Lachwekkende verkiezingen in verdeeld Zuid-Vietnam Ali Sastroamidjojo aan de dijk gezet als voorzitter van de P.N.I. De dood van één vietcong-seldaat kcst 30.000 dollar RUSSEN VERWERPEN AMERIKAANS KERNV00RSTEL HET WEER im 01.02 elke dag h fiets voor niets! NEW YORK TIMES OVER GEVAARLIJKE ACTIVITEITEN VAN AMERIKAANSE GEHEIME DIENST DE BETREKKINGEN TUSSEN ENGELAND EN RH0DESIE VRIJDAG 29 APRIL 1966 22e Jaargang No 6680 oranje pij Oorlog zonder perspectief Intensivering van de strijd Zon- en Maanstanden Weerbericht V iWmVi .V.VAWAW Hoogwater Overwinning rechtervleugel Corruptie Gestapo- methodera Sabotage Studenten leveren prostituees uit Ambtenaren ontslagen Rubber Ffftfcfefftagbtl abonnement: TERNEUZEN OtreeteuriHoofdreffaeteurr I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres* Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2.40: per week 58 ct. Losse nrs 12 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J, van de Sande te Terneüze» Advertentieprijs per mm 19 ct; minimam p*r advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De boeddhistische monnik Tri Quang heeft zich in korte tijd een invloedrijke positie verworven in Zuid-Vietnam en een grote aan hang. Maar oremier Neuven Khan Kv. de nPtiee kfeine luchtmacht- generaal. is de man er niet naar onmiddellijk bii de pakken neer te gaan zitten. De demonstranten hebben bereikt dat de militaire regering allerlei vo"'bereidlngeo is eaan treffen voor algemene ver kiezingen en Ouans; kan er zeker van ziin dat ziin tractie een der sterkste zal worden. Ky echter is bezig ook een partij van de m'i'taire junta op te rich ten, waarbij hii als goed tacticus allerlei tenen Tri Ouans gekante boeddhististenleidors tracht op te nemer in ziin groen, die zeer na tionalistisch zal zijn. Niet na te gaan is in hoeverre hii gelijk heeft dat zich iuist in Hué en Danang de bolwerken van Tri Quang noordelijke com munistische elementen hebben ge ïnfiltreerd in de beweging van de monnik met de oranje pij. Zeker is dat de regering in Saigon nog altiid niet het absolute gezag heeft over deze twee steden. Trouwens, dat gezag is ook niet al te sterk elders in het zogenaamd door de wettige regering beheerste gebied. De demonstraties van katholieken tegen de te grote invloed van de hun al te fanatieke boeddhisten nemen hier en daar een kracht aan die doet vermoeden dat zij wel eens net als Tri Quang hun eigen bolwerkjes konden gaan vormen. Verdeeldheid tot op een burger oorlog af politiek en ook nog religieus vormen het voorspel tot op zichzelf lachwekkende ver kiezingen in een land dat voor een deel in handen is van de vietcong en voor de rest een centraal gezag mist. Het lijkt niet moeilijk te voor spellen dat na de stembusgang hierbij nog een extra ruzie komt over stembusfraudes, waarvan men elkaar over en weer zal be tichten. Een trieste konsekwentie van een en ander is dat op deze ma nier nog geen stabiele staat in het vooruitzicht komt, die genoeg in nerlijke kracht heeft om zelfstan dig overeind te blijven tegenover de door de noordelijken gestimu leerde rebellie. De strijd in Vietnam heeft nooit veel perspectief gehad, maar zelfs de hoop dat dit op den duur wel zou komen, is niet in vervulling gegaan. Door de Amerikaanse krachtsinspanning is de militaire situatie aanzienlijk verbeterd, maar prompt is de interne structuur van de staat weer in een groter verval geraakt dan ooit tevoren. De kosten van het doden van één vietcongstriider worden thans geraamd op ongeveer dertigdui zend dollar, een ton in guldens. Er is geen sorake van dat de V.S. daarmee door zullen gaan, daar het mensenreservoir van de vietcong in de miljoenen loopt. Op de een of andere manier zal een eind moe ten worden geforceerd. Dat is gepoogd door Hanoi aan de vergadertafel te dwingen, wat niet is gelukt. De enige andere uit weg lijkt een verdere intensivering van de strijd met een nog groter risico dat de strijd dan rechtstreeks tussen de V.S. en China zal gaan. Een vooruitzicht waarvan de Zuid- vietnamezen zo weinig plezier moeten beleven dat ze hun onder linge vechteriities maar opgaven. Een vooruitzicht ook dat ge paard aan het Zuidvietnamese on vermogen om de boel in eigen huis wat te ordenen voor de rest van de wereld niet bepaald aange naam is. De Russische afgevaardigde Alexej Rosjtsjin heeft op de ont wapeningsconferentie in Genève het Amerikaanse ontwerp ver worpen voor een verdrag dat verdere verspreiding van kern wapens moet tegengaan. Het doet dat helemaal niet, aldus de Rus, want Amerika zou op grond ervan gerechtigd zijn atoomwa pens bijvoorbeeld naar Zuid- Afrika of West-Duitsland te brengen. Wel zouden die landen Amerika's toestemming moeten hebben om ze te gebruiken, maar de verspreiding is er dan al, zo zei Rosjtsjin. De Amerikaanse afgevaardig de William Foster heeft op de conferentie meegedeeld dat een fabriek van kernbrandstof in West Valley In de staat New York voor internationale inspek- tie zal worden opengesteld. In- spekteurs van het internationale bureau voor atoomenergie kun nen komen kijken. DROOG WEER Het centrum van een hoge- drukgebied boven west-Europa was donderdagavond bij de in gang van fiet Engelse Kanaal aangekomen. Verwacht wordt, dat het zijn koers in noordooste lijke richting zal voortzetten en vandaag ten westen van ons land voorbij zal trekken. Onder in vloed van het hogedrukgebied zal er in het algemeen weinig bewol king zijn, als gevolg van de ster- ZON April: op onder 29 05.15 20.01 30 06-13, MAAN op ofldi'; 12.40 03.41 ke uitstraling kunnen in de vroe ge ochtend hier en daar mistban ken voorkomen. Daar in de kustgebieden een zwakke tot matige wind van zee blijft waaien, zullen daar de tem peraturen weinig verschillen met die van donderdag. Elders zijn iets hogere middagtemperaturen te verwachten bij een wind tus sen noord en noordoost. geldig tot hedenavond, medegedeeld door het K.N.M.I., Overwegnd zonnig Droog en overwegend zonnig weer. zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. Maximumtemperaturen van 12 graden aan de kust tot omstreeks 19 graden in het zuidoosten van het land. LES IN EXERCITIE Breda: De verloofde van prinses Margriet, mr. Pieter van Vol lenhoven, tijdens een les in exer citie op de luchtmacht officiers- en kaderschooL Mr. Van Vollen hoven, die zijn dienstplicht ver- vult> wordt opgeleid tot reserve officier. PRINSELIJK PAAR VANDAAG TERUG Naar de rijksvoorlichtings dienst heeft medegedeeld, wordt het prinselijk paar vanmorgen om kwart voor acht op Schiphol terugverwacht. De koningin en prins Bern- hard zouden ter verwelkoming op het vliegveld aanwezig zijn. (Adv.) "'St -• Vf.v - -v President Soekarno trekt hier spelenderwijs aan de baard van Ali Sastroamidjojo, toen nog voorzitter van de P.N.I., tijdens een bijeenkomst der partü. Dit grappige moment vond plaats, toen een spreker de voorzitter een compliment gaf door hem de „nestor van de politici" te noemen. Thans hebben beide staatslieden weinig reden meer te lachen. De president heeft veel van zijn politieke macht verloren, terwijl Ali nu vrijwel geheel is ml gerangeerd. n a mW AAN ONZE POSTABONNEES Daar de posterijen zater dag 30 april wegens Ko ninginnedag geen bestel ling uitvoeren, zal een deel van onze abonnees het zaterdagnummer eerst maandagochtend ontvan gen. Redaktie DE VRIJE ZEEUW. Ali Sastroamidjojo, de be jaarde en baardige voorzit ter van de Indonesische na tionalistische partij (P.N.I.), is door een buitengewoon partijcongres als zodanig afgezet. Hij werd opge volgd door de anti-commu nistische Osa Maliki. Ali Sastroamidjojo werkte nauw samen met de nu verboden com munistische partij en met 'dta cryto-communistische Partindo, aldus meldt de correspondent van het A.N.P. in Djakarta. Het door ongeveer 2000 partij functionarissen bijgewoonde con gres koos woensdagavond in Bandoeng een geheel nieuw anti communistisch bestuur van de 39 jaar geleden door Soekarno ge stichte P.N.I. De functie van algemeen secre taris viel toe aan professor Oesep Roenoemihardjo. Deze post werd bekleed door oud-mi nister Soedachman naar wie met f* (Adv.) Veilig fietsen en een oude fiets gaat niet samen. Koop 'n nieuwe - nu! Want u weet: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen, VRIJDAG 29 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 08.30 09.06 09.40 09.49 n.m. 09.18 09.54 10.28 10.37 ZATERDAG 30 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.03 10.38 Terneuzen 10.39 11.14 Hansweert 11.13 11.48 Walsoorden 11.22 11.57 Volgens de „New York Times" hebben agenten van de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (C.I.A.) in 1962 een partij voor de Sowjet-Unie bestemde Cu baanse suiker bewerkt met een stof die wel onschadelijk was, maar de suiker voor consumptie ongeschikt maakte. Dat was gebeurd met een ge deelte van de lading van het Britse schip „Streatham Hill" dat in San Juan op Porto Rico voor reparatie was binnengelo pen en om het reparatiewerk te vergemakkelijken die suiker had gelost. De bedoeling van de agenten was de Cubaanse han del nadeel toe te brengen, aldus het blad in het vierde van zijn serie artikelen over de C.I.A. President Kennedy had er zich erg over opgewonden, toen hij van dit incident vernam en gaf terstond order deze sabotage ongedaan te maken. De „New York Times" schrijft dat men deze episode niet zonder meer als een typisch voorbeeld van I het optreden van C.I.A. mag aan halen. Wel zou er goede reden zijn om aan te nemen dat er op hoog politiek niveau een besluit was genomen om waar mogelijk de Cubaanse economie te sabo teren. Het gebeurde in San Juan zou een uitvloeisel van deze al gemene politiek zijn geweest. Het blad schrijft verder dat de mislukte invasie van 1961 in de Cubaanse Varkensbaai een klas siek voorbeeld kan worden ge noemd van wat er kan gebeuren, wanneer een in het geheim on dernomen grote internationale operatie politiek wordt goedge keurd op grond van inlichtingen van de ijverigste pleitbezorgers ervan en door dezen wordt uit gevoerd. Op verlangen van president Kennedy was het toezicht op de C.I.A. later verscherpt, aldus de „New York Times", die hierbij opmerkt dat er altijd gelegen heden kunnen zijn waarbij de controle eenvoudig niet werkt. het oog op zijn communistische sympathieën nog steeds wordt gezocht. Een. andere tegenstander van de communistische ideeën van Sastroamidjoj, Hardi, werd geko zen tot vice-voorzitter. De funk- ties van tweede en derde vice- voorzitter gingen naar Sabilal Rasjad, die de mohammedanen in de P.N.I. vertegenwoordigt en Mohammed Isnaeni. Deze laatst® werd vorig jaar als hoofdredac teur van het partijblad „Soeloeh Indonesia" ontslagen en vervan gen door de na de staatsgreep gearresteerde pro-communisti sche Satytgraha. Do val van Ali Sastroamidjojo die in vorige kabinetten twee maal premier was, wordt gezien ais een overwinning van de anti communistische vleugel van de P.N.I., die in liet verleden v oort durend in een hoek werd gedrukt. De enige officiële functie die Ali nu nog vervult, is die van vice- voorzitter van de voorlopige volksraad. Deze komt op 12 mei bijeen en het ligt in de lijn der verwachtingen dat Ali ook hier aan de dijk wordt gezet. Luitenant-generaal Soeharto, de Indonesische legerleider, heeft op een bijeenkomst van douane beambten gezegd, dat de corrup tie in regeringsdiensten moet worden uitgeroeid. „Als wij ons zelf niet zuiveren, zal het volk dat zeer kritisch en radicaal is geworden, ons zuiveren." Het hoofd van de Indonesische generale staf zei later op een bij eenkomst van officieren van de generale staf dat er nog commu nistische cellen in het leger zijn. Deze dienden te worden verwij derd. Het in Djakarta verschijnende Mohammedaanse blad „Mertjoe Soear" heeft oud-generaal Soe- narjo, vóór de staatsgreep leider van de inlichtingendienst van het ministerie van justitie, ervan be schuldigd tegenover politieke ge vangenen gestapo-methoden te hebben gebruikt. Vorige week werd gemeld dat Soenario zou zijn gearresteerd. Engeland en Rhodesië zijn overeengekomen de terugtrek king van hun missies uit Salis bury en Londen voorlopig op te schorten. Een woordvoerder van het Rhodesische ministerie van buitenlandse zaken deelde don derdag mee dat deze stap ver band houdt met de informele be sprekingen die door vertegen woordigers van beide regeringen zullen worden gevoerd. Deze woensdag door premier Harold Wilson aangekondigde besprekingen zullen moeten lei den tot een basis voor onderhan delingen over de crisis, ontstaan als gevolg van de eenzijdige on afhankelijkheidsverklaring van Ian Smith in november van het vorig iaar Laatstgenoemde kondigde op 16 april j.l. aan dat de laatste banden met Engeland zouden worden verbroken. De staf van de Britse missie in Salisbury moest het land verlaten en Rho desië House in de Britse hoofd stad zou worden gesloten. In Londen bevestigde een woordvoerder van het departe ment voor gemenebestzaken het bericht dat de missies voorlopig niet zullen worden gesloten. Met nadruk verklaarde hij echter dat dit geen herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en Rhodesië in houdt. „Wij kunnen geen diplo matieke betrekkingen onderhou den met een illegaal bewind", zo zei hij. Volgens „Mertjoe Soear" had Soenarjo zijn mannen opdracht gegeven Bahder Djohan, voorma lig minister van onderwijs en eens president van de universiteit in Djakarta, de vingernagels uit te trekken en hem te slaan. Het Indonesische ministerie voor textiel heeft de Chinese steun bij de bouw van een tex tielfabriek in de buurt van Ban doeng gebrandmerkt als een po ging om Indonesië de buitenland se politiek van China op te drin gen. De Chinese technici die bij de bouw behulpzaam waren, keerden het afgelopen weekeinde naar hun land terug. Sinds twee jaar geleden het akkoord werd gesloten, was slechts 70 pet van de fabrieksuitrusting door China aan Indonesië geleverd, hetgeen het ministerie in Djakarta „eco nomische sabotage" noemde. Leden van het Bandoengse front voor studentenactie hebben 22 protituees en hun metgezellen gevangen genomen en aan de po litie overgeleverd. Volgens „Antara" waren de studenten de mening toegedaan dat het „waarachtig" de tijd niet is voor dergelijke uitspattingen. Bij de zuivering van het amb tenarenkorps van Indonesië zijn 56 functionarissen van het minis terie van financiën gearresteerd en 263 ontslagen omdat zij be trokken zouden zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van i oktober. Elders raakten ruim 40 ambtenaren hun betrekking kwijt. Dit werd donderdag door het persbureau „Antara" bekend gemaakt. „Antara" berichtte voorts dat in West-Java de onderwijsver- gunningen voor 44 Chinese scho len en hun staf zijn ingetrokken. In Djokjakarta bezetten duizend middelbare scholieren drie Chi nese gebouwen en overhandigden later de sleutels aan de militaire autoriteiten. Minister van buitenlandse za ken Malik heeft verklaard dat de schout-bij-nacht Martadinata, die in het begin van dit jaar als ma rinestafchef werd ontslagen, binnenkort wordt benoemd als diplomatiek vertegenwoordiger in een Europees land. Volgens radio-Djakarta heb ben leden van het studentenactie front donderdag in de hoofdstad een vreedzame betoging gehou den tegen de samenstelling van de opperste adviesraad. De stu denten vinden dat de onlangs door president Soekarno gereor ganiseerde raad niet beantwoordt aan de wensen van het volk. Dp Indonesische regering heeft ui een nota aan de Verenigde Staten uiting gegeven aan haar bezorgdheid over het Amerikaan se besluit om uit de voorraden natuurrubber te verkopen. Het zou de bedoeling zijn maandelijks 6000 fon vrij te geven voor com mercieel gebruik en 4000 ton voor gebruik door-de overheid. Indonesië is van oordeel dat Amerika eerst de rubberproduce- rende landen Indonesië is de op één na grootste rubberprodu cent had moeten raadplegen.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1