Britse en Franse verklaringen in parlement van Europa te Straatsburg Engelse produktie onvoldoende om looneisen te rechtvaardigen Soekarno's populariteit heeft rekord-dieptepunt bereikt DERBY UPS) DRINK RADIO DE KOOK „BEJAARDE EIGENWIJZE MAN" WEIGERT DE REALITEIT TE ZIEN Engelse regering wil zetel van N.A.V.O.-hoofdkwartier HET WEER Saigon verwacht binnenkort groot Vietcong-offensief GRANATEN OP CAMB0DJAANS GEBIED de nieuwste defijnste WOENSDAG 4 MET 1960 22e Jaargang - No. 6683 Amerikanen hebben raket mijnen Problemen Eigen lot Betalingsbalans fit I nttflon hftlifcan Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Geen econoom Analyse moeilijk Geduld raakt uitgeput Een zuchtende Soebandrïo De troepen in Duitsland Invoertoeslag vervalt puur of met 'ntic 9t Mooiste bruin Pigmaderm.Tube f2,95 „ANNE BROVIG" GELICHT Cambodjaans gebied beschoten Russische hulp aan Noord-Vietnam fffifciSKtefSg tïSKftSKSïï ÏÏËNStfJSÏM Wmrtew-ffoftMrfsasfeteor: I, vas üe Sande Redactie- en Administratie-adres Smidswal Telefoon: 01150— 207S Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct. Uitgeefster N.tf. v/h Firma F- J. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per mat IS et; mfnimöm per advertentie ƒ2,40. Rubriek ..Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot c.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Ministeriële verklaringen van Britse en Franse zijde hebben dinsdag in Straatsburg het grote Europese politieke debat van de raadgevende vergadering (het par lement van de raad van Europa) verlevendigd, maar geen belangrij ke nieuwe perspectieven geopend. De Britse minister van buiten landse zaken Stewart heeft min of meer genuanceerd het standpunt herhaald van de labour-regering, dat Groot-Brittannië tot de Euro pese gemeenschap van de „zes" hoopt toe te treden als voor een aantal belangrijke problemen op- tAdv.y TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het Amerikaanse leger be schikt nu over een nieuw soort mijn tegen pantservoertuigen die het voertuig van op zij treft in plac'... "'n bet var. beneden vt op te blazen. Het wapen wordt in werking gesteld door de druk welke het voertuig op een over de weg ge legde kabel uitoefent. Er wordt dan uit een plastic lanceerbuis die terzijde van de weg is opge steld, een 3,5 duims raket afge vuurd in de richting van het voertuig. lossingen kunnen worden gevon den. De Franse staatssecretaris De Broglie zei, dat Groot-Brittannië van harte welkom is in Europa, doch het was niet helemaal duide lijk wat voor een Furopa hem daar bij voor ogen stond. De beide staatslieden kwamen dinsdagmiddag aan het woord, na dat in het voorafgaande debat de Britse labour-afgevaardigde Edel man als rapporteur van de politie ke commissie van de assemblee geconstateerd had dat het klimaat voor uitspreiding van de E.E.G. gunstiger leek dan het in lange tijd is geweest, maar, zo zei hij, er zijn wel duidelijker verklaringen van Britse en Franse zijde nodig dan de toespelingen van de afgelopen maanden, die dit gunstige klimaat hebben doen ontstaan. Na Edelman pleitten met name de voormalige Britse conservatieve eerste minister sir Alec Douglas Home en de Deense liberale leider Feerspiel voor duidelijke intentie verklaringen van regeringszije. Minister Stewart verklaarde dat Groot-Brittannië verlangend is om tot de Europese gemeenschap toe te treden, maar de Britse regering had de plicht om te wijzen op de problemen die met toetreding sa menhangen. Zij deed dit niet omdat ze het prettig vond, maar in de hoop dat de andere landen zowel in de EEG als de E.V.A. zouden helpen een oplossing voor deze problemen na derbij te brengen. Stewart sprak de verwachting uit, dat men met goe de wil van beide kanten vorderin gen in de goede richting zou kun nen maken. Staatssecretaris De Broglie gaf de afgevaardigden uit de achttien lan den, die in de raad van Europa ver tegenwoordigd zijn, een uitvoerige uiteenzetting van het Franse Euro pese denken. Frankrijk is een land met een enorme verantwoordelijk heid als gevolg van zijn verieden en zijn cultuur, zo zei hij. Het heeft de grote problemen van zijn inter ne structuur en de dekolonisatie opgelost, het verlangt van ande ren nu alleen maar dat het mees ter van zijn eigen lot kan blijven. Frankrijk wenst een verenigd Europa, aldus de Eroglie, het wenst zich niet te laten opsluiten in structuren die men nalaat te her nieuwen. Frankrijk wenst oprecht dat West-Europa zich bewust wordt van zichzelf, zijn belangen en de redenen van zijn bestaan en Frankrijk wenst ook oprecht Groot-Brittannië in dat Europa te zien binnentreden. Wat dit aangaat verwachtte de Broglie dat het komende bezoek van de Franse minister-president Pompidou aan Londen zeker gevol gen zal hebben. Bij de indiening van zijn begro ting heeft de Britse minister van financiën dinsdag in het parlement medegedeeld dat abnormaliteiten in overeenkomsten ter voorkoming van dubbele belasting in het nieu we begrotingsjaar zullen worden verwijderd. De minister zei dat de toeneming van de produktie in 1965 op geen stukken na voldoende is geweest om de hoge looneisen te rechtvaar digen en hij vroeg steun voor het inkomensbeleid van de regering. Het tarief van de vajswjsrtschaps- belasting (corporation tax) wordt veertig procent. Minister James Calaghan zei dat er zich in de situatie van de Britse economie geen veranderingen van betekenis hebben voorgedaan se dert zijn overzicht van twee maan den geleden. De regering is van plan een rechtstreekse aanval in te zetten op het tekort op de kapi taalrekening en de onzichtbare re kening van de betalingsbalans en tegelijkertijd weer gebruik te ma ken van hulpmiddelen in Groot- Indonesië kan thans bogen op een zeldzaam verschijnsel: de pathetische figuur van een pre sident die door zijn volk zowel „bemind" als miskend wordt. Tê oordelen naar hun uitingen in het openbaar schatten vele van de 105 miljoen inwoners van het eilandenrijk dat met elkaar zo groot is als Europa, president Soekarno hoog als de held van ■•linvii iivnnvia D» Britse reeerina' beeft vnl- eer» rojTesuonfent Van D P N. de laatste tijd bij de bondgenoten krachtiger erop aangedrongen Londen tot de nieuwe zetel van het politieke N.A.V.O.-hoofdkwartier te ma ken na de voorgenomen evacua tie uit Parijs. AFKOELING IN HET BINNENLAND Dinsdag was het in het bin nenland nog warm weer met maximumtemperaturen tussen 23 en 25 graden. In de late middag en avond kwamen daar ver spreide onweersbuien voor. Ge leidelijk dringt minder warme lucht verder West-Europa bin nen. Bij overwegend matige zuidwestelijke winden zal het vandaag voornamelijk in het binnenland minder warm wor den. Overdag zullen zonnige pe rioden voorkomen en weinig of geen buien. WOENSDAG 4 MEI Breskens 1.20 Terneuzen 1.56 Hansweert 2.30 Walsoorden 2.39 DONDERDAG 5 MEX Breskens 1.57 Terneuzen 2.33 Hansweert 3.07 Walsoorden 3.16 1.39 2.15 2.49 2.58 2.15 2.51 2.25 2.34 De keuze tussen Londen en waarsehlinifik Brussel als hoofd- gegadigde voor de toekomstige zetel van de N.A.V.O.-raad zou met grote waarschijnlijkheid op de N.A.V.O.-conferentie begin juni in Brussel vallen. In Londen acht men het mo gelijk, dat in geval van een ver plaatsing van de noordatlanti- sche raad naar de Britse hoofd stad ook de met planvorming be laste militaire „standing group" naar Londen gaat, die naar de mening van Engeland haar zetel beter in Europa dan in Washing ton kan hebben. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdag ge zegd, dat tot dusver nog geen beslissing is genomen omtrent de nieuwe zetel van de N.A. V. O.-raad. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestenwind Zonnige perioden en weinig of geen buien. Overwegend matige zuidwestelijke winid, Hoofdzake" lijk in het binnenland lagere tem peraturen dan gisteren. ZON MAAN Mei: 4 5.06 20.09 19.53 5.04 5 5.04 20.11 21.19 5.23 6 5.02 20.12 22.41 5.45 7 5.00 20.14 23.55 6.16 de revolutie, maar wijzen zij vele van zijn beslissingen en maatre gelen van de hand, zij het op be leefde en niet te openlijke ma nier. Politieke waarnemers in de In donesische hoofdstad hebben sprakeloos gestaan over de scherpe taal welke werd gebruikt in protesten tegen handhaving van Soekarno als staatshoofd en een serie andere functies en ti tels. Tot de mislukte staatsgreep van oktober j.l. kon men reke nen op een golf van kritiek van alle kanten op de geringste op merking, welke als een beledi ging van het hoofd van de uit voerende macht kon worden op gevat. Maar na die eerste okto ber werden de zaken anders. De president heeft steeds "de gebeurtenissen van de eerste ok tober gekenmerkt als „slechts een rimpeling op de oceaan van "V Indonesiselif. revolutie". voedsel itïet voldoende De narigheid begon pas goed toen de Indonesiërs einde vorig jaar bun maag begonnen te voe len en toen de prijzen voor de eerste levensbehoeften als een raket omhoogvlogen. Gewend als hij was om „geestelijk voedsel" boven al het andere aan te prij zen, meende de president dat hij de gedachten van zijn volk wel van zulke triviale dingen als de binnen een jaar zestigvoudig ver hoogde prijs van de rijst zou kunnen afbrengen. Het moet voor de 64 jaar oude president moeilijk zijn om de realiteit van thans te verwerken welke Indonesië tot een bezui nigingsprogram zonder weerga heeft gedwongen. Een der rijkste naties te we reld ziet zich nu geplaatst te genover een buitenlandse schuld van 2,4 miljard dollar als erfenis van de vorige regimes. Van Soekarno ia bekend dat hij slechts oppervlakkige 'be langstelling voor economische aangelegenheden heeft, maar zijn volk heeft hem in de af gelopen maanden wel tot wat meer belangstelling gedwon gen. De hoofdzakelijk door de „angry young men" studenten en middelbare scholieren ver tegenwoordigde Indonesiërs heb ben hun eisen vlak voor Soe karno's deur gedeponeerd. Zelfs zijn recht op levenslang presi dentschap is aangevochten. Het is moeilijk een analyse der verschijnselen te geven in een maatschappij als de Indone sische, waar gezichtsverlies een ernstiee zaak is. Voor bet oof van de niet-deskundige schijnt het alsof Soekarno's rol ts uitge speeld. Maar uit inlichtingen van goede bronnen komt een ge heel ander beeld te voorschijn. Men spreekt van die kant van „die bejaarde eigenwijze man", die weigert het feit te aanvaar den dat zijn volk hem de rug heeft toegekeerd. Het geduld van zijn volk na dert het uiterste punt. Reeds hebben zeven politieke partijen hun leden verboden een benoe ming in de nieuwe adviesraad aan te nemen. De studenten heb ben gezegd de straat op te zul len gaan om de installatie van die raad te verhinderen en daar op heeft Soekarno de voor 8 mei reeds vastgestelde eerste bijeen komst van de raad uitgesteld. Sceptisch wachten de Indo nesiërs de volgende stap af van de „grote leider van de revolutie" wiens populariteit tot «en record-dieptepunt ge zakt schijnt te zijn, te oorde len naar de eisen dat men hem zijn eretitel zowel als het pre- sidentschap-voor-het-leven, hem door een zelf benoemd parlement verleend, wil ont nemen. „Radio Vrij Indonesië" heeft gemeld, dat de voormalige mi nister van buitenlandse zaken Soebandrio, ziek is en „op de rand van een zenuwinzinking" staat. De radio noemt als bron een Djakartaanse arts, die heeft ge zegd dat de gezondheid van Soe bandrio achteruit gaat sinds zijn arrestatie in maart door militai ren. Volgens de zender, die ergens 'n West-Java opereert, is de huidige toestand van Soebandrio waarschiinliik te wiiten aan wroeging over zijn daden in het verleden. Soebandrio zou uren lang niets zeggen en alleen maar zuchtep slaken. Terwijl de militaire autoritei ten in Djakarta vorige week heb ben bekendgemaakt, dat Soeban drio en zijn gearresteerde ambt genoten thans verhoord worden, schrijft een blad in Djakarta, dat Soebandrio de „koppigste" ge vangene is die weigert de hem gestelde vragen te beantwoor den. Brittannië zelf om verbetering te brengen in het evenwicht op de be talingsbalans. De regering verwacht voor dit jaar weinig verandering in de in vesteringen in het particuliere be drijfsleven en voorziet dat krediet krap zal blijven. Minister Caliaghan verklaarde dat vrijwillig optreden nodig is voor het vertragen van de stroom Britse investeringen in ontwikkel de landen van het sterlinggebied en hij deed een beroep op het bedrijfs leven om plannen voor investerin gen in meer ontwikkelde landen uit te stellen. De minister verklaarde dat hij niet bereid is nieuwe drastische be perkingen op de Britse binnenland se economie te leggen om de af vloeiing van kapitaal naar het bui tenland te financieren. De regering zal voorstellen spoe dig met West-Duitsland onderhan delingen te beginnen met het doel de op Groot-Brittannië drukkende deviezenlast van het handhaven van de 51.000 man strijdkrachten in de bondsrepubliek te verlichten. Het doel is die onderhandelingen tegen het najaar af te sluiten. Op dit gebied zou 50 a 100 miljoen pond sterling per iaar kunnen wor den bespaard. Minister Caliaghan deelde mede dat de invoertoeslag van tien pro cent op industrieprodukten in no vember a.s. zal worden ingetrok ken. Er zal een selectief stelsel van belasting op werkgelegenheid wor den ingevoerd, waarbij werkgele genheid in dienstverlenende en bouwondernemingen hoger zal worden aangeslagen dan in fa brieksindustrieën. De minister deelde mede dat hij werkt aan plannen voor de terug betaling van de eerste trekking van het internationale monetaire fonds (I.M.F.), die pas in november 1967 vervalt. Er zijn geen plannen voor herfinanciering van de trek king. (Adv.) 'n Hero produkt Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen hebben in de door de vietkong bezette strijdzone C aan de Cambodjaanse grens een belangrijke ravitailleringspost van communisten veroverd. De actie wordt als een van de voor naamste offensieven in de Viet- nam-oorlog beschouwd. Volgens een Amerikaanse woordvoerder biedt de vietkong in het dichte oerwoud slechts weinig tegenstand. De Ameri kanen en Zuidvietnamezen heb ben 1400 ton riist gevonden en een ziekenhuiscomnlex van zes tien gebouwen vernield. Aano-enomen wordt dat in deze zone C het nationale hoofdkwar tier van de vietkong is geves tigd, alsmede zijn politieke or- (Adv.) en beschermt tegen zonnebrand Hamburg: Het voorschip van de Noorse tanker „Anne Mildre Brovig" is gelicht en op sleep touw genomen door sleepboot „Holland". De tanker vloog in brand en zonk in de Noordzee na een botsing met het Britse vrachtschip Pentlandop 20 fe bruari. ganisatie, lf.Ret Zuidvietnamese ,bevr ij dmjfsf ron t" In Saigon verwacht men, dat de vietkong aan het begin van de regentijd een groot offen sief zal ontketenen. Amerikaanse artillerie heeft zaterdagochtend granaten afge vuurd in de richting var» Cam- bodiaans gebied nadat vietcong- strijders van over de grens met zware mortieren en automatische wapens hadden geschoten op Amerikaanse militairen, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder dinsdag in Saigon bevestigd. Dit was de eerste maal dat het Amerikaanse op- perhevel in Saigon toegaf dat Cambodjaans gebied uit Zuid- Vietnam is beschoten. China zou met de Sowjet-Unie zijn overeengekomen absolute voorrang te geven aan de door voer van Russisch oorlogsmate riaal dat voor Noord-Vietnam is bestemd. In officiële Amerikaanse krin gen levert men geen commen taar op dit bericht. China zou het besluit onlangs hebben genomen ondanks de ernstige meningsverschillen die tussen dit land en de Sowjet- Unie bestaan. Tot dusver was de Sowjet- Unie voor het vervoer van het oorlogsmateriaal aangewezen op schepen die tussen Wladiwostok en Haiphong, de belangrijke Noordvietnamese haven, varen. Ook schepen van Europese com munistische landen nemen aan dit vervoer deel. Polen protes teerde onlangs nog tegen be schadiging van een Pools schip tijdens een Amerikaanse lucht aanval. De Sowjet-Unie heeft meer malen geklaagd over Chinese obstructie waardoor het vervoer door China onmogelijk werd. De 'goederen zouden nu per spoor weg door China naar Noord- Vietnam kunnen gaan waardoor ae Russische hulp aanzienlijk kan worden bespoedigd en uit gebreid. Deze omvat onder meer jachtvliegtuigen van het type „Mig", luchtdoelraketten van het type „Sam" en brandstof. v

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1