Eerste Kamer over het loonbeleid Bedankjes voor Soekarno's opperste adviesraad MINISTER VELDKAMP CONTRA ZWARTE LONEN' HET KONINKLIJK PAAR BIJ DE NATIONALE HERDENKING OP DE DAM IN AMSTERDAM Utrechtse student zijn vriendin Raad van Europa bezorgd over JLv.u.-crms HET WEER ManRffBRlBRta DONDERDAG 5 MEI 1966 22e Jaargang - No. 6684 Ontevredenheid I «westen nsrslooiii Overleg vastgeroest Nog steeds de gevarenzone Uitzondering werd regel Kerkdiensten Israël weigert Rhodesische goederen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Filmsterren De westerse cultuur Op de vlucht' gedood Kwart miljoen bijbels r O ü-eefeav-SeoMSatoS»; t vsn» Sandc Redactie- en Administratie-adres? Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 mwtmementeprijs 7,20 per kwartaal; per Aiaand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzea Advertentieprijs per ma) 16 ct; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De K.V.P.-fractie in de Eerste Kamer maakt zich ernstige zorgen over de gang van zaken in ons land inzake het loonbeleid. „De weg die we hebben gekozen, lijkt een doodlopende straat", aldus de K.V.P.- afgevaardigde Steenkamp. Hij was één van de sprekers bij de behan deling in de senaat van de begroting 1966 van het departement van sociale zaken en volksgezondheid. Dit debat concentreerde zich voornamelijk rondom het loonpolitieke beleid, waarbij de socialistische woordvoerder Kloos opmerkte, dat het huidige systeem zoveel tegenstrijdige elementen bevat, dat er eigen lijk niet mee kan worden gewerkt. De heer Buhrmann (C.H.U.) wees op het „getob" met een aan tal c.a.o.'s, er aan toevoegend, dat één dag voor de verkiezingen wel de c.a.o. voor de bouwvakken werd goedgekeurd. „Het is geen wonder dat men van een verkie zingsstunt spreekt", zo zei hij. De C.P.N.-afgevaardigde plaatste kri tische kanttekeningen bij het loon beleid. Hij concludeerde, dat de ar beiders z.i. onvoldoende profiteren van de hoogconjunctuur. De K.V.P.-er Steenkamp merkte o.m. op, dat de verschillende fasen in het loonpolitieke svsteem steeds korter worden, terwijl daarentegen de ontevredenheid steeds groter wordt. „De mensen begrijpen het niet meer", zo zei hij, er op wij- 7.end dat er thans verwarring heerst op het terrein van de loon politiek. Er is z.i. thans sprake van een schimmenspel, van een spel van rode en groene lichten en hij kwam tot de conclusie, dat „op deze wijze" de „koekoeken wor den geboren." De heer Steenkamp noemde het „uiterst gevaarlijk" om de verant woordelijkheid van het centraal overleg tussen de centrale organi saties te snel te elimineren. Hij drong aan op een onderzoek naar de mogelijkheden om te delen in de winsten van de ondernemingen. De heer Kloos noemde het be- le'd van het college van riiksbe- middelaars „ietwat ondoorzichtig". Dit beleid, zo zei hij, maakt de in druk wat willekeurig te zijn. Hij ontwikkelde bezwaren tegen de tegenwoordige samenstelling van dit college, dat z.i. „biizonder kwetsbaar" is. Hij vroeg zich af, of bet college wel in staat is de af te sluiten contracten op de econo mische consekwenties te beoor delen en of 't college wel beschikt e--°r diplomatieke gaven en soepel heid. De heer Kloos wees er op, dat mogelijkheden om te komen tot ren „aantrekken" van de teugels - i. zeer beperkt zijn, dit als gevolg 7UTD-V1ETNAM Saigon: Terwijl twee Ameri kaanse mariniers met hun gewe ren een opening maken in een prikkeldraadversperring, leiden andere mariniers een groep ge blinddoekte vietcong gevangenen door het obstakel. De vietcong soldaten werden gevangen geno men tijdens een zuiveringsactie. van de spanning op de arbeids markt en hij wees in dit verband op het risico om „zwart" te be talen wat „wit niet mag worden gegeven. Misschien, zo zei hij, kan worden overgegaan tot de invoe ring van een „investeringsloon". De heer Louwes (V.V.D.) stelde o.m. dat het met betrekking tot het huidige loonbeield ontbreekt aan evenwichtigheid bij de rege ring. Hij noemde het noodzakelijk dat men terug gaat naar een vorm van loonontwikkeling, die reke ning houdt met de produktivitelt. De heer De Gaav Fortman (A.R.) noemde de situatie niet bijzonder opwekkend. Hij wees op enkele verschijnselen, die zijn fractie met zorg vervullen. Hij noemde de langlopende contracten en o.m. de voorgenomen arbeidstijd-verkor ting, waarvoor „thans geen recht vaardiging is te vinden". Sprekend over het vastgeroeste overleg" sprak de heer De Gaay Fortman zich uit voor het doen van een „waarachtige" poging om aan het overleg een nieuwe gestalte te ge ven. „De vakbeweging moet net aandurven om vorm te geven aan een nieuwe sociale politiek en de ondernemers moeten inzien, dat men ook de vakbeweging betrekt bij het overleg", aldus deze afge vaardigde. Wanneer de situatie op 't loon- front blijft zoals ze thans is en de loonstijgingen blijven uitgaan boveii de gevarenzone, zal het ka binet zich moeten beraden op ver dergaande loonnolitieke maatrege len, aldus minister Veldkamp in zijn antwoordrede. De minister wees erop, dat thans reeds een groot aantal c.a.o.'s werkt, gezamenlijk betrekking hebbend op ongeveer een miljoen werknemers met een gemiddelde loonkostenstijging van ruim zeven procent. Op dit ogenblik zijn er drie c.a.o.'s, die ter onverbindend- verklaring zijn voorgelegd en waarover in de loop van de komen de week wellicht een definitieve beslissing zal worden genomen. Het ligt niet in het voornemen „aan de lopende band" over te gaan tot onverblndendverklaring van c.a.o.'s, zo deelde hij mee. Te gen in totaal 250.000 werknemers omvattende contracten met een loonstijging van 11,6 procent is be zwaar ingebracht en een onderzoek is gaande naar contracten, die be trekking hebben op 120.000 werk nemers en een loonstijging van 8 procent. De gemiddelde loonkos tenstijging van deze in totaal 370.000 personen omvattende con tracten bedraagt 10,7 procent, zo hield minister Veldkamp de kamer voor. De minister wees er on, dat er „een groot aantal gevallen" van loonstijging is, waarvan het effect boven de 6 a 7 procent, uitkomt. Over deze overschrijding van de norm voor de gemiddelde nomi nale loonstijging merkte dr. Veld kamp op, dat „wat gedacht was ais uitzondering nagenoeg regel is geworden". Hij wees erop, dat het maken van uitzonderingen op de c.a.o.'s voor de textielindustrie en voor de spoorwegen „ernstige ge volgen" zou hebben voor het prijs- en investeringsniveau. Minister Veldkamp zei geen be voegdheid te hebben om gegevens te verstrekken over het ten be hoeve van het kabinet opgemaakte kwartaalbericht van het centraal planbureau. Wel bevestigde hij dat de gegevens daarin over de beta lingsbalans „ongunstiger zijn dan in het najaar werd voorzien. Na er op te hebben gewezen, dat de „zwarte" lonen moeten worden bestreden en dat wordt gewerkt aan een nieuw initiatief op dit ge bied. benadrukte de minister, dat er een belangrijke mate van eens gezindheid is geboden bij de beant woording van de vraag, welk loon politiek systeem in de toekomst moet worden gevolgd. De minister stelde zich niet af wijzend op tegenover 't denkbeeld van invoering van het „investe ringsloon". Hij zou de discussies daarover met grote aandacht blij ven volgen. De begroting werd door de ka mer aangenomen. De fractie van de P.S.P. kreeg de aantekening geacht te willen worden tegen deze begroting te hebben gestemd. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben woensdagmiddag als eersten een krans gelegd bij het nationaal monument op de Dam in de hoofdstad tijdens de nationale herdenking van alle sinds 10 mei 1940 gevallen burgers en militai ren, alsook van hen die na 1945 in Indonesië, Korea en Nieuw-Guinea zijn gevallen. Na het koninklijk paar legden twee vrouwen een krans namens alle nabestaanden. Daarna volgde een kranslegging namens de mi nisterraad door premier 'Cals en de ministers De Jong en Smallen- broek het comité verenigde chefs van staven, talriike burgerlijke en militaire oud-strijders-, verzets- en andere organisaties. Vöór de krans legging had de acteur Rob de Vries twee gedichten gedeclameerd. Na het taptoesignaal volgde één minuut stilte, waarna de kapel van de koninklijke luchtmacht het Wil helmus ten gehore bracht. Het ko ninklijk paar opende het défilé, waarmede deze plechtigheid be sloten werd. Aan de plechtigheid waren drie kerkdiensten voorafgegaan, waar in een predikant, een r. k. geeste lijke en een rabbiin voorgingen. Na afloop der kerkdiensten trok men in drie stille stoeten naar de Dam. De herdenking vormde de inlei ding tot de plaatselijke stille toch ten in de vooravond in het gehele land. fAdv.) Bij het monument stonden ere wachten van zee-, land- en lucht macht en van de voormalige bin nenlandse strijdkrachten en het veteranenlegioen Nederland aange treden. Rond het monument hin gen aan de vlaggemasten de natio nale driekleur en de provincievlag- gen halfstok. .De kerkdiensten en de herdenkingsbijeenkomst op de Dam werden door een groot aan tal autoriteiten en nabestaanden bijgewoond. De 23-jarige student J. W. O. uit Bilthoven, die in Utrecht chemie studeert, heeft gisteren in zijn pen sionkamer aan de Bouwstraat in de Domstad zijn jeugd- en harts vriendin met zijn eigen stropdas om het leven gebracht. Het meisie, de knappe 20-jariae H. B. Muskens uit Nijmegen, die in Enschede studeerde voor logo pediste, was naar Utrecht gereisd om op verzoek van haar vriend nog eens te Draten over de onlangs verbroken liefde. De vierdejaars student die de politie zelf van zijn daad op de hoogte stelde, is inge sloten. Hij is totaal overstuur en kon nog niet worden verhoord. Landmijn en granaten onder startbaan van Orly Werklieden die de hoofdstart baan van het Parijse vliegveld Orly aan het herstellen zijn, hebben woensdag een mijn en zes granaten even onder de grond ontdekt. De startbaan is onlangs geslo ten omdat de bovenlaag ver nieuwd moest worden. De baan is dagelijks door ongeveer 300 toestellen gebruikt. ENGELSE BEGROTING INGEDIEND Londen: Minister van financiën James Callaghan, met het kof fertje aan de hand, omgeven door fotografen, bij het vertrek naar het Lagerhuis om de begro ting in te dienen. De Israëlische regering heeft het vrachtschip „Maya" dat met goe deren uit Rhodesië op weg was naar Haifa, toestemming gewei gerd deze haven binnen te lopen. De Maya waarvan niet bekend is onder welke vlag hij vaart, heeft zijn koers gewijzigd. In een communiqué van de Is raëlische regering staat dat hier toe is besloten omdat „Israël het illegale bewind in Rhodesië niet erkent en het contact met de ver tegenwoordigers van dat bewind heeft verbroken". Naar in Jeruzalem wordt ver nomen, zijn de goederen in Genua gelost. De raadgevende vergadering, het parlement van de raad van Europa, heeft woensdag in Straatsburg een algemeen poli tiek debat afgesloten met een re solutie, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over de spanningen in de atlantische be trekkingen. De afgevaardigden stellen echter ook, dat meningsverschil len over defensiezaken de Euro pese landen niet mogen weer houden vgji nieuwe pogingen om te komen tot politieke samen werking. De resolutie die behoudens enkele gaullistische onthoudin gen alle stemmen van de afge vaardigden uit de achttien lid staten kreeg, verklaarde voorts, dat de beste manier om Europa te verenigingen die van de Euro pese gemeenschappen van de „zes" blijft. Men bepleit daarom nieuwe pogingen om de E.E.G. uit te breiden met Groot-Brit- tannië en andere landen van de raad van Europa die dat wen sen. De resolutie wijst ook op de groeiende moeilijkheden van de afzonderlijke Europese landen om elk op eigen kosten op tech nologisch en wetenschappelijk gebied bij te blijven. De groeien de Europese afhankelijkheid van de Verenigde Staten op het ge bied van de luchtvaartindustrie, de produktie van computers en andere produkten die enorme fi nanciële en wetenschappelijke investeringen eisten, maakt on verwijld samenwerking tussen de Europese landen op dit ge bied nodig. De Europese afgevaardigden bepleitten tenslotte overleg tus sen de Westeuropese landen die hun contacten met Oost-Europa willen uitbreiden. Afzonderlijkfe pogingen om tot betere econo mische poiltieke, culturele en sociale betrekkingen met de Oost- europese landen te komen, mo gen niet ten koste gaan van het algemeen belang van de West europese landen, aldus de ver klaring. Achttien leden van de opper ste adviesraad in Indonesië, wel ke onlangs door president Soe- karno werd gereorganiseerd en tot 67 leden uitgebreid, hebben en bloc geweigerd hun benoe ming in deze raad, welke onder voorzitterschap van Soekarno staat, te aanvaarden. In een petitie aan Soekarno, vice-premier Soeharto en het kabinetspresidium dringen de achttien aan op uitstel van de installatie van de raad, totdat een wet hieromtrent als door de grondwet verlangd is aangeno men. Onder de weigeraars zijn de algemene voorzitter van de mohammedaanse „Nahdatoel Olema" Idham Chalid; de leider van de katholieke partij Kasi- mo; de algemeen secretaris van de protestantse partij „Parkin- do",Siregar; de voorzitter van de nationalistische partij Osa Maii- medegedeeld door het K.N.M.I. te De 'Rilt, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking- Aanvankelijk enkele opklarin gen, maar in de loop van de dag verder toenemende bewolking en later enige regen. Matige tot krachtige wind, overwegend zuid westelijk. Dezelfde middagtempe- raturen als gisteren, of iets lage re. DONDERDAG 5 MEI Breskens 1.57 Terneuzen 2.33 Hansweert 3.07 Walsoorden 3.16 VRIJDAG 6 MEI Breskens 2.32 Terneuzen 3.08 Hansweert 3.42 Walsoorden 3.51 ZON Mei: 5 5.04 20.11 6 5.02 20.12 2.15 2.51 2.25 2.34 2.52 3.28 4.02 4.11 MAAN 21.19 5.23 22.41 5.45 ki en de voorzitter van de In donesische journalisten-organisa tie Djoenaedi. De regering in Djakarta heeft bepaald, dat het dagblad „Beri- ta Indonesia", het orgaan van de marxistische doch anti-commu nistische proletarische moerba- partij, weer mag verschijnen. Het blad was door het vorige bewind verboden. Het actiefront van Indonesi sche vrouwen heeft aangedron gen op gerechtelijke vervolging van de filmsterren, die met voor malige ministers betrokken zou den zijn geweest bij sexschanda- len. De ex-ministers zitten in de gevangenis. Het front zegt dat het gedrag van de filmsterren de waardigheid van de vrouw heeft aangetast. Het in Indonesië nog bestaan de verbod op bepaalde boeken en films zal spoedig worden her zien, aldus heeft de onderminis ter voor basis-onderwijs Moha mad Said aan Antara meege- cieeld. Het vooroordeel tegen westerse cultuur en boeken bij voorbeeld zou aan de kant wor den gezet. De waarde van een boek of film moet niet naar zijn oorsprong of auteur worden be oordeeld maar naar de inhoud. Als die inhoud overeenkwam BEWOLKT Woensdag trok een oceaan depressie langs Schotland naar het noorden. Het bijbehorende kou front naderde in ae middag met regen ons land. Het zou in de nacht ons land passeren. Met zuid westelijke winden stroomt dan lucht naar ons land, waarin veel bewolking verwacht wordt, en waarin de temperaturen dezelfde waarden als woensdag zullen be reiken, of iets lager blijven. Later op de dag breidt een vol gende oceaanstoring alweer zijn 7 5.00 20.14 23,55 6.16 invloed naar West-Europa uit. met de pantjasila-gedachte, was er niets op tegen. Ook het ver bod van boeken van Indonesi sche schrijvers als soetan Tak- dir Alisjahbana, Idroes en Mo hamad Balfas zou worden her zien. Deze drie schrijvers zou den thans in Maleisië vertoeven, Mohammed Loekman, vice- voorzitter van de nu verboden communistische partij van Indo nesië, is bij een poging- tot vluchten gedood, zo meldt An tara. Loekman werd vrijdag door soldaten van de Siliwang'i-divi- sie gearresteerd. Hij bevond zich bij een Chinese arts in een bui tenwijk van Djakarta. De Indonesische regering, heeft in Japan 250.000 bijbels laten drukken en ze ter beschikking gesteld van de kerken en de christenën in Indonesië. Deze drukwerk-order is door de Ja panse regering betaald in het kader van de herstelbetalingen en vergoedingen van oorlogs schade aan Indonesië. Reeds eerder liet de Indonesi sche regering op dezelfde wijze een half miljoen exemplaren van de koran drukken in Japan. De christelijke kerken hadden toen gevraagd of de regering ook bijbels wilde laten drukken. Dit verzoek werd meteen inge willigd. De regering wilde daar mee tonen, dat er in Indonesië vrijheid van godsdienst is. De eerste partij bijbels is in middels in Djakarta gearri veerd. Op de titelpagina staat: ,;Dit is een geschenk van de re gering van Indonesië aan de christenen". Het bijbelgenoot schap in Djakarta heeft geen magazijnruimte genoeg voor deze enorme partij bijbels. Daarom zijn in tal van steden speciale depots ingericht. De bijbels wor den uit Japan rechtstreeks naar deze depots verscheept. Ze wor den in Indonesië tegen lage prijs verkocht.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1