Recorddrukte rond paleis Soestdijk 20.000 mensen bij bloemendéfilé Ijl J rl S® d,ï„ sriïfr weekend-systeem HET WEER SLACHTOFFERTJES VAN DE NOODLOTTIGE AANRIJDING IN ASSE TER AARDE BESTELD „OPERATIE-BIRMINGHAM" EEN DER BELANGRIJKSTE UIT DE VIETNAMESE OORLOG Maandag 2/dinsdag 3 mei 1966 22e Jaargang - No. 6682 Van gronden tot glanzen voor zessen klaar! Weerbericht Hoogwater 2üoïi- en Rf ^standen mi Aanhoudend zonnig Zeven doden bij brand in Londen tegen: haaruitval-roos-kaalheid FELLE CHINESE AANVAL OP RUSLAND Lijk van prins Frederïk van Pruisen uit de Rijn opgehaald Poll*'e»nan schoo* familieleden dood hankering bil. abonnement: TERNEUZEN vm fl# San3« Redactie- en 'Admiiustratie-adres! Smidswal telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 A.b9tfeementsprüs 'ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. Uitgeefster N.tf. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per HMfi 1® ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. (Adv.)1 Hoewel koninginnedag dit jaar op een vrije zaterdag viel, zijn duizenden mensen naar Soest dijk getogen om deel te nemen aan het traditionele bloemen défilé voor de jarige vorstin. Het stralende weer heeft een niet on belangrijk steentje bijgedragen tot de grote belangstelling, even als de terugkeer van prinses Beatrix en prins Claus, die zich op deze zonnige zaterdag voor het eerst na hun huwelijk weer officieel „lieten zien". Het défilé begon volgens liet tot op de minuut uitgedokterde programma om vijf voor half elf, maar op dat tijdstip waren vele honderden Soestdijkgangers al enkele uren onderweg. De meest matineuze onder hen was de stu dent, die 's nachts klokslag twaalf uur als eerste loper van een estafetteploeg uit Leiden vertrok met de oorkonde, die het col legium van het Leids studenten corps koningin Juliana volgens oud gebruik bij het begin van het défi-lé zou aanbieden. Evenveel respekt als deze student verdie nen de 40 mannelijke en 15 vrou welijke leden van Nederlands grootste fietstourclub „Frisia" (nationaal kampioen rijwieltou- risme). Zij zijn 's nachts om twee uur in Lemmer monter en wel op hun lichte fietsen gestapt voor een 110 km lange peddeltocht naar Soestdijk. ZEILJACHT De dertig jongens en meisjes van de handwerk- en hobbyclub „Athena' uit Texel waren even eens vroeg uit de veren. Hun boot naar de „vaste wal" ver trok al om zes uur. Op de boot en in de bus droegen ze de kos tuums, die zijn gemaakt ter ge legenheid van het feit dat Texel 550 jaar geleden stadsrechten kreeg. Het cadeau van de meis jes bestond uit een tafellaken en zes vingerdoekjes met zelfont worpen patroon. Het verjaardagsgesehenk van de jongens mocht er ook zijn: een zelfgemaakt, meer dan een meterlang zeiljacht, compleet opgetuigd en „origineel" tot aan de klosjes van het aehterzeiltje toe. -= f nam aan een zang- en danshulde op het gazon voor het paleis. Aan deze manifestatie tijdens het bloemendéfilé werkten verder nog 1500 leden van tientallen folkloristische groepen, muziek- Tegen half elf kwam de ko ninklijke familie op het bordes, dat ditmaal nauwelijks groot ge noeg was: behalve de jarige vorstin, gekleed in een turquoise trois-pièce, en haar echtgenoot verschenen ook prinses Beatrix en prins Claus, prinses Margriet en mr. Pie ter van Vollenhoven (in wapenrok), die zaterdag ook jarig was, prinses Christina en enkele leden van de hofhouding boven aan de bordestreden. De jarige Pieter ontving van de Leidse studenten een cadeautje. GROOTSTE GROEP De grootste deputatie werd dit jaar gevormd door het Neder lands christelijk gymnastiekver- bond, dat met niet minder dan 1050 leden en 150 vlaggen deel- ZIEKEN Een van de eerste deputaties die langs het bordes trok kwam uit Apeldoorn: 55 patiënten voor het merendeel langdurig zieken en 50 verpleegsters, ziekenverzorgsters, leden van het huishoudelijk personeel van de technische dienst van de stichting „Randerode". Het ge zelschap werd vervoerd in twee feestelijk versierde bussen. De koninklijke Vlielandse jeugddrumband trok de bijzon dere aandacht van de koninklijke toeschouwers. Niet alleen door de wit-rood-grijze uniformen, maar vooral ook omdat de band uit 70 leden bestaat, dat wil in dit geval zeggen tien procent van de totale bevolking van Vlieland. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Zonnig weer Droog en zonnig weer, behou dens een kleine kans op een lo kale onweersbui. Overwegend zwakke wind. Warm weer, maar aan de kust, in de middag enige afkoeling hij wind van zee. DINSDAG 3 MEI tsreskens 0.37 Terneuzen 1.13 Hansweert 1.47 Walsoorden 1.56 WOENSDAG 4 MEI jsresRehs Temeuzen Hansweert Walsoorden 1.20 1.56 2.30 2.39 1.03 1.39 2.13 2.22 1.39 2.15 2.49 2.58 Mei: ZON 5.08 20.07 5.06 20.09 MAAN 18.27 19.5.3 21,19 4.49 5.04 5.23 De BLOEMEN VOOR DE KONINGIN jarige landsvrouwe wuift naar de mensen, die langs het bordes defileren. Op de achter grond prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. het ho_gedrukgebied dat in West. en Midden-Europa fraai weer bracht met van dag tot dag hogere temperaturen is geleide lijk in betekenis afgenomen. Het zwaartepunt ervan verplaatste zieh daarbij naar Tsjecho-Slowa- kije. Van de oceaan stroomde ondertussen wat minder warme lucht naar de Golf van Biscaje en de Britse eilanden, maar de aan- voersnelheid ervan is bijzonder gering. Toch zal, als gevolg van de sterke verwarming in het binnenland, wel tijdelijk wat minder warmere lucht van zee het land gaan binnenstromen. Ovrigens zal het zonnige en droge weer daarbij waarschijnlijk nog wel blijven voortduren en ook de kans op vorming van lokale onweersbuien is nog zeer klein. POPPEN Voor een leuk moment zorgde een groep van 120 buitenlandse arbeiders, namelijk 40 Italianen en een even groot aantal Span jaarden en Turken. Allen wer ken in Enschede, maar zij ver tegenwoordigden de duizenden buitenlanders die hier het dage lijks brood verdienen. Zoals be kend bezit de koningin een om vangrijke kollektie poppen. De buitenlandse arbeiders hebben deze verzameling met zes stuks uitgebreid. KERKKOOR KRABBENDIJKE Op het bordes moest men zijn aandacht verdelen tussen het ge beuren op het gazon en de ca deaus die werden aangeboden. Een van die cadeaus was een geluidsband waarop het her vormd kerkkoor uit Krabben- dijke „De zon schijnt in mijn ziel vandaag" zingt. Dit lied is door een Noor geschreven en door koningin Juliana, toen ze nog studeerde, in het Nederlands vertaald. Het lied is ook gezon gen tijdens de bijzetting van ko ningin Wilhelmina in de nieuwe kerk in Delft. Terwijl padvindsters af en aan liepen om de toestromende nar cissen, tulpen, anemonen en se ringen een plaatsje op de trap treden te geven, begroette de koningin 50 kabouters uit de kringen „De goudsterretjes" en „De Vliegenzwammen" van de Kiowagroep van het Nederlands padvindstersgilde uit Hilver sum. Koningin Juliana is be schermvrouwe van het gilde. Haar roepnaam is zoals be kend „Movavedo" oftewel „moeder van vele dochters". BEATBAND De veranderende maatschappij heeft zich ook in de tuin van het paleis Soestdijk gedemon streerd. Een echte beatband van vier langharige scholieren van het Grotius-lyceum uit Den Haag mengden zich in de kakafonie van drumbands, muziekkorpsen en juichende mensen om op het gazon voor het bordes op te treden. Het Haagse aandeel in dit défilé leidden zij op luidruchtige wijze in. Balletdansende meisjes uit de Haagse tuinstad „Morgen stond" wisselden het optreden van de beatgroep af. Merkwaar dige bijzonderheid: de beatmu- siekspelende Haagse scholieren noemen zich de „provocation- band". APOTHEOSE Het christelijk gymnastiekver- bond zorgde voor een indruk wekkende slotapotheose. De gym. nasten vormden een enorme py- ramide die als het ware „uit liep" in de letters K.N.C.G.V. Het bonte kijkspel voor de jarige vorstin en haar weer toe genomen familie verschilde wei nig van vorige jaren, maar toch was het allemaal anders. Waren het vorig jaar de representaten van de 35 bij de jarige Neder landse sportfederatie aangeslo ten sportbonden, die het beeld met hun demonstraties over heersten, ditmaal waren het de gymnasten die domineerden. Onvermoeid en vrolijk glim lachend stapte de koningin ten slotte tussen het bloementapijt op het bordes de trappen af om verenigingen uit Baarn en Soest) te bedanken, de representanten van de folkloregroepen en de communicatiemedia aan zich te laten voorstellen en de kinderen uit Den Haag te vertellen hoe enig zij hun optreden had gevon den. Het hele gezelschap dat zich voor de paleistrappen om koningin en prins had gegroe peerd, zong tenslotte een spon taan „lang zal ze leven". VOLLER DAN OOIT „Voller dan vol", zo karakte riseerde hoofdinspekteur G. J. Backer, korpschef van de Baarn - se gemeentepolitie, rond het middaguur de drukte bij paleis Soestdijk. Er waren meer men sen dan vorig jaar. Ze stonden over de gehele lengte van het afgezette stuk weg acht rijen dik achter de dranghekken. Voor het paleis verscheen om half zes de eerste toeschouwer al, iemand die wel heel erg zeker wilde zijn van een goede plaats. Enkele uren later arriveerde ook een inwoner uit Weesp, die de trein had gemist en toen maar is gaan wandelen. De schattingen over het totale aantal mensen in en buiten de paleistuin variëren van 15 tot 20.000. De politie heeft zonder veel moeite de zaak in goede banen kunnen leiden. Zeven mensen zijn omgekomen bij een brand die zaterdagnacht heeft gewoed in een huis in een Londense volksver. Brandweerlie den vonden de'verkoolde lijken toen zij het uitgebrande huis wa ren binnengegaan. Twee mensen die uit het raam waren gespron gen, moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Een van hen is later aan zijn verwondingen bezweken. Hartverscheurende taferelen speelden zich zaterdag af op de begraafolaats van het Belgische stadje Asse bii Brussel, toen daar de tien slachtoffertjes van het vreselijke ongeluk met een hak kersauto ter aarde werden besteld. De begrafenisplechtigheid werd tot een stille demonstratie tegen het roekeloos rijden in het verkeer. Het ongeluk was gebeurd toen een 44-jarige chauffeur van een bak kersauto in een flauwe bocht van de weg raakte en met een snelheid van honderd km per uur oo een groepje van veertien kinderen in reed. De chauffeur die zich in voor lopige hechtenis bevindt, had op de onheilsdag twintig glazen bier ge dronken. Met diepe bewogenheid sprak kardinaal Joseph Suenens, de rooms katholieke primaat van Bel gië, na een requiemmis in de plaatselijke kerk woorden van troost tot de ouders van de kinde ren. Hij herinnerde aan het grote medeleven onder heel het Belgi sche volk. Uw lijden is ook ons (Adv.) ALCOCHIN iijden, zo zei hij. Eerder op de och tend hadden afvaardigingen van scholen en jeugdverenigingen in de schoolklas waar nog kortgele den de kinderen in de banken za ten en die nu was ingericht als rouwkapel, bloemen neergelegd. In de kerk werden de tien lijkkist- jes tussen twee rijen schoolkinde ren twee aan twee naar het altaar gedragen en geplaatst op katafal ken, met witte doeken omhangen. Er waren tal van kransen, waar onder een van de koning en konin gin. Onder de vele belangstellen den in de kerk was geen plaats onbezet en het kerkplein zag zwart van de mensen bevonden zich premier Van den Boeynants, enke le ministers en andere autoriteiten. Na de frffs werden de lijkkïstïes naar de ongeveer twee kilometer van de kerk gelegen begraafplaats gedragen door oudere scholieren. Honderden mensen die langs de weg een erehaag hadden gevormd, sloten zich bij de stoet aan. Op elk der kistjes lag een kleine ruiker van witte anjers, waaraan een kaartje was bevestigd waarop stand „Magda", de voornaam van de jonge onderwijzeres die bij het ongeluk zwaar werd gewond en nog niet van de dood van tien van haar leerlingetjes op de hoogte is gesteld. Haar vader had daarvoor gezorgd. MIERENHOOP AAN HET STRAND Het strand van Zandvoort was zondag een mierenhoop van mensen. Een dag, waarop de spoorwegen op de lijn naar de badplaats records boekten. Kardinaal Huenens Ujaens de zegening op de begraafplaats. De premiers van China en Alba nië hebben zaterdag de felste aan vallen op de Russische leiders ge daan die ooit op een openbare massabijeenkomst in Peking zijn gehoord. De huidige machthebbers in het Kremlin zijn nog erger dan Chroesjtsjov, zo zei Tsjoe en-Laï. Het onlangs gehouden 23e congres van de Russische communistische partij betekende een voortzetting van de anti-Chinese lijn. De Rus sische hulp aan Noord-Vietnam was volgens de Chinese regerings leider „mager in kwantiteit en slecht van kwaliteit" en diende slechts de „Russisch-Amerikaanse collaboratie". De Russische leiders hielpen het Amerikaanse imperia lisme de vlammen der revolutie van het Vietnamese volk uit te trappen, aldus Tsjoe en-Lai. Hij had het opnieuw over het Ameri kaanse „bedrog" van het praten over vrede „in de ijdele hoop op die manier te verkrijgen wat op het militaire vlak niet lukt". De Albanese premier, Mehmet Sjejoe, hield een rede van gelijke strek king. De massabijeenkomst werd ge houden in het stadion van Peking. Meer dan honderdduizend mensen waren erbij aanwezig. Op het fees telijk versierde erepodium ontbrak ook nu weer Mao tse-Toeng, de 72-jarige Chinese partijleider, die volgens geruchten ernstig ziek is. Mao is sinds vorig jaar november niet meer in het openbaar versche nen. Duizenden Amerikaanse en Zuid- vietnamese militairen drongen vanmorgen diep door in „oorlogs zone C", een gebied op 115 km ten noordwesten van Saigon dat een van de voornaamste bolwerken van de vietcong vormt. Het ligt aan het zuidelijke eind van de Ho-Tsji-Minh-route, de be langrijkste bevoorradingsweg uit Noord-Vietnam, die over Laotiaans en Cambodjaans grondgebied voert. de organisatoren (de vier oranje- land. Het lijk van de sinds 19 april vermiste prins Frederik van Prui sen is zondagmiddag uit de Rijn nabij Bingen opgehaald. Officier van justitie Klein uit Mainz deelde mee dat iemand van slot Reinhartshausen bij Erbach/ Rheingau, een bezitting van de fa milie Hohenzollern, het stoffelijk overschot heeft geïdentificeerd als dat van prins Frederik. De doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Prins Frederik, een zoon van de laatste Duitse kroonprins, was ge huwd met de dochter van de En gelse brouwer Guinness. Hij kwam enige tijd geleden naar de bonds republiek om het voormalig kei zerlijk landgoed bij Rheinhardts- hausen, dat zijn eigendom is, te in specteren. Hij woonde al van vóór de tweede wereldoorlog in Enge- Volgens sommige berichten zou zich daar het nationale hoofdkwar tier bevinden van het Zuidvietna- mese bevriidingsf>-ont en ziin mili taire afdeling, de vietcong, be nevens de klandestiene „bevrij dingsradio". Amerikaanse militaire kringen zeggen dat afdelingen vietcong-strijders ter grootte van regimenten, meer dan duizend man tellend, de afgelopen dagen in het gebied zijn waargenomen. De Ame rikaanse en Zuidvietnamese mili tairen die bij de „operatie-Birmin?- ham", zoals de actie wordt ge noemd, zijn betrokken, hebben ver leden week bijna 1.400 ton rijst in het gebied gevonden en een uit zestien gebouwen bestaand hosoi- taalcomplex compleet met labora torium en acht kampementen ver woest. Het is nog niet tot een groot scheepse tegenactie van de viet cong gekomen. De guerillastrijders concentreren zich mogelijk rond hun hoofdbasis in het gebied of maken zich gereed door de oer wouden naar Cambodia uit te wo ken. aldus een Amerikaanse mili taire woordvoerder. Waarnemers in Saigon beschouwen de „opera- tie-Birmingham" als een van de belangrijkste tot dusver van de oorlog in Vietnam. In Gaildorf bii Stuttgart heert een jonge politieman zaterdag nacht ziin schoonmoeder en ziin zwager doodgeschoten na 'n twist met zijn vrouw. Een andere zwager werd ernstig gewond. De politieman heeft zich zon dagochtend bij zijn collega's ge meld, door wie hij werd.iogeslotea.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1