Laatste kans om van Indonesië een geordende staat te maken Noordvietnamees radar station gebombardeerd HET WEER Prinses Beatrix en Prins Claus terug in Nederland Rhodesië zal niei toegeven de MUL RADIO m KOOK AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN OPGEVOERD TOT 240.900 MAN Staking bij Franse scheepswerven Weerbericht Hoogwater Prijsverlaging aardo lieg? rod tikten Zon- en Maanstanden Gasverwarming j Nieuwe wet in Kenia Noord-Vietnam meldt beschieting van kerkgangers Versterking Amerikaanse troepen Prestaties Amerikaanse vliegeniers De uitbarsting van de Kloet Gekrakeel in Franse nationale vergadering zaterdag 30 april me Sultan Ham&ngkoe Boewono die thans de zorg draagt voor de Indonesische economie, stuurt missies naar de buitenlandse hoofdsteden om een regeling te treffen voor de uitstaande schul den. Dit jaar nog zou ongeveer twee miljard gulden betaald moeten worden aan rente en af lossingen op een reeks leningen. De totale buitenlandse schuld beloopt aanzienlijk meer dan acht miljard gulden. Indonesië is dan wel fen enorm land, maar dit zijn ook enorme bedragen. Daarbij komt dat het land een beroep moet doen op nog meer hulp uit den vreemde, ten dele omdat nogal wat oogsten zijn mislukt door overstromingen en andere natuurrampen, ten dele door de achteruitgang van vele deviezenbronnen. Bovendien ver armt het land ook door een uit gebreide smokkel van een aan tal produkten die door hun prijs op de wereldmarkt enige risico waard zijn. GEZOND REALISME De sultan is niet alleen begon nen met hulp te vragen, hij heeft thuis ook het een en ander ge daan om eventuele hulpver leners ervan te overtuigen dat men redelijke verwachtingen mag koesteren weer terug te krijgen wat wordt verstrekt. Zijn eigen maatregelen op eco nomisch gebied ademen een ge zond realisme en hetzelfde kan men zeggen van de algemene politieke uitingen van het nieu we kabinet. Op dat laatste vooral haakt Engeland in. De Britse minister Stewart heeft in het Lagerhuis verklaard dat Londen bereid is hulp te ver lenen. In Maleisië zal deze bood schap waarschijnlijk met enige wrevel worden begroet, omdat men daar nog lang niet overtuigd is dat de beruchte „konfrontasi" inderdaad nog slechts als een afgestorvene in ere wordt gehou den. LAATSTE KANS? Japan levert rijst en ook de V. S. hebben ondanks ver breking van tal van betrekkingen eertijds onder Soekarno aktief geholpen. Intussen blijven tal van problemen bestaan. De sul tan gaf onverbloemd te kennen dat de inflatie niet in enkele maanden teniet kar. worden ge daan, maar dat daar jaren voor nodig zijn. Onmiskenbaar juist, maar wel in tegenspraak met de kant-en klaar-oplossingen vol optimis me die Soekarno ten beste placht te geven. Voor de sultan is slechts één probleem, of hij de rust zal krijgen om zijn maat regelen inderdaad uit te voeren zonder dat demonstraties en an dere politieke onrust zijn plan nen torpederen. Londen, Washington en Tokio evenals andere hoofdsteden zijn bereid het hunne ertoe bij te dragen de sultan zijn kans te geven, Op grond van nuchtere overwegingen lijkt dit de laatste kans om van het grote en poten tieel rijke eilandenrijk weer een geordende staat te maken zonder een steeds dreigend gevaar voor communistische uitholling van binnenuit. WEINIG BEWOLKING Een omvangrijk en krachtig hogedrukgebied bepaalt het weer in West-Europa. Het centrum van het hogedrukgebied bevond zich vrijdagmiddag juist ten noorden van ons land en ver plaatst zich slechts langzaam in noordoostelijke richting. Als gevolg hiervan krijgt de wind de neiging te ruimen naar noordoost tot oost. Maar aan de kust zal de zwakke tot matige wind in de middag tijdelijk van zee waaien. In de vroege och tend zullen hier en daar mist banken voorkomen, die ontstaan GROTONDERZOEKERS Reddingsploegen hebben vier van de zes grotonderzoekers, die 25(1 meter diep in een grot te Roncobello bij Bergamo in noord- I talie zaten opgesloten, naar bo ven gehaald. Een stijging van een onder aardse stroom had de weg naar buiten geblokkeerd. Drie van de geredden waren al sinds zondag beneden en de andere sinds dins dag De twee onderzoekers die nog'in de grot zitten, zijn gewond. Hun redding zal meer moeilijk- den opleveren, maar men hoopt spoedig boven te hebben. Eén hunner is trouwens volgens een gc'.flde vermoedelijk dood. Hij heeft een val van 20 meter ge- en zün rug gebroken. door nachtelijke afkoeling. Overdag zal het opnieuw zon nig weer zijn met in het alge meen iets hogere middagtempe- raturen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnig weer Droog en zonnig weer. Maxi mumtemperaturen van ongeveer 14 graden aan de kust tot om streeks 18 graden in 't zuidoosten van' het land. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordooste lijk, maar langs de kust in de namiddag tijdelijk van zee. ZATERDAG 30 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.03 10.38 Terneuzen 10.39 11.14 Hansweert 11.13 11.48 Walsoorden 11.22 11.57 ZONDAG 1 MEI v.m. n.m. Breskens 11.24 11.49 Terneuzen 12.00 11.25 Hansweert 12.34 12.59 Walsoorden 12.43 01.08 MAANDAG 2 MEI v.m. n.m. Breskens 12.20 11.54 Terneuzen 12.56 00.30 Hansweert 01.30 01.04 Walsoorden 01.39 01.13 Vandaag viert H. M. Koningin Juliana haar 57e verjaardag. GESCHENK VOOR KONINKLIJK PAAR De minister-president mr. J. M. L. Th. Cals heeft gisteren namens de minister-president van de Nederlandse Antillen op Soestdijk aan de koningin een tweetal boekwerken aangebo den, bestemd voor koningin Juliana en prins Bernhard. Deze boeken bevatten een uit voerig fotografisch verslag van het bezoek dat het koninklijk paar in het afgelopen najaar aan de Nederlndse Antillen heeft ge bracht. Als gevolg van gedaalde aan- voerprijzen zullen op 2 mei a.s. de verkoopprijzen hier te lande van een aantal aardolieproduk- ten worden verlaagd. Autogasolie uit pompen, gas- olie voor andere doeleinden en huisbrandolie I worden met 30 cent per 100 liter in prijs ver laagd. De prijs voor autogasolie uit pompen zal dan 17,8 cent per liter bedragen. De prijzen voor huisbrandolie II en dunne stookolie zullen met 20 cent per 100 liter worden ver laagd. Ubbink-Doesburg ontslaat bijna honderd man Door een materiaalwijziging van het produkt voor een van haar belangrijkste afnemers en de daarmee gepaard gaande ver mindering in het orderpakket is de directie van Ubbink Gieterij N.V. te Doesburg genoodzaakt de in 1965 ingestelde tweeploe gendienst in de afdeling vorme- rij terug te brengen tot een nor male dagdienst. Het dienstver band met ongeveer 95 werkne mers, onder wie 45 buitenlandse arbeidskrachten, wier contracten verlopen zijn, zal moeten wor den beëindigd. Het totale per soneelsbestand van het gieterij- bedrijf wordt na deze afvloeiing teruggebracht tot ongeveer 430 man. ZON MAAN April: op onder op onder ■30 05.13 20.02 14.08 04.02 Mei: 1 05.11 20.04 15.35 04.19 2 05.09 20.06 17.01 01.34 fAdv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijbstraat 7-9 Terneuzen In Kenia is vrijdag een wet in werking getreden krachtens wel ke parlementsleden die uit de Keniase nationale unie (K.A. N.U.) treden, hun zetel verlie zen. Tijdens een marathonzitting van het lagerhuis drukte de K.A.N.U. het desbetreffende .wetsontwerp erdoor, met het oog op krachtige oppositie en dreigementen van de vroegere vice-president Odinga en diens volgelingen. Odinga zei dat de wet bedoeld is „om de oppositie de kop in te drukken". Tom Mboya, alge meen secretaris van de K.A.N.U., verklaarde echter dat de wet al lerminst tegen de regerings- tegenstanders is gericht. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een Noordvietnamees radarsta tion op een eiland in de Zuidchi- nese zee is door Amerikaanse bom menwerpers gebombardeerd. Dit is vrijdag door een Amerikaanse militaire woordvoerder meege deeld. Uit goedingelichte kring in de hoofdstad van Laos, Vientiane, is vernomen dat de aanvoer van voor raden voor de communisten in Zuid-Vietnam langs de Sihanouk- weg door Cambodja en Laos toe neemt. Men heeft waargenomen, dat schepen over de rivier de Se Kong zuidwaarts varen. Over de weg worden de ladingen naar Zuid-Vietnam vervoerd, waar niet ver van de grens een plaats van bijeenkomst is. Het Noordvietnamese persbureau meldt, dat zondag j 1. te Phat Diem in Noord-Vietnam negenenzestig mensen om het leven ziin gekomen en negenvijftig gewond door een Amerikaans bombardement en be schieting uit de lucht van een groep gelovigen die een roomska- tholieke kerk verlieten. Bij de aan val werden ook een school en een tiental huizen bij de kerk ver woest. Tienduizenden rooms-ka- tholieken van Phat Diem hebben een protestbijeenkomst gehouden tegen deze „misdaad" van de Ame rikaanse imperialisten, aldus het Noordvietnamese persbureau. Naar verluidt zijn gisteren in Vietnam 4000 man Amerikaanse troepen aan land gegaan. Hierdoor bedraagt de totale sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam nu ongeveer 244.000 man. Een groep Amerikaanse deskun digen is naar Vietnam gezonden om te pogen de prestaties van Ameri kaanse vliegtuigen en piloten te verbeteren, aldus is donderdag uit kringen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie vernomen. Amerikaanse vliegers hadden deze week bij een gelegenheid 11 raketten afgevuurd op Mig-21 toe stellen boven Noord-Vietnam zon der dat een dezer raketten doel trof. In genoemde kringen is ver der gezegd, dat de deskundigen met de Amerikaanse vliegers de te volgen tactiek bij luchtgevechten zullen bespreken. Een bericht van de Washington Post, dat het Ame rikaanse ministerie van defensie ontevreden zou zijn over de kwa liteit van de onderhavige raketten, is tegengesproken. Na een huwelijksreis van zeven weken zijn prinses Beatrix en prins Claus vrijdagmorgen tegen acht uur in een DC-8 van de KLM uit Montreal op Schiphol teruggekeerd. Koningin Juliana en prins Bernhard stonden daar ter verwelkoming gereed. „We hebben een heerlijke reis gehad", aldus, sprak onze kroon prinses voor enkele op hét plat form opgestelde microfoons ten bate van pers, radio en t.v. „Mexico was zalig; in Amerika en Canada hebben we echter rust en 'n heerlijke huwelijksreis ge had. We -zijn echt gelukkig om. weer thuis te zijn op deze heer lijke dag". „Het weer is ook fantastisch", vulde prins Claus terecht aan, want nog nimmer dit jaar heeft de zon zo vroeg op de dag zo warm geschenen. „Het is een stralend welkom", besloot de prinses. De prinses was gekleed in een donkerblauw pakje en droeg een witte toque van bont op het hoofd. Met de breed lachende prins Claus achter zich kwam ze de vliegtuigtrap af en omhelsde beneden gekomen haar ouders. Prins Claus gaf de koningin een kus op beide wangen en daarna nog een handkus. Na de korte toespraak voor de microfoons wandelde het gezel schap naar de tien meter ver derop wachtende grote hofauto, waarin het jonge paar samen met tde koningin en prins Bern hard om precies acht uur naar Soestdijk verdween. SchipholPrinses Beatrix en prins Claus voor de microfoons na terugkeer van de huwelijks reis. Bij de uitbarsting van de vul kaan Kloet op Oost-Java zijn zeker vijftig mensen om het leven gekomen, zo meldt het persbureau „Antara". Er worden honderd personen vermist. De lava die sedert drie dagen uit de krater komt, heeft de stad Blitar op 20 kilometer afstand bereikt. In 1919 werd deze stad bij een uitbarsting van de Kloet verwoest. Oostberlijnse grenswachten schoten Westberlijner dood Oostduitse grenswachten heb ben een Westduitse arbeider doodgeschoten die in Berlijn in een grenskanaal tussen oost- en west-Berlijn was gesprongen. Volgens collega's verkeerde de man, de 31-jarige Paul Stretz, onder invloed van sterke drank toen hij bij de Sandkrug-brug over de kademuur in het kanaal sprong. Zijn collega's riepen hem terug maar hij gaf hieraan geen gehoor. Uit een Oostberlijnse wachttoren werden ongeveer 100 schoten op hem gelost. De regering van Rhodesië zal bij haar besprekingen met Enge land geen water bij de wijn doen, zo heeft premier Ian Smith ver klaard bij de opening van een handelstentoonstelling in Boela- wayo. In het gebied van Sinoia, 140 km ten noorden van Salisbury, heeft de veiligheidsdienst zeven negers doodgeschoten. Zij behoor den tot een groep guerrillastrij ders en waren uitgerust met Chinese en Russische handgra naten. Andere negers zijn aange houden. De politie maakte ge bruik van helikopters. Iemand van ide politie heeft ge zegd dat er communistische ge schriften op de gevangenen zijn gevonden. De guerrillastrijders behoren volgens de politie tot de verboden Afrikaanse nationale unie Zimbabwe en zijn uit Zam bia naar Rhodesië gekomen. In de Franse nationale verga dering raakten de gemoederen over een amnestiewetsontwerp donderdag zeer verhit nadat de Ben Barka-affaire in een debat was geslopen. De gaullisten dien den een amendement op het wetsontwerp in, dat volgens de luidkeels protesterende opposi tie tot doel had mr. Pierre Lemarchand, een gaullistisch par lementslid en advocaat, te ver voordelen. Lemarchand, die naar gezegd wordt betrokken was bij de ontvoering van de Marok kaanse oppositieleider Ben Bar- ka, werd vorige maand uit de Parijse orde van advocaten ge stoten. Hij heeft toegegeven dat hij kort na de ontvoering daar over was ingelicht, maar hij ont kende dat hij er een aandeel in had. De gaullisten trokken hun amendement tenslotte in. Het personeel van de hoog ovens en scheepswerven te La Seyne-sur-Mer bij Toulon is vrij dag in staking gegaan en heeft de scheepswerven bezet. Zij willen niet dat het autoveer „Fred Sca- maroni" dat daar is gebouwd, voor een proefvaart vertrekt; ze hebben de bemanning gedwongen het schip te verlaten en zijn zelf aan boord gegaan. Uit solidariteit met de stakers is het personeel in andere bedrij ven van La Seyne de straat op gegaan voor een betoging. Bij de scheepswerven en hoog ovens aan de Middellandse Zee werken 3.500 arbeiders. Deze be drijven drukken hun stempel op de hele omgeving van Toulon- Reeds in februari kwamen er verscheidene stakingen voor. Eenmaal werd door 15.000 men sen een mars naar Toulon geor ganiseerd. Olféitfëèf-HeöMrëéïSiöK f. van 8e Sande Redactie, èn Administratie-adres? Smidswai Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'ƒ7,20 per kwartaal; per naand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nor voormiddag. 22e Jaargang No 6681 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen ZEEUW

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1