PROVINCIAAL NIEUWS BIBBEIiS i Brief aan Amerikaanse regering HET PORSELEINEN MASKER TENMINSTE 20 MENSEN IN WEEKEINDE VERONGELUKT POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Marktberichten Beursoverzicbt PARTIJ VAN BE ARBEID OVER DE OORLOG IN VIETNAM VERZET TEGEN OPPERSTE ADVIESRAAD IN INDONESIË elke dag n fiets voor niets! SEKEENTE VOOR IEDEREEN RU ESSO DEALERS SLECHTS ver TICDMEII7FM Terneuzen Axel ThoSen Zaamslag DISCONTO VERHOGING HAD WEINIG INVLOED AGENDA 1 u- VTi ragmaz^ Maandag 2 dinsdag o mei 1960 MULLERS RONDVAARTBOOT WEER VAN START Misschien een beetje minder spectaculair door al de feestelijk heden, maar zeker niet minder aantrekkelijk is zaterdagmorgen om elf uur voor de eerste keer in dit seizoen de rondvaartboot van de rederij Muller van de midden- sluis van start gegaan. Evenals vorig jaar zal dagelijks op ge zette tijden op het kanaal wor den gevaren. Gedurende het vorige zomerseizoen hebben hon derden ondervonden dat men van een boot een geheel andere indruk van de kanaalwerken en de daarlangs gelegen bedrijven krijgt dan „van de wal". Op com fortabele wijze kan men van een en ander genieten en ook dit jaar worden op vlotte wijze interes sante dingen over de kanaalwer ken en de bedrijven verteld. Philips-hengelwedstrijd Begunstigd door fraai zomer weer organiseerde de personeels vereniging van de N.V. Philips Terneuzen gisteren een viswed strijd langs de Schelde nabij de Serlippenspolder. De 79 vissers en 11 gastvissers bewezen dat er ondfer het perso- snel veel animo voor de vissport bestaat. Om 4 uur werden de prijzen in de cantine aan de Industrieweg door de directeur de heer J. Bol ling uitgereikt. Met 'n geestige toespraak reikte hij de bekers (3) en meerdere fraaie prijzen aan de winnaars uit. Philipskampioen 1966 (beker) werd de heer Ridderhof met 662 p. De beker van het grootst aan tal gevangen vissen (21) was voor de heer Van Waes te Sluis kil (gastvisser). De uitslag was: 1. J. Lavoir (gastvisser), wed strijdbeker, 822 p.; 2. D. Ridder hof, Terneuzen, 662 p.; 3. F. Taelman, Hoek, 461 p.; 4. J. Rot tier, Terneuzen; 428 p.; 5. A. v. Gelder, Terneuzen, 359 p.; 6. A. Seynsael, Hoofdplaat, 354 p.; 7. G; Taelman. Hoek, 302 p.; 8. J. de Fóuw, Hoek, 238 p.; 9. J. de Meester, Breskens, 273 p.; 10, v. Couteren, Terneuzen, 261 p.; 11 de Regt, Terneuzen, 232 p.; 12. Simpelaar, Terneuzen, 211 p. De voorzitter van de perso neelsvereniging, de heer Goverts, sprak de hoop uit dat deze vis wedstrijd ieder jaar zal worden gehouren. Het verheugde hem dat het initiatief uit de leden was voort gekomen. Hij dankte in 't bijzon der de heren Verdegem en de Greef die de voorbereidingen hadden getroffen en ook de heer v. d. Daan, de hoofdcontroleur bij deze wedstrijd, die ondanks de hitte niet was bezweken bij het controleren van de vangsten. Auto geheel uitgebrand De heer Van de V. uit Terneu zen reed zondagmiddag om onge veer 15.45 uur met zijn nieuwe auto uit de richting Roode Sluis over de provinciale weg. toen hij een klap hoorde en stopte. Toen v. d. V. uitstapte, kwamen reeds vlammen van onder- de motor kap te voorschijn. Even hierna volgde wederom een harde knal en vloog de auto geheel in brand De wagen brandde vrinvel "pUeoi uit. Een passagier was bijtijds uitgestapt. Natuurkundig ingenieur Aan de technische hogeschool te Delft slaande de vorige week voor het examen natuurkundige inge nieur de heer E. H. Maenhaut te Biervliet. Tenminste 20 mensen zijn in het afgelopen weekeinde bij verkeers ongelukken en door verdrinking om het leven gexomen. Vooral zondag was een zwarte dag. Veertien mensen kwamen bij verkeersongelukken om het leven, twee personen overleden aan zater dag opgelopen verwondingen en een jongetje verdronk in een vijver in Laren. Een zeer ernstig ver- keersongeluk deed zich zondag collecte, verzorgd door leerlingen' avond voor op rijksweg 4/a, toe" -1 A A A o V-iCiT-r-ip v>rsn.A 11-JARIG MEISJE VERONGELUKT De 11-jarige Kathleen Elen- baas uit St. Annaland is zater dag bij het oversteken van de weg vlak buiten het dorp door een personenauto aangereden. Het meisje overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. Zij was op die plaats uit een autobus gestapt en stak meteen de rijweg over. Opbrengst Sakor-collecte De opbrengst van 'de Sakor- (Adv.) BLOEDPROEF WEES 2,33 AAN Begin februari had de 32-jari- ge landbouwer A. de F. uit Boschkapelle een aanrijding ver oorzaakt met een vrachtauto, waardoor tamelijk veel schade was ontstaan. De man had verscheidene gla zen bier gedronken, misschien wel een stuk of zeven. Hij was niettemin achter het stuur van zijn auto gekropen en wegge reden met het vermelde gevolg. Bij de bloedproef was een pro mille van niet minder dan 2,33 vastgesteld. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, zocht de oorzaak van de aanrijding voornamelijk in het drankgebruik. Hij eiste veer tien dagen celstraf, onder toè- zichtstelling en eén jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, waarvan zes maanden voorwaar delijk. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, drong aan op een kortere ontzeggingstermijn. De politierechter, mr. Sieper- da, veroordeelde de F. tot véér tien dagen gevangenisstraf, waarvan zeven voorwaardelijk; voorts een jaar ontzegging waar van negen maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. MILDE STRAF IN KENNEL-AFFAIRE TE SLUIS De Oostburgse kantonrechter heeft mej. M. de R., een kennel- en asielhoudster te St. Anna ter Muiden, gemeente Sluis, veroor deeld tot 100,boete waarvan 75,voorwaardelijk, nadat de officier 325,resp. 300 had geëist. Dit betekent dat zowel ken nel als asiel moeten verdwijnen. Mej. de R. stond namelijk terecht omdat zij niet in 't bezit GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende priizen genoteerd af boerderij: Groene erwten tot 41. Schokkers tot ƒ43,50. Capucijners tot 51,50. Bruine bonen tot 115. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt van heden te Rotterdam werden in totaal aan gevoerd 1186 dieren. De notering was als volgt: Slachtrunderen 3,304,70; Stieren (alle kwal. lev. gew.) ƒ3,85—ƒ4,30; Wostkoeien ƒ3,25 3,40. Alles per kg. Overzicht: Slachtrunderen: Iets korter aanvoer met stroe ve handel en prijzen iets ge drukt. AARDAPPELBEÜRS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Bintjes 35 tot 50 mm opwaarts ƒ3537; Bintjes 40 mm opw. ƒ39ƒ40,50; Furore 40 mm opw. 4347. Voeraardappelen 3,506,25. Importaardappelen: Poolse 27,5029 inclusief zak; Noorse Pimpernel 4 mm opw. 39 inclusief zak. Stemming: binnenland flauw, exnort geen handel. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. was van de vereiste vergunnin gen. B. en W. hadden die ge weigerd,. aangezien de huisves ting van de meer dan honderd honden en katt<m niet aan be paalde eisen voldeed. Een veearts verklaarde dat de zorgen die mej. de R. aan haar „veestapel" besteedde, alle lof verdienden, maar dat de huis vesting zonder meer slecht was. De postcommandant van de rijkspolitie was van mening, dat de zaak mej. de R. boven het hoofd was gegroeid. Deze was begonnen met betrekkelijk klein asiel. Om de kosten daarvan te dekken had ze naderhand een kennel opgezet. Mr. H. A. R. de Mul, de raads man, vroeg wat er nu moest ge beuren, waarop de kantonrechter uiteraard het antwoord schuldig bleef. Mr. de Mul schreef de hele gang van zaken toe aan laks heid van de diverse gemeente besturen in West Zeeuws-Vlaan- dereh,' waar al lang over de noodzaak van een asiel wordt ge sprokén en geschreven. Tot dus ver is er echter nog niets ge beurd. Hij had ook kritiek op het gemeentebestuur van Sluis dat pas had ingegrepen nadat het mej. De R. jarenlang haar gang had laten gaan. De raadsman vond het erg dat zijn cliënte de dieren aan hun lot zou moeten overlaten, nu de dierenbescher ming zich er niets meer van aan trok. De kantonrechter gaf haar de raad nu onverwijld contact op te nemen met het gemeentebe stuur teneinde tot enigerlei vorm van overeenkomst te geraken. De door de Nederlandsche Bank bekendgemaakte verhoging van het officiële wisseldisconto van 4% tot 5 pet is ter beurze een punt van bespreking geweest. Veel invloed heeft de verhoging niet gehad. De staatsfondsen- markt was gemakkelijker met merendeels koersverliezen van ca. pet., maar van een flauwe stemming kon niet gesproken worden. De verhoging was voor de beurs geen verrassing meer. Men had hiermede reeds reke ning gehouden. Men moet terug gaan tot augustus 1957 om een disconto van 5 pet aan te treffen. Ook op de koersen van de inter nationale waarden had de verho ging slechts een geringe nadelige invloed. Dat de stemming voor de hoofdfondsen aan de flauwe kant was. moet worden toege schreven aan het Amerikaanse aanbod. Philips daalde ex ƒ3 slotdividend van 116,20 tot 115,60. Unilever gaf ruim twee gulden prijs op 93,50. Kon. Olie zakte in van 144,30 tot 143.70 (146,60). AKU daalde drie punten tot 353Vi, terwijl voor Hoogovens 'n twee punten lagere advieskoers werd opgegeven op 380. KLM werd hoger geadviseerd. In de lokale afdelingen werden aandelen Kon. Zout ex 20 pet dividend lager geadviseerd. Ook Dikkers moest terrein prijsgeven ondanks de dividendverhoging. De beurs krijgt er een fonds bij. Van maandag 11 mei af zul len niet-royeerbare certificaten N.V. Nutricia (zuivelconcern) worden verhandeld in stukken van 1.000 en 100. van de C.V.O.-school, bedroeg 170,75. HEDEN Zuidersportpark, 7 uur: PhilipsMistranners en Van Vliet/Duist—DOW. Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Quo Vadis". DINSDAG 3 MEI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Quo Vadis". Zuidersportpark, 7 uur: PezemAdvendo en Vlaco Philips II. Wijkgebouw „Het Groene Kruis" (van Steenbergenlaan), 7.15 uur: Ledenvergadering van „Het Groene Kruis". WOENSDAG 4 MEI Terneuzen: Hotel Rotterdam, 12.31) uur: Vergadering van aandeelhouders N.V. Duw- vaart Mij „Zeeland". Naar het oordeel van het bp- stuur van de partü van de arbeid dient aan de oorlog in Vietnam 'n einde te komen. Dit standnnnt is neergelegd in een schrijven van he* partijbestuur aan de ambas sadeur van de Verenigde Staten in ons land. welk schrijven van morgen aan hem is aangeboden. De delegatie van de partij van de arbeid, die deze „open brief" aan de ambassadeur aanbood, bestond uit dr. J. G. H. Tans, voorzitter, drs. H. M. Franssen, tweede voorzitter en E. Meester, algemeen secrétaris-penningm, van de partij van de arbeid. In de brief wordt gesteld dat de publieke opinie in ons land „in toenemende mate wordt veront rust door het voortduren van de oorlog in Vietnam". Hieraan wordt toegevoegd, dat de partij van dé arbeid die verontrusting deelt. AFKEER In de brief wordt er o.m. aan herinnerd, dat de Zmdvietnamese regering bij de bevolking on toe nemend verzet stuit, dat de be langrijkste politieke groepering in het land in contact staat met het bevrijdingsfront en dat onder de bevolking de afkeer van een militaire oplossing met het uur groeiende is. „Het is duidelijk", aldus het schrijven, „dat door deze ontwik keling de oorspronkelijke poli tieke motivering voor de mili- Docle bij ongeval in Zevenbergen Bij een verkeersongeval in Ze venbergen dat zaterdagnacht om ongeveer half een is gebeurd, heeft het 20-jarige Zevenbergse meisje W. Nelisse zodanige verwondingen opgelopen, dat ze kort na haar overbrenging naar het St. ïgnatius- ziekenhuis in Breda is overleden. Het meisje zat in een auto die in de Molenstraat in Zevenbergen tegen ëen hoekwoning botste, toen de auto in een slip raakte. taire hulp aan het volk van Zuid- Vietnam bezig is weg te vallen en 'dat dit tot geen ander gevolg kan leiden dan dat aan de oorlog in Vietnam een einde moet ko men". RISICO'S Het partijbestuur zegt zich er grondig van bewust te zijn, dat de situatie die dan ontstaat, zeker een aantal risico's inhoudt. „Maar hef is nu eenmaal zo, dat in een bedorven situatie een ide ale oplossing niet meer bereik baar is", aldus de brief. Hierin wordt geconcludeerd, dat de bombardementen dienen te worden stopgezet, ook „om de gelegenheid te scheppen in Zuid- Vietnam tot oplossingen te ko men voor de dreigende politieke chaos". Bij de oplossingen be hoort. zo gaat het schrijven ver der, het eerste en het laatste woord te ziin aan het volk van Vietnam, „Het volk van Vietnam zal zelf moeten beslissen over ziin politieke en maatschappe lijke toekomst, inclusief over de vraag van de al of niet hereni ging tussen Zuid- en Noord- Vietnam". Het wordt wenselijk genoemd, dat de huidige militaire regering in Zuid-Vietnam de weg vrij maakt voor een representa tieve burgerregering,die onder toezicht van de Verenigde Naties vrij verkiezingen zou moeten voorbereiden. Daarnaast zullen de internationale aspecten van 't vraagstuk geregeld moeten wor den in onderhandelingen, waarbij alle strijdende partijen op voet van gelijkheid deelnemen, aldus de brief. pparttcIS 2.- een auto door de middenberm ree''' en on een tegenligger botste. Drie mensen vonden hierbij de doe' zes werden ernstig gewond. Onde- de 20 slachtoffers waren zes jonge kinderen. Botsing eist een docle Op de weg GemertBoekei zaterdagavond om ongeveer h»' twaalf een personenauto uit Ge mert bij het passeren van ee1' bromfiets aan het slingeren e» raakt en frontaal in botsing gekn men met een uit de tegenover^" stelde richting komend busi° Daarbij is de bestuurder van d<> personenwagen, de 23-iarige M. van Berloo uit Handel (gem. Ge mert) om het leven gekomen. Hii overleed tijdens Z'jn overbrenrin» naar het ziekenhuis. Een andere inzittende van de nersoneneutn werd levensgevaarliik gewond en de derde inzittende werd licht ge wond De in het bnsie gezeten 21-iarige militair B. Bevers uit de leger plaats Oirschot die woont in Boe kei. werd ernstig gewond. In Hoek werd net oranjefeest o.a. opgeluisterd door sport- demonstraties van «Ie plaatselijke gymnastiekvereniging op het schoolplein. (Adv.) Het Pantjasila-front heeft zijn leden verboden het lidmaatschap te aanvaarden van de nas ingestel de opnerste adviesraad, zo wordt in Diakarta vernomen. Het front dat zeven politieke partijen en twee massa-organisa ties omvat, wil hiermee proteste ren tegen de manier waarop deze raad door president Soekarno is gereorganiseerd. Onder degenen die het lidmaat schap van de adviesraad hebhpn geweigerd, is de 26-jarige mejuf frouw Herlina. de eerste Tndone- sishe vrouw die als- parachutiste hoven West-Irian is neergelaten tijdens het hoogtepunt van de In donesische campagne om dit ge bied op de Nederlanders te ver overen. Ook de voorzitter van de orga nisatie van mohammedaanse stu denten heeft geweigerd in de raad zitting te nemen. Het Pantiasila-front is van me ning, dat de vorming van de ad viesraad een schending van de grondwet van 1945 betekent. De nieuwe leden er zijn er nu 67, meer dan het dubbele van de oude (Adv.) Trapt moeder nog steeds op dat oude fietsje? Verras haar met een échte, nieuwe fiets! Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. I raad die door Soekarno is ontbon den r ziin benoemd zonder dat zii daarin ziin gekend, aldus de ver klaring van het Pantjasila-front- Over de samenstelling van "de raad is het volk noch het. kabinet ge raadpleegd. Het front eist dat de vorming van de raad wordt uitge steld tot het parlement terzake 'n wetsontwerp heeft aangenomen. Dr. AMEDICK MOET TERECHTSTAAN Arthur Strater, de minister van justitie van de Westduitse deelstaat Rijnland-Westfalen, heeft gelast, dat dr. Amedick, president van de rechtbank te Paderborn. zo spoedig mogelijk terecht zal staan op grond van tegen hem ingebrachte beschul digingen vervat in een artikel van de. hand van Nico Rost in de „Groene Amsterdammer", waar in onthuld wordt, dat in 1944 door een Duitse rechtbank in het bezette Nederland zes jonge mannen ter dood veroordeeld werden omdat zij actief betrok ken waren bij de verspreiding of vervaardiging van het verzets blad „De Waarheid". De zes ter dood veroordeelden werden la ter terechtgesteld. Een van de drie ondertekenaars van het von nis was, aldus het artikel van Nico Rost, dr. Amedick, thans president van de rechtbank in de Westduitse stad Paderborn. Van de zijde van de rechtbank in Aderborn is gezegd, dat men niets van de zaak afweet en dat rechter Amedick op het ogenblik met ziekteverlof is. 47-8. Aram en Lu Nan moesten weldra ervaren, dat de woedende kreten van Wang niet onopgemerkt waren gebleven. Door de duistere gangen klonk wapengekletter en het geluid van vele voeten, die snel naderbij kwamen. „Vlug!" fluisterde Aram tot de jonge keizer, „de wacht nadert, volg me!" Op goed geluk liepen ze door de gangen in de tegenover gestelde richting van waar het ge luid klonk. Maar plotseling bleven zij stokstijf staan: ook vóór hen klonken kreten en wapengekletter! Waren zij nu geheel in de val ge lopen? Plotseling trok Aram La Nun met zich mee. Bij het flakke rend licht van de lantaarn had hij een nis ontdekt, waarop een ruwe stenen trao uitkwam, die stijl om hoog voerde. „Hierheen", fluisterde hij, „be dek die lamp en loop voor uw le ven!" Hoger en hoger klommen zij, het lawaai verstierf in de diepte. „Voorlopig zijn wij onze vervol gers kwijt", fluisterde Lu Nan, „doch wij zijn nu ook ver van de uitgang van de burcht verwijderd". „Een burcht heeft ook nog wel andere uitgangen, al zijn die niet even gemakkelijk", antwoordde Aram grimmig. Hij trok Lu Nan mee door een zijgang, waarin hij 'n bleek lichtschijnsel had opgemerkt. Dat moest het schijnsel van de maan zijn en waar maanlicht bin nenviel, moest ook een opening in de muren zijn. Inderdaad bereik ten zij na enkele stapnen 'n hoog, diep venster, dat op de rivier uit zag. Hier was dan eindelijk een uit gang. Maar, toen Aram in de diep te. keek, huiverde hij onwillekeu rig. Zou een sprong in deze af grond niet gelijk staan met de dood? NATIONALE HERDENKING De burgemeester van Terneu zen maakt in verband met richt lijnen, aangegeven door de Com missie Nationale Herdenking, de volgende algemene bepalingen en aanwijzingen bekend, waar-' voor aller medewering wordt verzocht. Dit jaar zal de Dodenherden king worden gehouden op woens dag 4 mei 1966. Herdacht zullen hierbij worden allen burger zowel als militair die sinds 1 mei 1940, waar of wanneer ook ter wereld, in het belang van het Koninkrijk zijn gevallen. Verzocht wordt van des "avonds1 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te hangen. Precies te 19.30 uur vertrekt de „stille tocht" vanaf de Markt. Aan de tocht kan een ieder- deelnemen. Bij het formeren van de stoet op de Markt wordt ver zocht in rijen van 6 a 8 perso nen aan te sluiten. Van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klok ken van alle kerken luiden. Om 20.00 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van de ontsteking van de straat verlichting dit tijdstip is aange kondigd, in de gehele gemeente twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. De „Harmonie Terneuzen', die met de rechtstreekse nabestaan den van de gevallenen aan het hoofd van de stoet loopt, houdt halt voor het monument. Na afloop van de twee minu ten stilte wordt gespeeld „Blijf bjj mij Heer", waarna de stoet terugkeert, wederom met het muziekgezelschap aan het hoofd. De deelnemers lopen na afloop van de plechtigheid dus -door langs het monument waarbij ge legenheid bestaat even uit de stoet te treden voor het brengen van een bloemengroet. Terug op de Markt speelt het muziekgezelschap twee couplet ten van het „Wilhelmus", het welk zwijgend zal worden aan-, gehoord. Eerst daarna kan de stoet als ontbonden worden be schouwd. De weg naar de plaats der. plechtigheid wordt te voet in volkomen stilzwijgen afgelegd zonder vlaggen of vaandels. De bevolking van Terneuzen wordt hierbij uitgenodigd in haar geheel aan deze „stille tocht" deel te nemen. Dringend wordt verzocht niet langs de wegen te staan uit nieuwsgierigheid of anderszins aangezien dit buitengewoon sto rend is voor een goed en ordelijk verloop. Men sluite zich dus allen aan bij de stoet. In de geest van deze herden king dient de exploitatie van de Horecabedrijven van 18.00 uur zodanig te geschieden dat hier aan elk vermakelijkheids-aspect ontbreekt, terwijl gedurende de periode van 18.0021.00 uur de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken, gedoofd dienen te zijn en geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse ra dioprogramma's. Terneuzen, 25 april 1966. De loco-burgemeester van Terneuzen, M. DE VOS.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2