, zei dat er moet worden geregeerd volgens wet en grondwet en niet dictato riaal. Het is niet nodig wapengeweld in de kwestie-Maleisië te gebrui ken, zo zei generaal Soeharto; di plomatie is mogelijk beter. Hij wil de daarmee niet zeggen dat de con frontatiepolitiek had afgedaan. Men diende met politieke soepelheid te werk te gaan. Zo kon men bijvoor beeld proberen verdeeldheid in de Maleisische federatie te zaaien. Binnenlandse zaken moet voorrang hebben boven buitenlandse, aldus Soeharto. 5.02 20.12 22.41 5.451 5.00 20.14 23.55 6.161 De Indonesische vice-premier dr. 4.58 20.16 6.56 Roeslan Abdoelgani heeft donder- Ï57 20.17 0.57 7.40 dag tegenover het fegerblad „Ang- katan Bersendjata" verklaard, dat er binenkort een belangrijke mede deling zal worden gedaan over de nieuwe toepassing van de grond wet van 1945 en de kwestie van de algemene verkiezingen. Deze bekendmaking zal ook betrekking hebben op de samenstelling van de opperste adviesraad. Dr. Abdoelgani verklaarde dit aan het einde van een overleg van drie dagen, waaraan maandag en dinsdag alleen de zes vice-pre miers hebben deelgenomen en waarbij woensdag ook president Soekarno aanwezig was. Soekarno heeft geen antwoord gegeven op het gratieverzoek dat kolonel Oentoeng en andere ter dood veroordeelden hadden inge diend, aldus heeft de president van de buitengewone militaire recht bank die de vonnissen uitsprak, luitenant-kolonel A li, meegedeeld. Hij zei dat Soebandrio waarschijn lijk zal terechtstaan „omdat het de wens van het volk is, dat deze macchiavellistische figuur wordt berecht", maar zijn zaak is nog niet aan de rechtbank overgedra gen. Op 9 mei begint in Djokjakar ta een proces tegen de 41-jarige Wirjo Martono. Leiders van de Indonesische stu dentenverenigingen „Kami" en „Kappi" hebben in een deze week aangenomen resolutie geëist dat afgevaardigden van hun vereni gingen worden opgenomen in de voorlopige consultatieve volksver gadering en het huis van afgevaar digden, zo heeft Antara donderdag gemeld. Zij willen dat dit gebeurt voordat de volksvergadering op 12 mei zijn vierde algemene zitting houdt. In de resolutie wordt de nieuwe opperste adviesraad ver worpen „omdat deze de stem van het volk niet vertegenwoordigt en teveel communistische partijleden telt". Op de komende bijeenkomst van de volksvergadering moeten de principes van de Indonesische grondwet van 1945 worden her steld, zodat het volk in staat wordt gesteld deel te hebben aan het vaststellen van recht en wet, aldus de resolutie. De Indonesische pers moet geen hielenlikkerij meer bedrijven maar de belangen van het algemeen gaan dienen, zo heeft Boejang Na- soetion, de voorzitter van de af deling Djakarta van „Kasi" (het actiefront van Indonesische aca- demi) op een persseminarium aan de universiteit van Indonesië ver klaard. Persvrijheid zou, zo zei hij, het bereiken van de doeleinden van de revolutie bevorderen. Tot de mislukte staatsgieep van vorig jaar probeerde de pers in Indone sië het de leiders steeds naar de zin te maken. De houding van „zo lang vader het maar prettig vindt" moest „tot in de wortels" worden uitgeroeid, aldus Boejang Nasoe- tion. De commandant van het regi ment keurtroepen van het Indone sische leger, brigade-generaal Sar- wo Edhie Wibowo, heeft op een militaire plechtigheid in Djakarta gezegd, dat een leider zich niet on misbaar mag maken of zichzelf als een mythe beschouwen. Een leider moet de mensen die hij onder zich heeft, de gelegenheid bieden tot eigen initiatief. Wanneer hij dat niet doet en zich onmisbaar maakt, kunnen de mensen die hij leidt, het werk niet op normale wijze voort zetten bij zijn afwezigheid, zo zei de generaal. Op Sumatra zuilen nieuwe dor pen worden gebouwd voor commu nisten, die hebben deelgenomen aan de mislukte opstand van 1 ok tober, zo heeft de militaire com mandant van het eiland, generaal majoor Mokoginta, tegenover het legerblad „Angkatan Bersendjata" verklaard. Hij zei dat de autoriteiten bin nenkort ruim 20.000 communisten zupllen vrijlaten omdat gebleken is dat hun rol bij de staatsgreep ta melijk onbelangrijk is geweest. De bewoners van de dorpen waaruit zij afkomstig waren, willen de vrij gelatenen echter niet weer toe laten. Ook de communisten zouden er niet veel voor voelen naar hun oorspronkelijke woonplaatsen te rug te keren, aldus de generaal- majoor. Ook de Franse minister Pey- refitte klaagde donderdag in de vergadering in Straatsburg zijn nood over gebrek aan weten schappelijke samenwerking. Als voorzitter van de onlangs ge houden O.E.S.O.-conferentie van ministers voor wetenschap be toogde hij, dat de Europese lan den zich een veel groter en voor al ook beter gecoördineerde in spanning op wetenschappelijk gebied zullen moeten getroosten, wil de Europese economie niet volledig afhankelijk worden van de Verenigde Staten. De uitga ven voor wetenschap en ont wikkeling belopen in de Ver enigde Staten 22 miljard dollar per jaar en in de Europese lan den van de O.E.S.O. selehts zes miljard dollar. De wetenschap pelijke achterstand van Europa zou dus steeds groter en de Europese industrie steeds meer afhankelijk worden van geïm porteerde Amerikaanse kennis in de vorm van patenten, bijvoor beeld op het gebied van electro- nika en computers. Peyrefitte legde er de nadruk op, dat West-Europa zijn weten schappelijke achterstand nooit zal kunnen inhalen of binnen re delijke perken houden, als de Europese landen niet de moed hebben een werkverdeling op te stellen en zich in onderling over leg te specialiseren. Op het ogenblik is het zelfs zo, dat de meeste Europese landen elk voor zich nauwere betrekkingen op wetenschappelijk gebied met de Verenigde Staten onderhouden dan onderling in Europa, zo ver klaarde de Franse minister. Het zal de Europese afgevaar digden niet zijn ontgaan, dat mi nister Peyrefitte in zijn klaag zang en zijn verlangen naar Euorpese wetenschappelijke sa menwerking in het geheel geen melding maakte van Euratom. De Duitse minister voor we tenschap, Stoltenberg, deed dit wèl en zeer nadrukkelijk. Hij stelde vast dat het van uitzon derlijk belang is, dat de weten- Vier gewapende en gemasker de mannen hebben woensdag een over al gedaan op een bontwin kel in het centrum van Londen. Zij maakten zich uit de voeten met nertshuiden ter waarde van 200.000 gulden. De politie heeft nog geen spoor van hen kunnen vinden. schappelijke activiteit van Eura tom en die van de zes lidstaten zodanig aan elkaar worden ge koppeld dat de beschikbare in stituten en wetenschapsmensen in de aangesloten landen zo doel matig mogelijk worden gebruikt. Lord Jellicoe vrdeg namens zijn wetenschappelijke commis sie om een speciale conferentie van ministers van de raad van Europa voor het opstellen v-Rn een Europees ruimtevaartpr'O- gram. Ook zou die conferentie 'n gezagsorgaan moeten instellen dat onder Europese ministeriële en parlementaire controle de Europese inspanning kan bunde len en richten in het kader van een algemeen ruimtevaartpro- gram. (Adv.) Partijen bij de collectieve ar beidsovereenkomst in de metaal industrie hebben vastgesteld dat de ontwikkeling der kosten van levensonderhoud in de afgelopen twaalf maanden zodanig is ge weest, dat op grond van de bepa lingen in deze collectieve arbeids overeenkomsten de loon- en sala risschalen met ingang van 1 juli 1966 met twee procent moati* worden verhoogd.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1